Wysokość kary za brak OC znowu wzrosła! O tym musisz wiedzieć, żeby jej nie zapłacić!

Ostatnio aktualizowane: 17.06.24

 

W 2021 roku maksymalna wysokość kary za OC wynosiła 8 400 zł. Od 1 lipca 2024 roku to aż 10 800 zł. Zastanawiasz się, kto jest narażony na aż tak wysoką opłatę i kiedy jest ona naliczana? To informacje, które warto mieć „z tyłu głowy” – tak, aby nigdy nie przegapić momentu, w którym trzeba zawrzeć nową polisę. Czytaj dalej i dowiedz się, co zrobić, aby spać spokojnie.

 

Polisa OC – obowiązkowa dla każdego pojazdu

Zgodnie z polskimi przepisami prawa każdy pojazd, który porusza się po drodze, musi być objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. To dobrze znana polisa OC. Ten produkt stanowi zabezpieczenie w sytuacji, gdy kierujący takim autem stanie się sprawcą wypadku. Wówczas to właśnie z polisy OC są pokrywane straty poniesione przez poszkodowanych – np. koszty naprawy innych uszkodzonych aut.

Warto przy tym podkreślić, że OC samochodu nie obejmuje ochroną samego sprawcy i jego auta czy motocykla. Straty, których doświadczy sprawca, musi pokryć z własnej kieszeni lub z wykupionej uprzednio polisy AC.

Istotne jest również, że obowiązek wykupienia polisy OC dotyczy wszystkich zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Należy je wykupić, bez względu na to, czy akurat korzysta się z danego środka lokomocji, czy też stoi on i „kurzy się” w garażu. Brak ważnej polisy nawet przez 1 dzień będzie oznaczać dotkliwą karę!

 

Wysokość kary za brak OC – ile wynosi?

Kara za brak OC jest nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To organizacja zajmująca się m.in. wypłacaniem odszkodowań oraz świadczeń poszkodowanym w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie miał ważnego ubezpieczenia pojazdu. Jej zadaniami są również weryfikacja statusu polis zarejestrowanych aut i motocykli oraz egzekwowanie kar za ich brak.

 

Od czego zależy wysokość kary za brak OC?

Sama wysokość kary za brak OC jest zryczałtowana – są ustalone konkretne stawki i sposób ich wyliczania. Dlatego można z góry przewidzieć, ile się zapłaci (choć najlepiej zadbać, żeby w ogóle uniknąć tego ryzyka). To, ile się zapłaci, zależy od:

czasu, przez jaki pojazd nie był objęty ochroną,

jego typu (inne stawki obowiązują na ciężarówki, auta osobowe i motocykle oraz pozostałe pojazdy),

aktualnej wysokości płacy minimalnej.

 

Jak wysokość płacy minimalnej wpływa na wysokość kary za brak OC?

Wysokość płacy minimalnej to kwota, w odniesieniu do której ustala się, ile wyniesie kara za nieopłacenie OC. Dlatego kiedy jej wartość wzrasta, rośnie też opłata za brak ważnej polisy. Ostatnia podwyżka miała miejsce 1 lipca 2024, a kolejne są zapowiadane już na przyszły rok. Oznacza to, że kierowcy będą musieli coraz bardziej słono płacić za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego.

Oto według jakich zasad są naliczane opłaty karne za brak OC.

W przypadku motocykli i podobnych pojazdów opłata to równowartość 1/3 płacy minimalnej.

Właściciele aut osobowych zapłacą równowartość 2 pensji minimalnych.

Za brak OC dla samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów trzeba zapłacić 3-krotność minimalnego wynagrodzenia.

Takie stawki obowiązują, gdy przerwa w ubezpieczeniu wynosi 14 dni lub więcej. Jeśli jest krótsza – kara jest niższa i wynosi:

• do 3 dni bez OC – 20% pełnej wysokości opłaty;

• od 4 do 14 dni bez OC – 50% pełnej opłaty karnej.

Ile wynosi kara za brak OC od lipca 2024 r.?

Już wiesz, że wysokość kary za brak OC jest warunkowana wartością pensji minimalnej. Od lipca 2024 rząd podniósł ją do 3600 zł brutto. Oto więc, jak wyglądają obecnie opłaty za brak OC.

Samochody osobowe:

• do 3 dni – 1 440 zł

• 4-14 dni – 3 600 zł

• powyżej 14 dni – 7 200 zł

Samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy:

• do 3 dni – 2 160 zł

• 4-14 dni – 5 400 zł

• powyżej 14 dni – 10 800 zł

Motocykle i pozostałe pojazdy:

• do 3 dni – 240 zł

• 4-14 dni – 600 zł

• powyżej 14 dni – 1200 zł.

Jak zatem widzisz, nawet jeśli nie będziesz mieć polisy OC przez 1 dzień, wysokość kary z tego tytułu może być znacznie „boleśniejsza” niż koszt wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. Jeśli chcesz się o tym przekonać, zajrzyj np. na Rankomat.pl. Tam szybko znajdziesz najtańsze OC dla swojego pojazdu (jego zakres jest taki sam w każdym towarzystwie, więc nie ma po co przepłacać).

Polisę możesz zawrzeć online, w dowolnym momencie i… spać spokojnie, że nie „spadnie” na Ciebie kara z UFG. Pamiętaj, że może zostać wymierzona, nawet jeśli nie zostaniesz złapany bez OC np. podczas kontroli drogowej – stan ważności polis jest weryfikowany przez system.

 

Kiedy szczególnie uważać na brak polisy OC?

W większości przypadków nie musisz się w szczególny sposób obawiać o utratę ciągłości ubezpieczenia OC. Co do zasady aktualna polisa zostanie przedłużona automatycznie na kolejny okres – ma to ochronić kierowców przed karą.

Są jednak dwie sytuacje, w których może się tak nie stać. Chodzi o przypadki takie jak:

• zakup auta z drugiej ręki – po nabyciu pojazdu możesz korzystać z OC, które wykupił stary właściciel. Jednak taka polisa nie przedłuży się automatycznie i musisz postarać się o wykupienie nowej najpóźniej ostatniego dnia obowiązywania starego OC;

• nieopłacenie raty składki za OC – jeżeli rozłożysz opłatę za polisę w czasie, np. na 2 raty, ale nie opłacisz jednej z nich, polisa również wygaśnie z upływem okresu, na który została wykupiona.

Nie ryzykuj jazdy bez OC. Poszukaj najkorzystniejszej polisy i wykup ją bez wychodzenia z domu!

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ