Ranking 10 najlepszych lodówek samochodowych w 2022

Ostatnio aktualizowane: 28.05.22

 

Lodówka samochodowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wybierając lodówkę samochodową, warto zwrócić uwagę na model Teesa TSA5003. Jest to sprzęt, który może być zasilany zarówno z sieci elektrycznej, jak i z butli gazowej. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie sprawdzi się w każdej sytuacji, w podróży i na biwaku. Dodatkowo model ma dużą pojemność 42 l i schładza do 5 st. C. Ciekawym produktem jest także lodówka turystyczna  Berdsen Icemax 32. Po podłączeniu do ładowarki samochodowej może utrzymać temperaturę niższą niż panująca w otoczeniu o aż 18 stopni. Dodatkowo jest poręczna i wyposażona w wygodny uchwyt. Jej pojemność to 32 l, dlatego sprawdzi się podczas krótkich wycieczek samochodowych. Jeśli wskazana jako numer 1 i 2 lodówka turystyczna samochodowa nie zainteresowała Cię, przeczytaj nasz ranking sprzętów polecanych przez użytkowników

10 najlepszych lodówek samochodowych. Opinie w 2022 roku

 

Różnorodność dostępnych na rynku lodówek samochodowych znacząco utrudnia dokonanie wyboru. Sprzęty mają nie tylko inne wymiary, ale także odmienny sposób zasilania czy dodatkowe funkcje. Podejmując decyzję, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, a nasz ranking lodówek samochodowych pomoże Ci wybrać najlepszą. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Dużą zaletą lodówki samochodowej Teesa jest możliwość podłączenia jej do ładowarki samochodowej i do butli z gazem. Dzięki temu sprawdzi się ona na długie trasy i krótkie wycieczki. Jej pojemność wynosi 42 l. Z boku urządzenia znajdują się wygodne uchwyty, ułatwiające przymocowanie go pasem zabezpieczającym.

Wady

Wadą tego modelu może być jego waga, wynosząca 18 kg. Pomimo funkcji zasilania gazem nie ma możliwości dłuższego przechowywania zamrożonych produktów.

Podsumowanie

Lodówka turystyczna Teesa jest pojemna i stosunkowo niewielka, długość i szerokość nie przekraczają 50 cm. Ponadto ma możliwość zasilania na dwa sposoby, gazem oraz energią elektryczną, dzięki czemu sprawdzi się w każdych warunkach. Nadaje się zarówno dla zawodowych kierowców, wykorzystania w punktach gastronomicznych, jak i na rodzinnych biwakach.

Drugi wybór

Zalety

To lodówka turystyczna przenośna o pojemności 32 litrów i możliwości schłodzenia produktów poniżej temperatury otoczenia o 18 stopni. Wnętrze pozwala na schowanie w nim butelek 1,5 litra w pozycji pionowej. Zasilanie z akumulatora samochodowego i domowego gniazdka rozszerza jej funkcjonalność.

Wady

Podczas pracy w trybie „normal” hałas z wentylatora jest dosyć słyszalny, do akceptacji w dzień, aczkolwiek zasnąć się przy nim się nie da. Przy długiej pracy na wewnętrznym radiatorze skrapla się woda i w chwili otwarcia lodówki cała ta woda wlewa się do środka. To mało komfortowe.

Podsumowanie

Wymiary lodówki wynoszą 41 x 32 x 48 cm, jest ona w kolorze szaro – białym, a na pokrywie zainstalowano panel sterowania pozwalający na ustawienie żądanej temperatury. Wejście USB na obudowie pozwala na ładowanie smartfona.

Rozważ też

Zalety

Model Ravanson zasilany jest ładowarką samochodową, a całkowita długość kabla wynosi 2,5 m. Dzięki temu można umieścić lodówkę nawet w bagażniku, nie odłączając jej od źródła zasilania. Oprócz możliwości schłodzenia do temperatury niższej o 13 stopni niż na zewnątrz ma również funkcję grzania.

Wady

Wadą lodówki samochodowej Ravanson jest hałas, wydobywający się w czasie pracy urządzenia. Jest on uciążliwy szczególnie podczas długich wycieczek.

Podsumowanie

Lodówka Ravanson ma pojemność 24 l i zasilana jest energią elektryczną z ładowarki samochodowej. Pozwala zarówno na schłodzenie produktów, jak i utrzymanie ich w ciepłej temperaturze, dzięki funkcji grzania. Obudowa wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a do izolacji wewnętrznego pojemnika zastosowano styropian.

 

Lodówka samochodowa z agregatem

 

1. Teesa TSA5003 Lodówka Turystyczna Zasilana Gazem 42l

 

Na dłuższe podróże warto rozważyć zakup modelu Teesa TSA5003 Lodówka Turystyczna Zasilana Gazem 42l, ponieważ jako lodówka samochodowa z agregatem może łatwo utrzymywać świeżość produktów. Jej całkowita pojemność wynosi 42 l, a wymiary to: 49,5 cm x 43 cm x 48,5 cm, ale ze względu na swoją wagę, 18 kg, lepiej sprawdzi się w dużych pojazdach, takich jak kemping czy ciężarówka.

Model Teesa zasilany jest na dwa sposoby. Może być podłączony do zwykłej sieci elektrycznej 220 – 240 V lub też przez ładowarkę w zapalniczce 12 V. Jeżeli chcemy, aby lodówka samochodowa do tira działała jako lodówka samochodowa z agregatem, należy podłączyć je do butli z gazem – propanem i butanem. Niezależnie od źródła zasilania lodówka może schłodzić produkty do temperatury od 5°C do 10°C.

Lodówka samochodowa z agregatem i termostatem jest chwalona przez użytkowników za pojemność oraz wytrzymałość. Opinie o lodówkach samochodowych Teesa podkreślają możliwość długiego utrzymania niskiej temperatury, przy zasilaniu gazem nawet do kilkunastu dni. Ponadto urządzenie jest solidnie wykonane i szczelne.

 

 

 

 

Lodówka turystyczna samochodowa

 

2. Lodówka turystyczna samochodowa 12V/230V USB 32L Berdsen Icemax 32

 

Lodówka turystyczna samochodowa 12V/230V USB 32L Berdsen Icemax 32 to model, który cieszy się wielkim powodzeniem wśród klientów, ma ona 32 litry pojemności i we wnętrzu zmieści butelki 1,5 l wody w pozycji pionowej. Ta lodówka turystyczna samochodowa może pracować w trybie ECO i normalnym.

Ustawiona na tryb normalny, po osiągnięciu zadanej temperatury, automatycznie przechodzi w tryb ECO. Sprzęt jest zdolny schłodzić wnętrze o 18°C poniżej temperatury otoczenia oraz podgrzać je do +65 stopni. Zasilanie lodówki jest dwojakie – z domowej sieci 230 V oraz z samochodowego akumulatora 12V. Dobre chłodzenie wewnątrz zapewnia wbudowany wentylator. Zewnętrzny wymiar lodówki, z uwzględnieniem rączki wynosi: 41 x 32 x 48 cm, wewnętrzny 28 x 20 x 38 cm, a masa pustego sprzętu ma 5 kg.

Do sprawnego przenoszenia została zamontowana praktyczna, składana rączka. Ustawień temperatury dokonujemy na pokrywie lodówki, za pomocą przyciskania strzałek w górę lub w dół ustawiamy żądaną temperaturę, która pojawia się na wyświetlaczu.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa 12V

 

3. Lodówka turystyczna Ravanson CS-24S

 

Model Lodówka turystyczna Ravanson CS-24S to urządzenie o standardowej pojemności 24 l, a poręczny uchwyt pozwala łatwo je przenosić, dzięki czemu nadaje się na wyjazdy, ogniska i biwaki. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które dodatkowo zaizolowane jest styropianem, co sprawia, że temperatura wewnątrz pojemnika długo pozostaje niezmieniona.

Ravanson to dobra i tania lodówka samochodowa, zasilana z ładowarki samochodowej. Wyposażona jest w kabel o łącznej długości 2,5 m, co pozwala umieścić urządzenie w dowolnym miejscu w pojeździe. Wnętrze pojemnika chłodzącego może osiągnąć temperaturę niższą o 13 stopni od tej na zewnątrz.

Konsumenci oceniają, że lodówka samochodowa 12V to dobre rozwiązanie na krótkie wycieczki i biwaki. Podkreślają, że zaletą modelu Ravanson jest jakość wykonania i pojemność, pozwalająca na przewożenie wielu produktów. Dodatkowo urządzenie długo, nawet do kilku godzin, utrzymuje wskazaną temperaturę. Ponadto jest poręczne i nie zajmuje dużo miejsca w pojeździe, a jego design jest estetyczny i elegancki.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa z funkcją mrożenia

 

4. Lodówka Kompresorowa Dometic CoolFreeze CFX 50W

 

Urządzenie Lodówka Kompresorowa Dometic CoolFreeze CFX 50W sprawdzi się podczas długich wyjazdów w tym rejsów na łodzi. Całkowita pojemność tego modelu wynosi 46 l, a wymiary to: wysokość – 47,1 cm, szerokość – 72,5 cm, głębokość – 45,5 cm. Zasilana jest energią elektryczną z gniazdka o napięciu 12 V lub 100 V – 240 V. Lodówka samochodowa Dometic wyposażona jest w układ elektroniczny CFX, który składa się z automatycznej turbolodówki i funkcji pamięci. Dzięki temu systemowi może nie tylko schładzać produkty, ale również mrozić je do -22°C.

Lodówka samochodowa kompresorowa z funkcją mrożenia sprawdzi się podczas długich wyjazdów. Solidne wykonanie, wzmocnione narożniki i zawiasy ze stali nierdzewnej, pozwalają zabrać ją ze sobą w każdą podróż. Oprócz zasilania elektrycznego, system CFX umożliwia także korzystanie z energii słonecznej. Temperaturę wewnątrz pojemnika chłodzącego można ustalić za pomocą aplikacji.

Zaletą lodówki Dometic jest jej wytrzymałość i precyzyjne wykonanie, dzięki czemu sprawdza się nawet podczas trudnych podróży. Przychylne komentarze użytkowników podkreślają również możliwość mrożenia i utrzymywania niskiej temperatury wewnątrz pojemnika.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa 12V/220V

 

5. Lodówka Turystyczna Camry CR 8061 45 Litrów

 

W naszym rankingu prezentujemy Lodówkę Turystyczną Camry CR 8061 o pojemności 45 l. Wymiary komory chłodzącej tego urządzenia to 45 cm x 30,4 cm x 33,7 cm. Zasilana może być energią elektryczną ze zwykłego gniazdka lub też z ładowarki samochodowej. Obudowa jest dodatkowo izolowana, dzięki czemu umożliwia ustawienie niższej o 20 stopni temperatury od tej na zewnątrz. Lodówka do samochodu wyposażona jest także w funkcję podgrzewania ciepłych produktów.  

Dzięki możliwości podpięcia jej do gniazdek w budynku i samochodzie lodówka samochodowa 12V/220V sprawdzi się na kempingach i biwakach. Specjalnie wyprofilowana pokrywa umożliwia stabilne ustawienie butelek z napojem w pozycji pionowej. Urządzenie zamykane jest na zatrzaski, które chronią przed otwarciem się lodówki podczas jazdy. Lodówka turystyczna samochodowa 12v/230v wyposażona jest w wygodny uchwyt, który można schować w pokrywie.

Test lodówek samochodowych wykazał, że urządzenie Camry dobrze sprawdza się w warunkach biwakowych. Konsumenci doceniają poręczność i wygodę użytkowania tego modelu. Zaletą urządzenia jest solidne wykonanie i wysokiej jakości materiały, użyte do produkcji obudowy i systemu chłodzącego.  

 

 

 

 

Lodówka samochodowa sprężarkowa

 

6. Samochodowa Hybrydowa, Sprężarkowa I Termo Dometic 9600000482 38 L

 

Szukającym lodówki samochodowej sprężarkowej możemy polecić Dometic 9600000482 38 L. Ta Lodówka samochodowa sprężarkowa ma pojemność 38 litrów, można ją podłączyć zarówno do zasilania samochodowego 12 V, jak i domowej sieci 230 V. Zatem to sprzęt użyteczny nie tylko pod namiotem, ale też w domku kempingowym.

Co najważniejsze, sprzęt potrafi mrozić do maksymalnej temperatury – 15 stopni Celsjusza (zakres chłodzenia od +10 do – 15 stopni), a wewnątrz bez problemu zmieścimy w pionowej pozycji butelki 1,5 i 2 litrowe. O aktualnej temperaturze wewnątrz, użytkownika zawiadamia cyfrowy wyświetlacz. Precyzyjne utrzymywanie ustawionej temperatury lodówka zawdzięcza dobrej izolacji i dobrym uszczelkom w jakie ją wyposażono, oraz stabilnemu zamkowi, który nie pozwala, aby pokrywa otworzyła się samoczynnie.

Wymiary lodówki to: Wysokość 450 mm, szerokość 520 mm oraz głębokość 510 mm, jej waga wynosi 20,5 kg. Mimo sporej wagi lodówkę bez problemu przeniesiemy, bo zaopatrzono ja w specjalne uchwyty. Użytkownikom podoba się też jej czarno-biała kolorystyka, oraz fakt wykonania obudowy z wytrzymałego tworzywa sztucznego niepodlegającego uszkodzeniom.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa 24V

 

7. Lodówka samochodowa turystyczna 20L 12V/24V

 

Gdy zainteresowała Cię lodówka samochodowa turystyczna 20L 12V/24V, spieszymy z informacją, że nie tylko zmieści ona w swoim 20 litrowym wnętrzu 2 litrowe napoje w pozycji pionowej, ale dzięki zamontowanym kółkom pozwoli na łatwe jej przemieszczanie, gdy jest zapełniona produktami, do przenoszenia, również zastosowano tu specjalne uchwyty. Lodówkę zasilić możemy zarówno w gniazdka domowego, jak i samochodowego akumulatora 12V/24V.

Niskie zużycie energii lodówka zawdzięcza między innymi wysokiej gęstości pianki poliuretanowej stanowiącej warstwę izolacyjną. Lodówka samochodowa 24V wykorzystuje czynnik chłodzący R134a w ilości 32g – 40g i pracuje emitując hałas na poziomie 45dB. Wymiary zewnętrzne lodówki wynoszą 50,3 x 28 x 33 cm, a jej zewnętrzna obudowa została wykonana z polipropylenu w kolorze czarnym z elementami białego.

A klient wraz z samym urządzeniem otrzymuje wtyczkę samochodową wraz z przewodem, wtyczkę do sieci, również z przewodem, a także instrukcję obsługi. Klienci twierdzą, że przy temperaturze zewnętrznej otoczenia sięgającej 30 stopni Celsjusza w lodówce można utrzymać temperaturę na poziomie 2-4 ℃.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa Waeco

 

8. Lodówka samochodowa Waeco CoolFun SC38 AC/DC

 

Produktem wartym również przedstawienia jest lodówka samochodowa Waeco CoolFun SC38 AC/DC, to produkt o rozmiarach 565 x 391 x 295 mm wykonany z poliuretanu w kolorze jasno i ciemnozielonym. Lodówka może być zasilana napięciem 12 V oraz tym z domowego gniazdka 230 V i zużywa odpowiednio, przy pierwszy sposobie zasilania 47 W, przy drugim: 55 W, co stawią ją w klasie energetycznej A++.

Lodówka samochodowa Waeco ma pojemność około 37 litrów i pozwala na chłodzenie do 18 stopni poniżej temperatury otoczenia, oraz grzania do 65 stopni. Co ciekawe, na powierzchni obudowy znajdziemy złącze USB, które pozwoli na podłączenie i ładowanie smartfona.

Wewnątrz lodówka ma miejsce na butelki i mieści w pozycji pionowej te o pojemności 1,5 litra, a na zewnątrz znajdziemy schowek na przewód i kółka transportowe wraz z wygodnym uchwytem do przewożenia.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa elektryczna

 

9. Lodówka Turystyczna Eldom TL100N

 

Ciekawą pozycją w naszym rankingu jest Lodówka Turystyczna Eldom TL100N. To urządzenie daje możliwość zarówno chłodzenia, jak i podgrzewania produktów, dzięki zastosowaniu ogniwa Peltiera. Maksymalna temperatura, jaką można w nim osiągnąć, wynosi 50°C. Wnętrze lodówki może też schładzać się do temperatury o 15 stopni niższej od warunków zewnętrznych.

Elektryczna lodówka samochodowa zasilana jest, dzięki wbudowanemu zasilaczowi, z gniazdka samochodowego 12V, jak również ze zwykłej sieci o napięciu 230 V. Dołączony przewód ma długość 2 metrów, co pozwala zabrać działające urządzenie poza samochód. Pojemność lodówki wynosi 25 l, dzięki czemu można spakować do niej dużą ilość produktów spożywczych. Pokrywa wyposażona jest w blokadę, uniemożliwiającą otwarcie się lodówki podczas jazdy oraz w uchwyt, który ułatwia przenoszenie.

Opinie na temat lodówki Eldom podkreślają jej pojemność i jakość wykonania. Zaletą tego modelu jest wbudowany zasilacz, który umożliwia korzystanie z urządzenia w każdym miejscu, w samochodzie i na kempingu. Ponadto jest ono wyposażone w tryb eco, który zmniejsza ilość pobieranej energii i niweluje hałas słyszalny podczas pracy w normalnym trybie.  

 

 

 

 

Mała lodówka samochodowa

 

10. Lodówka samochodowa turystyczna Malatec 2W1 4L

 

Amatorom chłodnego napoju w puszce możemy polecić lodówkę samochodową turystyczną Malatec 2W1 4L. Skutecznie obniża ona temperaturę o 18 – 22 stopnie poniżej temperatury otoczenia i zmieszczą się w niej 4 puszki z napojami o wysokości do 19 cm. Lodówkę i jej 4 litry pojemności możemy wypełnić również umieszczając w niej owoce, czy inną żywność potrzebującą schłodzenia.

Mała lodówka samochodowa ma dwa gniazda do podłączenia: Do samochodowej zapalniczki lub domowego gniazdka, a jej moc wynosi 30 W. Wymiary zewnętrze sprzętu kształtują się: Długość 23,5 cm, szerokość 17,5 cm, wysokość 25 cm, a wewnętrzne odpowiednio ma 27/20/30 cm. Długość przewodów przyłączeniowych to 2 metry, a waga sprzętu kształtuje się na poziomie 1,85 kg. Kompaktowa budowa lodówki sprawia, że jest ona mobilna.

Wewnątrz znajdziemy wyjmowaną półeczkę, oraz praktyczną kieszonkę w drzwiach na drobiazgi. Zatrzaskowa klamka pozwala na zamknięcie typu „klik”, rączka zamontowana na czarnej obudowie wpływa na komfortowe przenoszenie, a wbudowane stopki na stabilność.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką lodówkę samochodową kupić?

 

Lodówka samochodowa to niezastąpiony sprzęt turystyczny, przydatny szczególnie podczas wyjazdów na kemping i długich wycieczek. Pozwala na przechowywanie produktów spożywczych we właściwej temperaturze, dzięki czemu przez długi czas zachowują one świeżość, a napoje pozostają odpowiednio schłodzone w upalne dni. Taki sprzęt turystyczny sprawdzi się w każdym samochodzie, kempingu czy na łodzi, ponieważ jest poręczny i nie zajmuje dużo miejsca. Jeżeli zastanawiasz się jaką lodówkę samochodową wybrać, nasz poradnik pomoże Ci dokonać wyboru. 

Rodzaje lodówek samochodowych

Odpowiedź na pytanie, jaka jest najlepsza lodówka samochodowa, wymaga przede wszystkim ustalenia, czy taki sprzęt będzie potrzebny na długi wyjazd i intensywne użytkowanie, czy może na krótki urlop, podczas którego lodówka posłuży jedynie do przewiezienia produktów spożywczych z domu do miejsca zakwaterowania. W ofercie sklepów można znaleźć cztery podstawowe rodzaje lodówek samochodowych, które różnią się przede wszystkim sposobem zasilania.

Lodówka na wkłady – najprostsza wersja lodówki samochodowej. Pozwala na utrzymanie niskiej temperatury w pojemniku, dzięki odpowiednim wkładom, które wcześniej należy schłodzić (najlepiej w domowej zamrażarce). Taki typ lodówki samochodowej jest dobrym rozwiązaniem na krótkie wycieczki, ponieważ płyn znajdujący się we wkładach szybko się ogrzewa, co sprawia, że temperatura wewnątrz pojemnika ulega zmianie już po kilku godzinach. Ponadto urządzenie musi pozostać szczelnie zamknięte, ponieważ każde podniesienie wieczka powoduje napływ ciepłego powietrza do wnętrza lodówki, tym samym zwiększając temperaturę wewnątrz. To sprzęty łatwe do zakupu w wielu miejscach. Tego typu lodówka samochodowa jest dostępna na przykład w sklepie Lidl. 

Lodówka elektryczna – najbardziej popularnym rodzajem jest lodówka elektryczna. Zasilana jest prądem z gniazdka zapalniczki w samochodzie, a jeżeli wyposażona jest w odpowiedni zasilacz, także energią elektryczną ze zwykłego gniazdka, na przykład na kempingu. Taka lodówka samochodowa zaczyna działać od momentu podłączenia jej do źródła zasilania i utrzymuje żądaną temperaturę do momentu, aż zostanie wyłączona. Nie wymaga ona od użytkownika wcześniej przygotowywać wkładów ani schładzać wnętrza urządzenia, produkty spożywcze można włożyć do środka zaraz po uruchomieniu. Przez użytkowników ten rodzaj sprzętu jest oceniany jako najlepsze lodówki samochodowe. Media Expert to miejsce, w którym tego typu lodówka samochodowa jest dostępna.

Lodówka gazowa – modele gazowe pozwalają na utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz pojemnika lodówki przez długi okres. Chłodzenie odbywa się poprzez cyrkulację amoniaku, co pozwala w łatwy sposób utrzymać stałą temperaturę. Takie modele polecane są szczególnie dla osób, które wybierają się na dalekie podróże samochodem lub łodzią, szczególnie gdy dostęp do sieci elektrycznej może być ograniczony podczas całej wycieczki. Gazowa lodówka turystyczna samochodowa jest do kupienia miedzy innymi w sieci Auchan.

Lodówka sprężarkowa – lodówki sprężarkowe działają na podobnej zasadzie jak ich domowe odpowiedniki. System chłodniczy, składający się ze skraplacza, parownika i sprężarki, umożliwia utrzymanie nawet bardzo niskiej temperatury przez długi czas.

 

Zasilanie

Elektryczne lodówki samochodowe, wykorzystywane w trasie, z dala od sieci energetycznych, pobierają prąd bezpośrednio z akumulatora. Podłącza się je do gniazdka zapalniczki, gdzie napięcie elektryczne wynosi 12 V. W taki rodzaj zasilania wyposażonych jest większość dostępnych na rynku modeli. Najlepsza lodówka samochodowa sprawdzi się nie tylko w trasie, ale także na biwaku i kempingu. Dlatego, aby umożliwić korzystanie z sieci elektrycznej również w takich miejscach, większość producentów wyposaża swoje modele w zasilacz, umożliwiający podpięcie ich do gniazdka o napięciu 230 V. Należy jednak pamiętać, że produkty umieszczone w lodówce powinny być wcześniej odpowiednio schłodzone. W przeciwnym wypadku mogą podnieść poziom temperatury panującej w pojemniku, co sprawi, że urządzenie będzie pobierać więcej energii na ponowne schłodzenie wnętrza. Ponadto otwieranie lodówki powinno być ograniczone do minimum, aby środowisko zewnętrzne, jak najmniej wpływało na warunki wewnątrz urządzenia.

 

Pojemność

Wybierając odpowiednią dla siebie lodówkę samochodową, warto zwrócić uwagę również na jej pojemność. Jest to szczególnie ważne, gdy wybierasz się w dłuższą podróż i potrzebujesz zabrać ze sobą dużo produktów spożywczych. Najpopularniejsze modele mają od 20 l do 30 l, a większe lodówki, najczęściej gazowe lub sprężarkowe, mogą mieć od 40 l do 50 l. Wybierając urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę, że duża pojemność wiąże się z trudnościami w transporcie. Z tego powodu, większą lodówkę warto zainstalować na stałe w samochodzie kempingowym lub na łodzi, a do przenoszenia lepiej wybrać urządzenie o mniejszych wymiarach.

Dodatkowe funkcje

Większość lodówek elektrycznych wykorzystuje ogniwo Peltiera, które działa jak półprzewodnik i może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać. Dzięki temu urządzenie może działać jako lodówka z niską temperaturą we wnętrzu lub też utrzymywać ciepło włożonych do środka potraw. Modele sprężarkowe lub kompresorowe, dzięki dużej mocy systemu chłodniczego, mogą pełnić również funkcję zamrażalnika. Lodówka zamrażarka samochodowa z kompresorem pozwala to na przechowywanie nawet głęboko zmrożonych produktów przez kilka dni, bez obaw o ich świeżość.

 

Lodówki samochodowe w dobrych cenach

Ceny lodówek samochodowych zależą przede wszystkim od rodzaju zasilania oraz pojemności danego modelu. Najtańsze są wersje elektryczne, zwykle o pojemności od 20 l do 30 l. Ich ceny wahają się od ok. 150 zł do nawet ok. 1500 zł. Lodówka sprężarkowa, mieszcząca powyżej 40 l wiąże się z wydatkiem sięgającym ok. 2000 zł. Najdroższy jest model kompresorowy, zapewniający dodatkową funkcję mrożenia, odpowiedni na biwaki i kempingi, jego cena to ok. 4500 zł. Dużą lodówkę w niższej cenie znajdziesz w wersji gazowej, jej koszt to ok. 1000 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa lodówka samochodowa?

Lodówki samochodowe mogą być zasilane na kilka sposobów, najpopularniejsze są wersje elektryczne i gazowe. Pierwsze działają po podłączeniu ich do gniazda zapalniczki, przez które pobierają moc bezpośrednio z akumulatora. Zasada ich działania jest podobna jak w domowej lodówce lub opiera się na elemencie półprzewodnikowym, który może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać, zależnie od kierunku, w którym popłynie prąd. Źródłem zasilania lodówek elektrycznych może być także zwykłe gniazdko w domu lub na biwaku. Drugi typ tych urządzeń, gazowy, wykorzystuje amoniak, który szybko obniża temperaturę i pozwala utrzymać produkty w świeżości nawet przez wiele dni. Jedna butla z gazem, podłączona do lodówki, może wystarczyć nawet na 10-dniową podróż.

P2: Jak podłączyć lodówkę samochodową w domu?

Lodówka samochodowa, choć przeznaczona do użytkowania w podróży, może być także podłączona do sieci elektrycznej w domu. Jednak ze względu na różnicę napięcia w domowym gniazdku a tym od zapalniczki samochodowej, do większości modeli należy zakupić odpowiedni zasilacz sieciowy. Pobiera on napięcie o mocy ok. 230 V, a wytwarza napięcie wyjściowe 12 V, czyli takie, jakiego potrzebują standardowe lodówki samochodowe. Niektóre modele są fabrycznie wyposażone w odpowiedni zasilacz pozwalający dostosować potrzebną moc do rodzaju gniazdka, do którego ma być wpięte urządzenie. Dzięki temu lodówka samochodowa może również pracować w domowych warunkach i służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania żywności.

 

P3: Gdzie można kupić lodówkę samochodową?

Szeroki wybór lodówek samochodowych pozwala na dopasowanie modelu do swoich potrzeb. Ponadto dostępne są one w wielu sklepach z różnorodnym asortymentem, co pozwala na wybranie najkorzystniejszej oferty. Lodówki zakupić można w sklepach z urządzeniami elektrycznymi i AGD, nie tylko stacjonarnie, na przykład lodówka samochodowa jest dostępna w sieci Media Markt. Warto poszukać dobrych okazji także na aukcjach i w sklepach internetowych. Lodówka samochodowa, to urządzenie, które znajdziemy miedzy innymi w sklepie Allegro. Lodówki samochodowe znajdują się również w asortymencie sklepów, które oferują sprzęt sportowy oraz wyposażenie turystyczne. O dostępność tych urządzeń warto zapytać także w miejscach, które sprzedają wyposażenie kuchenne. Liczne oferty pozwalają na porównanie dostępnych modeli pod względem technicznym i dodatkowych funkcji, dzięki czemu można dokonać trafnego i przemyślanego wyboru.

 

P4: Jak naprawić lodówkę samochodową?

Jeżeli lodówka samochodowa nie chłodzi lub w przypadku niektórych modeli również nie grzeje, przyczyną prawdopodobnie jest uszkodzony system chłodzący. W większości produktów jest to ogniwo Peltiera, które stanowi prosty element półprzewodnikowy. Jego wymiana, szczególnie dla osób nieobeznanych z pracami technicznymi, może okazać się kłopotliwa. Potrzebne są do tego specjalne narzędzia, jak również specjalistyczne pasty termoprzewodzące, spoiwo lutownicze i izolacja. Z tego powodu wymiany systemu chłodzącego warto zlecić profesjonalnej firmie, zajmującej się naprawą urządzeń elektrycznych. Może okazać się, że nieumiejętna naprawa któregoś z elementów, doprowadzi do poważniejszego problemu. 

P5: Jak używać lodówki samochodowej?

W zależności od posiadanego modelu lodówkę samochodową trzeba odpowiednio przygotować do użytkowania. W wersjach na wkłady chłodzące trzeba napełnić je wodą i umieścić w zamrażarce. Dopiero odpowiednio schłodzone można ułożyć w pojemniku lodówki. Modele elektryczne wymagają jedynie przeczyszczenia wnętrza przed kolejnym użyciem. Podłączenie lodówki do źródła zasilania wystarczy, aby była gotowa do pracy, a produkty znajdujące się w niej są chłodzone, dopóki dopływa energia. Warto zwrócić uwagę, aby urządzenie nie było zbyt długo podpięte do akumulatora, ponieważ może go rozładować. Ponadto produkty pakowane do lodówki powinny być wcześniej schłodzone w tradycyjnej lodówce, ponieważ ciepłe jedzenie i napoje mogą podnieść temperaturę wewnątrz pojemnika i utrudnić ponowne jego schłodzenie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ