Ranking 10 najlepszych lodówek samochodowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.07.24

 

Lodówka samochodowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wybierając lodówkę samochodową, warto zwrócić uwagę na model Sternhoff MAX-32L. Jest to sprzęt, który może być zasilany zarówno z sieci elektrycznej, jak i z samochodowego akumulatora. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie sprawdzi się w każdej sytuacji, w podróży i na biwaku. Dodatkowo model ma dużą pojemność 32 l i schładza żywność do 20 st. poniżej temperatury otoczenia. Ciekawym produktem jest także lodówka turystyczna  Berdsen Icemax 32. Po podłączeniu do ładowarki samochodowej może utrzymać temperaturę niższą niż panująca w otoczeniu o aż 18 stopni. Dodatkowo jest poręczna i wyposażona w wygodny uchwyt. Jej pojemność to 32 l, dlatego sprawdzi się podczas krótkich wycieczek samochodowych. Jeśli wskazana jako numer 1 i 2 lodówka turystyczna samochodowa nie zainteresowała Cię, przeczytaj nasz ranking sprzętów polecanych przez użytkowników


10 najlepszych lodówek samochodowych. Opinie w 2024 roku

 

Różnorodność dostępnych na rynku lodówek samochodowych znacząco utrudnia dokonanie wyboru. Sprzęty mają nie tylko inne wymiary, ale także odmienny sposób zasilania czy dodatkowe funkcje. Podejmując decyzję, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, a nasz ranking lodówek samochodowych pomoże Ci wybrać najlepszą. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt sprawdzi się dobrze zarówno do chłodzenia pożywienia jak i jego podgrzania. Maksymalna temperatura grzania to +65 stopni, a chłodzenia to 20 stopni poniżej temperatury zewnętrznej, Panel sterowania z wyświetlaczem pokazuje aktualne parametry pracy i ustawień.

Wady

Użytkownicy narzekają, że praca lodówki jest zbyt głośna. Można nieco zmniejszyć tę głośność włączając funkcję ECO, jednak funkcja ta jest dostępna jedynie przy zasilaniu z sieci, przy zasilaniu 12 V nie da się na nią przełączyć.

Podsumowanie

Wbudowany system cyrkulacji powietrza zwiększa efektywność chłodzenia i grzania, a zamontowany termostat znacznie ogranicza zużycie energii załączając lodówkę tylko wtedy, gdy temperatura wnętrza odbiega od ustawień dokonanych na panelu sterowania.

Drugi wybór

Zalety

To lodówka turystyczna przenośna o pojemności 32 litrów i możliwości schłodzenia produktów poniżej temperatury otoczenia o 18 stopni. Wnętrze pozwala na schowanie w nim butelek 1,5 litra w pozycji pionowej. Zasilanie z akumulatora samochodowego i domowego gniazdka rozszerza jej funkcjonalność.

Wady

Podczas pracy w trybie „normal” hałas z wentylatora jest dosyć słyszalny, do akceptacji w dzień, aczkolwiek zasnąć się przy nim się nie da. Przy długiej pracy na wewnętrznym radiatorze skrapla się woda i w chwili otwarcia lodówki cała ta woda wlewa się do środka. To mało komfortowe.

Podsumowanie

Wymiary lodówki wynoszą 41 x 32 x 48 cm, jest ona w kolorze szaro – białym, a na pokrywie zainstalowano panel sterowania pozwalający na ustawienie żądanej temperatury. Wejście USB na obudowie pozwala na ładowanie smartfona.

Rozważ też

Zalety

Model Ravanson zasilany jest ładowarką samochodową, a całkowita długość kabla wynosi 2,5 m. Dzięki temu można umieścić lodówkę nawet w bagażniku, nie odłączając jej od źródła zasilania. Oprócz możliwości schłodzenia do temperatury niższej o 13 stopni niż na zewnątrz ma również funkcję grzania.

Wady

Wadą lodówki samochodowej Ravanson jest hałas, wydobywający się w czasie pracy urządzenia. Jest on uciążliwy szczególnie podczas długich wycieczek.

Podsumowanie

Lodówka Ravanson ma pojemność 24 l i zasilana jest energią elektryczną z ładowarki samochodowej. Pozwala zarówno na schłodzenie produktów, jak i utrzymanie ich w ciepłej temperaturze, dzięki funkcji grzania. Obudowa wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a do izolacji wewnętrznego pojemnika zastosowano styropian.

 

Lodówka samochodowa z agregatem

 

1. Lodówka turystyczna Sternhoff MAX-32L

 

Lodówka turystyczna Sternhoff MAX-32L sprawnie pracuje w zakresie temperatury od -18°C do +65°C. Jest to model, który oferuje zarówno chłodzenie jak i grzanie, a wybór opcji dokonać należy na panelu zewnętrznym. Według specyfikacji producenta ta lodówka samochodowa z agregatem potrafi schłodzić wnętrze 20 stopni niżej niż wynosi aktualna temperatura powietrza.

Sprzęt może być zasilany albo z sieci domowej lub też podłączony do samochodowego akumulatora 12 V. Pojemność 32 litrów sprawia, że wewnątrz zmieści się sporo żywności, a aby ją w środku uporządkować można użyć kratki dzielącej komorę. Panel sterujący z wyświetlaczem LCD sprawia, że zarządzanie sprzętem nie jest kłopotliwe.

Na wyświetlaczu też znajdują się dane dotyczące aktualnych ustawień i temperatury wewnątrz. Wymiary zewnętrzne wynoszą: 430 x 350 x 480 cm, wewnętrzne 240 x 305 x 390 cm, waga pustej lodówki wynosi 5 kg. Dodatkowym udogodnieniem jest montaż na obudowie obok gniazd zasilających także portu USB, dzięki któremu lodówka samochodowa 12V/220V pozwoli na naładowanie smartfona.

 

 

 

 

Lodówka turystyczna samochodowa

 

2. Lodówka turystyczna samochodowa 12V/230V USB 32L Berdsen Icemax 32

 

Lodówka turystyczna samochodowa 12V/230V USB 32L Berdsen Icemax 32 to model, który cieszy się wielkim powodzeniem wśród klientów, ma ona 32 litry pojemności i we wnętrzu zmieści butelki 1,5 l wody w pozycji pionowej. Ta lodówka turystyczna samochodowa może pracować w trybie ECO i normalnym.

Ustawiona na tryb normalny, po osiągnięciu zadanej temperatury, automatycznie przechodzi w tryb ECO. Sprzęt jest zdolny schłodzić wnętrze o 18°C poniżej temperatury otoczenia oraz podgrzać je do +65 stopni. Zasilanie lodówki jest dwojakie – z domowej sieci 230 V oraz z samochodowego akumulatora 12V. Dobre chłodzenie wewnątrz zapewnia wbudowany wentylator. Zewnętrzny wymiar lodówki, z uwzględnieniem rączki wynosi: 41 x 32 x 48 cm, wewnętrzny 28 x 20 x 38 cm, a masa pustego sprzętu ma 5 kg.

Do sprawnego przenoszenia została zamontowana praktyczna, składana rączka. Ustawień temperatury dokonujemy na pokrywie lodówki, za pomocą przyciskania strzałek w górę lub w dół ustawiamy żądaną temperaturę, która pojawia się na wyświetlaczu.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa 12V

 

3. Lodówka turystyczna Ravanson CS-24S

 

Model Lodówka turystyczna Ravanson CS-24S to urządzenie o standardowej pojemności 24 l, a poręczny uchwyt pozwala łatwo je przenosić, dzięki czemu nadaje się na wyjazdy, ogniska i biwaki. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które dodatkowo zaizolowane jest styropianem, co sprawia, że temperatura wewnątrz pojemnika długo pozostaje niezmieniona.

Ravanson to dobra i tania lodówka samochodowa, zasilana z ładowarki samochodowej. Wyposażona jest w kabel o łącznej długości 2,5 m, co pozwala umieścić urządzenie w dowolnym miejscu w pojeździe. Wnętrze pojemnika chłodzącego może osiągnąć temperaturę niższą o 13 stopni od tej na zewnątrz.

Konsumenci oceniają, że lodówka samochodowa 12V to dobre rozwiązanie na krótkie wycieczki i biwaki. Podkreślają, że zaletą modelu Ravanson jest jakość wykonania i pojemność, pozwalająca na przewożenie wielu produktów. Dodatkowo urządzenie długo, nawet do kilku godzin, utrzymuje wskazaną temperaturę. Ponadto jest poręczne i nie zajmuje dużo miejsca w pojeździe, a jego design jest estetyczny i elegancki.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa z funkcją mrożenia

 

4. Lodówka Kompresorowa Dometic CoolFreeze CFX 50W

 

Urządzenie Lodówka Kompresorowa Dometic CoolFreeze CFX 50W sprawdzi się podczas długich wyjazdów w tym rejsów na łodzi. Całkowita pojemność tego modelu wynosi 46 l, a wymiary to: wysokość – 47,1 cm, szerokość – 72,5 cm, głębokość – 45,5 cm. Zasilana jest energią elektryczną z gniazdka o napięciu 12 V lub 100 V – 240 V. Lodówka samochodowa Dometic wyposażona jest w układ elektroniczny CFX, który składa się z automatycznej turbolodówki i funkcji pamięci. Dzięki temu systemowi może nie tylko schładzać produkty, ale również mrozić je do -22°C.

Lodówka samochodowa kompresorowa z funkcją mrożenia sprawdzi się podczas długich wyjazdów. Solidne wykonanie, wzmocnione narożniki i zawiasy ze stali nierdzewnej, pozwalają zabrać ją ze sobą w każdą podróż. Oprócz zasilania elektrycznego, system CFX umożliwia także korzystanie z energii słonecznej. Temperaturę wewnątrz pojemnika chłodzącego można ustalić za pomocą aplikacji.

Zaletą lodówki Dometic jest jej wytrzymałość i precyzyjne wykonanie, dzięki czemu sprawdza się nawet podczas trudnych podróży. Przychylne komentarze użytkowników podkreślają również możliwość mrożenia i utrzymywania niskiej temperatury wewnątrz pojemnika.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa 12V/220V

 

5. Lodówka turystyczna samochodowa 12V/220V LTC

 

Lodówka turystyczna samochodowa 12V/220V LTC ma pojemność 32 litry i została wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego w kolorze czerwonym. Wymiary sprzętu wynoszą 44,0 x 32,0 x 44,7 cm, a waga niewypełnionej produktami lodówki to 4,6 kg. Zasilenie sprzętu jest możliwe zarówno z gniazdka domowego, jak i 12V akumulatora samochodowego, do którego lodówkę podłącza się za pomocą gniazda samochodowej zapalniczki.

Producent podaje, że w zależności od sposobu zasilania sprzęt pobiera różne wartości energii, i tak przy zasilaniu DC jest to 48 W podczas chłodzenia i 40 W w przypadku podgrzewania jedzenia. Odpowiednio, przy zasilaniu AC jest to 58 W i 52 W, a w trybie ECO lodówka pobiera zaledwie 8W.

Jak pokazuje test lodówek samochodowych, wykorzystanie izolacji z cyklopentanu było dobrym posunięciem producenta, bo lodówka potrafi schłodzić i utrzymać żywność w chłodzie na maksymalnym poziomie 20 stopni poniżej temperatury otoczenia. Grzanie pozwala na podniesienie temperatury żywności do + 60 stopni Celsjusza. Solidna rączka zaś ułatwia przemieszczanie.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa sprężarkowa

 

6. Samochodowa Hybrydowa, Sprężarkowa I Termo Dometic 9600000482 38 L

 

Szukającym lodówki samochodowej sprężarkowej możemy polecić Dometic 9600000482 38 L. Ta Lodówka samochodowa sprężarkowa ma pojemność 38 litrów, można ją podłączyć zarówno do zasilania samochodowego 12 V, jak i domowej sieci 230 V. Zatem to sprzęt użyteczny nie tylko pod namiotem, ale też w domku kempingowym.

Co najważniejsze, sprzęt potrafi mrozić do maksymalnej temperatury – 15 stopni Celsjusza (zakres chłodzenia od +10 do – 15 stopni), a wewnątrz bez problemu zmieścimy w pionowej pozycji butelki 1,5 i 2 litrowe. O aktualnej temperaturze wewnątrz, użytkownika zawiadamia cyfrowy wyświetlacz. Precyzyjne utrzymywanie ustawionej temperatury lodówka zawdzięcza dobrej izolacji i dobrym uszczelkom w jakie ją wyposażono, oraz stabilnemu zamkowi, który nie pozwala, aby pokrywa otworzyła się samoczynnie.

Wymiary lodówki to: Wysokość 450 mm, szerokość 520 mm oraz głębokość 510 mm, jej waga wynosi 20,5 kg. Mimo sporej wagi lodówkę bez problemu przeniesiemy, bo zaopatrzono ja w specjalne uchwyty. Użytkownikom podoba się też jej czarno-biała kolorystyka, oraz fakt wykonania obudowy z wytrzymałego tworzywa sztucznego niepodlegającego uszkodzeniom.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa 24V

 

7. Lodówka przenośna z kompresorem Yeticool BX50GREY

 

Niewątpliwie dobrym sprzętem na kemping czy pod namiot okaże się lodówka przenośna z kompresorem Yeticool BX50GREY. Jak przekazują opinie o lodówkach samochodowych Yeticool BX50GREY jest to model wygodny w użytkowaniu, a wyposażenie go w kompresor sprawia, że żywność jest szybko schłodzona do żądanej temperatury. Model ten może być zasilany prądem zmiennym w zakresie 100 – 240 V oraz stałym 12 lub 24 V.

Dodatkowo ta lodówka samochodowa 24V ma wielopoziomowe zabezpieczenie chroniące akumulator pojazdu przed rozładowaniem, a także bezpiecznik przeciwprzepięciowy chroniący system zasilania przed nagłymi skokami napięcia. Na wygodę użytkowania wpływa fakt zaopatrzenia sprzętu w ergonomiczne chwyty oraz teleskopową rączkę i kółka ułatwiające transport. Istotnym jest też istnienie intuicyjnego sterowania z panelem zawierającym ekran ciekłokrystaliczny.

Dzięki pojemności 50 litrów lodówka może przechować zaopatrzenie dla kilku osób, a fakt zainstalowania w niej nadajnika Bluetooth 5.0 sprawia, że użytkownik może sterować sprzętem za pomocą smartfona. Mamy tu również wbudowany port USB i bardzo użyteczną pokrywę z miejscem do ustawienia szklanek czy butelek.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa Waeco

 

8. Lodówka Dometic Waeco Tropicool TCX 14

 

Wydolność chłodzenia lodówki Dometic Waeco Tropicool TCX 14 podczas upałów producent określa na nawet 30 stopni poniżej temperatury otoczenia. Jednocześnie w jej wnętrzu można osiągnąć temperaturę od +1 do + 65 ° C w przypadku nastawienia parametrów podgrzewania żywności. Lodówka samochodowa Waeco pochodzi od szwedzkiego producenta działającego w tej branży od ponad 40 lat, co przekłada się na użyteczność i wydajność urządzenia.

Sprzęt zaopatrzono w 7 stopniową skalę ustawienia mocy grzania oraz chłodzenia, które można odczytać z pozycji wyświetlacza LED umieszczonego na obudowie. A klawisze, za pomocą których dokonuje się ustawień mają membranę chroniącą je przed kurzem i wilgocią.

Lodówka może być zasilana przez prąd stały 12 V, 24 V i zmienny 230 V i odpowiednio w tych warunkach pobiera moc na poziomie 46 W, 50 W i 64 W co klasyfikuje ją jako przedstawiciela klasy energetycznej A++. Wymiary jakie ta Lodówka samochodowa elektryczna reprezentuje to 328 x 303 x 450 mm, pojemność wynosi 14 litrów, a waga pustej lodówki to 5 kg.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa elektryczna

 

9. Lodówka Elektryczna Ravanson CS 24S 24 L

 

Na lodówkę elektryczną Ravanson CS 24S 24 L  klient otrzymuje gwarancję 24 miesięcy bezawaryjnego działania. Jest to sprzęt o wadze 5,5 kg i pojemności 24 litry zaopatrzony zarówno w funkcję chłodzenia jak i grzania. Przy pierwszej funkcjonalności  chłodzenie odbywa się z mocą od 52 do 68 W, a w przypadku ustawienia parametrów na grzanie, sprzęt  używa 45 – 57 W mocy. Przy czym zasilanie lodówki może mieć miejsce zarówno z sieci domowej, jak i akumulatora 12 V.

Ponieważ długość przewodu elektrycznego wynosi 2,5 m nie ogranicza on miejsca postawienia lodówki. Jak podaje producent w specyfikacji urządzenia, może ono obniżyć temperaturę wnętrza do 13 stopni poniżej tej, jaką aktualnie ma środowisko wokół. Grzanie natomiast można ustawić, z tolerancją 5 stopni do wartości 60 stopni Celsjusza.

Szybkie osiągnięcie temperatury wnętrza według dokonanych ustawień wspomaga wbudowany wentylator, a długie utrzymanie jej w środku zapewnia izolacja wykonana z pianki poliuretanowej.

 

 

 

 

Mała lodówka samochodowa

 

10. Lodówka samochodowa turystyczna Malatec 2W1 4L

 

Amatorom chłodnego napoju w puszce możemy polecić lodówkę samochodową turystyczną Malatec 2W1 4L. Skutecznie obniża ona temperaturę o 18 – 22 stopnie poniżej temperatury otoczenia i zmieszczą się w niej 4 puszki z napojami o wysokości do 19 cm. Lodówkę i jej 4 litry pojemności możemy wypełnić również umieszczając w niej owoce, czy inną żywność potrzebującą schłodzenia.

Mała lodówka samochodowa ma dwa gniazda do podłączenia: Do samochodowej zapalniczki lub domowego gniazdka, a jej moc wynosi 30 W. Wymiary zewnętrze sprzętu kształtują się: Długość 23,5 cm, szerokość 17,5 cm, wysokość 25 cm, a wewnętrzne odpowiednio ma 27/20/30 cm. Długość przewodów przyłączeniowych to 2 metry, a waga sprzętu kształtuje się na poziomie 1,85 kg. Kompaktowa budowa lodówki sprawia, że jest ona mobilna.

Wewnątrz znajdziemy wyjmowaną półeczkę, oraz praktyczną kieszonkę w drzwiach na drobiazgi. Zatrzaskowa klamka pozwala na zamknięcie typu „klik”, rączka zamontowana na czarnej obudowie wpływa na komfortowe przenoszenie, a wbudowane stopki na stabilność.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką lodówkę samochodową kupić?

 

Lodówka samochodowa to niezastąpiony sprzęt turystyczny, przydatny szczególnie podczas wyjazdów na kemping i długich wycieczek. Pozwala na przechowywanie produktów spożywczych we właściwej temperaturze, dzięki czemu przez długi czas zachowują one świeżość, a napoje pozostają odpowiednio schłodzone w upalne dni. Taki sprzęt turystyczny sprawdzi się w każdym samochodzie, kempingu czy na łodzi, ponieważ jest poręczny i nie zajmuje dużo miejsca. Jeżeli zastanawiasz się jaką lodówkę samochodową wybrać, nasz poradnik pomoże Ci dokonać wyboru. 

Rodzaje lodówek samochodowych

Odpowiedź na pytanie, jaka jest najlepsza lodówka samochodowa, wymaga przede wszystkim ustalenia, czy taki sprzęt będzie potrzebny na długi wyjazd i intensywne użytkowanie, czy może na krótki urlop, podczas którego lodówka posłuży jedynie do przewiezienia produktów spożywczych z domu do miejsca zakwaterowania. W ofercie sklepów można znaleźć cztery podstawowe rodzaje lodówek samochodowych, które różnią się przede wszystkim sposobem zasilania.

Lodówka na wkłady – najprostsza wersja lodówki samochodowej. Pozwala na utrzymanie niskiej temperatury w pojemniku, dzięki odpowiednim wkładom, które wcześniej należy schłodzić (najlepiej w domowej zamrażarce). Taki typ lodówki samochodowej jest dobrym rozwiązaniem na krótkie wycieczki, ponieważ płyn znajdujący się we wkładach szybko się ogrzewa, co sprawia, że temperatura wewnątrz pojemnika ulega zmianie już po kilku godzinach. Ponadto urządzenie musi pozostać szczelnie zamknięte, ponieważ każde podniesienie wieczka powoduje napływ ciepłego powietrza do wnętrza lodówki, tym samym zwiększając temperaturę wewnątrz. To sprzęty łatwe do zakupu w wielu miejscach. Tego typu lodówka samochodowa jest dostępna na przykład w sklepie Lidl. 

Lodówka elektryczna – najbardziej popularnym rodzajem jest lodówka elektryczna. Zasilana jest prądem z gniazdka zapalniczki w samochodzie, a jeżeli wyposażona jest w odpowiedni zasilacz, także energią elektryczną ze zwykłego gniazdka, na przykład na kempingu. Taka lodówka samochodowa zaczyna działać od momentu podłączenia jej do źródła zasilania i utrzymuje żądaną temperaturę do momentu, aż zostanie wyłączona. Nie wymaga ona od użytkownika wcześniej przygotowywać wkładów ani schładzać wnętrza urządzenia, produkty spożywcze można włożyć do środka zaraz po uruchomieniu. Przez użytkowników ten rodzaj sprzętu jest oceniany jako najlepsze lodówki samochodowe. Media Expert to miejsce, w którym tego typu lodówka samochodowa jest dostępna.

Lodówka gazowa – modele gazowe pozwalają na utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz pojemnika lodówki przez długi okres. Chłodzenie odbywa się poprzez cyrkulację amoniaku, co pozwala w łatwy sposób utrzymać stałą temperaturę. Takie modele polecane są szczególnie dla osób, które wybierają się na dalekie podróże samochodem lub łodzią, szczególnie gdy dostęp do sieci elektrycznej może być ograniczony podczas całej wycieczki. Gazowa lodówka turystyczna samochodowa jest do kupienia miedzy innymi w sieci Auchan.

Lodówka sprężarkowa – lodówki sprężarkowe działają na podobnej zasadzie jak ich domowe odpowiedniki. System chłodniczy, składający się ze skraplacza, parownika i sprężarki, umożliwia utrzymanie nawet bardzo niskiej temperatury przez długi czas.

 

Zasilanie

Elektryczne lodówki samochodowe, wykorzystywane w trasie, z dala od sieci energetycznych, pobierają prąd bezpośrednio z akumulatora. Podłącza się je do gniazdka zapalniczki, gdzie napięcie elektryczne wynosi 12 V. W taki rodzaj zasilania wyposażonych jest większość dostępnych na rynku modeli. Najlepsza lodówka samochodowa sprawdzi się nie tylko w trasie, ale także na biwaku i kempingu. Dlatego, aby umożliwić korzystanie z sieci elektrycznej również w takich miejscach, większość producentów wyposaża swoje modele w zasilacz, umożliwiający podpięcie ich do gniazdka o napięciu 230 V. Należy jednak pamiętać, że produkty umieszczone w lodówce powinny być wcześniej odpowiednio schłodzone. W przeciwnym wypadku mogą podnieść poziom temperatury panującej w pojemniku, co sprawi, że urządzenie będzie pobierać więcej energii na ponowne schłodzenie wnętrza. Ponadto otwieranie lodówki powinno być ograniczone do minimum, aby środowisko zewnętrzne, jak najmniej wpływało na warunki wewnątrz urządzenia.

 

Pojemność

Wybierając odpowiednią dla siebie lodówkę samochodową, warto zwrócić uwagę również na jej pojemność. Jest to szczególnie ważne, gdy wybierasz się w dłuższą podróż i potrzebujesz zabrać ze sobą dużo produktów spożywczych. Najpopularniejsze modele mają od 20 l do 30 l, a większe lodówki, najczęściej gazowe lub sprężarkowe, mogą mieć od 40 l do 50 l. Wybierając urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę, że duża pojemność wiąże się z trudnościami w transporcie. Z tego powodu, większą lodówkę warto zainstalować na stałe w samochodzie kempingowym lub na łodzi, a do przenoszenia lepiej wybrać urządzenie o mniejszych wymiarach.

Dodatkowe funkcje

Większość lodówek elektrycznych wykorzystuje ogniwo Peltiera, które działa jak półprzewodnik i może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać. Dzięki temu urządzenie może działać jako lodówka z niską temperaturą we wnętrzu lub też utrzymywać ciepło włożonych do środka potraw. Modele sprężarkowe lub kompresorowe, dzięki dużej mocy systemu chłodniczego, mogą pełnić również funkcję zamrażalnika. Lodówka zamrażarka samochodowa z kompresorem pozwala to na przechowywanie nawet głęboko zmrożonych produktów przez kilka dni, bez obaw o ich świeżość.

 

Lodówki samochodowe w dobrych cenach

Ceny lodówek samochodowych zależą przede wszystkim od rodzaju zasilania oraz pojemności danego modelu. Najtańsze są wersje elektryczne, zwykle o pojemności od 20 l do 30 l. Ich ceny wahają się od ok. 150 zł do nawet ok. 1500 zł. Lodówka sprężarkowa, mieszcząca powyżej 40 l wiąże się z wydatkiem sięgającym ok. 2000 zł. Najdroższy jest model kompresorowy, zapewniający dodatkową funkcję mrożenia, odpowiedni na biwaki i kempingi, jego cena to ok. 4500 zł. Dużą lodówkę w niższej cenie znajdziesz w wersji gazowej, jej koszt to ok. 1000 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa lodówka samochodowa?

Lodówki samochodowe mogą być zasilane na kilka sposobów, najpopularniejsze są wersje elektryczne i gazowe. Pierwsze działają po podłączeniu ich do gniazda zapalniczki, przez które pobierają moc bezpośrednio z akumulatora. Zasada ich działania jest podobna jak w domowej lodówce lub opiera się na elemencie półprzewodnikowym, który może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać, zależnie od kierunku, w którym popłynie prąd. Źródłem zasilania lodówek elektrycznych może być także zwykłe gniazdko w domu lub na biwaku. Drugi typ tych urządzeń, gazowy, wykorzystuje amoniak, który szybko obniża temperaturę i pozwala utrzymać produkty w świeżości nawet przez wiele dni. Jedna butla z gazem, podłączona do lodówki, może wystarczyć nawet na 10-dniową podróż.

P2: Jak podłączyć lodówkę samochodową w domu?

Lodówka samochodowa, choć przeznaczona do użytkowania w podróży, może być także podłączona do sieci elektrycznej w domu. Jednak ze względu na różnicę napięcia w domowym gniazdku a tym od zapalniczki samochodowej, do większości modeli należy zakupić odpowiedni zasilacz sieciowy. Pobiera on napięcie o mocy ok. 230 V, a wytwarza napięcie wyjściowe 12 V, czyli takie, jakiego potrzebują standardowe lodówki samochodowe. Niektóre modele są fabrycznie wyposażone w odpowiedni zasilacz pozwalający dostosować potrzebną moc do rodzaju gniazdka, do którego ma być wpięte urządzenie. Dzięki temu lodówka samochodowa może również pracować w domowych warunkach i służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania żywności.

 

P3: Gdzie można kupić lodówkę samochodową?

Szeroki wybór lodówek samochodowych pozwala na dopasowanie modelu do swoich potrzeb. Ponadto dostępne są one w wielu sklepach z różnorodnym asortymentem, co pozwala na wybranie najkorzystniejszej oferty. Lodówki zakupić można w sklepach z urządzeniami elektrycznymi i AGD, nie tylko stacjonarnie, na przykład lodówka samochodowa jest dostępna w sieci Media Markt. Warto poszukać dobrych okazji także na aukcjach i w sklepach internetowych. Lodówka samochodowa, to urządzenie, które znajdziemy miedzy innymi w sklepie Allegro. Lodówki samochodowe znajdują się również w asortymencie sklepów, które oferują sprzęt sportowy oraz wyposażenie turystyczne. O dostępność tych urządzeń warto zapytać także w miejscach, które sprzedają wyposażenie kuchenne. Liczne oferty pozwalają na porównanie dostępnych modeli pod względem technicznym i dodatkowych funkcji, dzięki czemu można dokonać trafnego i przemyślanego wyboru.

 

P4: Jak naprawić lodówkę samochodową?

Jeżeli lodówka samochodowa nie chłodzi lub w przypadku niektórych modeli również nie grzeje, przyczyną prawdopodobnie jest uszkodzony system chłodzący. W większości produktów jest to ogniwo Peltiera, które stanowi prosty element półprzewodnikowy. Jego wymiana, szczególnie dla osób nieobeznanych z pracami technicznymi, może okazać się kłopotliwa. Potrzebne są do tego specjalne narzędzia, jak również specjalistyczne pasty termoprzewodzące, spoiwo lutownicze i izolacja. Z tego powodu wymiany systemu chłodzącego warto zlecić profesjonalnej firmie, zajmującej się naprawą urządzeń elektrycznych. Może okazać się, że nieumiejętna naprawa któregoś z elementów, doprowadzi do poważniejszego problemu. 

P5: Jak używać lodówki samochodowej?

W zależności od posiadanego modelu lodówkę samochodową trzeba odpowiednio przygotować do użytkowania. W wersjach na wkłady chłodzące trzeba napełnić je wodą i umieścić w zamrażarce. Dopiero odpowiednio schłodzone można ułożyć w pojemniku lodówki. Modele elektryczne wymagają jedynie przeczyszczenia wnętrza przed kolejnym użyciem. Podłączenie lodówki do źródła zasilania wystarczy, aby była gotowa do pracy, a produkty znajdujące się w niej są chłodzone, dopóki dopływa energia. Warto zwrócić uwagę, aby urządzenie nie było zbyt długo podpięte do akumulatora, ponieważ może go rozładować. Ponadto produkty pakowane do lodówki powinny być wcześniej schłodzone w tradycyjnej lodówce, ponieważ ciepłe jedzenie i napoje mogą podnieść temperaturę wewnątrz pojemnika i utrudnić ponowne jego schłodzenie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ