Ostatnio aktualizowane: 19.06.21

 

Lodówka samochodowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wybierając lodówkę samochodową, warto zwrócić uwagę na model Teesa TSA5003. Jest to sprzęt, który może być zasilany zarówno z sieci elektrycznej, jak i z butli gazowej. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie sprawdzi się w każdej sytuacji, w podróży i na biwaku. Dodatkowo model ma dużą pojemność 42 l i schładza do 5 st. C. Ciekawym produktem jest także lodówka turystyczna Sencor SCM. Po podłączeniu do ładowarki samochodowej może utrzymać temperaturę niższą niż panująca w otoczeniu o aż 20 stopni. Dodatkowo jest poręczna i wyposażona w wygodny uchwyt. Jej pojemność to 24 l, dlatego sprawdzi się podczas krótkich wycieczek samochodowych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Dużą zaletą lodówki samochodowej Teesa jest możliwość podłączenia jej do ładowarki samochodowej i do butli z gazem. Dzięki temu sprawdzi się ona na długie trasy i krótkie wycieczki. Jej pojemność wynosi 42 l. Z boku urządzenia znajdują się wygodne uchwyty, ułatwiające przymocowanie go pasem zabezpieczającym.

Wady

Wadą tego modelu może być jego waga, wynosząca 18 kg. Pomimo funkcji zasilania gazem nie ma możliwości dłuższego przechowywania zamrożonych produktów.

Podsumowanie

Lodówka turystyczna Teesa jest pojemna i stosunkowo niewielka, długość i szerokość nie przekraczają 50 cm. Ponadto ma możliwość zasilania na dwa sposoby, gazem oraz energią elektryczną, dzięki czemu sprawdzi się w każdych warunkach. Nadaje się zarówno dla zawodowych kierowców, wykorzystania w punktach gastronomicznych, jak i na rodzinnych biwakach.

Drugi wybór

Zalety

Lodówka turystyczna Sencor jest poręczna i wyposażona w uchwyt ułatwiający jej przenoszenie. Dzięki niedużym wymiarom zmieści się w wielu modelach samochodów, co sprawi, że sprawdzi się na każdej wycieczce. Umożliwia schłodzenie do temperatury niższej o 20 stopni niż ta panująca na zewnątrz i utrzymanie jej przez długi czas.

Wady

Nie ma wbudowanego zasilacza, umożliwiającego podłączenie lodówki do zwykłego gniazdka elektrycznego o napięciu 230 V, przez co trzeba taki zasilacz zakupić dodatkowo.

Podsumowanie

Model Sencor jest poręczny i dzięki swoim niewielkim wymiarom może być zabierany nie tylko na wycieczki, ale także na krótkie wyjazdy, a nawet zakupy. Sterowanie mechaniczne pozwala schłodzić wnętrze pojemnika do temperatury znacznie niższej niż ta na zewnątrz, co zapewnia świeżość produktów. Lodówka wyposażona jest w bezpieczny mechanizm zamykania i uchwyt do przenoszenia

Rozważ też

Zalety

Model Ravanson zasilany jest ładowarką samochodową, a całkowita długość kabla wynosi 2,5 m. Dzięki temu można umieścić lodówkę nawet w bagażniku, nie odłączając jej od źródła zasilania. Oprócz możliwości schłodzenia do temperatury niższej o 13 stopni niż na zewnątrz ma również funkcję grzania.

Wady

Wadą lodówki samochodowej Ravanson jest hałas, wydobywający się w czasie pracy urządzenia. Jest on uciążliwy szczególnie podczas długich wycieczek.

Podsumowanie

Lodówka Ravanson ma pojemność 24 l i zasilana jest energią elektryczną z ładowarki samochodowej. Pozwala zarówno na schłodzenie produktów, jak i utrzymanie ich w ciepłej temperaturze, dzięki funkcji grzania. Obudowa wykonana jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a do izolacji wewnętrznego pojemnika zastosowano styropian.

 

 

9 najlepszych lodówek samochodowych. Opinie w 2021 roku

 

Różnorodność dostępnych na rynku lodówek samochodowych znacząco utrudnia dokonanie wyboru. Sprzęty mają nie tylko inne wymiary, ale także odmienny sposób zasilania czy dodatkowe funkcje. Podejmując decyzję, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, a nasz ranking lodówek samochodowych pomoże Ci wybrać najlepszą. 

 

Lodówka samochodowa z agregatem

 

1. Teesa TSA5003 Lodówka Turystyczna Zasilana Gazem 42l

 

Na dłuższe podróże warto rozważyć zakup modelu Teesa TSA5003 Lodówka Turystyczna Zasilana Gazem 42l, ponieważ jako lodówka samochodowa z agregatem może łatwo utrzymywać świeżość produktów. Jej całkowita pojemność wynosi 42 l, a wymiary to: 49,5 cm x 43 cm x 48,5 cm, ale ze względu na swoją wagę, 18 kg, lepiej sprawdzi się w dużych pojazdach, takich jak kemping czy ciężarówka.

Model Teesa zasilany jest na dwa sposoby. Może być podłączony do zwykłej sieci elektrycznej 220 – 240 V lub też przez ładowarkę w zapalniczce 12 V. Jeżeli chcemy, aby urządzenie działało jako lodówka samochodowa z agregatem, należy podłączyć je do butli z gazem – propanem i butanem. Niezależnie od źródła zasilania lodówka może schłodzić produkty do temperatury od 5°C do 10°C.

Użytkownicy chwalą model za pojemność oraz wytrzymałość. Opinie o lodówkach samochodowych Teesa podkreślają możliwość długiego utrzymania niskiej temperatury, przy zasilaniu gazem nawet do kilkunastu dni. Ponadto urządzenie jest solidnie wykonane i szczelne.

 

 

 

 

Lodówka turystyczna samochodowa

 

2. Lodówka Turystyczna Sencor SCM 2015

 

Naszą propozycją poręcznego urządzenia do samochodu jest Lodówka Turystyczna Sencor SCM 2015. Jej wymiary to: wysokość – 42 cm, szerokość – 39 cm, głębokość – 28 cm. Całkowita pojemność tego modelu wynosi 24 l. Jest to urządzenie turystyczne w rozmiarze, który umożliwi zabranie go na każdą wycieczkę. Wyposażone jest w wygodny uchwyt umożliwiający przenoszenie.

Samochodowa lodówka turystyczna Sencor zasilana jest ładowarką samochodową o standardowym napięciu 12 V. Izolacja urządzenia wykonana jest z pianki poliuretanowej i cyklopentanu, dzięki czemu jest ono szczelne i pozwala na schłodzenie wnętrza do temperatury o 20 stopni niższej niż panuje na zewnątrz. Mechanizm bezpiecznego zamykania wieka sprawia, że lodówka nie otworzy się podczas jazdy.

Zaletą lodówki Sencor są jej wymiary i poręczny uchwyt, co sprawia, że nadaje się na krótkie wyjazdy, sprawdzi się nawet na zakupach. Użytkownicy wskazują na trwałość wykonania oraz szczelne zamknięcie. Dodatkowo podkreślają, że urządzenie długo zapewnia niską temperaturę i pozwala utrzymać świeżość każdego produktu.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa 12V

 

3. Lodówka turystyczna Ravanson CS-24S

 

Model Lodówka turystyczna Ravanson CS-24S to urządzenie o standardowej pojemności 24 l, a poręczny uchwyt pozwala łatwo je przenosić, dzięki czemu nadaje się na wyjazdy, ogniska i biwaki. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które dodatkowo zaizolowane jest styropianem, co sprawia, że temperatura wewnątrz pojemnika długo pozostaje niezmieniona.

Ravanson to dobra i tania lodówka samochodowa, zasilana z ładowarki samochodowej. Wyposażona jest w kabel o łącznej długości 2,5 m, co pozwala umieścić urządzenie w dowolnym miejscu w pojeździe. Wnętrze pojemnika chłodzącego może osiągnąć temperaturę niższą o 13 stopni od tej na zewnątrz.

Konsumenci oceniają, że lodówka samochodowa 12V to dobre rozwiązanie na krótkie wycieczki i biwaki. Podkreślają, że zaletą modelu Ravanson jest jakość wykonania i pojemność, pozwalająca na przewożenie wielu produktów. Dodatkowo urządzenie długo, nawet do kilku godzin, utrzymuje wskazaną temperaturę. Ponadto jest poręczne i nie zajmuje dużo miejsca w pojeździe, a jego design jest estetyczny i elegancki.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa z funkcją mrożenia

 

4. Lodówka Kompresorowa Dometic CoolFreeze CFX 50W

 

Urządzenie Lodówka Kompresorowa Dometic CoolFreeze CFX 50W sprawdzi się podczas długich wyjazdów w tym rejsów na łodzi. Całkowita pojemność tego modelu wynosi 46 l, a wymiary to: wysokość – 47,1 cm, szerokość – 72,5 cm, głębokość – 45,5 cm. Zasilana jest energią elektryczną z gniazdka o napięciu 12 V lub 100 V – 240 V. Lodówka wyposażona jest w układ elektroniczny CFX, który składa się z automatycznej turbolodówki i funkcji pamięci. Dzięki temu systemowi może nie tylko schładzać produkty, ale również mrozić je do -22°C.

Lodówka samochodowa z funkcją mrożenia sprawdzi się podczas długich wyjazdów. Solidne wykonanie, wzmocnione narożniki i zawiasy ze stali nierdzewnej, pozwalają zabrać ją ze sobą w każdą podróż. Oprócz zasilania elektrycznego, system CFX umożliwia także korzystanie z energii słonecznej. Temperaturę wewnątrz pojemnika chłodzącego można ustalić za pomocą aplikacji.

Zaletą lodówki Dometic jest jej wytrzymałość i precyzyjne wykonanie, dzięki czemu sprawdza się nawet podczas trudnych podróży. Przychylne komentarze użytkowników podkreślają również możliwość mrożenia i utrzymywania niskiej temperatury wewnątrz pojemnika.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa 12V/220V

 

5. Lodówka Turystyczna Camry CR 8061 45 Litrów

 

W naszym rankingu prezentujemy Lodówkę Turystyczną Camry CR 8061 o pojemności 45 l. Wymiary komory chłodzącej tego urządzenia to 45 cm x 30,4 cm x 33,7 cm. Zasilana może być energią elektryczną ze zwykłego gniazdka lub też z ładowarki samochodowej. Obudowa jest dodatkowo izolowana, dzięki czemu umożliwia ustawienie niższej o 20 stopni temperatury od tej na zewnątrz. Lodówka wyposażona jest także w funkcję podgrzewania ciepłych produktów.  

Dzięki możliwości podpięcia jej do gniazdek w budynku i samochodzie lodówka samochodowa 12V/220V sprawdzi się na kempingach i biwakach. Specjalnie wyprofilowana pokrywa umożliwia stabilne ustawienie butelek z napojem w pozycji pionowej. Urządzenie zamykane jest na zatrzaski, które chronią przed otwarciem się lodówki podczas jazdy. Model wyposażony jest w wygodny uchwyt, który można schować w pokrywie.

Test lodówek samochodowych wykazał, że urządzenie Camry dobrze sprawdza się w warunkach biwakowych. Konsumenci doceniają poręczność i wygodę użytkowania tego modelu. Zaletą urządzenia jest solidne wykonanie i wysokiej jakości materiały, użyte do produkcji obudowy i systemu chłodzącego.  

 

 

 

 

Lodówka samochodowa sprężarkowa

 

6. Lodówka Turystyczna Samochodowa Sprężarkowa NVOX K42F

 

Jeżeli szukasz dobrego urządzenia, w którym długo przechowasz schłodzone produkty, proponujemy model Lodówka Turystyczna Samochodowa Sprężarkowa NVOX K42F. Dzięki wyposażeniu w sprężarkę sprzęt turystyczny pozwala zmniejszyć temperaturę wewnątrz pojemnika do -18°C. Lodówka zasilana jest elektrycznie z gniazdka sieciowego o napięciu 230 V lub samochodowego 12 V. Całkowita pojemność urządzenia to 42 l, a wymiary wynoszą: 35 cm x 58,5 cm x 54,4 cm.

Sprężarkowa lodówka samochodowa NVOX wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Wyposażona jest w kompresor z funkcją stopniowego rozruchu o 2-krotnie niższym od innych tego typu modeli, poziomie hałasu. Elektroniczny panel umożliwia ustawienie wybranej temperatury, od -10°C do -18°C, która widoczna jest na wyświetlaczu podczas pracy urządzenia.

Użytkownicy polecają lodówkę NVOX ze względu na cichy tryb pracy oraz rozmiary, pozwalające zmieścić ją nawet między siedzeniami samochodu. Ponadto sprzęt jest solidnie wykonany, o estetycznym wyglądzie. Wydajny system chłodzenia pozwala utrzymać niską temperaturę wewnątrz pojemnika lodówki, bez względu na warunki panujące na zewnątrz. 

 

 

 

 

Lodówka samochodowa 24V

 

7. Lodówka samochodowa 12/24 V Waeco CoolFun SCT26

 

Jeżeli szukasz lodówki turystycznej, która sprawdzi się w dalekich podróżach, ciekawą propozycją jest Lodówka samochodowa 12/24 V Waeco CoolFun SCT26. Pojemność tego modelu wynosi 25 l, a jego wymiary to: wysokość – 39,4 cm, szerokość – 29,6 cm, długość – 39,6 cm. Uchwyt umieszczony na pokrywie nie tylko ułatwia przenoszenie, ale także pełni funkcję zatrzasku. Lodówka dzięki swojemu rozmiarowi może być także zabierana przez osoby wybierające się na krótkie wycieczki w plener.

Urządzenie zasilane jest energią elektryczną o napięciu 12 V lub 24 V. System chłodzący zbudowany z ogniwa Peltiera, umożliwia przechowywanie produktów w temperaturze niższej od otoczenia o 18 stopni. Lodówka samochodowa 24V wyposażona jest w port USB, który pozwala na ładowanie innych urządzeń, takich jak telefon komórkowy czy tablet.

Liczne opinie na temat modelu Waeco CoolFun zwracają uwagę na solidne wykonanie i dobrej jakości materiały, tworzące obudowę i pojemnik lodówki. Urządzenie jest poręczne, dzięki czemu można odłączyć je od źródła zasilania i zabrać ze sobą na biwak lub piknik.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa Waeco

 

8. Lodówka Termoelektryczna Waeco TropiCool TC 35FL

 

W naszym zestawieniu najlepszych sprzętów turystycznych proponujemy Lodówkę Termoelektryczną Waeco TropiCool TC 35FL. Jest to model o pojemności 33 l i wymiarach: szerokość – 55 cm, wysokość – 46 cm, głębokość – 37,6 cm. Zasilany jest energią elektryczną i może być podpięty zarówno do gniazdka o napięciu 12/24 V, jak i 230 V. Waeco to dobra lodówka samochodowa, która umożliwia zarówno chłodzenie o 30 stopni poniżej temperatury otoczenia, jak i podgrzewanie produktów nawet do 65°C.

Urządzenie jest trwałe i wytrzymałe, wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów. Do stworzenia systemu termoelektrycznego zastosowano wytrzymałe ogniwo Peltiera, a izolacja wykonana jest z pianki poliuretanowej, dzięki czemu lodówka samochodowa Waeco utrzymuje temperaturę przez długi czas.  

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup tego modelu, chwalą go za precyzyjne wykonanie i szczelne elementy. Dodatkową zaletą jest możliwość utrzymywania skrajnie różnych temperatur, od 65°C do 0°C, nawet przez kilka dni. Ponadto lodówka jest niewielkich wymiarów, ale pozwala na przechowywanie dużej ilości produktów.

 

 

 

 

Lodówka samochodowa elektryczna

 

9. Lodówka Turystyczna Eldom TL100N

 

Ciekawą pozycją w naszym rankingu jest Lodówka Turystyczna Eldom TL100N. To urządzenie daje możliwość zarówno chłodzenia, jak i podgrzewania produktów, dzięki zastosowaniu ogniwa Peltiera. Maksymalna temperatura, jaką można w nim osiągnąć, wynosi 50°C. Wnętrze lodówki może też schładzać się do temperatury o 15 stopni niższej od warunków zewnętrznych.

Elektryczna lodówka samochodowa zasilana jest, dzięki wbudowanemu zasilaczowi, z gniazdka samochodowego 12V, jak również ze zwykłej sieci o napięciu 230 V. Dołączony przewód ma długość 2 metrów, co pozwala zabrać działające urządzenie poza samochód. Pojemność lodówki wynosi 25 l, dzięki czemu można spakować do niej dużą ilość produktów spożywczych. Pokrywa wyposażona jest w blokadę, uniemożliwiającą otwarcie się lodówki podczas jazdy oraz w uchwyt, który ułatwia przenoszenie.

Opinie na temat lodówki Eldom podkreślają jej pojemność i jakość wykonania. Zaletą tego modelu jest wbudowany zasilacz, który umożliwia korzystanie z urządzenia w każdym miejscu, w samochodzie i na kempingu. Ponadto jest ono wyposażone w tryb eco, który zmniejsza ilość pobieranej energii i niweluje hałas słyszalny podczas pracy w normalnym trybie.  

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką lodówkę samochodową kupić?

 

Lodówka samochodowa to niezastąpiony sprzęt turystyczny, przydatny szczególnie podczas wyjazdów na kemping i długich wycieczek. Pozwala na przechowywanie produktów spożywczych we właściwej temperaturze, dzięki czemu przez długi czas zachowują one świeżość, a napoje pozostają odpowiednio schłodzone w upalne dni. Taki sprzęt turystyczny sprawdzi się w każdym samochodzie, kempingu czy na łodzi, ponieważ jest poręczny i nie zajmuje dużo miejsca. Jeżeli zastanawiasz się jaką lodówkę samochodową wybrać, nasz poradnik pomoże Ci dokonać wyboru. 

Rodzaje lodówek samochodowych

Odpowiedź na pytanie, jaka jest najlepsza lodówka samochodowa, wymaga przede wszystkim ustalenia, czy taki sprzęt będzie potrzebny na długi wyjazd i intensywne użytkowanie, czy może na krótki urlop, podczas którego lodówka posłuży jedynie do przewiezienia produktów spożywczych z domu do miejsca zakwaterowania. W ofercie sklepów można znaleźć cztery podstawowe rodzaje lodówek samochodowych, które różnią się przede wszystkim sposobem zasilania.

Lodówka na wkłady – najprostsza wersja lodówki samochodowej. Pozwala na utrzymanie niskiej temperatury w pojemniku, dzięki odpowiednim wkładom, które wcześniej należy schłodzić (najlepiej w domowej zamrażarce). Taki typ lodówki samochodowej jest dobrym rozwiązaniem na krótkie wycieczki, ponieważ płyn znajdujący się we wkładach szybko się ogrzewa, co sprawia, że temperatura wewnątrz pojemnika ulega zmianie już po kilku godzinach. Ponadto urządzenie musi pozostać szczelnie zamknięte, ponieważ każde podniesienie wieczka powoduje napływ ciepłego powietrza do wnętrza lodówki, tym samym zwiększając temperaturę wewnątrz.

Lodówka elektryczna – najbardziej popularnym rodzajem jest lodówka elektryczna. Zasilana jest prądem z gniazdka zapalniczki w samochodzie, a jeżeli wyposażona jest w odpowiedni zasilacz, także energią elektryczną ze zwykłego gniazdka, na przykład na kempingu. Taka lodówka samochodowa zaczyna działać od momentu podłączenia jej do źródła zasilania i utrzymuje żądaną temperaturę do momentu, aż zostanie wyłączona. Nie wymaga ona od uzytkownika wcześniej przygotowywać wkładów ani schładzać wnętrza urządzenia, produkty spożywcze można włożyć do środka zaraz po uruchomieniu.

Lodówka gazowa – modele gazowe pozwalają na utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz pojemnika lodówki przez długi okres. Chłodzenie odbywa się poprzez cyrkulację amoniaku, co pozwala w łatwy sposób utrzymać stałą temperaturę. Takie modele polecane są szczególnie dla osób, które wybierają się na dalekie podróże samochodem lub łodzią, szczególnie gdy dostęp do sieci elektrycznej może być ograniczony podczas całej wycieczki.

Lodówka sprężarkowa – lodówki sprężarkowe działają na podobnej zasadzie jak ich domowe odpowiedniki. System chłodniczy, składający się ze skraplacza, parownika i sprężarki, umożliwia utrzymanie nawet bardzo niskiej temperatury przez długi czas.

 

Zasilanie

Elektryczne lodówki samochodowe, wykorzystywane w trasie, z dala od sieci energetycznych, pobierają prąd bezpośrednio z akumulatora. Podłącza się je do gniazdka zapalniczki, gdzie napięcie elektryczne wynosi 12 V. W taki rodzaj zasilania wyposażonych jest większość dostępnych na rynku modeli. Najlepsza lodówka samochodowa sprawdzi się nie tylko w trasie, ale także na biwaku i kempingu. Dlatego, aby umożliwić korzystanie z sieci elektrycznej również w takich miejscach, większość producentów wyposaża swoje modele w zasilacz, umożliwiający podpięcie ich do gniazdka o napięciu 230 V. Należy jednak pamiętać, że produkty umieszczone w lodówce powinny być wcześniej odpowiednio schłodzone. W przeciwnym wypadku mogą podnieść poziom temperatury panującej w pojemniku, co sprawi, że urządzenie będzie pobierać więcej energii na ponowne schłodzenie wnętrza. Ponadto otwieranie lodówki powinno być ograniczone do minimum, aby środowisko zewnętrzne, jak najmniej wpływało na warunki wewnątrz urządzenia.

 

Pojemność

Wybierając odpowiednią dla siebie lodówkę samochodową, warto zwrócić uwagę również na jej pojemność. Jest to szczególnie ważne, gdy wybierasz się w dłuższą podróż i potrzebujesz zabrać ze sobą dużo produktów spożywczych. Najpopularniejsze modele mają od 20 l do 30 l, a większe lodówki, najczęściej gazowe lub sprężarkowe, mogą mieć od 40 l do 50 l. Wybierając urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę, że duża pojemność wiąże się z trudnościami w transporcie. Z tego powodu, większą lodówkę warto zainstalować na stałe w samochodzie kempingowym lub na łodzi, a do przenoszenia lepiej wybrać urządzenie o mniejszych wymiarach.

Dodatkowe funkcje

Większość lodówek elektrycznych wykorzystuje ogniwo Peltiera, które działa jak półprzewodnik i może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać. Dzięki temu urządzenie może działać jako lodówka z niską temperaturą we wnętrzu lub też utrzymywać ciepło włożonych do środka potraw. Modele sprężarkowe lub kompresorowe, dzięki dużej mocy systemu chłodniczego, mogą pełnić również funkcję zamrażalnika. Pozwala to na przechowywanie nawet głęboko zmrożonych produktów przez kilka dni, bez obaw o ich świeżość.

 

Lodówki samochodowe w dobrych cenach

Ceny lodówek samochodowych zależą przede wszystkim od rodzaju zasilania oraz pojemności danego modelu. Najtańsze są wersje elektryczne, zwykle o pojemności od 20 l do 30 l. Ich ceny wahają się od ok. 150 zł do nawet ok. 1500 zł. Lodówka sprężarkowa, mieszcząca powyżej 40 l wiąże się z wydatkiem sięgającym ok. 2000 zł. Najdroższy jest model kompresorowy, zapewniający dodatkową funkcję mrożenia, odpowiedni na biwaki i kempingi, jego cena to ok. 4500 zł. Dużą lodówkę w niższej cenie znajdziesz w wersji gazowej, jej koszt to ok. 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa lodówka samochodowa?

Lodówki samochodowe mogą być zasilane na kilka sposobów, najpopularniejsze są wersje elektryczne i gazowe. Pierwsze działają po podłączeniu ich do gniazda zapalniczki, przez które pobierają moc bezpośrednio z akumulatora. Zasada ich działania jest podobna jak w domowej lodówce lub opiera się na elemencie półprzewodnikowym, który może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać, zależnie od kierunku, w którym popłynie prąd. Źródłem zasilania lodówek elektrycznych może być także zwykłe gniazdko w domu lub na biwaku. Drugi typ tych urządzeń, gazowy, wykorzystuje amoniak, który szybko obniża temperaturę i pozwala utrzymać produkty w świeżości nawet przez wiele dni. Jedna butla z gazem, podłączona do lodówki, może wystarczyć nawet na 10-dniową podróż.

P2: Jak podłączyć lodówkę samochodową w domu?

Lodówka samochodowa, choć przeznaczona do użytkowania w podróży, może być także podłączona do sieci elektrycznej w domu. Jednak ze względu na różnicę napięcia w domowym gniazdku a tym od zapalniczki samochodowej, do większości modeli należy zakupić odpowiedni zasilacz sieciowy. Pobiera on napięcie o mocy ok. 230 V, a wytwarza napięcie wyjściowe 12 V, czyli takie, jakiego potrzebują standardowe lodówki samochodowe. Niektóre modele są fabrycznie wyposażone w odpowiedni zasilacz pozwalający dostosować potrzebną moc do rodzaju gniazdka, do którego ma być wpięte urządzenie. Dzięki temu lodówka samochodowa może również pracować w domowych warunkach i służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania żywności.

 

P3: Gdzie można kupić lodówkę samochodową?

Szeroki wybór lodówek samochodowych pozwala na dopasowanie modelu do swoich potrzeb. Ponadto dostępne są one w wielu sklepach z różnorodnym asortymentem, co pozwala na wybranie najkorzystniejszej oferty. Lodówki zakupić można w sklepach z urządzeniami elektrycznymi i AGD, nie tylko stacjonarnie. Warto poszukać dobrych okazji także na aukcjach i w sklepach internetowych. Lodówki samochodowe znajdują się również w asortymencie sklepów, które oferują sprzęt sportowy oraz wyposażenie turystyczne. O dostępność tych urządzeń warto zapytać także w miejscach, które sprzedają wyposażenie kuchenne. Liczne oferty pozwalają na porównanie dostępnych modeli pod względem technicznym i dodatkowych funkcji, dzięki czemu można dokonać trafnego i przemyślanego wyboru.

 

P4: Jak naprawić lodówkę samochodową?

Jeżeli lodówka samochodowa nie chłodzi lub w przypadku niektórych modeli również nie grzeje, przyczyną prawdopodobnie jest uszkodzony system chłodzący. W większości produktów jest to ogniwo Peltiera, które stanowi prosty element półprzewodnikowy. Jego wymiana, szczególnie dla osób nieobeznanych z pracami technicznymi, może okazać się kłopotliwa. Potrzebne są do tego specjalne narzędzia, jak również specjalistyczne pasty termoprzewodzące, spoiwo lutownicze i izolacja. Z tego powodu wymiany systemu chłodzącego warto zlecić profesjonalnej firmie, zajmującej się naprawą urządzeń elektrycznych. Może okazać się, że nieumiejętna naprawa któregoś z elementów, doprowadzi do poważniejszego problemu. 

P5: Jak używać lodówki samochodowej?

W zależności od posiadanego modelu lodówkę samochodową trzeba odpowiednio przygotować do użytkowania. W wersjach na wkłady chłodzące trzeba napełnić je wodą i umieścić w zamrażarce. Dopiero odpowiednio schłodzone można ułożyć w pojemniku lodówki. Modele elektryczne wymagają jedynie przeczyszczenia wnętrza przed kolejnym użyciem. Podłączenie lodówki do źródła zasilania wystarczy, aby była gotowa do pracy, a produkty znajdujące się w niej są chłodzone, dopóki dopływa energia. Warto zwrócić uwagę, aby urządzenie nie było zbyt długo podpięte do akumulatora, ponieważ może go rozładować. Ponadto produkty pakowane do lodówki powinny być wcześniej schłodzone w tradycyjnej lodówce, ponieważ ciepłe jedzenie i napoje mogą podnieść temperaturę wewnątrz pojemnika i utrudnić ponowne jego schłodzenie.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments