Ranking 13 najlepszych nawigacji samochodowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Nawigacja samochodowa – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Podczas dalekich podróży na pewno potrzebne Ci będą wskazówki dotyczące trasy. Tradycyjne mapy mogą być bardzo pomocne, ale po co błądzić po zawiłych drogach? Najlepiej, jeśli zaopatrzysz się w nawigację samochodową, która szybko doprowadzi Cię do celu. Jedną z naszych propozycji jest model Start 52 firmy TomTom. Ma on wiele wbudowanych funkcji, na przykład brak konieczności wpisywania docelowego adresu. Dotykając palcem określony punkt na mapie, użytkownik wskazuje urządzeniu, gdzie ma wyznaczyć punkt docelowy. Drugą propozycją jest sprzęt Yanosik GTR. Dzięki niemu kierowca będzie wiedział o każdym fotoradarze występującym na trasie, o kontrolach prędkości prowadzonych przez policję oraz o utrudnieniach związanych z robotami drogowymi.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie ma zapewnioną dożywotnią, bezpłatną aktualizację map drogowych poprzez podłączenie go do komputera. Kilkaset metrów przed skrętem nawigacja wyraźnie pokazuje, który pas ruchu należy zająć, aby bezpiecznie zjechać z głównej drogi.

Wady

Przed przeczytaniem instrukcji obsługi niektórzy użytkownicy nawigacji mogą mieć problem z ustawieniem menu w języku ojczystym. Model czasem ma trudności z dostosowaniem trasy do konkretnego pojazdu. Zdarza się, że samochód ciężarowy prowadzi przez drogi tylko dla samochodów osobowych.

Podsumowanie

Przekątna wyświetlacza ma wielkość 5 cali. Pamięć wbudowana urządzenia wynosi 8 GB. Sprzęt doprowadzi do wszystkich miejsc na mapie znajdujących się w Europie. Nawigację można podpiąć do komputera lub ją naładować za pomocą wtyczki pasującej do wejścia Micro USB.

Drugi wybór

Zalety

Nawigacja ma funkcję tzw. ekojazdy, która wyświetla obecny styl jazdy, np. zużycie energii. To sprawia, że kierowca może zmienić swój styl tak, aby jak najmniej szkodził on środowisku. Urządzenie wskazuje miejsca fotoradarów nawet poza granicami Polski.

Wady

Podczas podróżowania w miejscach zalesionych lub z mniejszym odczytem sygnału GPS, nawigacja dłużej wyszukuje obecną lokalizację użytkownika. Jeśli mapy nie są zaktualizowane, zdarza się, że sprzęt błędnie pokazuje ograniczenia prędkości na danym obszarze.

Podsumowanie

Urządzenie podłącza się za pomocą złącza USB. Przekątna ekranu wynosi 2,4 cala. W nawigacji zastosowano podświetlaną klawiaturę, która znacznie ułatwia jej użytkowanie w nocy lub kiedy jest pochmurno. Podłączony do zasilania sprzęt uruchamia się automatycznie po tym, jak pojazd ruszy.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt ma bardzo czytelny, bezramkowy wyświetlacz, który pozwala bez problemów zobaczyć mały punkt na mapie. Nawigacja ostrzega użytkownika głosowo przed ostrymi zakrętami, zmianami ograniczeń prędkości, a także przejazdami kolejowymi. Za sprawą sprzętu użytkownik otrzymuje najnowsze informacje odnośnie wolnych miejsc parkingowych.

Wady

Poprzez wiele dodatkowych funkcji nawigacja może stać się trudna w obsłudze, jeśli użytkownik nie przeczyta wnikliwie instrukcji obsługi. Przy częstym i długotrwałym użytkowaniu urządzenie może się nagrzewać i opóźniać znajdowanie sygnału GPS.

Podsumowanie

Nawigacja jest zasilana poprzez akumulator. Przekątna wyświetlacza wynosi 6,95 cali. Urządzenie korzysta z mapy HERE. Dodatkowo użytkownikowi są przekazywane informacje na temat punktów charakterystycznych przy miejscu docelowym, aby łatwiej było go znaleźć.

 

 

13 najlepszych nawigacji samochodowych. Opinie w 2024 roku

 

Wyruszasz w daleką podróż, a szukanie miejsc na zwykłej, papierowej mapie przynosi Ci dużo stresu i zagadek? W takiej sytuacji potrzebujesz dobrej nawigacji samochodowej. Obecnie w prawie każdym telefonie możemy skorzystać z takiej usługi, ale wymaga ona stałego dostępu do Internetu i nie działa poprawnie, jeśli używamy urządzenia mobilnego także do innych czynności. Dlatego nasz ranking nawigacji samochodowych pomoże Ci wybrać tę najbardziej odpowiadającą Twoim preferencjom. 

 

Nawigacja Tomtom

 

1. Nawigacja GPS TomTom Start 52 1AA5.002.02

 

Nawigacja firmy TomTom model Start 52 to dobre rozwiązanie dla osób mających problem z topografią i odnajdywaniem punktów docelowych na mapie. To urządzenie doprowadzi Cię do dowolnego miejsca w Europie. Ma ono najważniejsze funkcje, które znacznie ułatwiają użytkowanie i docieranie do celu. To np. funkcja Tap&Go, za sprawą której użytkownik może dotknąć palcem konkretnego miejsca na mapie, a nawigacja GPS wskaże do niego trasę. 

Urządzenie ma wbudowaną pamięć 8 GB. Przekątna wyświetlacza wynosi 5 cali. Wymiary nawigacji to: 9,05 cm x 2,38 cm x 14,45 cm. Za sprawą sprzętu możesz jeździć po 48 europejskich krajach bez obawy, że się zgubisz. Dodatkowo, producent oferuje dożywotnie aktualizacje map i oprogramowania. 

Użytkownicy uważają, że nawigacja firmy TomTom to bardzo solidny i wytrzymały sprzęt. Nawet podczas długich podróży nie przegrzewa się, a dodatkowo szybko znajduje sygnał GPS, jeśli zboczymy z trasy. 

 

 

 

 

Yanosik nawigacja

 

2. Yanosik GTR najnowszy model Asystent Kierowcy

 

Prezentujemy nawigację samochodową firmy Yanosik, model GTR. Jest to rozbudowana wersja aplikacji mobilnej. Dzięki połączeniu z innymi użytkownikami urządzenie informuje o wszystkich fotoradarach na trasie, a także kontrolach prędkości czy niespodziewanych korkach wynikających z wypadków. Ta nawigacja GPS jest odpowiednia również dla motocyklistów. 

Nawigacja Yanosik ma wymiary: 10 cm x 1,7 cm x 5,9 cm. Przekątna ekranu wynosi 2,4 cala. Do zestawu dołączono: kabel USB potrzebny do ładowania sprzętu, taśmy samoprzylepne z rzepem oraz zasilacz samochodowy. Urządzenie informuje użytkownika o wolnych miejscach parkingowych, parkomatach i o obowiązujących opłatach. 

Opinie o nawigacjach samochodowych tego typu są pozytywne. Użytkownicy uważają, że takie sprzęty są bardzo pomocne w trasach i niejednokrotnie uniknęli mandatu bo nie przekroczyli prędkości. Konsumenci dodają również, że podświetlane przyciski bardzo ułatwiają użytkowanie sprzętu w nocy lub podczas pochmurnych dni. 

 

 

 

 

Nawigacja Garmin

 

3. Nawigacja Garmin DriveSmart 61 LMT-S EU

 

Szukając dobrej nawigacji samochodowej, zwróć uwagę na model DriveSmart 61 LMT-S firmy Garmin. To dobrej jakości sprzęt sprawdzający się zarówno podczas długich tras, jak i codziennych wyjazdów na przykład do pracy. Ma on wbudowane wszystkie niezbędne funkcje, takie jak: ostrzeganie o fotoradarach, kontrolach prędkości, a także informowanie o wolnych miejscach parkingowych. Nawigacja Garmin, dzięki eleganckiemu i prostemu designowi, świetnie nadaje się na prezent dla bliskiej osoby. 

Przekątna ekranu urządzenia wynosi 6,95 cala, dlatego jest on bardzo wyraźny i łatwo można odczytać z niego informacje odnośnie trasy. Mapy nawigacji obejmują aż 46 państw Europy. Za sprawą funkcji omijania korków, zaoszczędzisz dużo czasu w ciągu dnia. Podczas jazdy sprzęt informuje o zbliżającym się skręcie lub konieczności zmiany pasa. 

Test nawigacji samochodowych wykazał, że najlepiej sprawdzają się urządzenia, które dodatkowo informują użytkownika o charakterystycznych miejscach, znajdujących się w pobliżu tego docelowego. Kupujący stwierdzili, że taka funkcja jest bardzo przydatna, ponieważ pomaga dużo szybciej znaleźć np. hotel czy restaurację. 

 

 

 

 

Nawigacja dla ciężarówek

 

4. Nawigacja MIO MiVue Drive 65 EU LM Truck

 

Jeśli jeździsz dużymi samochodami dostawczymi, na pewno przyda Ci się nawigacja dla ciężarówek MIO MiVue Drive 65 LM Truck. Jest ona odpowiednia również dla kierowców aut osobowych. Urządzenie jest połączeniem nawigacji samochodowej z wideorejestratorem, dlatego nie musisz wydawać większej kwoty na dwa różne sprzęty. 

Model ma wymiary: szerokość – 173,1 mm, wysokość – 101,5 mm oraz grubość – 18,7 mm. Jego waga to 295 g. Ekran ma przekątną 6,2 cala. Producent zapewnia dożywotnią aktualizację map. Do zestawu dołączono płytę z oprogramowaniem, ładowarkę samochodową, kartę pamięci oraz uchwyt samochodowy. 

Użytkownicy uważają, że to dobra nawigacja samochodowa. Została ona wykonana solidnie, a dodatkowa funkcja wideorejestracji pozwala na bezpieczną i spokojną jazdę, ponieważ podczas stłuczki lub wypadku od razu mamy dowód winy. Dodatkowo montaż tylnej kamery w pojeździe zwiększa prawdopodobieństwo szybszego rozwiązania kłopotliwego zdarzenia na drodze. 

 

 

 

 

Nawigacja motocyklowa

 

5. Nawigacja Navitel G550 motocyklowa i samochodowa 2 w1

 

Fanom jazdy na motocyklach polecamy nawigację Navitel G550 Moto. Dzięki dodatkowym uchwytom jest to również dobry model samochodowy. Z tym sprzętem możemy zwiedzić aż 45 państw Europy, jak i kilka krajów azjatyckich. Dodatkowo producent oferuje bezpłatną, dożywotnią aktualizację wszystkich map. 

Ekran urządzenia ma przekątną równą 4,3 cala oraz wbudowaną pamięć 8 GB. Nawigacja motocyklowa wskazuje 40 odcinkowych pomiarów prędkości oraz wszystkie fotoradary na terenie Polski, dlatego pomaga uniknąć stresujących sytuacji wynikających z otrzymania mandatu za nieprzepisową jazdę. Użytkownik może wybrać jeden z czterech języków, w którym będzie mówił lektor, tj. angielski, polski, niemiecki i francuski. 

Motocykliści polecają tą nawigację samochodową, ponieważ jest ona dobrze dopasowana do potrzeb użytkownika. Solidnie wykonany uchwyt zapewnia urządzeniu stabilność i bezpieczeństwo podczas jazdy. Dodatkowo poszerzone pole widzenia map w 3D ułatwia kierowcy zaplanowanie zjazdów z głównej trasy czy też uniknięcie gwałtownych, niespodziewanych skrętów. 

 

 

 

 

Nawigacja Mio

 

6. Nawigacja GPS Mio Spirit 7500 5′ LifeTime

 

Jeśli interesuje Cię dobrej jakości nawigacja samochodowa, powinieneś rozważyć zakup modelu Spirit 7500 firmy MIO. Ma on wszystkie funkcje, które są niezbędne zarówno podczas długich tras, jak i codziennych wyjazdów do pracy. Jedną z nich jest opcja pokazywania wolnych miejsc parkingowych, które bardzo się przyda w zatłoczonych miastach. 

Nawigacja firmy MIO ma wymiary: szerokość – 134,5 mm, wysokość – 86 mm i grubość – 12,7 mm, a jej waga wynosi 158 g. Przekątna ekranu to 5 cali. Producent oferuje bezpłatną aktualizację map 4 razy w roku. Do zestawu dołączono ładowarkę samochodową oraz uchwyt montażowy. Nawigacja głosowa może być prowadzona w języku polskim i angielskim. 

Użytkownikami tego sprzętu mogą być również piesi. Uważają oni, że jest to solidnie wykonany i poręczny model. Ze względu na to, że urządzenie ma niewielkie gabaryty, z łatwością można trzymać go w ręku przez całą trasę. 

 

 

 

 

Nawigacja Navitel

 

7. Navitel nawigacja Navitel E100

 

Prezentujemy model E100 firmy Navitel. Jest to dobra i tania nawigacja samochodowa, z pomocą której dojedziesz do celu bez przykrych niespodzianek. Jej mapy obejmują teren całej Polski, Białorusi, Estonii, Litwy i Łotwy. Sprzęt sprawdzi się również u kierowców dużych samochodów ciężarowych, którzy często muszą jechać inną trasą niż kierujący samochodami osobowymi.

Nawigacja firmy Navitel ma ekran o przekątnej 5 cali oraz pamięć wbudowaną, której maksymalna pojemność wynosi 4 GB. Menu i komunikaty głosowe można ustawić w ponad 30 językach, dlatego obcokrajowiec również sprawnie posłuży się urządzeniem. Do zestawu dołączono uchwyt samochodowy oraz rysik do obsługi sprzętu. 

Konsumenci uważają, że to bardzo pomocny i niezawodny model. Dzięki dożywotniej bezpłatnej aktualizacji map, użytkownik może korzystać z nawigacji przez długie lata. Dodatkowo proste w obsłudze menu ułatwia ustawienie urządzenia osobie początkującej. 

 

 

 

 

Radio z nawigacją

 

8. Podofo 2 Din radio samochodowe z Androidem nawigacja

 

Podofo 2 Din to radio z nawigacją, które pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie będziesz musiał kupować dwóch różnych sprzętów, tylko jeden. Urządzenie łączy w sobie wiele funkcji, ponieważ umożliwia przeglądanie zdjęć, łączenie z Internetem oraz odbieranie połączeń za pomocą Bluetooth w trybie głośnomówiącym. 

Model ma wymiary: szerokość – 178 mm, wysokość – 102 mm oraz grubość – 50 mm. Przekątna ekranu wynosi 7 cali. Menu możesz ustawić w wielu językach europejskich oraz azjatyckich. Zdjęcia są odtwarzane w formacie JPG. Do zestawu dołączono kabel USB, instrukcję w języku angielskim oraz jedną tylną kamerę. 

Użytkownicy podkreślają, że jest to wysokiej jakości urządzenie, za sprawą którego mogą szybko skorzystać z wielu przydatnych funkcji. Dodają oni, że sprzęt bardzo dobrze sprawdza się zarówno podczas długich tras, jak i krótkich przejażdżek. Osoba, która posiada ten model w swoim samochodzie, nie musi myśleć o zabraniu ze sobą dodatkowej nawigacji samochodowej, ponieważ jest ona stale w pojeździe. 

 

 

 

 

Nawigacja Vordon

 

9. Nawigacja GPS Vordon 7 Aluminiowa Europa

 

Vordon 7 Aluminiowa Europa to nie tylko dobra nawigacja samochodowa, ale także przeglądarka zdjęć czy odtwarzacz muzyki. W urządzeniu możesz instalować różne mapy, zarówno ogólnodostępne, jak i oryginalne od producenta. Sprzęt ma dodatkowe wejście AV, do którego możesz podpiąć pomocną kamerę cofania. 

Wymiary urządzenia to: 114 mm x 183 mm x 13 mm. Przekątna ekranu wynosi 5 cali. Nawigacja Vordon jest wyposażona w standardowe wejście słuchawkowe, więc podczas jazdy można słuchać muzyki lub wyraźniej słyszeć komunikaty głosowe. Menu można ustawić w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim, co ułatwia użytkowanie sprzętu obcokrajowcom. 

Kupujący twierdzą, że to bardzo praktyczne, wielofunkcyjne urządzenie, dzięki któremu nie muszą brać w podróż dodatkowych sprzętów takich jak odtwarzacz MP3 czy DVD. Dodatkowo głosowy przewodnik turystyczny urozmaica podróż, a jednocześnie pomaga poznawać nowe miejsca i poszerzyć swoją wiedzę o nich.

 

 

 

10. Vordon 7 Europa nawigacja samochodowa GPS

 

Chcielibyśmy zaprezentować urządzenie Vordon 7 Europa, które ma 7-calowy, kolorowy ekran. Obsługuje się go dotykowo. Nawigacja wyróżnia się intuicyjną obsługą oraz płynnym działaniem. Ma ona 256 MB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej. Z uwagi na wejście AV-IN możemy dodatkowo podłączyć do sprzętu kamerę cofania.

Za sprawą nawigacji możemy bez problemu dotrzeć do celu omijając przy tym korki. Na bieżąco zmienia ona trasę, w efekcie czego swobodnie poruszamy się po dużych miastach, jak też mniejszych miejscowościach. Urządzenie ma fabrycznie wgrane mapy Europy, które są ciągle aktualizowane. Co więcej, możemy zainstalować inny program nawigacyjny, jeśli uznamy, że jest to konieczne.

Według kierowców jest to jeden z lepszych sprzętów do nawigowania. Ma on odpowiednie wymiary i nie ogranicza widoczności, a mimo to można bez trudu odczytać mapę. Menu jest w języku polskim, dlatego obsługa nawigacji nikomu nie sprawi problemu. Trzeba wspomnieć również o trybie nocnym, który ułatwia podróżowanie według wyznaczonej trasy po zapadnięciu zmroku.
Nawigacja Vordon 7 Europa ma 7-calowy, kolorowy ekran o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Wykorzystywany przez nią system to Windows CE 6.0.

 

Zalety

Łatwy montaż: Do zamontowania urządzenia nie potrzebujemy narzędzi. Wystarczy przymocować je do przedniej szyby przy pomocy przyssawki.

Polskie menu: Menu jest w języku polskim, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z obsługą nawigacji.

4 sposoby wyznaczania trasy: Urządzenie wyznacza trasę na cztery różne sposoby – możemy wybrać najkrótszą, najszybszą, ekonomiczną lub terenową. Dostępne są też trasy piesze.

Obsługa kart pamięci: Model ma czytnik kart pamięci, dlatego możemy korzystać z map lub innych plików zapisanych na zewnętrznych nośnikach.

Możliwość podłączenia kamery cofania: Nawigację wyposażono w wejście AV-IN, dlatego możemy do niej podłączyć kamerę cofania. Uruchomi się ona automatycznie po wrzuceniu biegu wstecznego.

 

Wady

Brak zwykłej ładowarki: W zestawie jest tylko ładowarka samochodowa, co oznacza, że nie ma możliwości naładowania nawigacji poza autem.

 

 

 

 

11. Nawigacja samochodowa TomTom Start 20M EU45 1EN4.002.29

 

Nawigacja TomTom Start 20M EU45 poprowadzi nas sprawnie przez 45 krajów, oraz kilka krajów, których pokrycie mapą jest częściowe. Producent zapewnia użytkownikowi dożywotnią, darmową aktualizację map. Model ten o przekątnej wyświetlacza 4,3 cale ma kilka użytecznych funkcji. Asystent pasa ruchu poinstruuje użytkownika, który pas najlepiej wybrać, aby sprawnie pokonać duże skrzyżowanie.

Natomiast asystent parkowania zawiadomi Cię o miejscach parkingowych w obszarze do 1 km, gdy będziesz szukał miejsca na postój. A dzięki bazie fotoradarów nie przytrafi Ci się mandat za przekroczenie prędkości. Mamy tu też ekran LCD o proporcjach 16:9 z szerokością 11,89 cm, wysokością 8,49 cm i o wadze 154 g. Wewnętrzna karta SD ma pojemność 4 GB, a złącze USB i Bluetooth pozwalają na zewnętrzną komunikację z innymi urządzeniami. Wraz z urządzeniem nawigacyjnym, klient otrzymuje ładowarkę samochodową, kabel USB, oraz uchwyt do zamontowania nawigacji w samochodzie. Wszystkim, którzy zakupili ten model do gustu przypadł dotykowy ekran umożliwiający łatwą obsługę urządzenia i szybkość działania.

TomTom Start 20M EU45 to nawigacja samochodowa o wymiarach szerokością 11,89 cm, wysokością 8,49 cm i ekranie o przekątnej 4,3 cala.

 

Zalety

Ekran dotykowy: Ekran dotykowy pozwala na łatwe zarządzanie urządzeniem. Pozwala w sposób intuicyjny nie tylko ustawić trasę, ale też wyszukać miejsca użyteczności publicznej, jak na przykład bankomat czy restaurację.

Ilość map: Model ten oferuje mapy 45 krajów, oraz częściowe mapy z kolejnych kilku krajów. Dzięki temu bez problemu będziesz się poruszał po całej Europie.

Duża pamięć: Nawigacja jest wyposażona w dużej pojemności wewnętrzną kartę pamięci. 4GB karty pozwala na płynną i szybką pracę urządzenia.

Aktualizacja map: Producent zapewnia dożywotnią bezpłatną aktualizację map urządzenia, dzięki temu po wielu latach nadal model ten będzie mógł służyć równie dobrze, jak w dniu zakupu.

Uchwyt montażowy: Wraz z urządzeniem klient otrzymuje uchwyt, który służy do zamontowania nawigacji w samochodzie.

 

Wady

Aktualizacja mapy: Klienci podają, że aktualizacja mapy trwa bardzo długo, a także program, który służy do aktualizacji jest mało przyjazny.

 

 

 

 

 

12. Nawigacja Mio Pilot 15 LM Europa

 

MIO Pilot 15 Europa LTM to sprzęt, z którego z pewnością będą zadowolone osoby podróżujące po całej Europie. Wszystko ze względu na to, że pozwala on na korzystanie z mapy Polski, jak i innych krajów europejskich. Nawigacja ma 5-calowy, dotykowy ekran. Menu jest w języku polskim, dlatego obsługa urządzenia nie jest zbyt trudna.

Wybierając się w podróż samochodem możemy zaplanować ją zgodnie z własnymi preferencjami. Do wyboru mamy trasę: najkrótszą, łatwą, najszybszą oraz ekonomiczną. Za zaletę nawigacji kierowcy uznali dodatkową funkcję, jaką jest asystent pasa ruchu. Dzięki niej sprzęt w odpowiednim momencie wskaże nam, którym pasem powinniśmy się poruszać.

Przedstawiony model ma też kilka innych atutów. Są to: pojemna pamięć (8 GB), łatwy montaż pod wstecznym lusterkiem i antyodblaskowy ekran. Nawigacja ma czytnik kart pamięci, więc w razie konieczności możemy skorzystać z dodatkowych map. Nie można nie wspomnieć o tym, że urządzenie informuje o ograniczeniach prędkości na trasie.

Sprzęt MIO Pilot 15 Europa LTM ma 5-calowy ekran o rozdzielczości 480 x 272 pikseli. Wykorzystywany przez niego system to Windows CE. Model ma wymiary: 13,3 cm x 8,6 cm x 1,5 cm.

 

Zalety

Mapy 45 państw Europy: Dzięki nawigacji możemy bezpiecznie podróżować po całej Europie, gdyż pokazuje mapy 45 państw. Jest to nie tylko Polska, ale też m.in.: Finlandia, Islandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Macedonia, Włochy, San Marino, Serbia i Mołdawia.

Łatwa obsługa: Menu jest w języku polskim i zapewnia intuicyjną obsługę. Przygotowanie się do podróży zajmuje tylko kilka minut.

Baza fotoradarów: Urządzenie ma bazę fotoradarów w wersji demo, którą możemy testować przez 3 miesiące. Jeśli aplikacja przypadnie nam do gustu, możemy wykupić pełną wersję.

 

Wady

Brak transmitera FM: Sprzęt nie ma opcji transmitera FM, co oznacza, że nie daje możliwości słuchania muzyki np. ze smartfona.

Nie można sterować głosowo: Niektórym kierowcom nie odpowiada to, że nawigacją nie można sterować za pośrednictwem komend głosowych.

 

 

 

 

13. Nawigacja samochodowa ModeCom FreeWay MX4

 

3.MODECOM FreeWAY MX4Jeśli interesują Państwa dobre i tanie nawigacje samochodowe, to warto dać szansę MODECOM FreeWAY MX4. To jeden z rzadkich przypadków, kiedy niska cena spotyka się z takimi udogodnieniami, jak wbudowana pamięć 8 GB.

Dzięki temu w urządzeniu możesz przechowywać nie tylko potrzebne mapy, ale też ulubione filmy oraz muzykę. Nawigacja została wyposażona również w przekaźnik Bluetooth, który umożliwia komunikację z radiem oraz telefonem. Korzystając z tej technologii, możesz chociażby przesłać swoją ulubioną muzykę do urządzenia GPS, które ją odtworzy. Ciekawą funkcją jest czujnik światła ekranu – dzięki niemu urządzenie wykorzystuje tylko tyle energii, ile potrzebuje, aby wyświetlany obraz był czytelny dla kierowcy.

Jeśli nie jest wystawione na silne promieniowanie słoneczne, zmniejsza jasność. Co za tym idzie, zużywa wtedy mniej energii i może działać dłużej bez potrzeby ponownego ładowania. Użytkownicy chwalą sobie bardzo szybką pracę nawigacji, a to dzięki sprawnemu procesorowi Mstar 2531 800 mHz oraz intuicyjnemu, sprawdzonemu na trasach systemowi Windows CE.

W dwurdzeniowy procesor jest wyposażona nawigacja MODECOM FreeWAY MX4. W tym urządzeniu znajdziemy też 5 calowy ekran.

 

Zalety

Odbiornik GPS: Wbudowany odbiornik GPS charakteryzuje się wysoką czułością, dzięki temu urządzenie łączy się z satelitą bez względu na warunki terenu i utrzymuje stałe połączenie.

Transmiter FM: Transmiter FM pozwala na przesyłanie muzyki z nawigacji do radia samochodowego, i jest ona nadawana równocześnie z komunikatami nawigacji. W czasie przekazywaniu komunikatu muzyka jest nieznacznie przyciszana.

Bluetooth: Funkcja Bluetooth pozwala na połączenie nawigacji z Twoim telefonem i zarządzanie połączeniami w technologii Hands Free. Z poziomu nawigacji masz również dostęp do książki telefonicznej.

Komunikacja: Nie tylko wspomniana funkcja Bluetooth pozwala na komunikację z urządzeniami zewnętrznymi. Zrobimy to również za pomocą złącza USB 2.0, a także przy użyciu gniazda obsługi kart pamięci, gdzie możemy wykorzystać kartę do 32 GB.

 

Wady

Ekran: Użytkownicy przekazują, że ekran tego modelu nie jest wystarczającej jakości, jest on za jasny, słabo widoczne są szczegóły w cieniu, a w słońcu jest widoczność wręcz fatalna.

Łączność z komputerem: Część użytkowników zgłasza problemy z łączeniem nawigacji z komputerem, co utrudnia zarządzanie tym urządzeniem.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką nawigację samochodową kupić?

 

Kilka lat temu, kiedy wybieraliśmy się własnym autem na wakacje, koniecznie musieliśmy zaopatrzyć się w mapę. Obecnie coraz rzadziej z niej korzystamy. Bardziej popularne stały się urządzenia nawigacyjne. Podczas ich zakupu konsumenci zadają sobie pytanie, jaka jest najlepsza nawigacja samochodowa? Jakie powinna mieć parametry oraz czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym poradniku. 

 

 

Rodzaje nawigacji

Najczęściej spotykanym rodzajem nawigacja jest ta samochodowa. Występuje ona w dwóch wersjach: dla samochodów osobowych oraz ciężarowych. Jest tradycyjnym urządzeniem wykorzystywanym do nawigacji podczas jazdy. Może być ona akcesorium na stałe zainstalowanym w pojeździe, albo jako wersja przenośna. Wyróżniamy również:

* nawigację motocyklową – ze względu na wykorzystanie, urządzenia tego typu zamknięte są w odpornych na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne  pokrowcach. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów. Nawigację można podłączyć bezprzewodowo (technologią Bluetooth) do słuchawki znajdującej się w kasku motocyklisty. Dzięki temu użytkownik bez problemu może wyraźnie słyszeć wydawane przez sprzęt komunikaty głosowe;

* nawigację turystyczną – to urządzenie przeznaczone dla użytkowników lubiących piesze oraz rowerowe wędrówki. Sprzęty takie wyróżniają się tym, że mają dodatkową funkcję, pozwalającą na przystosowanie trasy do zmieniających się warunków pogodowych. Jest też zamknięty zazwyczaj w ochronnej obudowie, odpornej na wodę, kurz oraz uszkodzenia mechaniczne;

* nawigację w telefonie – jest dobrym zastępstwem dla tradycyjnej nawigacji. Większość producentów telefonów komórkowych instaluje w nich aplikację do nawigacji lub stosuje wbudowany w urządzenie odbiornik GPS. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że komórkę mamy zawsze przy sobie, w efekcie czego w każdym momencie można wyszukać w aplikacji trasę dotarcia do określonego miejsca;

* nawigację morską – urządzenia te są bardzo podobne do nawigacji samochodowych. Różnią się jedynie funkcjami oraz zastosowaniem. Stosowane są do pomocy podczas podróżowaniu na obszarach wodnych.

 

Ekran

Istotnym elementem budowy urządzenia służącego do nawigacji jest ekran. Zazwyczaj jest on dotykowy. Dostępne na rynku modele występują w dwóch rodzajach proporcji: 4:3 (kształt zbliżony do kwadratu) oraz 16:9 (układ prostokątny). Istotna jest także wysoka jakość wyświetlanego obrazu. Ekran powinien być jasny oraz mieć antyodblaskową powłokę. Pozwoli to na dobrą widoczność trasy także w słoneczne dni. Sprawdzonym sposobem na poprawienie czytelności oraz zmniejszenie refleksów światła na wyświetlaczu jest zastosowanie folii antyrefleksyjnej. Większość producentów od razu nakleja ją na ekran, niektórzy jednak tylko dołączają ją do zestawu (wymagany jest samodzielny montaż).

Jeżeli chodzi o wielkość wyświetlacza, jest to raczej sprawa indywidualna każdego użytkownika. Może ona zależeć od wielkości samochodu, miejsca montażu, funkcji map oraz zdolności kierującego pojazdem. Zalecane jest, aby urządzenie miało ekran o przekątnej co najmniej 2 cale. Według wielu kierowców modele gwarantujące odpowiednią jakość obrazu mają po 5 – 7 cali. Rozdzielczość ekranu w nowszych nawigacjach wynosi 800 x 480 pikseli. Zapewnia to dużą szczegółowość obrazu.

 

Bateria

Nie wiesz, jaką nawigację samochodową wybrać? Biorąc pod uwagę źródło energii, dostępne są modele  z wbudowanym akumulatorem lub zwykłymi bateriami. Akumulatory są montowane zazwyczaj w nawigacjach samochodowych oraz motocyklowych. W przypadku modeli używanych podczas długich podróży możliwa jest opcja dokupienia przenośnej ładowarki, którą podłącza się do gniazda zapalniczki. Umożliwia to długotrwałe używanie sprzętu, bez ryzyka rozładowania baterii.

 

Oprogramowanie

Przy wyborze odpowiedniej nawigacji ważne jest także zainstalowane w niej oprogramowanie. Warto kupić nieco droższe urządzenie, które ma system jednej z renomowanych firm, ponieważ w trakcie jazdy dobre mapy i niezawodne działanie to podstawa, sam wyświetlacz nie wystarczy. Najlepsza nawigacja samochodowa ma precyzyjne oraz często aktualizowane mapy dróg. Programy obsługi urządzenia mają darmowe aktualizacje zazwyczaj tylko przez rok. Po upływie tego czasu konsumenci zmuszeni są do wykupienia nowej wersji. 

 

 

Funkcje

Przy wyborze GPS-u warto również zwrócić uwagę na dostępne funkcje. Większość z dostępnych na rynku modeli oferuje:

* komunikaty głosowe – urządzenie nie tylko wyświetla trasę na wyświetlaczu, ale także informuje Cię głosowo o potrzebie wykonania odpowiednich manewrów;

* wyznaczanie trasy – to jedna z podstawowych funkcji oferowanych przez nawigacje. Umożliwia ona wyznaczenie różnego rodzaju tras, wskazanie punktów pośrednich oraz zapamiętanie najczęściej wybieranych przez kierującego adresów i dróg; 

* obraz 2D i 3D – funkcja obrazu. 2D symuluje tradycyjną mapę, pokazując wyznaczoną trasę z lotu ptaka. W przypadku trybu 3D obraz jest trójwymiarowy, a jego rzut jest rzeczywisty;

* trójwymiarowe budynki – opcja, która w widoku 3D nakłada na mapę trójwymiarowe modele niektórych budynków; 

* POI (Point Of Interest) – inaczej punkty zainteresowania. Funkcja umożliwiająca poszukiwanie hoteli, restauracji, stacji benzynowych itp;

* informacje o ruchu drogowym – programy nawigacyjne zwykle podają aktualne informacje dotyczące ruchu drogowego; 

* AV – IN – wejście to daje możliwość podłączenia do nawigacji samochodowej innego urządzenia. Dzięki temu na wyświetlaczu GPS-u można np. obejrzeć film;

* Host USB – pozwala na odczytanie plików z przenośnych pamięci USB;

* ostrzeżenia o fotoradarach – na ekranie pojawiają się komunikaty informujące o miejscu występowania fotoradarów (dźwiękowe lub obrazowe). Mapy zawierają listę fotoradarów; 

* tryb nocny – pozwala na dostosowanie jasności obrazu do pory dnia. Dzięki temu poruszając się w nocy, kierowcy nie oślepia ekran urządzenia.

 

Montaż

Nawigację samochodową można zamontować na szybie lub desce rozdzielczej. Przy zakupie odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę, czy do zestawu dołączony jest uchwyt. Najbardziej polecane są te z elementem magnetycznym oraz wyposażone we własne złącze zasilania. Umożliwia to szybsze zainstalowanie urządzenia. 

 

Nawigacje samochodowe w dobrych cenach

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli nawigacji. W zależności od ich funkcji, typu oprogramowania oraz jakości wyświetlacza, są zróżnicowane pod względem ceny. Najprostsze, a zarazem najtańsze modele dostępne są już od 100 zł. Są one wyposażone tylko w podstawowe funkcje. Bardziej wymagający użytkownicy, chcący mieć zaawansowany technologicznie sprzęt, powinni się przygotować na nieco większy wydatek. Praktyczne urządzenia, mające duży i czytelny wyświetlacz, mogą kosztować od 600 zł do nawet 1000 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Ile kosztuje nawigacja samochodowa?

Wybór dostępnych na rynku nawigacji samochodowych jest naprawdę bardzo duży. Może to powodować spore różnice w cenach poszczególnych modeli. Koszt zakupu takiego urządzenia uzależniony jest przede wszystkim od parametrów, popularności danej marki, a także jakości wykonania oraz akcesoriów, które są w nim dodatkowo zainstalowane. Decydując się na zakup klasycznego sprzętu mniej popularnej marki, wydamy od 100 zł do 300 zł. Jeżeli jednak chcielibyśmy wyposażyć nasze auto w lepszą nawigację, musimy liczyć się z większym kosztem. Taka inwestycja może sięgnąć nawet 1000 zł. Droższe urządzenie jest z pewnością warte swojej ceny, jednak należy zadać sobie pytanie, czy aby na pewno jest nam ono potrzebne? Nie wszyscy kierowcy potrzebują zaawansowanych technologicznie sprzętów, bo np. większości funkcji nie zamierzają używać.

 

 

P2: Jak działa nawigacja?

Większość kierowców poruszających się po drogach korzysta z nawigacji. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiali się oni, jak to urządzenie działa? Jego system bazuje na satelitach (obecnie na orbitach znajduje się 31 satelitów).Wysyłają one w kierunku ziemi sygnał za pomocą fal radiowych, w celu ustalenia dokładnego położenia odbiornika, monitorując przy tym parametry jego ruchu. Wyliczana jest wtedy nasza odległość od danego odbiornika. Do prawidłowego funkcjonowania systemu konieczna jest możliwość uzyskania połączenia z co najmniej czterema satelitami jednocześnie. Wtedy nasz sprzęt, na podstawie otrzymanych danych, wylicza odległości pomiędzy odpowiednimi punktami i wyznacza trasę.

 

P3: Co to jest nawigacja GPS?

GPS (Global Positioning System) jest radiowym systemem nawigacji satelitarnej. Został on stworzony przez Departament Ochrony Stanów Zjednoczonych i obejmuje swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Celem tego systemu jest dostarczenie użytkownikowi w jak najszybszym czasie informacji o jego położeniu, a także wyznaczeniu trasy, którą należy przemierzyć, aby dostać się do punktu docelowego. Umożliwia on osobom przebywającym na lądzie, morzu i w powietrzu ustalenie ich pozycji oraz prędkości poruszania się, bez względu na panujące warunki pogodowe. System składa się z trzech segmentów: kosmicznego (zalicza się do niego 31 satelitów krążących wokół kuli ziemskiej na orbicie okołoziemskiej), naziemnego (to stacje kontrolne i monitorujące na ziemi) oraz użytkownika (odbiorniki sygnału).

 

 

P4: Jak ustalić trasę w nawigacji Vordon?

Aby ustalić trasę w nawigacji Vordon, powinniśmy udać się z urządzeniem na zewnątrz lub użyć go w aucie, ponieważ tylko wtedy będzie ono prawidłowo działało (w budynkach nie ma zasięgu). Po uruchomieniu sprzętu wyszukujemy na ekranie ikonę lupy. Powinna się ona znajdować obok przycisku MENU. W kolejnym etapie wybieramy kraj, miejscowość oraz ulicę. Po uzupełnieniu każdej z luk wyszukujemy napis „Użyj tego” i go przyciskamy. Wtedy wyświetli się nam menu, w którym wybieramy opcję „Nawiguj”. Na ekranie pojawia się miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy, a także zostaje wyznaczona trasa do punktu docelowego.

 

P5: Dlaczego nawigacja nie łapie sygnału GPS?

Jeżeli Twoja nawigacja nie łapie sygnału GPS, możliwe, że wystąpił któryś z wymienionych problemów:

* Coś może przysłaniać odbiór sygnałów, np. wysokie budynki, znajdujący się w pobliżu las lub zbiornik wodny. W takim przypadku należy spróbować dotrzeć do miejsca, w którym nie ma żadnych przeszkód pomiędzy urządzeniem a niebem.

* Oprogramowanie sprzętu wymaga aktualizacji. Aby w szybkim czasie odzyskać sygnał, powinniśmy zainstalować w urządzeniu najnowszą wersję systemu.

W zależności od posiadanego modelu problemy z nieprawidłową pracą urządzenia mogą się od siebie różnić. Jednak te, które zostały przez nas wymienione, zdarzają się najczęściej.

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Andrzej

August 18, 2023 at 8:06 pm

Mam najnowszą wersję Tomtom Go Expert Plus. Jechałem od strony Kraśnika samochodem ciężarowym 40t do celu Lublin ul. Zawieprzycka 3.
Nawigacja po wprowadzeniu parametrów tira wyznaczyła trasę przez środek Lublina Mogła wyznaczyć obwodnicą zjazd na ulicę Turystyczną!!!
Na miejscu dowiedziałem się, że cały Lublin ma zakaz wjazdu 16Ton, dlaczego nawigacja prowadzi przez środek Lublina? Mniejsze ryzyko dostania mandatu byłoby zjazd od obwodnicy bo odcinek ryzykowny byłby o długości 300m.
Na każdej ulicy wjazdowej do Lublina stoi znak zakazu wjazdu 16T. Dlaczego dla samochodów 40t Tom Tom wyznacza trasę do celu? Lepiej jakby nawigacja dla masy większej niż 16T informowała o takim ograniczeniu.
Garmin LGV 710 na tym samym dojeździe do celu nie prowadzi przez środek Lublina kieruje pojazd obwodnicą i tuż przed zjazdem w ulicę Turystyczną wybiera objazd bo ma zakodowane te 16T objazd drogami lokalnymi podrzędnymi jeszcze gorszymi od ulicy Turystycznej z zakazem 8T.
Zdaje egzamin natomiast nawigacja z Automapą prowadzi z obwodnicy w ulicę Turystyczną tylko pokazuje na mapie znak zakazu . TomTom i Garmin powinni uczyć się od programistów nawigacji Automapa i nie rozumiem tych rankingów!!!!!!!!!!! Podałem namiar celu i punkt startowy Kraśnik i każdy może sobie to o czym pisze sprawdzić.

Odpowiadać
Świat motoryzacji

November 6, 2023 at 6:04 pm

Dzień dobry,

Bardzo dziękujemy za podzielenie się opinią, z pewnością będzie ona cenna dla pozostałych użytkowników nawigacji. Życzymy lepszych doświadczeń z zakupionymi urządzeniami

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Tomasz

May 21, 2021 at 7:14 am

Jestem kierowcą ciężarówki, sugerując się opiniami i rankingami, kupiłem nawigację Garmin LGV700 i stwierdzam, że to bardzo słabo wydane 2000 zł. Jeżdżę dużo, najczęściej mam łącznie 40 ton i chciałbym choć trochę móc ufać jakiejś nawigacji, a to że mnie nie zaprowadzi pod zakaz dotyczący tonażu, a to pod wiadukt niższy niż 4 metry, a to nie poprowadzi objazdem bez sensu lub będzie wiedziała, że autostrada jest od 1,5 roku w remoncie i jest objazd, a nie z uporem maniaka każe nawracać na miejsce, które jest zwyczajnie od wielu miesięcy zamknięte ,a to nie każe zjechać z autostrady, by za 1,5 km znów na nią zawracać, itp, itd. Niestety, nie ma dnia, aby w/w nawigacja, pomimo aktualnych map i oprogramowania, nie popełniała horrendalnych wręcz błędów, co dla kierowcy ciągnika siodłowego z naczepą w pełnym obciążeniem, jest po prostu horrorem, bo nie wszędzie można po prostu zawrócić lub wjechać, a czas goni. Jestem z Torunia, doskonale znam miasto i okoliczne miasteczka pod względem dróg dla ciężarówek ale objazdy, jakie proponuje ta nawigacja, są po prostu bardzo ale to bardzo głupie i absurdalne. Ja wiem, że nic nie zastąpi myślenia ale do jasnej ch.,jeżdżąc 15 tys. km miesięcznie, często od 4.00 do 19.00, z załadunkiem i rozładunkiem po drodze, chciałbym przynajmniej mieć nadzieję, że nawigacja poprowadzi mi w przybliżone miejsce drogami przeznaczonymi dla ciężarówek, jeśli są, a nie takimi uliczkami, że osobowym z przyczepką z LeroyMerlin bałbym się wjechać, gdy tymczasem kilkaset metrów dalej jest normalna droga…

Odpowiadać
Świat motoryzacji

May 28, 2021 at 3:35 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać