Ranking 10 najlepszych interfejsów diagnostycznych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 01.02.23

 

Interfejs diagnostyczny – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Najlepsze interfejsy diagnostyczne to urządzenia pozwalające na wykonanie diagnozy pojazdu, w którym zapaliła się kontrolka na desce rozdzielczej. Przy pomocy dobrej jakości modelu można sprawdzić jaka usterka pojawiła się w sterownikach samochodu. Jednym z polecanych produktów nadających się do wykonania diagnozy jest Opel TECH+ (auta 1996-04), który jest przeznaczony do wykonywania diagnozy i kasowania kodów błędów w samochodach marki Opel. Do zestawu dołączona jest płyta CD z programem instalacyjnym umożliwiającym obsługę interfejsu. Innym polecanym produktem jest Tester Interfejs Diagnostyczny Delphi Multidiag pro+ przeznaczony do obsługi wielu pojazdów osobowych i dostawczych. Urządzenie współpracuje z komputerem z zainstalowanym systemem Windows, a co najważniejsze jest intuicyjne w obsłudze. Również opinie o interfejsie diagnostycznym są pochlebne.

10 najlepszych interfejsów diagnostycznych. Opinie w 2023 roku 

 

Właściciel pojazdu decydujący się na zakup interfejsu diagnostycznego do swojego auta  powinien wybrać model, który umożliwi analizę oraz kasowanie jak największej ilości błędów. Dostępne są różnego rodzaju produkty współpracujące z wybranymi markami pojazdów oraz modele uniwersalne dające możliwość podłączenia po wszystkich samochodów. Aby wybrać najlepszy produkt, warto sprawdzić ranking interfejsów diagnostycznych, w którym znajdują się najbardziej polecane przez użytkowników modele z danej kategorii. Warto też zastanowić sie nad budżetem przeznaczonym na zakup urządzenia. A potem dopiero zadać sobie pytanie jaki tester diagnostyczny kupić do 100, 200 czy 500zł.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Program wraz z urządzeniem do wykonania samodzielnej diagnozy samochodów marki Opel jest prosty w obsłudze. Producent oferuje na płycie pełne oprogramowanie z asystentem instalacji i konfiguracji w zestawie. Interfejs jest przeznaczony do obsługi przez laptopy z systemami operacyjnymi Windows oraz Linux.

Wady

Interfejs diagnostyczny przeznaczony do wykonywania diagnozy oraz kasowania błędów w pojazdach marki Opel nie współpracuje z programem OP-COM.

Podsumowanie

Oprogramowanie i interfejs diagnostyczny przystosowano do odczytu, a także kasowania kodów usterek. Urządzenie pozwala na bezproblemowe kasowanie kontrolek serwisowych i inspekcji. Przewód łączący gniazdo w pojeździe z laptopem ma 130 cm długości. W zestawie znajduje się adapter oraz płyta z asystentem konfiguracji.

Drugi wybór

Zalety

Interfejs wyświetla komunikaty w języku polskim i obsługuje zarówno pojazdy osobowe, jak i ciężarowe, z napięciem 12 V i 24 V. Za pomocą testera użytkownik sprawdzi niemal wszystkie podzespoły i systemy pojazdu.

Wady

Jak przekazują użytkownicy, instalacja sterowników potrzebnych do sprawnego działania testera zajmuje dużo czasu. Niewprawny użytkownik podczas tego procesu nie jest pewien czy wszystko w tym czasie wykonuje się tak jak przewidział producent.

Podsumowanie

Do działania testera niezbędny jest komputer, który zapewnia komunikację z samochodem. Komputer musi mieć wgrany system Windows 7 lub wyższy i mieć minimum 2 GB pamięci RAM.

Rozważ też

Zalety

Interfejs pozwala na diagnostykę aut takich marek jak Skoda, Audi, Seat i Volkswagen wyprodukowanych do roku 2004. Za jego pomocą zdiagnozujemy wiele podzespołów, między innymi: układ hamulcowy, elektroniki silnika, pompy diesla, wspomagania kierownicy, układu paliwowego, dolotu powietrza, klimatyzacji, elektrycznych szyb i wielu innych.

Wady

Wielu użytkowników przekazuje, że dołączone do interfejsu oprogramowanie na płycie nie działa prawidłowo i trzeba samodzielnie ściągnąć sterowniki z sieci. Nie dla każdego z użytkowników to komfortowe rozwiązanie.

Podsumowanie

Interfejs jest atrakcyjny cenowo, a wraz z zakupionymi kablami użytkownik otrzymuje pełną instrukcję obsługi prowadzącą krok po kroku proces instalacji. Instrukcja zawiera też przydatne informacje, jak kody błędów diagnostycznych, lokalizację gniazd diagnostycznych w poszczególnych autach, a także sposób kasowania wskazań serwisowych i wiele innych przydatnych w obsłudze informacji.

 

Interfejs diagnostyczny Opel 

 

1. Interfejs diagnostyczny Opel TECH+ (auta 1996-04) 

 

Interfejs diagnostyczny do samochodu marki Opel to wysokiej jakości produkt przeznaczony do odczytywania oraz kasowania kodów usterek pojawiających się w sterownikach pojazdu. Urządzenie pozwala także sprawdzać parametry pracy LiveData oraz kasować pojawiające się inspekcje przypominające o przeglądzie auta. Producent oferuje na płycie pełne oprogramowanie z asystentem instalacji i konfiguracji w zestawie. Skaner diagnostyczny jest przeznaczony do obsługi przez laptopy z portem USB oraz z systemami operacyjnymi Windows i Linux. 

Skaner diagnostyczny do Opla ma możliwość sprawdzenia sterowników odpowiedzialnych za ABS, ESP, TC, airbag, skrzynię biegów, silnik, system audio, immobiliser, centralny zamek, alarm oraz wiele innych funkcji odpowiadających za komfort i bezpieczeństwo użytkownika. W zestawie z interfejsem znajduje się płyta z dołączonym oprogramowaniem działająca w technologii Click&Easy. Długość przewodu od pojazdu do komputera z portem USB wynosi 130 cm. 

Test interfejsów diagnostycznych do Opla wykazuje, że jest to dobry produkt przeznaczony do diagnozy aut wyprodukowanych w latach 1996 – 2004. Użytkownicy, którzy zakupili Opel TECH+ są zadowoleni z możliwości, jakie daje wykonanie samodiagnozy. Interfejs diagnostyczny możemy kupić za pomoca serwisu Allegro klikając w poniższy przycisk.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Delphi  

 

2. Tester Interfejs Diagnostyczny Delphi Multidiag pro+

 

Tester interfejs diagnostyczny Delphi Multidiag pro+ pozwala na obsługę samochodów osobowych jak i dostawczych zarówno tych z 12 V napięciem jak i 24 V.  Interfejs diagnostyczny Delphi pozwoli na zdiagnozowanie silnika, układu kierowniczego, hamulcowego, skrzyni biegów, ale także takich systemów jak audio, układ wspomagania kierownicy, moduły świateł, zamka centralnego, systemu antykradzieżowego, klimatyzacji i wielu innych nawet takich jak tempomat czy asystent utrzymania pasa ruchu.

To uniwersalne urządzenie jest zbudowane na dwupłytowej płycie głównej i zaopatrzone w japońskie przekaźniki firmy NEC 5v, podwójny chip 9241Ax2 czy diody GEZ. Staranne wykonanie i zastosowanie wysokiej jakości podzespołów gwarantuje szybką i sprawną komunikację testera z samochodem. A łatwa obsługa urządzenia przeznacza je nie tylko do specjalistycznych zakładów, ale i dla amatorów motoryzacji, którzy samodzielnie wykonują naprawy w swoim samochodzie. 

Do uruchomienia i komunikacji z autem tester potrzebuje komputera lub tabletu z systemem Windows 7 lub wyższym, 32/64bit, z pamięcią 2GB RAM. Sprzęt komunikuje się z użytkownikiem w 21 językach, wśród których polski użytkownik znajdzie też nasz rodzimy język.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Vag 

 

3. Interfejs Diagnostyczny KKL VAG VW Audi Skoda + CD

 

Interfejs Diagnostyczny KKL VAG VW Audi Skoda + CD współpracuje z modelami Audi 1990-2004, Seat 1993-2004, Skoda 1994-2004, Volkswagen 1994-2004 oraz modelami samochodów innych marek opartych na protokole ISO9141. Za pomocą interfejsu sprawdzimy takie podzespoły jak elektronika silnika, układ paliwowy, powietrza, skrzyni biegów, systemy hamowania, klimatyzacji, immobilizer, nawigacja satelitarna i wiele innych.

Interfejs diagnostyczny Vag jest oparty na najnowszym chipie 340T i jest to obecnie wersja najbardziej stabilna – 2 LINIE K WE WTYKU OBDII. Ten dobry i tani interfejs diagnostyczny klient otrzymuje wraz z sterownikami USB, darmowym oprogramowaniem w języku polskim, a także instrukcją obsługi zawierającą nie tylko proces instalacji, ale też kody błędów, kasowanie wskazań serwisowych czy lokalizacje gniazd diagnostycznych.

Użytkownicy chętnie kupują opisywany interfejs ze względu na duże jego możliwości i bardzo przystępną cenę. 

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny uniwersalny interfejs diagnostyczny do wszystkich marek 

 

4. Skaner Diagnostyczny V-SCAN OBD2 Mini Uniwersalny 

 

Uniwersalny interfejs diagnostyczny to urządzenie przeznaczone do odczytywania i kasowania błędów pojawiających się w postaci kontrolek na desce rozdzielczej. Sprzęt umożliwia także sprawdzenie parametrów takich jak wartości sond lambda, numery VIN czy odczytanie kodów ogólnych w postaci P0, P2, P3, a także U0, które zapamiętał komputer. Urządzenie pozwala na kasowanie lampki MIL oraz resetowanie monitorów diagnostycznych. 

Interfejs diagnostyczny do wszystkich marek to dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują sprawdzonego sprzętu do odczytu błędu „check engine”. Sprzęt pozwala na wykonanie testu systemu EVAP oraz obsługuje CAN i protokoły OBDII i ma czytelny wyświetlacz, na którym są pokazywane komunikaty w języku polskim. Długość przewodu dołączonego do sprzętu diagnostycznego wynosi 0,73 metry. 

Uniwersalny sprzęt przeznaczony do diagnozy wszystkich pojazdów przyda się w każdym warsztacie. Z interfejsu mogą korzystać także mniej doświadczone osoby, które potrzebują wykonać sprawdzenie sterowników oraz dowiedzieć się, jakie są kody błędów. Sprzęt podoba się zarówno początkującym użytkownikom, jak i profesjonalnym mechanikom. 

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Renault

 

5. Tester diagnostyczny AutoXscan RS300 Renault

 

Tester diagnostyczny AutoXscan RS300 Renault o polskim menu jest samodzielnym urządzeniem, które zaopatrzono w kolorowy wyświetlacz. Interfejs diagnostyczny Renault obsługuje diagnostykę silnika, jego sprzętu i skrzyni automatycznej przedstawiając polskie opisy usterek wraz z ich kodami. Model ten obsługuje wiele różnych pojazdów, które ogólnie można określić jako europejskie diesle wyprodukowane w latach 2004 – 2023, auta benzynowe produkowane w latach 2000 – 2023, oraz auta amerykańskie z lat 1996 – 2023 i azjatyckie od roku 1999 do 2023. 

Kupowane urządzenie w zestawie zawiera tester wraz z kablem zintegrowanym OBDII, kabel USB, program, za pomocą którego można wydrukować kody usterek, a także zaktualizować sam tester. W wyposażeniu znajduje się także instrukcja obsługi napisana w języku polskim.

Z opinii użytkowników wynika, że sprzęt wyproszono w doskonały, czytelny, podświetlany ekran, oraz że tester szybko i bezproblemowo łączy się z autem. Według użytkowników tester obsługuje zarówno stare jak i nowe protokoły transmisji, a także jest polecany przez pasjonatów motoryzacji.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny BMW

 

6. Interfejs Diagnostyczny Vgate iCar2 ELM327 Bluetooth 3.0 OBD2

 

Współpracujący z odpowiednim oprogramowaniem interfejs diagnostyczny do BMW to dobrej jakości tester przeznaczony odczytywania i kasowania błędów głównie związanych z pracą silnika i jego podzespołów i jest przystosowany do pracy z telefonami mającymi Bluetooth, a także system Android. Model nie umożliwia dostępu do kodów związanych z bezpieczeństwem osób poruszających się samochodem. 

W zależności od zainstalowanego oprogramowania urządzenie diagnostyczne pozwala na wykonanie odczytu i kasowania błędu „check engine”, sprawdza jakie błędy pojawiły się przed zaświeceniem kontrolki MIL, monitoruje parametry jednostki napędowej w czasie rzeczywistym, wykonuje pomiar mocy silnika, a także umożliwia podgląd freeze frames. Tester diagnostyczny podłącza się do samochodu za pomocą gniazda OBDII. 

Właściciele samochodów BMW potwierdzają, że jest to dobry interfejs diagnostyczny z bluetooth współpracujący z android , który pozwala sprawdzić, jakie są przyczyny najczęściej pojawiających się błędów. Tester współpracuje z popularnymi aplikacjami dostępnymi w Google Play. 

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny VAG

 

7. Profesjonalny Komputer Diagnostyczny VAG K+CAN+UDS

 

Gdy poszukujesz urządzenia, które poradzi sobie z diagnozą samochodu starszego (od 1988 roku) jak i całkiem nowego, zwróć swoją uwagę na profesjonalny komputer diagnostyczny VAG K+CAN+UDS. Tester oferuje pełną diagnostykę takich samochodów jak VW, AUDI, SEAT, SKODA, BENTLEY, BUGATTI, a także pozostałych pojazdów, których emisja spalin jest zgodna OBDII/EOBD. To model zasilany z diagnostycznego złącza pojazdu i jest wyposażony w polskie menu.

Za pomocą urządzenia przeprowadzisz pełną diagnostykę pojazdu począwszy od silnika i jego podzespołów, poprzez układ hamowania czy klimatyzacji, po elektronikę świateł zamków kamer, etc. To prawdziwy kombajn diagnostyczny, obsługujący również protokół UDS. Na uwagę zasługuje wbudowana funkcja pomocy, która opisuje ustawienia na blokach pomiarowych, procedury serwisowe i adaptacje.

Według użytkowników cenne jest to, że nie potrzeba już dodatkowych materiałów o adaptacjach, ponieważ interfejs diagnostyczny VAG wszystkie te informacje posiada. Kupujący otrzymuje samo urządzenie w bardzo trwałej obudowie oraz kabel diagnostyczny, do tego materiałowy pokrowiec, kartę pamięci 4GB oraz instrukcję obsługi w języku polskim.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Bluetooth

 

8. Interfejs diagnostyczny VAG OBDeleven Bluetooth

 

Gdy celem Twojego zakupu jest bezprzewodowe urządzenie, być może wymagania spełni interfejs diagnostyczny VAG OBDeleven Bluetooth, współpracujący z aplikacją na Android OBDeleven. Interfejs diagnostyczny Bluetooth umożliwia diagnostykę systemów pojazdów z grupy VAG i zawiera takie elementy jak odczyt i kasowanie błędów, odczyt kodowania i numeru części, umożliwia także sprawdzenie statusu akumulatora.

Obsługiwane pojazdy to Skoda, Seat, Audi i VW, a za pomocą prezentowanego urządzenia można w nich sprawdzić takie elementy i podzespoły z nimi związane jak: Silnik, ABS, poduszki powietrzne, nawigacja z radiem, klimatyzacja. Sprzęt automatycznie identyfikuje numer VIN i zapisuje pomiary w swojej pamięci. Kody błędów są podawane w języku polskim, a dodatkowo do urządzenia jest dołączona instrukcja obsługi w języku polskim.

Wymiary urządzenia wynoszą 4.8 cm x 3.2 cm x 2.5 cm, podczas pracy następuje pobór prądu 45mA o napięciu 9-16V. Komunikacja, jak zostało wspomniane na początku odbywa się za pomocą technologii Bluetooth. Interfejs diagnostyczny VAG OBDeleven Bluetooth może pracować w zakresie temperatur od – 20 stopni do + 80 stopni Celsjusza.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny OBD2

 

9. Tester Diagnostyczny AutoXscan RS100PRO OBD2

 

Tester diagnostyczny AutoXscan RS100PRO OBD2 to samodzielne urządzenie wyposażone w kolorowy wyświetlacz i zasilany ze złącza diagnostycznego pojazdu. Sprzęt obsługuje wszystkie pojazdy zgodne z normą OBDII/EOBD i ma menu w języku polskim. W praktyce wygląda to tak, że można nim dokonać diagnostyki europejskich aut benzynowych z lat 2004-2022, amerykańskich od 1996 roku do 2023, azjatyckich od 1999 do 2023 roku w zakresie prawidłowego działania takich podzespołów jak silnik z osprzętem i skrzynia biegów.

W menu usługowym znajdziemy takie elementy jak kody usterek, parametry rzeczywiste, serwisowe procedury, wszystko w języku polskim wraz z opisami kodów błędów. Interfejs diagnostyczny OBD2 pozwala na odczyt błędów, odczyt i kasowanie kontrolki MIL, a także kasowanie błędów chwilowych.

Ponadto użytkownik może skorzystać z takich informacji jak odczyt danych rzeczywistych, informacji o pojeździe, odczyt zamrożonych ramek, testu sondy lambda i wielu innych. Kupujący otrzymuje wraz z urządzeniem ze zintegrowanym kablem OBDII, kabel USB, instrukcję obsługi sprzętu i długopis do ekranu dotykowego.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Ford

 

10. Tester Diagnostyczny VIDENT iLink400 FORD PROFESSIONAL + OBDII/EOBD

 

Tym, którzy są zainteresowani diagnostyką samochodu FORD możemy polecić tester diagnostyczny VIDENT iLink400 FORD PROFESSIONAL + OBDII/EOBD zaopatrzony w gumową, niezwykle trwałą obudowę, w której znajduje się kolorowy wyświetlacz. Interfejs diagnostyczny Ford zdiagnozuje roczniki samochodu Ford począwszy od 1996 roku do modeli obecnie produkowanych. Wśród elementów podlegających diagnostyce znajduje się silnik, układ hamulcowy, poduszki powietrzne, skrzynia biegów, elektronika hamulców układ kierowniczy, nawigacja, elektronika drzwi, świateł, napęd, klimatyzacja, system audio, wspomaganie parkowania, kamera cofania i wiele, wiele innych układów.

Jednym słowem interfejs pozwala na pełną diagnostykę modeli produkowanych przez Ford i wykonanie wszystkich procedur serwisowych. Ponadto VIDENT iLink400 użyteczny też będzie do diagnostyki innych pojazdów zgodnych z emisją spalin OBDII/EOBD, czyli europejskich samochodów benzynowych z lat 2000 – 2019, diesel od 2004 do 2019, amerykańskich z lat 1996 – 2019 i azjatyckich 1999 – 2019.

Interfejs współpracuje z protokołami CAN, UDS, SO9141, KWP2000, J1850, VPW i J1850 PWM. A w skład zakupionego zestawu klient otrzymuje urządzenie wraz z zintegrowanym kablem OBDII, kartę pamięci 4GB, elektroniczną instrukcję użytkownika w języku polskim i pokrowiec do przechowywania urządzenia.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki interfejs diagnostyczny kupić? 

 

Wybór odpowiedniego interfejsu diagnostycznego wymaga podstawowej wiedzy z zakresu motoryzacji. Osoby, które nie mają do czynienia z samochodami, nie będą wiedziały, w jaki sposób można wykorzystać tak przydatne urządzenie, jakim jest własny tester błędów. Każdy kierowca niejednokrotnie spotkał się z sytuacją, kiedy w trakcie jazdy zapaliła się kontrolka na desce rozdzielczej. W przypadku minimalnej znajomości mechaniki można jedynie zgadywać, co mogło być przyczyną świecenia się komunikatu. Nowoczesne samochody bazują głównie na elektronice oraz nowoczesnych systemach bezpieczeństwa, które są bardzo skomplikowane. Obecnie mechanicy każdą naprawę rozpoczynają od wpięcia się w komputer znajdujący się w pojeździe. W nowszych autach znajduje się do 70 różnych sterowników odpowiedzialnych za prawidłowe działanie wszystkich funkcji w samochodzie. 

Sterowniki są stosowane w trzech głównych obszarach takich jak układ napędowy, bezpieczeństwo oraz komfort użytkownika. W przypadku układu napędowego elektronika steruje zapłonem, wtryskiem paliwa czy turbodoładowaniem. Sterowniki są odpowiedzialne za obroty silnika, emisję spalin, moc oraz w przypadku aut z automatyczną skrzynią biegów za płynną zmianę przełożeń. Systemy bezpieczeństwa takie jak ABS czy ESP są standardem od kilku lat i odpowiadają za zapobieganie blokowaniu kół w trakcie nagłego hamowania oraz za utrzymanie i stabilizację toru jazdy. Systemy bezpieczeństwa są także odpowiedzialne za ASR, napinacze pasów czy poduszki powietrzne. Elektronika dba także o komfort pasażerów podróżujących danym pojazdem. Sterowniki pilnują odpowiedniej temperatury we wnętrzu pojazdu, systemu nawigacji, automatycznego regulowania światłami oraz pracą wycieraczek, a także sterują tempomatem. Wszystkie sterowniki znajdujące się w pojeździe są ze sobą połączone za pomocą magistrali, czyli sieci łączącej samodzielne komputery odpowiadające za dany obszar. W sytuacji, gdy jeden system zawiedzie, użytkownik dowie się o tym przy pomocy błędu pojawiającego się na desce rozdzielczej wewnątrz auta. Aby kierowca mógł dowiedzieć się jaka usterka nastąpiła w pojeździe, musi sprawdzić jakie błędy zapisały się w pamięci sterowników. Do tego celu niezbędny jest najlepszy interfejs diagnostyczny, który pozwala wykonać wstępną analizę i nakierować użytkownika na możliwą usterkę. W celu odczytania kodów błędów kierowca musi zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt w postaci interfejsu diagnostycznego, który należy podłączyć do gniazda OBDII. 

 

Czym jest gniazdo OBDII?

Gniazdo OBDII to złącze diagnostyczne umożliwiające podłączenie systemu przeznaczonego do diagnostyki komputerowej samochodu. Od 1 stycznia 2000 roku jest montowane we wszystkich samochodach z silnikiem benzynowym oraz od 2003 roku w pojazdach napędzanych jednostką Diesla. OBD to skrót od określenia On-Board-Diagnostics oznaczającego możliwość samodiagnozy samochodu. Gniazdo OBDII znajdujące się we wszystkich autach ma charakterystyczny wygląd i 16-pinowe złącze, przy pomocy którego wpina się interfejs podłączony do smartfona lub innego urządzenia. W przypadku prostego modelu wystarczy jedynie mieć na smartfonie zainstalowaną aplikację, która pozwoli obsługiwać interfejs i wyświetli błędy, jakie zaistniały w sterownikach. 

 

Jaki interfejs diagnostyczny wybrać? 

Osoby, które zastanawiają się, jaki jest najlepszy interfejs diagnostyczny, powinny sprawdzić model kompatybilny nie tylko z pojazdem, ale także ze smartfonem. Modele uniwersalne sprawdzą się w przypadku większości samochodów obsługujących standard OBDII. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli na samodzielne wykonanie wstępnej diagnozy pojazdu oraz na wykrycie problemów związanych ze sterownikami auta. W zależności od wybranego urządzenia użytkownik może zdecydować się na zakup interfejsu z pełnym dostępem do podzespołów takich jak silnik, skrzynia biegów, poduszki powietrzne, ABS, ESP czy DPF. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel pojazdu może wykonać kasowanie błędów oraz sprawdzić co oznacza dany kod pokazujący się w trakcie diagnostyki. Niektóre oprogramowania są przeznaczone wyłącznie do jednej marki lub kilku wybranych. Wybierając urządzenie z większym rozszerzeniem na wszystkie pojazdy można mieć moduł pozwalający na odczyt każdego samochodu obsługującego standard OBDII. 

Interfejsy diagnostyczne w dobrych cenach

Zakup interfejsu diagnostycznego nie jest dużym wydatkiem, jeśli użytkownik zdecyduje się na model przeznaczony do jednej marki samochodów. W przypadku produktu uniwersalnego zakup sprzętu diagnostycznego jest wyższy. Za dobrej jakości interfejs diagnostyczny użytkownik musi zapłacić od 30 do 1500 zł. Do kwoty należy doliczyć także koszt zakupu oprogramowania, które nie zawsze jest darmowe. W Google Play lub App Store dostępne są aplikacje przeznaczone do konkretnych modeli urządzeń. W zależności od wyboru użytkownik musi doliczyć koszt od 10 zł do 100 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Jaki interfejs diagnostyczny do warsztatu?

Interfejsy diagnostyczne to proste w obsłudze narzędzie, które umożliwia wykonanie podstawowej kontroli błędów pojawiających się zazwyczaj w postaci błędu „check engine”. Amatorzy, którzy spędzają wolny czas w przydomowych garażach, bardzo chętnie wybierają uniwersalne interfejsy współpracujące ze smartfonami z systemem Android. Na rynku znajduje się kilka dobrych i polecanych przez użytkowników modeli, które warto zakupić do amatorskiego warsztatu. Tańszy interfejs diagnostyczny współpracujący z Android umożliwia samodzielne odczytanie niektórych błędów silnika oraz usuwanie ich za pomocą aplikacji. W sklepach można także zaopatrzyć się w bardziej rozbudowane narzędzie, które pozwala na wykonanie skanowania silnika, skrzyni biegów, ESP, ABS, DPF czy BCM. Profesjonalne interfejsy można zakupić w zależności od potrzeb w wersji modułowej lub bardziej rozbudowanej. 

 

P2: Co to jest interfejs diagnostyczny?

Interfejs diagnostyczny to specjalistyczne urządzenie elektroniczne, które umożliwia wykonanie samodzielnej diagnozy pojazdu. Narzędzie ma za zadanie sprawdzenie i wykonanie pomiarów umożliwiających określenie stanu technicznego danych podzespołów. Interfejs działa jedynie w pojazdach mających system OBD2, który umożliwia szybkie i bezproblemowe wykonanie podstawowych badań kontrolnych. Aby użytkownik danego pojazdu mógł korzystać z wybranego narzędzia diagnostycznego, musi zakupić model pasujący do posiadanego samochodu. Urządzenie musi mieć właściwie dopasowane oprogramowanie, które umożliwi dostęp do komputera znajdującego się w samochodzie. Interfejs diagnostyczny pozwala na sprawdzenie oraz odczytanie kodów błędów, które są odpowiedzialne za zapalanie się „check engine”. Do użytku amatorskiego jest to bardzo dobry sprzęt pozwalający zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by wydać na profesjonalną diagnostykę. 

P3: Jak podłączyć interfejs diagnostyczny?

Podłączenie interfejsu diagnostycznego w samochodzie odbywa się przez gniazdo OBDII. Jest to niewielkich rozmiarów kostka przypominająca eurozłącze stosowane w systemach audio i wideo. Gniazdo jest najczęściej zlokalizowane w okolicach kolumny kierowniczej lub bezpośrednio pod kierownicą. Aby się do niego podłączyć, diagnosta musi wpiąć wtyczkę, a następnie uruchomić program odpowiedzialny za rozpoczęcie procesu wykrywania usterek i błędów. Gniazdo OBDII znajduje się we wszystkich samochodach wyprodukowanych po 1 stycznia 2001 roku w przypadku jednostek benzynowych oraz od 2003 roku w pojazdach z silnikiem Diesla. Po podłączeniu i uruchomieniu aplikacji diagnosta może zobaczyć jakie kody błędów pojawiają się na ekranie komputera, tabletu lub smartfona.  

 

P4: Gdzie kupić interfejs diagnostyczny?

Interfejs diagnostyczny to niewielkich rozmiarów element, który można zakupić w wielu większych sklepach motoryzacyjnych. Urządzenie jest dostępne w wielu różnych konfiguracjach. W zależności od posiadanej marki oraz modelu samochodu użytkownik powinien wybrać produkt przeznaczony do danego pojazdu. Najprostsze urządzenia diagnostyczne można zakupić także w Internecie. Na popularnym portalu sprzedażowym dostępne są różne modele przystosowane do wykonywania wstępnej diagnostyki samochodu. Do zakupionego interfejsu należy także pobrać aplikację, która jest przeznaczona do danego urządzenia. Aplikację można pobrać z App Store lub Google Play.

 

P5: Jak działa interfejs diagnostyczny?

Niewielkie urządzenie zwane interfejsem diagnostycznym współpracuje ze smartfonem po wcześniejszym podłączeniu do gniazda OBDII oraz po zainstalowaniu aplikacji współpracującej z danym testerem. Urządzenie przeznaczone do wstępnej diagnostyki zbiera i analizuje kody błędów, a następnie wyświetla je użytkownikowi na ekranie smartfona. W przypadku telefonów z systemem iOS połączenie odbywa się za pomocą Wi-Fi. Smartfony z systemem Android łączą się za pośrednictwem Bluetooth. Interfejs diagnostyczny wskazuje właścicielowi pojazdu, w którym miejscu wykryto błąd i jaki jest jego kod. Aby dowiedzieć się, co kryje się pod danym kodem należy skorzystać z wyszukiwarki błędów OBDII dostępnej w Internecie. Większość osób decyduje się na zakup własnego interfejsu diagnostycznego, aby usunąć błędy po wykonanej naprawie lub zgasić kontrolkę „check engine”, która pojawia się mimo naprawy usterki. 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Jerzy

September 2, 2022 at 3:48 pm

Jaki kupić interfejs diagnostyczny do opel Meriva B 2012 rok , silnik bęzyna 1,4 + gaz 1,4

Odpowiadać
Świat motoryzacji

September 19, 2022 at 6:01 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Do Opla Meriva powinien być odpowiedni interfejs diagnostyczny ELM-327. Jednak radzilibyśmy jeszcze skonsultować się z mechanikiem przed zakupem sprzętu.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać