Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Interfejs diagnostyczny – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Najlepsze interfejsy diagnostyczne to urządzenia pozwalające na wykonanie diagnozy pojazdu, w którym zapaliła się kontrolka na desce rozdzielczej. Przy pomocy dobrej jakości modelu można sprawdzić jaka usterka pojawiła się w sterownikach samochodu. Jednym z polecanych produktów nadających się do wykonania diagnozy jest Opel TECH+ (auta 1996-04), który jest przeznaczony do wykonywania diagnozy i kasowania kodów błędów w samochodach marki Opel. Do zestawu dołączona jest płyta CD z programem instalacyjnym umożliwiającym obsługę interfejsu. Innym polecanym produktem jest Delphi Tester Diagnostyczny TCS CDP DS150E Program przeznaczony do obsługi 47 pojazdów osobowych i dostawczych wyprodukowanych po roku 1988. Urządzenie współpracuje ze sprzętem z zainstalowanym systemem Windows, a co najważniejsze jest intuicyjne w obsłudze. Również opinie o interfejsie diagnostycznym sa pochlebne.

10 najlepszych interfejsów diagnostycznych. Opinie w 2021 roku 

 

Właściciel pojazdu decydujący się na zakup interfejsu diagnostycznego do swojego auta  powinien wybrać model, który umożliwi analizę oraz kasowanie jak największej ilości błędów. Dostępne są różnego rodzaju produkty współpracujące z wybranymi markami pojazdów oraz modele uniwersalne dające możliwość podłączenia po wszystkich samochodów. Aby wybrać najlepszy produkt, warto sprawdzić ranking interfejsów diagnostycznych, w którym znajdują się najbardziej polecane przez użytkowników modele z danej kategorii. Warto też zastanowić sie nad budżetem przeznaczonym na zakup urządzenia. A potem dopiero zadać sobie pytanie jaki tester
diagnostyczny kupić do  100, 200 czy 500zł.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Program wraz z urządzeniem do wykonania samodzielnej diagnozy samochodów marki Opel jest prosty w obsłudze. Producent oferuje na płycie pełne oprogramowanie z asystentem instalacji i konfiguracji w zestawie. Interfejs jest przeznaczony do obsługi przez laptopy z systemami operacyjnymi Windows oraz Linux.

Wady

Interfejs diagnostyczny przeznaczony do wykonywania diagnozy oraz kasowania błędów w pojazdach marki Opel nie współpracuje z programem OP-COM.

Podsumowanie

Oprogramowanie i interfejs diagnostyczny przystosowano do odczytu, a także kasowania kodów usterek. Urządzenie pozwala na bezproblemowe kasowanie kontrolek serwisowych i inspekcji. Przewód łączący gniazdo w pojeździe z laptopem ma 130 cm długości. W zestawie znajduje się adapter oraz płyta z asystentem konfiguracji.

Drugi wybór

Zalety

Tester pozwala na diagnostykę 47 różnych marek samochodów zarówno osobowych jak i dostawczych. Za jego pomocą użytkownik zdiagnozuje usterki silnika, jak i rozmaitych podzespołów, takich jak poduszki powietrzne, klimatyzacja, wentylatory, reflektory, przekaźniki i wiele innych.

Wady

Program, w jaki wyposażono tester jest kompatybilny z Windows 7 32/64 bity, Windows XP, Windows 10, jednak niezależnie od posiadanego systemu na komputerze, na czas użytkowania testera trzeba wyłączyć w komputerze antywirusa, bo oprogramowanie testera jest rozpoznawane jako niebezpieczne.

Podsumowanie

Tester pozwala na diagnostykę usterki w samochodzie, a także, po rozpoznaniu błędu, skasowanie wyświetlanej sygnalizacji na tablicy samochodu. Wraz z urządzeniem kupujący otrzymuje niezbędne do przeprowadzenia diagnostyki oprogramowanie na płycie CD. Obsługa odbywa się w języku polskim.

Rozważ też

Zalety

Polski interfejs diagnostyczny to wysokiej jakości produkt będący alternatywą dla sprzętu do diagnozy VAG 1552. Urządzenie łączy się z komputerem za pomocą portu USB, dzięki czemu każda osoba może bez problemu z niego skorzystać. Użytkownik ma dostęp do wszystkich najważniejszych modułów.

Wady

Tester diagnostyczny jest przeznaczony do obsługi pojazdów z grupy VAG, jednak nie wszystkie samochody zostaną obsłużone ze względu na brak kompatybilności urządzenia z pojazdami.

Podsumowanie

Oprogramowanie wraz z interfejsem umożliwia zdiagnozowanie problemu ze sterownikami znajdującymi się w samochodach grupy VAG z lat 1992 - 2004. W zestawie znajduje się polski interfejs z liniami K - KKL z wtykiem OBDII, płyta CD ze sterownikiem do komputera oraz instrukcja obsługi.

 

Interfejs diagnostyczny Opel 

 

1. Interfejs diagnostyczny Opel TECH+ (auta 1996-04) 

 

Interfejs diagnostyczny do samochodu marki Opel to wysokiej jakości produkt przeznaczony do odczytywania oraz kasowania kodów usterek pojawiających się w sterownikach pojazdu. Urządzenie pozwala także sprawdzać parametry pracy LiveData oraz kasować pojawiające się inspekcje przypominające o przeglądzie auta. Producent oferuje na płycie pełne oprogramowanie z asystentem instalacji i konfiguracji w zestawie. Skaner diagnostyczny jest przeznaczony do obsługi przez laptopy z portem USB oraz z systemami operacyjnymi Windows i Linux. 

Skaner diagnostyczny do Opla ma możliwość sprawdzenia sterowników odpowiedzialnych za ABS, ESP, TC, airbag, skrzynię biegów, silnik, system audio, immobiliser, centralny zamek, alarm oraz wiele innych funkcji odpowiadających za komfort i bezpieczeństwo użytkownika. W zestawie z interfejsem znajduje się płyta z dołączonym oprogramowaniem działająca w technologii Click&Easy. Długość przewodu od pojazdu do komputera z portem USB wynosi 130 cm. 

Test interfejsów diagnostycznych do Opla wykazuje, że jest to dobry produkt przeznaczony do diagnozy aut wyprodukowanych w latach 1996 – 2004. Użytkownicy, którzy zakupili Opel TECH+ są zadowoleni z możliwości, jakie daje wykonanie samodiagnozy. Interfejs diagnostyczny możemy kupić za pomoca serwisu Allegro klikając w poniższy przycisk.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Delphi  

 

2. Delphi Tester Diagnostyczny TCS CDP DS150E Program

 

Wysokie notowania u klientów ma Delphi Tester Diagnostyczny TCS CDP DS150E Program. Za pomocą testera możemy przeprowadzić pełną diagnostykę silnika, elektroniki samochodowej, i takich urządzeń jak immobilizer, ABS, a nawet działanie poduszek powietrznych.

Odczytamy też informację o usterkach klimatyzacji, ESP, bsi, uch, automatycznych skrzyń biegów i wiele, wiele innych podzespołów. Za pomocą testera mamy też możliwość kasowania kodów usterek. Sprzęt pozwala na przeprowadzenie diagnostyki 47 różnych marek samochodów osobowych i dostawczych wyprodukowanych po 1988 roku. Oprogramowanie testera jest kompatybilne z Windows 7 32/64 bity, Windows XP, Windows 10, a jego interfejs jest dostępny w 18 językach, również w języku polskim.

Interfejs diagnostyczny Delphi jest zgodny z aktualnymi standardami: 2xHS CAN (ISO 11898-2), K / L (ISO 9141-2), SW CAN (SAE J2411), RS485 (J1708), TTL i (SPI, VPW (J1850), PWM (J1850). Kupujący wraz ze sprzętem, zaopatrzonym w technologię Bluetooth otrzymuje też płytę CD zawierającą oprogramowanie, wersję 2017 R3, a także przewód USB.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Vag 

 

3. Interfejs USB VSCAN VAG KKL

 

Polski interfejs diagnostyczny VAG to wysokiej jakości produkt będący alternatywą dla sprzętu do diagnozy VAG 1552. Sprzęt jest przeznaczony do obsługi wszystkich modeli marek wyprodukowanych w latach od 1992 do 2004 takich jak Skoda, Audi, Seat, Volkswagen oraz Ford Galaxy z silnikiem 1.9 TDI należącym do koncernu. W przypadku niektórych modeli wyprodukowanych przed 1996 rokiem użytkownik powinien zaopatrzyć się także w adapter OBDI. Zatem jest on odpowiedzią na pytanie jaki tester diagnostyczny kupić do warsztatu.  

Skaner diagnostyczny VAG łączy się z komputerem za pomocą portu USB, dzięki czemu każda osoba może bez problemu z niego skorzystać. Użytkownik ma dostęp do wszystkich najważniejszych modułów. Skaner diagnostyczny umożliwia kasowanie kodów usterek silnika, immobilizera, airbag oraz ABS. Model pozwala także na usuwanie inspekcji olejowych, sprawdzanie parametrów silnika, przepływomierza, wskaźników, wtrysków czy ciśnienia turbo. W zestawie znajduje się polski interfejs z liniami K – KKL z wtykiem OBDII, płyta CD ze sterownikiem do komputera oraz instrukcja obsługi.

Właściciele pojazdów z grupy VAG potwierdzają, że jest to dobry i tani interfejs diagnostyczny pozwalający na samodiagnostykę samochodu, i takie też ten tester diagnostyczny ma opinie w Internecie. Osoby z większym doświadczeniem mogą wykonać kalibrację tempomatu i reflektorów oraz regulować pracę zamków. Model pozwala na bezpieczną ingerencję w sterowniki pojazdu, dzięki czemu wiele osób chętnie sięga po produkt. 

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny uniwersalny interfejs diagnostyczny do wszystkich marek 

 

4. Skaner Diagnostyczny V-SCAN OBD2 Mini Uniwersalny 

 

Uniwersalny interfejs diagnostyczny to urządzenie przeznaczone do odczytywania i kasowania błędów pojawiających się w postaci kontrolek na desce rozdzielczej. Sprzęt umożliwia także sprawdzenie parametrów takich jak wartości sond lambda, numery VIN czy odczytanie kodów ogólnych w postaci P0, P2, P3, a także U0, które zapamiętał komputer. Urządzenie pozwala na kasowanie lampki MIL oraz resetowanie monitorów diagnostycznych. 

Interfejs diagnostyczny do wszystkich marek to dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują sprawdzonego sprzętu do odczytu błędu „check engine”. Sprzęt pozwala na wykonanie testu systemu EVAP oraz obsługuje CAN i protokoły OBDII i ma czytelny wyświetlacz, na którym są pokazywane komunikaty w języku polskim. Długość przewodu dołączonego do sprzętu diagnostycznego wynosi 0,73 metry. 

Uniwersalny sprzęt przeznaczony do diagnozy wszystkich pojazdów przyda się w każdym warsztacie. Z interfejsu mogą korzystać także mniej doświadczone osoby, które potrzebują wykonać sprawdzenie sterowników oraz dowiedzieć się, jakie są kody błędów. Sprzęt podoba się zarówno początkującym użytkownikom, jak i profesjonalnym mechanikom. 

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Renault

 

5. Tester Diagnostyczny Renault, Dacia Foxwell NT520PL

 

Tester diagnostyczny Foxwell to wysokiej jakości urządzenie przeznaczone do diagnostyki samochodów marki Renault i Dacia. Model ma kolorowy wyświetlacz, wodoodporną klawiaturę oraz mocną obudowę, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o zniszczenie urządzenia w trakcie pracy. Interfejs diagnostyczny do Renault i Dacii otrzymał wydajny procesor, który zapewnia płynne działanie sprzętu i ma polskie menu oraz opisy kodów usterek zapisane również w języku polskim. 

Profesjonalny tester diagnostyczny przygotowano do pracy w serwisie, gdzie potrzebny jest dobry sprzęt, który poradzi sobie z wykonaniem pełnej diagnozy pojazdu. Urządzenie umożliwia wykonanie odczytu i kasowania kodów usterek, kodowanie podzespołów, test elementów, reset inspekcji, kodowanie kluczyków, obsługę filtra DPF oraz kalibrację wielu podzespołów. Interfejs diagnostyczny pozwala także na odczyt błędów P1, P3, U1, P0, P2, P3 oraz U0. 

Osoby, które zdecydowały się na zakup modelu Foxwell są zadowolone z wyboru wysokiej jakości urządzenia umożliwiającego pełną diagnostykę pojazdu. W zestawie z testerem znajduje się futerał materiałowy, karta micro SD, kabel USB i instrukcja obsługi. 

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny BMW

 

6. Interfejs Diagnostyczny Vgate iCar2 ELM327 Bluetooth 3.0 OBD2

 

Współpracujący z odpowiednim oprogramowaniem interfejs diagnostyczny do BMW to dobrej jakości tester przeznaczony odczytywania i kasowania błędów głównie związanych z pracą silnika i jego podzespołów i jest przystosowany do pracy z telefonami mającymi Bluetooth, a także system Android. Model nie umożliwia dostępu do kodów związanych z bezpieczeństwem osób poruszających się samochodem. 

W zależności od zainstalowanego oprogramowania urządzenie diagnostyczne pozwala na wykonanie odczytu i kasowania błędu „check engine”, sprawdza jakie błędy pojawiły się przed zaświeceniem kontrolki MIL, monitoruje parametry jednostki napędowej w czasie rzeczywistym, wykonuje pomiar mocy silnika, a także umożliwia podgląd freeze frames. Tester diagnostyczny podłącza się do samochodu za pomocą gniazda OBDII. 

Właściciele samochodów BMW potwierdzają, że jest to dobry interfejs diagnostyczny z bluetooth współpracujący z android , który pozwala sprawdzić, jakie są przyczyny najczęściej pojawiających się błędów. Tester współpracuje z popularnymi aplikacjami dostępnymi w Google Play. 

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny VAG

 

7. Profesjonalny Komputer Diagnostyczny VAG K+CAN+UDS

 

Gdy poszukujesz urządzenia, które poradzi sobie z diagnozą samochodu starszego (od 1988 roku) jak i całkiem nowego, zwróć swoją uwagę na profesjonalny komputer diagnostyczny VAG K+CAN+UDS. Tester oferuje pełną diagnostykę takich samochodów jak VW, AUDI, SEAT, SKODA, BENTLEY, BUGATTI, a także pozostałych pojazdów, których emisja spalin jest zgodna OBDII/EOBD. To model zasilany z diagnostycznego złącza pojazdu i jest wyposażony w polskie menu.

Za pomocą urządzenia przeprowadzisz pełną diagnostykę pojazdu począwszy od silnika i jego podzespołów, poprzez układ hamowania czy klimatyzacji, po elektronikę świateł zamków kamer, etc. To prawdziwy kombajn diagnostyczny, obsługujący również protokół UDS. Na uwagę zasługuje wbudowana funkcja pomocy, która opisuje ustawienia na blokach pomiarowych, procedury serwisowe i adaptacje.

Według użytkowników cenne jest to, że nie potrzeba już dodatkowych materiałów o adaptacjach, ponieważ interfejs diagnostyczny VAG wszystkie te informacje posiada. Kupujący otrzymuje samo urządzenie w bardzo trwałej obudowie oraz kabel diagnostyczny, do tego materiałowy pokrowiec, kartę pamięci 4GB oraz instrukcję obsługi w języku polskim.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Bluetooth

 

8. Interfejs diagnostyczny VAG OBDeleven Bluetooth

 

Gdy celem Twojego zakupu jest bezprzewodowe urządzenie, być może wymagania spełni interfejs diagnostyczny VAG OBDeleven Bluetooth, współpracujący z aplikacją na Android OBDeleven. Interfejs diagnostyczny Bluetooth umożliwia diagnostykę systemów pojazdów z grupy VAG i zawiera takie elementy jak odczyt i kasowanie błędów, odczyt kodowania i numeru części, umożliwia także sprawdzenie statusu akumulatora.

Obsługiwane pojazdy to Skoda, Seat, Audi i VW, a za pomocą prezentowanego urządzenia można w nich sprawdzić takie elementy i podzespoły z nimi związane jak: Silnik, ABS, poduszki powietrzne, nawigacja z radiem, klimatyzacja. Sprzęt automatycznie identyfikuje numer VIN i zapisuje pomiary w swojej pamięci. Kody błędów są podawane w języku polskim, a dodatkowo do urządzenia jest dołączona instrukcja obsługi w języku polskim.

Wymiary urządzenia wynoszą 4.8 cm x 3.2 cm x 2.5 cm, podczas pracy następuje pobór prądu 45mA o napięciu 9-16V. Komunikacja, jak zostało wspomniane na początku odbywa się za pomocą technologii Bluetooth. Interfejs diagnostyczny VAG OBDeleven Bluetooth może pracować w zakresie temperatur od – 20 stopni do + 80 stopni Celsjusza.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny OBD2

 

9. Tester Diagnostyczny AutoXscan RS100PRO OBD2

 

Tester diagnostyczny AutoXscan RS100PRO OBD2 to samodzielne urządzenie wyposażone w kolorowy wyświetlacz i zasilany ze złącza diagnostycznego pojazdu. Sprzęt obsługuje wszystkie pojazdy zgodne z normą OBDII/EOBD i ma menu w języku polskim. W praktyce wygląda to tak, że można nim dokonać diagnostyki europejskich aut benzynowych z lat 2004-2021, amerykańskich od 1996 roku do 2021, azjatyckich od 1999 do 2021 roku w zakresie prawidłowego działania takich podzespołów jak silnik z osprzętem i skrzynia biegów.

W menu usługowym znajdziemy takie elementy jak kody usterek, parametry rzeczywiste, serwisowe procedury, wszystko w języku polskim wraz z opisami kodów błędów. Interfejs diagnostyczny OBD2 pozwala na odczyt błędów, odczyt i kasowanie kontrolki MIL, a także kasowanie błędów chwilowych.

Ponadto użytkownik może skorzystać z takich informacji jak odczyt danych rzeczywistych, informacji o pojeździe, odczyt zamrożonych ramek, testu sondy lambda i wielu innych. Kupujący otrzymuje wraz z urządzeniem ze zintegrowanym kablem OBDII, kabel USB, instrukcję obsługi sprzętu i długopis do ekranu dotykowego.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Ford

 

10. Tester Diagnostyczny VIDENT iLink400 FORD PROFESSIONAL + OBDII/EOBD

 

Tym, którzy są zainteresowani diagnostyką samochodu FORD możemy polecić tester diagnostyczny VIDENT iLink400 FORD PROFESSIONAL + OBDII/EOBD zaopatrzony w gumową, niezwykle trwałą obudowę, w której znajduje się kolorowy wyświetlacz. Interfejs diagnostyczny Ford zdiagnozuje roczniki samochodu Ford począwszy od 1996 roku do modeli obecnie produkowanych. Wśród elementów podlegających diagnostyce znajduje się silnik, układ hamulcowy, poduszki powietrzne, skrzynia biegów, elektronika hamulców układ kierowniczy, nawigacja, elektronika drzwi, świateł, napęd, klimatyzacja, system audio, wspomaganie parkowania, kamera cofania i wiele, wiele innych układów.

Jednym słowem interfejs pozwala na pełną diagnostykę modeli produkowanych przez Ford i wykonanie wszystkich procedur serwisowych. Ponadto VIDENT iLink400 użyteczny też będzie do diagnostyki innych pojazdów zgodnych z emisją spalin OBDII/EOBD, czyli europejskich samochodów benzynowych z lat 2000 – 2019, diesel od 2004 do 2019, amerykańskich z lat 1996 – 2019 i azjatyckich 1999 – 2019.

Interfejs współpracuje z protokołami CAN, UDS, SO9141, KWP2000, J1850, VPW i J1850 PWM. A w skład zakupionego zestawu klient otrzymuje urządzenie wraz z zintegrowanym kablem OBDII, kartę pamięci 4GB, elektroniczną instrukcję użytkownika w języku polskim i pokrowiec do przechowywania urządzenia.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki interfejs diagnostyczny kupić? 

 

Wybór odpowiedniego interfejsu diagnostycznego wymaga podstawowej wiedzy z zakresu motoryzacji. Osoby, które nie mają do czynienia z samochodami, nie będą wiedziały, w jaki sposób można wykorzystać tak przydatne urządzenie, jakim jest własny tester błędów. Każdy kierowca niejednokrotnie spotkał się z sytuacją, kiedy w trakcie jazdy zapaliła się kontrolka na desce rozdzielczej. W przypadku minimalnej znajomości mechaniki można jedynie zgadywać, co mogło być przyczyną świecenia się komunikatu. Nowoczesne samochody bazują głównie na elektronice oraz nowoczesnych systemach bezpieczeństwa, które są bardzo skomplikowane. Obecnie mechanicy każdą naprawę rozpoczynają od wpięcia się w komputer znajdujący się w pojeździe. W nowszych autach znajduje się do 70 różnych sterowników odpowiedzialnych za prawidłowe działanie wszystkich funkcji w samochodzie. 

Sterowniki są stosowane w trzech głównych obszarach takich jak układ napędowy, bezpieczeństwo oraz komfort użytkownika. W przypadku układu napędowego elektronika steruje zapłonem, wtryskiem paliwa czy turbodoładowaniem. Sterowniki są odpowiedzialne za obroty silnika, emisję spalin, moc oraz w przypadku aut z automatyczną skrzynią biegów za płynną zmianę przełożeń. Systemy bezpieczeństwa takie jak ABS czy ESP są standardem od kilku lat i odpowiadają za zapobieganie blokowaniu kół w trakcie nagłego hamowania oraz za utrzymanie i stabilizację toru jazdy. Systemy bezpieczeństwa są także odpowiedzialne za ASR, napinacze pasów czy poduszki powietrzne. Elektronika dba także o komfort pasażerów podróżujących danym pojazdem. Sterowniki pilnują odpowiedniej temperatury we wnętrzu pojazdu, systemu nawigacji, automatycznego regulowania światłami oraz pracą wycieraczek, a także sterują tempomatem. Wszystkie sterowniki znajdujące się w pojeździe są ze sobą połączone za pomocą magistrali, czyli sieci łączącej samodzielne komputery odpowiadające za dany obszar. W sytuacji, gdy jeden system zawiedzie, użytkownik dowie się o tym przy pomocy błędu pojawiającego się na desce rozdzielczej wewnątrz auta. Aby kierowca mógł dowiedzieć się jaka usterka nastąpiła w pojeździe, musi sprawdzić jakie błędy zapisały się w pamięci sterowników. Do tego celu niezbędny jest najlepszy interfejs diagnostyczny, który pozwala wykonać wstępną analizę i nakierować użytkownika na możliwą usterkę. W celu odczytania kodów błędów kierowca musi zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt w postaci interfejsu diagnostycznego, który należy podłączyć do gniazda OBDII. 

 

Czym jest gniazdo OBDII?

Gniazdo OBDII to złącze diagnostyczne umożliwiające podłączenie systemu przeznaczonego do diagnostyki komputerowej samochodu. Od 1 stycznia 2000 roku jest montowane we wszystkich samochodach z silnikiem benzynowym oraz od 2003 roku w pojazdach napędzanych jednostką Diesla. OBD to skrót od określenia On-Board-Diagnostics oznaczającego możliwość samodiagnozy samochodu. Gniazdo OBDII znajdujące się we wszystkich autach ma charakterystyczny wygląd i 16-pinowe złącze, przy pomocy którego wpina się interfejs podłączony do smartfona lub innego urządzenia. W przypadku prostego modelu wystarczy jedynie mieć na smartfonie zainstalowaną aplikację, która pozwoli obsługiwać interfejs i wyświetli błędy, jakie zaistniały w sterownikach. 

 

Jaki interfejs diagnostyczny wybrać? 

Osoby, które zastanawiają się, jaki jest najlepszy interfejs diagnostyczny, powinny sprawdzić model kompatybilny nie tylko z pojazdem, ale także ze smartfonem. Modele uniwersalne sprawdzą się w przypadku większości samochodów obsługujących standard OBDII. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli na samodzielne wykonanie wstępnej diagnozy pojazdu oraz na wykrycie problemów związanych ze sterownikami auta. W zależności od wybranego urządzenia użytkownik może zdecydować się na zakup interfejsu z pełnym dostępem do podzespołów takich jak silnik, skrzynia biegów, poduszki powietrzne, ABS, ESP czy DPF. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel pojazdu może wykonać kasowanie błędów oraz sprawdzić co oznacza dany kod pokazujący się w trakcie diagnostyki. Niektóre oprogramowania są przeznaczone wyłącznie do jednej marki lub kilku wybranych. Wybierając urządzenie z większym rozszerzeniem na wszystkie pojazdy można mieć moduł pozwalający na odczyt każdego samochodu obsługującego standard OBDII. 

Interfejsy diagnostyczne w dobrych cenach

Zakup interfejsu diagnostycznego nie jest dużym wydatkiem, jeśli użytkownik zdecyduje się na model przeznaczony do jednej marki samochodów. W przypadku produktu uniwersalnego zakup sprzętu diagnostycznego jest wyższy. Za dobrej jakości interfejs diagnostyczny użytkownik musi zapłacić od 30 do 1500 zł. Do kwoty należy doliczyć także koszt zakupu oprogramowania, które nie zawsze jest darmowe. W Google Play lub App Store dostępne są aplikacje przeznaczone do konkretnych modeli urządzeń. W zależności od wyboru użytkownik musi doliczyć koszt od 10 zł do 100 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Jaki interfejs diagnostyczny do warsztatu?

Interfejsy diagnostyczne to proste w obsłudze narzędzie, które umożliwia wykonanie podstawowej kontroli błędów pojawiających się zazwyczaj w postaci błędu „check engine”. Amatorzy, którzy spędzają wolny czas w przydomowych garażach, bardzo chętnie wybierają uniwersalne interfejsy współpracujące ze smartfonami z systemem Android. Na rynku znajduje się kilka dobrych i polecanych przez użytkowników modeli, które warto zakupić do amatorskiego warsztatu. Tańszy interfejs diagnostyczny współpracujący z Android umożliwia samodzielne odczytanie niektórych błędów silnika oraz usuwanie ich za pomocą aplikacji. W sklepach można także zaopatrzyć się w bardziej rozbudowane narzędzie, które pozwala na wykonanie skanowania silnika, skrzyni biegów, ESP, ABS, DPF czy BCM. Profesjonalne interfejsy można zakupić w zależności od potrzeb w wersji modułowej lub bardziej rozbudowanej. 

 

P2: Co to jest interfejs diagnostyczny?

Interfejs diagnostyczny to specjalistyczne urządzenie elektroniczne, które umożliwia wykonanie samodzielnej diagnozy pojazdu. Narzędzie ma za zadanie sprawdzenie i wykonanie pomiarów umożliwiających określenie stanu technicznego danych podzespołów. Interfejs działa jedynie w pojazdach mających system OBD2, który umożliwia szybkie i bezproblemowe wykonanie podstawowych badań kontrolnych. Aby użytkownik danego pojazdu mógł korzystać z wybranego narzędzia diagnostycznego, musi zakupić model pasujący do posiadanego samochodu. Urządzenie musi mieć właściwie dopasowane oprogramowanie, które umożliwi dostęp do komputera znajdującego się w samochodzie. Interfejs diagnostyczny pozwala na sprawdzenie oraz odczytanie kodów błędów, które są odpowiedzialne za zapalanie się „check engine”. Do użytku amatorskiego jest to bardzo dobry sprzęt pozwalający zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by wydać na profesjonalną diagnostykę. 

P3: Jak podłączyć interfejs diagnostyczny?

Podłączenie interfejsu diagnostycznego w samochodzie odbywa się przez gniazdo OBDII. Jest to niewielkich rozmiarów kostka przypominająca eurozłącze stosowane w systemach audio i wideo. Gniazdo jest najczęściej zlokalizowane w okolicach kolumny kierowniczej lub bezpośrednio pod kierownicą. Aby się do niego podłączyć, diagnosta musi wpiąć wtyczkę, a następnie uruchomić program odpowiedzialny za rozpoczęcie procesu wykrywania usterek i błędów. Gniazdo OBDII znajduje się we wszystkich samochodach wyprodukowanych po 1 stycznia 2001 roku w przypadku jednostek benzynowych oraz od 2003 roku w pojazdach z silnikiem Diesla. Po podłączeniu i uruchomieniu aplikacji diagnosta może zobaczyć jakie kody błędów pojawiają się na ekranie komputera, tabletu lub smartfona.  

 

P4: Gdzie kupić interfejs diagnostyczny?

Interfejs diagnostyczny to niewielkich rozmiarów element, który można zakupić w wielu większych sklepach motoryzacyjnych. Urządzenie jest dostępne w wielu różnych konfiguracjach. W zależności od posiadanej marki oraz modelu samochodu użytkownik powinien wybrać produkt przeznaczony do danego pojazdu. Najprostsze urządzenia diagnostyczne można zakupić także w Internecie. Na popularnym portalu sprzedażowym dostępne są różne modele przystosowane do wykonywania wstępnej diagnostyki samochodu. Do zakupionego interfejsu należy także pobrać aplikację, która jest przeznaczona do danego urządzenia. Aplikację można pobrać z App Store lub Google Play.

 

P5: Jak działa interfejs diagnostyczny?

Niewielkie urządzenie zwane interfejsem diagnostycznym współpracuje ze smartfonem po wcześniejszym podłączeniu do gniazda OBDII oraz po zainstalowaniu aplikacji współpracującej z danym testerem. Urządzenie przeznaczone do wstępnej diagnostyki zbiera i analizuje kody błędów, a następnie wyświetla je użytkownikowi na ekranie smartfona. W przypadku telefonów z systemem iOS połączenie odbywa się za pomocą Wi-Fi. Smartfony z systemem Android łączą się za pośrednictwem Bluetooth. Interfejs diagnostyczny wskazuje właścicielowi pojazdu, w którym miejscu wykryto błąd i jaki jest jego kod. Aby dowiedzieć się, co kryje się pod danym kodem należy skorzystać z wyszukiwarki błędów OBDII dostępnej w Internecie. Większość osób decyduje się na zakup własnego interfejsu diagnostycznego, aby usunąć błędy po wykonanej naprawie lub zgasić kontrolkę „check engine”, która pojawia się mimo naprawy usterki. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ