Ranking 10 najlepszych czujników parkowania w 2022

Ostatnio aktualizowane: 02.10.22

 

Czujnik parkowania – Przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201 to obecnie najchętniej kupowane czujniki parkowania. Dzieje się tak, bo sprzęt działa niezawodnie, pozwala po zainstalowaniu (z przodu, bądź z tyłu) na bezpieczne manewrowanie pojazdem. W przypadku niebezpiecznego zbliżenia się pojazdem do przeszkody kierowca jest ostrzegany dźwiękowo, a także na wyświetlaczu LCD. Czujnik jest zasilany prądem z akumulatora – 12 V i jest przystosowany do użytku w autach o szerokości 2,2 m. Montaż najlepiej przeprowadzić w wyspecjalizowanym warsztacie, ponieważ wymaga on nawiercenia otworów w zderzaku auta, w których następnie umieszcza się sensory. Jeśli wolisz czujnik parkowania, w którym montaż nie wymaga nawiercania otworów w zderzakach, wybierz Czujnik Parkowania EPS. Jest to model, w którym czujki są umieszczone na całej długości taśmy elektromagnetycznej, którą wkleja się od wewnętrznej strony zderzaka. To czyni urządzenie niewidocznym dla oka ludzkiego.

10 Najlepszych czujników parkowania. Opinie w 2022 roku

 

Najlepsze czujniki parkowania, polecane przez zadowolonych klientów prezentujemy w poniższym zestawieniu. Produkty zostały wybrane na podstawie opinii osób, które już użytkują takie modele. Być może znajdziesz wśród nich również urządzenie dla siebie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Czujniki parkowania pasują do każdego auta o szerokości do 2,2 m. Zapewniają informację dźwiękową i wizualną o przeszkodach znajdujących się w odległości od 1,7 m do 0,1 m.

Wady

Zestaw zawiera 4 sensory, oznacza to, że możemy alternatywnie zamontować je jako czujniki przednie lub czujniki tylne. Aby wyposażyć auto w czujniki z obu stron trzeba zaopatrzyć się w 2 zestawy.

Podsumowanie

Chętnie wybierany czujnik parkowania, ze względu na dobrą czułość działania, a także możliwość ustawienia asystenta parkowania, a także jego całkowitym wyłączeniem w przypadku holowania przyczepki.

Drugi wybór

Zalety

Czujnik wykrywa przeszkody dzięki elektromagnetycznej taśmie wklejanej po wewnętrznej stronie zderzaka. Dźwięk sygnalizujący przeszkodę wzmaga się wraz z przybliżaniem się auta do przeszkody.

Wady

Taśma elektromagnetyczna, która wykrywa przeszkody może współpracować jedynie z plastikowymi zderzakami. Metalowe zderzaki tłumią sygnał.

Podsumowanie

Jest to model, który do montażu nie potrzebuje nawiercania otworów w zderzaku. Po naklejeniu taśmy cała powierzchnia zderzaka jest wrażliwa na przybliżanie się do przeszkody, więc bezpieczeństwo jest wszechstronne.

Rozważ też

Zalety

Jest to urządzenia marki LAGO AUTOMOTIVE, czyli uznanego producenta w tym segmencie rynku, zatem mamy pewność, że wszystkie materiały użyte do jego produkcji są wysokiej jakości.

Wady

Zestaw Lago CP12S6W został wyposażony w dwa czujniki przednie, jednak użytkownicy przekazują, że do w pełni skutecznego rozpoznawania przeszkód lepiej jest zaopatrzyć auto w 4 czujniki.

Podsumowanie

To dobre czujniki parkowania przód i tył. Zasięg ich działania wynosi 2 m, a wraz ze zbliżaniem się do przeszkody zmienia się kolor oznaczeń na wyświetlaczu LCD na bardziej intensywny i nasila się dźwięk wydawany przez urządzenie.

 

Czujnik parkowania Valeo

 

1. Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201

 

Jednym z chętniej wybieranych czujników parkowania jest Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201. W opakowaniu znajdują się 4 sensory, co oznacza, że możemy je zamontować w zderzaku przednim, jako czujniki parkowania Valeo z przodu, bądź w tylnym, służące jako czujniki parkowania tylne. W takim wypadku czujki są uruchamiane w momencie włączenia biegu wstecznego. W zestawie znajdziemy wyświetlacz z wskaźnikiem LCD, na którym zobaczymy, a także usłyszymy w formie dźwiękowej ostrzeżenie w przypadku zbliżenia się do przeszkody na odległość od 1,7 do 0,1 m.

Zaletą urządzenia jest to, że w przypadku potrzeby wysłania sygnału dźwiękowego, automatycznie zostanie zredukowana głośność grającego radia. Wpływa to na lepszą słyszalność sygnału. Czujniki parkowania Valeo są przeznaczone do pojazdów o szerokości 2,2 m, a ich wysokość montażu można regulować od 40 do 65 cm.

Osoby, które zdecydowały się na zakup takiego czujnika wskazują na istnienie przydatnej funkcji programowania parametrów PPS (asystenta parkowania), a także możliwości wyłączenia jej w przypadku zamontowania do pojazdu przyczepki. Serwis Allegro oferuje te czujniki parkowania, w celu zakupu kliknij w ponizszy przycisk.

 

 

 

 

Czujnik parkowania przód

 

2. Elektromagnetyczny Czujnik Cofania Parkowania EPS

 

Czujniki parkowania bez wiercenia, nadające się do wszystkich typów samochodów, to zapewne sprzęt, który zainteresuje niejednego kierowcę. Charakteryzuje je bardzo łatwy sposób montażu i bezawaryjna praca. Czujnik wykrywa przeszkody w odległości do 50 cm od zderzaka auta i działa dzięki ekranowemu połączeniu jednostki sterującej z czujnikiem anteny.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie podlega zakłóceniom pochodzącym z urządzeń elektronicznych auta. Montaż takich czujników polega na przyklejeniu czujników umieszczonych na taśmie elektromagnetycznej do wewnętrznej części plastikowego zderzaka, a następnie podłączenia do jednostki centralnej. Wszystkie te czynności opisuje instrukcja obsługi, gdzie zawarto schemat podłączenia.

Dzięki użyciu taśmy zamiast pojedynczych czujników, przestrzeń przed zderzakiem nie ma tzw. „martwych pól” między poszczególnymi czujkami, a także przeszkody są wykrywane do 45 stopni wokół krańców zderzaka. Użytkownikom natomiast do gustu przypadło to, że czujniki te pracują prawidłowo nawet wtedy, gdy w aucie jest zamontowany hak, lub koło zapasowe na tylnej części pojazdu. 

 

 

 

 

Czujnik parkowania Blow

 

3. Czujniki Parkowania BLOW PS-1 z Wyświetlaczem LED

 

Czujniki parkowania Blow to jedne z najtańszych na rynku. 4 czujki można nabyć już za niespełna 50 PLN. Zestaw taki składa się z 4 czujek, centralki sterującej, wyświetlacza, który również emituje sygnał dźwiękowy, okablowania i innych akcesoriów potrzebnych do montażu oraz wiertła, za którego pomocą umocujemy czujki w zderzaku auta.

Pole pomiaru czujek wynosi od 0,3 do 2,5 metra i ma 6 stref pomiaru, w zależności od odległości od przeszkody, z różnymi sygnałami dźwiękowymi. Urządzenie jest zasilane z akumulatora samochodu, prądem 12 V i może pracować w zakresie temperatur -30°C~+70°C. W przypadku zainstalowania czujników parkowania w tylnym zderzaku, uaktywniają się one w chwili wyboru wstecznego biegu.

Jak przekazują klienci, czujniki te w większości wypadków spełniły ich oczekiwania, a są chętnie wybierane przez kolejnych kierowców ze względu na bardzo przystępną cenę. 

 

 

 

 

Czujnik parkowania bezprzewodowe

 

4. Czujniki parkowania Sencor SCA PARK200

 

Czujniki parkowania bezprzewodowe to produkt dla wszystkich tych osób, które nie chcą ingerować w strukturę swojego auta, aby w niewidocznym miejscu przeprowadzić przewody łączące czujki w wyświetlaczem i zasilaniem. Czujniki parkowania Sencor SCA PARK200 to właśnie model bezprzewodowy, który pasuje do niemal każdego samochodu. Jego temperaturowy zakres działania wynosi od –40°C do +80°C i wykrywa on przeszkody oddalone od zderzaka od 0,3 do 2 m.

Osoby, które używają w swoim samochodzie tych czujników przekazują opinie, że czujki mają szeroki kąt wykrywania przeszkód, który zabezpiecza również wykrycie przeszkody z boku zderzaka.

Klient kupując Sencor SCA PARK200 otrzymuje 4 czujki ultradźwiękowe, wyświetlacz LCD, moduł sterujący, przewód zasilający, wiertło, zestaw akcesoriów montażowych i otwornicę. W zestawie znajduje się także szczegółowa instrukcja obsługi, pozwalająca na samodzielny prawidłowy montaż.  Jeśli zamontujemy czujniki z tyłu auta, będą one każdorazowo aktywowane w przypadku włączenia wstecznego biegu.

 

 

 

 

Elektromagnetyczny czujnik parkowania

 

5. Zestaw czujników parkowania cofania Amio Buzzer 8 sensorów

 

Wyświetlacz o wielkości 10 x 2 x 3cm jest w zestawie z Amio Buzzer 8 sensorów – jest to elektromagnetyczny czujnik parkowania z centralką 8-sensorową. Zatem polecamy ten sprzęt osobom, które chciałyby wyposażyć całe auto w zestaw przednich i tylnych czujników. Do zestawu została dołączona szczegółowa instrukcja montażu, która pozwala na podjęcie się instalacji i uruchomienia czujników przez właściciela pojazdu.

Sprzyja temu też dołączony zestaw narzędzi i oprzyrządowania (np. otwornica, kable) potrzebnych do umieszczenia i instalacji sprzętu w aucie. Czujniki, po instalacji w zderzakach auta można pozostawić w czarnym kolorze lub pokryć je kolorem adekwatnym do lakieru auta. Wyświetlacz LCD jest wyposażony też w buzzer, który sygnałem dźwiękowym zawiadamia kierowcę o bliskiej odległości do przeszkody.

Sygnał dźwiękowy brzmi coraz natarczywiej wraz ze zbliżaniem się do przeszkody. Urządzenie ma 6 poziomów działania sygnału, można dźwięk też całkowicie wyłączyć i polegać na wskazaniach wyświetlacza.

 

 

 

 

Czujnik parkowania bez wiercenia

 

6. Valeo 632202 Czujniki Parkowania

 

Gdy Twój samochód jest pozbawiony czujników parkowania, a chciałbyś je zamontować, polecamy Valeo 632202 Czujniki Parkowania. Jest to kompletny zestaw pozwalający na montaż czujników zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Mamy więc tu 8 sensorów w kolorze czarny mat, które można pokryć lakierem tożsamym z kolorystyką Twojego auta.

Zestaw zawiera komplet montażowy, na który składają się czujniki (8 szt.), wyświetlacz LCD, zestaw złączy elektrycznych, moduł sterujący, 2 wiązki zasilające czujniki, a także wiertło 18,8 mm i podkładki za pomocą których ustawisz kąt nachylenia czujników. Czytelna instrukcja montażu pozwoli na samodzielne wykonanie prac. Urządzenie wykrywa przeszkody przed lub za pojazdem znajdujące się w odległości od 1,5 m do 0,3 m. W zależności od odległości od przeszkody zmienia się też intensywność sygnału. Podczas nadawania sygnału grające radio zostaje ściszone.

Użytkownicy wskazują, że czujniki parkowania na przód są rzadziej przez kierowców montowane, a zestaw Valeo 632202 pozwala na pełne wyposażenie pojazdu w dobre czujniki za przystępną cenę. 

 

 

 

 

 

Czujnik parkowania przód i tył

 

7. Czujniki Cofania Parkowania LCD 8 Sensorow Lago CP12S8W

 

Lago CP12S8W to czujniki parkowania przód i tył, które zostały wyposażone w wyświetlacz LCD z wbudowanym buzzerem (głośnikiem). Możemy kontrolować odległość auta od przeszkody za pomocą wyświetlanej odległości oraz sygnału dźwiękowego, co z pewnością ułatwi parkowanie.

W zestawie znajduje się 8 sensorów, po 4 na przód i tył. Są one dostępne w kilku wersjach kolorystycznych (czarnej, czerwonej, srebrnej i białej), dlatego możemy je dobrze dopasować do odcienia karoserii samochodu. Czujniki mają złącza serwisowe, dlatego ich montaż nie powinien okazać się bardzo trudny.

Konsumenci twierdzą, że za sprawą sensorów parkowanie stało się dla nich łatwą czynnością. W zależności od tego, jaka odległość dzieli pojazd od przeszkody, kolor na wyświetlaczu zmienia się z zielonego na pomarańczowy lub czerwony. Co istotne, czujniki automatycznie przełączają się z przednich na te zamocowane z tyłu w momencie wrzucenia biegu wstecznego.

 

 

 

 

Czujnik parkowania Citroen C5

 

8. Czujnik parkowania PDC do Citroen C4 C5 C6 Picasso

 

Gdy jesteś posiadaczem samochodu Citroen i niepodziewanie uszkodził Ci się jeden z czujników, to być może mógłbyś go wymienić na czujnik parkowania PDC do Citroen C4 C5 C6 Picasso. Jest to model sprzedawany pojedynczo, zatem możesz kupić jedno urządzenie i wpiąć je w miejsce zepsutego. Ten czujnik parkowania citroen C5, według opinii kierowców pasuje również do modeli C4, C6, DS3, Berlingo i Picasso, a także do samochodów Peugeot modele 307, 308, 407 oraz Partner.

Jak dowiedzieliśmy się z opisów, czujnik ten jest zamiennikiem swoich markowych odpowiedników, dzięki temu jest modelem nieco tańszym, a jednocześnie jego jakość jest zadowalająca. Czujnik jest w kolorze czarnym.

 

 

 

 

 

Czujnik parkowania Audi A6 C6

 

9. Czujnik Parkowania do Audi A6 C5 C6 A8 7H0919275E

 

Czujnik Parkowania do Audi A6 C5 C6 A8 7H0919275E pozwala na łatwiejsze i bezpieczniejsze parkowanie auta tyłem. To model ultradźwiękowy z 3 biegunami, który jest dostępny w uniwersalnym, czarnym kolorze.

Sensor jest przeznaczony przede wszystkim do samochodów marki Audi: A6, C5, C6 oraz A8. Niemniej jednak można go zamontować również w pojazdach innych producentów, np. Volkswagen T5 lub Skoda Octavia II. Czujnik ma wymiary: 7,5 cm x 5 cm x 7,5 cm.

Według kupujących sensor jest bardzo praktyczny i pozwala uniknąć przypadkowego uderzenia samochodem o słupek, drzewo, mur czy inną przeszkodę. Na jego montaż decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Sprzęt nie jest bardzo widoczny i nie wpływa negatywnie na to, jak prezentuje się pojazd. Co więcej, wiele osób przekonuje, że jego instalacja nie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

10. Czujnik parkowania Sencor SCA PARK100

Czujnik parkowania SCA PARK100 to wysokiej jakości urządzenie, które pomoże Ci uchronić samochód przed zarysowaniem czy wypadkiem. Zestaw składa się z 4 sensorów, które powinieneś zamontować z tyłu pojazdu. Otrzymasz również stację centralną, na której ukazują się informacje zebrane przez czujniki.

Prezentowany produkt ma dźwiękową sygnalizację przeszkody, co pomoże Ci lepiej ją zlokalizować. Wbudowany alarm ma 3 poziomy głośności, które zwiększają się, w miarę jak zbliżasz się do obiektu. Czujnik aktywuje się automatycznie, gdy tylko włączysz bieg wsteczny. Zakres pracy urządzenia waha się od 150 cm do 8 cm od zderzaka. Dużym atutem jest szeroki kąt wykrywania obiektów, które mogą uszkodzić boki auta.

Liczni konsumenci są bardzo zadowoleni z prezentowanego sprzętu. Produkt posiada wiele zabezpieczeń, które eliminują fałszywe alarmy, więc sprzęt działa bezawaryjnie. W swoich opiniach użytkownicy pochwalili dużą wrażliwość pracy, pozwalającą zlokalizować niemal wszystkie przeszkody.

SCA PARK100 to bardzo dobre czujniki parkowania do 100 zł. Urządzenie informuje o przeszkodach znajdujących się w odległości od 150 cm do 80 mm od zderzaka. Model ma 3 stopniowy sygnał dźwiękowy.

 

Zalety

Działa w każdych warunkach pogodowych: Istotną zaletą sprzętu jest to, że działa on w każdych warunkach pogodowych – możemy więc korzystać z urządzenia bez względu na to, czy jest upalne lato, czy mroźna zima. Czujniki mogą pracować w temperaturze od -40 st. C. do 80 st. C.

Uniwersalność: Jak podaje producent, prezentowany model będzie odpowiedni do każdego modelu samochodu. Bez wątpienia więc SCA PARK100 to uniwersalne czujniki parkowania.

Automatyczna aktywacja: Nie musimy włączać żadnego przycisku, aby urządzenie zaczęło działać. Wystarczy zmienić bieg na wsteczny, aby czujniki zostały aktywowane.

Szeroki kąt wykrywania: Z racji tego, że zasięg działania sprzętu jest spory nie musimy się obawiać o to, że przez przypadek zarysujemy bok samochodu. Czujniki parkowania okażą się więc szczególnie przydatne osobom, które niedawno rozpoczęły samodzielną jazdę samochodem.

Montaż: Zdaniem Internautów montaż czujników jest prosty, a co istotne nie zabiera dużo czasu.

 

Wady

Głośnik: Pojedyncze osoby twierdzą, że głośnik jest zbyt cichy, co w przypadku osób słabosłyszących może stanowić utrudnienie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki czujnik parkowania kupić?

 

Zdecydowałeś się już na kupno czujników parkowania do swojego samochodu, jednak stoisz przed decyzją który dokładnie model kupić? Aby świadomie zdecydować i zoptymalizować swój zakup pod względem możliwości finansowych i jakości czujników, dobrze jest poznać najważniejsze cechy dobrych czujników. W celu przedstawienia poszczególnych modeli utworzyliśmy ranking czujników do parkowania. Teraz chcemy przedstawić najważniejsze cechy, na które trzeba zwracać uwagę, aby zakupić dobry i tani czujnik parkowania. 

Ilość czujek

Aby być zadowolonym z zakupu i działania czujnika, przede wszystkim zaczynamy od zastanowienia się czy chcemy kupić zestaw czujników na tył i przód, czy też ograniczymy się jedynie do tylnej części pojazdu, która jest bardziej narażona na ryzyko stłuczki. Z zasady montuje się po 4 sensory z przodu i z tyłu, ale są też rozwiązania, gdy z przodu montuje się 2 sensory a z tyłu 4. Jeśli mamy auto sporych rozmiarów (np. typu SUV) warto zdecydować się na większą ilość czujek, bo wówczas wokół zderzaków nie będzie strefy nie objętej czujnikami. Każda z czujek ma swój „obraz” na wyświetlaczu urządzenia. Tym sposobem możemy zauważyć, który z czujników rozpoznał przeszkodę i jak daleko się ona znajduje.

Dobrze jest po montażu wykonać samodzielny test czujników, aby mieć świadomość, przy jakim komunikacie, jaką odległość samochód ma przeszkody. W wielu wypadkach czujki działają w strefie 6-punktowej. Im bardziej zbliża się auto do przeszkody, tym bardziej jaskrawy kolor pojawia się na wyświetlaczu i podobnie dzieje się z sygnałem dźwiękowym – jest on donośniejszy, gdy auto dzieli od przeszkody 20 cm niż gdy ten dystans wynosi 80 cm.

 

Zasięg działania

Zasięg działania czujników nie tylko zależy od ich ilości umieszczonych w zderzaku, ale też od jakości zakupionego sprzętu. Dobry czujnik parkowania powinien wykrywać przeszkodę już w odległości 1,5 – 2 m od samochodu. Pamiętajmy, że musimy mieć czas na reakcję, ale też czujnik nie powinien alarmować kierowcy za wcześnie, gdy nie ma jeszcze zagrożenia zbliżania się do przeszkody. Taki czujnik stanie się dla nas mało wiarygodny. Istotnym jest także kąt widzenia przeszkody przez każdą z czujek, bowiem im większy on będzie, tym bezpieczniej będziemy czuli się w czasie wykonywania precyzyjnych manewrów.

Dobrze jest, jeśli czujnik reaguje nie tylko na pionową przeszkodę pojawiającą się za samochodem, ale też zauważa wysoki krawężnik, skarpę, na którą właśnie najeżdżamy, czy wąski słupek. Kat widzenia najlepszych czujników wynosi nawet 110 stopni zarówno w pionie jak i poziomie.

 

Wyświetlacz

Jak już wspomniano wyżej, czujniki są wyposażone w wyświetlacz, a raczej dobrze, aby były w nie wyposażone, bo istnieją na rynku również modele, które opierają się wyłącznie na ostrzeganiu kierowcy sygnałem dźwiękowym. Przede wszystkim wyświetlacz informuje nas, z której strony pojawiło się zagrożenie najechania na przeszkodę, sposobem wyświetlania informuje nas także jak daleko samochód znajduje się od tej przeszkody.

Warto umieścić wyświetlacz w takim miejscu, aby z jednej strony nie zasłaniał innych przyrządów, ale był na tyle dostępny, aby jednym rzutem oka można było ocenić sytuację wokół auta. Wystarczającą wielkością ekranu są 2 – 3 cale, ale warto zadbać, aby miał on regulację jasności, bo może się okazać, że w słoneczny dzień nie możemy odczytać na nim informacji, a nocą zbyt jasny ekran będzie rozpraszał kierowcę podczas jazdy. Bardziej zaawansowane modele, to czujniki parkowania z kamerą, które mają większy ekran.

 

Czujniki przewodowe czy bezprzewodowe?

A jaki czujnik parkowania wybrać rozpatrując wybór pomiędzy urządzeniami przewodowymi i bezprzewodowymi? Z jednej strony montaż urządzeń przewodowych wymaga specjalistycznej wiedzy, precyzyjnego nawiercania zderzaków, umiejętności przeprowadzenia kabli w samochodzie tak, aby nie były widoczne, wiedzy na temat tego którą czujkę, gdzie podłączyć, aby wyświetlacz przekazywał prawdziwe informacje. Z drugiej strony, raz podłączone czujniki niezawodnie przekazują informację przez wiele lat.

Jak to wygląda w przypadku urządzeń bezprzewodowych? Najlepszy czujnik bezprzewodowy wykorzystuje technikę ultradźwiękową. Czujniki i nadajniki radiowe montuje się (bez otworów na czujki w zderzaku) w uchwycie tablicy rejestracyjnej, (często poszukiwane przez odbiorców jako czujniki parkowania w ramce), albo nalepia się taśmę elektromagnetyczną na całej długości zderzaka po jego wewnętrznej stronie. 

Niestety taśma zdaje egzamin wyłącznie przy plastikowych zderzakach. Wyświetlacz, montowany na tablicy rozdzielczej zasilany jest przez samochodową ładowarkę. Zatem jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż czujników, ten rodzaj zdecydowanie będzie łatwiejszy i krótszy od montażu tradycyjnych czujników. Specjaliści przekonują, że sygnał dostarczany do wyświetlacza jest precyzyjny i nie ulega zakłóceniom. 

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Gdy zdecydujemy się na kupno czujnika, sprawdźmy, czy zamontowane sensory w tylnej części auta nie będą reagowały na takie elementy samochodu jak hak holowniczy, czy bagażnik rowerowy. Opinie o czujnikach samochodowych mówią, że te dobrej jakości potrafią rozpoznać takie elementy wyposażenia naszego auta. Część czujników samochodowych w dobrych cenach ma też funkcję wyłączenia bądź całego zespołu czujników, bądź sygnału dźwiękowego. Jest to przydatne w przypadku doczepienia do auta przyczepki. 

 

Jaki jest najlepszy czujnik samochodowy?

Odpowiedzi na to pytanie niestety każdy z kierowców musi sobie udzielić sam. Różne są oczekiwania różnych kierowców, różne auta do których poszukują oni czujnika. Ale jesteśmy pewni, że po przeczytaniu naszego poradnika będziesz w stanie wybrać dla siebie najlepszy sprzęt. 

 

 

FAQ

 

P1: Czujniki parkowania montaż?

 

Jeśli czujesz się na siłach, aby samodzielnie zamontować w swoim aucie czujniki parkowania to potrzebne Ci będą: Wiertarka i wiertło z otwornicą, klucze do odkręcenia elementów auta, aby lepiej umiejscowić montowane elementy, przewody łączące czujniki, a także lutownica z cyną do wykonania połączeń, oraz śrubokręt, taśma izolacyjna i miarka. Zaczynamy od rozmieszczenia czujników na zderzaku. Powinny być one umieszczone na wysokości 45 – 65 cm od ziemi, a odległość między nimi nie powinna być większa niż 45 cm. Centralkę najlepiej umieścić w bagażniku w miejscu nienarażonym na wilgoć i na uszkodzenia mechaniczne.

Należy ją podłączyć do instalacji elektrycznej auta. Ekran LCD umieszczamy w widocznym miejscu dla kierowcy, może to być miejsce na tablicy rozdzielczej, ale może też być na podsufitce nad tylna szybą, wówczas widzimy go w lusterku wstecznym.

P2: Jak naprawić czujnik parkowania?

Gdy dochodzi do usterki czujnika parkowania, to uszkodzeniu legł albo jeden (kilka) z czujników na przykład na skutek kolizji, naprawy blacharskiej, czy też zużycia się elementu. Pamiętajmy jednak, że usterkom podlegają też moduły sterujące. Ważne jest więc aby zlokalizować usterkę. Czujniki fabrycznie montowane mają wmontowany system informujący o usterce i wskazujący źródło problemu. Inaczej jest w czujnikach montowanych samodzielnie.

Tu zależy od jakości zakupionego sprzętu. W przypadku awarii czujki może się pojawić nietypowy dźwięk określony w instrukcji urządzenia jako informujący o usterce. Tańsze modele jednak nie informują o usterce w ogóle i od spostrzegawczości użytkownika zależy jej wykrycie. Gdy jednak już dotarliśmy do źródła problemu, to jedyną radą jest wymontować zepsutą czujkę i wstawić w to miejsce nową – nieuszkodzoną. Czujki nie podlegają naprawom.

 

P3: Jak sprawdzić czujnik parkowania?

Najprostszą sprawą jest, gdy mamy w aucie zamontowane fabrycznie czujniki parkowania. W takim wypadku awarię czujnika podaje komputer pokładowy i nie trzeba się głowić, który czujnik uległ uszkodzeniu. Jednak, gdy sami montowaliśmy zestaw, a podejrzewamy awarię trzeba zastosować domowe metody sprawdzenia stosowane przez innych kierowców. Część z nich twierdzi, że można „wysłuchać” działanie czujnika. Prawidłowe działanie czujnika objawią się cichutkim „cykaniem” co około pól sekundy. Gdy nie usłyszysz tego dźwięku możesz podejrzewać uszkodzenie. Inni kierowcy polecają dotknięcie palcem czujnika, który, gdy sprawny, powinien powodować w palcu lekkie mrowienie. Ale jednocześnie użytkownicy wskazują, że problem może leżeć nie w samym czujniku, lecz we wtyczce podłączającej go. 

 

P4: Jak działa czujnik parkowania?

Czujnik parkowania składa się z jednostki centralnej, wyświetlacza, głośnika emitującego sygnał, przewodów montażowych i samych czujek ultradźwiękowych. Po prawidłowym podłączeniu całego systemu, umieszczone na zderzakach czujniki emitują fale ultradźwiękowe. Działają one jednocześnie jego nadajniki i odbiorniki, a przeszkodę „zauważają” na podstawie czasu powrotu odbitej fali. Im jest krótsza tym bardziej wyraziście system nas o tym informuje, bo oznacza to zbliżanie się do przeszkody.

P5: Jak sprawdzić czujnik parkowania miernikiem?

Jedyną metodą, aby sprawdzić czujnik parkowania miernikiem, jest wymontowanie każdego z nich i pojedynczo podłączanie do miernika. Nie jest to metoda, którą ktokolwiek chętnie stosuje, bo jest pracochłonna. Użytkownicy chętnie sprawdzają czujniki „na słuch”, zbliżenie ucha do czujnika sprawi, że usłyszy się cichutkie „cykanie”. Gdy go nie ma, najprawdopodobniej czujnik jest uszkodzony. Natomiast w autach, które mają zamontowane czujniki fabrycznie, sprawdza się je podłączając auto do komputera w serwisie. Ten bezbłędnie wskaże usterkę. 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Czujnik parkowania Bosch

 

Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175

 

Czujniki parkowania Bosch to zawsze dobry wybór, bowiem firma ta znana jest z wielu rozmaitych części i urządzeń produkowanych na rynek motoryzacyjny. Chcieliśmy więc zaprezentować Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175, czujnik kojarzony z doskonała jakością i niezawodnością.

Dzieje się tak, bo każdy produkt wychodzący z fabryk tego niemieckiego producenta poddaje się wielorakim testom jakości zanim zostanie przekazany do sprzedaży. Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175 składa się z 4 czujek w kolorze czarnym, które pasują do aut takich marek jak Peugeot, Fiat, Citroen i Lancia. Czujki można zamontować zarówno na przednim jak i tylnym zderzaku – wybór zależy od właściciela pojazdu.

Aby prawidłowo zamontować czujniki w swoim aucie należy uważnie zapoznać się z instrukcją ich montażu albo udać się do wyspecjalizowanego warsztatu. 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ