Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Napęd do bramy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Napęd do bram dwuskrzydłowych Nice Wingo 3524 to według użytkowników jeden z najlepszych sprzętów tego typu w bieżącym roku. Jest to oczywisty wniosek nasuwający się nam po analizach wielu ocen i opinii konsumentów, którzy już nabyli ten produkt. W skład tego urządzenia wchodzą dwa mocne siłowniki samohamowne. Każdy z nich bez problemu obsługuje skrzydło bramy ważące nawet 200 kg. Napęd do bramy dwuskrzydłowej zawiera także dwa piloty, radioodbiornik oraz centralę sterującą. Producent zaleca nam dodatkowy zakup akumulatora, dzięki któremu produkt będzie działać nawet podczas awarii zasilania. Wielu nabywców zdecydowało się na ten model, ponieważ działa on bez zarzutu nawet w ekstremalnych temperaturach. Jeśli jednak wolisz siłownik do bramy jednoskrzydłowej, warto rozważyć zakup modelu Faac 414, który jest wyposażony w samoblokujące się siłowniki tubowe. Tak samo, jak model Nice Wingo 3524, jest on odporny na wpływ skrajnych temperatur nawet do +55 st. C. Napęd Faac 414 został zaprojektowany specjalnie do jednoskrzydłowych, szerokich bram.

5 najlepszych napęd do bram. Opinie w 2021 roku

 

Automatycznie otwierana brama to niezastąpione rozwiązanie na każdej posesji. Jej każdorazowe zamykanie po wjechaniu i wyjechaniu zajmuje czas, a w okresie zimowym bywa szczególnie nieprzyjemne. Poza tym, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy i za każdym razem musisz blokować przejazd, samoczynnie otwierana brama będzie niezastąpiona. Aby brama działał automatycznie, potrzebujemy specjalnego automatu do bramy. Dlatego też stworzyliśmy ten oto ranking napędów do bramy.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to jeden z bardziej cichych napędów do bram. Podczas otwierania lub zamykania nie wydaje prawie żadnych dźwięków. Urządzenie to jest bardzo łatwe do zamontowania. Poza tym jest ono odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Wady

Wielu użytkowników twierdzi, że prezentowany napęd do bramy działa bardzo powoli. Na otwarcie lub zamknięcie bramy musimy czekać około 40 sekund. Jest to więc opcja dla bardziej cierpliwych osób.

Podsumowanie

Jeżeli zależy nam na bardzo wytrzymałym napędzie do bramy wybierzmy Nice Wingo 3524. Jest on odporny na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne, więc z pewnością długo nam posłuży. Jego jedyną wadą jest jego wolna praca.

Drugi wybór

Zalety

Prezentowany napęd został bardzo solidnie wykonany. Nie musimy więc martwić się, że po kilku zastosowaniach przestanie działać. Poza tym sam potrafi wykryć, czy na jego drodze nie znajduje się jakiś przedmiot.

Wady

Niektórzy konsumenci uważają, że po kilku latach napęd do bramy Faac 414 zaczyna być awaryjny. Trzeba go dość często serwisować. Głównym tego powodem są słabnące siłowniki. Jednak dzieje się to z większością napędów do bram.

Podsumowanie

Model ten spełni wysokie oczekiwania konsumentów. Przystosowany został do szerokich wjazdów, takich, które mają co najmniej 4 m. Wraz z napędem dostajemy cały zestaw do samodzielnego montażu. Produkt cieszy się uznaniem wielu osób.

Rozważ też

Zalety

Jest to najtańszy napęd do bram w naszym zestawieniu. Oprócz dogodnej ceny jego dodatkowym atutem jest łatwa obsługa i montaż. Każdy może obsługiwać ten sprzęt bez żadnego problemu.

Wady

Linea ARM100 to napęd przeznaczony jedynie do bram garażowych. Nie możemy zamontować go w bramie wjazdowej. Jest on również przystosowany jedynie do bram o długości 2,2 m. Ogranicza to zatem jego zastosowanie.

Podsumowanie

Produkt ten nadaje się do bram garażowych o długości 2,2 m. Jest to to jedna z tańszych propozycji na polskim rynku. Niewątpliwą zaletą modelu jest łatwa obsługa. Odstraszać może ograniczone zastosowanie.

 

1. Napęd Nice Wingo 3524 do bramy skrzydłowej 7m

 

Nice Wingo 3524 o mocy 85 W to zestaw do bram dwuskrzydłowych przeznaczony do skrzydeł o maksymalnej długości 2 m. Urządzenie zapewnia płynne, bezszelestne działanie, co jest zasługą zaawansowanej elektroniki. Jest to model wysoce odporny na uszkodzenia i awarie.

Cechuje go łatwy montaż, a poza tym jest to produkt dostępny w atrakcyjnej cenie. W skład zestawu wchodzą: 2 siłowniki samohamowne Wingo, radioodbiornik SMXI, centrala sterująca MC424L i 2 piloty Flo2re. W sprzęcie tym zastosowano modułową elektronikę, którą można programować za pomocą trzech przycisków. Obsługuje skrzyło o maksymalnej wadze 200 kg.

Urządzenie działa we współpracy z radioodbiornikami ze złączem typu SM. Siłownik ma amperometryczny system wykrywania przeszkody, co zwiększy nasze bezpieczeństwo. Posiada też opcję programowania pauzy oraz możliwość częściowego otwarcia bramy.

Do zestawu można dokupić akumulator awaryjny PS124, dzięki któremu siłowniki otworzą i zamkną furtkę, również w razie braku zasilania. Ten najlepszy napęd do bramy działa bezawaryjnie w temperaturach od -20 st. C do + 50 st. C. Produkt ten ceniony jest za solidne wykonanie i wysoką bezawaryjność.

Nice Wingo 3524 to automat do bramy, zaprojektowany głównie z myślą o bramach o projekcie dwuskrzydłowym i maksymalnej długości jednego skrzydła nawet do 2 m. Napęd jest wyposażony w stosunkowo mocny silnik o mocy 85 W, który gwarantuje nam szybką i jednocześnie cichą pracę.

 

Zalety

System wykrywania przeszkód: Amperometryczny system pozwala na szybkie wykrycie przeszkód znajdujących się na torze ruchu bramy. Przy wykryciu przeszkody, napęd zatrzymuje się, a następnie zmienia kierunek ruchu bramy.

Funkcja furtki: Pozwala na otwarcie tylko jednego skrzydła. Takie rozwiązanie okazuje się wygodne podczas jazdy rowerem lub motorem. Dzięki tej funkcji nie musimy już czekać przed bramą na jej pełne otwarcie.

Funkcja płynnego zwolnienia: Łagodny start i płynne zwolnienie podczas zamykania bramy pozwalają dobrać prędkość tak, by uniknąć silnego szarpnięcia podczas rozruchu lub zatrzymania. To minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.

Tryb ręczny: Dzięki zastosowaniu minimalnej ilości części ruchomych i poręczny mechanizm odblokowania awaryjnego w wypadku nagłego braku zasilania, brama nie sprawia żadnych problemów w obsłudze w trybie ręcznym.

Napęd samohamowny: Po zatrzymaniu pracy silnika sprzęt blokuje się mechanicznie, dzięki czemu nie musimy dodatkowo ryglować zamkiem.

 

Wady

Wolna praca: Część osób narzeka na to, że siłownik wolno działa i trzeba czekać nawet 40 sekund, aż brama się otworzy.

 

 

 

 

2. Napęd do bramy Faac 414 zestaw automatyki do bramy

 

Kolejny produkt, jaki chcemy zaproponować to FAAC 414. Napęd ten wyposażony jest w siłowniki tubowe, które są samoblokujące. Urządzenie wykrywa obecność pojazdu na swojej drodze, a więc mamy zapewnione pełne bezpieczeństwo. Urządzenie jest odporne na działanie skrajnych temperatur od -20 st. C do +55 st. C.

Produkt ma tubową konstrukcję, a więc jego montaż jest prosty i szybki. Model ten przeznaczony jest do skrzydeł o maksymalnej długości 4 m, a więc idealnie sprawdzi się w przypadku bardzo szerokich wjazdów.

Zestaw zawiera wszystkie akcesoria niezbędne do montażu siłownika na bramie. Poza tym w komplecie znajdują się dwa piloty. Opinie o napędach do bramy tej marki są bardzo pochlebne.

W swoich opiniach, konsumenci podkreślają, że napęd do bramy jednoskrzydłowej cechuje solidne wykonanie. Wysoko oceniają jego możliwości, a także łatwy montaż.

Faac 414 to model do długiej bramy jednoskrzydłowej. Jest wyposażony między innymi w system przeciwzgnieceniowy. Mimo iż ciężar siłownika wynosi zaledwie 6,5 kg, to jego udźwig wynosi aż 3 500 N. Mechanizm posiada prędkość ruchu skrzydła do 16 mm/ s i zabezpieczenie termiczne do – 140 st. C.

 

Zalety

Tryb ręczny: W przypadku awarii lub nagłej przerwy w dostawie energii elektrycznej, mechanizm odblokowujący pozwala nam na obsługę ręczną bramy, więc nawet w sytuacjach awaryjnych wyjedziemy z posesji.

Bezpieczeństwo: Urządzenie posiada nowoczesne zabezpieczenie przeciwzgnieceniowe – gdy na torze ruchu skrzydła zostanie wykryta przeszkoda brama automatycznie zatrzymuje się i zmienia kierunek pracy.

Trwałość: Doświadczenie w zakresie konstrukcji napędów do bram automatycznych sprawia, że produkty firmy Faac od lat zostają wyróżniane na rynku międzynarodowym. Uważane są za mało awaryjne.

Prosty montaż: Produkt idealny do obsługi bram na posesjach o niedużej przestrzeni. Konstrukcja tubowa zapewnia łatwy montaż.

 

Wady

Cena: Koszt zakupu produktu jest dość wysoki. Może się on oczywiście zmieniać w zależności od miejsca zakupu. Trzeba jednak zauważyć, że mimo wszystko stosunek ceny do jakości jest naprawdę dobry.

 

 

 

 

3. ARM100 napęd do bramy garażowej

 

Dobry i tani napęd do bramy Linea ARM100 to trzecia propozycja w naszym zestawieniu. Urządzenie przeznaczone jest to modeli o maksymalnej powierzchni 8 m i wysokości 2 m. Model ten ma amperometryczny system bezpieczeństwa, a więc zatrzymuje się, gdy wykrywa przeszkodę.

Posiada też specjalne oświetlenie. Zestaw zawiera: centralę, dwa piloty, łańcuch metalowy, szyny metalowe i wszystkie niezbędne akcesoria montażowe. Jest to jedna z najlepszych propozycji skierowanych do mieszkańców bardzo chłodnych terenów, gdzie zimą temperatura spada do nawet -30 st. C, gdyż zakres temperatury pracy wynosi od -35 st. C do + 60 st. C.

Prezentowany napęd do bramy garażowej zyskał uznanie wielu konsumentów. Przede wszystkim wysoko oceniają jego stosunek jakości do ceny. Poza tym test napedów do bramy wykazał, że dużym uznaniem cieszy się system podświetlania bramy, a także to, że urządzenie działa bez zarzutu nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.

Linea ARM 100 to dobry napęd do bramy do 1000 zł. Przeznaczony jest do sprzętów, których powierzchnia nie przekracza 8 metrów, w tym 2 metrów wysokości. Produkt idealnie radzi sobie w niskich temperaturach, nawet do -30 st. C.

 

Zalety

Tryb zamykania: Producent wyposażył swój produkt w możliwość zaprogramowania automatycznego lub półautomatycznego zamykania bramy po 30 lub 60 sekundach, odpowiednio do naszych potrzeb.

Przyłącze do domofonu: Napęd został wzbogacony o włącznik impulsowy. Z jego pomocą możemy bez trudu podłączyć przedmiot do naszego domofonu lub wideodomofonu, dzięki czemu wygodnie sterujemy napędem bramy już z domu.

Funkcja miękkiej pracy: Miękki start i zatrzymanie zapewnia konserwację silników i ochronę przed gwałtownymi szarpnięciami powodowanymi nagłym rozruchem. Takie działanie sprawia, że silniki będą pracować dłużej i wydajniej.

Ręczne odblokowanie: W zestawie otrzymujemy także niepozorną linkę, która służy do awaryjnego wysprzęglania bramy. Jest pomocna w wypadku nagłej przerwy w dostawie energii.

 

Wady

Brak możliwości podłączenia zapasowego akumulatora: W przeciwieństwie do innych propozycji na rynku nie mamy tu możliwości podłączenia dodatkowego akumulatora.

 

 

 

 

4. Nice Mhouse WG2S Napęd Do Bram

 

Siłownik do bram dwuskrzydłowych Mhouse WG2S/02 to czwarty produkt godny uwagi. Jest to urządzenie składające się 2 siłowników elektromechanicznych z przekładnią ślimakową. W skład zestawu wchodzą też 2 czterokanałowe nadajniki radiowe z kodem dynamicznie zmiennym, centrala sterująca do sterowania i trzy kluczyki wysprzęglenia oraz uchwyty montażowe.

Urządzenie jest łatwe w montażu. Jest wyposażone w system regulujący pracę, w tym wielkość otwarcia, czas pauzy czy funkcję automatycznego zamykania. Produkt przeznaczony jest do instalacji na skrzydle o maksymalnej wadze 250 kg i długości 2,2 kg.

Urządzenie działa bez zarzutów nawet w trudnych warunkach atmosferycznych – przy temperaturach od -20 st. C do + 50 st. W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że jest to urządzenie bardzo wydajne. C. Sam producent zapewnia, że wytrzymuje do 50 cykli otwierania i zamykania w ciągu dnia.

W efekcie będzie to idealna propozycja nie tylko do użytku prywatnego, ale też firmowego, gdzie użycie bramy może być wzmożone.

Mhouse WG2S/02 to produkt do bram dwuskrzydłowych złożony z siłowników elektromechanicznych. Sprzęt jest łatwy w instalacji, świetnie radzi sobie w temperaturach wahających się od -20 st. C do +50 st. C.

 

Zalety

Wybór zasilania: Każdy może wybrać opcję zasilania: elektryczne ( 230/ 24 V) lub ekologiczne zasilanie energią słoneczną, dzięki której zmniejszymy rachunki za prąd.

Wytrzymałość: Urządzenie działa sprawnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Uważane jest za mało awaryjne.

Easy Connection System: Dzięki Easy Connection System można podłączyć siedem par fotokomórek. Dodatkowo system automatycznie rozpoznaje przeszkody i określa najlepsze parametry funkcjonowania naszej bramy.

 

Wady

Ograniczona ilość cykli na godzinę: Centrala kontroluje ilość cykli w przeciągu godziny i ogranicza ich liczbę do 10. Na posesji firmowej może zmuszać to nas do tymczasowego zostawiania bramy otwartej.

Rozmiary skrzydła: Skrzydła obsługiwane przez model Mhouse WG2S/02 są rozmiarowo ograniczone do 2,2 m długości i 250 kg wagi.

 

 

 

 

5. Napęd bramy przesuwnej Automat KSE180

 

Nasza ostatnia propozycja to napęd do bramy przesuwnej KSE180. Jest to urządzenie z wbudowanym modułem sterowania, wyposażone w odbiorniki radiowy 433,92Mhz. Model ten obsługuje nawet skrzydła o wadze 1000 kg, a więc będzie idealny w miejscach, gdzie zainstalować są wysokie bramy zabezpieczające (firmy, place budowy itp.).

Do zestawu dołączone są 2 piloty czterokanałowe, płyta montażowa i mocowania oraz klucze umożliwiające odblokowanie napędu, gdy zabraknie prądu. W sumie model ten obsługuje do 30 pilotów, a z dodatkowym odbiornikiem do 60.

Sprzęt ten jest wyposażony w baterię podczerwieni w postaci fotokomórek, które chronią bramę przed kolizjami. Poza tym, model ten został wyposażony w funkcję automatycznego blokowanie napędu po zatrzymaniu oraz zamykania po wjeździe na posesję. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zabezpieczenie przeciążeniowe wykrywające przeszkody oraz funkcja automatycznego cofania.

Sprzęt ten działa bez zarzutów w ekstremalnych temperaturach od -30 st. C do +60 st. C. Przez konsumentów model ten ceniony jest za solidne wykonanie i to, że wytrzymuje spore obciążenia.

Napęd do bramy przesuwnej Elektrobim KSE 180 posiada wbudowany odbiornik radiowy 433,92 Mhz, a sieć fotokomórek chroni bramę przed możliwością kolizji i uszkodzenia.

 

Zalety

Wytrzymałość: Napęd KSE 180 jest wyjątkowo wytrzymały. Bez nawet najmniejszych problemów obsługuje bramy o wadze nawet do 1000 kg.

Automatyczna blokada: Po zatrzymaniu pracy napędu, brama zostaje automatycznie zablokowana. Dodatkowo, po wjeździe na posesję brama zostaje zamknięta automatycznie.

Rozbudowa napędu: Starając się spełnić wszystkie wymagania konsumentów firma Elektrobim zapewnia możliwość rozbudowy. Użytkownicy mogą rozszerzyć liczbę pilotów o 30 sztuk oraz podłączyć dodatkowe fotokomórki.

 

Wady

Prędkość otwierania: Zależna od typu bramy, do której zainstalowano napęd, jednak średnia prędkość liniowa jest niska w porównaniu z konkurencją – zaledwie 12 metrów na minutę.

Jakość materiału: Pokrywa napędu została wykonana z tworzywa sztucznego, które jest odporne na trudne warunki atmosferyczne, ale tylko przez pewien okres.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki napęd do bramy kupić?

 

Brama wjazdowa na posesję prywatną lub firmową musi być praktyczna, aby jej codzienne otwieranie i zamykanie nie stanowiło dla nas problemu. Bardzo popularnym rozwiązaniem są bramy rozsuwane z napędem. Taki mechanizm sprawia, że nie musisz wychodzić z auta, aby otwierać bramę i ją zamykać. Aby ułatwić Ci zakup sprzętu do otwierania wjazdu, przygotowaliśmy ten oto poradnik. Skupimy się w nim na cechach dobrego urządzenia, kwestiach doboru do posiadanej bramy. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, jaki napęd do bramy wybrać, aby działał bez zarzutów przez wiele lat.

 

 

Wymiary bramy

Przy zakupie napędu należy uwzględnić wymiary bramy, jaką chcemy zainstalować. Producenci takich sprzętów zawsze podają maksymalny ciężar skrzydła, z jakim urządzenie jest w stanie pracować. Pamiętaj jednak, aby nie kupować modelu, który jest w stanie obsługiwać maksymalnie ciężar naszego skrzydła, zawsze musimy mieć zapas mocy, nawet do 40%.

To zapobiega awariom. Kolejna kwestia to długość skrzydła, też podawana w opisie produktu. Niektórzy producenci zamiast długości podają powierzchnię bramy, jaką obsługuje dany napęd. W przypadku lżejszych, aluminiowych bram, należy upewnić się, jak wygląda waga napędu. Jeśli będzie on zbyt ciężki, może znacznie obciążyć bramę.

 

Odporność na działanie warunków atmosferycznych

Urządzenia tego typu są narażone na działanie niskich i wysokich temperatur, a więc przy zakupie napędu należy uwzględnić to, w jakich zakresach temperatur taki sprzęt może pracować. Jeśli mieszkasz w bardzo mroźnym regionie lub na przykład Twoje urządzenie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zakres temperatur jest szczególnie istotny. Może on wynosić nawet od -35 st. C do +65 st. C, aczkolwiek najpopularniejsze są modele działające w temperaturach od -20 st. C do +50 st. C. Urządzenie musi mieć też wodoszczelną obudowę.

 

Zasilanie – jaki napęd do bramy jest najlepszy?

Urządzenia tego typu zasilane są prądem, ale jak wiadomo czasem zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Dlatego polecamy najlepsze napędy do bramy, które mają zasilanie awaryjne, umożliwiające otworzenie przy użyciu specjalnego kluczyka lub też pilotem.

 

Jak często można otwierać bramę?

W przypadku bram na posesjach prywatnych nie odgrywa to dużej roli, bo tylko w niektóre dni zdarza nam się otwierać i zamykać bramę więcej niż 10 razy dziennie. Natomiast, w przypadku firm, zwłaszcza transportowych, czynnik ten jest bardzo istotny. Jeśli więc kupujesz napęd do bramy, która będzie otwierana kilkadziesiąt razy dziennie, dokładnie sprawdź ten aspekt.

 

Zabezpieczenia i inne funkcjonalne rozwiązania

Dobry napęd powinien mieć czujnik wykrywania przeszkód. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy dzieci, które mogą stanąć na drodze zamykającej się bramy. Przyda się też wtedy, gdy z jakiś przyczyn zatrzymamy samochód na drodze skrzydła. Urządzenia tego typu bardzo często są wyposażone w system automatycznego zamykania po wjechaniu na posesję czy też wyjechaniu z niej. Kolejna kwestia, to system podświetlania wjazdu lub też lampka, która sygnalizuje o otwieraniu/zamykaniu bramy.

Inne funkcje, jakie znajdziemy w tego typu sprzętach to regulacja szybkości otwierania i zamykania oraz możliwość częściowego otwarcia. Warto też sprawdzić opinie konsumentów na temat płynności działania bramy. Oczywiste jest, że jeśli zakupisz model nieodpowiedni do posiadanego skrzydła (nie obsługuje danej wagi czy długości), całość będzie się zacinać. Musisz jednak wiedzieć, że występują też takie typy, które mimo zainstalowania na odpowiedniej bramie, nie działają płynnie.

 

Skład zestawu

Warto sprawdzić, co znajduje się w zestawie z napędem. Dobrze, jeśli komplet zawiera wszystkie elementy montażowe. Ułatwi nam to instalację urządzenia, a potem jego obsługę.

 

 

Obsługa

Urządzenia tego typu obsługiwane są specjalnym pilotem. Najczęściej do zestawu dołączane są dwie sztuki pilotów zdalnego sterowania. Nie oznacza to jednak, że napęd może być uruchamiany wyłącznie przez dwa takie piloty. Często istnieje możliwość skonfigurowania większej ilości takich sprzętów. W modelach napędów przeznaczonych do dużych bram wjazdowych, na przykład do firmy czy na plac budowy, istnieje możliwość połączenia nawet 30 pilotów. W innych, po instalacji dodatkowego odbiornika, nawet 60. Przed zakupem napędu warto też sprawdzić, z jakiej odległości działa pilot, abyśmy nie musieli wychodzić z auta, żeby otworzyć bramę.

 

Montaż

Warto zwrócić uwagę na system montażu. W przypadku wielu sprzętów jest on prosty i nie wymaga zatrudniania specjalisty, ale dostępne są też bardziej zaawansowane urządzenia, których samodzielnie nie zainstalujemy.

 

Napędy do bram w dobrych cenach

Koszt zakupu napędu do bramy zależy od tego, z czego składa się zestaw i jakie funkcje posiada. Najtańsze modele, miedzy innymi  napędy do bramy garażowej w sieci Castorama, znajdziesz na rynku już za 400 zł, ale niestety bardzo często są to sprzęty, które nie cechują się zbyt płynną pracą, bywają awaryjne i niestety nie są zbyt odporne na działanie warunków atmosferycznych. Dobre urządzenie tego typu to koszt przynajmniej 800 zł. Cena zależy też od tego, jak dużą bramę obsługuje napęd. Więcej zapłacisz za sprzęt, który bez zarzutów pracuje przy temperaturze nawet -35 st. C, jak również taki wyposażony w oświetlenie czy zaawansowany system regulacji pracy.

 

 

Ile kosztuje montaż napędu do bramy skrzydłowej?

 

Bardzo ważnym elementem konstrukcji bramy wjazdowej jest napęd. To dzięki niemu całe urządzenie działa bez zarzutów. Gdy już kupimy taki sprzęt, należy go zamontować w naszej bramie. Wiele osób na pewno zastanawia się, czy montaż produktu jest drogi? Co więcej, jaki napęd do bramy skrzydłowej jest polecany przez specjalistów i Internautów? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w naszym artykule, który znajdziesz poniżej.

 

 

Samodzielny montaż

Zapewne wiele osób zastanawia się, czy jest w stanie samodzielnie zamontować napęd do bramy skrzydłowej. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czynność tę odradzamy osobom, które rzadko wykonują domowe pracy lub przeprowadzają remonty. Niestety, montaż napędu jest trudniejszy niż wbicie gwoździa. Dlatego, jeśli nie masz doświadczenia w używaniu narzędzi i nie znasz się na podłączaniu przewodów lepszym wyjściem będzie zatrudnienie fachowca. Dzięki temu unikniesz awarii.

Jeśli masz jednak doświadczenie w pracach remontowych, możesz spróbować wykonać tę czynność samodzielnie. Zanim jednak przystąpisz do montażu napędu, zapoznaj się z opisem i specyfikacją techniczną produktu. Da Ci to pewność, że czynność przebiegnie poprawnie.

 

Montaż napędu krok po kroku

Pierwszym krokiem jest nawiercenie otworów w słupkach. To w nich umieścisz wsporniki, które należy przymocować śrubami, bo zapewnia to większą stabilność. Wspomniane wcześniej wsporniki muszą też zostać przymocowane do skrzydeł bramy. Kolejnym krokiem jest odbezpieczenie siłowników. Jest to też moment, gdy sprawdzamy, czy odpowiednio rozstawiliśmy wsporniki. Warto wykonać też próbę otwarcia i zamknięcia bramy. Jeśli zauważysz, że nie otwiera się ona w pełni, to znaczy, że źle zamocowałeś siłownik (zbyt blisko pionowej osi zawiasów) i musisz to poprawić. Z kolei, gdy brama nie chce się domknąć oznacza to, że mocowanie jest zlokalizowane za daleko osi zawiasów.

Następnym krokiem jest podłączenie kabla zasilającego, który powinien być wcześniej zamontowany w słupku przez elektryka. Tę czynność powinien wykonać specjalista, gdyż źle wykonana może spowodować spięcie lub porażenie prądem.

W pobliżu jednego ze wsporników trzeba zainstalować centralę sterującą. Potem montujemy słupki z fotokomórką po obu stronach. Przykręcamy je do betonowego fundamentu, do którego wcześniej poprowadzono kable zasilające. Ostatnim krokiem jest montaż włącznika i podłączenia wszystkich przewodów z centralą.

 

 

Koszty montażu napędu do bramy skrzydłowej

Wielu z nas decyduje się na samodzielny montaż napędu do bramy, w obawie przed wysokimi kosztami. Szukając fachowca szybko zauważysz, że w cenniku taka usługa może kosztować nawet 500 zł – bez doprowadzenia przewodów instalacji i prac murarskich. Właśnie do wykonania tej pierwszej czynności niezbędna nam będzie pomoc specjalisty (elektryka). Na szczęście kwota 500 zł to nie jedyna opcja i na pewno znajdziesz tańszej oferty, w zależności od miasta koszt usługi waha się od 200 do 400 zł. Samodzielne poprowadzenie przewodów jest niebezpieczne. Na szczęście takie prace elektryczne kosztują od 20 zł do 50 zł – w zależności od gruntu. Ponieważ montaż przewodów w twardym podłożu jest trudniejszy, koszty usługi są wyższe.

Jak widzisz, koszty montażu są dość wygórowane. Jednak płacąc specjaliście masz pewność, że napęd do bramy garażowej uchylnej, czy segmentowej zostanie poprawnie i szybko zamontowany. Samodzielne wykonanie czynności, zwłaszcza przez amatorów, może być czasochłonne. Montaż zajmuje profesjonaliście około 2-3 h. Z kolei osobom bez doświadczenia czynność może zająć nawet 3 dni, a do tego możemy uszkodzić napęd.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zamontować napęd do bramy?

Posiadanie tradycyjnej bramy przesuwnej, dwuskrzydłowej lub uchylnych drzwi garażowych umożliwia unowocześnienie systemu za pomocą urządzeń przeznaczonych do automatycznego zamykania i otwierania bez konieczności wysiadania z samochodu. Dostępność różnego rodzaju rozwiązań sprawia, że konsument może samodzielnie zamontować napęd bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi. Zestaw przeznaczony do samodzielnego montażu składa się z: Siłowników, fotokomórki, centralki sterującej, sygnalizatora oraz pilotów. Montaż należy zacząć od nawiercenia otworów w odpowiednich miejscach, zamocowania wsporników do ramienia siłownika, odblokowania modułu i sprawdzenia, czy wszystko pasuje oraz odpowiedniego wyregulowania. Oprócz tego trzeba w odpowiedni sposób podłączyć zasilanie, zainstalować oprogramowania oraz zamontować słupki wyposażone w fotokomórki. Na sam koniec należy zamontować włącznik i podłączyć centralkę sterującą.

 

P2: Jaki napęd do bramy garażowej segmentowej?

Większość dostępnych bram garażowych ma możliwość zainstalowania napędu, który zdecydowanie ułatwi codzienne korzystanie. W przypadku takich rozwiązań użytkownik nie musi specjalnie wysiadać z samochodu, aby dostać się do garażu, wystarczy tylko nacisnąć jeden przycisk, aby brama automatycznie się podniosła. W zależności od wybranego wariantu użytkownik może zdecydować się na mechanizm z paskiem zębatym, łańcuchem lub przekładnią ślimakową. Wszystkie opcje będą dobrym rozwiązaniem w przypadku bramy segmentowej jedno lub dwustanowiskowej. Klasyczny mechanizm pozwala na uniesienie w czasie od 0,3 m/s do 1,5 m/s, co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o przepustowość przejazdu. Decydując się na wybór napędu automatycznego, należy sprawdzić, w jaki sposób brama uniesie się w sytuacji awaryjnej, takiej jak brak prądu lub uszkodzenie mechanizmu.

P3: Ile kosztuje napęd do bramy?

Poszukując dobrego napędu do bramy, należy sprawdzić kilka bardzo ważnych parametrów, które bezpośrednio wpływają na cenę produktu. Proste konstrukcje do wjazdów o maksymalnej długości skrzydła 1,7 metrów oraz wadze do 150 kg to koszt od 700 do 1500 zł. Wersje przeznaczone do skrzydeł o łącznej długości 4 metrów oraz ciężarze do 200 kg to wydatek od 1500 do 1800 zł. Siłowniki, które mogą unieść większy ciężar, kosztują nawet do 2500 zł. Napędy do bram garażowych na łańcuchu lub pasku kosztują od 500 do 2000 zł i mają w zestawie specjalne moduły radioodbiornika, którymi steruje się za pomocą pilota.

 

P4: Jak podłączyć prąd do napędu do bramy?

Montaż napędu do bramy nie jest trudnym zadaniem i może poradzić sobie z nim każdy, kto ma minimalne pojęcie o majsterkowaniu. Jedynym problem, jaki może pojawić się podczas montażu, jest podłączenie instalacji elektrycznej i lepiej powierzyć to zadanie osobie mającej uprawnienia elektryka do 1 kV. Zasilanie należy podciągnąć z budynku i doprowadzić za pomocą przepustów wykonanych z rur PCW, których średnica będzie 1,5 raza większą niż kabel znajdujący się w środku. Przewód wkopany w grunt na głębokość 25-40 cm musi być oznaczony niebieską folią sygnalizacyjną. Podłączenie do centrali sterującej należy wykonać zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu.

 

P5: Jaki napęd do bramy Nice czy Faac?

Poszukując sprawdzonego napędu do bramy wjazdowej lub garażowej, należy zdecydować się na wybór najwyższej jakości. Koszty zakupu oraz podłączenia są na tyle duże, że nie warto oszczędzać i kupować słabej jakości produktów niewiadomego producenta. Zarówno Nice, jak i Faac są pionierami wśród producentów napędów automatycznych, dlatego też podjęcie decyzji o wyborze jednego powinno być uzależnione od potrzeb użytkownika oraz dostępności danego rozwiązania. Zakup dobrego mechanizmu oraz prawidłowy montaż są gwarancją, że napęd będzie działał bez zarzutu, a konsument będzie zadowolony.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ