Ranking 5 najlepszych napęd do bram w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Napęd do bramy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Napęd do bram dwuskrzydłowych Nice Wingo 3524 to według użytkowników jeden z najlepszych sprzętów tego typu w bieżącym roku. Jest to oczywisty wniosek nasuwający się nam po analizach wielu ocen i opinii konsumentów, którzy już nabyli ten produkt. W skład tego urządzenia wchodzą dwa mocne siłowniki samohamowne. Każdy z nich bez problemu obsługuje skrzydło bramy ważące nawet 200 kg. Napęd do bramy dwuskrzydłowej zawiera także dwa piloty, radioodbiornik oraz centralę sterującą. Producent zaleca nam dodatkowy zakup akumulatora, dzięki któremu produkt będzie działać nawet podczas awarii zasilania. Wielu nabywców zdecydowało się na ten model, ponieważ działa on bez zarzutu nawet w ekstremalnych temperaturach. Jeśli jednak wolisz siłownik do bramy jednoskrzydłowej, warto rozważyć zakup modelu Faac 414, który jest wyposażony w samoblokujące się siłowniki tubowe. Tak samo, jak model Nice Wingo 3524, jest on odporny na wpływ skrajnych temperatur nawet do +55 st. C. Napęd Faac 414 został zaprojektowany specjalnie do jednoskrzydłowych, szerokich bram.


5 najlepszych napęd do bram. Opinie w 2024 roku

 

Automatycznie otwierana brama to niezastąpione rozwiązanie na każdej posesji. Jej każdorazowe zamykanie po wjechaniu i wyjechaniu zajmuje czas, a w okresie zimowym bywa szczególnie nieprzyjemne. Poza tym, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy i za każdym razem musisz blokować przejazd, samoczynnie otwierana brama będzie niezastąpiona. Aby brama działał automatycznie, potrzebujemy specjalnego automatu do bramy. Dlatego też stworzyliśmy ten oto ranking napędów do bramy.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to jeden z bardziej cichych napędów do bram. Podczas otwierania lub zamykania nie wydaje prawie żadnych dźwięków. Urządzenie to jest bardzo łatwe do zamontowania. Poza tym jest ono odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Wady

Wielu użytkowników twierdzi, że prezentowany napęd do bramy działa bardzo powoli. Na otwarcie lub zamknięcie bramy musimy czekać około 40 sekund. Jest to więc opcja dla bardziej cierpliwych osób.

Podsumowanie

Jeżeli zależy nam na bardzo wytrzymałym napędzie do bramy wybierzmy Nice Wingo 3524. Jest on odporny na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne, więc z pewnością długo nam posłuży. Jego jedyną wadą jest jego wolna praca.

Drugi wybór

Zalety

Prezentowany napęd został bardzo solidnie wykonany. Nie musimy więc martwić się, że po kilku zastosowaniach przestanie działać. Poza tym sam potrafi wykryć, czy na jego drodze nie znajduje się jakiś przedmiot.

Wady

Niektórzy konsumenci uważają, że po kilku latach napęd do bramy Faac 414 zaczyna być awaryjny. Trzeba go dość często serwisować. Głównym tego powodem są słabnące siłowniki. Jednak dzieje się to z większością napędów do bram.

Podsumowanie

Model ten spełni wysokie oczekiwania konsumentów. Przystosowany został do szerokich wjazdów, takich, które mają co najmniej 4 m. Wraz z napędem dostajemy cały zestaw do samodzielnego montażu. Produkt cieszy się uznaniem wielu osób.

Rozważ też

Zalety

Ten sterownik do jednoczęściowej bramy obsługuje skrzydło o długości do 15 m i wadze 500 kg. Producent wyposażył napęd w możliwość własnego programowania dostosowanego do osobistych preferencji. Metalowe przekładnie gwarantują długie użytkowanie.

Wady

Jako wadę użytkownicy wskazują możliwość ręcznego otwarcia bramy mimo ustawienia blokady. Stawia to pod znakiem zapytania bezpieczeństwo ogrodzenia przed dostępem osób niepowołanych.

Podsumowanie

Brama działa bez zarzutu w temperaturach -20°C do +55°C, a ochronę termiczną ma nawet do 140 stopni. Sterowniki są też zabezpieczone przeciwwilgociowo ochroną IP44. Sprzęt sygnalizuje użytkownikowi konieczność dokonania przeglądu po określonym okresie użytkowania.

 

1. Napęd Nice Wingo 3524 do bramy skrzydłowej 7m

 

Nice Wingo 3524 o mocy 85 W to zestaw do bram dwuskrzydłowych przeznaczony do skrzydeł o maksymalnej długości 2 m. Urządzenie zapewnia płynne, bezszelestne działanie, co jest zasługą zaawansowanej elektroniki. Jest to model wysoce odporny na uszkodzenia i awarie.

Cechuje go łatwy montaż, a poza tym jest to produkt dostępny w atrakcyjnej cenie. W skład zestawu wchodzą: 2 siłowniki samohamowne Wingo, radioodbiornik SMXI, centrala sterująca MC424L i 2 piloty Flo2re. W sprzęcie tym zastosowano modułową elektronikę, którą można programować za pomocą trzech przycisków. Obsługuje skrzyło o maksymalnej wadze 200 kg.

Urządzenie działa we współpracy z radioodbiornikami ze złączem typu SM. Siłownik ma amperometryczny system wykrywania przeszkody, co zwiększy nasze bezpieczeństwo. Posiada też opcję programowania pauzy oraz możliwość częściowego otwarcia bramy.

Do zestawu można dokupić akumulator awaryjny PS124, dzięki któremu siłowniki otworzą i zamkną furtkę, również w razie braku zasilania. Ten najlepszy napęd do bramy działa bezawaryjnie w temperaturach od -20 st. C do + 50 st. C. Produkt ten ceniony jest za solidne wykonanie i wysoką bezawaryjność.

Nice Wingo 3524 to automat do bramy, zaprojektowany głównie z myślą o bramach o projekcie dwuskrzydłowym i maksymalnej długości jednego skrzydła nawet do 2 m. Napęd jest wyposażony w stosunkowo mocny silnik o mocy 85 W, który gwarantuje nam szybką i jednocześnie cichą pracę.

 

Zalety

System wykrywania przeszkód: Amperometryczny system pozwala na szybkie wykrycie przeszkód znajdujących się na torze ruchu bramy. Przy wykryciu przeszkody, napęd zatrzymuje się, a następnie zmienia kierunek ruchu bramy.

Funkcja furtki: Pozwala na otwarcie tylko jednego skrzydła. Takie rozwiązanie okazuje się wygodne podczas jazdy rowerem lub motorem. Dzięki tej funkcji nie musimy już czekać przed bramą na jej pełne otwarcie.

Funkcja płynnego zwolnienia: Łagodny start i płynne zwolnienie podczas zamykania bramy pozwalają dobrać prędkość tak, by uniknąć silnego szarpnięcia podczas rozruchu lub zatrzymania. To minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.

Tryb ręczny: Dzięki zastosowaniu minimalnej ilości części ruchomych i poręczny mechanizm odblokowania awaryjnego w wypadku nagłego braku zasilania, brama nie sprawia żadnych problemów w obsłudze w trybie ręcznym.

Napęd samohamowny: Po zatrzymaniu pracy silnika sprzęt blokuje się mechanicznie, dzięki czemu nie musimy dodatkowo ryglować zamkiem.

 

Wady

Wolna praca: Część osób narzeka na to, że siłownik wolno działa i trzeba czekać nawet 40 sekund, aż brama się otworzy.

 

 

 

 

2. Napęd do bramy Faac 414 zestaw automatyki do bramy

 

Kolejny produkt, jaki chcemy zaproponować to FAAC 414. Napęd ten wyposażony jest w siłowniki tubowe, które są samoblokujące. Urządzenie wykrywa obecność pojazdu na swojej drodze, a więc mamy zapewnione pełne bezpieczeństwo. Urządzenie jest odporne na działanie skrajnych temperatur od -20 st. C do +55 st. C.

Produkt ma tubową konstrukcję, a więc jego montaż jest prosty i szybki. Model ten przeznaczony jest do skrzydeł o maksymalnej długości 4 m, a więc idealnie sprawdzi się w przypadku bardzo szerokich wjazdów.

Zestaw zawiera wszystkie akcesoria niezbędne do montażu siłownika na bramie. Poza tym w komplecie znajdują się dwa piloty. Opinie o napędach do bramy tej marki są bardzo pochlebne.

W swoich opiniach, konsumenci podkreślają, że napęd do bramy jednoskrzydłowej cechuje solidne wykonanie. Wysoko oceniają jego możliwości, a także łatwy montaż.

Faac 414 to model do długiej bramy jednoskrzydłowej. Jest wyposażony między innymi w system przeciwzgnieceniowy. Mimo iż ciężar siłownika wynosi zaledwie 6,5 kg, to jego udźwig wynosi aż 3 500 N. Mechanizm posiada prędkość ruchu skrzydła do 16 mm/ s i zabezpieczenie termiczne do – 140 st. C.

 

Zalety

Tryb ręczny: W przypadku awarii lub nagłej przerwy w dostawie energii elektrycznej, mechanizm odblokowujący pozwala nam na obsługę ręczną bramy, więc nawet w sytuacjach awaryjnych wyjedziemy z posesji.

Bezpieczeństwo: Urządzenie posiada nowoczesne zabezpieczenie przeciwzgnieceniowe – gdy na torze ruchu skrzydła zostanie wykryta przeszkoda brama automatycznie zatrzymuje się i zmienia kierunek pracy.

Trwałość: Doświadczenie w zakresie konstrukcji napędów do bram automatycznych sprawia, że produkty firmy Faac od lat zostają wyróżniane na rynku międzynarodowym. Uważane są za mało awaryjne.

Prosty montaż: Produkt idealny do obsługi bram na posesjach o niedużej przestrzeni. Konstrukcja tubowa zapewnia łatwy montaż.

 

Wady

Cena: Koszt zakupu produktu jest dość wysoki. Może się on oczywiście zmieniać w zależności od miejsca zakupu. Trzeba jednak zauważyć, że mimo wszystko stosunek ceny do jakości jest naprawdę dobry.

 

 

 

 

3. Napęd do bramy przesuwnej Faac 740

 

Napęd do bramy przesuwnej Faac 740 pozwala na automatyzację otwierania bram do maksymalnej długości 15 m i wadze nie przekraczającej 500 kg. Silniki wykorzystywane przy otwieraniu i zamykaniu bramy są zasilane prądem 230 V, a wszelkie przekładnie są metalowe i są precyzyjnie ułożyskowane co gwarantuje sprawną obsługę przez długi czas od zakupu.  Do sterowania otwieraniem zastosowano centralę sterującą 748D, która pozwala na zaprogramowanie procesów i zapewnia możliwość wyboru różnych opcji.

Sprzęt umożliwia otwarcie tylko częściowe, dla przepuszczenia pieszych, ma opcję regulowanego spowolnienia, a także wyhamowuje w skrajnych położeniach bramy. W opcjach znajdziemy też sygnalizację potrzeby dokonania okresowego przeglądu, bo sprzęt wyposażono w licznik cykli pracy.

Maksymalna siła uciągu bramy wynosi 18Nm, a prędkość przesuwu wynosi 12 m na sekundę. Brama sprawnie pracuje w temperaturach od -20°C do +55°C, ale zabezpieczenie termiczne ma nawet do 140°C. Ochrona przeciwwilgociowa została przez producenta określona współczynnikiem IP44, co oznacza, że napęd jest odporny na deszcz. W opinii wielu klientów jest to dobry napęd do bramy.

Dużym zainteresowaniem klientów cieszy się napęd do bramy przesuwnej Faac 740, sprawdźmy jakie są jej zalety i wady.

 

Zalety

Zasilanie: Dzięki zasilaniu 230 V napęd ma większą siłę pracy niż modele na prąd stały. Zestaw jest przeznaczony do otwierania bram o wadze do 500 kg i długości 15 m. 

Metalowe przekładnie: Zastosowane metalowe przekładnie i precyzyjne ułożyskowanie wału głównego sprawiają, że sprzęt jest trwały i pracuje przez wiele lat niezawodnie.

Programowanie pracy: Napęd do bramy przesuwnej pozwala na programowanie pracy i wybór wielu parametrów, są to zarówno funkcje zwiększające bezpieczeństwo jak i kulturę pracy. 

Zabezpieczenie wilgociowe: Napęd jest przystosowany do pracy w warunkach zewnętrznych, zabezpieczono go przed opadami atmosferycznymi, co potwierdza certyfikat I44.

 

Wady

Blokada: Część klientów zwraca uwagę, że brama nie stawia oporu przy ręcznym otwieraniu przez człowieka, mimo włączonej blokady otwierania. Nie do końca więc zabezpiecza posesję przed nieuprawnionymi osobami. 

 

 

 

 

4. Napędy do Bram BFT Phobos BT A25 Kit PL

 

Zestaw BFT Phobos BT A25 do bramy dwuskrzydłowej pozwala na obsługę bramy dwuskrzydłowej o długości jednego skrzydła 2,5 m i ciężarze 250 kg. Zawsze jednak, jak pokazuje test napędów do bramy tej marki, maksymalny ciężar skrzydła jest uzależniony od jego długości, gdy skrzydło ma 1,5 m długości jego waga maksymalna może mieć nawet 400 kg.

W skład zestawu wchodzą więc 2 siłowniki elektromechaniczne wraz z elementami mocującymi, centrala do sterowania z radioodbiornikiem i pamięcią dla 63 pilotów, trzy piloty do obsługi bramy, fotokomórki, lampa sygnalizacyjna oraz 4 kluczyki w razie potrzeby awaryjnego otwarcia przy zaniku napięcia. Zasilanie centrali sterującej wymaga prądu 230 V, natomiast siłowniki są zasilane prądem 24V.

Prędkość otwierania się bramy wynosi 15 mm/sekundę, a skok roboczy wynosi 290 mm. Sprzęt został wyposażony w elektroniczne wykrywanie przeszkód, a także zabezpieczono go przed opadami deszczu ochroną na poziomie IPX4. Maksymalny kąt otwarcia bramy wynosi 116 stopni, a temperatura pracy napędu zawiera się w -20 C do + 55 C. Został on też zaprojektowany do 240 cykli pracy w ciągu doby.

Napędy do Bram BFT Phobos BT A25 Kit PL to sprzęty przystosowane do instalacji przy bramie dwuskrzydłowej.

 

Zalety

Kompletność zestawu: Po zakupie klient otrzymuje kompletny zestaw wraz z całym osprzętem i elementami mocującymi wszystkie podzespoły, do tego dołączone są 3 piloty zdalnego sterowania i 4 klucze awaryjnego otwierania. 

Instrukcja: Klient otrzymuje czytelną instrukcję w języku polskim, która wystarczy do samodzielnego zamontowania napędu osobie, która ma podstawowe umiejętności manualne, bez potrzeby wzywania fachowca.

Wykrywanie przeszkód: Gdy podczas otwierania bramy napotka ona jakąś przeszkodę, skrzydło zostanie zatrzymane i nie wyrządzi żadnych szkód, bowiem napęd został wyposażony w system wykrywania przeszkód.

Kąt otwarcia: Napęd oferuje możliwość szerokiego otwarcia każdego ze skrzydeł bramy. Mogą być one otwarte pod kątem 116 stopni.

 

Wady

Sterowniki w awaryjnych sytuacjach: Z opinii klientów wynika, że po odblokowaniu bramy trybem awaryjnym sterowniki nie zawsze chcą zacząć działać w trybie normalnym, zdarza się to też czasem po dużych opadach deszczu. 

 

 

 

 

5. Hormann Napęd Liftronic 500 z Pilotem RSC 2

 

Hormann Napęd Liftronic 500 z Pilotem RSC 2 to napęd do bramy do domowego zastosowania, pozwala on na zamontowanie bramy o łącznej powierzchni 7 m2 o maksymalnej szerokości skrzydła 300 cm. Silnik przekładniowy na prąd stały 24V podczas pracy wykorzystuje moc 0,2 kW i wytrzymuje maksymalne obciążenie wynoszące 500 N.

Zamontowany napęd do bramy gwarantuje jej prędkość otwierania na poziomie 10,5 cm na sekundę i jest przystosowany do 12 cykli pracy dziennie. Na kupowany zestaw składa się głowica napędu, a także zintegrowany odbiornik radiowy, dwukanałowy nadajnik (pilot), szyna prowadząca uniwersalna oraz komplet montażowych akcesoriów. Brama sprawnie pracuje w zakresie temperatur od -20 st. C do +60 st.

C i wyposażono ją w funkcję łagodnego startu i zatrzymania, diodę LED sygnalizującą ruch bramy i szybkie ryglowanie obsługiwane od wewnątrz. Według wielu użytkowników to dobry i tani napęd do bramy, o cichej pracy mechanizmu pasa zębatego, który nie wymaga konserwacji. 

Hormann Napęd Liftronic 500 z Pilotem RSC 2 to jeden z tańszych napędów do bramy, czy cieszy się on powodzeniem u klientów?

 

Zalety

Brak konieczności konserwacji: Napęd jest przystosowany do pracy w temperaturach od -20 st. C do +60 st. C, obudowa z tworzywa skutecznie zabezpiecza go przed warunkami atmosferycznymi, a zastosowanie pasa zębatego, w odróżnieniu od łańcuchowych, nie wymaga smarowania i konserwacji.

Łatwy montaż: Do napędu została dołączona szczegółowa instrukcja montażu napisana w języku polskim. Pozwala ona na instalację napędu nawet laikowi, w razie czego może on podeprzeć się filmami instruktażowymi umieszczonymi przez producenta w serwisie YouTube.

Awaryjne otwieranie: Gdy zabraknie zasilania, bramę można otworzyć za pomocą funkcji awaryjnego otwierania i ręcznego mechanizmu odryglowania awaryjnego. 

Certyfikat bezpieczeństwa: Napęd przeszedł liczne badania i uzyskał certyfikat bezpieczeństwa zgodny z normą europejską 13241. 

 

Wady

Brak funkcji automatycznego zamykania: Brak tej funkcji powoduje, że użytkownik musi po wjeździe na posesję ponownie użyć pilota, aby brama się zamknęła. 

Brak zabezpieczenia przed podważeniem: To funkcja zabezpieczająca posesje przed siłowym wtargnięciem osób niepowołanych na posesję. Napęd nie został w nią wyposażony. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki napęd do bramy kupić?

 

Brama wjazdowa na posesję prywatną lub firmową musi być praktyczna, aby jej codzienne otwieranie i zamykanie nie stanowiło dla nas problemu. Bardzo popularnym rozwiązaniem są bramy rozsuwane z napędem. Taki mechanizm sprawia, że nie musisz wychodzić z auta, aby otwierać bramę i ją zamykać. Aby ułatwić Ci zakup sprzętu do otwierania wjazdu, przygotowaliśmy ten oto poradnik. Skupimy się w nim na cechach dobrego urządzenia, kwestiach doboru do posiadanej bramy. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, jaki napęd do bramy wybrać, aby działał bez zarzutów przez wiele lat.

Wymiary bramy

Przy zakupie napędu należy uwzględnić wymiary bramy, jaką chcemy zainstalować. Producenci takich sprzętów zawsze podają maksymalny ciężar skrzydła, z jakim urządzenie jest w stanie pracować. Pamiętaj jednak, aby nie kupować modelu, który jest w stanie obsługiwać maksymalnie ciężar naszego skrzydła, zawsze musimy mieć zapas mocy, nawet do 40%.

To zapobiega awariom. Kolejna kwestia to długość skrzydła, też podawana w opisie produktu. Niektórzy producenci zamiast długości podają powierzchnię bramy, jaką obsługuje dany napęd. W przypadku lżejszych, aluminiowych bram, należy upewnić się, jak wygląda waga napędu. Jeśli będzie on zbyt ciężki, może znacznie obciążyć bramę.

 

Odporność na działanie warunków atmosferycznych

Urządzenia tego typu są narażone na działanie niskich i wysokich temperatur, a więc przy zakupie napędu należy uwzględnić to, w jakich zakresach temperatur taki sprzęt może pracować. Jeśli mieszkasz w bardzo mroźnym regionie lub na przykład Twoje urządzenie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zakres temperatur jest szczególnie istotny. Może on wynosić nawet od -35 st. C do +65 st. C, aczkolwiek najpopularniejsze są modele działające w temperaturach od -20 st. C do +50 st. C. Urządzenie musi mieć też wodoszczelną obudowę.

 

Zasilanie – jaki napęd do bramy jest najlepszy?

Urządzenia tego typu zasilane są prądem, ale jak wiadomo czasem zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Dlatego polecamy najlepsze napędy do bramy, które mają zasilanie awaryjne, umożliwiające otworzenie przy użyciu specjalnego kluczyka lub też pilotem.

 

Jak często można otwierać bramę?

W przypadku bram na posesjach prywatnych nie odgrywa to dużej roli, bo tylko w niektóre dni zdarza nam się otwierać i zamykać bramę więcej niż 10 razy dziennie. Natomiast, w przypadku firm, zwłaszcza transportowych, czynnik ten jest bardzo istotny. Jeśli więc kupujesz napęd do bramy, która będzie otwierana kilkadziesiąt razy dziennie, dokładnie sprawdź ten aspekt.

 

Zabezpieczenia i inne funkcjonalne rozwiązania

Dobry napęd powinien mieć czujnik wykrywania przeszkód. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy dzieci, które mogą stanąć na drodze zamykającej się bramy. Przyda się też wtedy, gdy z jakiś przyczyn zatrzymamy samochód na drodze skrzydła. Urządzenia tego typu bardzo często są wyposażone w system automatycznego zamykania po wjechaniu na posesję czy też wyjechaniu z niej. Kolejna kwestia, to system podświetlania wjazdu lub też lampka, która sygnalizuje o otwieraniu/zamykaniu bramy.

Inne funkcje, jakie znajdziemy w tego typu sprzętach to regulacja szybkości otwierania i zamykania oraz możliwość częściowego otwarcia. Warto też sprawdzić opinie konsumentów na temat płynności działania bramy. Oczywiste jest, że jeśli zakupisz model nieodpowiedni do posiadanego skrzydła (nie obsługuje danej wagi czy długości), całość będzie się zacinać. Musisz jednak wiedzieć, że występują też takie typy, które mimo zainstalowania na odpowiedniej bramie, nie działają płynnie.

 

Skład zestawu

Warto sprawdzić, co znajduje się w zestawie z napędem. Dobrze, jeśli komplet zawiera wszystkie elementy montażowe. Ułatwi nam to instalację urządzenia, a potem jego obsługę.

Obsługa

Urządzenia tego typu obsługiwane są specjalnym pilotem. Najczęściej do zestawu dołączane są dwie sztuki pilotów zdalnego sterowania. Nie oznacza to jednak, że napęd może być uruchamiany wyłącznie przez dwa takie piloty. Często istnieje możliwość skonfigurowania większej ilości takich sprzętów. W modelach napędów przeznaczonych do dużych bram wjazdowych, na przykład do firmy czy na plac budowy, istnieje możliwość połączenia nawet 30 pilotów. W innych, po instalacji dodatkowego odbiornika, nawet 60. Przed zakupem napędu warto też sprawdzić, z jakiej odległości działa pilot, abyśmy nie musieli wychodzić z auta, żeby otworzyć bramę.

 

Montaż

Warto zwrócić uwagę na system montażu. W przypadku wielu sprzętów jest on prosty i nie wymaga zatrudniania specjalisty, ale dostępne są też bardziej zaawansowane urządzenia, których samodzielnie nie zainstalujemy.

 

Napędy do bram w dobrych cenach

Koszt zakupu napędu do bramy zależy od tego, z czego składa się zestaw i jakie funkcje posiada. Najtańsze modele, miedzy innymi  napędy do bramy garażowej w sieci Castorama, znajdziesz na rynku już za 400 zł, ale niestety bardzo często są to sprzęty, które nie cechują się zbyt płynną pracą, bywają awaryjne i niestety nie są zbyt odporne na działanie warunków atmosferycznych. Dobre urządzenie tego typu to koszt przynajmniej 800 zł. Cena zależy też od tego, jak dużą bramę obsługuje napęd. Więcej zapłacisz za sprzęt, który bez zarzutów pracuje przy temperaturze nawet -35 st. C, jak również taki wyposażony w oświetlenie czy zaawansowany system regulacji pracy.

 

 

Ile kosztuje montaż napędu do bramy skrzydłowej?

 

Bardzo ważnym elementem konstrukcji bramy wjazdowej jest napęd. To dzięki niemu całe urządzenie działa bez zarzutów. Gdy już kupimy taki sprzęt, należy go zamontować w naszej bramie. Wiele osób na pewno zastanawia się, czy montaż produktu jest drogi? Co więcej, jaki napęd do bramy skrzydłowej jest polecany przez specjalistów i Internautów? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w naszym artykule, który znajdziesz poniżej.

Samodzielny montaż

Zapewne wiele osób zastanawia się, czy jest w stanie samodzielnie zamontować napęd do bramy skrzydłowej. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czynność tę odradzamy osobom, które rzadko wykonują domowe pracy lub przeprowadzają remonty. Niestety, montaż napędu jest trudniejszy niż wbicie gwoździa. Dlatego, jeśli nie masz doświadczenia w używaniu narzędzi i nie znasz się na podłączaniu przewodów lepszym wyjściem będzie zatrudnienie fachowca. Dzięki temu unikniesz awarii.

Jeśli masz jednak doświadczenie w pracach remontowych, możesz spróbować wykonać tę czynność samodzielnie. Zanim jednak przystąpisz do montażu napędu, zapoznaj się z opisem i specyfikacją techniczną produktu. Da Ci to pewność, że czynność przebiegnie poprawnie.

 

Montaż napędu krok po kroku

Pierwszym krokiem jest nawiercenie otworów w słupkach. To w nich umieścisz wsporniki, które należy przymocować śrubami, bo zapewnia to większą stabilność. Wspomniane wcześniej wsporniki muszą też zostać przymocowane do skrzydeł bramy. Kolejnym krokiem jest odbezpieczenie siłowników. Jest to też moment, gdy sprawdzamy, czy odpowiednio rozstawiliśmy wsporniki. Warto wykonać też próbę otwarcia i zamknięcia bramy. Jeśli zauważysz, że nie otwiera się ona w pełni, to znaczy, że źle zamocowałeś siłownik (zbyt blisko pionowej osi zawiasów) i musisz to poprawić. Z kolei, gdy brama nie chce się domknąć oznacza to, że mocowanie jest zlokalizowane za daleko osi zawiasów.

Następnym krokiem jest podłączenie kabla zasilającego, który powinien być wcześniej zamontowany w słupku przez elektryka. Tę czynność powinien wykonać specjalista, gdyż źle wykonana może spowodować spięcie lub porażenie prądem.

W pobliżu jednego ze wsporników trzeba zainstalować centralę sterującą. Potem montujemy słupki z fotokomórką po obu stronach. Przykręcamy je do betonowego fundamentu, do którego wcześniej poprowadzono kable zasilające. Ostatnim krokiem jest montaż włącznika i podłączenia wszystkich przewodów z centralą.

Koszty montażu napędu do bramy skrzydłowej

Wielu z nas decyduje się na samodzielny montaż napędu do bramy, w obawie przed wysokimi kosztami. Szukając fachowca szybko zauważysz, że w cenniku taka usługa może kosztować nawet 500 zł – bez doprowadzenia przewodów instalacji i prac murarskich. Właśnie do wykonania tej pierwszej czynności niezbędna nam będzie pomoc specjalisty (elektryka). Na szczęście kwota 500 zł to nie jedyna opcja i na pewno znajdziesz tańszej oferty, w zależności od miasta koszt usługi waha się od 200 do 400 zł. Samodzielne poprowadzenie przewodów jest niebezpieczne. Na szczęście takie prace elektryczne kosztują od 20 zł do 50 zł – w zależności od gruntu. Ponieważ montaż przewodów w twardym podłożu jest trudniejszy, koszty usługi są wyższe.

Jak widzisz, koszty montażu są dość wygórowane. Jednak płacąc specjaliście masz pewność, że napęd do bramy garażowej uchylnej, czy segmentowej zostanie poprawnie i szybko zamontowany. Samodzielne wykonanie czynności, zwłaszcza przez amatorów, może być czasochłonne. Montaż zajmuje profesjonaliście około 2-3 h. Z kolei osobom bez doświadczenia czynność może zająć nawet 3 dni, a do tego możemy uszkodzić napęd.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zamontować napęd do bramy?

Posiadanie tradycyjnej bramy przesuwnej, dwuskrzydłowej lub uchylnych drzwi garażowych umożliwia unowocześnienie systemu za pomocą urządzeń przeznaczonych do automatycznego zamykania i otwierania bez konieczności wysiadania z samochodu. Dostępność różnego rodzaju rozwiązań sprawia, że konsument może samodzielnie zamontować napęd bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi. Zestaw przeznaczony do samodzielnego montażu składa się z: Siłowników, fotokomórki, centralki sterującej, sygnalizatora oraz pilotów. Montaż należy zacząć od nawiercenia otworów w odpowiednich miejscach, zamocowania wsporników do ramienia siłownika, odblokowania modułu i sprawdzenia, czy wszystko pasuje oraz odpowiedniego wyregulowania. Oprócz tego trzeba w odpowiedni sposób podłączyć zasilanie, zainstalować oprogramowania oraz zamontować słupki wyposażone w fotokomórki. Na sam koniec należy zamontować włącznik i podłączyć centralkę sterującą.

 

P2: Jaki napęd do bramy garażowej segmentowej?

Większość dostępnych bram garażowych ma możliwość zainstalowania napędu, który zdecydowanie ułatwi codzienne korzystanie. W przypadku takich rozwiązań użytkownik nie musi specjalnie wysiadać z samochodu, aby dostać się do garażu, wystarczy tylko nacisnąć jeden przycisk, aby brama automatycznie się podniosła. W zależności od wybranego wariantu użytkownik może zdecydować się na mechanizm z paskiem zębatym, łańcuchem lub przekładnią ślimakową. Wszystkie opcje będą dobrym rozwiązaniem w przypadku bramy segmentowej jedno lub dwustanowiskowej. Klasyczny mechanizm pozwala na uniesienie w czasie od 0,3 m/s do 1,5 m/s, co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o przepustowość przejazdu. Decydując się na wybór napędu automatycznego, należy sprawdzić, w jaki sposób brama uniesie się w sytuacji awaryjnej, takiej jak brak prądu lub uszkodzenie mechanizmu.

P3: Ile kosztuje napęd do bramy?

Poszukując dobrego napędu do bramy, należy sprawdzić kilka bardzo ważnych parametrów, które bezpośrednio wpływają na cenę produktu. Proste konstrukcje do wjazdów o maksymalnej długości skrzydła 1,7 metrów oraz wadze do 150 kg to koszt od 700 do 1500 zł. Wersje przeznaczone do skrzydeł o łącznej długości 4 metrów oraz ciężarze do 200 kg to wydatek od 1500 do 1800 zł. Siłowniki, które mogą unieść większy ciężar, kosztują nawet do 2500 zł. Napędy do bram garażowych na łańcuchu lub pasku kosztują od 500 do 2000 zł i mają w zestawie specjalne moduły radioodbiornika, którymi steruje się za pomocą pilota.

 

P4: Jak podłączyć prąd do napędu do bramy?

Montaż napędu do bramy nie jest trudnym zadaniem i może poradzić sobie z nim każdy, kto ma minimalne pojęcie o majsterkowaniu. Jedynym problem, jaki może pojawić się podczas montażu, jest podłączenie instalacji elektrycznej i lepiej powierzyć to zadanie osobie mającej uprawnienia elektryka do 1 kV. Zasilanie należy podciągnąć z budynku i doprowadzić za pomocą przepustów wykonanych z rur PCW, których średnica będzie 1,5 raza większą niż kabel znajdujący się w środku. Przewód wkopany w grunt na głębokość 25-40 cm musi być oznaczony niebieską folią sygnalizacyjną. Podłączenie do centrali sterującej należy wykonać zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu.

 

P5: Jaki napęd do bramy Nice czy Faac?

Poszukując sprawdzonego napędu do bramy wjazdowej lub garażowej, należy zdecydować się na wybór najwyższej jakości. Koszty zakupu oraz podłączenia są na tyle duże, że nie warto oszczędzać i kupować słabej jakości produktów niewiadomego producenta. Zarówno Nice, jak i Faac są pionierami wśród producentów napędów automatycznych, dlatego też podjęcie decyzji o wyborze jednego powinno być uzależnione od potrzeb użytkownika oraz dostępności danego rozwiązania. Zakup dobrego mechanizmu oraz prawidłowy montaż są gwarancją, że napęd będzie działał bez zarzutu, a konsument będzie zadowolony.

 

 

Dodaj komentarz

10 KOMENTARZ

Julek

December 29, 2022 at 10:09 pm

Posiadam BFT tak z 8 lat , brama przesuwna. Nic z napędem się nie dzieje, jednie piloty pourywane oczka (przetarły się). Brak mi zatrzymania bramy na dłużej, zastawiam czujnik .Może dziś już można zatrzymać z pilota tak na dwie godz.

Odpowiadać
Świat motoryzacji

January 23, 2023 at 8:09 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz i podzielenie sie doswiadczeniem z BFT.

Pozdrawiamy,
Zespol SwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Pawel

November 19, 2022 at 6:01 pm

Nice napędy ok
Faac od kad produkują go w Bulgari to lipa i wypadające lagi w 414 to tragedia w740 zamiast łożysk dają teraz tuleje i często wyłamuje się koło od odblokowania
Polecam came i benince

Odpowiadać
Świat motoryzacji

December 4, 2022 at 6:20 pm

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz i podzielenie sie swoja opinia na temat napedow do bram.

Pozdrawiamy,
Zespol SwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Olek

September 30, 2022 at 8:22 am

podłączyć i zaprogramowac powinien koniecznie profesjonalny instalator poniewaz tylko wtedy działa nam gwarancja. Zestaw dobrać odpowiednio do wagi i wielkości bramy. Mam zestaw zBFT i jest bardzo ok. Działa super

Odpowiadać
Świat motoryzacji

October 7, 2022 at 6:06 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Marek

June 21, 2022 at 7:20 pm

Mam u siebie napęd z BFT. Kupiłem zestaw do bramy skrzydłowej. Działa u nas już ok 2 lat i wszystko z nim w porządku.
Centarlę sterującą programowałem sam – trochę się na tym znam. Jest prosta w obsłudze. Obudowa do niej fajnie i estetycznie wyglada.
W zimie również ok. Nic złego się nie działo.
Warto jak ktoś się zastanawia.

Odpowiadać
Świat motoryzacji

July 21, 2022 at 1:58 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Tłiper

May 25, 2022 at 1:55 pm

Jak zamontujemy BFT to po prostu będziemy mieli pewność, że siłownik spełni nasze oczekiwania i po prostu będzie bardzo płynnie działał. U mnie są w bramie wjazdowej i garażowej. Lata lecą, z siłownikami nie robię kompletnie nic (w sensie serwisu) i do tej pory ani jednej usterki

Odpowiadać
Świat motoryzacji

June 1, 2022 at 1:46 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać