Ranking 9 najlepszych podnośników samochodowych w 2022

Ostatnio aktualizowane: 02.10.22

 

Podnośnik samochodowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Podnośnik samochodowy to urządzenie znane chyba każdemu kierowcy. Część z użytkowników uważa za nieodzowne wożenie własnego lewarka w bagażniku, inni polegają na usługach warsztatów parających się obsługą ogumienia. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepiej ocenianym obecnie przez użytkowników jest lewarek Mar-Pol M80124 – podnośnik samochodowy typu „żaba”. Doszliśmy do takiego wniosku analizując trendy zakupowe, a także opinie poszczególnych użytkowników, na temat sprzętu, którym się posługują. Mar-Pol M80124 zyskał przychylność użytkowników ze względu na szeroką, stabilną podstawę i niską wysokość początkową pozwalającą na wsunięcie narzędzia nawet pod niskie zawieszenie samochodu sportowego. Jeśli Twoim celem jest zakup podnośnika, który będziesz mógł przewozić w bagażniku swego samochodu, polecanym przez użytkowników modelem jest 2T Forcekraft. Opis tego modelu znajdziesz w naszym rankingu.

9 najlepszych podnośników samochodowych. Opinie w 2022 roku

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To bardzo stabilne urządzenie o dużej podstawie wynoszącej 180 x 190 mm. Udźwig 2500 kg pozwala na swobodne użytkowanie lewarka do samochodów osobowych, a niska wysokość początkowa sprawia, że jest on użyteczny też przy niskich podwoziach.

Wady

Użytkownicy podają, że model ten nie jest przeznaczony do długotrwałych napraw. W przypadku ich wykonywania konieczne jest zaopatrzenie się w dodatkowe podpory (kobyłki), które trzeba dokupić oddzielnie.

Podsumowanie

To mobilne nieduże i lekkie urządzenie. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba szybko, na krótkotrwałą naprawę unieść bok samochodu. Producent udziela 24 miesięcznej gwarancji na swój produkt.

Drugi wybór

Zalety

To lekki podnośnik trapezowy przeznaczony do użytku przez kierowców i przewożony przez nich w samochodzie. Jego niska cena i funkcjonalność sprawiają, że jest to bardzo popularny model. Do przewożenia w aucie użyteczny jest dołączony pokrowiec.

Wady

Część kierowców niechętnie używa tego modelu ze względu na konieczność unoszenia auta za pomocą siły własnych mięśni. Do uniesienia auta, użytkownik musi kręcić korbką urządzenia, tak długo, aż zostanie osiągnięta wystarczająca wysokość do dokonania naprawy.

Podsumowanie

Udźwig 2 tony sprawia, że podnośnik poradzi sobie przy wymianie koła w każdym osobowym aucie. Przewożenie w bagażniku sprzętu nie jest uciążliwe, długość przyrządu w stanie złożonym to 425 mm. 110 i 395 mm to minimalna i maksymalna uzyskana wysokość.

Rozważ też

Zalety

To podnośnik, który nie wymaga siły fizycznej przy unoszeniu auta. Wystarczy wtyczkę urządzenia umieścić w gnieździe zapalniczki w aucie, aby je unieść minimalnie na 12 cm, maksymalnie na 35 cm. Lewarek wraz z osprzętem jest dostarczany wraz z walizką transportową.

Wady

Według opinii klientów przewód zasilający nie jest wystarczająco długi przy większych samochodach bywa, że jest problem, aby kabel dosięgnął do miejsca, w którym jest konieczne ustawienie podnośnika.

Podsumowanie

Podnośnik unosi auto minimalnie na 12 cm, maksymalnie na 35 cm. Sterowanie odbywa się przyciskami. Całość waży 5,7 kg i jest zapakowane w walizkę o wymiarach około 44 x 25 x 12 cm. Do sprzętu dołączono kable zasilające, korbę, zaciski do akumulatora i bezpieczniki.

 

Podnośnik samochodowy żaba

 

1. Podnośnik Samochodowy żaba Lewarek Mar-Pol M80124

 

Lewarek Mar-Pol M80124 to podnośnik samochodowy typu „żaba”. Jego konstrukcja składa się z dźwignika ramieniowego, którym zarządzamy za pomocą napędu hydraulicznego i działa on w osi poziomej. Tego typu lewarek jest uważny za najbardziej funkcjonalny i stabilny wśród mobilnych urządzeń do podnoszenia pojazdu. Dodatkowo konstrukcja Mar-Pol M80124 sprawia, że można przy nim użyć rozszerzenia jakim jest komplet 3-tonowych kobyłek, które trzeba dokupić oddzielnie. Maksymalny udźwig „żaby” to 2500 kg i można za jej pomocą unieść pojazd minimalnie na 85 mm (wraz z użyciem gumowej nakładki na 110 mm) a maksymalnie na 385 mm, z gumową nakładką 410 mm.

Niewielka wysokość złożonego podnośnika pozwala wsunąć go pod praktycznie każde auto, nawet takie z bardzo niskim zawieszeniem. Dlatego sprzęt dobrze się sprawdza w warsztatach samochodowych, zwłaszcza tych działających jako serwisy ogumienia. Też jako bardzo stabilne i funkcjonalne urządzenie, jest ten podnośnik oceniany przez użytkowników. Stabilność tę zapewnia szeroka podstawa o wymiarach 180 x 190 mm.

 

 

 

 

Podnośnik samochodowy ręczny

 

2. Podnośnik Trapezowy Samochodowy 2T Forcekraft

 

Podnośnik samochodowy trapezowy jakim jest 2T Forcekraft to sprzęt przeznaczony do indywidualnego użytku dla każdego kierowcy. Dzięki niemu przy wystąpieniu awarii w trasie będzie można zaradzić problemowi przebitego ogumienia wymieniając koło na zapasowy egzemplarz. Jest to model mechaniczny, co oznacza, że po ustawieniu sprzętu pod samochodem, aby go unieść, użytkownik musi kręcić korbką tak długo, aż uniesie auto na żądaną wysokość. Nie jest to czynność bardzo trudna, ale na przykład dla płci pięknej zapewne będzie uciążliwa. Zaletą sprzętu jest to, że nie jest on uzależniony od żadnego zewnętrznego (poza siła mięśni) napędu, zatem można go użyć w dowolnym miejscu, gdzie awaria wystąpi. Maksymalny udźwig 2 tony sprawia, że ten podnośnik samochodowy ręczny dobrze jest przystosowany do obsługi samochodów osobowych.

Minimalna wysokość podnośnika to 110 mm, a maksymalne uniesienie auta może mieć miejsce na wysokość 395 mm. Podkładka gumowa 48 x 40 mm pozwala na dobre podparcie auta, bezpieczne dla stanu karoserii przy jego unoszeniu, a długość lewarka w stanie do przechowywania 425 mm sprawia, że mieści się on w bagażniku każdego auta. Użytkownikom podoba się fakt, że można ten mobilny podnośnik samochodowy przewozić w specjalnie dołączonym pokrowcu. 

 

 

 

 

Podnośnik samochodowy elektryczny

 

3. Samochodowy Podnośnik Elektryczny 2T 12V DC

 

Przeciwnikom manualnych urządzeń polecamy podnośnik samochodowy elektryczny 2T 12V DC. Jest on zasilany prądem 12 V i podłączymy go do gniazda zasilania prosto z naszego auta, na przykład za pomocą gniazda zapalniczki. Zatem podobnie do tradycyjnych, manualnych urządzeń, sprzęt ten pozwoli na wymianę koła na trasie. Model został wykonany z elementów metalowych połączonych z tworzywem sztucznym i ma udźwig do 2 ton. Zakres uniesienia auta wynosi od 12 cm do maksymalnie 35 cm. W kupowanym zestawie klient otrzymuje urządzenie wraz ze sterownikiem, którym zarządza się za pomocą przycisków, przewód do podłączenia zasilania, zaciski do akumulatora, a także korbę i bezpieczniki.

Całość jest zapakowana w praktyczną, zamykaną walizeczkę ułatwiającą przewożenie podnośnika wraz z osprzętem w bagażniku samochodu. Wymiary skrzynki wynoszą około 44 x 25 x 12 cm, a jej waga wraz z podnośnikiem i osprzętem to w przybliżeniu 5,7 kg. Użytkownicy tego modelu uważają go za nieodzowny w awaryjnej sytuacji. Zwłaszcza jest on polecany kierowcom płci żeńskiej, że względu na bezsiłowy sposób podnoszenia samochodu. 

 

 

 

 

Podnośnik nożycowy samochodowy

 

4. Podnośnik Nożycowy Samochodowy Mobilny

 

Dla osób, które lubią majsterkować przy swoim aucie, a także niewielkich warsztatów samochodowych polecamy podnośnik samochodowy nożycowy 3T Redats L-520. Całą pracę podnoszenia auta wykonuje tu napęd hydrauliczny, po tym jak samochód najedzie na platformy (50 x 1400 mm) przeznaczone na koła pojazdu. Ten podnośnik samochodowy najazdowy ma szerokość 1880 mm, a długość jego wynosi 2030 mm. 3T Redats L-520 do bezpiecznego użytkowania w warsztacie trzeba stabilnie umocować do podłoża. Sterowanie odbywa się za pomocą oddzielnego panelu, na którym każda opcja ma swój przycisk. Auto możemy podnieść w 25 sekund na maksymalną wysokość 620 mm (minimalna wysokość podnoszenia wynosi 100 mm) i czynność ta jest kontrolowana przez silnik 2,2 kW zasilany przez prąd 400 V.

Podnośnik jest przeznaczony do użytku przy autach osobowych i na to wskazuje jego udźwig wynoszący 3 tony. A 4 gumowe nakładki zabezpieczają łagodne podnoszenie i opuszczanie pojazdu. Jak wskazują użytkownicy podnośnik bez problemu służy kilka sezonów, bo został on wykonany z komponentów wysokiej jakości z trwałymi elementami pneumatycznymi i elektronicznymi. 

 

 

 

 

Podnośnik samochodowy dwukolumnowy

 

5. Podnośnik Samochodowy Dwukolumnowy Heckmann 4.5T

 

Podnośnik samochodowy dwukolumnowy to zwykle sprzęt wykorzystywany w warsztatach samochodowych, nie inaczej jest z modelem Heckmann 4.5T, który chcemy polecić. To model z napędem hydraulicznym o udźwigu 4,5 tony. Ramiona Heckmann 4.5T mają regulowaną długość od 78 do 125 cm, dzięki czemu 4 symetrycznie ułożone ramiona potrafią swoim zasięgiem objąć również samochód typu „bus”. Każdym samochodem można wjechać na między kolumny przodem lub tyłem, a gumowa nakładka na kolumnach chroni drzwi samochodu przed ich uszkodzeniem przy wysiadaniu kierującego z auta. Ramiona też mają praktyczną miskę, w której można umieścić podręczne narzędzia i śruby, a każde z ramion dodatkowo jest wyposażone w uchwyt do precyzyjnego ustawienia. Osłonięty łańcuch napędowy podnośnika jest wyposażony w 8 ogniw.

Kolumny są wykonane z 5 mm blachy o dużej ilości przetłoczeń wzmacniających całą konstrukcję. Heckmann 4.5T jest też zaopatrzony w niezawodną pompę Bucher, o trwałym metalowym zbiorniku. Maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 188 cm, a po opuszczeniu samochodu ramiona automatycznie zostają zwolnione. W zestawie klient otrzymuje kurtynę, kotwy montażowe i osłony lin siłowników.

 

 

 

 

Podnośnik samochodowy mobilny

 

6. Podnośnik Mobilny, Nożycowy, Ramowy Hebebühne WDW LIFT 5.500

 

Mobilny podnośnik samochodowy to produkt polecany zarówno do warsztatów jak i osób zainteresowanych motoryzacją i ulepszaniem swojego pojazdu. Takim właśnie przyrządem jest nożycowy, ramowy podnośnik Hebebühne WDW LIFT 5.500. Sprzęt ten charakteryzuje udźwig 2500 kg, a podnoszenie za jego pomocą auta jest napędzane pompą pneumatyczną wytwarzającą ciśnienie 7-8 bar. Ten mobilny sprzęt pozwala na podjechanie nim pod auto z przodu, tyłu lub dowolnego boku, a następnie uniesieniu go w celu dokonania naprawy. Jest to tym bardziej łatwe, że w stanie złożonym wysokość podnośnika to zaledwie 125 mm.

Po uniesieniu pojazdu specjalne rygle zapobiegają opadaniu podnośnika, a rama zapobiega jego przechyleniu i zsunięcia się pojazdu. Maksymalna wysokość na jaką podnośnik może unieść auto to 1070 mm. Wymiary całkowite Hebebühne WDW LIFT 5.500 to długość 2580 mm i szerokość 2580 mm. Waga wraz z pompą pneumatyczną to w przybliżeniu 300 kg. Z informacji do jakich udało nam się dotrzeć wynika, że klienci oceniają ten model jako sprzęt wytrzymały i budzący zaufanie.

 

 

 

 

Podnośnik samochodowy kolumnowy

 

7. Podnośnik Dwukolumnowy Samochodowy 4T 230V Redats L-200F

 

Podnośnik dwukolumnowy samochodowy 4T 230V Redats L-200F ma udźwig 4 tony, a czas podnoszenia samochodu na maksymalną wysokość 193 cm trwa 55 sekund. Aby pojazd opuścić trzeba zaledwie 22 sekundy. Sprzęt pozwala na obsługę samochodu o maksymalnej szerokości 250 cm, a pełne jego wymiary wynoszą szerokość 3365 mm i wysokość 2824 mm. Tym co ułatwia jego użytkowanie jest fakt, że podnośnik jest zasilany prądem jednofazowym za pomocą silnika 2,2 kW. Na uwagę zasługują teleskopowe ramiona podnośnika, które dzięki asymetrycznej budowie i teleskopowemu poziomowi regulacji pozwalają na wygodne ustawienie podparcia samochodu. Trzeba też pamiętać, że ten podnośnik samochodowy kolumnowy wymaga odpowiedniego przygotowania posadzki, na której będzie użytkowany.

Musi mieć ona minimalną grubość 30 cm i powinna być wykonana z betonu klasy B25. Dla właścicieli warsztatów samochodowych ważnym jest fakt posiadania przez podnośnik pełnej dokumentacji pozwalającej na rejestrację w Urzędzie Dozoru Technicznego, a także dołączenie do produktu instrukcji obsługi w języku polskim. 

 

 

 

 

Podnośnik samochodowy warsztatowy

 

8. Podnośnik Jednokolumnowy Unilift 1800

 

Podnośnik samochodowy jednokolumnowy to rozwiązanie zarówno dla garażowych majsterkowiczów, jak i zakładów naprawczych. Można stosować jeden podnośnik unosząc część auta, 2 podnośniki podnoszące połowę pojazdu lub 4, przy każdym kole jeden, wówczas auto zostanie uniesione w całości. Produktem tego typu, który chcieliśmy przedstawić jest podnośnik jednokolumnowy Unilift 1800. Jest to mobilne urządzenie posiadające w zestawie uchwyt za koło, uchwyt za próg oraz platformę pod ładunek. Ze względu na swój charakter, ten podnośnik samochodowy warsztatowy można użyć niemal w każdym miejscu, dowolnie unosząc auto lub wykorzystać jako podnośnik do załadowania ciężkiego towaru do bagażnika.

Podnoszenie odbywa się w sposób mechaniczny za pomocą dźwigni podnoszonej i opuszczanej przez operatora. Przy uniesieniu auta na żądaną wysokość należy zabezpieczyć kolumnę blokadą, aby przypadkowo nie została ona zwolniona. Klienci użytkujący ten sprzęt chwalą sobie jego solidne wykonanie, a także to, że u podstawy zostały zamontowane kółka transportowe umożliwiające łatwe przestawienie podnośnika i wsunięcie pod auto. 

 

 

 

 

Podnośnik samochodowy trapezowy

 

9. Podnośnik Samochodowy Lewarek Trapezowy 1,5T Mastiff MF5515

 

Mastiff MF5515 to podnośnik samochodowy trapezowy uniwersalny, który może być zamiennikiem lewarka dedykowanego do naszego modelu auta. Producent Mastiff określa udźwig przyrządu jako 1,5 tony, co pozwoli na jego użytkowanie również w niewielkich warsztatach samochodowych. Sprzęt został wyposażony w dedykowany klucz typu grzechotka (dwunastokątny), który pozwala na przełączenie kierunku obrotów. Dzięki takiemu rozwiązaniu obsługa (unoszenie) lewarka jest znacznie uproszczona i skraca czas potrzebny na uniesienie pojazdu.

Maksymalna wysokość na jaką podnośnik może unieść część auta to 380 mm, a minimalna wynosi 105 mm. Wymiary główki podnośnika wynoszą: Długość 48 mm, szerokość 36 mm, grubość 16 mm, a szerokość otworu wynosi 15 mm. Waga lewarka to zaledwie 2,3 kg, a jego maksymalny udźwig wynosi 1500 kg. Jest to między innymi zasługą stali hartowanej z jakiej lewarek został wykonany. Użytkowników zapewne też ucieszy fakt przyznania produktowi certyfikatu CE dopuszczającego do użytku na terenie Unii Europejskiej. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki podnośnik samochodowy kupić?

 

Podnośnik samochodowy, to sprzęt potrzebny w każdym warsztacie samochodowym. A jego najprostsza wersja, czyli lewarek, powinien znaleźć swoje miejsce w bagażniku każdego auta. Zatem lewarek to dobry i tani podnośnik samochodowy. Jakie jeszcze podnośniki są dostępne na rynku? O tym jest nasz przewodnik. 

Lewarek

Wspominany wcześniej lewarek, najprostsza wersja podnośnika, to sprzęt, który przewozi się w bagażniku. Służy on niemal wyłącznie do awaryjnej wymiany koła podczas podróży. Taki podnośnik jest zaliczany do grupy podnośników trapezowych, choć wyposażono go w zaledwie 2 ramiona. Najlepiej, jak właściciel wyposaży auto w lewarek dopasowany do posiadanego modelu. W sklepach motoryzacyjnych są też uniwersalne podnośniki samochodowe w dobrych cenach.

 

Model trapezowy

To podnośnik, który ma cztery ramiona, dlatego jest bardziej stabilny niż lewarek, jednak nadal podstawa ma tu niewielką powierzchnię.  Jego zaletą jest niska cena i nieskomplikowana budowa i do takich prac się nadaje. Podnośniki takie różnią się wielkością i wysokością, a do podniesienia auta wymagają kręcenia korbą, choć istnieją również modele z napędem elektrycznym. Podłącza się je do gniazda zapalniczki lub bezpośrednio do akumulatora. To dobry podnośnik samochodowy do doraźnego użytku przy awarii koła.

 

Model nożycowy

Ten typ podnośnika to nieco bardziej zaawansowana technologicznie konstrukcja, jednak ze względu na to, że składa się on praktycznie z kilku trapezowych podnośników ustawionych jeden na drugim, jego podstawa nadal jest mała, co przekłada się na stabilność. Takie ułożenie podnośników trapezowych i połączenie ich w jedną konstrukcję nazwano nożycową. Podnośnik taki jest coraz rzadziej wykorzystywany, bo jest stosunkowo duży, a jego stabilność nie jest większa niż tych poprzednio opisanych.

 

Model dwukolumnowy

To jest produkt, który wykorzystywany jest w warsztatach samochodowych. Na dwóch kolumnach wyposażonych w napęd hydrauliczny można unieść auto do 7 ton. Obok udźwigu w zależności od modelu, do 2,5 t, 3,5 t i ponad 6 t podnośniki takie mają łączenie dolne i górne. Pierwsze z nich przeznaczone jest do unoszenia aut wysokich (dostawczych), górne łączenie służy do podnoszenia samochodów z niskim prześwitem. Część z takiego typu podnośników jest wyposażona w ramę, która poprawia stabilizację, a opinie o podnośnikach samochodowych dwukolumnowych tego typu przekazują, że nie wymagają one specjalnie przygotowanego podłoża do ich instalacji.

 

Model typu „żaba”

Tu mamy do czynienia z dużą powierzchnią podstawy i stabilnością urządzenia. Podnośnik jest też wyposażony w siłownik hydrauliczny, co sprawia, że każdy użytkownik bez trudu wykona podnoszenie i opuszczanie samochodu. Jednocześnie model taki nie zabiera tyle miejsca co podnośnik dwukolumnowy. Według opinii wielu użytkowników to najlepszy podnośnik samochodowy do wykorzystania w garażu i niewielkim warsztacie samochodowym. 

Rodzaj napędu

Podnośniki samochodowe bez wątpienia muszą być wyposażone w napęd, który pozwoli na unoszenie auta. Jaki podnośnik samochodowy wybrać biorąc pod uwagę tę kwestię? Do wyboru są podnośniki ręczne, elektryczne, hydraulicznie oraz pneumatyczne. Podnośnik, który unosi auto siłą ludzkich rąk będzie najmniejszy rozmiarowo i bez wątpienia najtańszy. Jednak na użytkowniku spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe rozłożenie sił działających na pojazd podczas kręcenia korbą. Test podnośników samochodowych pokazuje, że większą gwarancję stabilnej pracy zapewniają podnośniki elektryczne.

Podnośnik hydrauliczny działa w taki sposób, że ciecz w jego wnętrzu jest wypychana powodując uniesienie części podnośnika, która z kolei unosi samochód.  Podnoszenie odbywa się przy użyciu długiej rączki, aby opuścić auto, trzeba zwolnić zawór i płyn spłynie z powrotem do zbiornika. Bardziej zaawansowane urządzenia, elektrohydrauliczne, zasilane są elektrycznie. Każdy ranking podnośników samochodowych zawiera też urządzenia pneumatyczne i elektropneumatyczne. W nich do unoszenia pojazdu wykorzystuje się sprężone powietrze. 

 

Jaki jest najlepszy podnośnik samochodowy?

Wybierając na swoje potrzeby podnośnik samochodowy trzeba przede wszystkim określić priorytety jakimi będziemy się kierować przy wyborze. Ważnym parametrem jest maksymalne obciążenie sprzętu. Przy wyborze podnośnika, jaki będzie towarzyszył nam w bagażniku samochodu trzeba się liczyć, że będzie musiał on podnieść „część pojazdu” przy wymianie koła. Zatem musimy poczynić założenie, że musi on podnieść ciężar od 2 do 4 ton. Inaczej sprawa będzie wyglądać w przypadku podnośnika kolumnowego, tu podnosimy cały samochód, więc i nośność podnośnika musi być odpowiednio większa. 

Pod uwagę należy też wziąć maksymalną wysokość uniesienia samochodu. Standardowe modele pozwalają unieść go na 15 do 40 cm. Modele kolumnowe pozwalają podnieść praktycznie na dowolną wysokość całe auto. Gdy zamierzamy przy pomocy podnośnika prowadzić prace naprawcze podwozia, właśnie taki typ będzie najbardziej pożądanym. Znaczenie ma też typ podwozia auta. Przy wymianie koła w samochodzie o obniżonym zawieszeniu dobrze jest zastosować podnośnik umożliwiający wysokie uniesienie auta, podobnie sprawa się ma przy wymianie koła w samochodzie typu SUV.

Przy wyborze elektrycznego podnośnika warto zwrócić uwagę na szybkość podnoszenia. Parametr ten będzie szczególnie ważny w warsztatach samochodowych, które usługowo naprawiają pojazdy. Natomiast stabilność pracy to parametr ważny dla każdego użytkownika podnośnika. Za najlepsze pod względem stabilności uważa się podnośniki dedykowane i wykorzystywane do konkretnego modelu auta. Wyposażając swoje auto w podnośnik, bez trudu sprostamy temu zadaniu. Jednak pracując usługowo przy obsłudze samochodów trzeba o stabilność urządzenia zadbać w inny sposób. Zasada jest taka, że im większa podstawa, tym podnośnik będzie bardziej stabilny. 

 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa podnośnik samochodowy?

Działanie podnośnika samochodowego zależy od tego jaką jego odmianę posiadamy. Najprostszy lewarek przewożony w samochodzie, to sprzęt na ogół o konstrukcji trapezowej. Umieszczony pod belką pojazdu wymaga kręcenia korbą, która uruchamia śrubę rozwierającą mechanizm i tym samym unoszącą pojazd. Podnośnik hydrauliczny może być obsługiwany ręcznie lub za pomocą silnika elektrycznego. Przy posiadaniu podnośnika najazdowego, auto musi najechać na platformę podnośnika, aby następnie zostać uniesione za pomocą silnika elektrycznego. To w jaki sposób użyć zakupiony podnośnik, zapewne szczegółowo będzie opisane w instrukcji użytkowania zakupionego urządzenia.

 

P2: Gdzie umieścić podnośnik samochodowy?

Gdy posiadamy lewarek dedykowany do naszego modelu samochodu, zwykle pod progiem auta znajdziemy wycięcie na profil lewarka. Tam właśnie należy wsunąć jego końcówkę, aby bezpiecznie unieść auto do wymiany koła. Jeśli natomiast mamy lewarek typu „żaba” trzeba nim wjechać pod podwozie auta, około 10 cm od przedniego koła, gdy chcemy prowadzić wymianę tego koła lub analogicznie ok. 10 cm od koła tylnego, gdy naprawa dotyczy tej części pojazdu. Precyzyjne ustawienie podnośnika pozwoli na bezpieczne podniesienie auta i dokonanie naprawy. 

P3: Podnośnik samochodowy co to?

Podnośnik samochodowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do uniesienia auta, w celu wykonania naprawy. Wśród podnośników wyróżniamy modele niewielkie, ręczne, do awaryjnej wymiany koła w trakcie podróży lub zasilane elektrycznie, które wykorzystujemy w podobny sposób. Ale podnośniki samochodowe są wykorzystywane również, a może przede wszystkim, w warsztatach samochodowych. Jedną grupę stanowią urządzenia służące do napraw dotyczących kół i ogumienia. Są to zwykle modele unoszące część pojazdu i pozwalają na wymianę jednego, lub dwóch kół przy uniesieniu pojazdu z jednej strony. Inna grupa podnośników to takie, które pozwalają unieść całe auto na wygodną wysokość w celu dokonania napraw elementów jego podwozia. To specjalistyczne modele wykorzystywane w zakładach zajmujących się mechaniką pojazdów.  

 

P4: Gdzie kupić podnośnik samochodowy?

Kupno zwykłego lewarka samochodowego to nietrudne zadanie. Można go dostać w każdym sklepie motoryzacyjnym czy nawet stacji benzynowej sprzedającej akcesoria samochodowe. Równie łatwo nabyć lewarek ręczny, czy z napędem elektrycznym w sklepie internetowym. Wpisanie w oknie wyszukiwarki słów: „lewarek samochodowy” zwróci nam zapewne szereg wyników najróżniejszych modeli dostępnych do zakupu. Nieco trudniejszą sprawą jest zakup specjalistycznego podnośnika do warsztatu samochodowego, który będzie miał dużą nośność, a także pozwoli na naprawę różnych marek samochodów. Najlepiej w takim wypadku zwrócić się do producenta lub dystrybutora tego typu produktów. Przed zakupem należy się upewnić, że produkt posiada niezbędne certyfikaty dopuszczające użycie produktu na terenie Unii Europejskiej. 

 

P5: Jaki fundament pod podnośnik samochodowy?

Podnośnik samochodowy wykorzystywany w warsztacie samochodowym, zwłaszcza jeśli jest to model dwukolumnowy o dużym udźwigu, wymaga przygotowania w warsztacie odpowiednio wytrzymałego podłoża. Płyta pod podnośnik powinna mieć grubość nie mniej niż 25 cm, a jej powierzchnia powinna zająć 180 cm x 400 cm i być wykonana z betonu B25 lub B30. Płyta musi także zostać wypoziomowana z dokładnością do 1 milimetra. Istotnym jest również zachowanie minimum 60 cm dystansu od jakichkolwiek przeszkód i ścian. Firmy instalujące podnośnik muszą mieć wgląd do dokumentacji protokołu odbioru budowlanego z informacją o parametrach wykonanej płyty. Po montażu podnośnika, firma instalująca go koniecznie musi wykonać próby obciążeniowe z wykorzystaniem auta o ciężarze równym 100% wytrzymałości podnośnika podanej w jego dokumentacji technicznej.  

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ