Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Kalkulator prędkości to narzędzie pozwalające określić prędkość poruszającego się obiektu w określonym czasie. Wyszukiwane parametry można zmienić i na podstawie wpisanych do kalkulatora danych określić też zamiennie czas czy odległość. Dla kogo stworzone zostało takie narzędzie? Kalkulator prędkości przyda się przede wszystkim kierowcom, którzy chcą sprawdzić, jaką prędkość trzeba utrzymywać na trasie, aby w danym czasie pokonać określony dystans. Z takiego narzędzia chętnie korzystają też motocykliści. Obliczanie prędkości samodzielnie nie jest trudne, ale jednak według wielu osób kalkulator prędkości jest wygodniejszym rozwiązaniem.

Prędkość, czas i dystans 

Prędkość z definicji jest ściśle powiązana z fizyką. Opisuje ona to, jak szybko przemieszcza się ciało względem układu odniesienia. Korzystając ze wzoru, można łatwo obliczyć prędkość. Jest on następujący: V= s/t. Występujące we wzorze V odpowiada prędkości, s to droga, a t – czas. Żeby poznać prędkość, należy podzielić drogę przez czas, jaki jest potrzebny na jej pokonanie. Prędkość można ogólnie określić jako odległość przebytą w jednostce czasu. Można ją łatwo wyliczyć, wykorzystując kalkulator prędkości online.

W samochodach czy pociągach prędkość jest mierzona w kilometrach na godzinę (km/h) lub w milach na godzinę (mph). W samolotach i na statkach wielkość ta jest określana często przy pomocy węzłów (skrót to w. lub kn, kt czy kts). To jednostka miary odpowiadająca jednej mili morskiej na godzinę. Narzędzia pozwalające na szybkie obliczenie prędkości (kalkulator prędkości) powinny umożliwiać zmianę jednostek na takie, które w danej chwili najbardziej nam odpowiadają. Popularnością cieszy się szczególnie kalkulator prędkości km/h i m/s.

Co ciekawe, można powiedzieć, że ludzie mają pewny zmysł, który pozwala im ogólnie określić, z jaką prędkością podróżują. Są oni w stanie wyczuć, czy poruszają się szybko czy wolno. Osiągając samochodem prędkość 50 km/h, wydaje się, że jedzie się wolno, podczas gdy mniejsza prędkość na rowerze wydaje się bardzo duża. Postrzeganie prędkości jest więc względne.

Rodzaje prędkości

Uruchamiając kalkulator prędkości, można łatwo sprawdzić, jak szybko się poruszamy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę prędkość nie jest do końca precyzyjnym pojęciem, bo występują kilka jej rodzaje. Wyróżnić można prędkość chwilową, średnią i obrotową. Co różni poszczególne jej rodzaje? Wyjaśnimy to na prostych przykładach. 

Jadąc na autostradzie czy gdziekolwiek indziej, spoglądając w danym momencie na prędkościomierz, można wyczytać pewną wartość. Nie jest ona stała przez całą drogę, zmienia się, kiedy musimy kogoś wyprzedzić albo przyhamować. Część samochodów ma tempomaty, czyli urządzenie, które utrzymuje stałą prędkość pojazdu. Sprawdza się ono na autostradach, ale i tak niemożliwe zwykle jest przejechanie całego odcinka, mając cały czas tę samą prędkość. W związku z tym rzeczywista odległość pokonana w ciągu godziny stanowi średnią wszystkich prędkości. Prędkościomierz wskazuje więc tylko chwilową prędkość, która jest wyznaczana w ciągu bardzo krótkiego przedziału czasu, bliskiemu zeru.

Prędkość obrotowa jest inaczej określana jako częstotliwość obrotów. To wielkość fizyczna, którą stosuje się dla wskazania liczby obrotów wykonywanych przez ciało w jednostce czasu. Prędkość obrotową można obliczać np. przy wirniku silnika. Wartość ta jest oznaczana jako f lub n. 

 

Przeciętna szybkość a przeciętna prędkość

Obok pojęcia prędkości często pojawia się szybkość. W języku potocznym nierzadko oba terminy są używane zamiennie, jednak biorąc pod uwagę naukę, nie oznaczają one tego samego. W niektórych słownikach języka polskiego przy prędkości podana jest informacja, że jest to wielkość fizyczna. Czy więc różni się szybkość od prędkości? Szybkość to wielkość skalarna, która mówi, jak szybko porusza się obiekt. Prędkość jest natomiast wektorem i definiuje się ją nie tylko przez wielkość, ale też kierunek. Wskazuje ona tempo, z jakim obiekt zmienia swoją pozycję. Jeśli chcemy obliczyć prędkość jazdy, możemy skorzystać z gotowych narzędzi online, takich jak kalkulator prędkości samochodu.

Kalkulator prędkości – jak z niego korzystać?

Wyżej omówiliśmy główne zagadnienia związane z prędkością. Pora przejść do konkretów, czyli tego, jak wykorzystać kalkulator prędkości. Używanie tego narzędzia online jest bardzo proste. Należy na początku wybrać, jaki rodzaj obliczenia nas interesuje, czy chcemy znaleźć prędkość, czas czy odległość. Kalkulator średniej prędkości łatwo i szybko się uzupełnia, bo poza pierwszą rubryką, pozostaje do wpisania tylko kilka wartości. Można przy tym wybrać jednostkę odległości, prędkości i czasu. Taki kalkulator teoretycznej prędkości samochodu może się przydać, jeśli chcemy sprawdzić, jak szybko poruszaliśmy się na trasie. Co istotne, narzędzie to działa szybko. Wystarczy poczekać dosłownie kilka sekund, aż kalkulator prędkości obliczy szukaną przez nas wartość.

 

W jaki sposób sprawdzić prędkość jazdy?

Kalkulator prędkości to narzędzie wykorzystane zazwyczaj już po przebytej trasie w celach informacyjnych. Oczywiście niektórzy korzystają z niego przed wyjechaniem na drogę, ale mimo wszystko kalkulator prędkości nie wskazuje interesującej nas wartości na bieżąco. Do szybkiego sprawdzania prędkości służy prędkościomierz umieszczony na kokpicie. Nie jest to jednak jedyna szybka opcja na sprawdzenie aktualnej prędkości. Jeśli korzystamy z map Google i wyznaczamy trasę, również i tam możemy liczyć na informację, z jaką prędkością się poruszamy. Twórcy aplikacji zastrzegają jednak, że wyświetlana na ekranie smartfona wartość ma jedynie charakter informacyjny. Ciekawą opcją jest funkcja ograniczenia prędkości. Jeśli w aplikacji i naszej lokalizacji dostępne są ograniczenia, zostaniemy o tym poinformowani. Gdy przekroczymy ustalony limit, wskaźnik prędkości zmieni kolor. W aplikacji Google Maps można też zgłaszać radary i fotoradary, co jest pomocne dla innych kierowców.

W Internecie można znaleźć nie tylko kalkulator jednostek prędkości, ale też kalkulator prędkości Internetu i wiele innych narzędzi pozwalających na dokonywanie szybkich obliczeń. Ich zaletą jest to, że działają sprawnie, a obsługa nie jest skomplikowana. Użytkownik nie musi sięgać po kalkulator i znajdować odpowiednie wzory, bo program sam dokonuje często trudnych obliczeń. Kalkulator prędkości to łatwy w obsłudze i przydatny program dla kierowców i motocyklistów. Daje on możliwość wyboru jednostek. Nie jest tak, że kalkulator prędkości określa prędkość, jaką się poruszamy tylko w km/h. Można ustawić inne jednostki, nie trzeba dodatkowo dokonywać żadnych przeliczeń.

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Stojak na opony – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Wiele osób lubi mieć porządek w garażu, jednak z jego utrzymaniem jest znacznie gorzej. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli posegregować niezbędne przedmioty, jest zakup stojaka na opony umożliwiającego poukładanie ich jednej przy drugiej, dzięki czemu zajmą mniej miejsca. Polecanym produktem jest wieszak na opony i koła 4 x 235 mm WN5-001. Jest on bardzo funkcjonalny, dzięki temu, że można go zawiesić na preferowanej przez użytkownika wysokości. Wieszak poddano procesowi malowania proszkowego, co bezpośrednio wpływa na jego trwałość. Również polecanym produktem jest regał z półką na 4 opony, który sprawdzi się w garażu, gdzie potrzeba dodatkowego miejsca do przechowywania różnych przedmiotów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Konstrukcja wieszaka jest zaprojektowana w taki sposób, że opony znajdujące się na stelażu nie dotykają ściany. Model jest pomalowany trwałą metodą proszkową, dzięki czemu stojak przez wiele sezonów będzie się ładnie prezentował. Jest on łatwy w montażu i nie wymaga użycia narzędzi innych niż wiertarka i klucz.

Wady

Niektórzy zauważają, że rurki mogłyby być lepiej wyprofilowane, aby ułożenie opon było łatwiejsze.

Podsumowanie

Wieszak na koła lub opony jest przeznaczony do przechowywania ogumienia w maksymalnym rozmiarze do R17 235/60. Maksymalne obciążenie wynosi do 140 kg. Montaż ułatwiają dopasowane śruby dołączone do zestawu na kluczyk 10”.

Drugi wybór

Zalety

Regał na opony oprócz stojaka pozwalającego na przechowywanie kół ma również półkę znajdującą się pod spodem. Rozwiązanie pozwala na przechowywanie dodatkowych przedmiotów takich jak klucze, skrzynka z narzędziami czy płyny eksploatacyjne, a także umożliwia przechowywanie 4 kół w maksymalnym rozmiarze do 242 mm szerokości.

Wady

Maksymalna nośność całego regału wynosi 150 kg. W przypadku przechowywania kół należy brać pod uwagę, że każdy dodatkowy kilogram zmniejsza obciążalność dodatkowej półki.

Podsumowanie

Odpowiednio zaprojektowany stojak na opony chroni gumę przed odkształceniami dzięki dobrze dopasowanym belkom. Nośność regału wynosi 150 kg. Wymiary użytkowe produktu to 970 mm szerokości, 630 mm głębokości oraz 580 mm wysokości.

Rozważ też

Zalety

Stojak na opony jest zaprojektowany w taki sposób, aby pomieścić 4 koła w rozmiarach od 14 do 20 cali. Oznacza to, że właściciele większości samochodów osobowych mogą zdecydować się na zakup. W skład zestawu oprócz stojaka wchodzi również pokrowiec zapobiegający brudzeniu i kurzeniu się przechowywanych kół.

Wady

Osoby, które zakupiły produkt, twierdzą, że sznurek znajdujący się u dołu pokrowca nie jest trwały i często dochodzi do jego zerwania.

Podsumowanie

Praktyczny stojak pozwala na organizację przestrzeni w garażu. Model ma wysokość 106 cm, szerokość 58 cm oraz grubość rury wynoszącą 32 mm. Jego waga wynosi niespełna 2 kg, dzięki czemu jest on łatwy w przenoszeniu. Produkt dostosowano zarówno do felg aluminiowych, jak i stalowych.

 

 

6 najlepszych stojaków na opony. Opinie w 2021 roku 

 

Stojak na opony powinien znaleźć się w garażu każdego fana motoryzacji. Ten niezwykle przydatny produkt sprawi, że w pomieszczeniu zrobi się więcej miejsca, a koła i opony będą wreszcie poukładane. Aby znaleźć model spełniający oczekiwania użytkownika, warto zapoznać się z opiniami osób, które wcześniej zdecydowały się na zakup. Ranking stojaków na opony prezentuje najlepsze modele z danej kategorii, które otrzymały pozytywne opinie. 

 

Stojak na opony samochodowe

 

1. Wieszak, Stojak na Opony, Koła 4×235 WN5-001

 

Praktyczny stojak na opony samochodowe pozwala na bezproblemowe ułożenie 4 kół przeznaczonych do aut osobowych. Funkcjonalność modelu sprawia, że użytkownik może zagospodarować wolną przestrzeń w garażu bez obaw o przechowywanie kół, które zazwyczaj zajmują dużo miejsca. Wiszący regał jest solidny dzięki użyciu profili stalowych takich jak: Pałąki 16 mm x 16 mm x 1 mm oraz belek 20 mm x 20 mm x 1,5 mm. 

Maksymalne dopuszczalne obciążenie przewidziane przez producenta wynosi 140 kg. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji opony będące na stelażu nie opierają się o ścianę. Produkt jest pomalowany metodą proszkową, co pozwala na stosowanie go zarówno w garażu, jak i na zewnątrz. Wymiary stelaża wynoszą 106 cm szerokości zewnętrznej, 100 cm szerokości użytkowej, 54 cm wysokości, 65 cm długości oraz 30 cm rozstawu między jedną a drugą belką.  

Test stojaków na opony wskazuje, że konsumenci wybierają ten model ze względu na lekką konstrukcję wieszaka, który może utrzymać ciężar do 140 kg. W zestawie z regałem znajdują się śruby oraz kołki montażowe dopasowane do otworów.

 

 

 

 

Stojak na opony z felgami

 

2. Regał, Stojak, Wieszak z Półką na 4 Opon 

 

Regał przeznaczony do magazynowania opon poza sezonem to dobre rozwiązanie dla osoby, która nie ma za dużo miejsca w garażu lub w piwnicy. Zamocowanie stojaka na odpowiedniej wysokości sprawia, że użytkownik zyskuje wolną przestrzeń, którą może zagospodarować w dowolny sposób. Mocowanie stojaka na opony z felgami jest proste i nie wymaga użycia innych narzędzi niż wiertarka i klucze. Model jest sprzedawany w zestawie z praktyczną półką znajdującą się u dołu, wykonanej z ocynkowanej blachy. 

Wieszak z dodatkową półką jest w całości wykonany z profili zamkniętych w rozmiarze 15 mm x 14 mm, które charakteryzują się optymalną sztywnością i wytrzymałością, co daje gwarancję, że produkt jest solidny. Belki poziome są wykonane z profili w rozmiarze 20 mm x 20 mm, przy czym styk opony jest płaski, dzięki czemu na gumie nie powstają odkształcenia, które w wielu przypadkach powodują odczuwalny dyskomfort podczas jazdy samochodem. Model mieści 4 koła o szerokości 242 mm oraz maksymalnej średnicy do 650 mm. 

Osoby, które zdecydowały się zamówić i zamontować model z dodatkową półką chwalą produkt za trwałość oraz odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne. Wieszak na koła lub opony jest w całości lakierowany na kolor czarny. 

 

 

 

 

Stojak na opony z pokrowcem

 

3. Stojak na Koła, Opony, Felgi Wieszak, Regał + Pokrowiec 

 

Stojak na opony z pokrowcem sprawdzi się szczególnie, wtedy gdy koła są przechowywane w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Pokrowiec pomaga również chronić przed kurzem oraz innymi zabrudzeniami, które po pół roku osadzają się na powierzchni felg. Jest to także bezpieczny sposób pozwalający na przechowywanie opon, które nie będą odkształcone. W tym modelu koła nie leżą jedno na drugim, dzięki czemu ciężar nie znajduje się bezpośrednio na gumie. 

Prezentowany stojak na koła lub felgi jest przystosowany do przechowywania kompletów w rozmiarach od 14 do 20 cali. Model umożliwia sezonowe przechowywanie kół, które dodatkowo są zabezpieczone pokrowcem wykonanym z włókniny polipropylenowej. Gęstość tego materiału wynosi 120g/m², dzięki czemu tkanina zatrzymuje wodę na powierzchni. Pokrowiec zakończony jest ściągaczem chroniącym zawartość przed wilgocią. Stojak ma 106 cm wysokości, 58 cm szerokości, rurę o grubości 32 mm oraz wagę 2 kg. 

Opinie o stojakach na opony są pozytywne wśród ludzi, którzy zakupili model i przechowują koła poza sezonem w bezpieczny sposób. Do zestawu dołączono pokrowiec chroniący przed zabrudzeniami i wilgocią. 

 

 

 

 

Stojak na koła felgi opony

 

4. Stojak, Regał na Opony, Koła, Podłogowy 8×235 SB8-004

 

Stojący regał na opony to rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości wiercenia w ścianie w garażu lub w piwnicy. Taka sytuacja spotyka zazwyczaj ludzi, którzy wynajmują pomieszczenia i nie mogą lub nie chcą na stałe montować półek. Model jest stabilny, co pozwala na ułożenie dwóch kompletów kół. Możliwość ułożenia dwóch zestawów przyda się osobom posiadającym dwa samochody w domu, które mają założone sezonowe ogumienie. 

Stojak na koła, felgi lub opony jest łatwy w montażu i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Mimo tego, że cała konstrukcja waży nie więcej niż 12 kg, jest ona stabilna i umożliwia ustawienie kół o maksymalnym ciężarze do 280 kg. Na dwóch poziomach mieszczą się opony o szerokości do 235 mm. Szerokość wewnętrzna wynosi 100 cm, a szerokość całkowita 106 cm. Wysokość stojaka to 119 cm, a grubość 47 cm. 

Użytkownicy, którzy zakupili regał, twierdzą, że jest to dobry i tani stojak na opony spełniający oczekiwania konsumentów. Dwupoziomowy model można postawić w dowolnym miejscu i w razie konieczności przesunąć, co dodatkowo wpływa na pozytywne opinie. 

 

 

 

 

5. Sufitowy Regał, Wieszak, Stojak na Opony 

 

Wykonywany na zamówienie zgodnie z wymaganiami konsumenta regał sprawdza się w garażach, gdzie zamontowano uchylną bramę garażową. Półkę można swobodnie zamontować w wolnej przestrzeni znajdującej się bezpośrednio nad drzwiami garażowymi. Model montowany przy suficie to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy garaż jest niski a użytkownik może swobodnie umieścić koła na półce.  

W zależności od potrzeb i możliwości producent przewiduje różne sposoby montażu. Użytkownik może wybrać jaka wysokość półki go interesuje i dopasować zamówienie pod indywidualne potrzeby. Regał można zamocować do sufitu, do ściany lub w sposób mieszany. Producent przewiduje także możliwość przymocowania poprzecznego i podłużnego dwóch połączonych modeli. Po wybraniu odpowiedniej konfiguracji całość jest skręcana za pomocą śrub, a następnie przymocowana we właściwy sposób. 

Konsumenci posiadający niskie garaże docenili produkt, który pozwala w bezpieczny sposób przechowywać koła lub opony bez zajmowania cennego miejsca. Przedmioty znajdujące się na regale są całkowicie niewidoczne po otwarciu bramy garażowej, co dodatkowo wpływa na pozytywny aspekt tego rozwiązania. 

 

 

 

 

Stojak na opony bez felg

 

6. Vidaxl Składany Stojak Na Opony, Srebrny, Stal Ocynkowana

 

Składany stojak na opony wykonany jest z wytrzymałych materiałów takich jak stal ocynkowana. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że model jest odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu może służyć przez wiele sezonów i cały czas dobrze się prezentować. Produkt dobrze sprawdzi się do magazynowania opon lub kół sezonowych w warsztacie, garażu lub w piwnicy. 

Regał może być także wykorzystywany jako stojak na opony bez felg. Użytkownicy mogą przechowywać ogumienie typu RV oraz ATV. Produkt w całości jest wykonany ze stalowych rur galwanizowanych o podwyższonej wytrzymałości. Maksymalny udźwig wynosi 136 kg. Dzięki regulowanej szerokości można dopasować rozmiar regału do potrzeb. Szerokość regulacji jest możliwa od 81 cm do 122 cm. Pełne wymiary wynoszą 122 cm szerokości, 71 cm głębokości oraz 71 cm wysokości. 

Użytkownicy posiadający regulowany regał twierdzą, że jest to dobry stojak na opony samochodowe mieszczący jeden pełny komplet. Konsumenci są również zadowoleni z tego, że w momencie, gdy produkt nie jest używany, można go z łatwością złożyć na płasko. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki stojak na opony kupić?

 

Zakup stojaka na opony to rozwiązanie, którego poszukują osoby posiadające garaż o niewielkiej powierzchni. W wielu sytuacjach problem ulokowania kół sezonowych pojawia się, gdy przechowywany samochód jest długi, ma nadwozie typu kombi lub sedan. W kłopotliwej sytuacji są także posiadacze dwóch lub więcej pojazdów w rodzinie. Wówczas problematyczne jest nie tylko przechowywanie aut, ale przede wszystkim części zamiennych. Pasjonaci motoryzacji wiedzą, że niewłaściwe przechowywanie kół może skutkować uszkodzeniem opony lub zmianą właściwości mieszanki. Zarówno przechowywanie kompletu letniego, jak i zimowego powinno odbywać się w optymalnych warunkach, najlepiej w miejscu zadaszonym, do którego nie dociera wilgoć. Ogumienie musi być magazynowane w temperaturze wahającej się w granicach od -5 stopni Celsjusza do +25 stopni Celsjusza. Producenci opon zakładają, że modele letnie zachowują swoje właściwości do temperatury -7 stopni Celsjusza. Zimówki bez większych problemów mogą być użytkowane do temperatury równej z tą zalecaną do przechowywania. W przypadku wilgotności wyższej niż 70% użytkownik musi liczyć się z tym, że felgi stalowe będą korodować. Rdza pojawiająca się na stalówkach jest całkowicie normalna, choć w zdecydowany sposób może obniżyć wartość całego pojazdu. Felgi aluminiowe są bardziej odporne na wilgoć. Mimo wszystko przechowywanie kompletów sezonowych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami takimi jak intensywne źródło ciepła w postaci kominka, pieca lub grzejnika. Magazynowanie w pomieszczeniu, gdzie często stosuje się rozpuszczalniki oraz inne szkodliwe substancje również negatywnie wpływa zarówno na oponę, jak i felgę. Pomieszczenie, w którym znajdują się koła, powinno być regularnie wietrzone, jednak należy mieć na uwadze to, że opony nie mogą mieć stałego kontaktu z promieniami słonecznymi. 

Jak przechowywać koła? 

Decydując się na przechowywanie opon wraz z felgami, trzeba zwrócić uwagę na właściwy sposób ułożenia. Większość osób nieświadomie układa stos z kilku kół, który stoi przez 5-6 miesięcy bez ruchu. Położenie dwóch opon jedna na drugiej nie powoduje odkształcenia ogumienia, jednak do tego zjawiska dochodzi w sytuacji, gdy użytkownik nałoży więcej niż 4 koła na siebie. Wówczas istnieje duże ryzyko, że obręcz z oponą znajdująca się na samym dole zostanie odkształcona. Oczywiście nie będzie to zauważalne przy pierwszym spojrzeniu, dopiero kontrola na specjalistycznej maszynie do wyważania kół potwierdzi, że nie nadaje się ono do bezpiecznego użytkowania. W przypadku przechowywania opon bez felg zalecaną metodą jest ustawienie ogumienia pionowo obok siebie. Nie należy ustawiać kół w tej pozycji, ponieważ ciężar obręczy także negatywnie wpływa na ogumienie. Deformacji ulegają także opony zawieszone na hakach, ponieważ pod ciężarem dochodzi do wgniecenia brzegu, co skutkuje uchodzeniem powietrza oraz niebezpieczeństwem wystrzału w trakcie jazdy. Bezpieczną metodą pozwalającą na przechowywanie kół jest zakup stojaka na opony, który umożliwi prawidłowe magazynowanie. 

 

Jaki stojak na opony wybrać? 

Koszt zakupu nowego kompletu opon wraz z felgami to duży wydatek, na który należy przygotować od 1000 do 3000 zł w zależności od rozmiaru, marki oraz zastosowanych materiałów. Głównie z powodu kosztów nie można pozwolić na szybkie zniszczenie kół, które dzięki prawidłowemu przechowywaniu będą służyć dwa lub trzy sezony dłużej. Najlepszy stojak na opony pozwala na magazynowanie całego kompletu w pozycji pionowej lub poziomej. Produkt musi mieścić ogumienie w najpopularniejszych dostępnych rozmiarach dostępnych, czyli opon R14, R15, R16, R17 oraz R18. Warto zwrócić uwagę na model z pokrowcem wykonanym z materiału odpornego na wilgoć, który zabezpieczy zawartość przed zabrudzeniami i korozją. W przypadku magazynowania kół o różnych rozmiarach lepiej wybrać stojak z funkcją regulacji. W zależności od potrzeb można zakupić produkt przeznaczony do wieszania na ścianie, suficie lub stojący na posadzce. Wiedząc, jaki jest najlepszy stojak na opony i na co zwrócić uwagę przy zakupie, można rozpocząć porządki w garażu i poukładać koła zajmujące dużo miejsca. 

Stojaki na opony w dobrych cenach 

Zakup stojaka na opony może okazać się rozwiązaniem problemu z brakiem wolnej przestrzeni w garażu lub piwnicy. W zależności od wyboru konkretnego modelu konsument powinien przygotować się na wydatek wynoszący od 40 zł wzwyż. Stojaki przeznaczone do przechowywania w pozycji poziomej kosztują od 50 do 400 zł. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Zestaw głośnomówiący – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Zestaw głośnomówiący do samochodu to bardzo praktyczne rozwiązanie, które wpływa na poprawę bezpieczeństwa osób podróżujących autem oraz innych uczestników ruchu. Polecanym modelem, który będzie odpowiedni zarówno dla zawodowego kierowcy, jak i osoby lubiącej spędzać czas za kierownicą jest Parrot MINIKIT Neo 2 HD z opcją pozwalającą na sterowanie głosem. Standard jakości dźwięku HD umożliwia prowadzenie rozmów bez zakłóceń i echa. Model ma wydajną baterię litowo-jonową o pojemności 1000 mAh, która umożliwia do 6 miesięcy pracy w trybie oszczędzania na jednym ładowaniu. Polecanym przez użytkowników jest także sprzęt Jabra DRIVE 100-49000001-60 wyróżniający się wysoką jakością dźwięku oraz długim czasem rozmowy wynoszącym do 20 godzin.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Parrot MINIKIT Neo 2 HD ma wbudowany system umożliwiający sterowanie głosowe. Dzięki temu użytkownik może odbierać, a także wywoływać rozmowy. Opcja automatycznej odpowiedzi na odrzucone połączenie oraz rozpoznawanie głosu pozwala na bezproblemowe korzystanie z zestawu.

Wady

Urządzenie przeznaczone do prowadzenia rozmów w trakcie jazdy ma klips mocujący do osłony słonecznej wykonany z plastiku, nie jest on wytrzymały.

Podsumowanie

Model Parrot MINIKIT Neo 2 HD umożliwia synchronizację ze smartfonem z zainstalowaną aplikacją. Funkcja Text to speech pozwala wysyłać wiadomości do odbiorców. Bluetooth v4.0 ma zasięg do 10 metrów, a dzięki zastosowaniu tej technologii sprzęt jest kompatybilny z większością smartfonów. Wymiary zestawu wynoszą 95 mm x 54 mm x 45 mm.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie Jabra DRIVE 100-49000001-60 współpracuje ze wszystkimi telefonami komórkowymi wyposażonymi w Bluetooth. Uchwyt wykonany z metalu nie pęka i jest odporny na uszkodzenia. Model wyposażono w mikrofon z redukcją szumów, co dodatkowo wpływa na komfort użytkowania.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę, że Jabra DRIVE 100-49000001-60 ma problem z ponownym połączeniem ze smartfonem. Po rozłączeniu sprzęt nie widzi telefonu.

Podsumowanie

Zestaw głośnomówiący w kolorze czarnym to dobre rozwiązanie podczas długich podróży samochodem. W głośniku kierowca słyszy nie tylko rozmówcę, ale także komendy z GPS czy muzykę. Bateria pozwala na przeprowadzenie 20 godzin rozmów oraz do 30 dni czuwania. Wymiary modelu wynoszą 5,6 cm x 10,4 cm x 1,8 cm, a jego waga 100 gram.

Rozważ też

Zalety

Zestaw głośnomówiący ma ergonomiczny metalowy uchwyt, za pomocą którego można zamocować sprzęt do daszka przeciwsłonecznego. Wbudowany system MULTIPOINT umożliwia jednoczesne podłączenie dwóch telefonów komórkowych. Dioda LED sygnalizuje o przychodzącym połączeniu.

Wady

Niekiedy pojawia się problem czułości czujnika na uruchomienie. Wbudowany akumulator ma niewielką pojemność 550 mAh.

Podsumowanie

Urządzenie jest wykonane z dbałością o szczegóły. Interfejs odczytuje komunikaty w języku polskim dzięki pełnej wersji językowej. Do pełnego naładowania bateria potrzebuje 2 godzin, a czas czuwania na jednym ładowaniu wynosi do 21 dni. Zestaw głośnomówiący ma 100 mm długości, 60 mm szerokości i 21 mm grubości.

 

 

6 najlepszych zestawów głośnomówiących. Opinie w 2021 roku 

 

Zakup zestawu głośnomówiącego do samochodu jest rozsądnym wyjściem dla osób, które na co dzień spędzają za kierownicą kilka godzin lub pracują jako zawodowi kierowcy. Odbieranie i prowadzenie rozmów w ten sposób jest bezpieczne i pozwala uniknąć kary związanej z łamaniem zakazu używania telefonu podczas jazdy. Aby wiedzieć jakie modele są godne polecenia, warto sprawdzić ranking zestawów głośnomówiących, w którym znajdują się sprawdzone urządzenia z pozytywnymi opiniami użytkowników. 

 

Zestaw głośnomówiący do samochodu Parrot

 

1. Zestaw Głośnomówiący Parrot MINIKIT Neo 2 HD

 

Zestaw głośnomówiący do samochodu Parrot MINIKIT Neo 2 HD wyróżnia się dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi korzystanie w trakcie jazdy. Wyposażony w sterowanie głosowe nie tylko pozwala na odbieranie i oddzwanianie na wybrany numer, ale także po zainstalowaniu aplikacji odpowiada na wiadomości tekstowe. W aplikacji zapisują się dane związane z lokalizacją pojazdu, czasem postoju oraz jazdy. Dodatkowo synchronizacja ze smartfonem umożliwia korzystanie z książki telefonicznej oraz menu głosowego. 

Tryb Dual Parrot daje możliwość podłączenia jednocześnie dwóch telefonów oraz łącznego sparowania do 10 sprzętów. Zestaw głośnomówiący włączy się automatycznie w momencie, gdy wyczuje, że kierowca wraz ze sparowanym telefonem wsiądzie do samochodu. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić baterię litowo-jonową o pojemności 1000 mAh. Model umożliwia prowadzenie rozmów do 10 godzin, a czas czuwania wynosi do 6 miesięcy w trybie oszczędzania. Urządzenie o wadze 67 gramów i wymiarach 95 mm x 54 mm x 45 mm montuje się do osłony przeciwsłonecznej za pomocą klipsa. 

Test zestawów głośnomówiących marki Parrot wskazuje, że MINIKIT Neo 2 HD jest odpowiednim wyborem dla osób spędzających dużo czasu za kierownicą. Wbudowany mikrofon redukuje szumy i echo, dzięki czemu kierowca może spokojnie rozmawiać. 

 

 

 

 

Zestaw głośnomówiący do samochodu Jabra

 

2. Samochodowy Zestaw Głośnomówiący Bluetooth Jabra DRIVE 100-49000001-60

 

Prosty w obsłudze i solidnie wykonany zestaw głośnomówiący do samochodu Jabra DRIVE 100-49000001-60 jest wykonany z mocnego tworzywa w połączeniu z metalowym klipsem, za pomocą którego mocuje się do daszku przeciwsłonecznego. Model łączy się z telefonem komórkowym przez najpopularniejszą łączność bezprzewodową Bluetooth. W jednym czasie z zestawem mogą być sparowane dwa smartfony, co zdecydowanie ułatwia obsługę. 

Nowoczesny procesor sygnałowy zapewnia wysokiej jakości dźwięk słyszany przez kierowcę. Mikrofon wyposażono w funkcję redukcji szumów, dzięki czemu osoba, z którą się rozmawia, nie słyszy różnych odgłosów drogowych tylko czysty i wyraźny dźwięk. Urządzenie po połączeniu ze smartfonem przekazuje wszystkie komunikaty z nawigacji GPS oraz odtwarza muzykę. Użytkownik może prowadzić do 20 godzin rozmów, a sprzęt czuwa do 30 dni na jednym ładowaniu. Wymiary zestawu głośnomówiącego wynoszą 5,6 cm x 10,4 cm x 1,8 cm, a waga 100 gram. 

Opinie o zestawie głośnomówiącym Jabra świadczą, że jest godny polecenia. Konsumenci zwracają uwagę na prostą obsługę oraz bezproblemowe parowanie ze smartfonem. 

 

 

 

 

Zestaw głośnomówiący Bluetooth do samochodu

 

3. Zestaw Głośnomówiący Samochodowy Bluetooth EDR MBG Line

 

Bezobsługowy model z funkcją automatycznego łączenia ze sparowanym telefonem komórkowym wybudza się z trybu czuwania tuż po wykryciu drgań. Głośnomówiący zestaw Bluetooth do samochodu EDR MBG Line współpracuje z technologią bezprzewodową 5.0+EDR, która wyróżnia się wysoką jakością połączenia oraz możliwością jednoczesnego sparowania dwóch telefonów komórkowych. Urządzenie współpracuje ze smartfonem na odległość do 10 metrów. 

Zestaw głośnomówiący EDR MBG Line jest wyposażony w litowo-jonowy akumulator o pojemności 550 mAh, który umożliwia prowadzenie rozmów do 10 godzin. Czas czuwania na jednym ładowaniu wynosi do 21 dni w trybie oszczędzania. System A2DP odtwarza komunikaty głosowe z nawigacji oraz umożliwia słuchanie muzyki. Mikrofon jest wyposażony w system redukcji szumów i echa. Wymiary zestawu głośnomówiącego wynoszą 100 mm długości, 60 mm szerokości oraz 21 mm grubości. 

Konsumenci zwracają uwagę na solidny metalowy uchwyt umożliwiający przymocowanie zestawu do daszku przeciwsłonecznego. Pojawiają się również pozytywne komentarze dotyczące łatwości, z jaką obsługuje się sprzęt. 

 

 

 

 

4. Bezprzewodowy Zestaw Głośnomówiący Bluetooth Xblitz X600 Professional

 

Kompaktowy model Xblitz X600 Professional to dobre rozwiązanie dla właścicieli pojazdów, które na wyposażeniu nie posiadają zestawu głośnomówiącego. Praktyczne urządzenie pozwala na legalne i całkowicie bezpieczne prowadzenie rozmów przez telefon, bez konieczności podłączania zestawu słuchawkowego. Instalacja Xblitz X600 Professional jest bardzo prosta i wymaga jedynie podłączenia za pomocą interfejsu Bluetooth w smartfonie. 

Nowoczesny styl w połączeniu z obudową z gumowanego tworzywa sztucznego sprawia, że urządzenie ładnie komponuje się we wnętrzu samochodu. Metalowy klips umożliwia zapięcie zestawu głośnomówiącego do daszku przeciwsłonecznego. Bateria znajdująca się w modelu Xblitz X600 Professional sprawia, że urządzenie jest gotowe do pracy przez 700 godzin na jednym ładowaniu. Waga modelu to zaledwie 89 gramów, a jego wymiary wynoszą 115 mm głębokości oraz 60 mm szerokości. 

Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobry zestaw głośnomówiący, który sprawdzi się podczas długich podróży samochodem. Wbudowany system sterowania głosem pozwala zdecydować czy połączenie ma zostać odebrane, czy odrzucone. 

 

 

 

 

Zestaw głośnomówiący do samochodu z wyświetlaczem

 

5. Transmiter FM MP3 Bluetooth Głośnomówiący + Zestaw Dual 13195

 

Wielofunkcyjny transmiter pełniący funkcję radioodbiornika, odtwarzacza MP3 oraz zestawu głośnomówiącego jest optymalnym rozwiązaniem dla osoby poszukującej zaawansowanego technologicznie produktu. Wpinany do gniazda zapalniczki samochodowej umożliwia podłączenie telefonu lub pendriva dzięki dwóm portom USB. Model jest wyposażony w slot na kartę SD, dzięki czemu użytkownik ma do dyspozycji wielofunkcyjny sprzęt do odtwarzania muzyki. 

Urządzenie to także zestaw głośnomówiący do samochodu z wyświetlaczem z Bluetooth 4.0. Sygnał przesyłany ze sparowanego smartfona jest odbierany do 8 metrów, dzięki czemu kierowca może prowadzić rozmowę w trakcie jazdy. Sprzęt może także służyć jako ładowarka do nawigacji, tabletu lub aparatu cyfrowego z portem USB. 

Osoby, które zakupiły wielofunkcyjny transmiter, są zadowolone ze sprzętu. Produkt może służyć do wielu zadań i na pewno przyda się w samochodzie podczas długich podróży. 

 

 

 

 

6. Zestaw Głośnomówiący Bluetooth na 2 Telefony V4.1 + AD2P

 

Nowoczesny i kompaktowy zestaw głośnomówiący z funkcją łączności bezprzewodowej Bluetooth to prosty sposób, aby prowadzić rozmowy w samochodzie podczas jazdy. Urządzenie jest wyposażone w opcję Multipoint co pozwala na jednoczesną obsługę dwóch podłączonych telefonów. Wyposażony w moduł AD2P sprzęt umożliwia użytkownikom odtwarzanie muzyki prosto z telefonu komórkowego. 

Zestaw głośnomówiący do samochodu ma wydajną baterię, która na jednym ładowaniu wytrzyma do 20 godzin rozmów oraz 1000 godzin w stanie czuwania. W zestawie znajduje się także ładowarka samochodowa wraz z kablem USB, za pomocą której można ładować sprzęt w trakcie jazdy. Urządzenie jest proste w obsłudze, wystarczy jedynie sparować je z telefonem komórkowym. Czarna obudowa z pięcioma przyciskami i metalowym zaczepem umożliwia łatwy montaż na daszku przeciwsłonecznym. 

Konsumenci, którzy wybrali kompaktowy model, zwracają uwagę, że jest to dobry i tani zestaw głośnomówiący. Sprawdzi się on do prowadzenia rozmów służbowych i prywatnych. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki zestaw głośnomówiący kupić?

 

Zawodowi kierowcy oraz osoby spędzające kilka godzin dziennie w samochodzie na pewno nie raz spotkały się z problemem prowadzenia rozmów w trakcie jazdy. Praktyka odbierania połączeń podczas prowadzenia jest bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do wypadku. Kierowca nigdy nie powinien dekoncentrować uwagi i skupiać jej na telefonie, ponieważ w jednej chwili może dojść do tragedii. Od kilku lat kierujący pojazdami mają zakaz używania telefonów w czasie jazdy. W kodeksie ruchu drogowego art. 45 ust. 2 pkt 1 jest napisane, że za korzystanie podczas jazdy z urządzenia mobilnego wymagającego trzymania w dłoni jest zabronione i grozi za to mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych. 

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chętnie korzysta z rozwiązania w postaci zestawu głośnomówiącego, który można przymocować w pojeździe za pomocą klipsa. Ominięcie zakazu korzystania z telefonu komórkowego w ten sposób może uchronić kierowcę od otrzymania mandatu, ponieważ urządzenie umożliwia swobodną rozmowę bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Użytkownik nie musi więc skupiać uwagi na dzwoniącym smartfonie, ponieważ najlepszy zestaw głośnomówiący jest wyposażony w funkcję rozpoznawania komend głosowych, za pomocą których można odebrać połączenie. Takie rozwiązanie docenią nie tylko zawodowi kierowcy, ale także osoby lubiące długie podróże. 

Jaki zestaw głośnomówiący wybrać? 

Poszukując odpowiedniego zestawu głośnomówiącego do samochodu, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów oraz możliwości montażu. W przypadku klasycznego modelu montowanego do osłony przeciwsłonecznej ważne jest, aby klips odpowiedzialny za utrzymanie urządzenia był mocny i dobrze pasował do grubości, a także kształtu daszka. Myśląc, jaki jest najlepszy zestaw głośnomówiący, trzeba zwrócić uwagę na czas pracy na jednym ładowaniu oraz rozwiązania pozwalające na prowadzenie wysokiej jakości rozmów bez zakłóceń. Ważne, aby osoba, z którą prowadzimy rozmowę, słyszała wypowiadane słowa, a nie szum dobiegający z zewnątrz pojazdu. Na co zwrócić uwagę poszukując sprzętu pozwalającego na bezpieczne prowadzenie rozmów podczas jazdy? 

Wysoka jakość prowadzonych rozmów: Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest jakość dźwięku. Dobrym wyborem będą sprzęty ze wsparciem technologii HD, która pozwala uzyskać dobry i wyraźny sygnał. Oprócz tego użytkownik powinien zwrócić uwagę czy model ma zainstalowany system redukujący szumy. Mikrofon z tą funkcją pozwala na prowadzenie rozmów, podczas których odbiorca słyszy jedynie głos osoby siedzącej w samochodzie, bez echa oraz tła w postaci odgłosów z ulicy, radia lub pracy silnika. Wszystkie rozwiązania pozytywnie wpłyną na komfort prowadzonej rozmowy, co doceni zarówno kierowca, jak i jego rozmówca. 

Czas pracy baterii: Urządzenia przeznaczone do prowadzenia rozmów w samochodzie powinny mieć wydajną baterię, aby kierowca nie musiał co chwilę zastanawiać się, czy sprzęt jest naładowany, czy czas podłączyć go do ładowarki. Większość klasycznych modeli umożliwia prowadzenie rozmów od 10 do 15 godzin. Dla wymagających osób znajdą się także urządzenia pozwalające na wykonywanie połączeń do 45 godzin. Ważnym parametrem jest także czas czuwania na jednym ładowaniu. W zależności od baterii, dodatkowych funkcji, stopnia eksploatacji urządzenia oraz temperatury panującej na zewnątrz zestaw głośnomówiący pracuje od 1 do 6 miesięcy w trybie oszczędzania energii. 

Parowanie z urządzeniami mobilnymi: Możliwość sparowania z więcej niż z jednym telefonem komórkowym to wygoda, ponieważ nie zawsze jeden kierowca prowadzi dany samochód z zamontowanym zestawem głośnomówiącym. Funkcja jest także praktycznym rozwiązaniem w aucie służbowym, gdzie osoba korzystająca z pojazdu chce sparować telefon służbowy i prywatny, aby być w stałym kontakcie. Możliwość podłączenia dwóch smartfonów jest standardem, jednak coraz częściej producenci oferują możliwość sparowania do 10 urządzeń mobilnych, w tym odtwarzaczy MP3. 

Automatyczne włączanie i wyłączanie: Nowoczesne zestawy głośnomówiące są wyposażone w czujnik pozwalający na automatyczne włączanie i wyłączanie. Dzięki temu urządzenie pracuje w momencie, gdy kierowca znajduje się w samochodzie. Z trybu czuwania wybudza się za pomocą detektora wibracji lub czujnika ruchu, który wyczuwa obecność człowieka. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzać baterię i tym samym wydłużyć okres pracy na jednym ładowaniu. 

Zestawy głośnomówiące w dobrych cenach 

Koszt zakupu standardowego zestawu głośnomówiącego to wydatek od 100 do 150 zł. W tej cenie użytkownik otrzymuje model z możliwością sparowania z minimum dwoma urządzeniami mobilnymi, czasem czuwania wynoszącym od 1 do 6 miesięcy oraz funkcją redukcji szumów. Droższe zestawy głośnomówiące, które oferują możliwość parowania nawet z 10 sprzętami oraz mają dodatkowe funkcje takie jak aplikacja przeznaczona do obsługi i synchronizacji ze smartfonem to wydatek zamykający się w kwocie do 400 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć zestaw głośnomówiący do samochodu?

Podłączenie zestawu głośnomówiącego w samochodzie to bardzo prosta czynność, z którą poradzi sobie każdy. Większość modeli należy umieścić jak najbliżej kierowcy, aby w trakcie rozmowy głos był słyszalny dla odbiorcy. Urządzenia najczęściej montuje się na daszkach przeciwsłonecznych za pomocą klamry znajdującej się przy nadajniku. Po zamocowaniu w odpowiednim miejscu należy wykonać parowanie z telefonem komórkowym, aby w trakcie przychodzenia połączenia kierowca mógł odbierać i prowadzić rozmowy przez zestaw głośnomówiący. Po włączeniu urządzenia i funkcji Bluetooth na smartfonie trzeba połączyć sprzęty według instrukcji. 

P2: Gdzie kupić zestaw głośnomówiący do samochodu?

Możliwości zakupu zestawu głośnomówiącego jest bardzo wiele. Osoba poszukująca sprawdzonego sprzętu w dobrej cenie powinna skorzystać z ofert dostępnych w sklepach online lub na popularnych portalach sprzedażowych. Wiedząc jakiego urządzenia poszukuje konsument, można sprawdzić ceny w marketach z RTV i AGD, gdzie od razu będzie można ocenić urządzenie pod kątem łatwości obsługi oraz działania wszystkich przycisków. Niektóre hipermarkety również mają w ofercie zestawy przeznaczone do prowadzenia rozmów przez telefon w trakcie jazdy. 

 

P3: Ile kosztuje zestaw głośnomówiący do samochodu?

Zakup zestawu głośnomówiącego nie jest dużym wydatkiem. W zależności od producenta oraz dodatkowych funkcji można zakupić dobry model do 150 zł. Wybierając urządzenie przeznaczone do prowadzenia rozmów w czasie jazdy, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak czas czuwania i czas prowadzonych rozmów na jednym ładowaniu, możliwość sparowania z więcej niż jednym smartfonem oraz funkcje redukcji szumów. Ostatnia opcja pozwala na prowadzenie rozmów bez obaw, że osoba, z którą prowadzimy konwersację, będzie słyszała odgłosy pochodzące z zewnątrz. Koszt zakupu zestawu głośnomówiącego waha się od 50 do 400 zł. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Przetwornica samochodowa – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Przetwornica samochodowa to elektryczne urządzenie przeznaczone do zmiany prądu stałego w prąd zmienny o napięciu 220 – 230 V. Zakup sprawdzonego urządzenia pozwala na ładowanie różnego rodzaju sprzętu za pomocą napięcia pochodzącego z instalacji w pojeździe. Polecanym modelem jest Volt IPS-500/1000 przeznaczony do napięcia wejściowego 12 V. Przetwornica IPS pozwala na szybkie i bezproblemowe zasilanie bez konieczności poszukiwania gniazdka sieciowego. Moc impulsowa wynosi 1000 W, a ciągła do 500 W. Zestaw zawiera kabel z możliwością podłączenia do gniazda zapalniczki oraz przewód z zaciskami umożliwiającymi bezpośrednie wpięcie do akumulatora. Modelem mającym także dobre opinie jest Green Cell 12 V do 230 V 2000 W przeznaczony do ładowania urządzeń potrzebujących dostępu do standardowego gniazdka typu E. Przenośna przetwornica pobiera moc bezpośrednio z akumulatora za pomocą dołączonych kabli.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie jest wyposażone w automatyczny wentylator, który dodatkowo ma czujnik temperatury wskazujący, kiedy należy uruchomić chłodzenie. System zabezpieczeń ostrzega przed całkowitym rozładowaniem akumulatora. Niski pobór prądu w trybie uśpienia nie powoduje spadku mocy.

Wady

Użytkownicy, którzy zakupili urządzenie zwracają uwagę, że przewody dołączone do zestawu są za krótkie. Dotyczy to szczególnie kabla z zaciskami do akumulatora.

Podsumowanie

Kompaktowa przetwornica samochodowa waży zaledwie 1 kg, co pozwala zamontować ją w każdym miejscu. Napięcie wyjściowe urządzenia wynosi 230 V/10 50 Hz/0,5, moc ciągła do 500 W, a impulsowa 1000 W. Podłączenie następuje bezpośrednio do akumulatora lub za pomocą gniazda zapalniczki.

Drugi wybór

Zalety

Poręczna przetwornica samochodowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. Na przednim panelu znajdują się klasyczne gniazdko sieciowe, port USB, przełącznik zasilania oraz diody kontrolne. Obudowa wykonana z aluminium jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Wady

W zestawie z przetwornicą Green Cell 12 V do 230 V 2000 W nie ma przewodu umożliwiającego podłączenie bezpośrednio do gniazda zapalniczki, co jest utrudnieniem dla kierowcy.

Podsumowanie

Przetwornica samochodowa Green Cell 12 V do 230 V 2000 W jest wyposażona w przewody umożliwiające bezpośrednie podłączenie do akumulatora. Wydajny wentylator Turbo Cooling dba o odpowiednią temperaturę urządzenia oraz o jego sprawne działanie. Moc impulsowa wynosi 2000 W, a użytkowa 1000 W.

Rozważ też

Zalety

Przetwornica czysty sinus jest przeznaczona do ładowania sprzętów wyposażonych w transformatory oraz silniki indukcyjne. Tryb UPS pozwala na podłączenie do zasilania różnego rodzaju pompy i dmuchawy, które potrzebują ciągłego zasilania. Urządzenie jest wyposażone w czytelny wyświetlacz, na którym znajdują się wszystkie najważniejsze informacje.

Wady

Przetwornica nie ma kompaktowych wymiarów, co zdecydowanie utrudnia przechowywanie oraz korzystanie w razie potrzeby. Waga całego urządzenia wynosi 12 kg.

Podsumowanie

Urządzenie wytwarza napięcie przemienne o przebiegu sinusoidalnym, które jest identyczne jak w sieci energetycznej. Moc znamionowa wynosi 1000 W, a przeciążeniowa 1500 VA. Model jest wyposażony w automatyczny regulator napięcia sieciowego AVR 140 - 275 VAC. Wymiary urządzenia wynoszą 350 mm x 220 mm x 250 mm.

 

 

6 najlepszych przetwornic samochodowych. Opinie w 2020 roku 

 

Wybór odpowiedniej przetwornicy samochodowej powinien być dopasowany do wymagań użytkownika. Zupełnie inny model sprawdzi się do ładowania laptopa czy zagotowania wody w czajniku, a zupełnie inny do obsługi klimatyzacji czy silników indukcyjnych. Urządzenia dzielą się ze względu na rodzaj, moc oraz dodatkowe opcje takie jak porty USB czy regulacja wentylacji. Aby wybrać najlepszy model spełniający oczekiwania, warto dowiedzieć się więcej i sprawdzić ranking przetwornic samochodowych, w którym znajdują się najważniejsze informacje oraz opinie dotyczące danego produktu. 

 

Przetwornica samochodowa 12 V 230 V  

 

1. Przetwornica 12 V 230 V Samochodowa Napięcia Volt IPS-500/1000

 

Kompaktowa przetwornica samochodowa 12 V 230 V Volt IPS-500/1000 jest przeznaczona do zasilania różnego rodzaju sprzętów elektrycznych wymagających podłączenia do standardowego gniazdka sieciowego. Urządzenie wykorzystuje sinusoidę modyfikowaną, co pozwala uniknąć awarii oraz problemów z zasilaniem. Na panelu przednim znajduje się gniazdko, port USB, przełącznik on/off oraz dwie diody. 

Przetwornica napięcia jest wyposażona w automatyczny wentylator wyposażony w czujnik temperatury. Przydatny alarm informujący o rozładowaniu akumulatora pozwala w odpowiednim momencie odłączyć klemy. Urządzenie ma wszystkie niezbędne zabezpieczenia przed przeciążeniem, zwarciem oraz przegrzaniem. W zestawie znajdują się dwa przewody umożliwiające podłączenie zarówno do gniazda zapalniczki, jak i bezpośrednio do akumulatora. Moc ciągła wynosi do 500 W, a impulsowa 1000 W. 

Test przetwornic samochodowych wskazuje, że Volt IPS-500/1000 sprawdzi się do zasilania małego AGD, oświetlenia typu LED oraz zwykłych żarówek, urządzeń biurowych, ładowarek, a także urządzeń RTV. Konsumenci chwalą produkt za wydajny wentylator oraz dodatkowy port USB.  

 

 

 

 

Przetwornica samochodowa 2000 W

 

2. Przetwornica Samochodowa Green Cell 12 V do 230 V 2000 W 

 

Uniwersalna i bezawaryjna przetwornica samochodowa 2000 W Green Cell 12 V służy jako przenośne gniazdko, które można podłączyć do akumulatora i wykorzystać w każdym miejscu. Rozwiązanie pozwala na podłączenie wielu sprzętów do zasilania takiego samego jak w domu. Urządzenie ma modyfikowaną sinusoidę, która umożliwia stabilną pracę podłączonych zasilaczy do laptopa czy lampy LED. 

Obudowa przetwornicy jest wykonana z wytrzymałego aluminium, co pozwala na bezpieczne użytkowanie w każdej sytuacji. Materiały wykorzystane do produkcji są lekkie, dzięki czemu całość waży zaledwie 2,5 kg. Inwerter jest chłodzony wydajnym wentylatorem, a na przednim panelu umieszczono gniazdo typu E, port USB, przełącznik oraz diody. Napięcie wejściowe urządzenia wynosi 12 V, wyjściowa 230 V 50 Hz. Moc użytkowa to 1000 W, a impulsowa 2000 W. 

Użytkownicy zwracają uwagę, że to dobra i tania przetwornica samochodowa, która sprawdzi się w każdych warunkach. Niewielkie wymiary oraz waga pozwalają zabrać produkt dosłownie wszędzie. 

 

 

 

 

Przetwornica samochodowa 1500 W 

 

3. Przetwornica Volt SINUSPRO-1500E 12 V 1050/1500 W 

 

Wysokiej jakości urządzenie Volt SINUSPRO-1500E 12 V 1050/1500 W jest zaprojektowane z myślą o osobach potrzebujących mocnego i bezawaryjnego zasilania w każdym miejscu. Przetwornica samochodowa 1500 W czysty sinus jest oparta na transformatorze toroidalnym, wyróżniającym się możliwością podłączenia odbiorników, które pobierają różną moc. Zastosowane technologie oraz tryb UPS pozwala na bezproblemową pracę urządzeń wymagających większej mocy. 

Przetwornica wytwarza takie samo napięcie jak to, które jest dostępne w standardowej sieci energetycznej. Moc znamionowa urządzenia wynosi 1000 W, a przeciążeniowa 1500 VA. Automatyczny regulator napięcia sieciowego AVR 140 – 275 VAC, na prądzie jałowym pobór mocy bez obciążenia to 0,3 A. Częstotliwość napięcia zasilającego wynosi 45 Hz – 65 Hz, a wyjściowego UPS: 50 Hz +/-0,5 Hz. Waga przetwornicy wynosi 12 kg przy obudowie w rozmiarze 350 mm x 220 mm x 250 mm. 

Osoby, które zdecydowały się na zakup wysokiej jakości przetwornicy, chwalą produkt za czytelny wyświetlacz pokazujący wszystkie niezbędne informacje. Urządzenie sprawdzi się dla kierowców ciężarówek oraz właścicieli kamperów podróżujących po świecie. 

 

 

 

 

Przetwornica samochodowa 24 V      

 

4. Przetwornica Volt sinusPRO-2500W 1800W/2500W 24V/230V 

 

Przetwornica samochodowa 24 V jest niezwykle potrzebna do zasilania urządzeń elektrycznych wymagających napięcia przemiennego wynoszącego 230 V. Może być wykorzystywana podczas awaryjnej sytuacji do zasilania pomp CO, sprężarek klimatyzacji, elektronarzędzi czy RTV. Możliwość podłączenia wielu sprzętów jednocześnie sprawia, że użytkownik może bez przeszkód łączyć odbiorniki o różnej mocy. Elastyczne reagowanie na przeciążenia pozwala podłączyć urządzenia wymagające stabilnego zasilania. 

Przetwornica napięcia ma wbudowany specjalny regulator napięcia AVR oraz funkcje prostownika niezbędną do naładowania akumulatorów o różnej pojemności. Wbudowany wentylator z czujnikiem temperatury uruchamia się automatycznie, a w trybie oszczędzania pobierana jest niewielka ilość energii. Urządzenie ma moc ciągłą wynoszącą 1800 W, moc impulsową 2500 W oraz napięcie wejściowe 24 V. Napięcie wyjściowe wynosi 230 V/10 50 Hz/0,5. 

Użytkownicy potwierdzają, że to dobra przetwornica samochodowa, którą można zawiesić na ścianie przy pomocy specjalnie zaprojektowanej obudowy. Konsumenci chwalą system zabezpieczeń, który chroni przed awarią sprzętu. 

 

 

 

 

Przetwornica wysokiego napięcia 

 

5. Azo Digital Przetwornica Solarna Eco Solar Boost MPPT-3000 3Kw AZO00D1174 

 

Nowoczesna przetwornica wysokiego napięcia Azo Digital Eco Solar Boost MPPT-3000 jest przystosowana do zasilania urządzeń grzewczych energią pochodzącą z paneli słonecznych. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale co najważniejsze pozwala zaoszczędzić pieniądze. Urządzenie sprawdza się do zasilania bojlerów elektrycznych, grzałek, grzejników oraz mat grzewczych. 

Zastosowana technologia pozwala na dopasowanie mocy do grzałki oraz maksymalny pobór energii z paneli fotowoltaicznych. Do przetwornicy można podłączyć od 4 do 9 sztuk PV w systemie szeregowym lub szeregowo równoległym. Przebieg napięcia sinus modyfikowany gwarantuje wysoką stabilność pracy. Napięcie wejściowe urządzenia wynosi od 120 do 350 VDC, a wyjściowe od 120 do 350 VAC. Maksymalna moc wynosi 3000 W. 

Osoby, które zdecydowały się na zakupienie przetwornicy solarnej z nowoczesnym systemem i możliwością podłączenia paneli fotowoltaicznych, polecają produkt ze względu na dobre parametry techniczne oraz bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. 

 

 

 

 

Przetwornica napięcia

 

6. Przetwornica Inwerter 12 V 230 V 1500 W Sinus Volt PL 

 

Przetwornica Volt Sinus PL charakteryzuje się czystą sinusoidą, która pozwala na otrzymanie identycznego napięcia jak w instalacji domowej. Stabilna praca pozwala na wykorzystanie urządzenia jako awaryjne źródło zasilania dla sprzętów takich jak piece oraz pompy CO. Przetwornica napięcia może być używana w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do sieci energetycznej. Dużym ułatwieniem dla użytkownika jest panel sterowania z przewodem, który umożliwia zdalne uruchomienie. 

Na panelu przednim znajdują się dwa gniazdka sieciowe, port USB, diody oraz przełącznik. Aluminiowa obudowa jest trwała i odporna na uszkodzenia, a automatyczny wentylator znajdujący się w środku chłodzi urządzenie w trakcie pracy. Moc ciągła przetwornicy wynosi 1000 W, impulsowa 1500 W. Urządzenie może współpracować z panelami fotowoltaicznymi dzięki technologii MPPT oraz PWM. 

Opinie o przetwornicach samochodowych Volt są pozytywne wśród konsumentów, którzy potrzebowali dobrego urządzenia do zasilania różnego rodzaju sprzętów elektrycznych. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką przetwornicę samochodową kupić? 

 

Brak gniazdka elektrycznego podczas długiego wyjazdu w trasę może okazać się dużym problemem, szczególnie gdy podróżuje się w różne zakątki świata. Problem z dostępem do urządzeń elektrycznych, których nie da się zasilić z gniazdka zapalniczki, jest znany kierowcom samochodów ciężarowych pokonującym setki, a nawet tysiące kilometrów. Nie wszystkie kraje udostępniają podróżnym duży, oświetlony parking z toaletą, prysznicem i dostępem do energii elektrycznej 220 – 230 V. Nawet korzystanie z urządzeń wyposażonych w akumulatory litowo-jonowe nie jest rozwiązaniem, ponieważ po czasie i taki sprzęt się rozładuje. Poszukiwanie stacji benzynowej lub miejsca, gdzie, chociaż na chwilę można podłączyć się do sieci energetycznej może okazać się bardzo trudnym zadaniem szczególnie dla zawodowych kierowców, którzy po 9-10 godzinach jazdy muszą zrobić przerwę. Z podobnym problemem mogą się spotkać osoby, które lubią podróżować i nocować w namiotach lub w miejscach niekoniecznie przeznaczonych do biwakowania. Turyści bardzo często potrzebują podłączenia do zasilania czajnika lub innego urządzenia działającego na prąd 220 – 230 V, co jest niemożliwe w przypadku zwykłego gniazda zapalniczki znajdującego się w pojeździe. Rozwiązaniem problemu z brakiem dostępu do prądu zmiennego jest zamontowanie przetwornicy samochodowej, która działa jak zwykłe gniazdko w domu. 

Do czego służy przetwornica i jakie są jej rodzaje? 

Przetwornica samochodowa jest urządzeniem elektronicznym umożliwiającym korzystanie ze sprzętów zasilanych napięciem 220 – 230 V w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. Inwertor zmienia napięcie 12 V znajdujące się w pojeździe ze stałego na zmienne wynoszące 220 – 230 V. Urządzenie w zależności od wybranego wariantu można podłączyć do gniazda zapalniczki w kabinie kierowcy lub bezpośrednio do akumulatora za pomocą zacisków. W zależności od modelu dostępne są dwa rodzaje urządzeń: 

♦ Przetwornica samochodowa IPS: Wytwarza na wyjściu sinusoidę modyfikowaną, która ma przebieg prostokątny o wartości identycznej jak w sieci energetycznej. Metoda generowania napięcia pozwala na zabezpieczenie urządzenia przed ewentualną awarią. Do modeli IPS można podłączać różnego rodzaju zasilacze do laptopa lub telefonu komórkowego, grzałki, sprzęt audio, telewizory oraz oświetlenie typu LED. Użytkownicy przetwornic IPS powinni pamiętać, że nie wolno podłączać urządzeń mających wbudowany transformator albo silnik indukcyjny. Z tego względu niemożliwe jest podłączenie sprzętu AGD, elektronarzędzi, pomp czy świetlówek. Niektóre laptopy bez filtra PCF będą pracować niestabilnie, co oznacza, że w trakcie pracy zasilacz może być nadmiernie przegrzany. W przypadku podłączenia telewizora mogą pojawiać się niespodziewane przerwy oraz zakłócenia w dźwięku, oraz obrazie.  

♦ Przetwornica samochodowa z pełnym sinusem: Zaawansowane i bardziej odporne na obciążenia wytwarzają na wyjściu odpowiednie napięcie przemienne, którego przebieg jest sinusoidalny, czyli taki sam jak w domowej instalacji energetycznej. Pozwala to na podłączenie większości sprzętów, które potrzebują stałego zasilania o dużym natężeniu. Do przetwornicy można podłączyć urządzenia, które mają wbudowany silnik elektryczny oraz transformator.  Takie rozwiązanie sprawdzi się podczas zasilania klimatyzatora, lodówki turystycznej, AGD, pomp czy elektronarzędzi. 

 

Jaką przetwornicę samochodową wybrać? 

Konsumenci, którzy zastanawiają się, jaka jest najlepsza przetwornica samochodowa, powinni przede wszystkim wiedzieć, do jakich celów będzie stosowana. W zależności od tego, jakie urządzenie zostanie podłączone, należy kupić odpowiedni sprzęt, który będzie w stanie je zasilić. Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na rozmiar. Podłączona przetwornica nie może przeszkadzać podczas prowadzenia pojazdu, utrudniać zmiany biegów, zaciągnięcia hamulca ręcznego czy dostępu do dodatkowych funkcji w samochodzie. Opakowanie powinno być szczelne i uniemożliwić dostanie się do środka kurzu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby doprowadzić do awarii. Najlepsza przetwornica samochodowa powinna mieć odpowiednie zabezpieczenia przed zwarciem i odwrotną polaryzacją, a także funkcję chroniącą przed ewentualnym przegrzaniem. Dobrym wyborem będzie zakup urządzenia z ochroną termiczną oraz możliwością regulacji wentylacji, co pozwoli na odpowiednie dobranie intensywności chłodzenia podczas pracy. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ilość gniazd sieciowych oraz dostępność portów USB. 

 

Jaką wybrać pojemność akumulatora do przetwornicy? 

W zależności od miejsca instalacji do wyboru są przetwornice z napięciem wejściowym wynoszącym 12 V w samochodach osobowych oraz 24 V w pojazdach ciężarowych lub niektórych modelach kamperów. Przy doborze odpowiedniego urządzenia należy zwrócić uwagę na pojemność akumulatora znajdującego się w pojeździe. Zaleca się, aby moc przetwornicy była ściśle dopasowana do możliwości akumulatora. Dla danych pojemności trzeba wybrać następujące moce przetwornic: 50 Ah – 150-300 W, 60 Ah – 350-400 W, 65 Ah – 500-600 W, 75 Ah – 800-1200 W, 85 Ah – 1500-2000 W. Użytkownicy, którzy będą korzystać z akumulatora znajdującego się w samochodzie, powinni zdecydować się na urządzenie z zabezpieczeniem przed całkowitym rozładowaniem, co pomoże ustrzec się problemu z późniejszym odpaleniem silnika w pojeździe. 

Przetwornice samochodowe w dobrych cenach 

Podstawowe urządzenie przeznaczone do zmiany prądu stałego na zmienny, które jest wyposażone w jedno gniazdko oraz przewód z możliwością wpięcia do zapalniczki w kabinie to wydatek od 80 do 120 zł w zależności od producenta. Przetwornica o większej mocy do 500 W to koszt do 170 zł, a model o mocy do 800 W kosztuje nawet do 300 zł. Mocne urządzenia do 1000 W z dodatkowymi przewodami umożliwiającymi podłączenie bezpośrednio z akumulatora to wydatek od 300 do 800 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie kupić przetwornicę samochodową? 

Możliwości zakupienia przetwornicy samochodowej jest wiele. W zależności od tego, na jaki produkt użytkownik się zdecyduje, może skorzystać z bogatej oferty stacjonarnych sklepów RTV i AGD, gdzie są dostępne różne urządzenia. W większych sklepach budowlanych również można zakupić solidną przetwornicę napięcia, która sprawdzi się w wielu sytuacjach. Oprócz tego konsument może udać się do dobrze zaopatrzonego sklepu z elektroniką, gdzie specjaliści pomogą wybrać odpowiednie urządzenie spełniające wymagania. Przetwornice samochodową można także zakupić przez Internet. Na wielu portalach sprzedażowych są dostępne wersje z modyfikowanym sinusem oraz z czystym i pełnym sinusem. 

 

P2: Co to jest przetwornica samochodowa? 

Przetwornica samochodowa zwana także falownikiem lub inwertorem jest niewielkim urządzeniem elektronicznym odpowiedzialnym za zmianę napięcia prądu stałego na zmienny. Sprzęt pozwala na szybkie przetworzenie 12 V na 230 V, co umożliwia podłączenie różnego rodzaju urządzeń elektrycznych w miejscu, gdzie nie ma dostępu do prądu. Takie rozwiązanie sprawdza się najczęściej na polu kempingowym, gdzie utrudniona dostępność do sieci energetycznej zmusza turystów do skorzystania z zasilania przyczepy lub samochodu osobowego. W zależności od modelu falownika możliwe jest podłączenie przez gniazdo zapalniczki w kabinie kierowcy i bagażniku lub bezpośrednie podpięcie do akumulatora. Rozwiązanie jest często stosowane przez kierowców ciągników siodłowych z naczepą, którzy niejednokrotnie są zmuszeni do postoju w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu. 

P3: Jak podłączyć przetwornicę samochodową?

Podłączenie przetwornicy samochodowej jest proste, lecz wymaga podstawowej wiedzy na temat napięcia oraz tego, jakie jest maksymalne obciążenie bezpieczne dla instalacji. Przed zakupem należy sprawdzić, w jaki sposób producent przewiduje możliwość podłączenia, ponieważ w zależności od sprzętu można skorzystać z gniazda zapalniczki lub wpiąć bezpośrednio do akumulatora. Obie metody są skuteczne i tak naprawdę od użytkownika zależy, z której z nich skorzysta. W przypadku podłączenia do gniazda zapalniczki wystarczy jedynie wpiąć wtyczkę i uruchomić falownik. Podłączenie bezpośrednio do akumulatora wymaga zastosowania dołączonych do produktu zacisków w postaci znanych wszystkim krokodylków. 

 

P4: Ile wytrzyma akumulator po podłączeniu przetwornicy samochodowej? 

Osoby, które zastanawiają się, ile wytrzyma akumulator po podłączeniu do niego przetwornicy samochodowej, powinny wiedzieć, że jest to uzależnione od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim zależy to od pojemności akumulatora oraz stopnia jego naładowania. Równie ważna jest sama przetwornica i jej zabezpieczenia przed całkowitym rozładowaniem, a także ilość prądu pobierana przez sprzęt podłączony do falownika. Przykładowo, akumulator o pojemności 74 Ah oraz przetwornica 12 V – 220 V / 1000 W z podłączonym laptopem będą działać od 2,5 do 3 godzin. Czas działania zostaje skrócony w momencie, gdy podłączone urządzenie ma wyższe zapotrzebowanie na energię elektryczną lub pojemność akumulatora jest mniejsza. Oczywiście ważne jest, aby dobierać moc inwertera pod daną pojemność. W przypadku akumulatorów 50 Ah optymalnym wyborem jest przetwornica 150-300 W. 

 

P5: Jak działa przetwornica samochodowa? 

Działanie przetwornicy samochodowej polega na zmianie napięcia 12 V znajdującego się w instalacji w aucie z prądu stałego na zmienny wynoszący 230 V. Takie rozwiązanie umożliwia podłączenie urządzeń elektrycznych w zależności od potrzeb użytkownika i wybranego rozwiązania. Dostępne są dwa podstawowe rodzaje przetwornic, które w zależności od potrzeb można wybrać. Model z modyfikowanym sinusem nadaje się do sprzętów takich jak laptop, telewizor lub do oświetlenia. Minusem tańszej przetwornicy są ograniczenia powodujące zakłócenia pracy niektórych urządzeń. Mocniejsze przetwornice z pełnym sinusem sprawdzą się podczas ładowania lodówek, klimatyzatorów oraz innych sprzętów pobierających energię. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

Jest takie miejsce, które przez wielu jest uważane za idealne połączenie dla miłośników kasyn i samochodów. Mowa oczywiście o Monako, na którego ulicach, szczególnie w miesiącach letnich, pojawiają się najnowocześniejsze, najpiękniejsze i najdroższe samochody. Można je zobaczyć w szczególności przy Casino de Monte Carlo, do którego chętnie udają się właściciele tych superpojazdów.

Fani czterech kółek, którzy nie mogą pozwolić sobie na podróż do Monako, mogą spróbować szczęścia, wybierając kasyno online, które posiada w swoim katalogu gry inspirowane szybkimi i nowoczesnymi samochodami. Nasza ekspertka Krysia Przybyło prezentuje swoich faworytów.

 

Drive: Multiplier Mayhem (NetEnt)

Szybkie samochody i bohaterowie, obok których nie da się przejść obojętnie. Drive: Multiplier Mayhem to jeden z najbardziej lubianych automatów do gier, którego cechą charakterystyczną jest prędkość, adrenalina oraz tytułowe mnożniki.

Gra posiada 5 bębnów oraz 15 linii wygrywających. Podczas rozgrywki można zdobyć darmowe spiny oraz mnożniki Wild, które powiększają wygraną według swojej wartości oraz domyślnego mnożnika przypisanego do bębna. Najwyższa wartość mnożnika Wild może wynieść aż 120-krotność postawionego zakładu.

Darmowe spiny w grze można zdobyć po tym, gdy wylosuje się co najmniej trzy symbole Scatter od 2 do 4 bębna. Jednorazowo można uzyskać 10 darmowych spinów, jednak te rundy mogą być uruchamiane ponownie. Drive: Multiplier Mayhem z pewnością powinna pojawić się wysoko na liście slotów do przetestowania przez wszystkich miłośników automatów do gier o tematyce samochodowej.

Racing for Pink (Microgaming)

Microgaming to jeden z najpopularniejszych twórców gier kasynowych, dlatego wybierając gry producenta, można przygotować się na niezapomniane doświadczenie. Automat do gier Racing for Pink posiada 5 bębnów i oferuje aż 243 sposoby na wygraną. Tytuł gry ściśle nawiązuje do slangu stosowanego wśród uczestników wyścigów ulicznych, a projekt slotu i symbole na bębnach nie pozostawiają wątpliwości co do tego, jaki jest temat przewodni gry.

 

Według zasady Racing for Pinks zwycięzca wyścigu może zatrzymać samochód przeciwnika, a w tym automacie, szczęśliwca zachowuje wszystko to, co udało mu się zdobyć, kręcąc bębnami. Symbole w grze przedstawiają silniki samochodowe, gotówkę, logo Bonus Race, logo Racing for Pinks Wild oraz logo z darmowymi spinami, pełniące rolę ikony Scatter. Jeśli pojawi się ona na bębnach 1 oraz 5, gracz otrzyma kilka darmowych obrotów, których ilość jest losowa. Maksymalnie można uzyskać do 30 bezpłatnych obrotów.

 

Green Light (Realtime Gaming)

Pasjonaci wyścigów samochodowych nie mogą narzekać na brak rozrywki. Green Light to kolejny slot inspirowany szybkimi samochodami i adrenaliną towarzyszącą chęci dążenia do zwycięstwa. Maszyna posiada 5 bębnów oraz 20 linii wygrywających.

Podczas rozgrywki można trafić na symbol Scatter (Green Light), który aktywuje rundę bonusową, w której wybiera się jeden z pięciu samochodów wyścigowych. W zależności od rezultatu wyścigu do zdobycia jest aż do 25 darmowych obrotów. Dużym plusem gry Green Light jest możliwość uczestniczenia w walce o progresywnego jackpota podczas każdego obrotu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Anteny samochodowe płetwa rekina – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wielu konsumentów decyduje się na zakup anteny samochodowej płetwa rekina. Wybór określonego modelu nie jest jednak prosty. Wszystko przez to, że na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych produktów. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się oferowanym przez producentów sprzętom. W efekcie naszych prac powstał ranking anten samochodowych płetwy rekina. Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się model Shark 12VDC. Jest to produkt wykonany z najwyższej jakości materiałów. Możemy być więc pewni, że antena samochodowa nie zniszczy się zbyt szybko. Model ma dwa rodzaje złącz, co czyni go bardziej uniwersalnym. Odbierany sygnał radiowy jest bardzo dobrej jakości – gwarantuje to maksymalny komfort użytkowania. Z racji tego, że sprzęt ma czarny kolor, pasuje do większości samochodów. Warto poznać także dokładne opisy pozostałych modeli. Znajdziesz je w naszym zestawieniu. Na drugim miejscu w rankingu uplasowała się antena samochodowa płetwa rekina Shark I AM/FM. Sprzęt wykazuje dużą odporność na zmienne warunki pogodowe.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Antena pasuje do większości samochodów. Wszystko przez to, że wyposażono ją w dwa rodzaje złączy, czyli Fakra i DIN. Produkt jest łatwy w montażu (przeznaczony jest do montażu na tylnej części dachu pojazdu) i nie wpływa negatywnie na estetykę auta.

Wady

Model pięknie połyskuje, jednak w wyniku ciągłej ekspozycji na intensywne promienie słoneczne, opady deszczu czy inne warunki atmosferyczne może po pewnym czasie przestać tak elegancko wyglądać.

Podsumowanie

Produkt daje nam możliwość odbioru sygnałów radiowych, pełni także funkcję odbiorczego urządzenia dla sygnału GPS. Antena ma niewielkie wymiary, dlatego można ją zamontować także na małym, miejskim hatchbacku. Model ma czarny kolor i dobrze komponuje się z każdym odcieniem samochodowego lakieru.

Drugi wybór

Zalety

To wyjątkowo mały produkt, który bardzo łatwo się montuje. Model umożliwia odbiór fal radiowych na różnych częstotliwościach (dla AM jest to zakres od 525 KHz do 1700 KHz, a dla FM – od 76 MHz do 110 MHz).

Wady

Antena co pewien czas traci zasięg, co utrudnia słuchanie radia. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy przejeżdżamy przez tereny górskie lub las (wysokie drzewa zakłócają odbiór radiowego sygnału).

Podsumowanie

Model jest wyposażony w złącze DIN AUDIO, w efekcie czego pasuje do samochodów różnych marek. Produkt ma kabel AM/FM, którego długość wynosi 25 cm. Aby uzyskać dobrą jakość sygnału, antenę powinno się zamontować w tylnej części dachu auta.

Rozważ też

Zalety

Model wyróżnia się minimalistycznym designem. Produkt ma czarny kolor i ma matowe wykończenie, dlatego świetnie prezentuje się na dachu samochodu. Antenę wyposażono w złącze DIN, a do tego może odbierać fale radiowe AM/FM.

Wady

Niektórzy konsumenci uważają, że montaż produktu zajmuje bardzo dużo czasu. Jeżeli obawiamy się, że samodzielnie nie poradzimy sobie z tą czynnością, najlepiej zasięgnąć pomocy instalatora.

Podsumowanie

Antena elegancko wygląda na dachu auta i jest odporna na działanie warunków atmosferycznych. Produkt odbiera fale AM (w zakresie od 525 KHz do 1700 KHz) oraz FM (w zakresie od 76 MHz do 110 MHz). Aby zamontować model musimy wywiercić otwór o średnicy 15 mm.

 

 

3 najlepszych anten samochodowych płetwy rekina. Opinie w 2021 roku

 

1. Antena samochodowa Shark 12VDC

 

Shark 12VDC to zewnętrzna antena samochodowa w kształcie płetwy rekina przeznaczona do zamontowania na tylnej części dachu samochodu. Model został wyposażony w funkcję odbioru sygnałów radiowych, dzięki czemu stanowi wsparcie dla radioodbiorników. Współgra z falami o różnym zakresie – począwszy od AM, na FM skończywszy. Dodatkowo służy on jako urządzenie odbiorcze dla sygnału GPS, co podnosi poziom jego użyteczności.

Antena posiada dwa rodzaje złącz – DIN oraz Fakra, co pozwala na jej dopasowanie do większości samochodów. Korzysta z zasilania pod napięciem 12V. Ma ona oddzielne przewody GPS oraz AM/FM, każdy o długości 150 mm.

Ta najlepsza antena samochodowa płetwa rekina w 2021 roku łączy w sobie funkcjonalność z możliwością dopasowania do pojazdu, do którego została zakupiona. Urządzenie ma ładny, opływowy kształt. Dobrze współgra z powierzchnią każdego dach, nie szpecąc samochodu. Jest ono dostępne w uniwersalnym, czarnym kolorze, świetnie komponującym się z autem, niezależnie od lakieru. Użytkownikom podoba się oryginalny design oraz solidne wykonanie anteny.

Antena samochodowa Shark 12VDC ma podstawę o następujących wymiarach: 14,6 cm x 7,7 cm. Wysokość anteny jest równa 5,6 cm. Produkt ma czarny kolor.

 

Zalety

Wykonanie: W związku z tym, że urządzenie zostało wykonane z dobrych gatunkowo tworzyw, możemy mieć pewność, że nie zniszczy się ono zbyt szybko. Obudowa wykazuje dużą odporność na zarysowania, dzięki czemu zachowuje swój atrakcyjny wygląd przez długi czas.

Funkcjonalność: Sprzęt odbiera fale FM i AM. Co więcej, przy pomocy anteny można odbierać sygnał GPS. Zdecydowanie zwiększa to możliwości zastosowania, jak również funkcjonalność modelu.

Uniwersalność: Produkt ma dwa rodzaje złączy – DIN oraz Fakra. Dlatego też sprzęt będzie odpowiedni do różnego rodzaju samochodów.

Jakość sygnału: Wiele osób zapewnia, że jakość odbieranego przez antenę sygnału jest bardzo dobra. W rezultacie podczas słuchania ulubionego radia nie musimy się martwić o zakłócenia.

Design: Urządzenie ma opływowy kształt, dzięki czemu ładnie wygląda. Zaletą jest również obudowa – ma ona czarny kolor, więc pasuje do każdego samochodu.

 

Wady

Montaż: W pojedynczych opiniach można przeczytać, że montaż urządzenia zajmuje stosunkowo dużo czasu.

 

 

 

 

2. Antena samochodowa Shark I AM/FM

 

Producenci modelu Shark I AM/FM proponują konsumentom niewielkie urządzenie zewnętrzne w kształcie płetwy rekina. Do jego zamontowania wymagane jest sporządzenie w wyznaczony miejscu otworu montażowego o niewielkiej średnicy 15 mm. Zgodnie z zaleceniami producenta należy je umieścić na powierzchni dachu samochodu w jego tylnej części tak, by uzyskać jak najlepszą jakość sygnału.

Antena samochodowa pozwala na odbiór fal radiowych o różnych częstotliwościach. Dla fal FM będzie to zakres od 76 MHz – 110 MHz, natomiast dla fal AM – 525 KHz – 1700 KHz, dzięki czemu znajdujące się w aucie radio będzie mogło odbierać wiele stacji o różnych parametrach. Produkt został wyposażony w złącze DIN AUDIO pozwalające na jego dopasowanie do większości samochodów. Posiada on kabel AM/FM o uniwersalnej długości 250 mm.

Model Shark I poleca się konsumentom poszukującym takiego produktu, którego koszt nie byłby zbytnio wygórowany w stosunku do jakości odbieranego przez niego sygnału. W tym przypadku użytkownicy stwierdzają jednogłośnie, że jest to antena samochodowa płetwa rekina w dobrej cenie.

Shark I AM/FM to bardzo dobra antena samochodowa płetwa rekina do 50 zł. Urządzenie wyposażono w złącze typu DIN. Kabel AM/FM ma długość równą 250 mm.

 

Zalety

Odporność na czynniki zewnętrzne: Produkt został zrobiony z wytrzymałych materiałów. Użyte do produkcji sprzętu tworzywo wykazuje dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych tj. deszcz czy niskie lub wysokie temperatury.

Łatwy montaż: Sporo osób zaznacza, że montaż urządzenia nie jest trudny. Choć trzeba na to poświęcić trochę czasu, można zrobić to samodzielnie, a tym samym zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Kabel AM/FM: Z uwagi na to, że kabel AM/FM wykonano z dobrej jakości materiałów, nie jest on podatny na przetarcia. Zaletą jest także uniwersalna długość przewodu.

Estetyczny design: Bez wątpienia antena samochodowa Shark I AM/FM to produkt, który ładnie się prezentuje. Model ma uniwersalny design, więc pasuje do każdego auta.

 

Wady

Jakość sygnału: Niewielka grupa Internautów twierdzi, że czasami podczas słuchania radia pojawiają się drobne zakłócenia.

 

 

 

 

3. Shark II AM/FM Antena samochodowa

 

Shark II AM/FM to niewielka antena samochodowa o oryginalnym kształcie płetwy rekina. Jego małe rozmiary pozwalają na dopasowanie do powierzchni niemal każdego auta bez obawy o to, że będzie zbyt mocno rzucać się w oczy. Jest on dostępny w czarnym kolorze pasującym do lakierów o różnych kolorach. Między innymi za te cechy model cenią sobie użytkownicy, coraz chętniej po niego sięgając i twierdząc, że jest wyjątkowo uniwersalny.

Urządzenie należy do anten zewnętrznych umiejscawianych na poszczególnych partiach samochodu. Zgodnie z zaleceniami nadaje się ono do montowania na dachu auta, konkretnie na jego tylnej części. Do zamocowania konieczne jest wykonanie otworu o średnicy 15 mm, dlatego też poleca się zlecenie tej czynności fachowcom.

Produkt odbiera fale radiowe o różnych częstotliwościach – i tak, dla fal FM zakres to 76 MHz – 110 MHz, a fal AM – 525 KHz do 1700 KHz. Urządzenie ma złącze typu DIN AUDIO, dopasowujące się do wielu modeli samochodów.

Antena samochodowa Shark II AM/FM ma następujące wymiary: 8,5 cm x 5,8 cm x 4,9 cm. Produkt ma czarny kolor. Długość kabla zasilającego wynosi 250 mm.

 

Zalety

Prawie do każdego auta: Prezentowana antena samochodowa będzie odpowiednia prawie do każdego auta, co czyni ją uniwersalną.

Jakość dźwięku: Urządzenie zostało tak wykonane, aby spełniać oczekiwania wymagających konsumentów. Sprzęt dobrze odbiera fale radiowe. To sprawia, że podczas korzystania z radia, nie musimy się obawiać o to, że odtwarzany dźwięk będzie zniekształcony.

Montaż: Model jest przeznaczony do montażu na tylnej części dachu. Wiele osób uważa, że przyłączenie urządzenia nie jest skomplikowane i poradzi sobie z tym nawet mało doświadczona osoba.

 

Wady

Zarysowania: Niektórzy konsumenci twierdzą, że obudowa produktu jest podatna na zarysowania. Są to jednak pojedyncze opinie.

 

 

 

 

Jaką antenę samochodową płetwę rekina wybrać?

 

Dobra antena samochodowa może znacznie usprawnić działanie mediów w Twoim samochodzie. Jeżeli zamierzasz dokonać zakupu jednego z takich urządzeń, ale nie wiesz, jak je wybrać możesz skorzystać z naszego poradnika. Opisujemy w nim modele, które weszły na rynek kilka lat temu – anteny w kształcie płetwy rekina. Dzięki nam dowiesz się, czym charakteryzują się najpopularniejsze z nich i jak spomiędzy wielu wybrać jeden dla siebie.

Na początku powinieneś zastanowić się, jaki rodzaj produktu będzie dla Ciebie odpowiedni. Dzieli się je ze względu na spełniane przez nie funkcje. Najprostsze są anteny odbiorcze mające za zadanie obsługę radioodbiorników, w tym odbiór fal radiowych, ewentualnie sygnału GPS. Są najmniej problematyczne, jeśli chodzi o miejsce montażu, ale z drugiej strony nie będzie można ich wykorzystać do niczego więcej. Jeśli planujesz równocześnie nadawać sygnał postaw na typ nadawczo – odbiorczy dostosowany do Twoich potrzeb. Jest on bardziej skomplikowany i może stwarzać problemy z zamontowaniem, jednak pozwoli na jego szersze wykorzystanie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że anteny w kształcie płetwy rekina są nastawione raczej na odbiór sygnału radiowego i bardzo rzadko (jeśli w ogóle) spełniają rolę nadajnika.

Opisywane urządzenia są klasyfikowane, jako zewnętrzne umiejscawiane na poszczególnych partiach samochodu. Sposób ich montażu może się różnić w zależności od zakupionego modelu. Część z nich wymaga nawiercenia otworu na przykład w dachu auta i przeprowadzenie przez niego kabli aż do odbiornika radiowego. Inne montuje się przy pomocy magnesu, czy przyssawki, co jednak może mieć wpływ na jakość odbieranego sygnału.

Ważną kwestią – szczególnie w przypadku „płetw rekina” – jest dokonanie zakupu produktu dobrego producenta. Istnieje możliwość znalezienia wielu odpowiedników markowych modeli, jednak jakość odbieranego dźwięku może być naprawdę słaba. Montaż anteny powinieneś zlecić osobie zajmującej się tym fachowo – złe umiejscowienie i połączenie poszczególnych urządzeń, czy wykonanie otworów w sposób wadliwy może mieć wpływ nie tylko na samą antenę, ale również samochodową karoserię.

Jeżeli masz jeszcze chwilę, zajrzyj do naszego rankingu. Zaprezentowaliśmy w nim najlepsze anteny samochodowe płetwa rekina.

 

 

Jak ustawić antenę samochodową typu płetwa rekina

 

Antena płetwa rekina to specjalny typ, który nie tylko dobrze się prezentuje, ale oprócz tego zapewnia lepszy zasięg (choć to zależy od modelu). Zakupiłeś taką antenę, lecz nie wiesz, jak odpowiednio ją ustawić? Nie martw się, przygotowaliśmy krótki tekst, w którym tłumaczymy, jak ustawić antenę samochodową, żeby nie spadła i dobrze łapała zasięg.

Jak zamontować antenę na samochodzie?

Jednym z najpopularniejszych sposobów montowania anteny jest wywiercenie specjalnych dziurek w dachu samochodu, aby antena stabilnie się na nim trzymała. Pamiętaj, że do wywiercenia otworów będzie Ci potrzebny specjalny sprzęt. Warto też zauważyć, że wywiercenie dziurek jest dość groźne dla pojazdu. Wokół otworów może gromadzić rdza, która z czasem może rozprzestrzeniać się dalej. Dlatego polecamy zabezpieczenie dziurek preparatem, który zapobiega powstawania rdzy. Innym sposobem jest przyklejenie anteny z pomocą taśmy. W tym momencie pojawia się odpowiedź na pytanie, jaka antena samochodowa typu płetwa rekina jest polecana. Według nas taka, którą łatwo się montuje, a co najważniejsze, jest sprzedawana w zestawie zawierającym wszystkie potrzebne elementy.

 

Jak dokładnie zamontować antenę płetwa rekina?

Na początku koniecznie oczyść miejsce, w którym chcesz zamontować antenę. Najlepiej dokładnie odtłuścić maskę, wtedy masz pewność, że model nie odczepi się nawet podczas deszczów oraz szybkiej jazdy. Wiele osób korzysta z ciekawego sposobu, jakim jest odrysowanie kształtu anteny na papierze tekturowym. Kiedy przyłożysz papier do pojazdu, wystarczy go usztywnić, a następnie przyłożyć tam antenę. W ten sposób umieszczasz ją w idealnym dla Ciebie miejscu. Po przykręceniu lub przyklejeniu modelu wystarczy odkroić pozostałości po papierze tekturowym.

 

Podłączanie anteny samochodowej typu płetwa rekina

Anteny typu płetwa rekina są stosunkowo nowoczesne, więc możesz mieć pewność, że ich podłączenie nie jest skomplikowane. Zazwyczaj wystarczy podłączenie kabla do radia lub do innego urządzenia. W tym momencie musisz zwrócić uwagę na kompatybilność anteny ze swoim samochodem, zapytać w sklepie lub na forum albo sprawdzić to w opisie produktu na stronie sklepu jeszcze przed kupnem danego modelu. Może się okazać, że złącza modelu będą zupełnie inne, a zamontowanie jacka lub innej przejściówki może być niemożliwe. Dlatego dokładnie sprawdź, czy upatrzony przez Ciebie model można bezpiecznie i bezproblemowo zainstalować w Twoim samochodzie.

Miejsce montażu anteny

Z pewnością słyszałeś, że miejsce montażu anteny ma znaczenie. Według naszych źródeł najlepszym miejscem na zamontowanie płetwy rekina jest tylna część dachu samochodu. Umieszczając model w tym miejscu, masz pewność, że odbiór sygnału będzie odpowiedni. Nie polecamy montowania anteny na klapie bagażnika, ponieważ można w ten sposób łatwo uszkodzić akcesorium, a odbiór może być zakłócany przez wiele czynników. Niektóre osoby wybierają środek dachu. Trzeba przyznać, że w tym miejscu odbiór sygnału jest bardzo dobry, lecz problemem mogą okazać się kable oraz złącza, które trzeba będzie w jakiś sposób schować, a także podłączyć do radia lub nawigacji.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Wewnętrzne anteny samochodowe – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Najlepsza wewnętrzna antena samochodowa to Car Commerce 42783. Skąd mamy tę pewność? Wspomniany model jest jednym z najczęściej polecanych urządzeń. Sprzęt jest doceniany szczególnie za solidne wykonanie. Wykorzystane do jego produkcji materiały cechuje wytrzymałość. W związku z tym możemy być pewni, że antena szybko się nie zniszczy. Model ma wbudowany wzmacniacz, który znacznie poprawia jakość sygnału, a tym samym pozwala na słuchanie programów radiowych bez zakłóceń. Kolejnym atutem, którego nie można pominąć, jest uniwersalność. Urządzenie pasuje prawie do każdego samochodu. Konsumenci zwracają także uwagę na wysoką jakość wykonania przewodu zasilającego, jak również estetyczny design produktu. Z pewnością jesteś ciekawy, jakie jeszcze modele umieściliśmy w przygotowanym przez nas rankingu. Na drugim miejscu uplasowała się wewnętrzna antena samochodowa Sunker W2. Z uwagi na to, że model przeznaczony jest do montażu na szybie jego instalacja jest łatwa. Urządzenie ma technologię SMD, która poprawia jakość odbioru sygnału radiowego.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Antena ma szerokopasmowy wzmacniacz sygnału, dlatego umożliwia odbieranie znacznie większej ilości stacji radiowych. Model ma trwałe mocowanie, które nie jest podatne na uszkodzenia mechaniczne. Produkt wykonano z wytrzymałych materiałów, które są odporne na działanie wiatru i silnego deszczu.

Wady

Choć producent zapewniał, że montaż produktu jest łatwy, niektórzy kupujący mieli problem z tą czynnością.

Podsumowanie

Sprzęt należy zamocować we wnętrzu samochodu. Szerokość anteny to 34 cm, a długość dołączonego przewodu to 190 cm. Jest to antena uniwersalna, dlatego możesz ją zainstalować w każdym samochodzie. Wbudowany wzmacniacz potęguje siłę sygnału niezależnie od lokalizacji nadajnika czy ukształtowania terenu.

Drugi wybór

Zalety

Montaż nie wymaga wiercenia otworów. Wystarczy użyć specjalnej taśmy, która utrzyma antenę. Choć produkt montuje się na przedniej szybie, nie ogranicza on widoczności. Jest to uniwersalne urządzenie, które pasuje do wszystkich samochodów. Model ma atrakcyjny design.

Wady

Materiały użyte do wykonania produktu nie są najwytrzymalsze. Łatwo go uszkodzić podczas montażu.

Podsumowanie

Wbudowany wzmacniacz pozwala na zwiększenie ilości stacji radiowych odbieranych przez radio. Do anteny dołączono przewód o długości 2 m. Sam sprzęt liczy 34 cm. Według producenta trwałe przymocowanie urządzenia zajmie nam tylko kilka minut. Czynność tę wykonujemy używając specjalnej taśmy dołączonej do anteny.

Rozważ też

Zalety

Montaż produktu nie zajmuje dużo czasu, gdyż wystarczy przykleić go na przedniej szybie. To oznacza, że z przymocowaniem go poradzimy sobie samodzielnie. Model ma długi, 210 cm kabel, który można swobodnie przeprowadzić przez kabinę auta.

Wady

Choć w mieście antena bardzo dobrze odbiera sygnał stacji radiowych to niekiedy gubi go po wjechaniu na teren niezabudowany lub górzysty. Słuchanie radia jest też utrudnione w czasie jazdy przez las.

Podsumowanie

Model odbiera zakres fal AM i FM. Z uwagi na to, że produkt jest niewielki na pewno nie będzie przeszkadzał kierowcy ani podróżującym z nim pasażerom. Poza tym antena nie wpływa negatywnie na wygląd kabiny samochodu.

 

3 najlepszych wewnętrznych anten samochodowych. Opinie w 2021 roku

 

1. CarCommerce wewnętrzna ze wzmacniaczem 42783

 

Prezentujemy antenę samochodową Car Commerce, która została wyposażona w elektroniczny, szerokopasmowy wzmacniacz. Ten element umożliwia poprawny odbiór wielu różnych stacji radiowych, bez względu na odległość od nadajnika czy ukształtowanie terenu. Powyższy model został przystosowany do podłączenia do samochodowego radia mającego standardowe gniazdo antenowe.

Ta wewnętrzna antena samochodowa w dobrej cenie ma wymiary: 38 cm x 7,5 cm x 4 cm. Nie powinna ona przeszkadzać pasażerom, ani ograniczać widoczności kierowcy. Ze względu na to, że produkt jest przeznaczony do montażu wewnątrz auta nie jest on narażony na uszkodzenia mechaniczne.

Z opublikowanych w Internecie opinii wynika, że antena bardzo dobrze sprawdza się w samochodzie. Dzięki niej możemy bez przeszkód słuchać swoich ulubionych stacji radiowych i tym samym umilić sobie podróż. Co więcej, model CarCommerce zawiera w zestawie kabel, dlatego nie musimy kupować go osobno.

Car Commerce to bardzo dobra wewnętrzna antena samochodowa do 15 zł. Szerokość modelu wynosi 34 cm, a długość przewodu to 190 cm.

 

Zalety

Wzmacniacz: Prezentowana antena została wyposażona w elektroniczny, szerokopasmowy wzmacniacz. To on sprawia, że jakość odbieranego sygnału jest bardzo dobra. W związku z tym nie ma obaw o zakłócenia, które uniemożliwiłby komfortowe słuchanie radia.

Wykonanie: Produkt zrobiono z dobrych gatunkowo materiałów – są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. To pozwala mieć pewność, że antena nie tylko zachowa swój estetyczny wygląd, ale też nie ulegnie zbyt szybko awarii.

Uniwersalność: Z informacji podanych przez producenta wynika, że model CarCommerce 42783 będzie odpowiedni prawie do każdego auta. Można więc uznać, że jest to uniwersalna antena wewnętrzna.

Design: Urządzenie ma czarny kolor i prosty kształt, dlatego dobrze dopasowuje się do wnętrza samochodu.

Przewód: Należy wspomnieć o tym, że przewód zasilający jest odpowiednio długi. Co więcej, wykonano go z odpornych na przetarcia materiałów.

 

Wady

Montaż: Mimo zapewnień producenta montaż urządzenia może okazać się trudny dla niedoświadczonych w tej kwestii konsumentów.

 

 

 

 

2. Antena samochodowa wewnętrzna ze wzmacniaczem Sunker W2

 

Wewnętrzna antena samochodowa Sunker W2 to model ze wzmacniaczem. Ten element zapewnia niezawodne działanie zamontowanego w aucie radioodbiornika. W komplecie znajduje się kabel o długości 2 m. Antenę montujemy na przedniej szybie. Nie powinna on jednak utrudniać bezpiecznego prowadzenia pojazdu, ani zmniejszać komfortu podróżujących z nami pasażerów.

Długość anteny to 34 cm. Ponieważ nie wymaga ona wiercenia otworów w karoserii samochodu jej montaż nie zajmuje dużo czasu. Poza tym produkt pasuje do wszystkich typów aut (zarówno do dużych SUV-ów, jak i niewielkich hatchbacków). Istotną zaletą wspomnianego modelu jest prosty i estetyczny design. Z tego względu łatwo dopasujemy go do wnętrza naszego pojazdu.

Wielu konsumentów twierdzi, że produkt jest godny uwagi. Przymocowanie go zajmuje zaledwie kilka minut, dlatego każdy z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem. Do produkcji anteny wykorzystano dobrej jakości materiały. To sprawia, że model Sunker W2 jest wytrzymały i solidny.

Antena wewnętrzna Sunker W2 odbiera fale FM i AM. Długość modelu wynosi 34 cm, a przewód mierzy 200 cm. Produkt ma czarny kolor.

 

Zalety

Jakość odbioru: Za sprawą technologii SMD mamy zapewniony odpowiedni odbiór stacji radiowych. W trakcie słuchania muzyki nie ma zakłóceń (nieprzyjemne szumy czy przerywanie dźwięku).

Dioda LED: Na sprzęcie umieszczono diodę LED, która informuje o pracy wzmacniacza. To pozwala sprawdzić, czy działa on poprawnie.

Montaż: Wewnętrzna antena samochodowa przeznaczona jest do zamontowania na przedniej szybie w samochodzie. Jak podają Internauci, instalacja sprzętu nie zajmuje dużo czasu. Nie trzeba mieć dużego doświadczenia, aby dobrze wykonywać to zadanie.

Design: Należy docenić estetyczny i prosty design produkt. Dzięki niemu antena dobrze prezentuje się w każdym samochodzie.

 

Wady

Zarysowania: Część konsumentów zauważyło, że powierzchnia urządzenia jest podatna na zarysowania. To może sugerować, że obudowę wykonano z nie najlepszych gatunkowo tworzyw.

 

 

 

 

3. Antena Wewnętrzna Ze Wzmacniaczem CAR-ANT24/205

 

Prezentujemy CAR-ANT24/205, czyli wewnętrzną antenę samochodową, która spełni oczekiwania konsumentów poszukujących dobrej jakości sprzętu. Urządzenie przeznaczone jest do odbioru fal FM i AM. Produkt ma czarny kolor, dlatego pasuje do wielu samochodów. Z racji stosunkowo niewielkich wymiarów, nie zwraca dużej uwagi innych osób, a tym samym nie zaburza estetyki we wnętrzu samochodu.

Antena sprzedawana jest w zestawie z przewodem zasilającym o długości 210 cm. Model przeznaczony jest do montażu na szybie samochodowej. Urządzenie wystarczy przykleić do jej powierzchni. Z racji tego, że instalacja nie jest skomplikowana nikt nie powinien mieć z nią trudności. Obudowa została zrobiona z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wiele osób decyduje się na zakup wewnętrznej anteny samochodowej CAR-ANT24/205, ponieważ podczas słuchania radia, nie będziemy musieli się przejmować ciągłymi zakłóceniami. Wszystko za sprawą dobrego wzmacniacza.

CAR-ANT24/205 to antena wewnętrzna z kablem o długości 210 cm. Model odbiera fale FM i AM. Urządzenie jest przeznaczone do montażu na szybie.

 

Zalety

Wzmacniacz: Sprzęt ma wzmacniacz, który sprawia, że antena lepiej działa. W efekcie podczas słuchania radia nie ma problemu z szumami czy innego rodzaju zakłóceniami.

Mocowanie: Łatwy system mocowania to coś, co przekonuje konsumentów do zakupu CAR-ANT24/205. Prezentowaną antenę samochodową montuje się na szybie. Nie trzeba do tego profesjonalnych narzędzi ani dużego doświadczenia.

Obudowa: Zrobiona z wytrzymałych tworzyw obudowa nie jest podatna na zarysowania i dobrze zabezpiecza znajdujące się w środku elementy. To minimalizuje ryzyko szybkiego uszkodzenia anteny.

 

Wady

Przewód: Niewielka grupa konsumentów uważa, że jakość wykonania przewodu zasilającego mogłaby być nieco lepsza.

 

 

 

 

Jaką wewnętrzną antenę samochodową wybrać?

 

Bez anteny samochodowej radio zamontowane w naszym aucie nie będzie odpowiednio działać. Dlatego tak ważny jest zakup dopasowanego modelu. Zdajemy sobie sprawę, że różnorodność takich produktów na rynku może utrudniać podjęcie dobrej decyzji. Dla ułatwienia stworzyliśmy poniższy poradnik. Na jego końcu umieściliśmy ranking przedstawiający trzy wewnętrzne anteny. Ponieważ montuje się je w środku kabiny samochodu nie przeszkadzają one np. podczas parkowania pod drzewami lub niskim dachem.

Wielu kierowców narzeka, że odbiornik mocowany na zewnątrz auta negatywnie wpływa na wygląd pojazdu. Co więcej, niektóre modele wymagają wywiercenia otworu w dachu czy bagażniku, a to jest dość kłopotliwe. Zakup produktu wewnętrznego pozwala tego uniknąć. Zwykle przykleja się go do szyby albo wstecznego lusterka. Jedną z największych zalet wewnętrznych anten jest to, że nie musimy obawiać się ich złamania czy urwania w przypadku nieostrożnej jazdy. Co więcej, są one dyskretne i nie zwracają na siebie uwagi przechodniów czy pasażerów.

Wbrew pozorom, budowa anteny zewnętrznej i wewnętrznej jest bardzo podobna. Obie składają się z: pręta (jest on wykonany z materiału wyróżniającego się dobrym przewodnictwem fal), cewki, kabla oraz podstawy ułatwiającej montaż.

Uważa się, że najlepsza wewnętrzna antena samochodowa w 2021 roku jest wyposażona w specjalny wzmacniacz. Jego obecność sprawia, że produkt znacznie lepiej odbiera stacje radiowe. Robiąc zakupy, powinniśmy sprawdzić, czy wybrany model jest przystosowany do podłączenia do radia mającego standardowe gniazdo antenowe. Inaczej będziemy musieli dokupić specjalne przejściówki, a to dodatkowy wydatek.

Jeżeli chcemy szybko i bez problemów zamontować antenę w aucie powinniśmy zdecydować się na produkt z kablem zasilającym w zestawie. Zwykle ma on długość ok. 2 m i możemy bez problemów przeprowadzić go przez kabinę samochodu. Z pewnością uda nam się go ukryć tak, aby nie przeszkadzał osobie kierującej, ani pasażerom. Równie istotny w tej kwestii okazuje się być rozmiar samej anteny. Ponieważ taki produkt montuje się wewnątrz pojazdu, nie powinien on być zbyt duży. Najczęściej długość modeli wewnętrznych wynosi od 30 cm do ok. 40 cm. Doskonale pasują one więc nawet do bardzo małych aut.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Najlepsza Antena Samochodowa ze Wzmacniaczem – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Potrzebujesz anteny samochodowej ze wzmacniaczem, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Chcesz dowiedzieć się, jakie sprzęty są polecane przez konsumentów, ale nie masz czasu na czytaniu wielu opinii? Trafiłeś w odpowiednie miejsce. Dla osób, takich jak Ty przygotowaliśmy ranking anten samochodowych ze wzmacniaczem. Modelem z pierwszego miejsca jest Multisort CAR-ANT/SKU809B z solidną konstrukcją. Materiały użyte do produkcji tego sprzętu uznaje się za wytrzymałe. Produkt nie jest podatny na zniekształcenia, działanie korozji czy czynniki zewnętrzne. Antena została dodatkowo zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Urządzenie charakteryzuje wysoka czułość, więc nie ma problemu z odbieraniem sygnału. Jest ono polecane do samochodów różnych marek: Seat, Skoda i Volkswagen. Jeśli ta propozycja nie do końca Cię przekonuje, poznaj pozostałe produkty z naszego zestawienia. Drugie miejsce należy do anteny samochodowej ze wzmacniaczem Raku II CAR-ANT22. Jest ona przystosowana do różnych modeli aut.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Instalacja anteny jest bardzo prosta i z pewnością każdy sobie z nią poradzi. Sprzęt wykazuje dużą czułość, co oznacza, że bardzo dobrze odbiera sygnał. Wykonanie masztu z dobrych gatunkowo tworzyw powoduje , że model jest bardzo trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych. Dzięki przemyślanej konstrukcji antenę można wydłużyć aż do 18 cm.

Wady

Konfiguracja urządzenia może sprawiać kłopoty osobom, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tego typu urządzeniami.

Podsumowanie

Produkt jest odpowiedni do aut takich marek, jak Volkswagen, Seat oraz Skoda. Model został wyposażony w długi przewód (31 cm), co znacznie zwiększa możliwości montażu. Produkt został wyposażony w specjalne zabezpieczenie przed wilgocią.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt ma wbudowany dodatkowy wzmacniacz, możesz bez przeszkód słuchać ulubionych stacji radiowych niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz. Model jest odporny na wilgoć oraz niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Użycie trwałych materiałów do produkcji anteny spowodowało, że jest ona trwała.

Wady

Chociaż sam montaż anteny zajmuje kilka minut to jej odpowiednie podpięcie i ewentualne skonfigurowanie może powodować problemy.

Podsumowanie

Maszt ma długość 37 cm. Kąt nachylenia równy około 60 st. powoduje, że antena jest odporna na złamania na skutek silnego wiatru. Średnica otworu montażowego wynosi około 18,5 mm.

Rozważ też

Zalety

Antena wewnętrzna Sunker nie wpływa negatywnie na wygląd samochodu, jest niemal niezauważalna. Bardzo dobrze odbiera sygnał bez zakłóceń. Antenę wykonano z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu jest wytrzymała. Produkt nadaje się do przyklejenia na przedniej szybie. Długość anteny wynosi 34 cm, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca.

Wady

Przewód od anteny powinien być trochę dłuższy, aby umożliwić zamontowanie anteny w dowolnym miejscu w samochodzie. Ponadto po odklejeniu od szyby, nierzadko pozostają na szkle nieestetyczne ślady.

Podsumowanie

Jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnej anteny samochodowej, ciekawym rozwiązaniem jest model wewnętrzny Sunker ze wzmacniaczem. Sprzęt dobrze odbiera sygnał. Antenę można przymocować do szyby, gdzie jest niemal niewidoczna i nie szpeci wnętrza pojazdu. Produkt jest wytrzymały i łatwy w montażu.

 

 

Anteny samochodowe ze wzmacniaczem – ranking

 

 

1. Antena Dachowa VW, Seat, Skoda ze Wzmacniaczem Multisort CAR-ANT/SKU809B

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Multisort CAR-ANT/SKU809B, czyli anteny samochodowej przeznaczonej do montażu na dachu. Konsumenci, którzy kupili ten model podkreślają, że jego instalacja nie jest trudna. Wystarczy dosłownie kilka minut, aby odpowiednio podpiąć sprzęt i móc z niego korzystać.

Produkt będzie odpowiedni do aut marki Skoda, Volkswagen i Seat. Antena wykazuje dużą czułość elektroniczną, co oznacza, że sygnał będzie dobry. Maszt zrobiony jest z dobrych gatunkowo tworzyw, co daje gwarancję, że sprzęt będzie należycie spełniał swoje zadanie przez długi czas. Przewód ma długość 31 cm, zaś antenę można wydłużyć do 18 cm.

Przeglądając opinie konsumentów na temat Multisort CAR-ANT/SKU809B można dojść do wniosku, że jest to godny uwagi model. Wyróżnia go atrakcyjna cena i łatwy montaż. Wśród zalet wymienia się także odporność na czynniki zewnętrzne. Urządzenie ma specjalne zabezpieczenie przed wilgocią, co pozytywnie wpływa na jego jakość.

Multisort CAR-ANT/SKU809B to dobra antena samochodowa ze wzmacniaczem do 50 zł. Przewód zasilający ma długość równą 31 cm.

 

Zalety

Dobra czułość: Osoby korzystające z tego sprzętu przyznają, że jego czułość jest na dobrym poziomie. Antena skutecznie zbiera sygnał, więc nawiązanie dobrej jakości połączenia jest łatwe.

Solidne wykonanie: Do produkcji masztu wykorzystano dobre gatunkowo materiały. Są one odporne na działanie czynników zewnętrznych. Sprzęt na długo zachowuje sprawność, ryzyko jego awarii jest małe.

Możliwość wydłużenia konstrukcji: Użytkownicy doceniają to, że istnieje możliwość wydłużenia konstrukcji do 18 cm. Tym samym można dopasować sprzęt w zależności od potrzeb i oczekiwań.

Przeznaczenie: Antena samochodowa ze wzmacniaczem jest przeznaczona do samochodów różnych marek: Seat, Skoda i Volkswagen. Można uznać ją za uniwersalny model.

Zabezpieczenie przed wilgocią: Producent zadbał o to, aby zwiększyć trwałość urządzenia. Mając to na celu, zabezpieczył konstrukcję anteny przed działaniem wilgoci. W efekcie wykazuje ona większą odporność na działanie czynników zewnętrznych.

 

Wady

Konfiguracja: Część osób przyznaje, że konfiguracja anteny samochodowej może okazać się nieco skomplikowana.

 

 

 

 

2. Antena Samochodowa VW, Skoda, Seat RAKU II ze Wzmacniaczem

 

Polecanym przez konsumentów modelem jest Raku II CAR-ANT22. Ta antena samochodowa posiada wbudowany wzmacniacz ze złączem antenowym typu RAKU II. Jej montaż jest prosty – wystarczy umieścić urządzenie na dachu auta i odpowiednio je podpiąć.

Antena będzie odpowiednia do samochodów marki Volkswagen, Skoda i Audi. Maszt produktu ma długość równą 37 cm. Jego kąt nachylenia wynosi 60 st. Średnica otworu montażowego wynosi 18,5 mm. Produkt zrobiono z wytrzymałych materiałów, co sprawia, że wykazuje dużą odporność na uszkodzenia. Odbierany sygnał jest mocny, dlatego w trakcie słuchania radia nie pojawiają się żadne zakłócenia.

Konsumenci wypowiadają się pochlebnie na temat Raku II CAR-ANT22. Według nich jest to jeden z najlepszych modeli dostępnych na rynku za taką kwotę (około 60 zł). Montaż anteny nie zajmuje zbyt wiele czasu i jest prosty, dzięki czemu poradzi sobie z nim nawet osoba o małym doświadczeniu w tego typu czynnościach.

Antena samochodowa ze wzmacniaczem Raku II CAR-ANT22 ma maszt o długości 370 mm. Kąt jego nachylenia wynosi 60 stopni.

 

Zalety

Jakość wykonania: Jak podają użytkownicy przeprowadzający test anten samochodowych ze wzmacniaczem, solidność wykonania omawianego modelu jest bardzo dobra. Sprzęt nawet po dłuższym czasie użytkowania działa sprawnie i wygląda, jak nowy.

Do różnych modeli samochodów: Prezentowana antena jest dostosowana do różnych modeli samochodów. Można z niej korzystać w autach wielu marek.

Wzmacniacz: Urządzenie wyposażono w sprawnie działający wzmacniacz. Dzięki niemu jakość sygnału jest lepsza.

Odporność na czynniki zewnętrzne: Jak podaje producent, sprzęt został tak zrobiony, aby wykazywać możliwie najlepszą odporność na działanie czynników zewnętrznych.

 

Wady

Konfiguracja i podpięcie: Osoby, które kupiły ten model przyznają, że jego konfiguracja i odpowiednie podpięcie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

3. Antena Samochodowa Wewnętrzna ze Wzmacniaczem Sunker W1

 

W zestawieniu polecanych przez konsumentów kamer samochodowych ze wzmacniaczem musiał się znaleźć model Sunker W1. To urządzenie przystosowane do montażu wewnątrz pojazdu. Jego instalacja przebiega prosto. Przewód zasilający ma długość 2 m, więc, jak wskazują użytkownicy, antenę można poprowadzić przez szybę na stronę pasażera.

Ten model ma długość równą 34 cm, a typ zasilania to 12V DC. Produkt zajmuje stosunkowo mało miejsca i nie zwraca dużej uwagi wśród pasażerów. Ze względu na to, że instalacja sprzętu nie jest skomplikowana, każdy powinien sobie z nią poradzić.

Czy warto inwestować w wewnętrzną antenę samochodową ze wzmaniaczem Sunker W1? Sporo osób po poznaniu możliwości sprzętu twierdzi, że tak. Model zapewnia dobrą jakość sygnału.

Sunker W1 to antena samochodowa o długości równej 34 cm. Ma ona zasilanie 12V DC. Długość przewodu wynosi 2 m.

 

Zalety

Łatwy montaż: Sunker W1 to antena samochodowa przeznaczona do montażu wewnątrz pojazdu. Przykleja się ją na przedniej szybie. Warto przy tym podkreślić, że nie zajmuje ona dużo miejsca i estetycznie się prezentuje.

Dobra jakość sygnału: Większość osób zgadza się ze stwierdzeniem, że antena samochodowa gwarantuje dobrą jakość sygnału nawet w trudniejszych warunkach.

Przewód zasilający: Z uwagi na to, że długość przewodu zasilającego wynosi 2 m, instalacja przebiega bez problemu.

 

Wady

Wykonanie: Nieliczne osoby zwracają uwagę na to, że sprzęt mógłby być zrobiony z nieco lepszych materiałów. Istnieje obawa, że szybko na jego powierzchni pojawią się drobne zniekształcenia.

 

 

 

 

Jaką antenę samochodową ze wzmacniaczem wybrać?

 

Osoby poszukujące anteny samochodowej zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Znajdują się w nim cenne informacje, które z pewnością ułatwią wybranie dobrej jakości modelu. W tekście wskazujemy, jakie cechy są najważniejsze w przypadku tego typu urządzeń. Na końcu poradnika znajduje się także zestawienie, w którym umieściliśmy najlepsze anteny samochodowe ze wzmacniaczem.

 

 

Do naszego zestawienia wybraliśmy produkty wyposażone we wzmacniacz, ponieważ zapewniają one lepszą jakość sygnału. Dzięki temu możemy słuchać ulubionych stacji radiowych bez obaw o zakłócenia.

Jeśli decydujemy się na zakup anteny samochodowej, musimy zastanowić się, jaki jej rodzaj będzie dla nas najbardziej odpowiedni. W sklepach można znaleźć modele przeznaczone do montażu na zewnątrz i takie, które montuje się w środku. Pierwszy wariant jest najczęściej wybierany przez konsumentów. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie instalowane na dachu zwykle lepiej odbiera sygnał, co przekłada się na większy komfort użytkowania. Musimy jednak pamiętać o tym, że tego typu sprzęty są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też anteny montowane wewnątrz zwykle rzadziej ulegają zniszczeniu.

Mówiąc o trwałości urządzenia, nie sposób pominąć kwestii tworzyw użytych do jego produkcji. Dlatego też najlepsza antena samochodowa ze wzmacniaczem w 2021 roku jest zrobiona z dobrych gatunkowo materiałów. Produkt wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie niskich i wysokich temperatur. Wybierając model wykonany z solidnych materiałów, możemy mieć pewność, że będzie to inwestycja na długie lata.

Kolejną, ważną kwestią podczas wyboru anteny jest jej dostosowanie do posiadanego przez nas samochodu. Przed zakupem wystarczy upewnić się, że model, który chcemy kupić, jest dostosowany do naszego auta. Informacje na ten temat można znaleźć na opakowaniu.

Warto także upewnić się, czy montaż modelu jest prosty, a wszystkie potrzebne do tego elementy znajdują się w zestawie. W komplecie powinniśmy otrzymać czytelną instrukcję obsługi, która krok po kroku wyjaśni, jak należy zainstalować antenę. Dobrym rozwiązaniem jest także sprawdzenie recenzji konsumentów. W opiniach znajdziemy informację na temat tego, czy montaż urządzenia jest prosty.

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

Ceny paliw budzą emocje u niemal każdego z nas. Nie tylko fakt, że niemal każdy jest zmotoryzowany i zwyczajnie “boli” go, gdy na stacji paliw najpierw napełnia zbiornik paliwa za, przykładowo 285 zł, aby po jakimś czasie chwytając za dystrybutor paliwa ten sam zbiornik zapełnić za kwotę 325 zł, ale również świadomość większości z nas, że w ślad za zwiększoną ceną paliwa rosną inne ceny, począwszy od chleba, na pobycie wakacyjnym skończywszy. 

 

Co zatem wpływa na taką a nie inną cenę paliw i jak kształtowała się ona w przeszłości, a czego możemy spodziewać się w przyszłości?

Oczywiście stacje paliw mają znikomy wpływ na cenę. Największą kwotę procentowo jaką płacimy za paliwo to narzucone na ten produkt podatki, na które składają się takie daniny jak: Podatek VAT, opłata emisyjna, opłata paliwowa i podatek akcyzowy. Łącznie, jak podaje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, w oleju napędowym i autogazie to 40 % ceny, w benzynie aż 56%. Kolejnym składnikiem ceny detalicznej paliwa to cena paliwa w rafinerii, która według tej samej organizacji wynosi 44 % ceny detalicznej w przypadku oleju napędowego i autogazu i 38 % w przypadku benzyny. Jedynie 6% kwoty to marża jaką stacja paliw narzuca jako swój zysk w przypadku benzyny i oleju napędowego, a 16 % przy autogazie. Żeby zobrazować procenty w realnych kwotach, dokonaliśmy przeliczenia średniej ceny paliwa z województwa mazowieckiego z dnia 2021-06-11. I tak cena ON wynosiła 5,28 PLN, benzyna E95 – 5,36 PLN, benzyna S98 – 5,57 PLN, a LPG 2,31 PLN. Zatem zysk stacji na 1 litrze paliwa (odliczając VAT, który osobno musi być przez stację oddany do fiskusa) to odpowiednio ON – 0,26 PLN, E95 – 0,26 PLN, S98 – 0,27 PLN, a LPG – 0,30 PLN i to jest kwota którą stacja paliw może ewentualnie obniżyć, aby jej ceny były konkurencyjne. Jak widać zbyt wiele do manipulacji ceną nie pozostało. 

A jak się kształtowały ceny w przeszłości? Sięgając daleko wstecz do roku 1994, możemy znaleźć dane, że koszt benzyny kształtował się na poziomie 1,65 PLN za litr. W tym czasie popularne samochody zużywały około 10 litrów benzyny, aby przejechać 100 km. Zatem koszt przejazdu takiego dystansu wynosił 16,50 PLN. Samochód z instalacją LPG, gdzie dystans 100 km pochłaniał 12 litrów paliwa na ten sam odcinek potrzebował autogazu za 8,50 PLN. Przyjmując te same dane zużycia paliwa w 2001 roku przejazd 100 km użytkowników samochodu kosztował już 33,40 PLN przy wlewaniu do baku benzyny, a 18,84 PLN użytkując autogaz. Rok 2014 to już znaczne podwyżki, cena LPG to 2,65 PLN za litr, a benzyny 5,32 zatem analogicznie koszt przejazdu, przy średnim zużyciu 8 litrów benzyny i 10 litrów gazu na 100 km (nowsze, oszczędniejsze instalacje LPG i silniki) wynosił 42,56 w przypadku benzyny i 26,50 przy wykorzystaniu autogazu. Przy obecnych cenach (średnich z województwa mazowieckiego na dzień 2021-06-11) i założeniach zużycia tożsamych z 2014 rokiem cena takiego przejazdu kształtuje się 42,88 PLN w przypadku benzyny i 23,10 w przypadku LPG.

Paradoksalnie koronawirus wpłynął w ostatnim czasie na obniżenie cen paliw na rynkach światowych, a co za tym idzie i na stacjach krajowych. Rok 2020 przed wakacjami dawał nadzieję na utrzymanie cen blisko 40% niższych niż rok wcześniej. Jednak już w lipcu okazało się, że ceny zaczęły szybować w górę i tak E95 średnio kosztowała 4,26, czyli przejechanie 100 km kosztowało kierowcę przeciętnie 34,08 PLN. Olej napędowy przy cenie 4,23 PLN za litr generował koszt 33,84 PLN, natomiast gaz 1,99 PLN za litr pozwalał przejechać 100 km za kwotę 19,90 PLN.

Patrząc też na ceny paliw wstecz (licząc już ostatnie lata tylko) można zauważyć okresy, gdy olej napędowy i benzyna Pb95 kosztowały w okolicach 4 PLN, takie ceny mogliśmy zarejestrować w latach 2005 – 09 i 2016 – 17. Zwykle też paliwo drożało w okresie urlopowym i powyżej 5 PLN kosztowało latem od 2011 do 2014 roku i lata 2018 -19. A ponieważ teraz też jesteśmy na krok przed okresem urlopowym trudno się dziwić, że ceny paliw rosną. Jednak według analityków nie należy się spodziewać gwałtownego wzrostu cen. Ze względu na pokonywanie pandemii jest szansa na zwiększenie podaży w najbliższych miesiącach, a obecnie cena surowca na rynkach światowych utrzymuje się na poziomie 72 dolary za baryłkę.

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Silniki wysokoprężne od zawsze były kojarzone jedynie z długimi trasami oraz gigantycznymi przebiegami. Samochody z Dieslem pod maską były synonimem oszczędności, co można było odczuć szczególnie podczas jazdy po drogach szybkiego ruchu. Niestety, od kilku lat surowe normy dotyczące emisji spalin spowodowały znaczny spadek popularności aut z motorem wysokoprężnym, jednak wciąż są osoby wierne idei silnika Diesla. Jakie są najlepsze jednostki, w których zastosowano technologię zapłonu samoczynnego? 

 

Jak działa silnik Diesla?

Silnik Diesla zwany także wysokoprężnym oraz o zapłonie samoczynnym jest jednostką spalinowo-tłokową mającą znacznie wyższe ciśnienie czynnika w porównaniu do motoru benzynowego. Zapłon paliwa następuje samoczynnie po przekroczeniu określonej temperatury bezpośrednio po wtrysku, a do całego procesu niezbędne jest powietrze dostarczane do cylindra. W przypadku jednostki wysokoprężnej nie ma potrzeby inicjowania zapłonu z pomocą zewnętrznego źródła ciepła tak, jak dzieje się to w przypadku motoru benzynowego. Zasada działania jednostki napędowej nie jest skomplikowana. 

Pierwszy etap to ssanie polegające na dostaniu się do środka powietrza zasysanego z otoczenia. Wówczas tłok przesuwa się, wytwarzając podciśnienie. Moment ssania zostaje zakończony podczas zamknięcia zaworu ssącego w przypadku silnika czterosuwowego. Po etapie ssania powietrze znajdujące w cylindrze jest sprężane przez ruch tłoka przesuwającego się w stronę głowicy. W momencie sprężania temperatura powietrza intensywnie wzrasta, osiągając bardzo wysoką wartość. Kiedy dojdzie do ekstremalnie wysokiej temperatury, następuje moment pracy, czyli zapłon wtryskiwanego paliwa. Wtrysk następuje wtedy, gdy tłok jest blisko górnego martwego położenia. Paliwo jest rozpylone, co powoduje, że wiele drobnych kropelek miesza się z powietrzem, tworząc łatwopalny gaz ulegający zapłonowi. Podczas spalania rośnie temperatura gazu, a sam proces zaczyna się w momencie, gdy tłok znajduje się w górnym położeniu. Warto dodać, że na początku, kiedy wzrasta temperatura, zaczyna rosnąć także ciśnienie samego czynnika, które maleje wraz ze wzrostem prędkości poruszającego się tłoka. Proces spalania kończy się wtedy, gdy tłok osiąga dolne martwe położenie. 

Etap pracy, czyli ekspansji, zachodzi zupełnie inaczej w jednostce Diesla niż w silniku o zapłonie iskrowym. Wewnątrz motoru wysokoprężnego spalanie jest wolne oraz następuje w większości podczas cofania się tłoka. Samo ciśnienie jest raczej stałe, a wzrasta jedynie temperatura oraz objętość gazu. Ostatni etap, czyli wydech, następuje w momencie, gdy tłok jest w pobliżu dolnego martwego położenia. Wówczas zostaje otwarty zawór wylotowy, przez który do otoczenia przedostaje się gaz oraz spaliny wydalane z cylindra. 

Warto wiedzieć, że pierwszy silnik Diesla skonstruowany przez Rudolfa Diesla był zasilany olejem arachidowym. Obecnie stosuje się olej napędowy lub mazut w przypadku wielkogabarytowych motorów wolnobieżnych. Bardzo ważną cechą paliw przeznaczonych do jednostek wysokoprężnych jest liczba cetanowa świadcząca o ich zdolności do samozapłonu. Oprócz tego ciecz musi mieć odpowiednie właściwości smarne, aby chronić wrażliwe elementy przed zatarciem. Głównie z tego względu oleje roślinne są niewskazane, ponieważ w nowoczesnych jednostkach mogłoby dojść do uszkodzenia niewielkich otworków wtryskiwaczy. Dodatkowo liczba cetanowa jest bardzo niska, co również uważane jest za wadę tego rozwiązania. O wiele lepszym pomysłem jest stosowanie biodiesla, czyli estrów olejów roślinnych, które mają niższą wartość opałową w porównaniu do klasycznego oleju napędowego.  

Wybierając samochód z silnikiem Diesla, warto wiedzieć, jakie są rozwiązania konstrukcyjne stosowane w przypadku motoru wysokoprężnego. W zależności od jednostki paliwo jest wtryskiwane do komory wstępnej, wirowej lub bezpośrednio do cylindra. W pierwszych dwóch przypadkach do zapłonu niezbędne są świece żarowe rozgrzewające się do bardzo wysokiej temperatury. Silnik jest zasilany paliwem dostarczanym przez układ hydrauliczny wtrysku w postaci pomp rozdzielaczowych, pomp sekcyjnych lub rozwiązań takich jak system common rail czy pompowtryskiwacze. 

 

Silniki Diesla – wady i zalety 

Jak każda konstrukcja, jednostka napędowa Diesla ma wady i zalety. Poszukując samochodu wyposażonego w motor wysokoprężny, warto jednak wiedzieć, czego należy się spodziewać podczas eksploatacji. Jakie są główne wady i zalety takiego rozwiązania? 

Wady:

• Ekologia: Jednostki napędowe Diesla nie są uznawane za ekologiczne. Wydzielają o wiele więcej tlenków azotu NOx w porównaniu do klasycznych silników benzynowych. Z tego względu konstruktorzy stosują coraz to nowe rozwiązania mające na celu poprawę pod względem ekologii. Aby zmniejszyć emisję tlenków azotu NOx, wykorzystuje się układy recyrkulacji spalin lub technologię AdBlue. 

• Koszt produkcji: Silniki wysokoprężne są znacznie droższe w produkcji w porównaniu do jednostek z zapłonem iskrowym, co dodatkowo zwiększa cenę samochodu. 

• Trujące spaliny: Samochody, które nie mają zamontowanego filtra DPF emitują szkodliwe substancje, takie jak cząstki stałe powodujące choroby układu oddechowego. Często jednak praktykuje się wycinanie elementu filtrującego, za co grożą wysokie kary finansowe zarówno dla kierowcy, jak i dla warsztatu, który wykonuje takie usługi. 

• Wyższa masa pojazdu: Silnik Diesla jest znacznie cięższy od benzynowego. Wał korbowy wraz z całym kadłubem jest sztywniejszy, aby był w stanie znieść wysokie ciśnienie pracy. 

• Hałas: Jednostki wysokoprężne bardziej hałasują i wydają specyficzny dźwięk, który może irytować.

• Temperatura robocza: Właściciele samochodów z silnikami Diesla muszą pamiętać, że motor osiąga temperaturę roboczą znacznie dłużej niż jednostka o zapłonie iskrowym. 

• Zmniejszona maksymalna prędkość obrotowa: Zwłoka zapłonu powoduje ograniczenie maksymalnej prędkości obrotowej. 

• Wysoka jakość oleju silnikowego: Właściciele samochodów z motorem Diesla powinni wybierać oleje silnikowe wysokiej jakości mające dobre właściwości smarne. 

• Trudność uruchomienia w niskiej temperaturze: Starsze Diesle miały duży problem z odpalaniem w niskiej temperaturze, spowodowany koniecznością dłuższego podgrzewania komory spalania za pomocą świec żarowych. Jednostka wysokoprężna potrzebuje dużo prądu do rozruchu, co szczególnie zimą może powodować problemy z akumulatorem. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest regularna wymiana akumulatora lub dobre kable rozruchowe, za pomocą których można silnik odpalić. 

• Wrażliwość na niską temperaturę: Jak wiadomo, silnik Diesla jest napędzany olejem napędowym, który nie jest przystosowany do pracy w ujemnych temperaturach. Aby uniknąć problemów z rozruchem jednostki, należy stosować zimowe paliwo lub specjalne preparaty zapobiegające żelowaniu oleju napędowego. 

Zalety: 

• Niskie zużycie paliwa: Najważniejszą zaletą samochodów wyposażonych w jednostkę Diesla jest niskie zużycie paliwa spowodowane optymalną konwersją energii chemicznej. 

• Praca w trudnych warunkach: Po wlaniu właściwego paliwa oraz uruchomieniu, silnik wysokoprężny może pracować w trudnych warunkach, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza. 

• Mniejsze ryzyko samozapłonu: Olej napędowy jest znacznie mniej łatwopalny w porównaniu do klasycznej benzyny, co zmniejsza ryzyko samozapłonu. 

• Współpraca z turbosprężarką: Silniki wysokoprężne znacznie lepiej współpracują z turbosprężarką, co jest spowodowane większą masą spalin w porównaniu do spalin emitowanych przez jednostkę z zapłonem iskrowym. 

• Rozwinięte technologie: Nowoczesne jednostki napędowe o zapłonie samoczynnym, np. z układem zasilania Common Rail, zapewniają wysoki moment obrotowy oraz lepszą dynamikę podczas jazdy. W ten sposób kierowca nie musi czekać na reakcję ze strony pojazdu. Oprócz tego w modelach wyposażonych w turbinę zlikwidowano problem tzw. turbodziury. 

 

Silniki Diesla, które warto kupić

Poszukując samochodu na dłuższe trasy, warto wiedzieć jaki silnik Diesla kupić, aby cieszyć się bezawaryjną jazdą. Obecnie znacznie więcej ciekawych opcji można znaleźć na rynku wtórnym, co jest spowodowane naciskiem ze strony ekologów zwracających uwagę na szkodliwość spalin wydzielanych przez motory wysokoprężne. Z tego powodu w salonach samochodowych coraz trudniej znaleźć przyzwoite auto z jednostką zasilaną olejem napędowym. W sprzedaży górują auta benzynowe, hybrydowe oraz elektryczne. Mimo wszystko wciąż można znaleźć osoby, które chętnie decydują się na samochód z motorem z zapłonem samoczynnym. Poniżej znajdują się polecane silniki Diesla, które są godne uwagi i warto wziąć je pod uwagę, wybierając auto. 

• 1.9 JTD/CDTI Alfa Romeo i Fiat: Motory Fiata i Alfy Romeo to niezawodne silniki Diesla, które od lat są chętnie wybierane przez kupujących. Pierwsza jednostka została opracowana w 1997 roku i trafiła pod maskę Alfy Romeo 156. W kolejnych latach silnik został umieszczony w wielu innych samochodach i w każdym przypadku był uważany za bezawaryjny i tani w eksploatacji. Motor stanowił jedną z lepszych propozycji, ponieważ był prosty w naprawie oraz bardzo ekonomiczny. Właściciele samochodów z tymi jednostkami niejednokrotnie potwierdzali, że silnik z powodzeniem wytrzymuje nawet do 500 tysięcy kilometrów. Głównym problemem związanym z jednostką jest zawór EGR, który w większości przypadków zostaje wyłączony. W wersji 16 V pojawiały się problemy z klapami w kolektorze dolotowym, które niejednokrotnie się urywały. Problem rozwiązywano przez usunięcie elementów, które poważnie zagrażały silnikowi. 8-zaworowe jednostki uważane były za idealne motory do ciężkich prac, pokonywania długich dystansów czy jazdy z ciężką przyczepą. Silnik generuje moc wynoszącą 120 KM, jest prosty i tani w naprawach, co dodatkowo zachęcało do zakupu jako samochodu roboczego. Dla osób poszukujących wrażeń lepszym rozwiązaniem była jednostka 16-zaworowa o mocy 140-150 koni mechanicznych. Silniki były montowane pod maską samochodów takich jak: Alfa Romeo 147, 156, 159, Fiat Stilo, Croma, Bravo, Multipla, Sedici, Lancia Delta, Opel Astra H, Zafira B oraz Vectra C, Saab 9-3, a także Suzuki SX4. 

• 2.0 MultiJet: Motory o pojemności 2.0 litra MultiJet to kolejne dobre silniki Diesla nadające się do codziennego użytkowania. Jednostki były montowane w samochodach takich marek jak: Alfa Romeo, Opel, a także Fiat. Mało osób jednak wie, że silnik oznaczony jako 2.0 MultiJet to bardziej zaawansowana, lżejsza i większa odmiana doskonale znanego 1.9 JTD. Nowsza jednostka napędowa miała swoją premierę w 2008 roku i po raz pierwszy pojawiła się w Fiacie Bravo, a także w Oplu Insigni. Mimo podobieństw do starszej generacji silnika, 2.0 MultiJet był on o wiele droższy w naprawach oraz mniej niezawodny w porównaniu do 1.9 JTD. Głównym problemem okazywał się układ smarowania, a dokładniej awaria uszczelki smoka oleju, co w najgorszym wypadku mogło przyczynić się do zatarcia jednostki napędowej. Oprócz tego często zwracało się uwagę na usterki EGR. Najlepsze silniki Diesla produkowane przez koncern Fiata występowały w wariancie 150-konnym oraz 170-konnym. Mocniejszy był montowany w sportowych wersjach Alfy Romeo. Wśród polecanych aut z jednostką napędową o pojemności 2.0 litra, oznaczoną jako MultiJet, znajdują się samochody takie jak: Alfa Romeo 159 oraz Giulietta, Lancia Delta, Fiat Doblo oraz Bravo, a także Opel Astra J i Insygnia A. 

• 2.0 TDI: Zastanawiając się jaki silnik Diesla jest najmniej awaryjny, warto wybrać doskonale znaną jednostkę koncernu Volkswagena. Mimo tego, że pierwsze motory były wyjątkowo nieudane, niemiecki producent naprawił swój błąd i sprawił, że jednostki napędowe okazały się bezawaryjne i bardzo tanie w eksploatacji. Zamieszanie było spowodowane silnikami debiutującymi w 2003 roku, które otrzymały oznaczenie 2.0 TDI (PD) co wskazywało, że były wyposażone w pompowtryski. Wersje 2.0 TDI (CR) miały wiele poprawek, które pomogły pozbyć się typowych usterek. Problem z awariami rozwiązał się w 2008 roku, kiedy to zaczęto produkować jednostki oznaczone EA189 oraz EA288. Obydwa motory zyskały popularność, co przyczyniło się do powstania licznych zamienników w bardzo niskiej cenie. Według danych najlepsze silniki to te mające moc 140 KM, 150 KM, 170 KM, a także 190 KM. Jeśli chodzi o typowe usterki dla Diesli, to jest to oczywiście problem z DPF oraz elektroniką sterującą przepustnicą. Silnik o pojemności 2.0 litra oznaczony jako TDI jest dostępny w samochodach takich jak: Audi A3, A4 (B8), A6 (C6), Q3 i Q5, Volkswagen Sharan, Touran, Tiguan, Passat (B7) i Golf (VI-VII), Seat Exeo, Alhambra oraz Leon II i II generacji, a także Skoda Yeti, Octavia III oraz Superb II. 

• 2.0 HDI/TDCI: Najlepsze Diesle to także złożona konstrukcja debiutująca w 1998 roku we francuskim Peugeocie 406. Jednostka napędowa od lat uważana jest za jedną z najlepszych, które zostały wyprodukowane przez ten koncern. Według mechaników silnik był niezawodny oraz niezwykle trwały, co pozwalało przejechać tysiące kilometrów bez żadnych awarii. Mało kto wie, że powstanie jednostki o pojemności 2.0 litra HDI/TDCI było ratunkiem dla Forda na rynku europejskim. Francuski silnik w porównaniu do znanego 1.9 JTD miał o wiele przyjemniejszy dźwięk, wysoką kulturę pracy oraz był bardziej ekologiczny. Rewolucją było zastosowanie w 2001 roku wtryskiwaczy piezoelektrycznych, a następnie zamontowanie filtra cząstek stałych – FAP. Co więcej, niewielkie 90-konne wersje silnika były montowane nawet w miejskim Peugeocie 206. Co do awarii, ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy któryś element psuł się częściej. Zazwyczaj we francuskich jednostkach dochodziło do wycieków, zatykania się filtrów DPF i FAP, a także do problemów związanych z trwałością kół pasowych. Mimo wszystko silniki o pojemności 2.0 litra o mocy 136 koni mechanicznych oraz 163 koni mechanicznych zyskały ogromne uznanie wśród kupujących. Jednostki napędowe były dostępne w samochodach takich jak: Peugeot 206, 307, 308, 407 i 508, Citroen C4, Berlingo, C5 oraz C8, Ford Mondeo, Focus, Kuga, S-Max, C-Max, Galaxy, a także Volvo S80, V70, V50, S40 oraz C30.