Ranking 13 najlepszych CB radii w 2024

Ostatnio aktualizowane: 17.06.24

 

CB radio – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Obecnie najchętniej kupowanym CB radiem, że względu na dobre parametry, jak i przystępną cenę jest model CB Radio President Teddy ASC. Jest ono niewielkich rozmiarów, o ergonomicznym kształcie i skutecznie redukuje szumy (przy odpowiednio dobrym zestrojeniu anteny) zarówno podczas użytkowania w wielkim mieście, jak i na trasie. Radio posiada 40 kanałów i pracuje w modulacji FM i AM. Modele CB Radio President Teddy ASC są określane przez użytkowników jako CB radia w dobrych cenach i o dobrych parametrach. Jeśli szukasz radiotelefonu wykorzystywanego do pieszych, czy rowerowych wycieczek, może zainteresuje Cię Krótkofalówka Motorola TLKR T82 Extreme, sprzedawana w zestawie 2 odbiorników i nadajników. Łatwo się ją paruje z innymi urządzeniami i można ją używać podczas deszczu. Jest niezastąpionym urządzeniem w przypadku zerwanej łączności przez telefon komórkowy. Zasięg Motoroli to 10 km, więc z uczestnikami wyprawy porozumiesz się bez problemu. 

13 Najlepszych CB radio. Opinie w 2024

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To CB radio o niewielkich wymiarach wynoszących 125 x 170 x 45 mm. Doskonale sprawdza się zarówno w mieście jak i poza nim. Po prawidłowym zamontowaniu i zestrojeniu anteny jest niezawodne i sprawnie działa.

Wady

Według części użytkowników wyświetlacz CB radia mógłby mieć lepszą jakość. Gdy się patrzy na niego pod dużym kątem nie można odczytać tego co na nim jest wyświetlane. Również plastikowa obudowa nie może stanowić, jak to się dzieje w innych urządzeniach, roli dodatkowego ekranowania.

Podsumowanie

Radio jest chwalone za ergonomię, a także skromną, ale wystarczającej jakości trwałą obudowę. Użytkownikom podoba się również aktywny filtr ANL, automatyczny squelch ASC skutecznie usuwający większość zakłóceń i zoptymalizowaną modulację FM.

Drugi wybór

Zalety

Radiotelefon jest przydatny podczas wycieczek, wszędzie tam, gdzie telefon komórkowy zawodzi. Zestaw składa się z elementów do wykorzystania przez 2 osoby, ale można go sparować z większą ilością radiotelefonów.

Wady

Radiotelefon ma klasę szczelności IPx4, oznacza to, że aparaty nie boją się deszczu, jednak, gdy urządzenie wpadnie do strumienia jaki właśnie przekraczamy, to jego dalsze działanie nie będzie możliwe.

Podsumowanie

Te radiotelefony turystyczne, nie wymagają licencji. Nawiązują połączenie do 10 km i są wyposażone w 16 kanałów i 121 kodów prywatności. Pracują na częstotliwości 446 MHz i są odporne na deszcz.

Rozważ też

Zalety

Niewielkie rozmiarowo CB radio pracuje w modulacji AM. Komplet zawiera antenę o długości 45 cm, więc zaraz po zakupie można przystąpić do montażu i uruchomienia CB radia

Wady

Radio pracujące w modulacji AM nie będzie przystosowane do użytku za granicą Polski, gdzie obowiązuje modulacja FM.

Podsumowanie

To niewielkie CB radio pasuje rozmiarem do każdego, nawet najmniejszego auta. Jest ono wyposażone w 40 kanałów, a zestaw zawiera elementy potrzebne do montażu takie jak uchwyt na CB czy zawieszkę do mikrofonu.

 

CB radio President

 

1. CB Radio President Teddy ASC

 

Gdy szukamy niewielkiego gabarytowo CB radia, warto zwrócić uwagę na model CB Radio President Teddy ASC.  Jego wymiary wynoszą 125 x 170 x 45 mm, a waga to zaledwie 0,6 kg.

To niewielkie CB Radio President zostało wyposażone w automatyczną blokadę szumów ASC, a także multistandard, który pozwala dostosować urządzenie do przepisów kraju UE, na terenie którego przebywamy. Radio pracuje w modulacji AM i FM i jest wyposażone w 40 kanałów. Po podłączeniu urządzenia do anteny zasięg wynosi nawet do 10 km. Użytkownicy chwalą to CB Radio President za bardzo dobre, pozbawione szumów działanie na trasie, ale podkreślają, że brak szumów zależy od precyzyjnego umiejscowienia i zestrojenia anteny.

Według nich również jej długość ma znaczenie – radio pracuje najlepiej z antenami o długości ok. 160 cm. Użytkownicy cenią sobie również możliwość regulacji głośności, oraz to, że sprzęt posiada świadectwo homologacji Ministerstwa Łączności. 

 

 

 

 

CB radio przenośne

 

2. Krótkofalówki Motorola TLKR T82 Extreme

 

Do użytku w terenie dobrze sprawdza się CB radio przenośne. W tym segmencie chcielibyśmy przedstawić Krótkofalówki Motorola TLKR T82 Extreme. W zestawie mamy 2 odbiorniki i 2 słuchawki z mikrofonami, również po 2 sztuki: klips do pasa, smycz akumulator NiMh, jedną ładowarkę z wtykami USB, 16 naklejek do personalizacji urządzeń, futerał na wszystkie akcesoria, a także instrukcja obsługi w języku polskim.

Radiotelefon ten dobrze sprawdza się przy wszystkich wyprawach, gdzie zasięg telefonów komórkowych jest ograniczony. Sprzęt nie wymaga posiadania licencji. Jego zasięg wynosi około 10 km, a fakt, że jest przystosowany do złych warunków pogodowych czyni go bardziej użytecznym. Urządzenie działa na 16 kanałach (posiada 121 kodów prywatności) i łatwo je się paruje z innymi urządzeniami.

Wbudowana latarka pozwala na usprawnienia po zmroku, a niewielki ekran wyświetla wszelkie informacje o statusie telefonu. Użytkownikom przypadł do gustu tryb głośnomówiący, dzięki niemu uczestnik wycieczki nie musi trzymać radiotelefonu w dłoni, aby słyszeć kolegów. 

 

 

 

 

CB radio + antena

 

3. Zestaw Radio CB President Jimmy II ASC + Antena Fourth

 

Zestaw Radio CB President Jimmy II ASC + Antena Fourth to jedyna okazja do kupienia niewielkiego CB radia w modulacji AM wraz z anteną, które po montażu doskonale spisuje się na trasie i zapewnia obszar nadawania około 5 km i odbioru do 10 km.

Ponadto CB radio jest wyposażone w funkcję automatycznej blokady szumów ASC i filtr ANL. To CB radio + antena jest odbiera i nadaje na 40 kanałach w częstotliwości od 26,960 do 27,405 MHz. Wymiary urządzenia wynoszące 125 x 170 x 45 mm czynią je kompaktowym. Zarówno niewielkie rozmiary, jak i niewielka waga wynosząca 0,6 kg sprawia, że model ten łatwo będzie umieścić w każdym, nawet niewielkim aucie. Dołączona do zestawu antena ma długość 45 cm, waży 0,4 kg i pracuje w częstotliwości 26-28 MHz.

Jej podstawa ma ok. 90 mm podstawy, a przewód łączący z radiem wynosi 4 m. Osoby, które zaopatrzyły się w ten sprzęt uważają, że dokonały dobrego zakupu, który zawiera wszystkie elementy potrzebne do natychmiastowego uruchomienia sprzętu. 

 

 

 

 

CB radio Midland

 

4. CB Radio Midland Alan 109

 

CB radio Midland to jedno z urządzeń, które polecają jego użytkownicy. CB Radio Midland Alan 109 pracuje w modulacji AM, a jego wymiary wynoszą 122x165x38 mm, waga to 1 kg. Aby nadawanie i odbieranie było pozbawione szumów, w urządzeniu zastosowano blokadę szumów SQUELCH, a także mamy tu płynnie regulowaną czułość odbiornika RF Gain.

Midland Alan 109 dysponuje czterdziestoma kanałami i szybkim przełącznikiem dla kanału 19 – najpopularniejszego kanału drogowego. Jest to o tyle istotne, ponieważ radio po każdorazowym włączeniu automatycznie ustawia się na kanale numer 1. To co wyróżnia CB radio Midland to fakt, że można je wykorzystać jako wzmacniacz akustyczny podłączając do niego zewnętrzny głośnik.

Użytkownicy tego radia CB są zdania, że za tak małą kwotę nie da się kupić lepszego jakościowo radia. Midland spełnia ich oczekiwania dotyczące zasięgu, jak i małej ilości zakłóceń.

 

 

 

 

CB radio ręczne

 

5. CB Radio Midland Alan 42 Multi+

 

Osobom, które poszukują naprawdę małego urządzenia do nadawania i odbierania wiadomości polecamy CB radio ręczne model Midland Alan 42 Multi+. Jego wymiary to zaledwie 30 x 140 x 70 mm, a waga bez baterii to zalewnie 190 g. Wymiary te sprawiają, że sprzęt zmieści się w każdym schowku samochodowym, a w razie potrzeby możesz je zabrać ze sobą w kieszeni kurtki.

Radiotelefon ma wbudowana antenę, jednak użytkownicy przekazują, że znacznie lepiej działa, gdy podłączyć do niego również antenę zewnętrzną. Sprzęt pracuje w modulacji FM/AM i ma do dyspozycji 40 kanałów nadawania. Na wielofunkcyjnym podświetlanym wyświetlaczu, użytkownik odczyta wszystkie aktualne ustawienia i aktualne parametry urządzenia.

Użytkownicy opisując funkcje tego CB radia wskazują, że mimo krótkiej anteny, jest ono słyszalne na dystans ok. 3 km i  również doskonale spisuje się przy użytkowaniu na motorze. Radio współpracuje ze słuchawkami.

 

 

 

 

Mini CB radio

 

6. Radio CB Midland M-MINI

 

10,2 x 10 x 2,5 cm to wymiary ultramałego radia CB Midland M-MINI. Jego użytkownicy, którzy przywiązują wagę do niewielkich wymiarów urządzenia twierdzą, że trudno będzie znaleźć mniejszy model, który działaby sprawnie. To Mini CB radio jest zaopatrzone w automatyczny squelch ASQ, więc połączenia są zadowalającej jakości.

Producent przewidział możliwość ręcznego kalibrowania tej funkcji, jednak użytkownicy twierdzą, że urządzenie w większości wypadków tego nie wymaga. Ładowanie odbywa się za pomocą samochodowego gniazda zapalniczki, zatem zaraz po zakupie i wyjęciu z pudełka można przystąpić do użytkowania. Mimo niewielkich rozmiarów to CB radio ręczne dysponuje 40 kanałami z mocą nadawania 4 W.

Sprzęt pracuje w modulacji AM i FM, więc po zabraniu go na zagraniczny wyjazd można go łatwo dostroić do miejscowych kanałów. Mimo, że istniejący głośnik dobrze sobie radzi, producent przewidział możliwość podłączenia do CB radia dodatkowego głośnika zewnętrznego.  

 

 

 

 

CB radio Uniden

 

7. CB radio Legalny Uniden M-Tech Legend I

 

CB radio Legalny Uniden M-Tech Legend I to spadkobierca cenionej konstrukcji Unidena. Model jest dopuszczony do użytkowania na terenie Polski. Dodatkowo zostały tu zastosowane standardy innych krajów europejskich (PL, E, d, d2, EU, EC, U), a dzięki temu w szybki sposób można urządzenie przystosować do użytku poza granicami naszego kraju.

Ponadto to CB radio Uniden pracuje w modulacji AM jak i FM. To co podoba się kierowcom, to fakt, że radio po włączeniu ustawia się od razu na kanale 19, który jest najpopularniejszym kanałem komunikacyjnym drogowym. W celu zabezpieczenia rozmów przed szumami, w modelu tym zastosowano automatyczny filtr przeciwzakłóceniowy ANL.

W kupowanym zestawie klient otrzymuje radiotelefon z mikrofonem, a także zapasowy bezpiecznik, uchwyt do montażu, zawieszkę do mikrofonu i potrzebne wkręty do montażu. Urządzenie zostało też wyposażone w instrukcję w języku polskim, więc początkujący radiotelegrafiści będą mogli nauczyć się obsługi sprzętu.

 

 

 

 

Małe CB radio

 

8. AnyTone SMART Ultra Kompaktowe CB Radio

 

Osobom, które szukają małe CB radio polecamy sprawdzenie parametrów AnyTone SMART Ultra Kompaktowe CB Radio. To jedno z najmniejszych urządzeń o wymiarach 108 x 104 x 25 mm i charakteryzuje je czytelny wyświetlacz, na którym użytkownik odczyta siłę sygnału wychodzącego i przychodzącego.

Jednocześnie jego małe wymiary sprawiają, że pozwala na dyskretny montaż między przednimi siedzeniami i łatwą do niego dostępność. Dla lepszego nadawania i odbierania sprzęt posiada automatyczną blokadę szumów ASQ i dodatkowo wybór 9 z ustawień automatycznych dokonywanych przez użytkownika. Użytkownikom miejskim pewnie przypadnie do gustu funkcją RF Gain, która tłumi część zbyt odległych rozmów i tym samym powstających związanych z nimi zakłóceń. Do wyboru użytkownik ma 6 poziomów tłumienia.

CB radio, jak większość radiotelefonów, jest wyposażone w modulację FM i AM, a także pozwala na podłączenie zewnętrznego głośnika. Użytkownicy zaś chwalą ergonomicznie wykonane pokrętła do regulacji głośności.

 

 

 

 

CB radio Cobra

 

9. Radio CB Cobra 75STEU

 

To co wyróżnia Radio CB Cobra 75STEU do stosunkowo duży wyświetlacz, na którym łatwo można odczytać parametry nadawania i odbierania. Obsługa radia odbywa się za pomocą mikrofonu, który jednocześnie pełni funkcję sterownika. CB radio Cobra obsługujemy wygodnymi pokrętłami regulując zarówno głośność jak i ustawienia redukcji szumów Squelch.

Urządzenie wyposażono w 4 pamięci kanałów, a także jeden szybki kanał. Użytkownicy chwalą to, że producent pomyślał o zastosowaniu blokady klawiszy, która zapobiega przypadkowej zmianie kanału. Zadowoleni są również z jakości prowadzonych rozmów przez ten radiotelefon, podkreślając dobry stosunek ceny urządzenia do jego jakości.

Na uwagę zasługuje też długi, elastyczny przewód mikrofonowy, który, po pełnym rozciągnięciu mierzy aż 3 m. ładowanie sprzętu odbywa się za pomocą samochodowego gniazda zapalniczki. 

 

 

 

 

10. M-Tech Legend III CB radio multi-standardowe

 

Ciekawym produktem jest M-Tech Legend III. Model zalicza się do multistandardowych. Dzięki temu można z niego korzystać w każdym kraju Europy.

Przyrząd cechuje się wysoką jakością nadawania i odbioru dźwięku. Produkt wyposażony jest w filtr NB, który usuwa zakłócenia, zanim te dotrą do wzmacniacza. Sprzęt odbiera na czułości LOCAL i DX. Zależnie od ustawień przełącznika można przysłuchiwać się rozmowom lokalnym lub prowadzonym daleko. Ponadto urządzenie daje możliwość pracy zarówno w modulacji AM, jak i FM. Z tego względu osoby jadące w pojazdach obok siebie, mogą ze sobą rozmawiać, ciesząc się dźwiękiem wysokiej jakości. Przyrząd wyposażony jest w funkcję VOX, która automatycznie odbiera i nadaje sygnał. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem włączać przycisku nadawania.

Wymiary produktu wynoszą 12,7 cm x 3,6 cm x 14,8 cm. Sprzęt może działać w temperaturze od -10 st. C do 55 st. C. Użytkownicy doceniają go za niewielkie rozmiary, czysty odbiór, a także łatwość obsługi.

 

 

 

11. Stacja radiowa CB Midland Alan 100 Plus

 

Midland Alan 100 Plus to model, który zaliczany jest do radiotelefonów. To dobre i tanie CB radio wyposażone jest jedynie w podstawowe, najpotrzebniejsze funkcje. Sprawdzi się u osób, które mają trudności w obsłudze sprzętu elektronicznego i potrzebują bazowy typ. Inni użytkownicy poinformują Cię z jego pomocą o korkach na drodze, a także objazdach. Przyrząd powinien być używany jedynie na terenie kraju.

Produkt ma regulację głośności, co pozwala na dostosowanie do warunków jazdy. Model umożliwia przełączanie kanałów, których dostępnych jest 40. Niestety brak filtra sprawia, że czasami słychać sąsiednie stacje. Przyrząd wyposażony jest w AM i FM, co zwiększa jakość dźwięku.

Moc sprzętu wynosi 4 W. Jego wymiary są równe 19 cm x 12,4 cm x 3,8 cm. Masa urządzenia to 1,2 kg. Do zestawu dołączony jest mikrofon oraz uchwyt do montażu radiotelefonu i mikrofonu. Konsumenci doceniają ten wariant za łatwość użytkowania, a także wytrzymałość.

 

 

 

 

12. Radio CB CB Albrecht AE 6110 Code 12611

 

Modelem, który zyskał wiele pochlebnych opinii jest Albrecht AE6110 ASQ. Produkt umożliwia kontakt z innymi uczestnikami ruchu, którzy korzystają z CB radia. W ten sposób za pomocą rozmowy, w trakcie długich tras, możesz umilić sobie czas. Ponadto dowiesz się od kierowców o trudnych warunkach na drodze czy stacjonującej drogówce.

Sprzęt obsługuje 40 kanałów. Odbiera on na częstotliwościach w zakresie od 26,96 MHz do 27,40 MHz. Produkt wyposażony jest w automatyczną blokadę szumów. Dzięki temu odbierany głos jest czysty i przyjemny dla ucha. Przyrząd można używać w trudnych warunkach atmosferycznych. Sprawdzi się on w temperaturach od -10 st. C do 55 st. C. Obsługuje modulację FM i AM, które polepszają jakość dźwięku.

Moc produktu wynosi 4 W. Jego wymiary wynoszą 10,2 cm x 2,5 cm x 10 cm. Niewielkie rozmiary umożliwiają łatwy montaż, a także wkładanie go do kieszonek w samochodzie. Użytkownicy doceniają ten model za dużą sprawność i wysokiej jakości odbierany dźwięk.

 

 

 

 

13. Przenośna radiostacja CB Midland Alan 42 DS C1267

 

CB radio Midland Alan 42 cieszy się dużym powodzeniem wśród użytkowników. Produkt pozwala na komunikację z innymi osobami, których auto wyposażone jest w sprzęt tego typu.

Model może być używany zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej. Wyposażony jest on w 40 kanałów. Ponadto do niwelowania zakłóceń zastosowano modulację AM i FM. Co więcej, urządzenie wyposażone jest w dodatkowe filtry służące do pozbywania się szumów. Dzięki temu odbierany dźwięk jest wyraźny, mimo ciągłego pozostawania w ruchu. Przyrząd ma duży wyświetlacz, na którym znajdziesz informacje dotyczące jego pracy.

W sprzęcie zastosowano układ oszczędzania baterii, który ma na celu redukcję poboru prądu. Moc wyjściowa wynosi 4 W. Do zestawu dołączony jest mikrofonogłośnik, który można podłączyć do gniazdka samochodowego. Opinie o CB radiach producenta Midland są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają ten model za łatwość obsługi.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie CB radio kupić?

 

Nazwa CB radio kryje kilka urządzeń, które nieco różnią się funkcjonalnością. Możemy to urządzenie wykorzystywać stacjonarnie jako sprzęt domowy, albo wyposażyć w nie swój samochód lub używać podczas pieszych wycieczek. Każde z zastosowań wymaga nieco innej funkcjonalności, dlatego też postanowiliśmy najważniejsze cechy tych urządzeń przestawić w poniższym przewodniku. Być może tekst ten pomoże Ci wybrać dobre i tanie CB radio. Zatem aby dowiedzieć się jakie jest najlepsze CB radio zapraszamy do lektury. 

Dobre CB radio – funkcje

To czy nabędziesz CB radio o dobrych parametrach zależy od funkcji jakie są w nim dostępne, od elementów wchodzących w skład zestawu i w końcu od jakości  materiałów wykonania. Przede wszystkim, aby nie denerwować się złą jakością nadawania i odbierania rozmów należy poszukać urządzenia zaopatrzonego w ASC/ASQ Sqelch.

Funkcja ta pozwala na znaczną redukcję szumów, jednak trzeba jasno powiedzieć, nie eliminuje ich całkowicie. Taka jest specyfika CB radia, zdeterminowana sposobem jego użycia (np samochód, który się przemieszcza, a jego praca emituje rozmaite zakłócenia sprzętu). Aby zmniejszyć zakłócenia pochodzące od samochodu, w którym używamy CB radia przyda się funkcja NB/ANL, dzięki niej połączenie będzie lepiej słyszalne. Kolejne przydatne funkcjonalności to RF-Gain – wyciszająca stacje, które są mało słyszalne i stanowią jedynie zakłócenie dla innych odbiorców i analogicznie Mic-Gain. Dzięki tej funkcji z kolei wzmocnimy słyszalność mikrofonu.

Zwykle CB radio może nawiązać łączność w odległości 10 km, czasem może to być nawet 30 km. Dystans, na jaki możemy się porozumiewać zależy od wielu czynników, między innymi ukształtowania terenu po jakim się przemieszczamy. Oszacowaniu odległości od rozmówcy służy funkcja S Meter.

 

Jakie CB radio wybrać?

Aby zaopatrzyć się w najlepsze CB radio na nasze potrzeby trzeba też zaznajomić się nieco z technologią w jakiej te urządzenia pracują. Bardzo istotną sprawą jest ilość kanałów na jakiej urządzenie może pracować. Opinie o CB radiach użytkowników tych sprzętów wskazują, że pożądane jest, aby urządzenie pracowało na 40 kanałach i dodatkowo miało jeden lub dwa tak zwane szybkie kanały. Sprawdźmy też, czy upatrzone CB radio ma czułości AM i FM, oraz na jakiej częstotliwości nadaje. Pożądana jest niższa częstotliwość, bo taka jest uznawana za nawiązująca stabilniejsze połączenie. 

Cechą nie bez znaczenia, jest długość i sztywność kabla między mikrofonem a bazą. Ranking CB radia wskazuje, że użytkownicy preferują jako bardziej użyteczne te urządzenia, które mają dobrej jakości kabel nie twardniejący w zimowych warunkach i o odpowiedniej długości zapewniającej łatwą manipulację mikrofonem.

Dla wielu użytkowników ważny jest też sposób obsługi CB radia. Test robiony przez użytkowników pokazał, że większości osób pasuje, gdy mikrofon posiada funkcję zmiany kanałów, dzięki niej nie trzeba sięgać do odbiornika, aby rozpocząć kolejną rozmowę. Również opinie o CB radiach przekazują, że użytkownikom bardziej do gustu przypadła zmiana kanałów w odbiorniku za pomocą pokrętła, niż za pomocą przycisków. Niektórzy preferują zmianę za pomocą panelu dotykowego, w jakie są wyposażone bardziej nowoczesne sprzęty. Wiele osób preferuje CB radia kompaktowe, gdzie tzw. „gruszka” jest wyposażona w radio, przyciski, wyświetlacz i mikrofon. Natomiast „baza” z drugim mikrofonem jest umieszona w dowolnym miejscu. W takim wypadku nie trzeba z niej bezpośrednio korzystać przy nawiązywaniu połączenia.

Antena

Choć nie wszystkie CB radia są sprzedawane w komplecie z anteną, to jednak, żadne z urządzeń bez niej nie będzie działać. Generalnie panuje opinia, że im jest ona dłuższa tym lepiej, bo tym stabilniejsze będzie połączenie. Na rynku dostępne są zarówno modele o długości 30 cm, jak i takie powyżej 160. Dłuższe modele są używane przeważnie przez kierowców zawodowych, dla których wymiana informacji na drodze stanowi o jakości ich pracy.

Gdy planujesz użytkowanie CB radia w gęsto zabudowanym terenie za minimum uznaje się antenę o długości około 100 cm. Dobrze jest, aby antena była sztywna i narażona na podmuchy poruszała się jak najmniej, wówczas i zakłócenie nadawania i odbierania głosu będzie mniejsze. Niezależnie też od tego jaka antenę wybierzesz, zawsze musi być ona dobrze zestrojona. Strojenie najlepiej wykonuje się za pomocą miernika SWR.

Aby antenę szybko zamontować na dachu można wybrać model w podstawą magnetyczną. Ma ona zaletę szybkiego montażu, jednak wielu kierowców obawia się jej kradzieży i uważają za konieczne zdejmowanie jej na czas parkowania, to sprzyja powstającym zadrapaniom na karoserii. Innym sposobem instalacji jest zrobienie otworu w dachu auta i przykręcenie anteny, lub wykorzystanie uchwytów na relingi.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć CB radio?

Nie ma konkretnego miejsca w aucie, w którym należy montować CB radio. Przy wyborze miejsca należy kierowcą się wygodą i bezpieczeństwem (nie może utrudniać prowadzenia pojazdu). Po umocowaniu radia w wybranym miejscu trzeba je podłączyć do źródła zasilania. W tym celu kabel zasilający przeciągamy w miejsce, gdzie znajdują się bezpieczniki i tam podłączamy do miejsca, gdzie występuje napięcie stałe. Kolejną czynnością jest ustawienie i podłączenie anteny. Antenę najlepiej umocować na dachu samochodu, a następnie poprowadzić od niej przewód do radia. Kolejną czynnością jest dostrojenie anteny za pomocą miernika SWR.

P2: Jak ustawić CB radio?

Po zamontowaniu CB radia w samochodzie, a także umieszczeniu anteny na dachu auta trzeba przygotować urządzenie do pracy wykonując stosowne ustawienia. Strojenie CB radia z anteną wykonuje się za pomocą miernika SWR. Pamiętaj, że strojenie należy każdorazowo przeprowadzić ponownie po zmianie miejsca położenia anteny. Za pomocą kabla łączymy antenę z CB-radiem. W radiu wybieramy kanał 20, który służy do strojenia. Na mierniku należy wybrać pozycję FWD a następnie na gruszce mikrofonu przycisnąć przycisk nadawania i pokrętłem miernika wychylić wskazówkę do końca skali i wybrać pozycję SET.  Następnie miernik należy przełączyć na REF i przytrzymać przycisk nadawania. Wyświetlona wartość powinna wskazywać od 1 do 1,5. Następnie wykonane czynności powtórzyć na skrajnych kanałach. Jeśli wynik wskazania będzie między 1,5 i 3 należy zmienić długość anteny – wydłużać lub skracać, aż osiągniemy zbliżone wartości do referencyjnych – czyli od 1 do 1,5. 

 

P3: CB radio jaki kanał?

Jeśli chcesz być w kontakcie z innymi kierującymi znajdującymi się w pobliżu nastaw radio na kanał 19. Jest to kanał ogólny, na którym komunikuje się większość użytkowników takich urządzeń. Jednak większość modeli sprzedawanych w Polsce to popularne „czterdziestki”. Nazwa ta pochodzi od ilości kanałów jakimi dysponują. CB w Polsce pracują na częstotliwości 26,960 MHz do 27,410 MHz i w tym zakresie, co 10 kHz znajduje się 40 kanałów do wykorzystania przez użytkowników. Przyjęło się także, że kanał numer 9 jest przeznaczony dla służb ratunkowych.

 

P4: CB radio, gdzie zabronione?

W Polsce używanie CB radia, które pracuje w pasmach 40 kanałów AM/FM jest całkowicie legalne i nie wymaga się nawet posiadania deklaracji zgodności. Jednak nie wszystkie kraje mają podobny stosunek do używania CB radia. Na przykład w takich krajach jak: Bułgaria, Chorwacja, Hiszpania, Cypr, Irlandia, Malta, Macedonia, Rosja, Szwajcaria, Słowenia, Serbia, Szwecja i Turcja, aby używać CB radia należy postarać się o specjalne pozwolenie. W krajach takich jak Rumunia i Irlandia Północna używanie CB radia jest całkowicie zabronione, a w Austrii nie wolno korzystać z radia multi-systemowego, takiego jakie powszechnie się wykorzystuje w naszym kraju.

P5: CB radio AM czy FM?

Trudno jest odpowiedzieć na tak zadane pytanie. W Polsce podstawową modulacją używaną przez kierowców jest AM, dlatego jeśli masz CB radio multi-systemowe, to przełącznik AM/FM należy ustawić na te właśnie wartość. Jeśli nie masz takiego przełącznika w swoim urządzeniu – znaczy to, że jest ono automatycznie ustawione w modulacji AM. Jednak w innych krajach CB radia jako podstawową wykorzystują modulację FM. Dlatego jeśli jesteś posiadaczem takiego urządzenia to będziesz mógł je wykorzystywać za granicą Polski. Jednak zanim to zrobisz, upewnij się, że w kraju, do którego się udajesz jest dozwolone używanie takiego sprzętu. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ