Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Wycieraczki samochodowe – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Masz wątpliwości, które wycieraczki samochodowe kupić? Jeżeli zapoznasz się z naszym zestawieniem, z łatwością wybierzesz właściwy model. Uniwersalnym akcesorium, pasującym do aut wielu różnych marek, jest Bosch Aerotwin A187S. W komplecie są dwa pióra (jedno o długości 60 cm, a drugie 45 cm). Są one wykonane z solidnej mieszanki gumy, a w dodatku bardzo dobrze przylegają do szyby i efektywnie usuwają nadmiar wody. Za godny uwagi produkt kierowcy uznali też Valeo VFB70 575790. To wycieraczki z 5 adapterami w zestawie, dlatego pasują do wielu samochodów. Ich montaż nie jest trudny. W rankingu opisaliśmy też kilka innych modeli, zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To uniwersalny model, który pasuje do aut najpopularniejszych marek, takich jak VW, Skoda i Kia. Bardzo dobrze przylega on do szyby, a tym samym efektywnie usuwa nadmiar wody podczas opadów deszczu.

Wady

Są kierowcy, którzy uważają, że po kilku miesiącach od zakupu i montażu pióra zaczynają zostawiać na szybie smugi. Jednak są to nieliczne opinie.

Podsumowanie

Akcesorium zużywa się równomiernie. Do jego produkcji wykorzystano dwa rodzaje gumy, czyli miękką i twardą. W komplecie są dwa pióra. Każde z nich pokryto antypoślizgową powłoką odpowiadającą za zmniejszanie tarcia. W zestawie są fabryczne, oryginalne mocowania.

Drugi wybór

Zalety

Wycieraczka dobrze sprawdza się nawet przy intensywnych opadach deszczu, bo szybko usuwa nadmiar wody z szyby, nie pozostawiając przy tym smug. W komplecie jest 5 różnych adapterów, co pozwala na zamocowanie akcesorium w autach różnych marek.

Wady

Podczas montażu, a także czyszczenia pióra należy zachować ostrożność. Dołączone do zestawu adaptery są plastikowe i przy mocniejszym szarpnięciu mogą niespodziewanie pęknąć.

Podsumowanie

Model wyposażono w spoiler z technologią Pyramid, dzięki czemu bardzo dobrze przylega do szyby, nawet przy silnych podmuchach wiatru i w czasie jazdy z większą prędkością. To zapobiega powstawaniu głośnego szumu. Pióro ma długość równą 70 cm. Wykonano go z solidnej gumy, niepodatnej na szybkie ścieranie.

Rozważ też

Zalety

Pióra zostały wykonane z trwałej, silikonowo-kauczukowej mieszanki, więc nie trzeba się obawiać o ich szybkie zużycie. Mają one aerodynamiczną konstrukcję, dlatego podczas jazdy nie generują głośnego szumu.

Wady

Nie jest to model uniwersalny. Mogą się na niego zdecydować głównie posiadacze aut marki BMW, bo jest odpowiednio dopasowany do wypukłości szyby.

Podsumowanie

Wycieraczki są solidne i niepodatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Długość jednego pióra jest równa 65 cm, a drugiego 52,5 cm. Wewnątrz spoilera każdego z nich znajduje się stalowa, ocynkowana szyna. Model montuje się za pomocą solidnego, metalowego adaptera, odpornego na uszkodzenia.

 

 

9 najlepszych wycieraczek samochodowych. Opinie w 2021 roku

 

Poniżej umieściliśmy ranking wycieraczek samochodowych. Znajdziesz w nim opisy akcesoriów różnych marek, które kierowcy uznali za łatwe w zakładaniu, trwałe i co najważniejsze skuteczne w działaniu.

 

Wycieraczki samochodowe Bosch

 

1. Wycieraczki aerotwin spoiler Bosch Aerotwin A187S

 

Bezprzegubowy model Bosch Aerotwin A187S jest uniwersalny, ponieważ pasuje do modeli wielu różnych aut. Mogą na niego zdecydować się posiadacze samochodów Peugeot, Lancia, Kia, Alfa Romeo, Skoda, VW czy Fiat. Akcesorium jest dobrze dopasowane do szyby, co wynika z zastosowania wewnętrznej szyny stabilizującej Evodium (zastąpiła tradycyjną konstrukcję przegubową).

Przedstawione wycieraczki samochodowe Bosch równomiernie się zużywają, gdyż obie są równie mocno dociśnięte do szyby. Długość jednego pióra jest równa 60 cm, a drugiego 45 cm. Zostały one wykonane z dwóch rodzajów gumy, czyli miękkiej i twardej. Warstwa stykająca się z szybą jest pokryta antypoślizgową powłoką, która odpowiada za zmniejszenie tarcia.

Co o produkcie marki Bosch sądzą kierowcy? Większość z nich przekonuje, że wycieraczki można bardzo szybko zamontować. Wynika to nie tylko ze szczegółowo opisanej instrukcji, którą dołączono do zestawu, ale i zastosowania fabrycznych, oryginalnych mocowań. Poza tym na powierzchni akcesorium nie zbiera się lód, co w okresie zimy bywa uciążliwe.

 

 

 

 

2. Wycieraczki Bosch Aerotwin AR450S 450+450 mm

 

Wycieraczki samochodowe Bosch Aerotwin AR450S, 450+450 mm nie mają tradycyjnych przegubów. Wyposażono je za to w szynę stabilizującą Evodium, w efekcie czego dobrze przylegają do szyby i są odpowiednio sztywne. Akcesorium jest wykonane z dwóch rodzajów gumy, a dodatkowo pokryto je warstwą antypoślizgową, co zapewnia mniejsze tarcie.

Model cicho pracuje i podczas jazdy samochodem nie powstaje głośny, charakterystyczny szum. Wynika to z tego, że jego konstrukcja została starannie dopracowana pod kątem aerodynamiki. To, co wyróżnia wycieraczki, to trwałość. Pasują one do samochodów różnych marek, takich jak: Daewoo, Ford, Mazda, Honda i Mercedes.

Kupujący w swoich recenzjach przekonują, że to dobre wycieraczki samochodowe, które nie zawodzą nawet podczas silnych opadów deszczu. Sprawnie usuwają one nadmiar wody z szyby, co poprawia widoczność. Atutem akcesorium jest też to, że nie zostawia nieestetycznych smug.

 

 

 

 

Wycieraczki samochodowe Valeo

 

3. Pióro wycieraczki Valeo VFB70 575790

 

Po tym, jak poddaliśmy szczegółowej analizie opinie o wycieraczkach samochodowych, doszliśmy do wniosku, że w zestawieniu nie może zabraknąć produktu marki Valeo. Wybraliśmy model VFB70 575790 o długości 70 cm. Pióro można zamontować w większości aut różnych marek, gdyż ma 5 różnych adapterów i możemy wybrać ten odpowiedni.

Wycieraczka sprawnie usuwa nadmiar wody z szyby, nie zostawiając przy tym smug. Jest to możliwe za sprawą optymalnego rozłożenia nacisku pióra. Akcesorium ma specjalny spoiler wykorzystujący technologię Pyramid, w efekcie czego poprawiono jego przyczepność. Nie ma ryzyka, że przy jeździe z dużą prędkością lub przy silnych podmuchach wiatru pióro będzie się lekko unosić, co generowałoby szum.

Kupującym najbardziej podoba się to, że montaż wycieraczki nie zajmuje dużo czasu. Potwierdzają to również osoby, które tę czynność wykonywały samodzielnie po raz pierwszy. Guma wykorzystana do produkcji akcesorium jest solidna i nie zużywa się za szybko.

 

 

 

 

4. Wycieraczki Valeo do VW Passat B6 B7 Jetta 3

 

Wycieraczki Valeo do VW Passat B6 B7 Jetta 3 to zestaw, w którym znajdziemy dwa pióra: jedno o długości 60 cm, a drugie 47,5 cm. Za ich prawidłowy docisk do szyby odpowiadają solidne, metalowe listwy. To daje nam pewność, że akcesorium skutecznie zbiera wodę i poprawia widoczność w deszczowe dni.

Wycieraczki samochodowe Valeo można łatwo zamocować, do kilku różnych modeli aut marki VW. Jest to możliwe, ponieważ w komplecie otrzymujemy adaptery. Akcesorium jest wyprodukowane ze starannie dobranej mieszanki gumy, dlatego nie zużywa się za szybko.

Cechą wyróżniającą opisywane wycieraczki jest nowoczesny kształt spojlerów, który przypomina piramidę. Jak zauważyli kierowcy, pióra dobrze przylegają do szyby nawet w wietrzne dni, a do tego nie zostawiają smug.

 

 

 

 

Wycieraczki samochodowe Oximo

 

5. Wycieraczki Oximo Aero do BMW 5 E39

 

Przedstawiamy wycieraczki Oximo Aero do BMW 5 E39, które zostały wykonane ze specjalnej, silikonowo-kauczukowej mieszanki. To zapewnia im podwyższoną trwałość oraz odporność na szybkie ścieranie. Akcesorium ma stalową szynę wewnątrz spoilera, która jest ocynkowana i tym samym solidna.

Aerodynamiczna konstrukcja sprawia, że nawet podczas jazdy z dużą prędkością nie słyszymy głośnego szumu. Wycieraczki samochodowe Oximo są bezprzegubowe. Mocuje się je za pomocą metalowego adaptera, który jest bardziej wytrzymały niż zamiennik z tworzywa sztucznego. W komplecie są dwa pióra, jedno ma długość 65 cm, a drugie 52,5 cm.

Dlaczego produkt znalazł się w rankingu? Zebrał on wiele pozytywnych recenzji konsumentów. Model jest przeznaczony głównie dla osób jeżdżących samochodami marki BMW. Uznano go za solidne akcesorium, które nie jest podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

 

 

 

6. Wycieraczki Oximo Ford Focus MK1 I

 

Bezprzegubowe wycieraczki Oximo Ford Focus MK1 I są przystosowane do montażu na hak (WU). W komplecie znajdziemy dwa pióra na przednią szybę, o długości 55 cm i 47,5 cm, a także na tylną szybę (jego długość jest równa 37,5 cm). Do ich produkcji użyto silikonowo-kauczukowej mieszanki. Ważne jest to, że mocowanie zaczepu pod osłoną wykonano z metalu, a nie plastiku, co zwiększa jego trwałość.

Warto podkreślić, że akcesorium pasuje nie tylko do samochodów Ford Focus MK1, ale też pojazdów kilku innych marek, m.in. Alfa Romeo 146, Honda Accord oraz Jaguar X-Type. Wszystkie metalowe części konstrukcji piór są zrobione ze stali typu High-Carbon, która jest ocynkowana. Zapewnia jej to ochronę przed korozją.

Dla kierowców ważne jest to, że wycieraczki można bardzo szybko zamontować, bez potrzeby sięgania po narzędzia i używania dużej siły. Po ich założeniu jazda w deszczowe dni nie jest wyzwaniem, ponieważ skutecznie zbierają wodę. Akcesorium jest wytrzymałe, a test wycieraczek samochodowych to potwierdził.

 

 

 

 

Wycieraczki samochodowe do szyb

 

7. Wycieraczki Płaskie Neoma Audi A4 B6 B7 A6 C5 Exeo KPL 

 

Wycieraczki Płaskie Neoma Audi A4 B6 B7 A6 C5 Exeo KPL wykorzystują technologię Luiquid-Fix Graphite. Akcesorium jest wykonane z grafitowej gumy, która gwarantuje mu cichą pracę w każdych warunkach atmosferycznych. Komplet obejmuje dwa pióra, ich długość jest równa 55 cm.

Prezentowane wycieraczki samochodowe do szyb są bezprzegubowe, co daje nam pewność, że w czasie jazdy nie generują szumu. Co ważne, są one odporne na mróz. Pióra nie mają stelaża, na którym zbierałby się lód (jego usunięcie często jest kłopotliwe).

Kupujący przekonują, że akcesorium dobrze się prezentuje, bardziej nowocześnie niż zwykłe modele przegubowe. To odpowiedni wybór dla kierowców, którzy chcą kupić dobre i tanie wycieraczki samochodowe. Model marki Neoma jest mocno i równomiernie dociśnięty do szyby, poza tym nie zużywa się zbyt szybko.

 

 

 

 

Wycieraczki samochodowe Visee

 

8. Wycieraczki Visee BMW 5 E39

 

Gumowe wycieraczki samochodowe Visee BMW 5 E39 wykazują podwyższoną odporność na ścieranie oraz starzenie w wyniku ekspozycji na działanie promieni UV. W zestawie są dwa pióra na przednią szybę, długość pierwszego wynosi 65 cm, a drugiego 55 cm. Model zapewnia skuteczne zbieranie wody i to bez generowania głośnego szumu podczas jazdy, co wynika z jego aerodynamicznej konstrukcji.

Do mocowania wycieraczek służą mocne, metalowe zaczepy. Nie trzeba się martwić, że niespodziewanie pękną np. przy mocniejszym szarpnięciu piórem. Akcesorium jest wykonane z mieszanki gumy Aquatec.

Kierowcy, którzy zamontowali wycieraczki samochodowe Visee, uważają, że ich zakup był bardzo dobrą decyzją. To pióra o nowoczesnym designie, które ściśle przylegają do szyby i usuwają nadmiar wody z całej jej powierzchni. Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo jazdy w deszczowe dni. Wiele osób wspomina również o tym, że montaż akcesorium zajmuje maksymalnie kilka minut.

 

 

 

 

Wycieraczki samochodowe Alca

 

9. Wycieraczki hybrydowe Alca VW Passat B5 FL

 

Prezentujemy wycieraczki samochodowe Alca VW Passat B5 FL, czyli model hybrydowy, mocno i równomiernie przylegający do przedniej szyby. Akcesorium wykonano z dobrej gatunkowo mieszanki gumy, a dodatkowo zabezpieczono je nanopowłoką grafitu, co zwiększa jego trwałość. Z kolei wszystkie stalowe elementy konstrukcji wyprodukowano z galwanizowanej, ocynkowanej stali szlachetnej.

Wycieraczki nie tylko efektywnie zbierają wodę z szyby, ale do tego cicho pracują. Przekłada się to na większy komfort jazdy w deszczowe dni. Wytrzymałość piór potwierdziły testy, przeprowadzone m.in. w amerykańskim laboratorium Detroit Lab. INC oraz przez Niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego (TÜV).

Zaletami wycieraczek są głównie: podwyższona odporność na ścieranie, efektywna praca oraz mało kłopotliwy montaż. Kierowcy doceniają to, że w komplecie znajdują się adaptery niezbędne do przymocowania piór. Podoba im się też hybrydowa konstrukcja, będąca połączeniem atutów modeli bezprzegubowych i tych tradycyjnych.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie wycieraczki samochodowe kupić?

 

Każdy samochód jest wyposażony w wycieraczki. Odpowiadają one za zbieranie wody i poprawę widoczności podczas opadów deszczu czy śniegu. Ważne jest, aby regularnie wymieniać akcesorium, aby przy niesprzyjającej pogodzie zapewniać sobie i pasażerom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nie do końca wiesz, jakie są najlepsze wycieraczki samochodowe? Cenne podpowiedzi znajdziesz w poradniku.

Rodzaje

Są trzy podstawowe rodzaje wycieraczek samochodowych. Do wyboru mamy modele:

* tradycyjne – ich gumowa część osadzona jest na metalowym szkielecie, który pełni jednocześnie funkcję systemu dociskowego. To inaczej wycieraczki przegubowe, pasują do wielu aut różnych marek, w szczególności do starszych modeli. Mimo że są one łatwo dostępne, to według kierowców mają kilka wad. Jedną z najistotniejszych jest to, że generują one głośny szum;

* płaskie – inaczej bezprzegubowe, ich pióra nie są osadzone w ramie, tylko przymocowane bezpośrednio do ramienia wycieraczki. Aby tego typu akcesoria efektywnie usuwały wodę, muszą dobrze przylegać do szyby (co może być problemem, jeśli jest ona stosunkowo mocno wygięta). Modele płaskie mają aerodynamiczną konstrukcję, co zapewnia mniejszy opór powietrza i niższy poziom generowanego hałasu, także podczas jazdy z dużą prędkością. Ich atutem jest też to, że zimą nie osadza się na nich lód;

* hybrydowe – to połączenie modeli przegubowych i bezprzegubowych. Wycieraczki mają aerodynamiczny korpus tworzący spojler, a pióro jest osadzone na przegubie zapewniającym równomierny docisk do szyby na całej jego długości. Są one polecane posiadaczom starszych aut, którzy chcą zrezygnować z używania tradycyjnych akcesoriów przegubowych.

 

Długość piór

Aby pozbyć się wątpliwości, jakie wycieraczki samochodowe wybrać, musimy zmierzyć długość starych piór. Dzięki temu uda nam się uniknąć zakupu niedopasowanego modelu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, należy zapoznać się ze szczegółowym opisem danego akcesorium, powinna się w nim znaleźć informacja, do jakich aut jest ono przeznaczone. Czasami pióra do przedniej szyby mają taką samą długość, a niekiedy jedno jest dłuższe, a drugie krótsze. To, które wycieraczki będą pasować, zależy od modelu i marki pojazdu oraz rocznika.

 

Łatwy montaż

Zakupione akcesorium powinno być łatwe w montażu, to bardzo istotna kwestia w szczególności dla osób, które podejmują się wykonania tej czynności po raz pierwszy. Na szczęście zwykle trwa to maksymalnie kilka minut, nie musimy przy tym używać narzędzi. Bardzo często producenci dołączają do zestawu kilka różnych adapterów, aby można było odpowiednio zamontować wycieraczki, niezależnie od modelu auta. Zaczepy mogą być wykonane z plastiku lub metalu, za bardziej wytrzymałe uznaje się te drugie.

Trwałość

Zakładając nowe wycieraczki, zapewne większość z nas chce, aby działały niezawodnie przez długi czas. Co prawda tego typu akcesoria nie są na tyle solidne, aby wymieniać je np. co kilka lat, ale też nie mogą zużywać się za szybko. Do produkcji wycieraczek najczęściej wykorzystuje się mieszankę twardej i miękkiej gumy, czasami dodaje się do nich silikon. Są modele pokrywane dodatkowo różnymi powłokami, odpowiadającymi za zmniejszenie tarcia. Najlepsze wycieraczki samochodowe wykazują odporność na szybkie ścieranie, a także starzenie w wyniku działania promieni UV.

 

Wycieraczki samochodowe w dobrych cenach

Cena za wycieraczki samochodowe uzależniona jest od kilku czynników, ale jednym z najważniejszych jest producent. Modele znanych marek są droższe, zwłaszcza te bezprzegubowe oraz hybrydowe. Zwykle kosztują one 50 – 100 zł (za komplet dwóch piór, choć czasami cena dotyczy jednej sztuki). Akcesoria oferowane przez mniej popularnych producentów oraz te przegubowe są nieco tańsze, za nie zapłacimy nie więcej niż 50 zł. Jednak nie powinniśmy nadmiernie oszczędzać na zakupie wycieraczek, bo to od nich w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo w deszczowe dni. 

 

 

FAQ

 

P1: Kto wynalazł wycieraczki samochodowe?

Wielbiciele historii i ciekawostek z pewnością chętnie dowiedzą się, kto wynalazł wycieraczki samochodowe. Osobą za to odpowiedzialną był Józef Hofmann, Polak, który długi czas spędził w Stanach Zjednoczonych. Był on znany z licznych wynalazków związanych z pracą samochodu i fortepianu (przypisuje się mu ich około 70). Istotne jest to, że głównym zajęciem Hofmanna była muzyka, zajmował się on komponowaniem utworów i grą na fortepianie. Muzyk tworzył także kompozycje na orkiestrę. 

P2: Jak założyć wycieraczki samochodowe?

Wymiana wycieraczek samochodowych może wydać się trudna w szczególności tym kierowcom, którzy robią to po raz pierwszy. W rzeczywistości nie jest to jednak skomplikowane zadanie. Pracę należy rozpocząć od zdjęcia starych, zużytych gum (w tym celu konieczne jest podniesienie wycieraczki do pozycji pionowej). Trzeba przy tym zachować dużą ostrożność, bo akcesoria tego typu mają metalowe elementy, którymi możemy porysować szybę. Kolejnym krokiem jest umieszczenie plastikowego adaptera na metalowym haku. Kiedy w adapterze znajdzie się już wycieraczka, należy pociągnąć ją w górę ramienia, aż do momentu usłyszenia kliknięcia. Kolejnym krokiem jest już tylko opuszczenie akcesorium na szybę. Kierowca musi pamiętać o regularnej wymianie wycieraczek samochodowych, bo gwarantują one odpowiednią widoczność podczas opadów deszczu.

 

P3: Ile kosztują wycieraczki samochodowe?

Zakup nowych wycieraczek samochodowych nie jest dużym wydatkiem. Dobrej jakości akcesorium można kupić już za ok. 25 zł. Na rynku dostępne są też droższe modele, ich cena wynosi zwykle 50 zł do 100 zł. Wycieraczki samochodowe są dostępne w sklepach motoryzacyjnych, często można je kupić także na stacjach benzynowych. Oczywiście, produkty tego typu można znaleźć też w Internecie i to często w bardzo przystępnych cenach. Niektórzy kierowcy kupują od razu kilka sztuk, aby w razie potrzeby móc szybko wymienić ten element. Nie należy zapominać, że lekko rozwarstwiona guma, która nie przylega ściśle do szyby, nie usuwa sprawnie nadmiaru wody, tworzy smugi i nierzadko też drobne zarysowania na szybie.

 

P4: Jak zregenerować wycieraczki samochodowe?

Czasami zdarza się tak, że nie mamy możliwości zakupu nowych wycieraczek samochodowych, a wybieramy się w dłuższą trasę. Co wtedy zrobić? Można postarać się zregenerować stare gumy, choć nie jest to możliwe w każdym przypadku. Należy zdjąć piórka z ramion, dokładnie je wyczyścić i sprawdzić, czy gumka nie jest pokruszona. Jeśli na jej powierzchni są ubytki, wycieraczki nie nadają się do regeneracji. Jeśli jednak guma jest twarda i tylko dlatego nie zbiera wody tak dobrze, jak na początku, możemy natrzeć ją gliceryną. Takie rozwiązanie przyniesie rezultaty na około kilka dni. Trzeba jednak wiedzieć, że po zastosowaniu gliceryny konieczne jest odczekanie kilku godzin, a następnie dokładne umycie gumy w zimnej wodzie.

P5: Wycieraczki samochodowe – jak włączyć?

To, jak włączyć wycieraczki, zależy od modelu posiadanego przez nas auta. Zazwyczaj przy kierownicy znajduje się manetka, która pozwala na rozpoczęcie ich pracy. Zdarza się też, że na kierownicy umieszczony jest specjalny przycisk. Czasami kierowca musi samodzielnie regulować prędkość pracy wycieraczek, a czasami odbywa się to automatycznie. Jeśli dopiero zaczynasz jazdę samochodem, przed wyjazdem w trasę upewnij się, że umiesz sprawnie włączyć wycieraczki, zmienić światła i wykonać inne niezbędne do jazdy czynności.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments