Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Akumulator – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Varta Silver Dynamic C30 to akumulator, który jest niezbędny, aby uruchomić pojazd. Odpowiada on również za poprawne działanie wszystkich elementów elektrycznych w pojeździe, np. żarówek lub radia. Jego moc rozruchowa wynosi 530 A, a pojemność 54 Ah. Bateria jest gotowa do użytku, nie wymaga konserwacji. Bardzo dobrze sprawdzi się w ekstremalnie niskich temperaturach. Model Varta Silver Dynamic AGM E39 jest równie wydajnym i solidnym akumulatorem. Ma on moc rozruchową 760 A, a jego pojemność wynosi 70 Ah. Jest odpowiedni do różnego rodzaju pojazdów, takich jak: jachty żaglowe, wózki golfowe, łodzie motorowe czy maszyny sprzątające.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Akumulator jest wyposażony w technologię kratki PowerFrame, która przedłuża jego żywotność. Umożliwia ona optymalizację wydajności baterii dostosowaną do potrzeb konkretnego pojazdu. Model może sprawdzić się również w samochodach, w których zastosowano silnik Diesla.

Wady

Bateria może być nieco za słaba do silników typu 1,8 l 20 V turbo, grupa VW/Audi. Jeśli pojazd jest wyposażony w funkcję Start & Stop, niezbędna będzie konfiguracja akumulatora w warsztacie.

Podsumowanie

Napięcie w akumulatorze wynosi 12 V. Ma on wymiary: długość zewnętrzna – 207 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. W sprzęcie zastosowano standardowy typ zacisku. Bateria będzie odpowiednia do pojazdów z wieloma odbiornikami elektrycznymi.

Drugi wybór

Zalety

Bateria nie wymaga konserwacji. Została ona wyposażona w dużą moc rozruchu. W akumulatorze zastosowano technologię, która zapobiega wyciekom płynów. Ma on dużą pojemność, co pozwala na magazynowanie dodatkowej energii powstałej w wyniku hamowania rekuperacyjnego.

Wady

Ze względu na technologię AGM nie należy samodzielnie montować akumulatora. Trzeba się udać do profesjonalisty, co zabiera dodatkowy czas, a także wymaga większego nakładu pieniężnego.

Podsumowanie

Jest to akumulator rozruchowo-zasilający. Jego wymiary to: długość – 278 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. Waży on 20,4 kg. Układ biegunów to P +. Akumulator został przeznaczony do pojazdów wyposażonych w system Start-Stop z odzyskiwaniem energii hamowania.

Rozważ też

Zalety

W modelu zastosowano całkowitą bezobsługowość, co oznacza, że akumulator trzeba zamontować w odpowiednim miejscu i na tym jego obsługa się kończy. Bateria zapewnia brak kontaktu z elektrolitem, co znacznie wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowania.

Wady

Przy bardzo niskich temperaturach akumulator może mieć trudności z rozruchem. Zdarza się, że trudno sprawdzić stan i kolor płynu, który jest w baterii, trzeba prosić o pomoc wykwalifikowaną osobę.

Podsumowanie

Bateria jest przeznaczona głównie do silników Diesla lub pojazdów z bogatym wyposażeniem. Jej moc rozruchowa wynosi 610 A, a pojemność 63 Ah. Długość akumulatora to 242 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm.

 

 

9 najlepszych akumulatorów. Opinie w 2021 roku

 

Czasem przychodzi moment, w którym akumulator zakończył swoją pracę, po sprawdzeniu nie spełnia Twoich oczekiwań lub po prostu się zepsuł. Wtedy zaczynasz poszukiwania nowej baterii, która będzie najlepsza i najbardziej wydajna. Nasz ranking akumulatorów zawiera różnego rodzaju modele, które pasują zarówno do mniej wymagających pojazdów, jak i tych potrzebujących dużego źródła mocy. 

 

Akumulator 12V

 

1. Akumulator Varta Silver Dynamic C30 54Ah 530A 12V (P+)

 

Model Varta Silver Dynamic C30 to dobry akumulator 12 V. Jest on bardzo wydajny i nie wymaga konserwacji. Bateria świetnie sprawdzi się w pojazdach, które mają dużo odbiorników elektrycznych. Będzie ona pasowała również do silników typu diesel. Akumulator jest niezawodny, kiedy panują ekstremalnie niskie temperatury. Użytkownik nie musi się martwić, czy pojazd na pewno ruszy.  

Ten akumulator samochodowy pasuje do pojazdów marek: Alfa Romeo, BMW, Chevrolet, Chrysler oraz Citroën. Jego przedłużona żywotność pozwala na optymalizację wydajności urządzenia. Moc rozruchowa baterii wynosi 530 A, a pojemność 54 Ah. Model ma wymiary: długość zewnętrzna – 207 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. 

Konsumenci oceniają, że akumulator 12 V to wysokiej jakości sprzęt, który pracuje przez długie lata. Dodają, że nawet po dwutygodniowej bezczynności baterii pojazd odpala bez problemu i można jechać nim w długą trasę. 

 

 

 

 

Akumulator AGM

 

2. Akumulator Varta 70Ah/760A P+ E39 Ultra Agm

 

Szukając baterii do bardzo wymagającego pojazdu zwróć uwagę na model Silver Dynamic AGM E39 firmy Varta. Jest to akumulator z technologią AGM, dzięki której cały szkodliwy elektrolit mieści się w separatorach wykonanych ze szklanego włókna. Model jest tak skonstruowany, aby nawet w przypadku jego uszkodzenia, płyny nie wyciekały. 

W modelu umieszczono kratki PowerFrame dające pewność rozruchu i jego wysoką moc. Pojemność baterii wynosi 70 Ah, a waga 20,4 kg. Akumulator będzie odpowiedni do pojazdów z zaawansowanym systemem Start-Stop, który uzupełnia w urządzeniu zużytą energię do hamowania. 

Test akumulatorów wykazał, że ważne jest, aby zużycie energii jak najmniej wpływało na zanieczyszczenie środowiska. Dlatego w tej baterii zastosowano proces recyklingu w obiegu zamkniętym, co oznacza, że wykorzystuje ona surowce ponownie, dlatego jest przyjazna dla otoczenia. Użytkownicy twierdzą, że to dobry akumulator, ponieważ działa bardzo długo i nie muszą myśleć o jego zbyt szybkiej wymianie, co wiązałoby się z wydaniem dodatkowych pieniędzy. 

 

 

 

 

Akumulator Bosch

 

3. Akumulator Bosch S5 Silver 63AH 610A S50 05

 

Model S5 marki Bosch pasuje głównie do pojazdów nowej generacji. Powinny mieć one silnik Diesla lub/i bogate wyposażenie wymagające dużej mocy. Akumulator Bosch jest bezobsługowy. 

Bateria ma pojemność 63 Ah, a jej prąd rozruchowy wynosi 610 A. Wymiary modelu to długość – 242 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. Bieguny ułożone są w konfiguracji P +. Jest to rodzaj akumulatora kwasowo-ołowiowego. Model wykazuje dużą odporność na częste cykle ładowania i rozładowania, dzięki czemu, będzie on długo działać bez zarzutów. 

Opinie o akumulatorach wskazują, że ważnym aspektem jest poziom elektrolitu. W przypadku tego modelu nabywcy twierdzą, że nawet po długotrwałym użytkowaniu, poziom elektrolitu w baterii jest na wysokim poziomie. Dodatkowy plus to jego przezroczystość, która jest równie ważna podczas częstych podróży. 

 

 

 

 

Akumulator do skutera

 

4. Akumulator Moretti YTX7A-BS 12V 7Ah

 

Prezentujemy akumulator do skutera Moretti YTX7A-BS. Jest to typ żelowy, dlatego nie trzeba uzupełniać w nim poziomu elektrolitu. Bateria pasuje do większości skuterów 4T o pojemności 50 cm3. Taki rodzaj akumulatora jest odporny na zmiany temperatur, a także wszelkiego rodzaju wstrząsy. Zaletą akumulatorów żelowych jest również to, że mogą one być montowane w dowolnej pozycji.

Waga modelu wynosi 2,5 kg, pojemność 7 Ah, a prąd rozruchu 90A. Jego szerokość to 150 mm, głębokość – 97 mm, a wysokość – 93 mm. Akumulator bez problemu pracuje w ekstremalnych warunkach, wytrzymuje temperatury e od -50 st. C do 75 st. C. 

Według kupujących jest to dobry i tani akumulator głównie dlatego, że nie ma potrzeby uzupełniania w nim szkodliwego dla człowieka elektrolitu, a pomimo tego działa bardzo długo i sprawnie.  

 

 

 

 

Akumulator do diesla

 

5. Akumulator Bosch S5 007 – 74Ah 750A P+

 

Polecamy nowej generacji akumulator do diesla Bosch S5 007. Jest to model całkowicie bezobsługowy, czyli napełniony elektrolitem i zamknięty. To z kolei wpływa korzystnie na ochronę środowiska i użytkownika, ponieważ ani otoczenie, ani nabywca nie mają kontaktu ze szkodliwą substancją. Bateria świetnie sprawdza się w bardzo niskich lub wysokich temperaturach, dzięki czemu nie musisz tracić cennego czasu próbując kilkakrotnie uruchomić pojazd.

Pojemność akumulatora wynosi 74 Ah, a moc rozruchowa – 750 A. Bieguny ułożono w konfiguracji P +. Wymiary modelu to: długość – 278 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 175 mm. Bateria ma solidne obramowanie, dzięki któremu występuje na niej mniej odkształceń i korozji na krawędziach.  

Konsumenci polecają ten akumulator samochodowy, ponieważ zauważają, że jest on bardzo dobrej jakości. Model wystarcza na długie lata, dzięki czemu nie musisz się martwić, że po dłuższym postoju, zwłaszcza zimą, przestanie działać.

 

 

 

 

Akumulator Varta

 

6. Akumulator Varta Blue Dynamic D24 60Ah 540A (P+)

 

Podczas wyboru akumulatora do samochodu, warto zwrócić uwagę na model Blue Dynamic D24 firmy Varta. Jest on wyposażony w kratkę stworzoną na podstawie technologii PowerFrame, która zapewnia dobrą moc rozruchową podczas codziennego użytkowania pojazdu. Dodatkowo, dzięki temu rozwiązaniu, akumulator jest bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ wydziela mniej gazów cieplarnianych, a także zużywa mniej energii. 

Akumulator Varta jest baterią kwasowo-ołowiową. Jego długość wynosi – 242 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. Pojemność modelu to 60 Ah, a moc rozruchowa – 540 A. Konfiguracja biegunów to P +. Model można stosować również jako zamiennik, który będzie pracował tak samo dobrze, jak oryginał.  

Konsumenci uważają, że jest to dobrej jakości akumulator, ponieważ pojazd uruchamia się natychmiast, a dodatkowo nie występuje tzw. falowanie obrotów. Co więcej, dużą jego zaletą jest to, że pasuje do wielu marek i modeli samochodów. 

 

 

 

 

Akumulator Centra

 

7. Akumulator Centra CB500 50AH/450A PLUS (P+)

 

Jeśli chcesz mieć dobrej jakości akumulator w swoim pojeździe, który będzie niezawodny, pomyśl o modelu CB500 PLUS firmy Centra. Pasuje on do większości samochodów osobowych nowej generacji zawierających standardowe wyposażenie. Akumulator Centra zapewnia bezproblemowe odpalanie pojazdu, szczególnie jeśli jeździsz nim codziennie. 

Bateria ma wymiary: długość – 207 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. Jej prąd rozruchowy wynosi – 450 A, a pojemność 50 Ah. Układ biegunów to P +. Dzięki technologii Ca/Ca akumulator można dłużej przechowywać i nie ma konieczności jego doładowywania. Co więcej, w takiej sytuacji, nie utraci on ustawionych parametrów. Model jest całkowicie bezobsługowy, dlatego użytkownik nie musi mieć kontaktu ze szkodliwym elektrolitem.

Kupujący potwierdzają, że jest to dobry akumulator. Wskazują oni, że najważniejszą zaletą baterii jest możliwość rozruchu nawet podczas niskich temperatur. Dodatkowo ma ona wbudowane tzw. magiczne oczko, czyli wskaźnik poziomu naładowania.

 

 

 

 

Akumulator 74Ah

 

8. Akumulator Bosch Silver S4 74Ah 680A P+

 

Model Bosch Silver S4, ze względu na swoje parametry może być stosowany do większości pojazdów nowej generacji. Akumulator 74 Ah sprawdzi się zarówno w samochodach ze standardowym wyposażeniem elektrycznym, jak i w tych, wymagających użycia dużej ilości mocy. Dzięki temu, że bateria cechuje się niskim stopniem samorozładowania zapewnia ona sprawny rozruch zimnego silnika, nawet jeśli pojazd nie był często używany. 

Akumulator ma długość – 278 mm, szerokość – 175 mm, a wysokość – 190 mm. Jego prąd rozruchowy wynosi 680 A. Polaryzacja występuje po stronie P+. Bateria jest całkowicie bezobsługowa. Świetnie sprawdzi się ona zarówno w bardzo niskich, jak i w bardzo  wysokich temperaturach. To pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu, który często pojawia się, jeśli samochód nie „odpala”. 

Nabywcy uważają, że dużym udogodnieniem w przypadku tego akumulatora, jest jego dopasowanie do samochodów azjatyckich. Twierdzą oni, że czasem trudno o dobrą baterię, która będzie spełniania wymogi pojazdów ze wschodu. 

 

 

 

 

Akumulator 6V

 

9. Akumulator Centra Power PRO 165Ah 6V CJ1652

 

Jeśli szukasz dobrej baterii do samochodu ciężarowego, model Centra Power PRO jest świetnym rozwiązaniem. Będzie on pasował również do pojazdów rolniczych i dużych maszyn. Akumulator bardzo dobrze sprawdzi się w trudnych warunkach drogowych, ponieważ jest odporny na wstrząsy i wibracje.  

Model waży ok. 24,3 kg. Jego pojemność wynosi 165 Ah, prąd rozruchu 900 A, a napięcie 6 V. Wymiary akumulatora to: długość – 333 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 234 mm. Konfiguracja biegunów jest ustawiona na P+. Zastosowano w nim technologię kwasowo-ołowiową. Bateria sprawdzi się w niskich i wysokich temperaturach, od -10 st. C do +30 st. C. 

Akumulator jest pozytywnie oceniany, szczególnie przez osoby jeżdżące w długie trasy i spędzające noce w pojeździe. Użytkownicy twierdzą, że nawet po kilkudziesięciu godzinach bezczynności, ciężarówka czy też traktor rusza od razu. Dlatego nie trzeba tracić czasu na długotrwałe odpalanie pojazdu. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki akumulator kupić?

 

Tracisz wiele czasu na przeglądanie stron internetowych i odwiedzanie sklepów stacjonarnych, ale wciąż nie wiesz jaki akumulator wybrać? Producenci oferują mnóstwo różnych rodzajów baterii. Niektóre mają większe napięcie, inne mniejsze, często mają również inne pojemności i wymiary. Nasz przewodnik zakupowy zawiera wszystkie potrzebne informacje i na pewno pomoże Ci zdecydować, jaki jest najlepszy akumulator.

 

 

Rodzaje akumulatorów

Akumulatory mają kilka kryteriów podziału. Najbardziej istotną kwestią jest rodzaj pojazdu, do którego mamy kupić baterię, czy to będzie:

* samochód osobowy,

* samochód ciężarowy,

* pojazd rolniczy,

* skuter lub inne jednoślad. 

 

Eksperci dzielą akumulatory na kilka typów:

kwasowo-ołowiowe – są one najczęściej spotykane. Zazwyczaj są stosowane do samochodów osobowych. Mają napięcie od 12 V do 24 V. Takie baterie buduje się z ołowianych płyt zanurzonych w elektrolicie, który jest wodnym roztworem kwasu siarkowego. Dostarczają one dużo mocy podczas rozruchu silnika. W przypadku tych akumulatorów, 

żelowe – jest to rodzaj akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale bardziej unowocześnionych. Różnią się one tym, że elektrolit występuje w postaci żelu, a nie płynu. Plusem jest to, że żel zapobiega wyciekom, 

niklowo-kadmowe (alkaliczne) – w przypadku takich akumulatorów elektrolitem są półpłynne lub stałe substancje mające silnie zasadowy odczyn,

niklowo-metaliczno-wodorkowe – mają one podobne właściwości do żelowych i kwasowo-ołowiowych, ale są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ wydzielą mniej zanieczyszczeń. 

 

Sposób ładowania

W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych stosuje się obudowę otwartą i zamkniętą, w której nie mamy dostępu do cel. Jeśli mamy styczność z obudową otwartą, jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki jest poziom naładowania każdej z celi. Można to zrobić za pomocą hydrometru, który określa poziom gęstości elektrolitu. Najlepiej uzupełniać go wodą destylowaną. Baterie z obudowami zamkniętymi nazywane są bezobsługowymi, ponieważ nie ubywa w nich elektrolitu, co oznacza, że nie trzeba go uzupełniać. W takiej sytuacji możemy określić stan naładowania akumulatora mierząc poziom napięcia za pomocą woltomierza.

Akumulatory żelowe nie wymagają uzupełniania wodą, która często ubywa podczas ładowania. Mogą one być całkowicie rozładowane, a także są odporne na ładowanie dużym prądem, który często niszczy innego typu akumulatory. W bateriach tego typu jest trudno kontrolować stan naładowania. Najlepsza opcja to pomiar napięcia zasilania, który też nie zawsze będzie precyzyjny. Eksperci radzą, aby stale doładowywać akumulator, co pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki, którą może być brak rozruchu silnika. 

Baterie niklowe najlepiej działają, jeśli są najpierw całkowicie rozładowywane, a później ładowane do maksymalnej pojemności. Dobrym rozwiązaniem jest rozładowanie baterii do napięcia o wartości 1 V na celę, ale nie poniżej. Do naładowania tego typu akumulatora trzeba użyć specjalnej ładowarki. 

 

Ułożenie biegunów

Jeśli zastanawiasz się, jaki akumulator jest najlepszy do Twojego pojazdu, musisz wziąć pod uwagę ułożenie biegunów. Przed zakupem baterii sprawdź, jaka ich konfiguracja będzie pasować do pojazdu. Na rynku najczęściej możemy spotkać się z ułożeniem P +, co oznacza prawą stronę, ale są również ułożenia lewostronne, dodatnie i minusowe. Jeśli bieguny nie będą dopasowane, możesz mieć problem z zamontowaniem akumulatora, ponieważ kable okażą się za krótkie. 

 

Napięcie

Na rynku najczęściej możemy spotkać modele o napięciu 12 V i 24 V. Są one zazwyczaj montowane w samochodach osobowych nowej generacji. W akumulatorach występuje również napięcie 6 V, które jest wykorzystywane w mniejszych pojazdach, lub w większej ilości w samochodach ciężarowych i dużych pojazdach rolniczych. 

 

 

Klemy

Klemy, inaczej nazywane zaciskami główkowymi są jednym z rodzajów zacisku, który umożliwia tymczasowe podłączenie kabli zasilających do akumulatora. Dzięki nim nie trzeba montować kabli za pomocą lutownicy. Stosuje się je do baterii samochodowych i motocyklowych. Najczęściej można spotkać klemy tulejkowe, które ściskają kable. Nie zawierają one szkodliwego dla środowiska i człowieka ołowiu. Są one bardzo wytrzymałe i plastyczne.

Podczas czyszczenia zacisków musimy wiedzieć, czy nasz akumulator jest kwasowy lub alkaliczny. Do kwasowego użyjemy roztworu z sody oczyszczonej i wody, a do alkalicznego – roztworu zawierającego wodę i sok z cytryny lub ocet winny. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy rozłączyć klemy i wyjąć akumulator z pojazdu. Najlepszym narzędziem do wykonywania takich czynności będzie szczoteczka do zębów. Po naniesieniu roztworu na zaciski należy odczekać 5 minut, a następnie wytrzeć do sucha zarówno klemy, jak i akumulator. Eksperci mówią, aby ubrać odzież ochronną, która zapobiegnie wszelkiego rodzaju oparzeniom i innym kontuzjom. Następnie można włożyć akumulator z powrotem na jego miejsce pamiętając, aby najpierw podpiąć biegun dodatni, a potem ujemny.  

 

System Start-Stop

System Start-Stop to funkcja, w jaką są wyposażone prawie wszystkie samochody nowej generacji. Odpowiada ona za wyłączenie silnika podczas postoju pojazdu i włączenie go ponownie, gdy kierowca użyje sprzęgła lub zwolni hamulec. W samochodach z takim udogodnieniem najczęściej stosuje się akumulatory w technologii AGM, które mają szklane włókno pomiędzy płytami wchłaniające elektrolit. Dzięki tym bateriom można uzyskać wyższe napięcie na zaciskach akumulatora. Są one bardziej odporne na całkowite rozładowanie. Samochody z systemem Start-Stop są często wyposażone w tzw. akumulator energii, który gromadzi energię elektryczną, aby ułatwić pierwszy rozruch silnika. Kiedy podstawowy akumulator ulegnie rozładowaniu elektryczny może wspomóc go prądem o nasileniu kilkuset amperów. 

 

Akumulatory w dobrych cenach

Ceny akumulatorów na rynku bardzo się od siebie różnią. Dużo zależy od typu baterii, jej funkcji, a także rodzaju pojazdu, do jakiego ma być ona przeznaczona. Oczywiste jest to, że akumulatory do samochodów ciężarowych będą droższe od tych, które mają się znaleźć w skuterach. Najczęściej można spotkać modele w przedziale od 200 zł do 400 zł. Te, które mają w sobie więcej funkcji kosztują ok. 500 zł wzwyż. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak wymienić akumulator?

Aby wymienić akumulator na samym początku należy ustawić pojazd na równej powierzchni. Ważne jest, aby nie stał on w pobliżu źródła ognia, jakim może być również zapalony papieros. Następnie trzeba zaciągnąć hamulec ręczny, żeby pojazd na pewno się nie poruszył. Kolejnym krokiem jest wyłączenie zapłonu i wyjęcie kluczyków ze stacyjki. Eksperci doradzają, aby przed przystąpieniem do wyciągania akumulatora założyć rękawiczki i ochronne okulary. Zaczynamy od odkręcenia zacisku z bieguna ujemnego, później robimy to samo z dodatnim i ściągamy wszystkie zabezpieczenia akumulatora. Po wyjęciu baterię powinniśmy trzymać pionowo, aby zapobiec ewentualnym wyciekom. Następnie wkładamy nowy akumulator zaciskając najpierw klemę dodatnią, a później ujemną. 

 

 

P2: Kiedy akumulator jest naładowany?

Profesjonaliści mówią, aby kontrolę poziomu naładowania akumulatora zacząć od zmierzenia napięcia podczas spoczynku. Kiedy silnik jest wyłączony prawidłowe napięcie powinno wynosić 12,4 V – 12,6 V. Następnie trzeba sprawdzić o ile zmniejszy się moc w czasie rozruchu silnika. Jeśli na wyświetlaczu miernika pokaże się wartość 10 V, oznacza to, że akumulator nie jest doładowany. Warto także sprawdzić gęstość elektrolitu, która określa stan naładowania baterii. Jej prawidłowy pomiar powinien wynosić 1,28 g/cm3, jeśli osiągnie wartość mniejszą niż 1,25 g/cm3 – akumulator nie jest odpowiednio naładowany. Najlepsze urządzenie do uzupełnienia mocy baterii to prostownik dostępny niemal w każdym sklepie motoryzacyjnym, a także online. 

 

P3: Jak długo ładować akumulator?

Najwięcej problemów z akumulatorem mamy w zimie, co nie oznacza, że w lecie możemy przestać myśleć o jego odpowiednim naładowaniu. W dni, w które występują wysokie temperatury bateria jest narażona na usterkę łożysk, stabilizatora napięcia lub diod prostowniczych. Długość czasu, w jakim będzie się ładował akumulator zależy od stopnia jego rozładowania oraz rodzaju prostownika. Możemy spotkać prostowniki z regulacją lub tzw. inteligentne. Eksperci polecają ten drugi sprzęt, ponieważ ładuje on baterię szybciej i bezpieczniej. Dzieje się tak za sprawą wbudowanego sterownika elektrycznego prądu oraz stabilizacji napięcia. Bezpiecznym poziomem naładowania akumulatora jest 14,4 V. Inteligentny prostownik, po 2. godzinach od osiągnięcia tej wartości, zaczyna ładować konserwacyjnie, czyli zapobiega przeładowaniu baterii. 

 

P4: Jak odłączyć akumulator?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia odłączania akumulatora jest wyłączenie zapłonu, następnie pozostawienie pojazdu na kilka chwil, aby mógł się on schłodzić (wtedy unikniemy oparzenia). Następnie należy odłączyć wszystkie elementy, które korzystają z mocy baterii, np. światła czy żarówki. Zasada jest taka, że najpierw odpinamy biegun ujemny, a później dodatni. Dlaczego to jest aż tak ważne? Ponieważ w samochodowych instalacjach elektrycznych masa (nadwozie) to przewód powrotny dla prawie wszystkich przewodów elektrycznych. Dlatego, jeśli po odłączeniu bieguna ujemnego niechcący dotkniemy kluczem nadwozia w okolicy bieguna dodatniego, nic się stanie. W momencie, kiedy najpierw odepniemy wartości dodatnie, a minusowe wciąż są podpięte przypadkowe dotknięcie baterii, grozi pojawieniem się iskier, czy nawet wybuchem akumulatora. 

 

 

P5: Jak podłączyć akumulator?

Eksperci radzą, aby przed podłączeniem akumulatora oczyścić klemy i podstawę jego mocowania. Wskazują oni, że częstą przyczyną niesprawności baterii jest jej niepełne połączenie z instalacją elektryczną. Oznacza to, że im bardziej zabrudzony będzie akumulator, tym będzie mniejsze napięcie. Do oczyszczenia klem najczęściej wystarczy zwykła woda, oczywiście w niewielkich ilościach, aby nic nie zalać. Kiedy klemy są już wyczyszczone należy pamiętać, aby bardzo dobrze je wysuszyć. Pozostała na nich woda może spowodować zwarcie, a w następstwie zniszczenie baterii, albo kłopoty z całą instalacją elektryczną pojazdu. Najważniejszą zasadą jest, aby po włożeniu akumulatora na swoje miejsce podpiąć najpierw biegun dodatni, a następnie ujemny. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
5 komentarzy
oldest
newest Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek
Bartek
3 months ago

Czy w testach był brany pod uwagę polskie akumulatory Jenox? Jestem ciekawy jak prezentują się na tle pozostałych. Dziękuję za info.

Bartek
Bartek
2 months ago

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czekam zatem na update 🙂

MAREK
MAREK
3 months ago

OŁOWIOWE AKUMULATORY POWINNI ZABRONIĆ PRODUKOWAĆ ,
TO JEST SZAJS I NIE TA EPOKA