Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Urządzenie rozruchowe – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Chcesz uniknąć sytuacji, w których rozładowany akumulator w samochodzie uniemożliwia Ci dojazd do pracy lub na ważne spotkanie? Powinieneś przemyśleć zakup urządzenia rozruchowego, które pomoże Ci w awaryjnych momentach. Według kierowców najlepszym sprzętem jest NOCO Genius Boost GB40. To starter o kompaktowych wymiarach, który można przewozić w bagażniku samochodowym. Model jest przystosowany do rozruchu silnika w pojeździe osobowym, ciężarowym, dostawczym, a nawet motocyklu czy łodzi. Co ciekawe, dzięki niemu możesz też naładować baterię w smartfonie lub tablecie. To praktyczny sprzęt, który wyposażono w niezbędne zabezpieczenia (przed odwrotną polaryzacją oraz powstawaniem iskier). Znaczna część użytkowników bardzo często decyduje się na zakup urządzenia rozruchowego marki Black&Decker. Urządzenie Rozruchowe 6AH pod Zapalniczkę Samochodową jest lekkie, gdyż waży jedynie 3400 gramów. Jego maksymalne natężenie pracy wynosi 8 A. Sprawdza się nie tylko w przypadku pracy z silnikiem Diesel o pojemności do 3000 cm3, ale również będzie odpowiedni do niewielkich urządzeń elektronicznych.

5 najlepszych urządzeń rozruchowych. Opinie w 2021 roku

 

Ranking urządzeń rozruchowych to druga część naszego artykułu. Opisaliśmy w nim kilka sprzętów, które przez kierowców zostały uznane za użyteczne i łatwe w obsłudze. Wśród poniższych propozycji na pewno jest model, który Ci się spodoba.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie rozruchowe jest przeznaczone nie tylko do samochodów, ale też łódek, skuterów i quadów. Model ma wejście USB, więc można go wykorzystać także do ładowania telefonu czy tabletu. Latarka z 7 trybami pracy sprawia, że sprzęt jest bardziej praktyczny i przydaje się w różnych sytuacjach.

Wady

Uruchamianie samochodów z silnikiem Diesla, szczególnie w okresie zimowym, może się nie powieść. Tak wynika z niektórych zamieszczonych w Internecie opinii.

Podsumowanie

Produkt ma kompaktowe wymiary, więc można go mieć zawsze ze sobą. Model jest przystosowany do pracy w różnych warunkach atmosferycznych, zarówno wtedy, kiedy jest gorąco, jak i występuje mróz.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie rozruchowe do samochodu poprzez nieskomplikowane gniazdo zapalniczki umożliwia szybkie podpięcie, przez co akumulator może rozpocząć swoją pracę. Sprzęt jest pomocny nie tylko przy problemach z autem, ale również bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku niewielkich urządzeń elektronicznych. Kabel modelu chowany jest wewnątrz, co jest doceniane przez konsumentów.

Wady

Problem stanowi zapalniczka, której zdaniem użytkowników nie wykonano z odpowiedniej jakości materiału, co widać, podczas bardzo częstego korzystania z urządzenia.

Podsumowanie

Urządzenie rozruchowe jest odpowiednie do samochodów z silnikiem Diesel o pojemności do 3000 cm3. Bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku problemów z małymi urządzeniami elektronicznymi. Gniazdo zapalniczki wynosi 12 V, a pojemność akumulatora to 6 Ah.

Rozważ też

Zalety

Yato 9000mAh jest funkcjonalny. Nie tylko pozwala na szybkie uruchomienie samochodu, ale też umożliwia ładowanie urządzeń przenośnych. Model ma światełko, więc można z niego korzystać jak z latarki. Solidna obudowa dobrze zabezpiecza wewnętrzny mechanizm.

Wady

Sprzęt można ładować za pomocą gniazda zapalniczki w samochodzie. Przeznaczona do tego wtyczka nie jest jednak dobrze wykonana, więc czasami pojawiają się trudności z jej należytym wykorzystaniem.

Podsumowanie

Model ma pewne wady, a mimo to jest dobrze oceniany przez konsumentów. Urządzenie rozruchowe przyda się do awaryjnego uruchamiania samochodu, motoru czy urządzeń rolniczych. Sprzęt jest wyjątkowo lekki, a w związku z tym łatwy w przenoszeniu.

 

1. NOCO Genius Boost GB40 Litowy Jump Starter

 

Urządzenie NOCO Genius Boost GB40 jest przeznaczone do awaryjnego rozruchu silnika nie tylko w samochodach osobowych, ale również ciężarowych, dostawczych, motocyklach, kamperach, łodziach, a nawet kosiarkach. To litowo-jonowy model, który można wykorzystać także do naładowania baterii smartwatcha, tabletu i smartfona. Maksymalne natężenie prądu sprzętu to 1000 A.

Starter jest lekki (waży 1,08 kg), a dodatkowo ma kompaktowe wymiary: długość – 17,01 cm, szerokość – 8,1 cm i wysokość – 4,3 cm. To oznacza, że możemy wozić sprzęt ze sobą w samochodzie i być przygotowanym na każdą okoliczność. Starter samochodowy ma zabezpieczenie przed powstawaniem iskier i odwrotną polaryzacją. Z uwagi na precyzyjne klemy, możemy podłączyć sprzęt do różnego typu akumulatorów.

Nie tylko niewielkie wymiary są uznawane za atut urządzenia. Wiele osób chwali go również za oświetlenie LED. Sprzęt może się nam przydać po zmroku, gdy będziemy musieli np. zmienić oponę w aucie. To trwałe urządzenie, zapewniające do 1000 cykli ładowania.

NOCO Genius Boost GB40 to urządzenie rozruchowe o wymiarach: długość – 17 cm, szerokość – 8,1 cm, grubość – 4,3 cm.

 

Zalety

Przeznaczenie: Prezentowany sprzęt jest odpowiedni do błyskawicznego uruchamiania nie tylko samochodów osobowych, ale też dostawczych. Korzystają z niego właściciele quadów, motocykli, skuterów czy łodzi.

Bezpieczeństwo użytkowania: Urządzenie ma zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, jak również ochronę przed powstawaniem iskier. W związku z tym nie powinniśmy się martwić, że korzystanie z modelu będzie niebezpieczne.

Klemy: Model wyposażono w dobrej jakości klemy. Są one precyzyjnie wykonane i pozwalają podłączyć do urządzenia różnego typu akumulatory.

Kompaktowe wymiary: Sprzęt ma kompaktowe wymiary, więc można mieć go zawsze w samochodzie. Urządzenia nie trzeba schować do bagażnika, bo spokojnie zmieści się także w skrytce. Produkt waży niewiele ponad kilogram.

Latarka: Model ma latarkę z jasnymi diodami LED działającymi w 7 różnych trybach. Sprzęt przydaje się w sytuacji zagrożenia, a także przy zmianie koła czy sprawdzaniu sprawności poszczególnych części znajdujących się pod maską.

 

Wady

Nieodpowiedni do silników Diesla: Właściciele samochodów z silnikiem Diesla przyznają, że sprzęt nie radzi sobie z jego uruchomieniem.

 

 

 

 

2. Black&Decker Urządzenie Rozruchowe 6AH pod Zapalniczkę Samochodową

 

Bardzo często zdarza się, że zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nasz samochód odmawia posłuszeństwa i nie chce odpalić. Problemem zazwyczaj jest rozładowany akumulator. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto zaopatrzyć się w urządzenie rozruchowe – booster. Model Black&Decker przy pomocy prostego wejścia umożliwi szybkie i bezproblemowe podłączenie, aby akumulator w krótkim czasie mógł rozpocząć swoją pracę.

Prezentowany model jest odpowiedni do silników Diesel o pojemności do 3000 cm3. Jednak możemy go wykorzystać również przy awariach niewielkich sprzętów elektronicznych. Podłączenie pod akumulator odbywa się za pomocą zapalniczki o wejściu 12 V. Maksymalne natężenie sprzętu rozruchowego ma 8 A. Pracę z urządzeniem ułatwia wbudowana lampka, która pozwala na odczytywanie informacji, np. map. Po wykonaniu zadania kabel zasilający możemy schować wewnątrz sprzętu, co jest bardzo komfortowe.

Osoby, które dokonały zakupu prezentowanego urządzenia rozruchowego wystawiają o nim pozytywne opinie. Doceniają niewielką wagę sprzętu, wynoszącą 3400 g, co w znacznym stopniu ułatwia transport.

Urządzenie rozruchowe 6 Ah pod zapalniczkę samochodową o wejściu 12 V waży 3400 g. Jego maksymalne natężenie pracy to 8 A.

 

Zalety

Waga: Urządzenie rozruchowe waży jedynie 3400 gramów. Jest to bardzo komfortowe dla użytkowników, ponieważ w dużym stopniu ułatwia transport i przechowywanie w bagażniku.

Kabel: Producent umożliwił konsumentom wygodną pracę ze sprzętem rozruchowym. Po zakończeniu ładowania akumulatora kabel urządzenia Black&Decker bez problemu można umieścić wewnątrz.

Materiał: Model wykonano z wysokiej jakości materiału, co gwarantuje odporność na korozję oraz na urazy mechaniczne.

Lampka: Prezentowany model ma wbudowaną lampkę LED, która umożliwia odczytywanie informacji, m.in. mapy.

Obsługa: Praca z urządzeniem nie stanowi większego problemu. Sprzęt umożliwia szybkie podłączenie, co generuje optymalne rozpoczęcie pracy przez akumulator.

 

Wady

Zapalniczka: Materiał zastosowany do produkcji zapalniczki nie jest najlepszej jakości. Problem uwydatnia się, kiedy dochodzi do częstego użytkowania sprzętu. Niekiedy zdarza się, że wadliwy element wymaga wymiany, co generuje dodatkowe koszty.

 

 

 

 

3. Yato YT-83081 Urządzenie Rozruchowe/Power Bank 9000Mah

 

Yato 9000mAh to starter do akumulatora służącey nie tylko do awaryjnego uruchamiania silników samochodowych, ale i zasilania przenośnych sprzętów, takich jak tablet, smartfon czy nawigacja. To model z wbudowaną latarką dającą możliwość ustawienia trybu SOS. Sprzęt można podłączyć do auta z silnikiem Diesla oraz benzynowym.

Maksymalny prąd rozruchowy startera to 400 A, jego pojemność wynosi 900 mAh. Po pełnym naładowaniu sprzęt umożliwia przeprowadzenie do 20 rozruchów pojazdów. W zestawie jest okablowanie potrzebne do uruchomienia silnika auta i naładowania urządzeń mobilnych.

Ponieważ sprzęt waży niecały 1 kg, jego przenoszenie z miejsca na miejsce nie jest trudne. Mimo że starter jest niewielki, działa efektywnie i może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. Według konsumentów to dobre i tanie urządzenie rozruchowe, które wyróżnia się trwałością. Zapewnia ono do 500 cykli ładowania i może pracować w temperaturze w zakresie od -20 st. C do +60 st. C.

Yato 9000mAh to dobre urządzenie rozruchowe do 200 zł. Na obudowie znajdują się 2 wejścia USB.

 

Zalety

Temperatura pracy: Urządzenie jest przystosowane do pracy w temperaturze od -20 st. C. do +60 st. C. Pozwala to sądzić, że jakość użytych do produkcji materiałów jest bardzo dobra.

Przydatny w podróży: Produkt okazuje się niezastąpiony w podróży, szczególnie jeśli mamy do pokonania setki kilometrów. Model ma sporą pojemność, a znajdujące się na obudowie porty USB pozwalają na wykorzystanie go do ładowania urządzeń przenośnych takich jak smartfon czy tablet.

Latarka: Starter do samochodu wyposażono w latarkę, która okazuje się niezastąpiona, np. kiedy musimy zmienić koło a jest ciemno.

 

Wady

Wtyczka do ładowania: W zestawie znajduje się wtyczka przeznaczona do ładowania sprzętu z gniazda samochodowego o napięciu 12 V. Choć jest to przydatne rozwiązanie, nieliczni kierowcy przyznają, że wtyczka nie jest solidnie zrobiona (czasami nie styka).

 

 

 

 

4. Urządzenie Rozruchowe Jump Started DP-NJ 20000 mAh

 

Starter Jump Started DP-NJ 20000 mAh przydaje się w sytuacjach, kiedy uruchomienie silnika samochodu nie jest możliwe, np. ze względu na niską temperaturę powietrza. Urządzenie ma w zestawie również przenośny kompresor, z jego pomocą możemy szybko dopompować koło w aucie i bez problemu dojechać do domu lub innego miejsca.

Sprzęt ma wbudowane 4 porty USB. To oznacza, że możemy do niego podłączyć smartfon bądź inne mobilne urządzenie, aby je naładować. Pojemność startera wynosi 20 000 mAh, a jego szczytowy prąd rozruchu to 600 A. Istotne jest to, że model działa niezawodnie zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach (obejmujących zakres od -20 st. C do +60 st. C).

Urządzenie rozruchowe z kompresorem jest zapakowane w poręczną i solidną walizkę, w której można je bezpiecznie przewozić. Obsługa startera nie jest skomplikowana. Warto podkreślić, że podczas rozruchu silnika samochodowego nie wpływamy negatywnie na jego trwałość i pojemność. Osoby mające ten model uważają, że auto starter jest wyjątkowo praktyczny i pozostawiają dobre o nim opinie.

Urządzenie rozruchowe Jump Started DP-NJ 20000 mAh ma do 3000 cykli ładowania. Sprzęt działa w temperaturze od -20 st. C do +60 st. C.

 

Zalety

Bezpieczeństwo użytkowania: Producent potwierdza, że korzystanie z urządzenia rozruchowego jest w pełni bezpieczne dla akumulatora i nie wpływa negatywnie na jego wydajność.

Kompresor: W skład zestawu wchodzi wiele przydatnych akcesoriów. Wśród nich największym uznaniem cieszy się przenośny kompresor, który umożliwia szybką interwencję w przypadku pojawienia się problemu ze zbyt niskim ciśnieniem w oponie.

Walizka: Aby wszystkie dołączone do zestawu akcesoria można było łatwo przechowywać, w komplecie otrzymujemy solidnie zrobioną walizkę z wygodną rączką.

 

Wady

Obudowa: Urządzenie rozruchowe ma stosunkowo cienką obudowę, która szybko się nagrzewa.

Zaślepka: Znajdujące się na obudowie złącza są zabezpieczone zaślepką. Nie jest ona dobrze przytwierdzona do podstawy, więc może łatwo się od niej odłączyć.

 

 

 

 

5. Urządzenie Rozruchowe Ideal Starter Ultrastarter 1600

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć sprzętu Ideal Starter Ultrastarter 1600, którego prąd rozruchu wynosi 800 A. Starter waży 2,3 kg, a jego wymiary to: wysokość – 6,5 cm, szerokość – 16 cm oraz długość – 23 cm. Urządzenie zapewnia do 10 000 cykli ładowania, zanim zauważalne stanie się pogorszenie parametrów jego pracy.

Z uwagi na to, że starter wyposażono w zabezpieczenie przeciw zwarciu i odwrotnej biegunowości, jego używanie jest całkowicie bezpieczne. Sprzęt ma specjalny tryb BYPASS, za sprawą którego możemy uruchomić auto z całkowicie rozładowanym akumulatorem.

Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana – wystarczy podłączyć go do samochodu i odczekać ok. 200 sekund, aby doszło do naładowania ultra-kondensatorów. To bezbateryjne urządzenie rozruchowe zdobyło uznanie kierowców osobowych aut, gdyż nie wymaga regularnego ładowania ani specjalistycznej konserwacji.

Ideal Starter Ultrastarter 1600 to urządzenie rozruchowe ważące 2,3 kg. Wymiary modelu to: długość – 23 cm, szerokość – 16 cm i wysokość – 6,5 cm.

 

Zalety

Prosta obsługa: Korzystanie z urządzenia jest proste. Zaciski wystarczy podłączyć do akumulatora, a następnie odczekać 200 sekund. Po upływie tego czasu można przystąpić do uruchomienia pojazdu.

Nie wymaga konserwacji: Sprzęt nie wymaga specjalistycznej konserwacji.

 

Wady

Efektywność pracy w bardzo niskich temperaturach: Przeprowadzony przez producenta test urządzeń rozruchowych Ideal Starter Ultrastarter 1600 wykazał, że prąd rozruchu w przypadku niskich temperatur (niższych niż -20 st. C.) jest mniejszy niż zwykle.

Długość przewodów: Należy mieć na uwadze to, że przewody zasilające są nieco krótkie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie urządzenie rozruchowe kupić?

 

Urządzenie rozruchowe, nazywane również starterem lub boosterem, służy do uruchamiania silników w samochodach osobowych, ciężarowych, maszynach rolniczych i wielu innych pojazdach. Tego typu sprzęty są niewielkie i często na tyle praktyczne, że służą także do naładowania baterii w smartfonie lub tablecie. Chcesz dowiedzieć się, jakie urządzenie rozruchowe wybrać, aby nie okazało się mało efektywne czy trudne w obsłudze? W takim razie zachęcamy do lektury poradnika.

 

 

Czym jest urządzenie rozruchowe?

Starter to sprzęt, za sprawą którego można uruchomić silnik samochodowy bez konieczności podpinania do prądu. To je różni od zwykłego prostownika. Urządzenie rozruchowe podaje do auta prąd i dzięki temu możemy ruszyć nim w podróż. Booster ma wbudowany akumulator litowo-polimerowy, ewentualnie litowo-jonowy, który może zgromadzić nawet dwa razy więcej energii niż akumulator niklowo-metalowo-wodorowy. Ponieważ ogniwo urządzenia rozruchowego nie ma tzw. efektu pamięci, jest trwałe, a sam starter działa niezawodnie w każdych warunkach. Większość boosterów jest przystosowana do użytku w samochodach osobowych i ciężarowych, maszynach drogowych, rolniczych, motocyklach, a nawet łodziach, kosiarkach itp. To oznacza, że sprzęt rozruchowy można wykorzystać w wielu sytuacjach.

 

Maksymalny prąd rozruchowy

Uważa się, że im wyższą wartość ma prąd rozruchowy urządzenia, tym większy silnik można uruchomić przy jego pomocy. Zazwyczaj jest to od 400 A do 600 A, choć są i takie modele, których prąd rozruchu wynosi 800 A lub nawet 1000 A. Przeważnie startery generują napięcie o wartości 12 V, niektóre 24 V.

 

Pojemność

Pojemność urządzenia rozruchowego także nie powinna być zbyt mała. Inaczej może się okazać, że sprzęt nie jest w stanie zgromadzić wystarczająco dużo energii, aby móc uruchomić auto lub inny pojazd. Za minimum uznaje się ok. 900 mAh. Po naładowaniu takiego boostera będziemy mogli przeprowadzić średnio kilkanaście cykli rozruchu.

 

Wymiary i waga

Startery nie są dużymi sprzętami, ale jeśli chcemy mieć pewność, że zakupiony model zmieści się w bagażniku auta, trzeba sprawdzić jego wymiary oraz wagę. Im mniejsze urządzenie wybierzemy, tym łatwiejsze stanie się jego przechowywanie, a także przenoszenie z miejsca na miejsce. Na rynku coraz częściej pojawiają się boostery, które bez trudu mieszczą się w jednej dłoni, a mimo to działają wyjątkowo skutecznie. Waga tego typu sprzętów zwykle nie przekracza 5 kg, więc każdy z nas poradzi sobie z ich przenoszeniem.

 

Ilość cykli ładowania

Chcąc podjąć decyzję, jakie urządzenie rozruchowe jest najlepsze, musimy też znaleźć informację o maksymalnej ilości cykli ładowania. W przypadku niektórych boosterów jest to 500 cykli, a innych znacznie więcej, bo nawet kilkadziesiąt tysięcy cykli. Na podstawie takich informacji można zdecydować, który starter jest trwalszy i dłużej nam posłuży.

 

Akcesoria

Sam booster nie wystarcza, aby móc uruchomić silnik samochodu. Potrzebne są do tego również przewody z klemami, za sprawą których podłączymy urządzenie do baterii auta. Powinny być one dołączone do zestawu, wówczas nie musimy kupować ich osobno. Najważniejsze jest to, aby przewody nie były za krótkie, gdyż wtedy używanie startera nie do końca będzie komfortowe. Klemy powinny być na tyle precyzyjne, aby umożliwiały podłączenie do różnego rodzaju akumulatorów. Dobrze, jeżeli będą one wykazywały odporność na korozję.

Jeśli obawiamy się, że przechowywanie urządzenia razem z przewodami tak, aby zapobiec ich zniszczeniu, nie będzie łatwe, najlepiej poszukać sprzętu zapakowanego w walizkę. Ochroni ona starter przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

 

Dodatkowe funkcje

Coraz częściej boostery są wyposażone w latarkę LED emitującą jasne światło. Niekiedy pozwala ona na uruchomienie trybu SOS, umożliwiającego emisję sygnału w formie alfabetu Morse’a. Z uwagi na wbudowaną latarkę, starter możemy wykorzystać np. podczas sprawdzania poziomu oleju silnikowego czy innych płynów, a także przy zmianie opony bądź dokonywaniu drobnych napraw pojazdu.

Inną ciekawą funkcją urządzeń rozruchowych jest możliwość naładowania baterii w mobilnych sprzętach, takich jak smartfon, smartwatch, tablet itp. Na obudowie startera jest jeden lub kilka portów USB, do których wystarczy podłączyć właściwy kabel. Nie musimy więc nosić przy sobie powerbanka czy korzystać z samochodowej ładowarki zasilanej z gniazda zapalniczki. Przydatny okazuje się ponadto wskaźnik poziomu naładowania boostera. Wystarczy na niego spojrzeć, aby przekonać się, czy urządzenie wymaga już podłączenia do ładowarki.

 

Zabezpieczenia

Aby starter zapewniał bezpieczeństwo używania, musi być wyposażony w kilka zabezpieczeń. m.in. przed przegrzaniem czy powstawaniem iskier. Najlepsze urządzenie rozruchowe jest również zabezpieczone przed odwrotną biegunowością oraz działaniem niskich i wysokich temperatur. Przeważnie tego typu sprzętów można bez obaw używać w mroźne, jak i upalne dni, gdyż ich temperatura pracy obejmuje zakres od ok. -20 st. C do +60 st. C.

 

Urządzenia rozruchowe w dobrych cenach

Czy starter to drogie urządzenie? Jak wykazaliśmy w naszym tekście, każdy booster samochodowy umieszczony w naszym rankingu udowadnia, że ceny mieszczą się w przedziale od 200 zł do 500 zł. Dużo zależy od producenta i ilości dodatkowych funkcji. Modele renomowanych marek są nieco droższe, kosztują ponad 700 zł, ale ich szczytowy prąd rozruchowy może wynosić 1600 A, a ich trwałość to nawet 10 lat. Jeśli jestes początkującym kierowcą i chcesz się na żywo zapoznać z poszczególnymi urządzeniami, to urzadzenie rozruchowe znajdziesz w sklepach Castorama, Jula, Norauto czy nawet Lidl. Aby sprawdzić cenę na urządzenie rozruchowe, wejdź po prostu do sklepu Allegro.

 

 

Czy warto kupić urządzenie rozruchowe?

 

Kierowcy coraz częściej rezygnują z korzystania z prostownika czy kabli rozruchowych na rzecz specjalnego sprzętu nazywanego starterem lub boosterem. Wynika to z łatwości jego użycia, kompaktowych wymiarów i skuteczności działania. O tym, jakie urządzenie rozruchowe jest polecane do aut osobowych i nie tylko, doradzamy w poprzednich częściach artykułu. Poniżej przedstawiamy atuty boostera, które mogą Cię utwierdzić w przekonaniu, że warto go kupić.

Urządzenie rozruchowe a prostownik

Gdy akumulator w samochodzie całkowicie się rozładuje, większość z nas zapewne myśli o użyciu prostownika, z pomocą którego możemy go naładować. Jednak to wymaga odczekania kilku godzin, zwłaszcza jeśli nie mamy sprzętu wyposażonego w funkcję rozruchu. Natomiast booster pozwala na szybki rozruch auta, bez konieczności długiego ładowania baterii samochodowej, a tym bardziej jej demontowania i przenoszenia do domu (w celu bezpiecznego podłączenia do prostownika). Oczywiście w razie potrzeby możemy skorzystać również z kabli rozruchowych, jednak do tego potrzebny jest nam drugi kierowca ze sprawnym akumulatorem w samochodzie. Nie zawsze uzyskanie pomocy innej osoby jest możliwe. Mając starter, możemy bez trudu uruchomić jednostkę napędową auta, nawet jeśli akumulator w aucie całkowicie się rozładował.

 

Zalety urządzenia rozruchowego

Urządzenie rozruchowe jest zwykle tak małe, że mieści się w dłoniach. To sprawia, że przenoszenie go nie wymaga użycia dużej siły, co w przypadku prostownika nierzadko jest koniecznością. Poza tym booster możemy schować do bagażnika samochodowego i zawsze mieć go przy sobie w czasie podróży. Nie można nie wspomnieć o tym, że nowoczesne startery są na tyle praktyczne, że służą do rozruchu silników aut osobowych, a także dostawczych, ciężarowych, maszyn rolniczych, kosiarek, motocykli, kamperów, a nawet łodzi. Co więcej, jeśli sprzęt został wyposażony w port USB, daje możliwość szybkiego naładowania baterii w smartfonie, tablecie, głośniku Bluetooth i podobnych urządzeniach. Boostery nierzadko znajdują zastosowanie także jako źródło zasilania nagrzewnicy, wentylatora, kompresora do pompowania kół itp.

Starter to sprzęt, o zakupie którego mogą pomyśleć nie tylko posiadacze starszych, ale i nowszych aut. Na pewno przyda się on osobom, które często mają problem z rozruchem silnika samochodu. Wożąc booster ze sobą, możemy w czasie podróży bez przeszkód korzystać z elektrycznych urządzeń w aucie, takich jak radioodtwarzacz, nawigacja czy klimatyzacja, które nierzadko przyczyniają się do rozładowania akumulatora.

Czy urządzenie rozruchowe ma wady?

Wspomnieliśmy, że mały starter można bez przeszkód wozić w samochodowym bagażniku. Niemniej jednak na czas zimy powinniśmy przenieść urządzenie do ciepłego pomieszczenia, gdyż niska temperatura sprzyja szybszemu rozładowaniu akumulatora boostera. Poza tym, wybierając tani sprzęt, musimy liczyć się z tym, że wystarcza on nie na kilkaset, ale na kilkadziesiąt cykli ładowania, więc przy intensywnej eksploatacji może szybko się zużyć. Czasami trudno jest też ocenić, czy urządzenie rozruchowe wymaga podłączenia do ładowarki. Aby uniknąć takich wątpliwości, najlepiej kupić booster wyposażony we wskaźnik poziomu naładowania akumulatora.

 

Jak używać urządzenia rozruchowego?

Używanie urządzenia rozruchowego nie jest skomplikowane. Mając problem z rozruchem silnika auta, wystarczy podłączyć przewód z klemą dodatnią do jej biegunowego odpowiednika na baterii samochodowej, a przewód z klemą ujemną podpiąć do masy pojazdu. Kiedy uda nam się uruchomić samochód, kable należy odłączyć w odwrotnej kolejności. Jak widać, nie jest to trudna czynność i każdy kierowca powinien sobie z nią poradzić.

 

 

FAQ

 

P1: Jakie urządzenie rozruchowe do diesla?

Urządzenie rozruchowe, nazywane inaczej starterem bądź boosterem, umożliwia uruchomienie silnika pojazdu, w którym rozładował się akumulator. Można go użyć zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych, a nawet łodziach lub motocyklach. Jest bardziej poręcznym i szybszym w działaniu zamiennikiem prostownika. Bez problemu też kupisz urządzenie rozruchowe do silników diesla. Przed zakupem startera należy upewnić się, że wybrany model będzie odpowiedni dla naszego pojazdu. Większość urządzeń jest przeznaczona zarówno dla pojazdów na benzynę, jak i tych z silnikiem diesla. Producenci zawsze informują o tym, dla jakiego silnika jest odpowiedni dany produkt. Warto jednak zwrócić uwagę na moc startera. Do uruchomienia silnika diesla potrzeba sprzętu o mocy co najmniej 600 A.

 

P2: Urządzenie rozruchowe – jaka moc?

Urządzenie rozruchowe to sprzęt, który działa znacznie szybciej niż prostownik. Jeśli zatem nie chcemy, aby niespodziewanie zaskoczył nas rozładowany akumulator, warto zaopatrzyć się w booster. Dostępne na rynku modele różnią się parametrami, między innymi mocą prądu rozruchowego. Standardowa moc większości urządzeń wynosi od 400 A do 600 A. Istnieją również modele, których moc sięga nawet 2200 A. Wybór odpowiedniej mocy startera powinien być uzależniony od pojemności silnika naszego pojazdu. Na przykład booster o mocy 900 A poradzi sobie z uruchomieniem silnika o pojemności do 1600 m³. Warto nabyć urządzenie o mocy wyższej niż minimalna, jakiej potrzebujemy do uruchomienia naszego samochodu.

P3: Jak podłączyć urządzenie rozruchowe do akumulatora?

Urządzenie rozruchowe to bardzo poręczny i przydatny sprzęt, który możemy przewozić w bagażniku samochodu. Jeśli zaskoczy nas rozładowany akumulator, to za pomocą boostera szybko poradzimy sobie z tym problemem. Podłączenie urządzenia jest bardzo proste i z pewnością nawet mało doświadczony kierowca da sobie radę. Wystarczy wpiąć przewód zakończony dodatnią klemą do biegunowego odpowiednika na baterii samochodu, a następnie ujemną klemę podłączyć do ujemnego bieguna akumulatora. Ładowanie trwa bardzo krótko, ponieważ już po około 200 sekundach możemy podjąć próbę uruchomienia pojazdu. Należy pamiętać, że kiedy już uda nam się uruchomić pojazd, musimy odpiąć przewody urządzenia rozruchowego w odwrotnej kolejności.

 

P4: Urządzenie rozruchowe – gdzie kupić?

Nie chcesz się już martwić, że w długiej podróży zaskoczy Cię rozładowany akumulator? Warto zabrać w taką trasę urządzenie rozruchowe. Startery nie są trudno dostępne, można je nabyć w sklepach z akcesoriami samochodowymi, zarówno stacjonarnie, jak i online. Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na jego parametry, aby dobrać odpowiedni sprzęt do pojazdu. W szczególności warto sprawdzić, jaką moc prądu rozruchowego ma dany model. Decydując się na zakup online, możemy skorzystać z porównywarek cenowych, które ułatwią wybór najatrakcyjniejszej oferty. W Internecie znajdziemy również recenzje poszczególnych modeli. Kupując w sklepie stacjonarnym, możemy poprosić pracownika sklepu o pomoc w wyborze.

 

P5: Jak działa urządzenie rozruchowe?

Urządzenie rozruchowe pozwala szybko i wygodnie naładować akumulator w różnego rodzaju pojazdach. Jest to idealne rozwiązanie na długie trasy, w szczególności zimą, kiedy niska temperatura wpływa na rozładowywanie się baterii samochodowej. Mechanizm działania startera polega na ponownym wymuszeniu przepływu prądu w akumulatorze. Nie uda się jednak uruchomić pojazdu, jeśli moc urządzenia rozruchowego nie będzie dopasowana do pojemności silnika. Należy zatem pamiętać o wyborze boostera z odpowiednimi parametrami. Startery zwykle wyposażone są w baterie litowo-polimerowe. Ich zaletą jest brak efektu pamięci, co umożliwia dłuższą eksploatację urządzenia. Booster możemy naładować podłączając go do gniazdka o napięciu 230V.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ