contact

Ranking 9 najlepszych haków holowniczych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 17.06.24

 

Hak holowniczy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Na pytanie, jaki hak holowniczy kupić, właściciele aut często odpowiadają, że godnym polecenia modelem jest VW Golf IV. Został on wyprodukowany z dobrych gatunkowo materiałów, dlatego nie mogło go zabraknąć w naszym rankingu. Hak holowniczy ma homologację E20, co oznacza, że można z niego bezpiecznie korzystać na terenie całej Unii Europejskiej. Produkt jest dostępny w zestawie ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami montażowymi, więc nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na to, aby dobrze go podłączyć. Kolejnym modelem, który zasługuje na uwagę, jest hak holowniczy VW Passat B5. Ma on certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo jego użytkowania.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Hak holowniczy VW Golf IV jest wykonany z solidnych materiałów nieulegających zniekształceniom. Model pasuje do różnych modeli aut, więc można uznać go za uniwersalny. Produkt jest dostępny w komplecie ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami.

Wady

Montaż modelu bez cięcia zderzaka jest możliwy tylko w przypadku pojazdów Skoda Octavia i VW Bora przed liftingiem. W pozostałych samochodach konieczne jest wykonanie drobnych nacięć pod zderzakiem.

Podsumowanie

Produkt ma homologację E20. Dzięki znajdującej się w komplecie instrukcji dokładnie wiadomo, jakie czynności należy wykonać, aby dobrze przymocować hak holowniczy. Komplet zawiera m.in. śruby do gniazda, przewód, podkładki i gniazdo 7 PIN.

Drugi wybór

Zalety

Produkt pasuje do samochodów Passat B5 z różnych lat produkcji, co czyni go bardziej uniwersalnym. Hak holowniczy ma homologację e20, więc może być on bezpiecznie używany na drodze. Dodatkowo model ma liczne certyfikaty potwierdzające wysoką jakość wykonania.

Wady

Dołączona do zestawu instrukcja montażu nie jest dobrze opracowana. W związku z tym pojawiają się pewne problemy podczas instalacji sprzętu i nie każdy umie sobie z nimi poradzić.

Podsumowanie

Choć model ma nieliczne wady, opinie na jego temat są w większości pozytywne. Kierowcy doceniają solidność wykonania haka i przyznają, że w zestawie można znaleźć niezbędne akcesoria pozwalające na precyzyjny montaż części.

Rozważ też

Zalety

Model ma homologację e20 i E20, co oznacza, że nie będzie żadnych problemów z zarejestrowaniem samochodu po montażu tej części. Korzystanie z takiego haka holowniczego jest też zgodne z wymogami prawnymi.

Wady

Kupujący zwracają uwagę na to, że wiązka z gniazdem nie jest najlepiej przygotowana, co wydłuża czas prac montażowych. Wszystkie elementy trzeba samodzielnie poskręcać, konieczne jest też nawleczenie przewodów na koszulkę ochronną.

Podsumowanie

Hak holowniczy Steinhof Hyundai IX35 jest polecany przez kierowców. Uważają oni, że mimo stosunkowo wysokiej ceny warto w niego zainwestować. Model ma specjalny moduł, a montaż nie wymaga robienia żadnych nacięć na zderzaku.

 

 

9 najlepszych haków holowniczych. Opinie w 2024 roku 

 

Znajdujący się poniżej ranking haków holowniczych powstał z myślą o osobach, które potrzebują kupić dobrej jakości produkt, ale nie mają czasu na porównywanie wszystkich dostępnych na rynku modeli. 

 

Hak holowniczy Golf 4

 

1. Hak Holowniczy VW Golf IV, Bora, Skoda Octavia 1 I

 

Hak holowniczy Golf 4 to produkt, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Jest on odpowiedni do następujących modeli aut: Volkswagen Golf IV Hatchback (modele od 1997 do 2003 roku), Skoda Octavia I Hatchback, Sedan i Kombi (modele od 1997 do 2004 roku) oraz Volkswagen Bora rok produkcji od 1998 do 2005. Sprzęt jest też polecany do samochodów Audi A3 (1996-2003) i Seat Toledo (1999-2004). 

Maksymalny uciąg prezentowanego haka holowniczego wynosi 1600 kg, a nacisk wynosi 75 kg. Model jest wyposażony w odkręcaną kulę i ma homologację E20. W zestawie znajduje się gniazdo 7 PIN, przewód, podkładki i śruby do gniazda. Dodatkowo kupujący otrzymuje uniwersalną wiązkę elektryczną i wszystkie akcesoria niezbędne do prawidłowego montażu haka.

Opinie, jakie można przeczytać w Internecie na temat modelu VW Golf IV, Bora, Skoda Octavia 1 I są pozytywne, a właściciele aut potwierdzają, że jakość wykonania haka holowniczego jest solidna.

 

 

 

 

Hak holowniczy Passat B5

 

2. Hak Holowniczy do VW Passat B5 FL Sedan Kombi

 

Jeśli interesuje Cię dobry i tani hak holowniczy, poznaj dokładny opis modelu VW Passat B5 FL Sedan Kombi. Ma on odkręcaną kulę, jakość jego wykonania jest określana jako bardzo dobra. Nacisk na kulę wynosi do 85 kg, a uciąg jest równy 2000 kg. 

Hak holowniczy Passat B5 pasuje dokładnie do modeli Sedan i Kombi produkowanych od września 1996 roku do 2005 roku, bez napędu 4 x 4. Produkt jest dostępny w zestawie z wysokiej jakości śrubami montażowymi (tulejki i podkładki), tabliczką znamionową, 7-PINową wiązką elektryczną i kartą gwarancyjną. Trzeba podkreślić, że ten hak holowniczy ma homologację e20 i liczne certyfikaty.

Co przekonuje kierowców do zakupu tego produktu? Przede wszystkim jest to solidność wykonania i uniwersalność. Model pasuje do samochodów Passat B5 wyprodukowanych w różnych latach. 

 

 

 

 

Hak holowniczy Steinhof

 

3. Hak Holowniczy Steinhof Hyundai IX35 od 2010

 

Hak holowniczy Steinhof zdobywa dobre recenzje od kierowców, dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu produktowi i opisać go w zestawieniu. To sprzęt odpowiedni do samochodów Hyundai IX35, modele od 2010 roku. Hak holowniczy ma maksymalny uciąg równy 2000 kg, a nacisk wynosi 80 kg. Kula jest odkręcana, a montaż modelu nie wymaga cięcia zderzaka. 

W komplecie poza hakiem holowniczym znajdują się śrubki i tulejki niezbędne do jego odpowiedniego przytwierdzenia, tabliczka znamionowa, moduł z rozbudowaną wiązką elektryczną i instrukcja montażu. Sprzęt ma homologację e20 i E20 (każda z nich regulowana jest inną dyrektywą unijną) ujętą na tabliczce znamionowej. W związku z tym nie będzie problemu z jego zarejestrowaniem.

Czytając opinie o hakach holowniczych Steinhof, łatwo można dojść do wniosku, że producent oferuje dobrej jakości części samochodowe, które spełniają oczekiwania kierowców. Tak też jest w przypadku haka holowniczego do samochodu Hyundai IX35.

 

 

 

 

Hak holowniczy Westfalia

 

4. Westfalia Hak Holowniczy Mocowany na Dwie śruby F20 – Volvo XC60

 

Chcielibyśmy polecić Ci hak holowniczy Westfalia przeznaczony do samochodu Volvo XC60. To model z mocowaniem na dwie śruby. Jego maksymalny uciąg wynosi dokładnie 2000 kg, a masa własna jest równa 21 kg. Maksymalny nacisk to 90 kg. Wykorzystany system to F20. Hak jest odkręcany i ma europejską homologację. 

Model zasługuje na uznanie z uwagi na wysoką jakość wykonania. Produkt jest pomalowany przy wykorzystaniu metody katodowej, czyli elektrolitycznej, dzięki czemu wykazuje zdecydowanie większą odporność na korozję. Montaż modelu nie wymaga wiercenia.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, czy warto inwestować w hak holowniczy Westfalia do samochodu Volvo XC60, możliwe, że do zakupu przekonają Cię dobre opinie na jego temat. Kierowcy, którzy zdecydowali się kupić ten produkt, uważają, że była to dobra decyzja. Sprzęt nie niszczy się na skutek działania czynników zewnętrznych.

 

 

 

 

Hak holowniczy Opel Zafira B

 

5. Hak Holowniczy + Modul + Wiązka Opel Zafira 2B II OD005 

 

Hak holowniczy Opel Zafira B jest przeznaczony do modeli wyprodukowanych między 2005 a 2011 rokiem. Maksymalny uciąg tego produktu wynosi 1650 kg, a nacisk jest równy 75 kg. Należy podkreślić, że hak holowniczy ma homologację e20, co oznacza, że można bezpiecznie z niego korzystać na terenie całej Unii Europejskiej.

Model ma odkręcaną kulkę. W zestawie znajduje się gniazdo 7 PIN, a także śruby do jego instalacji, podkładka i niezbędny przewód. Opakowanie zawiera też moduł z rozbudowaną wiązką elektryczną. Kupujący nie musi inwestować w żadne nowe akcesoria, aby móc bez problemu przystąpić do instalacji haka i mieć pewność, że zadanie będzie można wykonać nie tylko szybko, ale i poprawnie.

Warto zainwestować w ten model, bo jak pokazał test haków holowniczych, jest on wytrzymały i łatwy w instalacji. Z uwagi na to, że ta część ma stosowną homologację, rejestracja przebiega bez żadnych problemów. 

 

 

 

 

Hak holowniczy Opel Astra H

 

6. Bizub Hak-Pol Hak Holowniczy Opel Astra 3 H III HTB+Kombi+Sedan

 

Hak holowniczy Opel Astra H jest przeznaczony do kilku modeli samochodów, dlatego też można go uznać za uniwersalny. Na zakup tego produktu mogą zdecydować się posiadacze aut Opel Astra H/3/II Kombi, Sedan i Hatchback (2004-2014). Hak ma demontowalną kulę mocowaną na dwie mocne śruby.

Warto podkreślić, że ten model ma homologację E20, a w związku z tym można go łatwo zarejestrować i mieć pewność, że zainstalowana część spełnia określone prawem normy. Atutem haka jest to, że montaż nie wymaga cięcia zderzaka, dlatego nie ma ryzyka uszkodzenia pojazdu. Jego uciąg wynosi do 1650 kg. 

Osoby, które miały okazję przetestować ten hak holowniczy, wystawiają na jego temat pochlebne opinie. Wynikają one nie tylko z wysokiej jakości wykonania produktu, choć ma ona duże znaczenie, ale też z łatwości montażu i uniwersalności.

 

 

 

 

Hak holowniczy VW Touran

 

7. Hak Holowniczy Modul VW Touran od 2003

 

Hak holowniczy VW Touran to produkt, nad którego zakupem warto się zastanowić. Ma on homologację e20, która jest niezbędna do prawidłowego zarejestrowania zmian dokonanych w samochodzie. Dodatkowo model ma certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo jego stosowania, a także solidność wykonania.

Maksymalny uciąg haka holowniczego wynosi 1825 kg, a nacisk na kulę do 75 kg. W zestawie poza opisywanym produktem znajduje się też instrukcja montażu, śruby, tulejki i podkładki. Dodatkowo kupujący otrzymuje tabliczkę znamionową, moduł i wiązkę elektryczną 7 PIN. Warto dodać, że znajdujący się w komplecie moduł obsługuje żarówki włóknowe.

Powodem, dla którego ten model cieszy się sporym zainteresowaniem, jest przede wszystkim łatwy montaż. Konsumenci wskazują, że przygotowana na ten temat instrukcja jest dokładnie opracowana. Nie trzeba długo zastanawiać się, jak podłączyć poszczególne elementy.

 

 

 

 

Hak holowniczy Peugeot 307

 

8. Hak Holowniczy Peugeot 307 SW Kombi Hatchback 3+5D

 

Hak holowniczy Peugeot 307 jest przeznaczony do modeli Kombi wyprodukowanych w latach od 2001 do 2008 i Hatchback od 2001 do 2007 roku. Poza produktem w zestawie znajdują się akcesoria montażowe takie jak śruby, tulejki i podkładki, a także tablica znamionowa i instrukcja montażu. 

Kupując prezentowany hak holowniczy, masz pewność, że inwestujesz w sprawdzony produkt spełniający określone normy prawne. Model ma homologację e20, dlatego łatwo zarejestrujemy dodatkową część. Będziemy też mogli korzystać z haka nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.

W Internecie można znaleźć recenzje dotyczące modelu Peugeot 307 SW Kombi Hatchback 3+5D i w większości są one pozytywne. Hak holowniczy jest solidnie zrobiony, ma spory uciąg i nacisk na kulę. Ten model odznacza wytrzymałość.

 

 

 

 

Hak holowniczy Ford Focus MK2

 

9. Hak Holowniczy Ford Focus 2 II MK2 HTB Kombi C-MAX 

 

Osoby chcące kupić dobry hak holowniczy powinny zastanowić się nad inwestycją w Ford Focus 2 II MK2 HTB Kombi C-MAX. Jak nietrudno domyślić się po nazwie, jest to model przeznaczony do samochodów marki Ford serii Focus Kombi, C-Max, Sedan i 3,5 D pochodzących z określonych lat. 

Hak holowniczy Ford Focus MK2 ma uciąg równy 1500 kg, a nacisk na kulę wynosi do 75 kg. Komplet zawiera śruby montażowe, tabliczkę znamionową i 7-PINową wiązkę elektryczną. Dodatkowo przydatna okazuje się dokładnie opracowana instrukcja montażu.

Zdaniem wielu osób hak holowniczy Ford Focus MK2 to produkt, który warto kupić. Ten model zasługuje na uznanie z kilku powodów: wysokiej jakości wykonania, łatwości montażu i homologacji e20. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki hak holowniczy kupić?

 

Jeśli jesteś przed zakupem produktu i zastanawiasz się, jaki jest najlepszy hak holowniczy, przygotowany przez nas poradnik Cię zainteresuje. Znajdują się w nim wszystkie informacje, które są niezbędne, jeśli chcemy zainwestować w dobrej jakości model. Czym powinien wyróżniać się solidny hak holowniczy? Z jakich materiałów ma być wykonany? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Dopasowanie haka holowniczego do marki samochodu

Najważniejszą kwestią, od której należy zacząć, jest dokładne dopasowanie sprzętu do modelu samochodu, jaki posiadamy. Pod uwagę należy jednak wziąć nie tylko markę i model auta, ale także napęd. Większość samochodów z napędem 4×4 musi mieć specjalne haki holownicze. Nierzadko czytając opis danego produktu, można dowiedzieć się, że nie jest on dostosowany do tego typu aut. Uwzględnić trzeba też wszystkie konstrukcyjne zmiany, które przeprowadziliśmy w samochodzie. Może się zdarzyć, że w związku z takimi działaniami będziemy musieli zakupić specjalny hak holowniczy. 

 

Rodzaje – jaki hak holowniczy wybrać?

Omawiany przez nas produkt jest dostępny w kilku rodzajach, dlatego trzeba się zastanowić, który z nich jest najlepszym wyborem. Poszczególne modele różnią się między sobą m.in. sposobem użytkowania, estetyką i poziomem ingerencji w zderzak w momencie montażu. Na rynku można znaleźć haki holownicze:

stałe i z odkręcaną główką – są przeznaczone szczególnie dla tych kierowców, którzy mają zamiar często korzystać z haka holowniczego. Tego typu modele wystają z auta, dlatego niekiedy mogą okazać się mało wygodne (np. podczas pakowania zakupów do bagażnika istnieje ryzyko uderzenia się o hak lub pobrudzenia ubrania). Wybierając taki produkt, trzeba też zweryfikować, czy po jego montażu tablica rejestracyjna jest dobrze widoczna (istnieje ryzyko, że hak będzie ją lekko zasłaniał);

półautomatyczne – cieszą się one popularnością, bo mają łatwo demontowalną głowicę. Aby ją zdjąć, nie trzeba używać żadnych narzędzi. Wadą tego typu modelu jest brak zabezpieczenia przed kradzieżą;

automatyczne i chowane – są tak wykonane, aby możliwe najmniej ingerowały w zderzak. Po wyjęciu kuli haka zazwyczaj nie zostaje po nim żaden ślad.

 

Homologacja

Przy zakupie haka holowniczego bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę, czy ma on odpowiednią homologację. Jest ona oznaczona jako E (Regulamin nr 55 EKG ONZ) lub e (Dyrektywa UE nr 94/20). Dzięki homologacji mamy pewność, że korzystanie z konkretnego modelu jest zgodne z wymaganiami prawnymi i można go używać na terenie całej Unii Europejskiej. Oznaczenie tego typu (symbol i numer homologacji) znajduje się na tabliczce znamionowej, na której ujęte są też inne informacje, dotyczące maksymalnego uciągu haka, nacisku na kulę i roku produkcji.  

Materiał wykonania

Chyba każdy kierowca zgodzi się ze stwierdzeniem, że najlepszy hak holowniczy musi być zrobiony z dobrej jakości materiałów. Nierzadko ten produkt jest narażony na działanie zmiennych i nieprzyjaznych warunków atmosferycznych. Solidnym materiałem zapewniającym długi czas użytkowania jest ocynkowana stal. Nie jest ona podatna na zniekształcenia i korozję. Często haki holownicze wykonuje się ze zwykłej stali, która również ma dobre właściwości.

 

Haki holownicze w dobrych cenach

Solidnie wykonany hak holowniczy można kupić już za ok. 200 zł. Tego typu modele są dostępne w zestawie z wszystkimi niezbędnymi elementami montażowymi i instrukcją. Cena produktu może być też wyższa, a wszystko zależy od marki i modelu samochodu, a także popularności producenta danego haka holowniczego.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zamontować hak holowniczy?

Często właściciele aut zastanawiają się, czy można samodzielnie zamontować hak holowniczy. Oczywiście jest to możliwe, jednak warto mieć w tym zakresie jakiekolwiek doświadczenie i wiedzieć, co krok po kroku zrobić, aby praca przebiegała tak, jak powinna. Należy zacząć od przygotowania wszystkich niezbędnych elementów, które powinny znaleźć się w zestawie. Następnym krokiem jest zapoznanie się z instrukcją montażu przygotowaną przez producenta. Podczas jej czytania można łatwo określić, jakie narzędzia będą potrzebne do instalacji. Przed montażem często konieczne staje się zdjęcie zderzaka. Nie każdy model samochodu ma uchwyty do mocowania ramy, dlatego czasami trzeba je wywiercić samodzielnie. Ramę z reguły instaluje się do tylnych podłużnic. Warto podkreślić też, że zlecenie montażu osobie, która się na tym zna, nie wiąże się z dużymi kosztami. 

P2: Jak odpiąć hak holowniczy?

Czasami dochodzimy do wniosku, że hak holowniczy nie jest nam już potrzebny albo chcemy na pewien czas go zdjąć. Jak zrobić? Warto przede wszystkim zainwestować w taki model, który ma łatwo odpinaną kulkę, a po jej demontażu hak jest niemal niewidoczny. Dzięki temu nie trzeba będzie poświęcać dużo czasu na tę czynność. Niekiedy aby pozbyć się haka, trzeba wymienić belkę zderzaka. Śruby mocujące mogą być zardzewiałe i wtedy konieczne jest skorzystanie ze specjalnego odrdzewiacza np. w formie sprayu. Należy rozpylić go przy śrubie i odczekać, aż zacznie działać. Nierzadko przydatny okazuje się też klucz udarowy.

 

P3: Ile kosztuje hak holowniczy?

Może się wydawać, że zakup solidnego haka holowniczego to spory wydatek, jednak w rzeczywistości tak nie jest. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę to, że taki produkt spełnia swoje zadanie nawet przez wiele lat. Dobrej jakości model można kupić już za ok. 200 zł. Trzeba dokładnie weryfikować, czy określony hak holowniczy nadaje się do naszego samochodu i ma stosowną homologację, która potwierdza, że spełnia on wymagane prawem normy. Oczywiście, cena haka holowniczego może być wyższa i wynosić np. 500 zł lub więcej. Wszystko zależy od marki i modelu samochodu, do którego jest przeznaczony, a także popularności producenta i jakości użytych materiałów.

 

P4: Jak zamontować hak holowniczy w Oplu Astrze?

Chcąc dobrze i szybko zamontować hak holowniczy w samochodzie Opel Astra, trzeba przede wszystkim dokładnie przeczytać dołączoną do zestawu instrukcje, a przed zakupem upewnić się, że wybrany model pasuje do auta. Konsumenci wskazują, że nierzadko konieczne jest nabycie specjalnego modułu niezbędnego do instalacji haka holowniczego. Nie zawsze wiadomo, jaka część będzie najlepsza, dlatego osobom bez doświadczenia zaleca się skorzystanie z oferty serwisu.

P5: Dlaczego czujnik widzi hak holowniczy?

Jeśli mamy w swoim samochodzie czujniki parkowania i zamontujemy hak holowniczy, mogą pojawić się problemy związane z ich działaniem (np. nieustający alarm). Doświadczeni kierowcy wskazują, że najlepszym rozwiązaniem w tego typu sytuacji jest zakup oryginalnego modułu haka, dzięki któremu czujniki będą automatycznie się wyłączały np. po podłączeniu przyczepy. Innym wyjściem jest ręczne wyłączenie czujników za pomocą specjalnego guzika, choć trzeba przyznać, że nie zawsze jest to wygodne. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ