Prostownik samochodowy – przewodnik zakupowy, ranking i test
Prostownik samochodowy powinien mieć każdy, kto posiada samochód lub motocykl. To niewielkie urządzenie może uratować z opresji, podczas gdy akumulator się rozładuje, a w pobliżu nie będzie żadnego auta z kablami rozruchowymi. Polecany model to Volt 6PRO061205 wyróżniający się kompaktowym rozmiarem oraz niewielką wagą, dzięki czemu urządzenie można schować nawet w schowku wewnątrz pojazdu. Cztery programy oraz funkcja podtrzymywania napięcia sprawiają, że akumulator nie ulegnie zniszczeniu. Innym polecanym urządzeniem jest CTEK MXS 5.0 przeznaczony do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, żelowych oraz AGM o pojemności od 1.2 Ah do 110 Ah. W zestawie znajdują się dodatkowe złączki pierścieniowe 6,4 mm.
10 najlepszych prostowników samochodowych. Opinie w 2023 roku
Wybór prostownika samochodowego jest ściśle uzależniony od tego, jakie są wymagania użytkownika oraz do jakich celów będzie wykorzystywany. W przypadku okazjonalnego użytku w sytuacji awaryjnej dobrym wyborem jest zakup modelu automatycznego, przeznaczonego do ładowania samochodów i motocykli. Aby wiedzieć jaki sprzęt będzie odpowiedni trzeba poznać opinie użytkowników znajdujące się poniżej. Ranking prostowników samochodowych przybliży także parametry poszczególnych urządzeń, co jest bardzo istotne w czasie zakupu.
Tabela porównawcza
Prostownik do akumulatora żelowego
Contents
- 1. Ładowarka, Prostownik do Akumulator Żelowy 6 V 12 V Volt 6PRO061205
- 2. Prostownik Samochodowy CTEK MXS 5.0
- 3. Prostownik z Rozruchem 75A 6 V 12 V Geko G80020
- 4. Bosch Prostownik C3 Ładowarka Akumulatorowa Automatyczna 6/12 V 018999903M
- 5. Prostownik Samochodowy do Akumulatorów 12 V 24 V Mar-Pol GZL-17 Fast Charge
- 6. Prostownik 6 V/12 V 12-100Ah 4,5A 90W Dedra DEP010
- 7. CTEK MXS 7.0
- 8. Yato YT-8301
- 9. Prostownik Ładowarka do Akumulatora Volt Polska 6V 12V LCD 5A
- Przewodnik zakupowy – jaki prostownik samochodowy kupić?
- FAQ
1. Ładowarka, Prostownik do Akumulator Żelowy 6 V 12 V Volt 6PRO061205
Prostownik do akumulatora Volt 6PRO061205 to uniwersalne urządzenie, które warto kupić. Kompaktowe wymiary oraz możliwość przechowywania w dowolnym miejscu sprawiają, że to produkt spełniający wszystkie oczekiwania. Ładowarka jest wyposażona we wszystkie zabezpieczenia chroniące przed zwarciem, przeciążeniem lub przegrzaniem.
Prostownik do akumulatora żelowego monitoruje napięcie po zakończonym procesie ładowania i automatycznie kontroluje cały proces. Niwelowanie zjawiska zasiarczenia oraz tryb zimowy pozwalają osiągnąć optymalne efekty nawet w niskiej temperaturze zewnętrznej. Cztery programy ładowania: 6 V 7.3 V 0,8 A, 14.4 V 0.8 A, 14.4 V 3.8 A oraz 14.7 V 3.8 A są przeznaczone do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, AGM oraz żelowych. Do zestawu dołączono przejściówkę na klemy oraz na oczka.
Użytkownicy zwracają uwagę na pozytywny test prostowników samochodowych wskazujący na to, że kompaktowy model Volt 6PRO061205 sprawdzi się do ładowania akumulatorów samochodowych i motocyklowych.
Jaki prostownik do akumulatora 60 Ah
2. Prostownik Samochodowy CTEK MXS 5.0
Przenośny prostownik do ładowania akumulatora samochodowego CTEK MXS 5.0 jest uniwersalny i nadaje się od ogniw kwasowo – ołowiowych, żelowych oraz AGM. Pojemność obsługiwanego akumulatora wynosi od 1.2 Ah do 110 Ah, a maksymalny prąd ładowania to 5 A. Urządzenie można stosować do ładowania samochodów osobowych z silnikami benzynowymi oraz Diesla, motocykli czy zabawek dziecięcych. Ledowy wskaźnik na bieżąco informuje o stanie naładowania ogniwa.
Kompaktowy model o wymiarach 168 mm x 65 mm x 38 mm jest odpowiedzią na pytanie, jaki prostownik do akumulatora 60 Ah oraz większych pojemności będzie odpowiedni. Tryb „zimowy” umożliwia kierowcy ładowanie ogniwa w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera w skali Celsjusza. W zależności od wybranego trybu napięcie ładowania wynosi: SMALL 0.8 A/14.4 V, NORMAL 5.0 A/14.4 V, SNOW 5.0 A/14.7 V lub RECOND 5.0 A/15.8 V.
Osoby, które zdecydowały się na zakup prostownika CTEK MXS 5.0 chwalą go za dostępność klasycznych złączek krokodylowych oraz pierścieniowych 6,4 mm. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i ma czytelne wskaźniki LED.
Prostownik samochodowy z rozruchem
3. Prostownik z Rozruchem 75A 6 V 12 V Geko G80020
Wielofunkcyjny prostownik z rozruchem Geko G80020 sprawdza się do ładowania akumulatorów ołowiowo-kwasowych o napięciu 6 V oraz 12 V. Możliwość podłączenia ogniwa z samochodu, motocykla czy łodzi sprawia, że urządzenie jest bardzo przydatne i sprawdzi się w wielu okolicznościach. Prostownik samochodowy z rozruchem pozwala na uruchomienie jednostki napędowej nawet w momencie, gdy prąd jest całkowicie wyczerpany, a temperatura na zewnątrz spada poniżej zera stopni Celsjusza.
Prostownik do akumulatora z bezpiecznikiem 1 x 15 A umożliwia ładowanie ogniw o pojemności od 60 Ah do 200 Ah. Napięcie zasilające wynosi 230 V, a prąd ładowania regulowany przełącznikiem 12 A, 6 A lub 2 A. Funkcja rozruchu działa maksymalnie do 5 sekund i można ją uruchomić co 120 sekund. Prąd rozruchowy wynosi 75 A, co jest bezpieczne dla ogniwa. Długość przewodów prostowniczych to 152 cm, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o możliwość podłączenia.
Użytkownicy, którzy mają w swoim garażu model Geko G80020 potwierdzają, że to dobry prostownik samochodowy z niezwykle przydatną w sytuacji awaryjnej funkcją rozruchu silnika. Ergonomiczny uchwyt umożliwia przenoszenie z miejsca na miejsce.
Jaki prostownik do akumulatora 80 Ah
4. Bosch Prostownik C3 Ładowarka Akumulatorowa Automatyczna 6/12 V 018999903M
Prostownik do akumulatora samochodowego Bosch C3 jest w pełni automatyczny i zalecany do wszystkich pojazdów wyposażonych w ogniwa kwasowo-ołowiowe, żelowe, wapniowe, AGM oraz bezobsługowe. Dwa tryby pozwalają na podłączenie akumulatorów 6 V od 1.2 Ah do 14 Ah oraz 12 V od 14 Ah do 120 Ah. Cechą charakterystyczną jest automatyczne uruchamianie się procesu regeneracji po przetestowaniu stanu ogniwa. Ładowanie impulsowe aktywuje się przy napięciu wynoszącym 7,5 V oraz 10,5 V.
Automatyczna ładowarka dysponuje 4 różnymi programami oraz funkcją podtrzymywania, w trakcie której ogniwo zostaje doładowane prądem 1.5 A. Prostownik do akumulatora obsługuje się za pomocą jednego centralnego przycisku, a dodatkowe zabezpieczenia dbają o to, aby w całym procesie wszystko przebiegło bez żadnych problemów. Przyłącze stalowe jest w pełni zaizolowane i ma optymalną długość wynoszącą 190 cm.
Nie trzeba znać się na motoryzacji, aby wiedzieć jaki prostownik do akumulatora 80 Ah wybrać. Model Bosch C3 ma wiele pozytywnych opinii od zadowolonych użytkowników, którzy wybrali go ze względu na przystępną cenę oraz przeznaczenie do różnego typu ogniw.
Prostownik samochodowy 12 V
5. Prostownik Samochodowy do Akumulatorów 12 V 24 V Mar-Pol GZL-17 Fast Charge
Uniwersalny prostownik samochodowy 12 V Mar-Pol GZL-17 Fast Charge jest przeznaczony do ładowania akumulatorów, których pojemność wynosi do 400 Ah. Funkcja wspomagania rozruchu po wyczerpaniu ogniwa jest włączana za pomocą pilota, dzięki czemu użytkownik poradzi sobie bez pomocy drugiej osoby z uruchomieniem jednostki napędowej. Szczytowy prąd rozruchu wynosi 200 A, dzięki czemu sprawdzi się przy instalacji 24 V.
Obudowa urządzenia jest metalowa i dobrze odprowadza ciepło, dzięki czemu ryzyko zapłonu nawet przy bardzo wysokiej temperaturze jest zminimalizowane. Duża liczba otworów wentylacyjnych oraz funkcja auto chronią przed uszkodzeniem i rozłączają układ w momencie, gdy następuje przegrzanie transformatora. Użytkownik ma do dyspozycji opcję normalnego ładowania oraz Fast Charge.
Opinie o prostowniku samochodowym Mar-Pol GZL-17 z funkcją Fast Charge są pozytywne wśród ludzi potrzebujących urządzenia do ładowania akumulatorów o większych pojemnościach. Zaciski są dobrze zabezpieczone gumą, co chroni przed ewentualnymi obrażeniami.
Jaki prostownik do akumulatora 74 bAh
6. Prostownik 6 V/12 V 12-100Ah 4,5A 90W Dedra DEP010
Prosty w obsłudze prostownik samochodowy Dedra DEP010 jest przeznaczony do ładowania akumulatorów o pojemności od 1 2 Ah do 100 Ah. Solidna obudowa w kolorze niebieskim ma odpowiednio rozmieszczone otwory wentylacyjne, przez które dostaje się chłodne powietrze niezbędne do schłodzenia transformatora. Wygodny gumowy uchwyt znajdujący się u góry umożliwia komfortowe przenoszenie z miejsca na miejsce.
Dedra DEP010 ma zabezpieczenia w postaci bezpiecznika, który w razie potrzeby wyłącza urządzenie. Moc ładowania wynosi 90 W, a prąd ładowania 4,5 A. Prostownik jest przeznaczony do instalacji 6 V oraz 12 V, a ustawienie można zmienić za pomocą przycisku na panelu. Wskaźnik natężenia prądu jest czytelny, a przycisk on/off zlokalizowany w dobrym miejscu. Szukając jaki prostownik do akumulatora 74 Ah wybrać, można kupić model Dedra DEP010 ze względu na jakość oraz prostą obsługę.
Konsumenci potwierdzają, że jest to dobry i tani prostownik samochodowy z wbudowanym transformatorem, który obsługuje się manualnie. Sprzęt ma pozytywne oceny wystawione przez zadowolonych użytkowników.
7. CTEK MXS 7.0
Prowadzisz firmę zajmującą się naprawą samochodów? Jeśli tak, zainteresuje Cię CTEK MXS 7.0, uniwersalny prostownik odpowiedni do ładowania wszystkich rodzajów akumulatorów o pojemności od 7 Ah do 150 Ah. Napięcie sprzętu wynosi 12 V, a maksymalny prąd ładowania to 7 A.
Urządzenie ma szereg bardzo ciekawych funkcji, w tym między innymi diagnoza akumulatora – informuje nas o tym, czy sprzęt, który chcemy ładować jest w dobrym stanie i będzie w stanie utrzymać ładunek. Kolejna opcja sprzętu to regeneracja akumulatorów, ładowanie podtrzymujące czy zabezpieczenia przed przepięciem.
Obsługa prostownika nie sprawia większego problemu i jest bezpieczna, gdyż urządzenie montuje się w kilka minut, nie iskrzy, jest odporne na zwarcia i uszkodzenia. Poza tym obudowa jest całkowicie szczelna i nawet zalanie wodą nie uszkodzi mechanizmów wewnętrznych.
Zestaw zawiera prostownik oraz kable z różnymi zakończeniami, a także pokrowiec do przenoszenia. Produkt objęty jest 5-letnią gwarancją producenta. Mechanicy, którzy wybrali ten sprzęt, polecają go innym, w tym osobom prywatnym, gdyż obsługa prostownika jest łatwa, a on sam jest wysoce bezawaryjny.
Prostownik CTEK MXS 7.0 ma wymiary: 19,1 cm x 8,9 cm x 4,8 cm i waży 2 kg. Jest on przeznaczony do ładowania akumulatorów o pojemności od 7 do 150 Ah.
Zalety
Uniwersalność: To uniwersalny sprzęt, ponieważ możemy go wykorzystać do naładowania wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych (m.in. bezobsługowych czy żelowych).
Kompaktowe wymiary: Urządzenie nie jest ciężkie, a do tego ma kompaktowe wymiary, dlatego jego przechowywanie i przenoszenie z miejsca na miejsce nie sprawia problemu.
Przydatne funkcje: Test prostowników samochodowych wykazał, że model ma kilka przydatnych, godnych uwagi funkcji. Jedną z nich jest diagnoza akumulatora.
Klasa IP65: To sprzęt mający obudowę w klasie szczelności IP65, co świadczy o tym, że jest dobrze zabezpieczony przed pyłem i działaniem wilgoci.
Ma wymagane zabezpieczenia: Prostownik ma wszystkie wymagane zabezpieczenia, m.in. przed przegrzaniem, iskrzeniem, jak również przed odwrotną biegunowością.
Wady
Brakuje wyświetlacza: Wiele osób uważa, że sprzęt powinien mieć wyświetlacz. To element ułatwiający obsługę tego typu urządzeń.
8. Yato YT-8301
Szukasz poręcznego prostownika, który będziesz mógł przewozić w aucie? Jeśli tak, zainteresuje Cię Yato YT-8301, sprzęt odpowiedni do ładowania akumulatorów 6 V i 12 V w różnych pojazdach. Model jest uniwersalny, nadaje się do akumulatorów kwasowych, żelowych oraz żelowych z matą. Urządzenie jest praktyczne i wygodne w obsłudze, co potwierdziły liczne, pozytywne opinie o prostownikach samochodowych Yato.
Urządzenie ma funkcję ładowania konserwującego – idealne w przypadku aut, które długo stoją nieużywane. Prostownik ma mikroprocesor z licznymi zabezpieczeniami. Między innymi przed przeładowaniem, zwarciem i przepięciem. Aby zapewnić użytkownikowi komfortową obsługę, zastosowano wygodny panel sterowniczy, który wskazuje stan naładowania akumulatora.
Prąd ładowania sprzętu to 8 A, a pojemność obsługiwanych akumulatorów mieści się w zakresie od 5 do 200 Ah. Produkt sprzedawany jest w poręcznej, lekkiej skrzyneczce. Całość waży niespełna kilogram, dlatego jest ono uznawane za bardzo praktyczne i wygodne.
Sprzęt Yato YT-8301 służy do ładowania akumulatorów 6 V oraz 12 V o pojemności 5 – 200 Ah. Waży on 0,9 kg.
Zalety
Do 3 rodzajów akumulatorów: Prostownik może być wykorzystywany do ładowania 3 rodzajów akumulatorów, czyli: kwasowo-ołowiowych, ołowiowo-żelowych i AGM (z matą).
Wygodne przenoszenie: Urządzenie przypomina swoim wyglądem niewielką walizkę, w dodatku jest lekkie. To sprawia, że możemy swobodnie przenosić sprzęt, a nawet wozić go w aucie.
Przydaje się w wielu sytuacjach: Prostownik jest bardzo praktyczny i przydaje się w wielu sytuacjach. Umożliwia on naładowanie akumulatora w samochodzie osobowym i dostawczym, motocyklu, traktorze, a nawet łodzi motorowej.
Łatwa obsługa: Obsługa urządzenia nie powinna okazać się kłopotliwa. Ma ono miękki panel sterowniczy z dobrze oznaczonymi przyciskami.
Wady
Czasem zbyt długo się uruchamia: Jeśli chcemy użyć sprzętu do naładowania całkowicie rozładowanego akumulatora, musimy uzbroić się w cierpliwość. Trzeba wtedy trochę poczekać, zanim zacznie działać.
9. Prostownik Ładowarka do Akumulatora Volt Polska 6V 12V LCD 5A
Zima niejednokrotnie potrafi zaskoczyć kierowców. Problem narasta, kiedy nie dysponujemy garażem, a nasze auto parkujemy pod gołym niebem. Mroźne poranki często oznaczają kłopoty z odpaleniem samochodu i rozładowanym akumulatorem. Podróż do pracy autobusem, zwłaszcza kiedy po drodze musimy odwieźć dzieci do przedszkola, nie brzmi zadowalająco. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto zaopatrzyć się w ładowarkę Volt Polska, odpowiednią do akumulatorów o mocy 6 i 12 V.
Urządzenie przeznaczono do pracy nawet podczas ujemnych temperatur. Po zakończeniu pracy następuje automatyczne wyłączenie się oraz przejście w tryb kontrolowania napięcia, co sprawia, że prostownik jest bezpieczny dla naszego akumulatora. Prostownik jest odpowiedni do akumulatorów o pojemności od 1.2 do 120 A. Dużym udogodnieniem jest zastosowanie prezentowanego modelu, którego możemy używać nie tylko do samochodów osobowych, ale także do akumulatorów znajdujących się w skuterach, motocyklach, a nawet jachtach.
Konsumenci chętnie dzielą się pozytywnymi opiniami na temat prezentowanej ładowarki. Doceniają ją za czytelny wyświetlacz oraz wbudowany woltomierz, pozwalający na odczyt wyniku ładowania.
Prostownik, ładowarka do akumulatora Volt Polska 6 V i 12 V LCD 5 A ma moc znamionową wynosząca 60 W. Temperatura, w jakiej należy przechowywać urządzenie to zakres od 0 do 40 stopni Celsjusza.
Zalety
Wyświetlacz: Ładowarkę wyposażono w duży i czytelny wyświetlacz LCD, który umożliwia użytkownikowi bezproblemowe odczytanie informacji dotyczących poziomu naładowania oraz mocy danego akumulatora.
Obsługa: Obsługa urządzenia odbywa się za sprawą mikroprocesora, co jest wygodne i nie sprawia problemów. Po naładowaniu akumulatora ładowarka automatycznie wyłącza się i przełącza w tryb kontrolujący.
Zabezpieczenia: Zastosowanie niezbędnych elementów ochrony przed przegrzaniem, przeciążeniem, a także przeciw niekontrolowanym zwarciom sprawia, że ładowarka jest bezpieczna w użytkowaniu.
Tryb pracy: Naładowanie akumulatora jest możliwe również podczas dużych mrozów, co wpływa na duży komfort pracy z urządzeniem.
Zastosowanie: Prostownika możemy używać nie tylko do akumulatorów samochodowych, ale również do motocyklowych oraz do skuterów.
Wady
Czas ładowania: W przypadku całkowicie rozładowanych akumulatorów czas ich ładowania niekiedy wynosi wiele godzin, co jest problematyczne, gdy nie dysponujemy wolnym czasem.
10. YATO YT-83051
Prezentujemy YATO YT-83051, profesjonalne urządzenie do ładowania akumulatorów, które polecane jest osobom prywatnym, jak również zakładom zajmującym się naprawą aut. Przy użyciu prostownika możemy naładować akumulator kwasowo-ołowiowy, żelowy, jak i AGM, w samochodach osobowych i dostawczych, a nawet łodziach motorowych.
W sprzęcie zastosowano szereg rozwiązań, które mają usprawnić pracę i zapewnić bezpieczeństwo. Model ma funkcję wspomagającą rozruch, podtrzymującą napięcie, tryb ładowania konserwującego itp. Nie można też zapomnieć o zabezpieczeniu przeciwzwarciowym oraz przeciw przeładowaniu. Wszystkimi opcjami sterujemy przy użyciu wyświetlacza LED oraz przycisków.
Maksymalny prąd ładowania to 15 A, jest to urządzenie typu 12 V / 24 V i może ładować akumulatory o pojemności od 10 Ah to 300 Ah. Mechanicy, którzy wybrali sprzęt, potwierdzają jego niezawodność, a także zauważają, że jego podłączenie jest łatwe.
Yato YT-83051 to prostownik ważący 7,25 kg. Nadaje się on do ładowania akumulatorów o pojemności od 10 do 300 Ah.
Zalety
Nie tylko do samochodów osobowych: Za pomocą urządzenia możemy naładować akumulator samochodu osobowego, jak i dostawczego, a nawet łodzi motorowej. Model jest przystosowany do ładowania baterii kwasowo-ołowiowych, żelowych oraz AGM.
Nieskomplikowana obsługa: Obsługa prostownika nie jest skomplikowana, nawet według osób, które do tej pory nie miały styczności z podobnymi sprzętami. Ma on duży wyświetlacz LCD i dobrze opisane przyciski. W dodatku urządzenie jest zabezpieczone przed przegrzaniem i spięciem.
Wady
Za ciężki: W porównaniu do innych prostowników model Yato jest znacznie cięższy. Tym samym jego przenoszenie z miejsca na miejsce może okazać się problemem.
Podatna na zarysowania obudowa: Osoby, które często używają sprzętu, zauważyły, że na obudowie szybko zaczynają się pojawiać mało estetyczne zarysowania.
Przewodnik zakupowy – jaki prostownik samochodowy kupić?
Każda osoba poruszająca się na co dzień samochodem na pewno nie raz stanęła przed problemem, że przed wyjazdem do pracy silnik nie chce się uruchomić z niewiadomych przyczyn. O ile prawdopodobieństwo awarii jest wysokie, o tyle zazwyczaj winowajcą okazuje się wyczerpany akumulator. Dotyczy to szczególnie samochodów z silnikami wysokoprężnymi oraz pojazdów z dużą ilością elektroniki na pokładzie. Problem ze słabym akumulatorem ujawnia się zazwyczaj, gdy temperatura powietrza spada poniżej 5 stopni Celsjusza oraz gdy wzrasta poziom wilgotności. Takie połączenie sprawia, że rozrusznik nie jest w stanie uruchomić jednostki napędowej i pojawia się problem z niejeżdżącym samochodem. Dobrym rozwiązaniem, które ratuje kierowcę w takiej sytuacji, jest podłączenie rozładowanego akumulatora do odpowiednio dobranego prostownika, który uzupełni zużytą energię i umożliwi uruchomienie silnika.
Jaki prostownik samochodowy wybrać?
Decydując się na zakup prostownika samochodowego, warto wiedzieć, jakie są różnice w parametrach poszczególnych urządzeń. Zupełnie inne wybierze kierowca auta osobowego, a inne będą potrzebne do ciężkich maszyn budowlanych. Kupując urządzenie do ładowania spełniające oczekiwania zwykłego użytkownika auta osobowego, warto jednak zwrócić uwagę na możliwość ładowania innych pojazdów np. motocykla. Najlepszy prostownik samochodowy ma również program przeznaczony do instalacji 6 V, dzięki czemu można naładować akumulator w motorowerze, skuterze czy motocyklu. Przed przystąpieniem do zakupu warto wiedzieć, że urządzenia do ładowania dzielą się na grupy i różnią między sobą elementami znajdującymi się wewnątrz. Jakie są dostępne rodzaje prostowników akumulatorowych?
Standardowy
Standardowy prostownik samochodowy, z którym większość kierowców miała do czynienia, jest prosty w obsłudze i nie wyróżnia się żadnymi dodatkowymi funkcjami. Model transformatorowy wyróżniający się niską ceną, dostępnością oraz nieskomplikowaną konstrukcją jest jednak mało praktyczny. Brak elektroniki czuwającej nad całym procesem ładowania wymaga od użytkownika pełnego zaangażowania i stałej kontroli. Manualny mechanizm umożliwiający wyłączenie po naładowaniu jest dostępny tylko w niektórych modelach, co powoduje, że kierowca musi wyłączyć ładowanie w odpowiednim momencie. Co więcej, brak systemu odpowiedzialnego za dopasowanie natężenia prądu jest kolejnym utrudnieniem, ponieważ osoba bez doświadczenia może nie wiedzieć jak prawidłowo ustawić urządzenie. Decydując się na wersję z transformatorem, trzeba jednak zwrócić uwagę na wielkość oraz ciężar prostownika. Niektóre unowocześnione modele są wyposażone w funkcję rozruchu jednostki napędowej bez konieczności pełnego naładowania akumulatora.
Automatyczny
Prostownik mikroprocesorowy zwany także automatycznym wyróżnia się o wiele bardziej zaawansowanymi funkcjami niż w przypadku standardowego urządzenia. Oprócz większej ilości funkcji jest on także bardziej bezpieczny dla samego akumulatora. Za prawidłowe działanie urządzenia odpowiada mikroprocesor, który kontroluje i odpowiada za parametry ładowania. Osoba, która chce naładować ogniwo za pomocą automatycznego prostownika, musi jedynie podłączyć zaciski do słupków odpowiednimi biegunami i uruchomić je za pomocą włącznika. Resztą procesu zajmie się inteligentne urządzenie, które po zakończeniu ładowania przechodzi w tryb podtrzymywania polegający na stałym mierzeniu napięcia oraz doładowaniu w razie konieczności. Mikroprocesor odpowiedzialny za pracę urządzenia automatycznie wykrywa, dobiera oraz podtrzymuje prąd przez cały czas, kiedy akumulator pozostaje podłączony.
Wiele osób decyduje się na zakup prostownika automatycznego ze względu na systemy bezpieczeństwa wykluczające przeładowanie lub zwarcie. Co więcej, dzięki zabezpieczeniom użytkownik nie musi wyjmować ogniwa z samochodu i może ładować je bezpośrednio w samochodzie po wcześniejszym odłączeniu klem. Droższy model prostownika automatycznego jest wyposażony w dodatkowe funkcje takie jak odsiarczanie, które umożliwia uratowanie ogniwa w przypadku zupełnego rozładowania. Proces polega na pulsacyjnym ładowaniu z równoczesnym minimalnym rozładowaniem. Inną przydatną opcją jest booster, dzięki któremu można uruchomić jednostkę napędową nawet w sytuacji zupełnego rozładowania akumulatora. Klasyczny model z mikroprocesorem jest lekki i poręczny, dzięki czemu można go bez problemu przechowywać w domu w szufladzie lub szafce z różnymi narzędziami.
Trakcyjny
Prostownik trakcyjny raczej nie przyda się do ładowania standardowego akumulatora w samochodzie osobowym, jednak dobrze wiedzieć, że również takie wersje są dostępne. Przeznaczone do ładowania ogniw o dużym napięciu, które znajdują się np. w autach elektrycznych lub maszynach przemysłowych. Sprawdzą się także do naładowania akumulatora w maszynach transportowych czy rekreacyjnych, a także w miejscach, gdzie dostępna jest instalacja solarna. Ogniwo stosowane w takich obiektach wymaga delikatnego traktowania, dlatego też konieczny jest zakup specjalnego prostownika, którego cena zdecydowanie różni się od tradycyjnego modelu do użytku domowego.
Jaki wybrać prostownik do akumulatora w motocyklu?
Zastanawiając się, jaki jest najlepszy prostownik samochodowy, który jednocześnie naładuje akumulator w motocyklu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dostępne programy. Właściciele jednośladów, które są maszynami sezonowymi, często mają problem, jeśli chodzi o uruchomienie silnika po kilkumiesięcznym postoju pojazdu w garażu. Wybierając prostownik z myślą o samochodzie i motocyklu, warto zwrócić uwagę na dostępność programu 6 V. Automatyczny model sam dostosowuje prąd ładowania, chroniąc przy tym ogniwo i wydłużając jego trwałość.
Prostowniki samochodowe w dobrych cenach
Kluczowym elementem decydującym o tym, jaki prostownik samochodowy kupimy, jest jego cena. Najprostszy model spełniający oczekiwania osoby, która skorzysta z ładowarki dwa lub trzy razy w ciągu roku to niewielki wydatek zamykający się w kwocie do 60 złotych. Za wersję automatyczną trzeba zapłacić 100 złotych więcej, co oznacza, że koszt zakupu wyniesie do 160 zł. Model automatyczny przeznaczony do szybkiego ładowania to koszt do 250 zł. Urządzenie rozruchowe do zadań specjalnych to wydatek od 450 do 700 zł w zależności od producenta.
FAQ
P1: Jak podłączyć prostownik do akumulatora?
Podłączenie prostownika samochodowego może wydawać się trudne, jednak tak naprawdę do wykonania tego zadania nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności. Przed przystąpieniem do podłączenia, należy sprawdzić, gdzie znajduje się akumulator. W zależności od posiadanego auta może on być pod maską, pod siedzeniem pasażera lub w bagażniku. Kolejnym krokiem jest odłączenie klem wraz z przewodami, co skutkuje odcięciem zasilania w pojeździe. Przed podłączeniem prostownika trzeba sprawdzić, po której stronie znajduje się minus, a po której plus, ponieważ nie wszystkie urządzenia mają opcję pozwalającą odwrócić bieguny w razie odwrotnego podpięcia. Po podłączeniu zacisków do słupków należy wpiąć prostownik do sieci i uruchomić urządzenie. W zależności od posiadanego modelu trzeba wybrać odpowiedni program i pozostawić do ładowania. Do każdego nowego prostownika producenci dołączają instrukcję obsługi, za pomocą której można poradzić sobie z prawidłowym wyborem programu.
P2: Jak podłączyć prostownik do akumulatora w skuterze?
Rozładowany akumulator w skuterze sprawia tyle samo problemów co w samochodzie. Podłączenie urządzenia opiera się jednak na tej samej zasadzie, co w przypadku większych pojazdów. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę to dostępność programu przeznaczonego do ładowania akumulatorów o niższym napięciu. Samochody mają instalację elektryczną o napięciu 12 V. Motocykle i skutery są zaopatrzone w słabszą instalację 6 V. Do naładowania akumulatora niezbędne będzie przełączenie programu z 12 V na 6 V, a następnie podłączenie za pomocą zacisku plusowego i minusowego do słupków. Nowszej generacji urządzenia dostosują optymalny czas ładowania do podłączonego ogniwa.
P3: Gdzie kupić prostownik do akumulatora?
Osoby zastanawiające się gdzie kupić dobrej jakości prostownik samochodowy powinny udać się do sklepów lub hurtowni motoryzacyjnych, gdzie pracownicy pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia. Równie dobrym pomysłem jest udanie się do popularnych sklepów zlokalizowanych na terenie całego kraju, które w sezonie jesienno-zimowym oferują niewielkich rozmiarów prostowniki przeznaczone do ładowania samochodów i motocykli.
P4: Jak działa prostownik samochodowy?
Zakup dobrego prostownika do akumulatora jest bardzo ważny dla osób, które nie garażują samochodów. Słabe ogniwo szczególnie w sezonie zimowym daje o sobie znać i zwraca uwagę właściciela, że nieubłaganie zbliża się czas kosztownej wymiany. Tymczasowym rozwiązaniem ratującym może być podłączenie prostownika, który naładuje słaby akumulator. Zasada działania ładowarki jest bardzo prosta. Po podłączeniu do sieci urządzenie zmienia napięcie na stałe, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie pełnej sprawności akumulatora w pojeździe. Czas ładowania jest uzależniony od wybranego programu, jednak ważne jest to, aby nie korzystać z prostownika dłużej niż 10 godzin.
P5: Ile prądu pobiera prostownik samochodowy?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić ile prądu pobiera prostownik samochodowy, ponieważ wartość ta jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim zależy od pojemności ładowanego akumulatora. Innymi czynnikami wpływającymi na koszty związane z podłączeniem prostownika jest czas ładowania oraz stopień rozładowania ogniwa. W przypadku stałonapięciowego ładowania początkowo prąd jest duży, lecz spada w miarę upływu czasu. Warto wiedzieć, że czas i koszt uzupełnienia energii w akumulatorze jest także uzależniony od stopnia zużycia ogniwa. Im nowszy akumulator, tym łatwiej będzie go naładować. Podłączenie do prostownika ogniwa o standardowych parametrach na 6-10 godzin to koszt od 40 do 75 groszy. Zużycie może wynieść do 1 kWh.
Dodaj komentarz
2 KOMENTARZ
September 14, 2022 at 6:53 pm
Oczywiści nikt nigdzie nie wspomina, że przez większość życia akumulator w samochodzie ładowany jest z alternatora w którym prąd przemienny prostowany jest diodami i tyle. Elektronika reguluje tylko napięcie wyjściowe.
Odpowiadać
September 19, 2022 at 6:01 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com
Odpowiadać