Sposoby na odpoczynek podczas długiej trasy

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Choć Polska nie jest dużym krajem i w zasadzie dałoby się przejechać ją wzdłuż lub wszerz na jeden raz, takie zachowanie nie należałoby do szczególnie odpowiedzialnych. Bezpieczeństwo podczas jazdy zależy w dużej mierze od sprawności kierowcy, na którą ma z kolei wpływ wiele czynników, wśród których jest jego wypoczęcie. Jak efektywnie wykorzystać przerwę podczas jazdy autem, by organizm zyskał jak najwięcej?

 

Rozwój MOP-ów w Polsce sprzyja odpoczynkom w trasie

Drogi ekspresowe i autostrady w Polsce to dość trudny temat. Z jednej strony ich sytuacja znacząco poprawiła się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, z drugiej jednak – nadal jesteśmy daleko za europejską czołówką, szczególnie w kwestii opłat za ich użytkowanie. Niemniej, trzeba przyznać, że z roku na rok kilometrów dróg najwyższej klasy przybywa, a wraz z nimi pojawią się nowoczesne Miejsca Obsługi Podróżnych.

MOP-y w Polsce dzielą się na kilka kategorii. Te najprostsze z nich przybierają kształt nieszczególnie dużego parkingu wraz z toaletami. Te nieco lepsze, poza wcześniej wspomnianymi elementami, wyposażone są również w stoliki na świeżym powietrzu czy mały plac zabaw, które pozwalają miło spędzić czas, niezależnie od wieku podróżujących.

Największe i najlepsze z MOP-ów w Polsce posiadają na wyposażeniu duże parkingi, toalety, stacje benzynowe, place zabaw, restauracje, a nawet siłownie plenerowe. To właśnie z takich miejsc najlepiej jest korzystać, będąc w długiej trasie. Pełny pakiet usług pozwala zaczerpnąć świeżego powietrza, rozruszać stawy, posilić się, a także w spokoju wypocząć przed kolejnym odcinkiem. 

 

Laptop przyjacielem w drodze

Posiadacze laptopów z pewnością doceniają te małe urządzenia podczas dalekich podróży. Mając dostęp do Internetu uruchomić można na nich ulubiony serial, gry automaty online czy podcast – to idealne tło do posiłku czy przystanku na kawę!

Ciekawym i niecodziennym sposobem na spędzenie czasu w trasie może być właśnie hazard online. Tego typu gry znacząco podkręcają adrenalinę i pozwalają wybić się z nużącej aury przemierzanych kilometrów.

Mając laptopa, dostęp do sieci oraz chwilę przerwy, warto również sprawdzić najświeższe informacje o trasie, przez którą przejeżdżamy. Dzięki temu możemy na przykład ominąć korek, spowodowany niedawnym wypadkiem czy rozpoczęte kilka dni wcześniej prace remontowe, nieuwzględnione w wyliczeniach nawigacji.

Drzemka, a może kawa?

Co może pomóc podczas długiej, nużącej trasy? Jedni powiedzą, że drzemka, inni natomiast – kawa! W zasadzie obie grupy mają rację. Podczas jazdy autem, mając nieco więcej wolnego czasu, najlepiej jest dać odpocząć oczom i umysłowi, udając się na drzemkę. Taka trwająca około 20 minut to świetny zastrzyk energii, który pozwoli się lepiej skoncentrować na kolejnych kilometrach.

Przed wyruszeniem można też pokusić się o wypicie kawy. Mocne espresso pozytywnie wpłynie koncentrację i poprawi krążenie. Często stacje benzynowe czy restauracje oferują promocje, w których poza kawą, w niskiej cenie można nabyć słodką przekąskę. Pamiętaj, że mała dawka cukru również może nieco ożywić organizm!

 

Podróżując z innymi zaopatrz się w gry!

Podróż z innymi osobami nie tylko umili przemierzane kilometry, ale też czas na odpoczynek. Aktualnie wiele kultowych gier, takich jak Scrabble czy Monopoly, kupić można w wersji podróżnej. Malutkie pudełko czy plik kart nie zabierze dużo miejsca w perspektywie całego bagażnika pakunków, a pozwoli na naprawdę miłe spędzenie czasu!

Dodatkowo, gry planszowe czy karciane pozwolą wybić się z pewnego rodzaju „letargu drogowego”, który powodować może nawet hipnozę drogową. Mózg, który otrzyma nawet przez kilkanaście minut zupełnie inne bodźce, zacznie na nowo odpowiednią pracę i pozwoli w pełni skupić się na kolejnych kilometrach trasy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ