Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Podnośnik motocyklowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Praktyczne i ciekawe rozwiązanie w postaci podnośnika motocyklowego przyda się każdej osobie lubiącej samodzielnie naprawiać swój jednoślad. Jednym z chętniej wybieranych modeli jest Humberg MT1 umożliwiający ustawienie pojazdu w stabilnej pozycji gwarantującej bezpieczne stanie jednośladu bez ryzyka odkształcenia opon po kilku miesiącach postoju. Solidny model jest wykonany z wysokogatunkowego materiału przystosowanego do dużego obciążenia. Stojak jest wyposażony w podwójne, wzmocnione koła, za pomocą których można wygodnie przestawić motocykl. Dla motocyklistów równie ciekawą propozycją jest podnośnik motocyklowy hydrauliczny, nożycowy MSW 150 kg. Prezentowany model sprawdzi się zarówno do profesjonalnego warsztatu motocyklowego, jak i do prywatnego garażu pasjonata motoryzacji.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Stojak motocyklowy Humberg MT1 to praktyczny zestaw nadający się do ustawienia jednośladu w dowolnie wybranym miejscu. Produkt jest wykonany z wysokogatunkowej stali, która jest pomalowana proszkowo i zabezpieczona antykorozyjnie. Materiał jest solidny i wytrzyma obciążenie do 400 kg (po 200 kg na każdą stronę).

Wady

Jako jedyną wadę użytkownicy produktu wskazują brak dodatkowego adaptera do wahacza.

Podsumowanie

Model MT1 jest przystosowany do zamontowania zarówno na przednie, jak i na tylne koło. Regulowane adaptery oraz wzmacniane koła sprawiają, że stojak jest wygodny w obsłudze. Produkt ma 80 cm długości oraz 46 cm wysokości.

Drugi wybór

Zalety

Wysokiej jakości podnośnik hydrauliczny jest wyposażony w praktyczne kółka umożliwiające wygodne przemieszczanie. Zakres regulacji platformy wynosi od 340 mm do 925 mm, co daje możliwość wygodnego ustawienia optymalnej wysokości. Model jest wyposażony w zaciski, które umożliwiają bezpieczne przymocowanie jednośladu.

Wady

Podnośnik motocyklowy ma określony maksymalny udźwig do 150 kg. Oznacza to, że nadaje się wyłącznie do lekkich jednośladów typu cross, enduro oraz miejskich skuterów.

Podsumowanie

Podnośnik hydrauliczny ma udźwig do 150 kg. Wysokość urządzenia wynosi od 340 mm do 925 mm. Platforma ma wymiary wynoszące od 41 cm x 35 cm. Wymiary sprzętu to 44 cm x 41 cm x 34 cm, a waga całego podnośnika wynosi 29 kg.

Rozważ też

Zalety

Solidny i w pełni bezpieczny stojak motocyklowy Combo V jest w pełni dopasowany do większości jednośladów. Model wykonano z mocnego materiału, który jest poczwórnie wzmocniony oraz pomalowany antykorozyjną farbą. Mocowania są pokryte wysokiej jakości antypoślizgową gumą, a koła wykonano z ABS.

Wady

Niektórzy mają uwagi co do stabilności stojaka, przy większych jednośladach może się nie sprawdzić.

Podsumowanie

Zestaw Combo V składa się ze stojaka przeznaczonego na przednią i tylną oś. Przedni element ma udźwig 270 kg, wysokość 350 mm oraz wewnętrzny rozstaw mocowania wynoszący od 180 mm do 280 mm. Stojak przeznaczony na tył ma wewnętrzny rozstaw mocowania z możliwością regulacji od 250 mm do 350 mm.

 

 

6 najlepszych podnośników motocyklowych. Opinie w 2021

 

Podnośniki motocyklowe mogą okazać się niezwykle przydatne w garażu, gdzie nie ma za dużo miejsca. W takiej sytuacji szczególną uwagę warto zwrócić na modele wyposażone w kółeczka, za pomocą których z łatwością można pojazd przestawić lub dosunąć do ściany bez konieczności manewrowania. W przypadku zastosowania stojaków użytkownik nie musi martwić się o odkształcenia opon po kilku miesiącach stania w bezruchu. Aby wiedzieć jaki model będzie najlepszy warto sprawdzić ranking podnośników motocyklowych, gdzie znajduje się szczegółowy opis pozytywnie ocenianych produktów. 

 

Stojak motocyklowy przód 

 

1. Stojak Motocyklowy Przód i Tył Humberg MT1 

 

Humberg MT1 to stojak motocyklowy na przód i tył, za pomocą którego można bezpiecznie ustawić jednoślad bez ryzyka, że po dłuższym postoju opony w pojeździe będą odkształcone. Model umożliwia także komfortowe ustawienie maszyny pozwalające na wykonanie niezbędnych prac serwisowych. Stojak motocyklowy jest wykonany z wysokogatunkowej stali, która została pomalowana proszkowo i dodatkowo zabezpieczona antykorozyjnie. 

Do wyprodukowania Humberg MT1 wykorzystano mocną, stalową rurę o średnicy 32 mm, co sprawia, że model wytrzymuje obciążenie do 400 kg – po 200 kg na każdą oś. Stojak ma regulowane adaptery: Przód w zakresie od 24 cm do 35 cm oraz tył od 21 cm do 32 cm. Stojak motocyklowy ma wymiary: 80 cm długości oraz 46 cm wysokości. Waga Humberg MT1 to zaledwie 9,7 kg. Podwójne, wzmacniane koła ułatwiają prawidłowe ustawienie motocykla. 

Test podnośników motocyklowych wskazuje, że motocykliści chętnie sięgają po stojak wyposażony w regulację. Proszkowe zabezpieczenie oraz dodatkowa powłoka antykorozyjna sprawiają, że produkt będzie służył przez wiele lat. 

 

 

 

 

Podnośnik motocyklowy hydrauliczny 

 

2. Podnośnik Motocyklowy Hydrauliczny Nożycowy MSW 150 Kg

 

Praktyczny i niezbędny w każdym garażu hydrauliczny podnośnik motocyklowy MSW Motor Technics nadaje się do wykonywania podstawowego oraz zaawansowanego serwisu jednośladów. Sprawdzi się on zarówno u profesjonalisty, jak i amatora lubiącego wykonywać różnego rodzaju naprawy. Model jest zaprojektowany w taki sposób, aby bezpiecznie unieść i podeprzeć motocykl typu miejskiego, cross czy enduro. 

Nożycowy podnośnik motocyklowy ma maksymalny udźwig wynoszący do 150 kg. Praktyczny system regulacji umożliwia uniesienie jednośladu na wysokość od 34 cm do 92,5 cm. Unoszenie odbywa się za pomocą wygodnego pedału nożnego. Model ma platformę o wymiarach 41 cm x 35 cm oraz specjalne zaciski umożliwiające przymocowanie pojazdu pasami. Komfort pracy zapewniają także 4 kółka z możliwością blokady. Waga urządzenia wynosi 29 kg. 

Opinie o podnośnikach motocyklowych z platformą są pozytywne wśród osób, które potrzebują miejsca do wykonania niezbędnych napraw. Konsumenci chwalą model nożycowy za prostą obsługę oraz wygodę użytkowania. 

 

 

 

 

Stojak motocyklowy tył 

 

3. Stojak Podnośnik Motocyklowy Przód + Tył Combo V

 

Dopasowany do potrzeb właścicieli jednośladów stojak motocyklowy Combo V to praktyczny zestaw umożliwiający ustawienie pojazdu w garażu. Odpowiednie zastosowanie produktu sprawia, że w czasie długiego postoju maszyny opony nie ulegają niekorzystnym odkształceniom. Prawidłowe ustawienie maszyny sprawia, że jest ona stabilna, co powoduje zmniejszenie ryzyka przewrócenia. Zastosowane rozwiązanie pozwalają na dopasowanie do większości popularnych typów motocykli. 

Stojak motocyklowy na tył oraz na przednią oś jest wykonany z mocnego metalu poddanego zabiegowi czterokrotnego wzmacniania. Materiał jest pomalowany farbą oraz poddany procesowi wypalania w piecu. Mocowanie pokryto antypoślizgową gumą, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo w trakcie unoszenia jednośladu. Model jest wyposażony w podwójne kółka wykonane z ABS-u. Wysokość stojaka wynosi 350 mm, wewnętrzny rozstaw mocowań ma regulacje w zakresie od 180 mm do 280 mm w przypadku przedniej osi oraz od 250 mm do 350 mm – oś tylna. 

Motocykliści, którzy zdecydowali się na stojak Combo V, wystawiają pozytywne opinie. Użytkownicy zwracają uwagę na trwałość produktu, co wiążę się bezpośrednio z możliwością użytkowania przez wiele lat.  

 

 

 

 

Podnośnik motocyklowy Geko  

 

4. Podnośnik Stojak Motocyklowy Tył Wzmacniany Geko G02165 

 

Wysokiej jakości podnośnik motocyklowy Geko przeznaczony pod przednią oś jest wykonany z solidnych materiałów gwarantujących bezpieczeństwo. Model sprawdzi się do sezonowego przechowywania jednośladu, który po ustawieniu na stojaku może bezpiecznie stać bez ryzyka niekorzystnego odkształcenia ogumienia. Do wyprodukowania użyto solidnych i wzmocnionych materiałów. Stalowa rura o średnicy 32 mm jest pomalowana proszkowo, aby ładnie się prezentowałą i służyła przez wiele sezonów. 

Podnośnik motocyklowy typu stojak umożliwia wygodne uniesienie przedniej części pojazdu. Wzmocniona konstrukcja gwarantuje bezpieczne oraz stabilne podnoszenie jednośladu, co jest bardzo ważne szczególnie dla osób bez doświadczenia. Model jest wyposażony w koła wykonane z materiału ABS. Stojak ma wysokość 35 cm oraz udźwig 270 kg. Wewnętrzny rozstaw uchwytów mocujących można regulować w zakresie od 150 mm do 260 mm. 

Konsumenci zwracają uwagę, że to dobry i tani podnośnik motocyklowy w formie stojaka, który sprawdzi się do przechowywania jednośladu przez okres zimy. Model ma solidne mocowanie dopasowane do różnych typów jednośladów. 

 

 

 

 

Podnośnik motocyklowy chopper 

 

5. Podnośnik Motocyklowy Chopper Cruiser Darkojak

 

Prosty w użytkowaniu podnośnik motocyklowy centralny Darkojak umożliwia wygodne podłożenie oraz uniesienie tylnej osi jednośladu. Rozwiązanie spodoba się właścicielom chopperów, a także miejskich motocykli, które poza sezonem parkują w garażu. Solidnie wykonany model jest bezpieczny i gwarantuje odpowiednie podparcie, co sprawia, że ryzyko przewrócenia jest minimalne. Belka, która ma bezpośredni kontakt z ramą, jest zabezpieczona gumą, co chroni przed zarysowaniem oraz przesuwaniem. 

Podnośnik motocyklowy do jednośladu typu chopper jest wykonany z mocnych materiałów, a co najważniejsze jest malowany proszkowo. Takie rozwiązanie sprawia, że model może być użytkowany przez wiele lat bez ryzyka wystąpienia korozji oraz poważnych uszkodzeń mechanicznych. Szerokość stojaka wynosi 50 cm, wysokość 22,5 cm. Maksymalne obciążenie po ustawieniu w centralnym miejscu wynosi 400 kg. Pięciopoziomowy zakres regulacji co 12 mm umożliwia ustawienie na wysokości od 167 mm do 223 mm. 

Właściciele motocykli typu chopper zwracają uwagę, że to dobry podnośnik motocyklowy, który spełnia ich oczekiwania. Użytkownicy są zadowoleni z dodatkowej ochrony w postaci gumowego zabezpieczenia chroniącego przed uszkodzeniem. 

 

 

 

 

Stojak motocyklowy do transportu 

 

6. Stojak Motocyklowy Uchwyt na Koło Transport 401156 

 

Stojak motocyklowy do transportu to niezwykle potrzebne urządzenie, które pozwala w bezpieczny sposób przemieścić jednoślad z punktu A do punktu B na przyczepie lub lawecie. Odpowiednio zamocowany sprawia, że pojazd nie przewróci się w trakcie jazdy, ponieważ jest dobrze zabezpieczony. Stojak motocyklowy należy podłożyć pod przednie koło i zapiąć według instrukcji producenta. Model można wykorzystywać także do użytku w garażu podczas postoju poza sezonem. 

Solidna konstrukcja ze stali ma 5-stopniową regulację oraz antypoślizgową stopę. Model nadaje się do kół o średnicy od 17 cali do 21 cali, a także do opon o szerokości od 90 mm do 130 mm. Długość stojaka wynosi 80 cm, a szerokość 46 cm. Specjalnie zaprojektowana szyna stożkowa ma wymiary 17 cm x 5,5 cm, a waga całego produktu wynosi do 8 kg. 

Motocykliści, którzy potrzebowali sprawdzonego rozwiązania do transportu i przechowywania jednośladu, są zadowoleni z zakupu produktu. Po odpowiednim przymocowaniu nie ma ryzyka przewrócenia się maszyny. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki podnośnik motocyklowy kupić?

 

Podnośnik motocyklowy to jedno z bardziej praktycznych urządzeń, które przydaje się w wielu różnych sytuacjach. To właśnie z jego pomocą możliwe jest bezpieczne przestawienie jednośladu lub uniesienie go ku górze, aby wykonać wszystkie niezbędne czynności związane z naprawami. Z pomocą dobrej jakości podnośnika możliwe jest uniesienie maszyny w osi pionowej bez ryzyka, że któryś z jej elementów zostanie uszkodzony. W zależności od wybranego wariantu uniesienie motocykla jest możliwe w taki sposób, aby koła nie miały kontaktu z podłożem lub aby cały pojazd został uniesiony wyżej do góry. Decydując się na zakup, należy jednak zwrócić uwagę na parametry wybranego urządzenia. Przede wszystkim sprzęt musi być właściwie dopasowany pod rodzaj jednośladu. Inny podnośnik wybierze właściciel cross/enduro, a zupełnie inny posiadacz sportowej maszyny. 

Co jest ważne przy wyborze podnośnika motocyklowego? 

Najlepszy podnośnik motocyklowy musi być przede wszystkim stabilny i bezpieczny zarówno dla osoby pracującej przy jednośladzie, jak i dla samej maszyny. Wiedząc już, że o rodzaju wybranego urządzenia decyduje także typ posiadanego motocykla, można przeglądać oferty znanych producentów. 

Maksymalne obciążenie: Kolejnym kryterium wyboru powinno być maksymalne obciążenie, które podnośnik będzie w stanie wytrzymać. Wybierając dany model, należy zostawić rezerwę w postaci kilku dodatkowych kilogramów, ponieważ ciężko dokładnie oszacować jak rozłoży się masa jednośladu. Optymalnym wyborem będzie model o nośności wynoszącej do 300 kg. 

Maksymalna wysokość unoszenia: Innym, równie ważnym parametrem decydującym o tym, czy dany sprzęt spełni oczekiwania użytkownika, jest maksymalna wysokość, na jaką podnośnik jest w stanie unieść jednoślad. Każdy profesjonalny sprzęt ma określoną wysokość, co jest istotne szczególnie podczas prac serwisowych. Parametr ten dotyczy modeli hydraulicznych, nożycowych, a także elektrycznych. Mechaniczny podnośnik jest w stanie unieść motocykl o wadze do 300 kg na wysokość od 36 cm do 76 cm. Niektóre modele mogą ponieść jednoślad na wysokość nawet do 120 cm, jednak są to profesjonalne narzędzia o wysokiej cenie zakupu. 

Szybkość unoszenia: Poszukując podnośnika motocyklowego, warto także zwrócić uwagę na szybkość unoszenia w przypadku modeli hydraulicznych i elektrycznych. Szybkość unoszenia ręcznego podnośnika jest niestety uzależniona od siły osoby operującej sprzętem. 

Stabilność: Unosząc motocykl do góry za pomocą podnośnika, należy pamiętać o stabilności. Większość uniwersalnych modeli jest wyposażona w 3 punktowe łapy z kółeczkami, które w razie potrzeby można zablokować, aby wygodnie było unieść jednoślad. 

 

Jaki podnośnik motocyklowy wybrać? 

Zastanawiając się, jaki jest najlepszy podnośnik motocyklowy, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Jak wcześniej wspomniano, przed zakupem należy sprawdzić maksymalne obciążenie, wysokość oraz szybkość unoszenia, a także stabilność danego modelu. Poszukując odpowiedniego podnośnika, można wybierać między dostępnymi wersjami. Tanią alternatywą są podkłady zwane także wózkami, które umożliwiają ustawienie pojazdu oraz wygodne manewrowanie np. w garażu o niewielkiej powierzchni. Decydując się na wybór klasycznego stojaka, użytkownik ma pewność, że po kilku miesiącach spędzonych w garażu opony nie będą odkształcone. Tak naprawdę wybór odpowiedniego sprzętu powinien być uzależniony od wymagań użytkownika. W sprzedaży są dostępne wersje takie jak: Podnośniki warsztatowe, stołki do motocykli typu enduro/cross, stojaki, a także wózki garażowe.  

Podnośniki warsztatowe: Zaawansowane urządzenia, które na pewno przypadną do gustu osobom lubiącym samodzielnie wykonywać wszelkie prace i naprawy przy motocyklu. Klasyczne modele hydrauliczne są proste w obsłudze i zapewniają możliwość uniesienia pojazdu na wysokość do 120 cm. Takie rozwiązanie pozwala na przemieszczenie uniesionego jednośladu za pomocą dodatkowych, blokowanych kółeczek oraz pochylenie go zarówno do przodu, jak i do tyłu. W ten sposób użytkownik ma pełen dostęp do wszystkich elementów.

Stołki off-roadowe: Przeznaczone dla osób, które lubią jeździć po bezdrożach motocyklem typu cross lub enduro. Off-roadowe jednoślady można z powodzeniem ustawić na stołku z podnośnikiem nożnym, którego waga umożliwia zabranie na zawody lub w teren na trening. Proste modele wytrzymują obciążenie do 250 kg i zapewniają odpowiednie podparcie dla jednośladu. 

Stojaki: Klasyczne stojaki powinny znaleźć się w garażu każdej osoby, która lubi jazdę na motocyklu. Niezależnie od modelu są proste w obsłudze i skuteczne, co sprawia, że z czasem ustawienie jednośladu będzie wymagało znacznie mniej siły i precyzji. Wśród dostępnych wariantów są wersje pod widelec, wahacz lub na otwór znajdujący się w główce ramy. 

Wózki garażowe: Rozwiązanie spotykane szczególnie w garażach osób, gdzie jest bardzo mało miejsca lub ilość przedmiotów uniemożliwia odpowiednie ustawienie jednośladu. W zależności od wybranego rozwiązania użytkownik ma do dyspozycji wózek podstawiany pod przednie lub tylne koło albo pod obydwa. Platformy wyposażone w blokowane kółka są niezwykle praktyczne, ponieważ umożliwiają jazdę z jednośladem w każdym kierunku. Z pomocą takiego rozwiązania użytkownik może swobodnie dopasować miejsce, w którym motocykl będzie stał. Większość platform ma udźwig wynoszący od 250 kg do 300 kg. Sposób mocowania jednośladu jest zależny od wybranego produktu. 

Podnośniki motocyklowe w dobrych cenach 

Cena zakupu stojaka motocyklowego rozpoczyna się od 150 zł za podstawowy model o niewielkim udźwigu. Znacznie bardziej wytrzymałe warianty są dostępne za kwotę od 300 zł wzwyż, zależnie od wybranego rozwiązania. Mobilne stołki do motocykli off-roadowych to koszt zakupu od 200 zł. Podnośnik z możliwością ręcznej regulacji wysokości można zakupić już za 350 zł wzwyż, a bardziej zaawansowane modele to koszt kilku tysięcy złotych. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić podnośnik motocyklowy? 

Własnoręczne wykonanie podnośnika motocyklowego jest pod wieloma względami trudnym zadaniem. Wiele nowoczesnych motocykli typu miejskiego lub sportowego ma u dołu cienkościenne rury kolektorowe, połączenia flanszowe wydechu bezpośrednio przy głowicy lub poniżej, a także plastikowe obudowy chroniące bardziej wrażliwe elementy i stanowiące element ozdoby. Unosząc motocykl do góry i podkładając podnośnik pod kolektory, można uszkodzić nie tylko sam element, ale także zwiększyć ryzyko przewrócenia się motocykla. Z tego względu wykonanie podnośnika typu trapezowego powinno być odpowiednio przemyślane. O wiele bezpieczniej zdecydować się na własnoręczne wykonanie rampy, która spowoduje, że motocykl będzie znajdował się na większej wysokości, co sprawi, że bezpiecznie będzie można wykonać najpotrzebniejsze prace. Do wykonania rampy niezbędna będzie mocna konstrukcja wykonana ze stali oraz metalowe lub drewniane elementy w postaci blatu roboczego. 

P2: Jak używać stojaka motocyklowego? 

Początkowo ustawienie dużego i ciężkiego motocykla na stojaku może sprawiać problemy. Najbezpieczniej korzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie asekuracyjnie podtrzymywała pojazd i pomoże go odpowiednio ułożyć. W przypadku klasycznego stojaka z widełkami przeznaczonego pod rolki wkręcone w wahacz należy rozpocząć od ustawienia motocykla w taki sposób, aby łapki znalazły się bezpośrednio pod wahaczem. Kiedy mamy pewność, że jest on dobrze zamontowany, należy powoli naciskać na stojak w taki sposób, aby schodził ku dołowi. W momencie, gdy będzie w odpowiedniej pozycji, motocykl sam uniesie się ku górze i wskoczy na właściwą pozycję. Zasada działania dźwigni jest prosta, jednak początkowo wymaga wprawy. Dla bezpieczeństwa jedna osoba powinna trzymać motocykl, a druga ustawiać podnośnik w celu uniesienia maszyny. 

 

P3: Jak działa podnośnik motocyklowy?

Podnośnik motocyklowy podobnie jak ten samochodowy ma za zadanie unieść pojazd ku górze, aby umożliwić swobodny dostęp do wszystkich jego części. Narzędzie przydaje się w szczególności osobom, które wykonują wiele niezbędnych prac przy maszynie samodzielnie. Z pomocą podnośnika można wymienić płyny eksploatacyjne, elementy zawieszenia, układu hamulcowego lub odkręcić koło w celu wymiany zużytej opony. Urządzenie sprawdzi się także podczas naprawy lub wymiany innych zużytych elementów. Działanie podnośnika motocyklowego polega na podniesieniu pojazdu w górę po wcześniejszym przymocowaniu do ramy. W zależności od wybranego produktu użytkownik ma do dyspozycji podnośnik z dodatkowymi kółkami, co pozwala przesunąć motocykl w razie potrzeby. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ