Opony letnie 15 czy 16 cali? Które pasują do mojego auta? Jak sprawdzić?

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Okres letni wydaje się być mniej problematyczną porą dla kierowców i ich pojazdów pod kątem warunków panujących na drogach. Należy mieć jednak na uwadze to, że nawet w takim okresie występują różne problemy i trudności. Przede wszystkim trzeba uważać podczas szybkiej, dynamicznej jazdy, bo częste deszcze sprawiają, że drogi stają się niebezpiecznie mokre. Sprawą szczególnie istotną jest wybór stosownych opon letnich dostosowanych do konkretnych wymagań. Od ogumienia zależy bowiem droga hamowania, stabilna jazda czy też przyczepność na suchych, jak również mokrych nawierzchniach. Wiele osób zastanawia się nad typem, jak i rozmiarem opon pasujących do danego pojazdu.

 

Opony letnie 15 czy 16-calowe? Jakie wybrać?

Zarówno opony o wewnętrznej średnicy 15, jak i 16 cali są wysoce popularne i stosowane w większości aut. Aby mieć jednak pewność, że dany model będzie pasował do konkretnego egzemplarza pojazdu, należy po prostu sprawdzić jakie felgi są w nim wykorzystywane. Istotne jest więc zapoznanie się z rozmiarem obręczy.

W przykładowym oznaczeniu 7.5J x16H2 ET 35 liczba 16 znajdująca się za znakiem “x” informuje o tym, że na daną felgę pasują opony o średnicy wewnętrznej 16 cali (na przykład opony zimowe 16 cali). Warto też zwrócić uwagę na pierwszą wartość, jaką jest szerokość felgi wyrażona w calach. Oznaczenia takie znajdują się zwykle na zewnątrz felg stalowych oraz po wewnętrznej stronie większości obręczy aluminiowych.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Po ustaleniu rozmiaru felgi można bez problemu dobrać do niej opony, czytając informacje producentów dostępne w Internecie oraz zapoznając się z oznaczeniami umieszczonymi na samych gumach. Ważną kwestią są nie tylko rozmiary opon, ale również ich indeksy nośności i prędkości. Powinny one być takie same albo lepsze w porównaniu z zaleceniami dostępnymi w instrukcji pojazdu.

Ważną sprawą jest też budowa bieżnika. Obecnie stosowane są specjalne technologie i rzeźby klocków oraz rowków, które poprawiają przyczepność i stabilność na prostych, a także krętych drogach. Porządne opony letnie posiadają układ nacięć i rowków, które poprawiają przyczepność na mokrej drodze. Nawet po wjechaniu w głęboką kałużę, zmniejszają znacznie ryzyko aquaplaningu, ponieważ efektywnie odprowadzają wodę z powierzchni styku z podłożem.

Istotna w oponach letnich jest też ich mieszanka gumowa. Wysokiej jakości materiały tego typu dopasowują swoją elastyczność i twardość do warunków oraz temperatur. Mieszanka ma więc istotny wpływ na właściwości jezdne na suchych i mokrych drogach. Co więcej, materiał dobrych opon jest zoptymalizowany pod kątem równomiernego i powolnego zużycia oraz odporności na różne niekorzystne czynniki.

Klasy opon letnich

Wybierając opony na lato, podobnie jak w przypadku ogumienia zimowego i całorocznego, modele można podzielić na różne klasy jakości. Zostały one przedstawione poniżej:

• Opony letnie klasy ekonomicznej. Są to niedrogie produkty różnych mniej znanych firm polskich albo chińskich. Są one idealne do mniejszych aut miejskich oraz dla kierowców jeżdżących spokojnie. Przykładowe modele z tej grupy to Ovation VI-388 czy też Barum Vanis 2.

• Opony klasy średniej na sezon letni. Są to najczęściej wybierane opony o korzystnym współczynniku cena-jakość. Właściwości takich opon spełniają oczekiwania wielu właścicieli i ich samochodów używanych nawet na dalszych trasach przy mniej spokojnym stylu jazdy. Do grona takich modeli można zaliczyć na przykład opony Hankook Kinergy Eco 2 K435 albo Fulda SportControl 2.

• Ogumienie letnie klasy premium. Są to solidne opony wykorzystujące innowacyjne rozwiązania. Stosuje się je w autach klasy wyższej oraz pojazdach sportowych generujących duże obciążenia. W tej grupie znajdują się produkty, takie jak Michelin Pilot Sport 4 oraz 4S, a także Goodyear Efficientgrip Performance 2.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ