OC przyczepy samochodowej – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Ostatnio aktualizowane: 23.02.24

 

Jak pokazuje kilka ostatnich lat, coraz większa liczba kierowców podejmuje decyzję o zakupie przyczepy samochodowej. Jest to bardzo przydatny element, który w wielu sytuacjach potrafi ułatwić życie. Na takiej przyczepie można przewieźć rzeczy, które nie mieszczą się do standardowego samochodu. Przyczepy różnią się od siebie parametrami i ostatecznym przeznaczeniem, warto jednak pamiętać o tym, że przyczepa samochodowa również wymaga wykupienia ubezpieczenia OC. Sprawdź, dlaczego OC samochodu nie wystarczy, jakie są kary za brak ubezpieczenia, jak przeprowadzić rejestrację przyczepki oraz ile kosztuje OC!

 

Ubezpieczenie przyczepy samochodowej — czy OC samochodu jej nie obejmie?

Wielu właścicieli przyczepek samochodowych zastanawia się, czy konieczne jest wykupowanie osobnego OC na ten pojazd. Wątpliwości pojawiają się, ponieważ przyczepka nie posiada własnego silnika, a także nie może poruszać się samodzielnie po drodze. Jednak jak pokazują przepisy, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć własne ubezpieczenie OC. Nawet jeśli pojazdy są używane rzadko bądź wcale — OC jest koniecznością. Z tego powodu należy pamiętać o tym, że przyczepa samochodowa musi mieć własne ubezpieczenie.

Co prawda OC samochodu zabezpiecza przed szkodami, które wynikły w trakcie poruszania się po drodze z dołączoną przyczepką, jednak nie we wszystkich sytuacjach takie OC będzie wystarczające. Od czego to konkretnie zależy? Według Art. 37 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli dojdzie do wypadku z udziałem przyczepki bądź gdy przyczepka odczepi się od samochodu, szkoda zostanie pokryta z OC samochodu. 

Zdarzają się jednak sytuacje, iż wypadek zostanie spowodowany przez przyczepę, która nie była w tym momencie przymocowana do samochodu. Chodzi tutaj głównie o postój przyczepy na parkingu bądź stoczenie się samej przyczepy z miejsca, w którym właściciel ją pozostawił. Jeśli pojazd ten wyrządzi wtedy szkody, ich pokrycie będzie zależało od ubezpieczenia przyczepki samochodowej. 

 

Jakie są kary za brak OC przyczepy?

Przyczepka samochodowa powinna posiadać swoje ubezpieczenie OC. Za jego brak, podobnie jak w przypadku innych samochodów zarejestrowanych na terenie Polski, przysługują surowe kary. Na właściciela pojazdu kara ta nakładana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ile dokładnie muszą zapłacić zapominalscy za brak odpowiedniego ubezpieczenia? 

Wszystko zależy od długości przerwy od poprzedniego OC. 

Wysokość kar za brak OC obliczana jest na bazie minimalnego wynagrodzenia brutto, jakie obowiązuje w danym roku. W ubiegłym roku było to:

200 zł za brak ubezpieczenia do 3 dni;

500 zł za brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni;

1000 zł za brak ubezpieczenia ponad 14 dni.

Jeśli brak ubezpieczenia zostanie wykryty podczas kontroli drogowej, kierowca musi liczyć się nie tylko z karą, ale również z mandatem.

 

Jak zarejestrować przyczepę i wykupić ubezpieczenie przyczepki samochodowej?

Ubezpieczenie OC przyczepy musi zostać wykupione, jeśli chcemy zarejestrować pojazd. Rejestracja przyczepki samochodowej jest bardzo prostym zadaniem. Jak zarejestrować przyczepkę? Wystarczy udać się do Wydziału Komunikacji, który przysługuje miejscu zamieszkania właściciela przyczepki, zabierając ze sobą potrzebne dokumenty. Chodzi o:

wniosek o rejestrację pojazdu;

kartę pojazdu (jeśli jest);

dowód własności pojazdu, czyli np. faktura VAT bądź umowa kupna-sprzedaży;

dowód rejestracyjny;

wyciąg ze świadectwa homologacji bądź odpis zwalniający z homologacji;

potwierdzenie wniesienia opłat.

Kroki, jakie następują po sobie podczas rejestracji:

zakup ubezpieczenia OC;

dokonanie opłat rejestracyjnych’

zgłoszenie się do wydziału komunikacji z niezbędnymi dokumentami;

wydanie miękkiego dowodu na 30 dni i tablic rejestracyjnych;

odebranie twardego dowodu w ciągu 30 dni.

Ile kosztuje rejestracja przyczepy samochodowej? W sumie właściciel poniesie wydatek rzędu 121,50 zł. Składa się na to:

54 zł — koszt dowodu rejestracyjnego;

40 zł — koszt tablic rejestracyjnych;

13,50 zł — koszt pozwolenia czasowego;

12,50 zł — koszt nalepki legalizacyjnej;

1,50 – opłata ewidencyjna.

 

OC przyczepy samochodowej — ile kosztuje?

Właściciel przyczepki samochodowej zapłaci za OC ok. kilkudziesięciu złotych. Ile kosztuje ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej? Nie jest to droga sprawa, ponieważ same w sobie przyczepki są stosunkowo małe. Ubezpieczenie tańszej przyczepki może kosztować ok. 40-50 zł, natomiast droższych modeli 100-150 zł rocznie. Lepiej zatem przyczepkę samochodową zarejestrować i wykupić jej ubezpieczenie, ponieważ kary są znacznie surowsze. 

Brak OC przyczepki samochodowej może kosztować właściciela znacznie więcej. 

Jeśli decydujesz się na zakup przyczepki, pamiętaj o tym, by ją zarejestrować i ubezpieczyć. Koszty późniejszych napraw wynikających z przypadkowej kraksy zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ