8 narzędzi, które powinien mieć każdy warsztat

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Decyzja o wyposażeniu warsztatu powinna być uzależniona od rodzaju prac, jakie planujemy tam wykonywać, jak często będziemy przebywać w nim oraz czy nasze działanie będzie amatorskie, półprofesjonalne czy profesjonalne. W tym artykule podpowiemy, co jest potrzebne w warsztacie samochodowym.

 

Klucze płaskie

Komplet kluczy płaskich to podstawowy element wyposażenia każdego majsterkowicza i mechanika. Przy wyborze kluczy płaskich ważne jest, aby zwrócić uwagę na liczbę kluczy w zestawie, jakość ich wykonania oraz na markę producenta. Szukając kluczy od renomowanych producentów warto zwrócić uwagę na klucze NEO TOOLS i wybrać na przykład te wykonane z wysokiej jakości stopu stali chromowo-wanadowej. Najczęściej spotykane rozmiary kluczy płaskich to: 6×7, 8×9, 10×11, 12×13, 14×15, 16×17, 18×19, 20×22, 21×23, 24×27, 25×28 i 30x32mm. Często, najchętniej używane rozmiary kluczy przez mechaników, można kupić w dogodnych zestawach pakowanych w walizkę. Jeśli potrzeba klucza o niestandardowym rozmiarze, można go kupić oddzielnie. 

 

Klucze nasadowe

Klucze nasadowe to ważne narzędzia, które powinny znajdować się w każdym warsztacie. Producenci podają wymiary kluczy w calach, jednak w warsztatach mechanicznych stosuje się milimetry. Przy wyborze kluczy nasadowych ważne jest także zwrócenie uwagi na dobrą grzechotkę, która ułatwi korzystanie z nasadek oraz na adaptery. Warto także rozważyć zakup grzechotki o małym skoku roboczym. Klucze nasadowe najczęściej wykonane są ze stali chromowo-wanadowej. Możemy wybierać proste klucze nasadowe lub te z nowoczesnymi technologiami, takimi jak system AS-Drive, które zwiększają maksymalny moment o 25%. Renomowane firmy zapewnią nam klucze wykonane z największą dbałością o detale oraz odpowiednio skalibrowane. 

 

Zestaw śrubokrętów

Istnieją różne rodzaje śrubokrętów przeznaczonych do różnych zastosowań, takich jak prace elektryczne, budowlane, zegarmistrzowskie, ślusarskie, precyzyjne i dla mechaników samochodowych. Przy wyborze śrubokrętów do pracy pod napięciem ważne jest, aby były one odpowiednio izolowane i aby zwrócić uwagę na maksymalne napięcie, z jakim mogą być one używane, zwykle jest to maksymalnie 1 kV. Dla prac precyzyjnych zalecane są małe wkrętaki z wymiennymi bitami. Najlepsze śrubokręty wykonane są ze stali chromowo-wanadowej lub molibdenowo-wanadowej. Śrubokręty z magnetyzerem i wygodną, dużą rękojeścią powleczoną antypoślizgowym materiałem zwiększą komfort pracy. Dobrym pomysłem jest zakup zestawu śrubokrętów z półką do powieszenia w garażu.

 

Szczypce

W sklepach spotkamy wiele rodzajów szczypiec, które możemy podzielić na różne kategorie w zależności od ich przeznaczenia. Są to między innymi szczypce do prac elektrycznych, takich jak ściąganie izolacji czy obcinanie przewodów. Innym rodzajem są szczypce do prac hydraulicznych, które przydają się np. do naprawy rur. Dodatkowo istnieją szczypce precyzyjne, które przydają się do prac z drobnymi elementami w trudno dostępnych miejscach, czy szczypce do cięcia i przecinania. W warsztacie samochodowym przydatne są również szczypce nastawne, uniwersalne czy zaciskowe, czy szczypce do opasek. Dla bardziej skomplikowanych napraw, warto pomyśleć również o szczypcach i zaciskaczach.

Klucze imbusowe

Różne rodzaje kluczy imbusowych różnią się długością oraz posiadaniem kuli na końcu. Klienci mogą wybierać między różnymi wykończeniami, takimi jak matowe, czarne czy w kolorze chrom. Jeśli planujemy często używać kluczy i przy dużych momentach, warto zdecydować się na klucze z trwałego materiału, takiego jak stal stopowa S2. Dobre klucze imbusowe kosztują od 20 do 40 złotych.

 

Zestaw Torx

Elementy Torx, takie jak klucze, bity i końcówki są droższe niż klucze imbusowe. Zestawy Torx oferują wybór różnych końcówek, dzięki czemu nie trzeba już szukać odpowiedniej końcówki do przykręcania lub odkręcania elementów. Najlepiej wybrać wieloelementowe zestawy bitów i nasadek Torx od znanej firmy, jaką jest na przykład Neo Tools, – to polska firma narzędziowa, wchodząca w skład Grupy Topex. Dobre zestawy składające się z małej liczby elementów zaczynają się od ceny około 60 złotych, natomiast za bardziej obszerne zestawy z klasą premium trzeba zapłacić nawet 400 złotych. Wykonanie z materiałów takich jak stal chromowo-wanadowa lub molibdenowo-chromowo-wanadowa pozwoli cieszyć się Torxami przez wiele lat.

 

Filtry oleju – klucze

Jeśli chodzi o klucze do filtrów oleju, to dobrym wyborem będzie klucz paskowy lub łańcuchowy, który ułatwi odkręcenie nawet mocno zapieczonych filtrów. Na rynku dostępne są różne rodzaje kluczy do filtrów oleju, takie jak klucze szczękowe, trójramienne, zaciskowe czy pazurkowe w różnych rozmiarach. Polecamy zestawy kluczy od renomowanych producentów, profesjonalne zestawy mogą kosztować nawet od 300 do 400 złotych.

 

Ściągacze do tarcz sprężyn i łożysk

Narzędzie, które umożliwia zdjęcie tarczy hamulcowej, jest nazywane ściągaczem do tarcz. Jest on przydatny, gdy mamy trudności z demontażem tarcz i brakuje innych narzędzi. Koszt takiego ściągacza wynosi około 100-150 złotych.

Narzędzie zwane ściągaczem do sprężyn jest przydatne w pracach związanych z demontażem sprężyn śrubowych oraz przy pracach z kolumną McPhersona. Narzędzia te są dostępne w różnych cenach, najtańsze z nich można kupić już za 40 złotych. Profesjonalne ściągacze, które znajdują się na wyposażeniu warsztatów samochodowych, mogą kosztować nawet od 600 do 900 złotych.

Narzędzia specjalistyczne, takie jak ściągacze do łożysk, są przydatne do usuwania łożysk z kół. Różnią się one między sobą liczbą ramion oraz odległością między nimi. Przeważnie spotyka się ściągacze dwuramiennie i trójramienne. Ściągacze do łożysk można kupić już za 20-30 złotych, jednak solidniejsze narzędzia tego typu kosztują około 100-150 złotych.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ