Najdroższe kluby piłkarskie

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Fani piłki nożnej mają z pewnością swoje ulubione kluby, którym regularnie kibicują. Oczywiście część z nich wspiera przede wszystkim drużyny lokalne, na przykład ze swojego miasta. Kupują karnety na cały sezon, regularnie odwiedzają trybuny w trakcie spotkań ligowych, kupują koszulki i inne klubowe gadżety. Wielu jednak woli zaciskać kciuki za wiele topowych zespołów z silnych lig europejskich – nawet jeśli nie planują nigdy wybrać się na mecz do Hiszpanii, czy Wielkiej Brytanii, z wielu różnych powodów. A oglądanie meczów łączą z innymi zajęciami, typu gry darmowe hazardowe, praca lub inne formy rozrywki w Internecie.

 

Niezależnie od tego, większość fanów futbolu czasami zastanawia się, który konkretnie klub jest największy, najwięcej wart, czy też po prostu dysponuje najwyższym budżetem. Oczywiście jednoznaczne rozstrzygnięcie tych zagadek nie jest takie proste, zależy bowiem od konkretnie przyjętych kryteriów oceny. Na przykład rankingi najbardziej wartościowych klubów tworzyły Forbes, Transfer Markt oraz KPMG International. Czołówka każdego z zestawień jest zbliżona, różnią się jedynie konkretne pozycje w rankingu. Trudno się temu oczywiście dziwić, jako że każdy z największych (i większość średnich) klubów Europy to tak naprawdę ogromna, doskonale funkcjonująca korporacja, w której występy zawodników na boisku są jedynie niewielkim ułamkiem całej działalności. Wystarczy się bowiem przyjrzeć temu, co robi konkretnie typowy klub z europejskiego topu:

• Rozgrywki drużyny seniorskiej. Tutaj oczywiście mamy cały departament poświęcony pierwszej drużynie. Czyli dział zajmujący się podpisywaniem kontraktów z nowymi graczami i przedłużaniem umów z już zakontraktowanymi zawodnikami. Następnie mamy sekcję specjalistów zajmujących się treningiem – zarówno fizycznym, jak i taktycznym. Chodzi po prostu o przygotowanie zawodników do kolejnego spotkania i rozpracowanie następnego rywala. Potem mamy dział fizjoterapii, masaży, regeneracji, dietetyki – krótko mówiąc dbanie o zdrowie graczy, likwidowanie lub leczenie drobnych urazów oraz po prostu utrzymywanie ich w jak najlepszej kondycji. Nie możemy zapomnieć także o sekcji organizacyjnej zajmującej się po pierwsze zapewnieniem graczom warunków socjalnych odpowiednich do ich wymagań (mieszkania lub domy, samochody, personel pomocniczy) oraz po drugie transportem drużyny na spotkania wyjazdowe (hotele, obiekty treningowe, rezerwacja terminów przelotów lub przejazdów autobusem itp.).

• Sekcje juniorskie, drużyny rezerw lub kobiece – tutaj mamy tak samo rozbudowaną sekcję pomocniczą, czyli kontrakty, treningi, wyjazdy, i tak dalej. Zazwyczaj pełnią one dokładnie taką samą funkcję jak opisane w powyższym punkcie, ale po prostu liczą sobie mniej osób.

• Sekcja skautingu. Tutaj mamy mocno niedocenianą rolę, która jednak w większości liczących się na rynku klubów jest największą w całej korporacji. Chodzi o sieć skautów, czyli specjalistów jeżdżących po całym kontynencie (albo nawet i świecie) w celu wynajdywania przyszłych talentów wśród młodych graczy lub zawodników o już ugruntowanych możliwościach celem ewentualnego dodania ich do drużyny pierwszej lub rezerwowej.

• Sekcja marketingowa. Czyli wszelkiego rodzaju materiały reklamowe są jej dziełem.

• Sekcja produktów i gadżetów. Często łączona jest z sekcją marketingową, stanowiąc jej małą część. Zajmuje się oczywiście prowadzeniem sklepu klubowego, w którym można zakupić mnóstwo różnych gadżetów – koszulki, szaliki, piłki, plakaty, zdjęcia z autografami, kubki i po prostu cały ogrom mniej lub bardziej interesujących produktów sygnowanych logo klubu.

• Dział finansowy oraz prawniczy. Czyli specjaliści zajmujący się budżetami, wynagrodzeniami, zyskami, kredytami, jak również zgodnością z różnego rodzaju przepisami prawa krajowego, międzynarodowego, sportowego, federacji i tak dalej.

• Dział menedżerski – czyli ludzie zajmujący się ogólnie rzecz biorąc zarządzaniem drużyną, koordynowaniem działania wszystkich sekcji i działów oraz pilnowaniem po prostu tego, by korporacja działała zgodnie z oczekiwaniami.

A to jest tylko bardzo ogólny opis całości – w każdym razie mamy nadzieję, że już wiesz teraz dobrze, jak bardzo skomplikowanym tworem jest klub piłkarski z najwyższej półki.

Zatem wiesz już teraz, że ocena wartości danego klubu może być naprawdę trudna, bo po prostu trzeba wziąć pod uwagę wszystkie aspekty. A nie jest wcale powiedziane, że wszystkie dane muszą być oficjalnie dostępne do wiadomości publicznej. Dlatego właśnie różnią się rankingi pod względem kolejności klubów z czołówki. Oto kilka z nich:

Ranking Forbesa

Magazyn Forbes od wielu lat sporządza rankingi najbardziej wartościowych klubów na świecie. W najnowszej edycji liderem zestawienia została FC Barcelona, która według specjalistów Forbesa warta jest około 4,76 miliarda euro. Na drugim miejscu przegrywając o przysłowiowy włos  znalazł się Real Madryt. Stołeczny klub hiszpański wyceniony został na 4,75 miliarda euro. Trzecie miejsce na liście zajął Bayern Monachium, mając wartość 4,22 miliarda euro. Kolejne pozycje to Manchester United, FC Liverpool, Manchester City, Chelsea Londyn, Arsenal oraz Tottenham Hotspur. Ogromny skok w ciągu ostatnich dwóch lat zanotował francuski klub Paris Saint Germain, który wskoczył do czołowej dziesiątki mimo zajmowania miejsca w trzeciej dziesiątce jeszcze dwa lata wcześniej.

 

Zestawienie Transfer Markt

Zestawienie przygotowane przez serwis branżowy Transfermarkt jest bardzo specyficzne. Obejmuje ono wyłącznie wartość pierwszej kadry zespołu, z pominięciem wszystkich innych aspektów. I choć jest ono dosyć ograniczone, to jednak także warto je tutaj podać, jako że po prostu ukazuje to, co konkretnie interesuje kibiców. Czyli nie zwracamy uwagi na zaplecze klubowe, ale po prostu oceniamy wartość rynkową graczy występujących na boisku.

Przy takim kryterium na pozycji lidera uplasowała się drużyna Manchesteru City, która łącznie jest warta 1,06 miliarda euro. Drugie miejsce zajmują Chelsea FC, potem mamy kolejno Paris Saint Germain, Manchester United, FC Liverpool, Bayern Monachium, Real Madryt i dopiero na ósmej pozycji widzimy lidera rankingu Forbesa, czyli drużynę Barcelony. Ciekawe, nieprawdaż?

 

Ranking KPMG International

KPMG International to specjalistyczna firma ekonomiczno-analityczna, zatem jej zestawienia oparte są na najszerszym spektrum danych, ale w odróżnieniu od na przykład rankingu Forbesa, przepuszczonych przez specjalny algorytm szeregujący dane poprzez specjalny współczynnik „istotności”. W takim ujęciu na pierwszym miejscu mamy Real Madryt mający teoretyczną wartość 3,478 miliarda euro. Na drugim miejscu plasuje się Manchester United, potem FC Barcelona, Bayern Monachium oraz FC Liverpool. Jak widać, w każdym z rankingów mamy inne wyniki!

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ