Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu?

Ostatnio aktualizowane: 23.02.24

 

Osoby prywatne, ale i przedsiębiorstwa, które chcą korzystać z samochodu, niezależnie od tego, czy w celach prywatnych, czy firmowych, nie muszą od razu kupować takiego pojazdu, a więc dysponować nierzadko sporymi nakładami finansowymi, czy brać kredytu na ten cel. Korzystną alternatywą dla zakupu auta może być wynajem długoterminowy samochodu, z którego korzysta wielu klientów, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie? Podpowiadamy. 

 

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodu to usługa, którą oferują niektóre wypożyczalnie pojazdów. Dostępna jest m.in. na stronie https://dolcar.auto.pl/. Jak sama nazwa wskazuje, obejmuje ona wypożyczenie pojazdu na długi czas, zazwyczaj okres około 2-4 lat w zamian za dokonywanie comiesięcznych wpłat, a więc regulowanie abonamentu. Jest to więc odpłatne wydzierżawienie samochodu na okres podany w umowie. Czas takiego najmu jest dostosowany do potrzeb najemcy.  

 

Kiedy wynajem długoterminowy samochodu się opłaca?

Wynajem długoterminowy aut to usługa, z której korzystają głównie firmy – zarówno te mniejsze, jak i duże międzynarodowe korporacje, ponieważ opcja ta gwarantuje wiele korzyści przedsiębiorstwom. Wśród zalet tego rozwiązania można wymienić stałe koszty. Comiesięczna rata zazwyczaj jest niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy. 

Dodatkowo opłata ta często obejmuje również pełną likwidację szkód, a więc ubezpieczenie pojazdu, a także samochód zastępczy. Z kolei ze względu na to, że pojazd przez cały okres obowiązywania umowy jest własnością wypożyczalni, klient nie musi się martwić spadkiem jego wartości.  

W większości firm klienci nie ponoszą opłat wstępnych, w więc pierwsze koszty odczuwają dopiero po podpisaniu umowy. Wynajem długoterminowy to jednak rozwiązanie nie tylko dla firm, ponieważ z usługi tej mogą korzystać również klienci indywidualni, którzy cenią sobie wygodę i brak wiążących na długie lata transakcji, a także osoby, które nie dysponują dużym kapitałem, potrzebnym do zakupu auta.

Czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu?

Choć wynajem długoterminowy często jest porównywany z leasingiem, to między tymi dwiema opcjami występuje sporo różnic. Leasing jest zazwyczaj droższy niż wynajem i nie obejmuje szeregu usług zagwarantowanych przez wypożyczalnię pojazdów. W przypadku leasingu wykup auta jest możliwy, choć nie obligatoryjny. Z kolei wybierając najem długoterminowy, po upływie okresu określonego w umowie, lepiej podpisać kolejną umowę i otrzymać nowy pojazd.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ