Ładowanie akumulatora – ile czasu i jaki prąd?

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Ładowanie akumulatora można przeprowadzić samemu w przydomowym warsztacie. W tym celu należy zaopatrzyć się w prostownik, najlepiej automatyczny. Zanim przystąpimy do tego zadania, warto sprawdzić, jak bardzo mamy rozładowany akumulator i czy nadaje się on jeszcze do ponownego naładowania. Jeśli tak, musimy określić, jak długo go ładować i jaki powinien być prąd ładowania. To wszystko jest niezwykle istotne, ponieważ dzięki odpowiednim ustawieniom prostownika nie doprowadzimy do awarii akumulatora.

 

Ładowanie akumulatora – jak przystąpić do tego zadania? 

Czasami w samochodzie konieczne jest ładowanie akumulatora – spadek mocy może być spowodowany różnymi czynnikami. Wśród nich wymienić można awarie zasilania elektrycznego, niskie temperatury, które mogą zmniejszyć pojemność baterii samochodowej nawet o połowę, czy też po prostu zwykłe gapiostwo i zostawienie na kilka godzin lub też całą noc włączonych świateł, radia czy innych elektrycznych urządzeń samochodu. Prawidłowe napięcie akumulatora przy wyłączonym silniku powinno mieścić się w przedziale 12,8-12,5 V. Jeżeli spada poniżej tej wartości, wiemy, że nie jest on w pełni naładowany. W przypadku, gdy napięcie wynosi 12 V, możemy uznać, że mamy rozładowany akumulator. 

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne ładowanie akumulatora, powinniśmy zaopatrzyć się w prostownik – ten powinien być dopasowany do typu akumulatora. Akumulator kwasowo-ołowiowy naładujemy przy użyciu najprostszego i tym samym najtańszego sprzętu na rynku, ale już ogniwa AGM czy EFB wymagać będą prostownika mikroprocesorowego, który kontroluje zmiany temperatury podczas ładowania akumulatora.  

Kolejnym krokiem jest przygotowanie miejsca do ładowania – akumulator kwasowo-ołowiowy wymaga przed ładowaniem demontażu. Miejsce ładowania powinno być wolne od źródeł ognia, ponieważ podczas tego procesu wydziela się łatwopalny wodór. Należy też zwrócić uwagę na to, by akumulator podczas demontażu nie był przechylany, ponieważ istnieje ryzyko wylania elektrolitu. Akumulatory AGM można ładować bezpośrednio w samochodzie, bez konieczności wymontowywania. 

 

Ładowanie akumulatora – dobór odpowiedniego prądu 

Jeśli zaopatrzyliśmy się już w prostownik i chcemy przeprowadzić ładowanie akumulatora samodzielnie, musimy wiedzieć, jakim prądem to robić. Zakłada się, że prawidłowy prąd ładowania wynosi 10% pojemności akumulatora. Musimy zatem najpierw sprawdzić, jaka jest pojemność ogniwa w pojeździe – informacja ta znajduje się na tabliczce znamionowej akumulatora. Jeżeli przykładowe ogniwo ma pojemność 70 Ah, będziemy je ładować prądem o natężeniu 7 A. Nie warto ustawiać większego prądu, gdyż może to doprowadzić do bardzo szybkiego gęstnienia elektrolitu i w efekcie do „zagotowania” akumulatora. 

Jak długo ładuje się akumulator? Zależy to od jego stopnia rozładowania i pojemności. Automatyczne prostowniki same dostosowują czas ładowania, natężenie prądu i samoistnie wyłączają się po zakończeniu procesu. Ładowanie akumulatora zwykłym prostownikiem przy zastosowaniu prądu ładowania 10% jego pojemności powinno wynieść około 10-12 godzin. Prostowniki zwykle mają wskaźnik ładowania, stąd co jakiś czas najlepiej jest skontrolować, czy bateria nie jest już pełna. 

Rozładowany akumulator – ładowanie czy wymiana na nowy? 

Każdy akumulator ma swoją żywotność – ta, przy prawidłowym użytkowaniu, wynosi od 4 do 6 lat.  Z czasem pojemność spada, a gdy rozładowany akumulator osiągnie napięcie 10,5 V lub poniżej, będzie nadawać się już tylko do wymiany. Ładowanie akumulatora nie przyniesie rezultatu i stracimy jedynie czas.  

Kupno nowego ogniwa może być wyzwaniem, ale jeśli skorzystamy z pomocy profesjonalistów, zadanie to stanie się proste i nie zabierze dużo czasu. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z serwisu Battery Point, gdzie dzięki intuicyjnej wyszukiwarce dopasujemy jakościowy i markowy akumulator do swojego pojazdu, a także umówimy jego wymianę w jednym z partnerskich warsztatów w całej Polsce. 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ