Kalkulator prędkości

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Kalkulator prędkości to narzędzie pozwalające określić prędkość poruszającego się obiektu w określonym czasie. Wyszukiwane parametry można zmienić i na podstawie wpisanych do kalkulatora danych określić też zamiennie czas czy odległość. Dla kogo stworzone zostało takie narzędzie? Kalkulator prędkości przyda się przede wszystkim kierowcom, którzy chcą sprawdzić, jaką prędkość trzeba utrzymywać na trasie, aby w danym czasie pokonać określony dystans. Z takiego narzędzia chętnie korzystają też motocykliści. Obliczanie prędkości samodzielnie nie jest trudne, ale jednak według wielu osób kalkulator prędkości jest wygodniejszym rozwiązaniem.

Prędkość, czas i dystans 

Prędkość z definicji jest ściśle powiązana z fizyką. Opisuje ona to, jak szybko przemieszcza się ciało względem układu odniesienia. Korzystając ze wzoru, można łatwo obliczyć prędkość. Jest on następujący: V= s/t. Występujące we wzorze V odpowiada prędkości, s to droga, a t – czas. Żeby poznać prędkość, należy podzielić drogę przez czas, jaki jest potrzebny na jej pokonanie. Prędkość można ogólnie określić jako odległość przebytą w jednostce czasu. Można ją łatwo wyliczyć, wykorzystując kalkulator prędkości online.

W samochodach czy pociągach prędkość jest mierzona w kilometrach na godzinę (km/h) lub w milach na godzinę (mph). W samolotach i na statkach wielkość ta jest określana często przy pomocy węzłów (skrót to w. lub kn, kt czy kts). To jednostka miary odpowiadająca jednej mili morskiej na godzinę. Narzędzia pozwalające na szybkie obliczenie prędkości (kalkulator prędkości) powinny umożliwiać zmianę jednostek na takie, które w danej chwili najbardziej nam odpowiadają. Popularnością cieszy się szczególnie kalkulator prędkości km/h i m/s.

Co ciekawe, można powiedzieć, że ludzie mają pewny zmysł, który pozwala im ogólnie określić, z jaką prędkością podróżują. Są oni w stanie wyczuć, czy poruszają się szybko czy wolno. Osiągając samochodem prędkość 50 km/h, wydaje się, że jedzie się wolno, podczas gdy mniejsza prędkość na rowerze wydaje się bardzo duża. Postrzeganie prędkości jest więc względne.

Rodzaje prędkości

Uruchamiając kalkulator prędkości, można łatwo sprawdzić, jak szybko się poruszamy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę prędkość nie jest do końca precyzyjnym pojęciem, bo występują kilka jej rodzaje. Wyróżnić można prędkość chwilową, średnią i obrotową. Co różni poszczególne jej rodzaje? Wyjaśnimy to na prostych przykładach. 

Jadąc na autostradzie czy gdziekolwiek indziej, spoglądając w danym momencie na prędkościomierz, można wyczytać pewną wartość. Nie jest ona stała przez całą drogę, zmienia się, kiedy musimy kogoś wyprzedzić albo przyhamować. Część samochodów ma tempomaty, czyli urządzenie, które utrzymuje stałą prędkość pojazdu. Sprawdza się ono na autostradach, ale i tak niemożliwe zwykle jest przejechanie całego odcinka, mając cały czas tę samą prędkość. W związku z tym rzeczywista odległość pokonana w ciągu godziny stanowi średnią wszystkich prędkości. Prędkościomierz wskazuje więc tylko chwilową prędkość, która jest wyznaczana w ciągu bardzo krótkiego przedziału czasu, bliskiemu zeru.

Prędkość obrotowa jest inaczej określana jako częstotliwość obrotów. To wielkość fizyczna, którą stosuje się dla wskazania liczby obrotów wykonywanych przez ciało w jednostce czasu. Prędkość obrotową można obliczać np. przy wirniku silnika. Wartość ta jest oznaczana jako f lub n. 

 

Przeciętna szybkość a przeciętna prędkość

Obok pojęcia prędkości często pojawia się szybkość. W języku potocznym nierzadko oba terminy są używane zamiennie, jednak biorąc pod uwagę naukę, nie oznaczają one tego samego. W niektórych słownikach języka polskiego przy prędkości podana jest informacja, że jest to wielkość fizyczna. Czy więc różni się szybkość od prędkości? Szybkość to wielkość skalarna, która mówi, jak szybko porusza się obiekt. Prędkość jest natomiast wektorem i definiuje się ją nie tylko przez wielkość, ale też kierunek. Wskazuje ona tempo, z jakim obiekt zmienia swoją pozycję. Jeśli chcemy obliczyć prędkość jazdy, możemy skorzystać z gotowych narzędzi online, takich jak kalkulator prędkości samochodu.

Kalkulator prędkości – jak z niego korzystać?

Wyżej omówiliśmy główne zagadnienia związane z prędkością. Pora przejść do konkretów, czyli tego, jak wykorzystać kalkulator prędkości. Używanie tego narzędzia online jest bardzo proste. Należy na początku wybrać, jaki rodzaj obliczenia nas interesuje, czy chcemy znaleźć prędkość, czas czy odległość. Kalkulator średniej prędkości łatwo i szybko się uzupełnia, bo poza pierwszą rubryką, pozostaje do wpisania tylko kilka wartości. Można przy tym wybrać jednostkę odległości, prędkości i czasu. Taki kalkulator teoretycznej prędkości samochodu może się przydać, jeśli chcemy sprawdzić, jak szybko poruszaliśmy się na trasie. Co istotne, narzędzie to działa szybko. Wystarczy poczekać dosłownie kilka sekund, aż kalkulator prędkości obliczy szukaną przez nas wartość.

 

W jaki sposób sprawdzić prędkość jazdy?

Kalkulator prędkości to narzędzie wykorzystane zazwyczaj już po przebytej trasie w celach informacyjnych. Oczywiście niektórzy korzystają z niego przed wyjechaniem na drogę, ale mimo wszystko kalkulator prędkości nie wskazuje interesującej nas wartości na bieżąco. Do szybkiego sprawdzania prędkości służy prędkościomierz umieszczony na kokpicie. Nie jest to jednak jedyna szybka opcja na sprawdzenie aktualnej prędkości. Jeśli korzystamy z map Google i wyznaczamy trasę, również i tam możemy liczyć na informację, z jaką prędkością się poruszamy. Twórcy aplikacji zastrzegają jednak, że wyświetlana na ekranie smartfona wartość ma jedynie charakter informacyjny. Ciekawą opcją jest funkcja ograniczenia prędkości. Jeśli w aplikacji i naszej lokalizacji dostępne są ograniczenia, zostaniemy o tym poinformowani. Gdy przekroczymy ustalony limit, wskaźnik prędkości zmieni kolor. W aplikacji Google Maps można też zgłaszać radary i fotoradary, co jest pomocne dla innych kierowców.

W Internecie można znaleźć nie tylko kalkulator jednostek prędkości, ale też kalkulator prędkości Internetu i wiele innych narzędzi pozwalających na dokonywanie szybkich obliczeń. Ich zaletą jest to, że działają sprawnie, a obsługa nie jest skomplikowana. Użytkownik nie musi sięgać po kalkulator i znajdować odpowiednie wzory, bo program sam dokonuje często trudnych obliczeń. Kalkulator prędkości to łatwy w obsłudze i przydatny program dla kierowców i motocyklistów. Daje on możliwość wyboru jednostek. Nie jest tak, że kalkulator prędkości określa prędkość, jaką się poruszamy tylko w km/h. Można ustawić inne jednostki, nie trzeba dodatkowo dokonywać żadnych przeliczeń.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ