Jak wyrejestrować samochód po sprzedaży

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Posiadanie samochodu wiążę się z różnymi obowiązkami. Kiedy kupujesz samochód ciąży na Tobie konieczność zgłoszenia tego faktu do odpowiedniego wydziału komunikacji. Podobnie jest w przypadku, kiedy samochodu się pozbywasz, czyli sprzedajesz.

 

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Jeśli sprzedałeś samochód, powinieneś poinformować o tym fakcie odpowiedni urząd, jak i towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym samochód miałeś ubezpieczony. Jednak takie zawiadomienie nie jest równoznaczne z wyrejestrowaniem pojazdu. To ostatnie dokonujesz w innych sytuacjach niż sprzedaż, o czym napiszemy później.

 

Kiedy należy zgłosić sprzedaż samochodu?

Jeśli sprzedałeś pojazd, który był zarejestrowany w Polsce, musisz pamiętać, aby zgłosić ten fakt do urzędu. Masz na to dokładnie tyle samo czasu co nabywca na poinformowanie o kupnie pojazdu, czyli 30 dni. Nie możesz również zapomnieć o zgłoszeniu sprzedaży do towarzystwa ubezpieczeniowego.

 

Kiedy należy wyrejestrować samochód?

Jak pisaliśmy wcześniej, jeśli sprzedajesz samochód w Polsce, musisz jedynie zgłosić ten fakt do urzędu. Wyrejestrowanie samochodu jest za to konieczne w przypadku:

• Kradzieży;

• Sprzedaży lub darowizny za granicę;

• Wywozu za granicę;

• Kasacji lub zniszczenia za granicą;

• Trwałej utraty (np. w wyniku pożaru);

• Oddanie do stacji demontażu;

• Wycofanie z obiegu.

 

Kto może wyrejestrować pojazd?

Może to zrobić właściciel pojazdu. W sytuacji, kiedy współwłaścicieli jest kilku, muszą oni wszyscy pojawić się w urzędzie lub jeden z nich powinien posiadać pełnomocnictwa od pozostałych.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Jeśli zamierzasz tylko powiadomić urząd o sprzedaży samochodu, potrzebne Ci będą dane nabywcy pojazdu oraz dokument potwierdzający transakcję. Najczęściej będzie to umowa kupna-sprzedaży.

W przypadku, kiedy chcesz wyrejestrować pojazd z powodu kradzieży, będziesz musiał przedstawić całkiem inne dokumenty. Będzie to dowód rejestracyjny, oświadczenie, w którym informujesz o kradzieży samochodu, karta pojazdu oraz zaświadczenia wydane przez policję.

W przypadku sprzedaży samochodu za granicę musisz przedstawić oświadczenie, umowę kupna-sprzedaży oraz dokument, który potwierdzi, że samochód został zarejestrowany za granicą.

W przypadku kasacji pojazdu za granicą powinieneś okazać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne oraz dokument, który potwierdza, że samochód został zniszczony.

W przypadku trwałej utraty oprócz dokumentu, który potwierdzi, że samochód uległ np. zniszczeniu w pożarze, musisz przedstawić także dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Podobną dokumentację będziesz musiał przedstawić w przypadku przekazania do stacji demontażu z tą różnicą, że będzie tam się musiał znaleźć dokument, który potwierdzi przyjęcie pojazdu do takiej stacji.

W przypadku dokumentów w języku obcym będziesz musiał przedstawić także ich tłumaczenie na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego.

 

Jak zabezpieczyć się na wypadek np. zniszczenia samochodu?

Jeżeli będziesz poszkodowany w wypadku, to szkodę będzie musiał pokryć sprawca ze swojego OC. Jednak, jeśli do uszkodzenia pojazdu dojdzie w wyniku innych czynników zabezpieczyć Cię może ubezpieczenie AC. Dlatego warto je wykupić. W LINK4 możesz to zrobić wygodnie i szybko przez Internet. Chcesz poznać więcej szczegółów, czym jest autocasco? Zajrzyj na stronę: https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-autocasco. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 jest tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ