Jak wymienić filtr oleju krok po kroku?

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Silniki spalinowe nie są w stanie funkcjonować bez oleju silnikowego, który chroni podzespoły mechaniczne przed zatarciem i nadmierną eksploatacją. Jest to kluczowy element wpływający na żywotność i sprawność motoru napędowego. Aby spełniał on swoją funkcję, musi być produktem wysokiej jakości. Regularna wymiana filtra oleju i samej cieczy staje się zatem procesem obowiązkowym dla każdego użytkownika lub właściciela pojazdu.

 

Jaką funkcję pełni olej silnikowy?

Zadaniem oleju silnikowego jest ograniczenie tarcia między ruchomymi częściami silnika. Dzięki temu przedłuża on żywotność jednostki napędowej, poprawiając również jej kulturę pracy (zapewniając większą płynność i eliminując dźwięk tarcia komponentów). Brak oleju lub jego nadmierny poziom zużycia szybko spowodowałby awarię motoru, dlatego jest on dodatkowo filtrowany. Olej pobierany jest z miski olejowej poprzez pompę, skąd doprowadzany jest do różnych elementów silnika.

 

Wymiana filtra oleju – dlaczego jest tak ważna?

Olej krążąc po silniku, zbiera zanieczyszczenia. Te z kolei wyłapywane są przez filtr oleju. Jednak nawet najwyższej jakości filtr nie jest w stanie wyłapać wszystkich zanieczyszczeń, przez co z czasem olej zacznie magazynować coraz więcej drobin. Działanie filtra będzie więc coraz mniej efektywnie, co negatywnie odbije się na żywotności silnika. Właśnie dlatego trzeba wymieniać olej, jak i sam filtr, zachowując przy tym regularność (zarówno pod kątem czasu eksploatacji, jak i przejechanych kilometrów).

 

Wymiana oleju – jak często?

Informację na ten temat znaleźć można m.in. w instrukcji obsługi pojazdu. Z reguły jest to ok. 15 000 km — jeśli używa się samochodu w sposób zgodny z przyjętymi normami. W przypadku nadprogramowej eksploatacji (np. w trakcie jazdy ekstremalnej lub sportowej), wymiana może być potrzebna nawet co 5 000 km. Z kolei, jeśli używasz samochodu wyłącznie na długich trasach, to olej posłuży dłużej — nawet do 20 000 km.

 

Jaki olej i filtr oleju wybrać?

Ta informacja również znajduje się w instrukcji obsługi danego pojazdu. Należy sprawdzić rodzaj i klasę oleju oraz typ filtra oleju, wybierając te, które będą zgodne z zaleceniami producenta konstrukcji. Postaw również na oryginalne produkty wysokiej jakości. 

Samodzielna wymiana oleju

Chcąc samodzielnie dokonać wymianu oleju, musisz dysponować odpowiednio przystosowanym do tego miejscem. Jeśli nie posiadasz warsztatu, najlepszym rozwiązaniem będzie garaż z kanałem, lecz alternatywą może być podnośnik lub rampa. Oczywiście w tych dwóch przypadkach należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu i unieruchomieniu samochodu, by ten nie zjechał w trakcie pracy.

Jeśli już przygotujesz miejsce, przed przystąpieniem do wymiany rozgrzej silnik. Dzięki temu podniesiona zostanie temperatura oleju, co spowoduje, że stanie się on rzadszy i łatwiej spłynie z układu niż gdyby pozostał w temperaturze otoczenia.

Zanim przystąpisz do samej wymiany oleju, wyłącz silnik. Kolejny krok to odkręcenie korka spustowego. Wcześniej umieść pod nim naczynie, do którego spłynie stary olej. To bardzo ważne, aby olej nie dostał się do otoczenia, gdyż jest to nie tylko niezgodne z prawem, ale i niebezpieczne dla środowiska.

Kiedy cały olej spłynie już do naczynia, wymiana filtra oleju to kolejny krok operacji. Potrzebujesz do tego specjalnego klucza — a przynajmniej dzięki niemu stanie się to znacznie łatwiejsze.

Po demontażu starego filtra, umieść nowy. Pamiętaj, by nasmarować uszczelkę nowym olejem. Kiedy zakręcisz korek, możesz wlać nowy olej. Wcześniej sprawdź, ile się go mieści w układzie. Dla pewności po jego wlaniu możesz na chwilę uruchomić silnik, aby sprawdzić, czy nie świeci się kontrolka oleju.

Zużyty olej oddaj do odpowiedniego zakładu utylizacyjnego

 

Samodzielna wymiana oleju i filtra – czy warto?

Jeśli masz miejsce, narzędzia i umiejętności techniczne, wymiana oleju i filtra oleju nie jest trudna. Niestety, zużytych produktów nie można pozbyć się w powszechny sposób (wylewając olej do kanalizacji i wyrzucając filtr do śmieci). Warto więc skorzystać z pomocy fachowca. Wymiana oleju to usługa, którą bez problemu zlecisz w każdym warsztacie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ