Jak wybrać najlepszą nawigację do swojego samochodu?

Ostatnio aktualizowane: 01.02.23

 

Nie da się ukryć, że wielu kierowców wykorzystuje swój smartfon jako narzędzie nawigacyjne w trakcie podróży. Trzeba jednak wiedzieć, że nawigacja samochodowa w wielu sytuacjach sprawdza się znacznie lepiej. Jest tak choćby wówczas, kiedy dużo podróżuje się po Europie. Dziś na rynku dostępne są różne modele tego typu urządzenia. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając nawigację samochodową.

 

W czym nawigacja samochodowa jest lepsza od smartfonu i dlaczego warto ją mieć?

Nawigacja w telefonach sprawdza się oczywiście całkiem nieźle. Pamiętać jednak trzeba, że aby móc z niej korzystać, konieczne jest połączenie online. Tymczasem w trasie nie zawsze jest to możliwe. Zdarzają się sytuacje, kiedy w czasie podróży połączenie z internetem zostaje zerwane. To oznacza jednocześnie brak możliwości korzystania z nawigacji. Poza tym włączona nawigacja w telefonie szybciej zużywa baterię, co także nierzadko bywa dość sporym problemem. Zawsze pod ręką dostępna musi być wówczas ładowarka do samochodu

Żaden z tych problemów nie występuje, jeśli korzysta się z nawigacji GPS. Ważne jest jednak, aby postawić na naprawdę dobre urządzenie. W sklepach dostępne są dziś nawigacje GPS o różnych parametrach. Różnią się od siebie m.in. rozdzielczością ekranu, płynnością działania, czy pojemnością baterii. Poza tym nawigacje samochodowe wyposażone są w różne dodatkowe funkcje, które ułatwiają ich użytkowanie.

 

Jaki ekran w nawigacji samochodowej?

Wybierając konkretny model nawigacji samochodowej, uwagę na pewno zwrócić należy na jej ekran. Istotna jest tu zwłaszcza wielkość ekranu. Ta zawsze dobierana powinna być indywidualnie. Wszystko bowiem zależy tu m.in. od miejsca zamontowania nawigacji, czy percepcji kierowcy. Co jednak ważne, wielkość ekranu nie powinna być mniejsza niż 5 cali. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia z ekranem o wielkości 6-7 cali. Dzięki temu można mieć pewność, że podgląd trasy będzie dla kierowcy czytelny.

 Poza tym istotna jest rozdzielczość ekranu. Dobrym wyborem będzie na pewno nawigacja z ekranem o rozdzielczości 800×400 pikseli. Zapewnia ona optymalną szczegółowość obrazu. Innymi słowy, na ekranie dokładnie widoczna będzie nie tylko sama trasa, ale również różnego rodzaju punkty i dodatkowe informacje. Wspomnieć warto jeszcze o tym, że jeśli chce się zamontować nawigację na uchwycie do telefonu, to ten musi być dopasowany do wielkości urządzenia. Na szczęście pod tym względem dostępne są dziś różne uchwyty na telefon.

Funkcjonalność mapy – co jest istotne?

Oczywiście najważniejszym elementem każdej nawigacji samochodowej jest mapa i jej funkcjonalność. Pod tym kątem oczywiście dostępne na rynku nawigacje GPS także się od siebie różnią. Jest jednak kilka elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając konkretny model urządzenia. Przede wszystkim nawigacja samochodowa powinna być wyposażona w funkcję otrzymywania codziennej aktualizacji mapy. Dzięki temu, zawsze kiedy wyruszy się w podróż, będzie można mieć pewność, że nawigacja wskazuje aktualną trasę. Istotne jest także, aby nawigacja dawała możliwość planowania trasy. Mowa tu o możliwości wyznaczania punktów, przez które chce się przejechać, jadąc do miejsca docelowego. Dodatkowo warto, aby samochodowa nawigacja GPS wyposażona była w funkcję ostrzeżeń dla kierowcy. Funkcja ta polega na informowaniu kierowcy w trakcie jazdy np. o niebezpiecznych zakrętach, czy o obszarach z ograniczeniem prędkości.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ