Jak prawidłowo zmierzyć głowę przy wybieraniu kasku motocyklowego? Podpowiadamy

Ostatnio aktualizowane: 30.11.23

 

Tylko odpowiednio dopasowany kask motocyklowy może zagwarantować maksymalny poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy, zapewniając jednocześnie komfort użytkowania. Przede wszystkim należy wybrać właściwy rozmiar, a w tym celu trzeba prawidłowo zmierzyć obwód głowy. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.

 

Jak zmierzyć głowę do kasku – trzymaj się tych wskazówek

Planujesz zakup kasku na motocykl, ale nie wiesz, jaki rozmiar będzie pasował na Twoją głowę? Oczywiście możesz udać się do sklepu stacjonarnego i mierzyć wszystkie kaski po kolei. W obecnych czasach wielu bikerów robi zakupy przez Internet, który stanowi ciekawą alternatywę zakupową.

Zamawianie sprzętu motocyklowego w sklepie online pozwala wygodnie porównać wiele akcesoriów i wybrać korzystne oferty cenowe. Sprawdzi się to w sytuacji, kiedy w sklepie stacjonarnym nie znajdziesz interesującego Cię modelu kasku czy potrzebnego sprzętu. Jeżeli Ty również preferujesz zakupy online, mamy dla Ciebie praktyczną poradę, jak dobrać rozmiar kasku motocyklowego. 

Potrzebujesz jedynie miarki krawieckiej, dzięki której zmierzysz obwód swojej głowy. Ewentualnie możesz użyć zwykłego sznurka, który później przyłożysz do linijki. Sztywna miara zwijana z pewnością się tutaj nie sprawdzi.

Obwód głowy zmierz w najszerszym miejscu – tuż nad uszami i ok. 2 cm powyżej brwi. Uzyskany wynik porównaj z tabelą rozmiarów wybranego producenta. Już wiesz jaki kask powinieneś wybrać!

 

Jak dobrać kask na motocykl – przymierz, zanim kupisz!

Nikomu nie trzeba przypominać, że źle dopasowany kask na motor – za ciasny lub zbyt duży – z pewnością nie spełni swojej głównej funkcji, jaką jest ochrona głowy. Tym samym nie zapewni odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w razie upadku. Wybór rozmiaru kasku to nie wszystko, gdyż w tej kwestii mogą zachodzić różnice. Wnętrza kasków w tym samym rozmiarze mogą nieznacznie różnić się między sobą. 

O ile doświadczeni bikerzy z reguły doskonale zdają sobie z tego sprawę, tak osoby początkujące mogą miewać problemy z właściwą oceną mierzonego kasku. Z tego powodu podczas przymiarki warto brać pod uwagę kilka istotnych zasad. Po pierwsze pamiętaj, że nawet  z pozoru zbyt mały model, gdy upłynie kilka minut, wydaje się odpowiedni. Załóż kask i pozostaw go na głowie przez dłuższą chwilę – po tym czasie łatwo stwierdzisz, czy rzeczywiście pasuje, czy też powoduje odczuwalny dyskomfort. 

Trzeba tutaj dodać, że niektóre modele potrzebują aż kilku godzin, aby w pełni dopasować się do kształtu głowy użytkownika. Jeśli nie jesteś pewien swojego wyboru i masz wątpliwości, poproś o pomoc sprzedawcę. Wiele cennych wskazówek dotyczących tego, jak dobrać kask motocyklowy znajdziesz na stronie Dobrych Sklepów Motocyklowych: https://dobresklepymotocyklowe.pl/wiedza/post/Jak-wybra%C4%87-idealny-kask-6-wa%C5%BCnych-wskaz%C3%B3wek

Rozmiary kasków motocyklowych – jak wybrać właściwy?

W jaki sposób możesz rozpoznać, że wybrałeś model we właściwym rozmiarze? Każdy kask motocyklowy przy zakładaniu stawia nieznaczny opór. Po założeniu musi przylegać do całej powierzchni głowy oraz uciskać policzki, nie dotykając przy tym nosa i brody. Jednocześnie pod żadnym warunkiem nie może uciskać czubka głowy i skroni.

Następnie należy sprawdzić, czy kask leży stabilnie. Jak to zrobić? Trzymając sztywno głowę, spróbuj poruszać kaskiem w różne strony. Prawidłowo dobrany kask nie powinien stwarzać takiej możliwości. 

Zrób również kilka gwałtownych ruchów głową w różnych kierunkach. Kask zawsze powinien poruszać się razem z głową. Jeśli nosisz okulary korekcyjne, nie zapomnij ich złożyć podczas mierzenia kasku. Część modeli posiada specjalne wycięcia na oprawki okularów we wkładkach policzkowych.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ