Jak działa system zarządzania flotą?

Ostatnio aktualizowane: 30.11.23

 

Jak działa system zarządzania flotą? System zarządzania flotą samochodową to wszechstronne narzędzie w rękach menedżera floty, o bardzo szerokich możliwościach. Jeśli chcesz zwiększyć wydajność firmy, oszczędzać na paliwie i mieć kontrolę nad pracownikami mobilnymi – musisz poznać bliżej sposób działania systemu zarządzania flotą, popularnie zwanego monitoringiem GPS.

System zarządzania flotą samochodową znajduje zastosowanie we flotach, liczących kilka albo kilkaset samochodów. Można go wykorzystać w autach handlowców, pojazdach dostawców, samochodach ciężarowych, autobusach, busach i pojazdach specjalistycznych (np. takich jak maszyny budowlane). Jak to działa?

 

System zarządzania flotą samochodową – podstawy techniczne

Nowoczesny monitoring GPS działa w oparciu o:

•  rozbudowane oprogramowanie, przekazujące dane w czasie zbliżonym do rzeczywistego, gromadzące dane i umożliwiające ich wykorzystanie w różnych rodzajach statystyk;

•  urządzenia nadawcze, działające w oparciu o sygnał GPS i przesyłające dane pakietowe za pomocą internetu bezprzewodowego, działającego w oparciu o technologię GSM;

•  dokładne, elektroniczne mapy nawigacyjne;

•  opcjonalnie może być rozbudowany o dodatkowe czujniki, zamontowane w samochodzie, np. czujniki poziomu paliwa w zbiorniku;

•  opcjonalnie może być połączony ze sterownikiem silnika/głównym komputerem samochodu za pomocą złącza OBD2/szyny CAN, aby móc przesyłać bardziej szczegółowe dane, dotyczące aktualnego stanu pojazdu;

•  możliwa jest rozbudowa systemu o cyfrowy tachograf (w przypadku pojazdów, które zgodnie z prawem muszą takie urządzenie mieć na pokładzie), blokadę rozrusznika samochodu i inne funkcje.

System zarządzania flotą samochodową – jak to działa?

Spójrzmy na najprostszy schemat działania systemu i na jego podstawowe funkcje.

•  Menedżer floty ma do swojej dyspozycji rozbudowany program, który instaluje na dowolnym urządzeniu elektronicznym, z dostępem do internetu. Może to być komputer stacjonarny, komputer przenośny, a także tablet albo smartfon (są też wersje oprogramowania na urządzenia przenośne z systemem Android).

•  Dostęp do głównej aplikacji możliwy jest po zalogowaniu się. Aplikacja (program) oferuje wybrane funkcje, zgodne z wcześniej dokonanym wyborem przez zamawiającego.

•  W samochodach flotowych zamontowane są urządzenia nadawcze, tak zwane lokalizatory GPS. Każde z nich ma swój niepowtarzalny numer. Ponadto każdy lokalizator ma zamontowaną specjalną kartę GSM.

•  Urządzenia nadawcze (lokalizatory ) przesyłają dane do głównego programu. Dzięki temu menedżer floty widzi położenie swoich pojazdów na dokładnej, cyfrowej mapie.

•  To nie wszystko. Funkcji monitoringu GPS jest znacznie więcej. Menedżer wie, kiedy kierowca robił postoje, kiedy zaczął pracę, w jakich godzinach odwiedził określone punkty, z jaką prędkością jechał, ile kilometrów pokonał, ile zużył paliwa.

Jakie ogromne możliwości daje takie program? Przede wszystkim można wygodnie zarządzać flotą i móc reagować na zmieniające się warunki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o wszystkich funkcjach nowoczesnego systemu zarządzania flotą samochodową – skontaktuj się z przedstawicielami firmy Verizon Connect. To jeden z liderów polskiego rynku. Umów się na bezpłatną prezentację online, bez żadnych zobowiązań. Sprawdź w praktyce, jak wygląda nowoczesne zarządzanie flotą i które funkcje mogą Ci się przydać w Twojej firmie. W Verizon Connect można je konfigurować w wygodny sposób.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ