Na czym polega eco driving i jak wprowadzić te zasady podczas transportu samochodów?

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

O eco drivingu wiele mówi się przede wszystkim w kontekście przemieszczania się samochodami osobowymi. Możliwe jest również stosowanie go w przypadku pojazdów ciężarowych. Firmy działające w sektorze TSL traktują ekojazdę jako istotny element strategii generowania oszczędności we frachcie. Jazda ekonomiczna skutkująca mniejszym zużyciem paliwa sprzyja realnej optymalizacji kosztów. To szczególnie odczuwalne zwłaszcza w przypadku dużych flot pojazdów, gdzie sumaryczne oszczędności mogą sięgać bardzo wysokich kwot. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest filozofia i praktyka eco drive i jakie zasady ekojazdy samochodem ciężarowym warto wdrożyć do codziennej pracy kierowców.

 

Eco driving – co to jest?

Terminu „eco driving” używa się na określenie jak najszybszego pokonania założonej trasy przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i jak najmniejszym zużyciu paliwa. Jazda ekonomiczna jest również przyjaźniejsza dla środowiska naturalnego i ma wymiar ekologiczny. Eksperci szacują, że eco driving pozwala zaoszczędzić na paliwie nawet o blisko 10%. Nie jest wobec tego zaskakujące, że zainteresowanie tym trendem stale rośnie, a ekojazda wpisała się na stałe w filozofię mniejszych i większych przedsiębiorstw transportowych, takich jak m.in. giełda do transportu aut.

 

Korzyści z eco drivingu

Ekojazda przynosi szereg korzyści, wśród których wymienić można przede wszystkim:

• oszczędności na paliwie,

• zmniejszenie emisji spalin,

• mniejsze ryzyko kolizji,

• zachowanie płynności jazdy,

• wolniejsze zużywanie się podzespołów.

 

Eco driving – zasady

Podstawowe założenia eco drivingu ciężarówką opierają się o następujące zasady:

Jazda bezpośrednio po uruchomieniu silnika

Silniki w nowoczesnych pojazdach ciężarowych nie wymagają rozgrzewania na postoju. Silnik osiąga optymalne spalanie po osiągnięciu właściwej temperatury roboczej, ale ekonomiczne jest uzyskanie jej już podczas jazdy. Zalecane jest ruszanie od razu po uruchomieniu silnika.

Wykorzystywanie „jedynki” jedynie do ruszania

Pierwszy bieg powinien służyć tylko do ruszania. Wskazane jest wrzucenie drugiego biegu już po przejechaniu 10-20 metrów. Kierowcy często ruszają ciężarówką z drugiego biegu, jednak w zasadach eco drivingu zalecane jest ruszanie z „jedynki”.

Hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiem zapewnia płynniejszą jazdę i łatwiejszą kontrolę prędkości pojazdu. Ważne jest, aby operować nim prawidłowo, gdyż błędy w hamowaniu silnikiem powodują szybsze zużycie sprzęgła.

Używanie tempomatu

Zapewnienie stałej prędkości ma pozytywny wpływ na oszczędności w zużyciu paliwa. Wykorzystanie tempomatu jest najlepszą metodą na zachowanie równej prędkości pojazdu.

Dbałość o stan techniczny pojazdu

Wiele usterek technicznych może skutkować zwiększeniem zużycia paliwa. Przykładem może być niewydajna turbina lub usterki w obrębie DPF. Jeśli chcemy, aby kierowca stosował efektywnie założenia jazdy ekonomicznej, musimy pamiętać o regularnych przeglądach pojazdu.

Równomierne rozłożenie towaru

Samochód ciężarowy powinien być tak samo obciążony na każdej osi. Minimalizuje to opory podczas jazdy. Ważne jest również unikanie przeładowania pojazdu, które zwiększa zużycie paliwa i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Dbałość o stan ogumienia

Nadmiernie lub nierównomierne zużycie opon wpływa na zwiększenie zużycia paliwa. Ciśnienie opon powinno być dopasowane odpowiednio do przewożonego ładunku. Za niskie ciśnienie powoduje wzrost oporów toczenia, co skutkuje wzrostem zużycia paliwa.

Wyposażenie pojazdu w webasto i klimatyzację

Rezygnacja z webasto i klimatyzacji sprawia, że podczas postojów kierowcy dogrzewają lub chłodzą kabinę silnikiem, co powoduje wzrost spalania paliwa.

Rezygnacja z ozdób, które zaburzają przepływ powietrza w czasie jazdy

Specjalne owiewki ograniczają spalanie paliwa, ale nieprzemyślane ozdoby i dodatki mogą działać przeciwnie.

Planowanie trasy

Wyjaśniając, na czym polega eco driving, warto mieć również na uwadze kwestię optymalnego planowania trasy przejazdu. Uwzględniło to w swoich rozwiązaniach Google, jako jedną z bezpłatnych usług wprowadzając opcję wytyczenia najbardziej ekologicznej trasy pomiędzy wskazanymi punktami. Efektywność paliwowa szacowana jest według danych Narodowego Laboratorium Energetyki Odnawialnej Departamentu Energii USA. Podstawą analizy są wzorce natężenia ruchu, rodzaj drogi i jej nachylenie, średnie zużycie paliwa w pojeździe i typ zastosowanego w nim silnika. Jeżeli przewidywana oszczędność na paliwie jest zbyt mała albo w istotny sposób wpływa negatywnie na czas jazdy, aplikacja pokazuje szacowane oszczędności do porównania między alternatywnymi trasami.

 

Programy do kontroli jazdy

Na rynku dostępne są programy i aplikacje, które służą do kontroli zgodności jazdy kierowców z zasadami eco drivingu. Innowacyjne rozwiązania analizują różne parametry i na podstawie określonych algorytmów monitorują styl jazdy kierowców. Weryfikowane czynniki mają znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy oraz kosztów eksploatacji floty. Kierowca powinien mieć wiedzę i umiejętności, jak dobrać technikę jazdy do przewożonego ładunku, natężenia ruchu i terenu, po którym się porusza.

 

Szkolenia z eco drivingu

Jeśli przewoźnik uważa, że jego kierowcy mają zbyt małe umiejętności w obszarze ekojazdy może skierować ich na szkolenie. Zazwyczaj szkolenie rozpoczyna się od jazdy kontrolnej. Kierowca pokonuje daną trasę w towarzystwie instruktora w sposób taki, jak jeździ na co dzień. Następnie odbywa się drugi przejazd, podczas którego szkoleniowiec udziela konkretnych porad w zakresie techniki jazdy oraz optymalizacji zużycia paliwa. Na rynku dostępne są również szkolenia na symulatorze jazdy, w przypadku których kierowca reagować musi na szereg sytuacji występujących na trasie, w tym ciężkie warunki atmosferyczne i nietypowe sytuacje drogowe. Symulatory zamontowane są na ciężarówkach i opierają swoje działanie o nowoczesny sprzęt audiowizualny. Dają możliwość ćwiczenia różnych tras ze zmiennymi ładunkami. Podstawą do omówienia błędów i ewentualnej korekty techniki jazdy i reakcji kierowcy są nagrania z wykonanych na symulatorze manewrów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ