E-portfele – czy są bezpieczne?

Ostatnio aktualizowane: 23.02.24

Dziś wiele osób odwiedzających kasyno darmowe spiny bez depozytu za rejestrację czy bukmacherów internetowych, stosuje e-portfele. To nowoczesny sposób przechowywania środków oraz możliwość płacenia online bez konieczności korzystania z banku. Jak jednak wyglądają kwestie prywatności w takich portfelach elektronicznych?

 

Czym jest e-portfel?

Portfele internetowe to coraz popularniejsze usługi, systemy online, z pomocą których możemy gromadzić środki, dokonywać transakcji online czy za pomocą karty. Ich historia sięga już ponad 20 lat, więc nie mówimy o czymś nowym. Jednak ich popularność nasiliła się dopiero w ostatnich latach. Wpływ na to mieli choćby bukmacherzy internetowi oraz kasyna online. Można bowiem za pomocą takich e-portfeli doładowywać konto na stronach hazardowych, jak i wypłacać na nie ewentualne wygrane. A to tylko część profitów. Dziś można bowiem do wielu z nich zamówić dedykowaną kartę płatniczą. Z jej pomocą możemy płacić w sklepach, wypłacać środki z bankomatów, jak i oczywiście kupować coś w sieci. Ogromną rewolucją na rynku stał się Revolut, który oferuje nam bezpłatne konto z możliwością wymiany walut, płacenia w innych krajach niczym w Polsce. Stosuje on bowiem kursy międzybankowe, więc płacąc w Euro w Niemczech czy Francji, nie będziemy ponosić kosztów przewalutowania, zatem o wiele więcej środków zostanie w naszej kieszeni. Czy takie e-portfele są jednak bezpieczne?

 

Firmy z licencją

Zacznijmy może od tego, że każdy portfel internetowy musi spełnić szereg wymogów, aby uzyskać licencję na prowadzenie działalności. Działalność taka prowadzona przez instytucję finansową podlega krajowym rozporządzeniom. Na ogół dany portfel otrzymuje zezwolenie od Ministerstwa Finansów bądź też banki narodowe stają się ich jednostką nadrzędną. Wspomniany Revolut znajduje się pod jurysdykcją Narodowego Banku Litwy. Nie musimy się zatem obawiać o legalność takich stron. Działalność taka jest obwarowana licznymi zasadami. Gdyby doszło do nieprawidłowości, to e-portfel może dostać rządowe kary bądź zostać zamknięty, może mu też zostać zabrana licencja.

 

Zabezpieczenia dla klientów

Nie musimy się również martwić o to, jak prezentują się zabezpieczenia dla nas jako klientów. Zarówno na stronie internetowej, jak i w aplikacji mobilnej mamy do czynienia ze sprawdzonymi rozwiązaniami. E-portele korzystają zarówno z własnych zapór czy systemów, jak i opcji dostarczanych przez firmy zewnętrzne. W ten oto sposób nasze dane czy zgromadzone środki są bezpieczne. Chronieni jesteśmy przez zapory sieciowe, 128 bądź 256-bitowe szyfrowanie SSL, jak i inne systemy. Na konto logujemy się poprzez podanie maila i hasła, często także kodu pin. W przypadku aplikacji mobilnych możemy dodatkowo liczyć na logowanie za pomocą odcisku palca czy też przez rozpoznawanie twarzy. Dobrym zabezpieczeniem jest, jeśli mamy wyższy poziom uwierzytelnienia, w którym logowanie bądź potwierdzenie transakcji wymaga od nas podania kodu przesłanego w wiadomości SMS.

Wiele portfeli elektronicznych wprowadza uwierzytelnienie dla każdej transakcji. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, gdyż nie będzie możliwe zatwierdzenie przelewu czy płatności online, bez wpisania kodu SMS bądź też zalogowania się poprzez aplikację mobilną. Podobnie jest z powiadomieniami. Jeśli mamy na telefonie dedykowaną aplikację, to za każdym razem dowiemy się o transakcji, przelewie, otrzymanych środkach. Gdybyśmy zgubili kartę i ktoś zacznie z niej korzystać, to wtedy od razu dowiemy się o tym z powiadomień na telefonie.

Coraz więcej portfeli stawia także na programy ochrony kupujących, rozwiązania, które służą między innymi ubezpieczeniu od zgubionego bagażu, odwołanego lotu. Wszystko to sprawia, że portfele stają się niezwykle uniwersalnym, a przy tym bezpiecznym miejscem do przechowywania środków, płacenia online czy za pomocą karty.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ