Dlaczego warto chronić namorzyny?

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

Coraz więcej inicjatyw sprawia, że dbamy o lepsze jutro. Przykładem są choćby gry darmowe hazardowe, które pokazują gry kasynowe, jednak bez ryzyka przegranej własnych środków. Bardziej jednak chcielibyśmy się skupić na ochronie środowiska. Dziś walka o lepsze ekosystemy to nie tylko obniżenie CO2, redukowanie skutków globalnego ocieplenia. To również walka o lepsze jutro. Świetnym tego przykładem są projekty związane z lasami namorzynowymi. Dlaczego tak ważna jest ich ochrona?

 

O co chodzi z namorzynami?

Lasy namorzynowe w wybranych regionach świata stanowią od dawna bogate ekosystemy, które wspierają planetę i ludzi w wyjątkowy sposób. Zapewniają one tereny lęgowe dla ryb, niektórych gatunków ptaków, zajmują się magazynowaniem dwutlenku węgla, jak i również są naturalną ochroną przed powodziami. Jednak mimo ich sporego znaczenia, lasy namorzynowe są wycinane. Ponad jedna trzecia z nich już zniknęła, a w wybranych regionach są wycinane szybciej niż tropikalne lasy deszczowe. Dzieje się tak między innymi przez poyskanie gruntów pod rolnictwo, rozwój przemysłowy, jak i lokalne projekty infrastrukturalne. ównież pozyskiwanie drewna na opał i budowlanego, tworzeine tam i systemów nawadniania sprawiają, że ograniczony zostaje przepływ wody docierającej do lasów. Niszczymy zatem przybrzeżny ekosystem, który pomaga utrzymać życie i środki do życia. Dlaczego powinniśmy chronić lasy namorzynowe? Przyjrzyjmy się poszczególnym dobrodziejstwom jakie przynoszą.

 

Są pochłaniaczami dwutlenku węgla

Tak wiele dziś mówi się o wychwytywaniu CO2, systemach walki z nadmierną ilością dwutlenku węgla. Tymczasem od dawna mamy jeden z naturalnych sposobów na to. Lasy przybrzeżne pomagają w walce z globalnym ociepleniem. Skutecznie bowiem usuwają z atmosfery dwutlenek węgla, którego większość jest magazynowana w roślinach. Ich korzenie, gałęzie i liście w momencie, gdy obumierają, są zwykle pokryte glebą, która jest następnie zanurzana w wodzie pływowej. W wyniku tego dochodzi do powolnego rozkładu materiałów i zwiększenia magazynowania dwutlenku węgla. Według badań namorzyny przewyższają większość innych lasów pod względem zdolności magazynowania CO2. Na każdy hektar mogą one pochłaniać nawet do czterech razy więcej dwutlenku węgla niż tropikalne lasy deszczowe.

 

Naturalna ochrona wybrzeża

Systemy korzeniowe drzew namorzynowych tworzą naturalną barierę przed gwałtownymi falami sztormowymi i powodziami. Osady rzeczne i lądowe są zatrzymywane przez korzenie, dzięki czemu obszary przybrzeżne są o wiele lepiej chronione, jak i również spowalniana jest erozja gleb. Lasy namorzynowe zapewniają zatem skuteczną ochronę społecznościom żyjącym na wybrzeżach, zwłaszcza przed powodziami.

 

Zapewniają środki do życia

Wiele osób żyje zarówno w samych namorzynach, jak i w ich regionie. Lokalne drzewa są zatem źródłem drewna budowlanego i opału. Często ekstrakty roślinne wykorzystywane są jako środki lecznicze. Nie można też zapominać, że dzięki sporym siedliskom ryb, krabów i skorupiaków, lokalna społeczność może zdobywać pożywienie, jak i również środki do życia. Jeśli wszystko jest prowadzone w rozsądnym tempie, to można zadbać o wzajemną symbiozę.

 

Bogate w bioróżnorodność

Namorzyny tworzą bogate w składniki odżywcze środowisko lęgowe dla wielu gatunków, które żyją zarówno nad, jak i pod linią wody. W takich lasach zatem jest ogromna różnorodność dzikich zwierząt, zwłaszcza liczne gatunki ryb, krabów i krewetek czy też żółwie morskie. Drzewa z kolei są domem dla wielu ptaków gniazdujących, lęgowych i wędrownych.

 

Atrakcje turystyczne

Wiele lasów namorzynowych dostępnych jest jako atrakcje turystyczne. Wykorzystuje się je do turystyki wodnej, najczęściej za pomocą wypraw kajakowych. Lasy znajdują się często blisko raf koralowych i piaszczystych plaż. Można je zatem wykorzystać także do wypoczynku, sportów wędkarskich, wycieczek do obserwacji dzikich zwierząt. Taka ekoturystyka może stanowić nie tylko kolejne źródło zarobku dla lokalnych społeczności, lecz także i doskonałą motywację do ochrony namorzynów.  

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ