Czym cechuje się nowy Lenovo Tab P12 Pro?

Ostatnio aktualizowane: 23.02.24

 

Nie da się ukryć, że w obecnych realiach tablety nieco straciły na znaczeniu, żeby nie powiedzieć, że w ogóle można mieć wrażenie, że ta gałąź rynku wydaje się być ślepą uliczką. Funkcjonalność tabletów obecnie z łatwością można rozdzielić między bardziej zaawansowane telefony komórkowe, szczególnie te o większej przekątnej ekranu, zbliżonej do 7 cali, a także mniejsze laptopy lub notebooki. Czy więc jest sens wprowadzać na rynek drogi, doskonale wyposażony tablet o doskonałej wydajności? Firma Lenovo twierdzi, że jak najbardziej. W naszym artykule postaramy się bliżej przyjrzeć temu konkretnemu urządzeniu i stwierdzić, na ile analitycy rynkowi firmy Lenovo są lepsi od nas w przewidywaniu popularności, z jakim spotka się w odbiorze nowy produkt!

Parametry techniczne nowego tabletu Lenovo Tab P12 Pro

Na tym dość specyficznym rynku, na którym trudno się wybić, można wskazać kilku wyraźnych liderów, jeśli chodzi o sensownie wycenione, mocne tablety. Należą do nich na przykład Mi Pad 5 Pro, a także kilka urządzeń firmy Apple oraz Samsung. Zatem Lenovo chcąc dołączyć do tej grupy aby wybić się na prowadzenie, musiałoby naprawdę wyposażyć swój produkt w coś ekstra. Przyjrzyjmy się na razie standardowym parametrom technicznym:

Zacznijmy od wyświetlacza. Lenovo Tab P12 Pro dysponuje ekranem o przekątnej 12,6 cala, który oferuje użytkownikom rozdzielczość 2 560 x 1 660 pikseli. Wyświetlacz wykonany jest w technologii AMOLED i jak łatwo odgadnąć na podstawie rozdzielczości, ma proporcje 16:10. Oprócz tego firma Lenovo w swojej specyfikacji chwali się jasnością wynoszącą 600 nitów, a także obsługą technologii HDR10+ oraz Dolby Vision. Oczywiście nie możemy także zapominać o odświeżaniu wynoszącym tutaj aż 120 Hz. Jeśli więc chodzi o kwestie wyświetlania obrazu, to mamy tutaj do czynienia z urządzeniem z najwyższej półki.

Wewnątrz obudowy kryją się natomiast także równie interesujące podzespoły. Przede wszystkim na uwagę zasługuje procesor wyprodukowany przez firmę Qualcomm i mający oznaczenie kodowe Snapdragon 870. Ma on aż 8 rdzeni, z czego cztery taktowane są zegarem 1,8 GHz, 3 mają częstotliwość do 2,4 GHz i jeden dysponuje częstotliwością taktowania 3,2 GHz.

Bateria w Lenovo Tab P12 Pro ma pojemność 10 200 Ah i można ją ładować za pomocą szybkiej ładowarki o mocy 45 W. Przekłada się to nawet na 17 godzin nieprzerwanej pracy na baterii, a powtórne naładowanie tabletu zajmuje tylko niecałą godzinę. Jednak te możliwości dostępne są tylko przy użyciu zakupionej osobno ładowarki, jako że wraz z urządzeniem dostarczana jest ładowarka o mocy tylko 30 W.

Jeśli chodzi natomiast o pamięć operacyjną i przestrzeń dyskową, to mamy tutaj do dyspozycji 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB przestrzeni dyskowej. Do tego dochodzi jeszcze czytnik kart microSD, który umożliwia rozbudowanie tabletu o kolejne 128 GB pamięci dyskowej.

Godne opisania są także możliwości fotograficzne tego tabletu. Lenovo Tab P12 Pro wyposażono w aparat główny o rozdzielczości 13 megapikseli i dodatkowo drugi z obiektywem szerokokątnym oraz matrycą 5 megapikseli. Z przodu mamy natomiast obiektyw 8-megapikselowy z trybem selfie. Wprawdzie w porównaniu z flagowymi telefonami nie są to parametry rzucające na kolana, ale należy pamiętać o tym, że tablety nigdy nie należały do liderów na rynku urządzeń mobilnych z wybitnymi możliwościami fotograficznymi. Więc o ile wiele telefonów potrafi zapewnić znacznie lepsze parametry pod kątem robienia zdjęć i kręcenia filmów wideo, o tyle wśród tabletów jest to naprawdę ścisła czołówka.

Jak widać, mamy więc do czynienia z urządzeniem, które może sporo zamieszać na rynku mocnych, dobrze wyposażonych i wydajnych tabletów. Co więcej — będzie także stosunkowo rozsądnie wycenione. Jego premiera zapowiedziana została na październik 2024 roku, a cena wyjściowa modelu wyposażonego w łączność WiFi oraz 5G ma wynosić 899 EUR, co przekłada się na cenę sklepową wynoszącą około 4 000 — 4 200 PLN. W tym budżecie i przy takich parametrach będzie to naprawdę silny konkurent dla wymienionych na początku Mi Pada 5 Pro lub innych urządzeń.

Do czego można wykorzystać mocny tablet?

Oczywiście najbardziej typowe zastosowanie dla tabletów to oglądanie filmów, granie w online gry hazardowe lub przeglądanie Internetu. Ale do tego celu nie trzeba koniecznie kupować tak drogiego urządzenia, z pewnością wystarczy nawet niskiej klasy tablet za ok. 500 — 1 000  PLN. Możliwości, które oferuje nam Lenovo Tab P12 Pro, warto spożytkować do czegoś naprawdę pożytecznego.

Zamieńmy go na przykład w profesjonalny tablet graficzny lub blok rysunkowy, dzięki zaawansowanej aplikacji firmy Autodesk, jaką jest Sketchbook. Z pozoru prosta aplikacja kryje w sobie gigantyczny wręcz potencjał, który zamienia Twój tablet w niezwykle rozbudowany szkicownik z setkami użytecznych funkcji. Oczywiście by je w pełni wykorzystać, potrzebne będzie wydajne urządzenie… a Lenovo Tab P12 Pro doskonale się do tego celu nadaje.

Inna godna uwagi aplikacja to Magisto. Tutaj wydajność ma kluczowe znaczenie, bo jest to narzędzie do edycji filmów. Jak zapewne wiesz, takie zadanie stawia szczególne wymagania pod kątem mocy obliczeniowej. Jeśli więc ją tej aplikacji zapewnisz, to będziesz mógł wykorzystać w pełni wszystkie możliwości oferowane przez Magisto — a są one naprawdę ogromne, bo to prawie w pełni profesjonalny kombajn do edytowania  i przetwarzania filmów.

A jeśli często pracujesz z narzędziami do przetwarzania tekstów, jak na przykład dostępny dla systemu Windows pakiet Microsoft Office lub Libre Office, to z przyjemnością przesiądziesz się na Lenovo Tab P12 Pro. Wynika to z tego, że dla systemu Android dostępne są doskonałe pakiety biurowy Quickoffice Pro lub WPS Office. To także jest oprogramowanie, które najlepiej sprawdza się na wydajnych urządzeniach, a Lenovo Tab P12 Pro pozwoli Ci w pełni docenić jego możliwości, dzięki czemu praca stanie się prawdziwą przyjemnością.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ