Czy opony wielosezonowe to dobry wybór?

Ostatnio aktualizowane: 23.09.23

 

Coraz większa liczba kierowców zastanawia się nad oponami wielosezonowymi. Pozwalają one na przemieszczanie się samochodem w jednym komplecie ogumienia przez cały rok. Czy będzie to jednak dobry wybór? Podpowiadamy.

 

Czym różnią się opony wielosezonowe od sezonowych?

Opony wielosezonowe, inaczej zwane całorocznymi, umożliwiają jazdę samochodem przez cały rok. Są one wykonywane z odpowiedniej mieszanki gumy, która nie ulega odkształceniom ani nie twardnieje zarówno zimą, przy niskich temperaturach, jak i latem, kiedy asfalt jest często bardzo gorący. Ogumienie całoroczne jest zatem pewnego rodzaju kompromisem, które zapewnia satysfakcjonujące osiągi i wysoki poziom bezpieczeństwa. Świetnie nadadzą się do samochodów, które używane są regularnie, jednak nie jeździmy nimi w dalekie trasy oraz nie wykorzystujemy auta to sportowych driftów.

 

Dla kogo są opony wielosezonowe?

Warto zainteresować się oponami całorocznymi, jeśli spełniamy kilka kryteriów. Przede wszystkim dobrze jest zakupić komplet ogumienia wielosezonowego, jeśli zazwyczaj poruszamy się z punktu A do punkty B, a także w przypadku, jeśli nasz styl jazdy należy raczej do tych spokojnych. Dobrze sprawdzą się przy samochodach, które nie posiadają wysokiej mocy. Dużym atutem wykorzystania opon wielosezonowych jest również unikanie przechowywania drugiego kompletu ogumienia.

Opony całoroczne są również dobrym rozwiązaniem pod kątem ekonomicznym. Kupujemy jeden komplet opon, który posłuży nam przez cały rok, niezależnie od warunków panujących na drodze. Jest to z pewnością tańszy zakup niż wybór osobnych kompletów na lato oraz zimę. Dodatkowym atutem jest także brak konieczności co sezonowej wymiany ogumienia przed okresem zimowym oraz tuż po nim, co przy obecnych cenach może nas wynieść nawet do 150 złotych za każdą wizytę.

 

Przez jaki okres można używać opon wielosezonowych?

Dużo zależy od wielu czynników, do których można zaliczyć nasz styl jazdy, warunki na drodze czy nawet stan zawieszenia pojazdu. Uśredniając większość wyników można przyjąć, że na jednym komplecie opon wielosezonowych przejedziemy około 50 tysięcy kilometrów. Do wydłużenia okresu używalności takiego ogumienia może przyczynić się regularne wyważanie kół. Nie tylko poprawia pewność prowadzenia samochodu oraz zwiększa bezpieczeństwo, lecz również pozwala przedłużyć czas eksploatacji elementów, które znajdują się w zawieszeniu naszego pojazdu. Jeśli zależy nam na dłuższym korzystaniu z opon wielosezonowych to warto także zwracać uwagę na mniej agresywny styl jazdy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ