Budżetowe wycieraczki z marketu. Warto czy nie?

Ostatnio aktualizowane: 30.11.23

 

Często decydujemy się na zakup wycieraczek samochodowych z marketu. Co nas do tego skłania? Przede wszystkim niska cena. Spoglądamy na tylną etykietę, sprawdzamy, która wycieraczka pasuje do naszego modelu samochodu i kupujemy. Czy jesteśmy zadowoleni z tego zakupu?

Na początku – tak. Bo wydaliśmy niewiele. Z tyłu opakowania wycieraczek znajduje się długa lista marek samochodów, do których dany model pasuje, włącznie z naszym. Wszystko wygląda idealnie.

 

Budżetowe wycieraczki i problemy z ich montażem

Pierwszy problem pojawia się w chwili montażu nowo zakupionych wycieraczek. Miały pasować. Ale nie pasują. W żaden sposób nie można ich zamontować. Mocowanie jest inne, niż w naszym samochodzie.

Okazuje się, że w opakowaniu znajduje się jeszcze kilka adapterów. Jeden z nich powinien zastępować oryginalne mocowanie. Trzeba go tylko założyć na ramieniu wycieraczki. Sprawa wydaje się prosta. Jednak w praktyce tak nie jest ponieważ zamocowanie adaptera w budżetowych wycieraczkach czasami graniczy z cudem.

 

Problem z zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy ADAS

Ogólnie zaleca się zakup wycieraczek w sklepie z artykułami motoryzacyjnymi lub w sklepach internetowych, ponieważ będą one miały większy wybór wysokiej jakości produktów, które są specjalnie zaprojektowane dla Twojej marki i modelu pojazdu.

Supermarkety mają ograniczony wybór wycieraczek, które mogą nie pasować idealnie do Twojego pojazdu, co może prowadzić do zmniejszenia wydajności oczyszczania szyby. Pamiętaj, niedoczyszczona powierzchnia szyby będzie powodować problemy z właściwym działaniem kamery oraz niektórych czujników ADAS (np. deszczu i zmierzchu czy rozpoznawania pasów i znaków). Sklepy z artykułami motoryzacyjnymi mają kompetentny personel, który pomoże Ci wybrać odpowiednie wycieraczki do Twojego pojazdu.

 

Budżetowe wycieraczki – jakość wyjątkowo niezadowalająca

Niska cena budżetowych wycieraczek nie bierze się z niczego. Żeby producent mógł osiągnąć tak niską cenę końcową gotowego produktu, musi oszczędzać na wszystkim. Przede wszystkim na materiałach użytych do produkcji i na jakości wykonania. Jaki ma to wpływ na stan wycieraczek? Na pewno nie są ciche podczas pracy. Skoro jakość wykonania jest niska, to również skuteczność w usuwaniu kropel deszczu i płatków śniegu będzie niezbyt zadowalająca. Najgorsza jest jednak trwałość. Już po kilku tygodniach intensywnej eksploatacji wycieraczki mogą wymagać wymiany na nowe.

Jeśli nie budżetowe, to jakie wycieraczki samochodowe kupić?

Zakup tanich wycieraczek z marketu jest nieopłacalny. Dlaczego? Na ich zakup wydajemy niewiele. Jednak ich jakość jest niska, a czas eksploatacji – krótki. W efekcie kupujemy je częściej i może się okazać, że sumarycznie wydajemy więcej.

Najbardziej opłacalny pod względem koszt – efekt jest zakup wycieraczek ze średniej półki cenowej. Produkty zaliczane do tego segmentu cenowego są trwałe, wykonane z dobrych materiałów i znacząco tańsze od wycieraczek z segmentu premium.

Przykładem wiodącej marki w segmencie wycieraczek ze średniej półki cenowej jest polska marka Oximo. Producent zdobył zaufanie klientów dzięki wysokiej jakości swoich produktów. Dobre wykonanie w połączeniu z materiałami wysokiej jakości przekłada się na długi okres eksploatacji wycieraczek. W odpowiednich warunkach, wycieraczki Oximo pracują dłużej, niż kilka kompletów wycieraczek budżetowych. Oximo ma w swojej ofercie także wycieraczki dedykowane do konkretnych modeli aut. Jeśli są to wycieraczki z adapterami – na stronie producenta można znaleźć filmy instruktażowe, pokazujące montaż krok po kroku. Dlatego też zakup najtańszych wycieraczek z marketu po prostu nie ma sensu i ekonomicznego uzasadnienia. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ