Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Apteczka samochodowa – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Poszukując dobrze wyposażonej apteczki samochodowej, warto rozejrzeć się za produktem spełniającym normy narzucone przez Unię Europejską. W zestawie oznaczonym DIN 13164 znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze elementy, które mogą się przydać w awaryjnej sytuacji. Polecanym modelem spełniającym obowiązujące normy jest apteczka samochodowa cała Europa + ustnik DIN 13164. Zawartość apteczki jest zamknięta w miękkim opakowaniu, dzięki czemu z łatwością zmieści się w każdym schowku samochodowym. Zestaw zawiera wszystkie najważniejsze elementy, które mogą się przydać w każdej sytuacji. Polecanym produktem jest także Apteczka pierwszej pomocy samochodowa + instrukcja. Model jest przystosowany do różnych warunków. Apteczka może pełnić funkcję podstawowego modelu turystycznego ze względu na kompaktowe wymiary i możliwość przymocowania do paska.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zestaw do udzielania pierwszej pomocy jest zapakowany w miękkie wodoodporne etui, które jest bardzo praktyczne. Data ważności zestawu wynosi 5 lat. Produkt jest zgodny z europejską normą DIN 13164. Wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz opakowania są estetycznie poukładane i osobno zapakowane.

Wady

Użytkownicy, którzy zakupili apteczkę pierwszej pomocy, zwracają uwagę, że w zestawie brakuje większej ilości bandaży z kompresem. W nagłej sytuacji są one bardzo potrzebne.

Podsumowanie

Samochodowa apteczka pierwszej pomocy ma kompaktowe wymiary wynoszące 240 mm x 150 mm x 80 mm. W zestawie znajduje się ustnik do sztucznego oddychania oraz inne niezbędne akcesoria. Całość jest zapakowana w czerwone, miękkie etui zamykane na zamek błyskawiczny.

Drugi wybór

Zalety

Praktyczna apteczka samochodowa jest wykonana z wodoodpornej tkaniny w kolorze czerwonym. Produkt ma kompaktowe wymiary umożliwiające przymocowanie apteczki do paska lub włożenie do schowka w motocyklu. Apteczka pierwszej pomocy ma zgodność z CE.

Wady

Apteczka samochodowa przeznaczona do udzielania pierwszej pomocy nie spełnia normy DIN 13164. Oznacza to, że użytkownik nie ma prawa używać jej w krajach UE, gdzie spełnienie tej normy jest wymagane.

Podsumowanie

Zestaw do udzielania pierwszej pomocy składa się z 10 elementów zapakowanych w etui zapinanych na zamek błyskawiczny. Apteczka samochodowa ma niewielkie wymiary wynoszące 150 mm x 105 mm x 35 mm. Produkt wyprodukowano w Polsce.

Rozważ też

Zalety

Apteczka samochodowa ze składaną rączką to produkt odporny na działanie wilgoci oraz innych czynników zewnętrznych. Zestaw składa się z 18 elementów, które są niezbędne w trakcie udzielania pierwszej pomocy. Do apteczki dołączony jest wieszak, który umożliwia montaż na ścianie.

Wady

Zawartość apteczki jest zapakowana w etui wykonane z twardego tworzywa sztucznego. Oznacza to, że opakowanie nie zmieści się do wszystkich schowków w pojeździe.

Podsumowanie

Apteczka samochodowa ma wyposażenie zgodne z normą DIN 13164, co oznacza, że użytkownik może z niej korzystać na terenie krajów UE. Opakowanie wykonane z tworzywa sztucznego gwarantuje bezpieczeństwo dla elementów znajdujących się w środku.

 

 

5 najlepszych apteczek samochodowych. Opinie w 2021 roku 

 

Posiadanie apteczki samochodowej w naszym kraju nie jest, póki co, obowiązkowe. Mimo wszystko rozsądek podpowiada, że warto ją mieć pod ręką w razie awaryjnej sytuacji. Zakup dobrego produktu wyposażonego we wszystkie najważniejsze elementy jest gwarancją tego, że w trakcie wypadku będzie można udzielić rannemu pierwszej pomocy. Aby wybrać odpowiedni produkt, warto sprawdzić ranking apteczek samochodowych, w którym znajdują się polecane modele z danej kategorii. 

 

Apteczka samochodowa europejska apteczka pierwszej pomocy samochodowa

 

1. Apteczka Samochodowa Cała Europa + Ustnik DIN 13164 

 

Europejska apteczka samochodowa składa się ze wszystkich najważniejszych elementów potrzebnych w razie awaryjnej sytuacji. Zestaw przeznaczony do udzielania pierwszej pomocy jest zapakowany w czerwone, miękkie wodoodporne etui, które jest bardzo praktyczne i umożliwia schowanie w dowolnym miejscu w pojeździe. Produkt jest zgodny z europejską normą DIN 13164. 

Wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz opakowania są estetycznie poukładane i osobno zapakowane. Samochodowa apteczka pierwszej pomocy ma kompaktowe wymiary wynoszące 240 mm x 150 mm x 80 mm. W zestawie znajduje się ustnik do sztucznego oddychania oraz inne niezbędne akcesoria. 

Test apteczek samochodowych wskazuje, że użytkownicy chętnie wybierają ten produkt dobrej jakości. Data ważności zestawu wynosi 5 lat. 

 

 

 

 

Apteczka samochodowa z wyposażeniem 

 

2. Apteczka Pierwszej Pomocy Samochodowa + Instrukcja 

 

Praktyczna apteczka samochodowa z wyposażeniem jest wykonana z wodoodpornej tkaniny w kolorze czerwonym. Produkt ma kompaktowe wymiary umożliwiające przymocowanie apteczki do paska lub włożenie do schowka w motocyklu. Całość ma wymiary wynoszące zaledwie 150 mm x 105 mm x 35 mm. Apteczka pierwszej pomocy ma zgodność z CE.

Zestaw do udzielania pierwszej pomocy składa się z 10 elementów zapakowanych w etui zapinane na zamek błyskawiczny. W opakowaniu znajdują się bandaże elastyczne, plastry z opatrunkiem, plaster na szpulce, chusta trójkątna, kompresy, agrafka, rękawiczki oraz instrukcja pierwszej pomocy. 

Konsumenci, którzy zakupili ten produkt, potwierdzają, że jest to dobra i tania apteczka samochodowa. Użytkownicy chwalą model za kompaktowe wymiary. 

 

 

 

 

Apteczka samochodowa DIN 13164

 

3. Apteczka Samochodowa Wyposażona DIN 13164 + Ustnik 

 

Apteczka samochodowa ze składaną rączką to produkt odporny na działanie wilgoci oraz innych czynników zewnętrznych. Zestaw składa się z 18 elementów, które są niezbędne w trakcie udzielania pierwszej pomocy. Etui ma wymiary 9,5 mm x 28 mm x 19 mm. Do apteczki dołączony jest wieszak, który umożliwia montaż na ścianie.

Apteczka samochodowa ma wyposażenie zgodne z normą DIN 13164, co oznacza, że użytkownik może z niej korzystać na terenie krajów Unii Europejskiej, gdzie norma ta jest wymagana. Opakowanie wykonane z tworzywa zwanego “polistyren” jest mocne i gwarantuje odpowiednie bezpieczeństwo dla elementów znajdujących się w środku.

Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobra apteczka samochodowa spełniająca normę DIN 13164. Model ma praktyczną składaną rączkę.

 

 

 

 

Apteczka samochodowa zawartość

 

4. Apteczka Samochodowa DIN13164 + Instrukcja

 

Kompletna apteczka samochodowa przeznaczona do udzielania pierwszej pomocy jest wyposażona we wszystkie najważniejsze elementy. Model spełniający normę DIN 13164 może być użytkowany w krajach, gdzie apteczka musi być na wyposażeniu każdego pojazdu. Dzięki temu kierowca nie musi martwić się o mandat z powodu niespełnienia wymagań. 

Zawartość apteczki samochodowej jest ukryta w czarnym opakowaniu wykonanym z tworzywa sztucznego ABS. W pudełku znajduje się 13 elementów, przydatnych w wielu awaryjnych sytuacjach. 

Osoby, które zdecydowały się zakupić produkt w twardym etui, polecają ten model pod względem wyposażenia. Wszystkie elementy znajdujące się w środku są starannie poukładane i łatwo dostępne. 

 

 

 

 

Apteczka samochodowa obowiązek

 

5. Apteczka Samochodowa DIN 13164 na Słowację SilverCars 

 

Kompaktowa apteczka spełniająca normę krajów Unii Europejskiej to dobrej jakości produkt, który powinien znaleźć się w każdym pojeździe mechanicznym. Opakowanie wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze czerwonym zwraca uwagę, dzięki czemu każdy może z łatwością znaleźć apteczkę w samochodzie. 

Każdy kierowca poruszający się po różnych krajach Unii Europejskiej, w wielu z ich ma obowiązek posiadać apteczkę samochodową zgodną z normą DIN 13164. W etui znajdują się wszystkie wymagane elementy wraz z ustnikiem do wykonywania sztucznego oddychania. 

Opinie o apteczkach samochodowych w opakowaniach z tworzywa sztucznego są pozytywne ze względu na odporność na warunki atmosferyczne. Konsumenci chwalą produkt za niską masę wynoszącą zaledwie 0,3 kg. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką apteczkę samochodową kupić? 

 

Apteczka samochodowa to jedno z najpotrzebniejszych elementów, które znajduje się na wyposażeniu każdego pojazdu. Osoby poruszające się po drogach publicznych powinny zadbać, aby w schowku znajdowała się w pełni wyposażona apteczka pierwszej pomocy, która niejednokrotnie może uratować życie i zdrowie. Posiadanie apteczki nie jest w żaden sposób wymagane obowiązkiem prawnym. Zdrowy rozsądek jednak podpowiada, że warto zainwestować w dobrej jakości produkt, aby w razie awaryjnej sytuacji mieć, chociaż bandaż czy plaster. Nie zawsze apteczka samochodowa przydaje się w drodze. Bardzo często korzysta się z niej również stacjonarnie, tym bardziej w sytuacjach, kiedy człowiek nie ma możliwości udania się do sklepu czy najbliższej apteki. 

Jakie są dostępne rodzaje apteczek pierwszej pomocy? 

Oprócz popularnych apteczek samochodowych są dostępne modele domowe, turystyczne oraz przeznaczone do ekstremalnych wypraw. W zależności od wybranego produktu zawartość opakowania będzie się różnić. Poszukując specjalistycznego modelu, należy także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano pojemnik na środki pomocy doraźnej. Dobrym wyborem będzie zakup apteczki, wykonanej z nieprzemakalnego materiału odpornego na działanie wilgoci. Najlepsza apteczka samochodowa musi być odpowiednio przygotowana na każdą ewentualność. W przypadku zakupu apteczki nie warto decydować się na wybór najtańszego produktu. Dobrej jakości zestaw zawierający bandaże, plastry, folię, rękawiczki oraz inne akcesoria może uratować życie. Nie zaleca się przetrzymywania w apteczce środka dezynfekującego w płynie, ponieważ w razie jakiejkolwiek nieszczelności butelki może dojść do zalania całej zawartości. Podobnie jest z lekami, które w zależności od rodzaju nie mogą być przechowywane w upale czy być narażone na ujemną temperaturę panującą we wnętrzu pojazdu. 

W przypadku apteczki domowej można zdecydować się na bardziej rozbudowany wariant ze względu na to, że w mieszkaniu o wiele łatwiej znaleźć dobre miejsce do przechowywania leków i innych preparatów. Kompletując zestaw ratunkowy dla domowników, należy brać pod uwagę różnego rodzaju dolegliwości, które dotykają osoby wspólnie zamieszkujące. W domowej apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się przede wszystkim środki przeciwbólowe, tabletki przeciwgorączkowe, leki na różnego rodzaju zatrucia pokarmowe czy alergię. Oprócz tego warto wyposażyć się w komplet plastrów bez i z opatrunkiem oraz bandaże elastyczne. Dobrym wyborem będzie maść na stłuczenia oraz spray odkażający na rany. 

Dla osób lubiących aktywny wypoczynek dobrym wyborem będzie rozbudowana wersja apteczki samochodowej. Model turystyczny niewiele różni się od tego znajdującego się w pojazdach mechanicznych. Różnica jest jednak widoczna w rozmiarach, ponieważ apteczka podróżna jest o wiele bardziej kompaktowa w porównaniu z samochodową. W takim pakiecie użytkownik znajdzie m.in. bandaże, plastry, koc ratunkowy oraz rękawiczki lateksowe. Dla bardziej zaawansowanych podróżników są również dostępne modele z igłami przeznaczonymi do wlewów dożylnych, które przydają się w ekstremalnych sytuacjach. 

 

Jaką apteczkę samochodową wybrać?

Zastanawiając się, jaka jest najlepsza apteczka samochodowa, należy brać pod uwagę jej wyposażenie oraz opakowanie. Materiał, z jakiego wykonano pudełko na zawartość apteczki, warto, aby był nieprzemakalny. Wiele osób wybiera produkt w miękkim etui, które o wiele łatwiej schować do schowka wewnątrz pojazdu. Wyposażenie apteczki samochodowej jest regulowane normą DIN 13164, która jest przestrzegana w krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z wymaganiami w samochodzie muszą się znajdować: Opatrunek indywidualny G (sterylny), opatrunek indywidualny M (sterylny), plastry 10 x 6 cm, plaster 5 m x 2,5 cm (rolka), opaska elastyczna 4 m x 6 cm, opaska elastyczna 4 m x 8 cm, chusta opatrunkowa 60 x 80 cm (sterylna), chusta opatrunkowa 40 x 60 cm (sterylna), chusta trójkątna, kompres 10 x 10 cm pakowane po 2 sztuki, nożyczki, rękawice lateksowe, koc ratunkowy zwany także folią termiczną oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Apteczki samochodowe w dobrych cenach 

Zakup apteczki samochodowej to wydatek, który może uratować życie i zdrowie człowieka. Wiele osób zapomina o tym i wybiera najtańsze produkty spełniające minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Tanie modele dostępne w hipermarketach to wydatek od 15 do 30 zł. Oczywiście w takiej apteczce znajdują się podstawowe środki takie jak bandaże, gaziki czy koc ratunkowy. Za bardziej rozbudowane modele użytkownik musi zapłacić od 50 do 100 zł. W tej cenie można otrzymać dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy. 

 

 

FAQ

 

P1: Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Dobrze wyposażona apteczka samochodowa powinna zawierać elementy, które są niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy na miejscu wypadku. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby w jej wnętrzu znajdowała się czytelna instrukcja pierwszej pomocy. W nagłych i stresujących sytuacjach wiele osób zapomina o podstawach udzielania pomocy poszkodowanemu. Dzięki instrukcji wykonanie sztucznego oddychania czy założenie opatrunku jest po prostu łatwiejsze. W apteczce samochodowej powinny znajdować się: Sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem, plaster bez opatrunku, bandaże, opaska elastyczna, środek dezynfekujący, ustnik do wykonania sztucznego oddychania, chusta trójkątna, lateksowe rękawiczki ochronne, koc z folii termoizolacyjnej, agrafki oraz ostre nożyczki. 

 

P2: Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Obowiązek posiadania apteczki samochodowej dotyczy autobusów, taksówek, samochodów ciężarowych, przeznaczonych do nauki jazdy oraz egzaminacyjnych. W przypadku aut prywatnych kierowca nie jest zobowiązany do posiadania apteczki, jednak należy pamiętać, że w trakcie wypadku osoba przebywająca na miejscu jest zobligowana do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym. Obecnie poza gaśnicą i trójkątem ostrzegawczym kierowca nie musi mieć w samochodzie apteczki pierwszej pomocy. W praktyce jednak jest to przedmiot, który niejednokrotnie może pomóc w ratowaniu życia i zdrowia uczestnikom ruchu. Posiadanie dobrze wyposażonej apteczki pierwszej pomocy jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla rodziców podróżujących z dziećmi. 

P3: Gdzie kupić apteczkę samochodową? 

Zakupu apteczek samochodowych można dokonać w wielu miejscach. Produkty są dostępne w większości marketów, w niektórych sklepach, na stacjach benzynowych czy w sklepach motoryzacyjnych. Dobrej jakości i optymalnie wyposażone apteczki można również kupić przez Internet. Na wielu portalach sprzedażowych są dostępne w przystępnych cenach, a co najważniejsze są bogato wyposażone. Apteczki samochodowe są także dostępne w aptekach, gdzie od razu można dokonać zakupu różnego rodzaju leków i dodatkowych środków medycznych. 

 

P4: Co powinna zawierać apteczka samochodowa na Słowacji? 

Osoby wybierające się samochodem osobowym na Słowację powinny pamiętać o tym, że w tym kraju za brak apteczki pierwszej pomocy nakładane są surowe kary w postaci mandatów. Oprócz kamizelki odblaskowej dla kierowcy i pasażera, trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy, linki holowniczej, kompletu żarówek wraz z bezpiecznikami czy koła zapasowego z kluczem niezbędne jest posiadanie ważnej i bogato wyposażonej apteczki pierwszej pomocy. Na wyposażeniu pojazdu muszą znajdować się następujące elementy: Szeroki plaster 1,25 cm – 1 szt., bandaż sterylny – 4 szt., kompresy hydrofilne sterylne 10 x 15 cm – 1 szt., kompresy hydrofilne sterylne 6 x 5 cm – 1 szt., opaska gumowa 70 cm – 1 szt., opaska elastyczna 6 x 4 cm – 1 szt., plaster opatrunkowy 8 x 4 cm – 10 szt., chusta foliowa, gaza hydrofilna składana sterylna 7,5 x 7,5 cm, ustnik do sztucznego oddychania, chusta trójkątna, nożyce, folia izotermiczna, rękawice lateksowe, roztwór dezynfekujący oraz minimum 4 agrafki. Całość powinna być zapakowana w pojemnik odporny na działanie wilgoci. 

 

P5: Ile jest ważna apteczka samochodowa? 

Osoby posiadające samochód osobowy powinny pamiętać, że jednym z elementów wyposażenia jest ważna apteczka pierwszej pomocy. Posiadanie kompletu gazików, bandaży oraz innych akcesoriów ratunkowych to rozsądny wybór, ponieważ nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji mogą się przydać. Niewielu kierowców zwraca uwagę na wyposażenie apteczki oraz na termin ważności poszczególnych produktów. Producenci określają datę przydatności na 5 lat od momentu produkcji. Oczywiste jest to, że ewentualne braki kierowca musi uzupełnić we własnym zakresie i kontrolować termin przydatności poszczególnych elementów znajdujących się w apteczce. W sytuacji, gdy jedno opakowanie z bandażem czy gazą zostanie otwarte, warto wymienić je na nowe, które jest całkowicie sterylne. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Gaśnica samochodowa – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Posiadanie sprawnej gaśnicy, a jej prawidłowa obsługa to dwie różne sprawy, o czym na pewno przekonały się osoby, które przynajmniej raz w życiu musiały gasić pożar za pomocą butli z proszkiem gaśniczym. O tym, jak pomocna jest gaśnica, nie trzeba nikogo przekonywać, jednak warto wiedzieć jaki produkt wybrać, aby sprawdził się w krytycznej sytuacji. Polecaną przez użytkowników jest 1-kilogramowa gaśnica samochodowa sprzedawana wraz z mocnym metalowym wieszakiem odpornym na uszkodzenia w trakcie transportu. Przeznaczona do użytku w samochodach osobowych, przyczepach kempingowych oraz łodziach sprawdzi się do stosowania w przypadku pożaru typu B i C. Polecana jest także PS1-X ABC gaśnica samochodowa proszkowa 1 kg/5 lat Ogniochron, wyposażona w specjalny zawór umożliwiający chwilowe przerwanie gaszenia bez strat ciśnienia. 

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt jest wyposażony w solidny metalowy wieszak, który ułatwia przymocowanie zarówno w samochodzie, jak i w domu. Ergonomiczny uchwyt pozwala posługiwać się jedną ręką, co zdecydowanie ułatwia cały proces. Kompaktowe wymiary pozwalają schować gaśnicę pod siedzeniem kierowcy lub pasażera.

Wady

Gaśnica przeznaczona do gaszenia pożarów typu B i C działa dopiero po upływie kilku sekund od momentu zerwania zabezpieczenia, co powoduje opóźnienie w akcji gaśniczej.

Podsumowanie

Skuteczna i łatwa w obsłudze gaśnica samochodowa o pojemności 1 kg ma stalowy zbiornik, który poddano procesowi głębokiego tłoczenia. Butla jest pokryta trwałą powłoką lakierniczą odporną na działanie promieni UV. Czynnik roboczy CO2 uwalnia środek pod ciśnieniem 15 barów.

Drugi wybór

Zalety

Lekka gaśnica przeznaczona jest do użytku w samochodach osobowych, przyczepach kempingowych oraz łodziach motorowych. Zbiornik można wielokrotnie napełniać dzięki zastosowaniu specjalnego zaworu. Ergonomiczny uchwyt umożliwia wygodne chwytanie jedną dłonią w razie awaryjnej sytuacji.

Wady

Ogniochron PS1-X ABC jest wyposażony w uchwyt wykonany z tworzywa sztucznego, który w czasie jazdy i niewłaściwego zabezpieczenia ulega uszkodzeniu.

Podsumowanie

Gaśnica typu B i C o pojemności 1 kg działa przez 6 sekund pod ciśnieniem roboczym wynoszącym 10 barów. Czynnik roboczy w zbiorniku wynosi 10 gramów CO2. Temperatura powietrza umożliwiająca stosowanie wynosi od -20 stopni Celsjusza do 60 stopni Celsjusza.

Rozważ też

Zalety

2-kilogramowa gaśnica z dożywotnią gwarancją na proszek jest przystosowana do gaszenia pożarów typu A, B oraz C, dzięki czemu jest bardzo przydatna w różnych niebezpiecznych sytuacjach. Wysoka skuteczność gaśnicza 13A 89B oraz wydłużony czas działania do 13 sekund pozwala na przeprowadzenie skutecznej akcji.

Wady

Producent twierdzi, że zawór gaśnicy jest mosiężny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Niestety jest pokryty tworzywem sztucznym, które nie jest trwałe.

Podsumowanie

Stałociśnieniowa gaśnica o pojemności 2 kg jest zaopatrzona w proszek ADEX, który nie wymaga wymiany i ma bezterminowy okres gwarancji. Masa całkowita wynosi 3,4 kg, a wysokość zbiornika 316 mm. Zasięg wyrzutu czynnika gaśniczego wynosi 4 metry.

 

 

6 najlepszych gaśnic samochodowych. Opinie w 2021 roku 

 

Obowiązkiem każdego właściciela auta jest wożenie przynajmniej 1-kilogramowej butli, w miejscu, łatwo dostępnym dla kierowcy. Aby wiedzieć, jakie są oferty i wybrać korzystną, warto sprawdzić ranking gaśnic samochodowych znajdujący się poniżej. Dokładny opis i opinie użytkowników pozwolą przybliżyć temat, który zazwyczaj jest pomijany. 

 

Gaśnica samochodowa z uchwytem

 

1. Gaśnica Samochodowa 1kg + Wieszak Metalowy Mocny 

 

Gaśnica samochodowa z solidnym uchwytem wykonanym z metalu pozwala na  przymocowanie butli w łatwo dostępnym miejscu. Wieszak jest odporny na pęknięcia oraz uszkodzenia powstałe w trakcie transportu, dzięki czemu sprzęt może służyć bezawaryjnie przez 5 lat od daty produkcji znajdującej się na opakowaniu. Pojemność 1 kilograma spełnia wymogi dotyczące obowiązku posiadania gaśnicy w samochodzie. 

Stalowy zbiornik poddany procesowi głębokiego tłoczenia jest pokryty trwałą powłoką lakierniczą, która jest odporna na odpryski oraz szkodliwe działanie promieni UV. Zastosowanie ergonomicznego uchwytu pozwala na obsługę gaśnicy jedną ręką, co jest bardzo wygodne. Gaśnica samochodowa jest przystosowana do gaszenia pożarów typu B i C oraz obiektów znajdujących się pod napięciem 1000 V. Ciśnienie próbne wynosi 22 bary, a ciśnienie robocze 15 barów. Wysokość butli to 230 mm, a średnica 95 mm. 

Test gaśnic samochodowych wskazuje, że wiele osób decyduje się na zakup produktu przeznaczonego do gaszenia niewielkich pożarów typu B i C. Masa całkowita gaśnicy wynosząca 1,7 kg oraz kompaktowe wymiary skłaniają konsumentów do zakupu.  

 

 

 

 

Gaśnica samochodowa 1 kg

 

2. Gaśnica Samochodowa Proszkowa 1kg/5lat Ogniochron 

 

Ergonomiczna i prosta w obsłudze gaśnica samochodowa Ogniochron jest zaprojektowana z myślą o właścicielach pojazdów osobowych czy przyczep kempingowych. Niewielkich wymiarów butla jest wyposażona w specjalny uchwyt wykonany z tworzywa sztucznego, za pomocą którego można przymocować ją pod siedzeniem kierowcy, pasażera lub w innym łatwo dostępnym miejscu. Możliwość wielokrotnego napełniania sprawia, że jest ona ekonomiczna w użytkowaniu.

Proszkowa gaśnica samochodowa 1 kg jest skuteczna i szybka w gaszeniu niewielkich pożarów. Zbiornik pokryto farbą poliestrową charakteryzującą się wysoką odpornością na promienie UV. Skuteczność gaszenia w przypadku zastosowanego środka to B i C. Proszek jest wyrzucany pod ciśnieniem roboczym wynoszącym 10 barów i przystosowany do gaszenia urządzeń o maksymalnym napięciu 1000 V. Całkowita wysokość zbiornika wynosi 257 mm, a jego średnica 86 mm. 

Użytkownicy zwracają uwagę, że to dobra i tania gaśnica samochodowa ze zbiornikiem niepodlegającym badaniom UDT. Kilogramowa pojemność spełnia wymagania dotyczące obowiązku posiadania gaśnicy w samochodzie. 

 

 

 

 

Gaśnica samochodowa 2 kg

 

3. Gloria P2Gam Gaśnica Proszkowa 2 Kg

 

Poręczna gaśnica samochodowa 2 kg Gloria P2Gam dobrze sprawdza się w wielu sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Wysoka skuteczność gaśnicza 13A 89B sprawia, że można ją przewozić nie tylko w aucie, ale także mieć jako podręczny sprzęt w domu lub w biurze. Proszek znajdujący się w środku umożliwia gaszenie pożarów typu A, B i C, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie. Butla jest wyposażona w wieszak z paskami bezpieczeństwa. 

Proszek ADEX nie wymaga wymiany oraz ma bezterminową gwarancję, co jest bardzo dużą wygodą dla użytkownika. Lakierowany zbiornik odporny na działanie promieni UV oraz szkodliwe czynniki atmosferyczne nie podlega badaniom UDT, które w innym wypadku należy przeprowadzać co pięć lat. Zintegrowany manometr umożliwia sprawdzenie stanu ciśnienia wewnątrz butli, a korpus zaworu jest wykonany z trwałego mosiądzu. Gaśnica działa prawidłowo w zakresie temperatur od -30 stopni Celsjusza do 60 stopni Celsjusza. Na obudowie zaworu znajdują się dwa przyciski umożliwiające odblokowanie oraz uruchomienie gaśnicy. 

Konsumenci potrzebujący 2-kilogramowej gaśnicy samochodowej chętnie decydują się na produkt wyprodukowany w Polsce. Model jest wyprodukowany zgodnie z wymaganiami norm oraz ma przyznane niezbędne certyfikaty świadczące o niezawodności. 

 

 

 

 

Gaśnica samochodowa – wymagania 

 

4. Gaśnica Proszkowa 6kg GP-6x ABC typ PDE6 GX Gloria 

 

Gaśnica proszkowa o pojemności 6 kg to dobre rozwiązanie pozwalające zabezpieczyć obiekty użyteczności publicznej, biura, stacje benzynowe, garaże oraz domy. . Model PDE6 GX Gloria wyróżnia się wysoką skutecznością gaszenia wynoszącą 34A 183 B. Należy zwrócić uwagę na możliwość gaszenia płonącego urządzenia znajdującego się pod napięciem wynoszącym 400 kV. Produkt ma przyznane wszystkie certyfikaty oraz spełnia wymagania surowych norm np. PN-EN-3-7.

Stałociśnieniowa gaśnica samochodowa spełnia wymagania narzucone przez prawo dotyczące przewożenia środka gaśniczego w pojeździe. Wygodą dla użytkownika jest to, że proszek ADEX K jest ważny bezterminowo i nie ma potrzeby wykonywania badań UDT. Korpus zaworu jest wykonany z trwałego aluminium, a butla ma wysoką odporność na szkodliwe działanie promieni UV. Ciśnienie robocze w temperaturze 20 stopni Celsjusza wynosi 15 barów, a zasięg wyrzutu powyżej 6 metrów. 

Konsumenci, którzy zdecydowali się zakupić produkt, zwracają uwagę, że jest to dobra gaśnica samochodowa umożliwiająca pomyślne przeprowadzenie akcji gaśniczej. 

 

 

 

 

Gaśnica samochodowa – ważność

 

5. Ogniochron Gaśnica Proszkowa 6 kg GP-6xABC

 

Gaśnica proszkowa 6 kg ABC GP-6X Ogniochron przeznaczona jest do użytku w obiektach użyteczności publicznej, pomieszczeniach biurowych, magazynach, halach produkcji, warsztatach samochodowych oraz w prywatnych domach. Dobra jakość produktu sprawia, że można go zobaczyć także w autokarach lub pociągach. Proszek gaśniczy sprawdza się podczas gaszenia pożarów z grupy ABC oraz urządzeń podłączonych do instalacji o napięciu do 1000 V. 

Gaśnica samochodowa ma ważność 5 lat od daty produkcji znajdującej się na opakowaniu. Skuteczność gaszenia określona przez producenta wynosi 55 A 233 B C. Czas działania po odbezpieczeniu zaworu to 15 sekund, dzięki czemu można skutecznie stłumić pożar. Zbiornik gaśnicy jest pokryty dobrej jakości farbą poliestrową, która jest odporna na promieniowanie UV. Zakres temperatur umożliwiający bezproblemowe stosowanie wynosi od -30 stopni Celsjusza do 60 stopni Celsjusza. 

Opinie o gaśnicach samochodowych Ogniochron są pozytywne dlatego też wiele osób decyduje się na zakup produktu od sprawdzonego producenta. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość dokupienia uniwersalnego wieszaka do przymocowania butli w widocznym miejscu. 

 

 

 

 

Gaśnica samochodowa legalizacja

 

6. Gaśnica Proszkowa 1kg PS1-X ABC 2 Lata Samochodowa Wiesz 

 

Aluminiowa gaśnica samochodowa PS1-X o pojemności 1 kilograma jest wyposażona w manometr, za pomocą którego użytkownik może sprawdzić stan ciśnienia w butli. Produkt ma wszystkie niezbędne certyfikaty zgodne z Dyrektywą Aparatur Ciśnieniowych PED 97/23 EC. Zakres optymalnej temperatury pracy wynosi od -30 stopni Celsjusza do 60 stopni Celsjusza. Niewielka waga sprawia, że użytkownik może poradzić sobie z obsługą za pomocą jednej ręki. 

Legalizacja gaśnicy samochodowej powinna być wykonana co 2 lata zgodnie z zaleceniami. Czynnik gaśniczy znajdujący się wewnątrz jest przeznaczony do gaszenia pożarów typu A, B oraz C. Głowica wykonana jest z poliacetalu odpornego na korozję, a zbiornik z mocnego aluminium. Butla jest polakierowana żywicą poliestrową RAL 300, dzięki czemu nie ma ryzyka odprysku materiału. 

Konsumenci, którzy zakupili gaśnicę samochodową o pojemności 1 kg, są zadowoleni z przystępnej ceny oraz dostępności czynnika ABC przeznaczonego do gaszenia ciał stałych, substancji palnych oraz gazów. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką gaśnicę samochodową kupić? 

 

Zakup gaśnicy samochodowej jest nie tylko wymogiem, ale przede wszystkim oznaką odpowiedzialności za życie swoje oraz innych uczestników ruchu. W kraju posiadanie gaśnicy w każdym pojeździe jest obowiązkowe i regulowane Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r., paragraf 11 ust. 1 pkt 14. Zapis informuje o tym, że w samochodzie w łatwo dostępnym miejscu musi znajdować się butla z przynajmniej 1 kg środka gaśniczego. Obecność tego elementu może zostać sprawdzona podczas badania technicznego lub w czasie niespodziewanej kontroli drogowej prowadzonej przez policję. W przepisach nie ma, póki co zapisu wymuszającego na kierowcach posiadanie ważnej i zalegalizowanej gaśnicy, jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się regularne kontrolowanie jej stanu. 

Wielu kierowców bagatelizuje wymóg związany z posiadaniem gaśnicy i traktuje ją jak rekwizyt, który należy schować w zakamarkach pojazdu, aby nie psuć efektu wizualnego i nie zajmować cennej przestrzeni. Faktem jest, że gaszenie płonącego od kilku minut auta kilogramem proszku z gazem ma niewielkie szanse powodzenia. Mimo wszystko warto mieć butlę zawsze pod ręką, a w razie awaryjnej sytuacji użyć jej i próbować przynajmniej zminimalizować skutki pożaru. Jeśli reakcja osoby kierującej autem będzie odpowiednio szybka, możliwe, że uda się ugasić pożar, zanim rozprzestrzeni się po całej komorze silnika. W niektórych sytuacjach firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania właśnie z powodu niesprawnej lub przeterminowanej gaśnicy, co bezpośrednio wiąże się z wysokimi kosztami i odpowiedzialnością kierowcy związaną z pokryciem kosztów.  

 

Jaką gaśnicę samochodową wybrać?

Kupując nowy samochód lub sprawdzając stan wyposażenia w posiadanym pojeździe, warto kontrolować datę produkcji gaśnicy. Ważność butli wynosi do 5 lat od daty znajdującej się na opakowaniu. Ważne jest przestrzeganie tego limitu, ponieważ w czasie kontroli policji lub badania technicznego można mieć niepotrzebne nieprzyjemności. Zastanawiając się, jaka jest najlepsza gaśnica samochodowa, należy wiedzieć, że nie każda nadaje się do stosowania w przypadku pożaru pojazdu. Na opakowaniu znajduje się etykieta informująca o tym, do jakich celów nadaje się dany produkt. Wyróżnia się 5 grup oznaczonych różnymi literami A, B, C, D oraz F.  

A – przeznaczona do gaszenia palących się ciał stałych, które w trakcie pożaru ulegają rozżarzeniu (drewno, guma, papier, tekstylia)

B – stosowana do ugaszenia pożarów ciał stałych oraz cieczy, które ulegają procesowi topienia (smoła, polietylen, benzyna, lakiery)

C – używana w przypadku pożaru gazów palnych (metan, propan, acetylen, wodór)

D – umożliwia gaszenie płonących metali palnych (aluminium, uran, magnez, lit)

F – przydatna w kuchni, przeznaczona w razie pożaru łatwopalnych środków spożywczych (tłuszcze zwierzęce, oleje roślinne)

Dawniej dostępne były także gaśnice oznaczone literą E, które znajdowały się w pobliżu urządzeń pod wysokim napięciem. Nowe typy są opisane i informacja o możliwości stosowania w przypadku pożaru instalacji energii elektrycznej znajduje się na korpusie. Najlepsza gaśnica samochodowa, która jednocześnie jest zalecana to typ ABC. To optymalne połączenie właściwości pozwala bezpiecznie i skutecznie opanować niewielki pożar. Innym środkiem gaśniczym używanym w pojeździe jest także model proszkowy z nabojem CO2, w którego wnętrzu znajduje się środek gaśniczy typu BC. Kierowcy chętnie sięgają po ten produkt ze względu na niską cenę. Dostępne są także spraye przeznaczone do gaszenia niewielkich pożarów, które według danych są równie wydajne co klasyczna gaśnica proszkowa. Środek gaśniczy znajdujący się w opakowaniu nadaje się jednak wyłącznie do gaszenia pożarów typu A i B, dlatego też zaleca się stosowanie sprayu jako preparatu pomocniczego. 

Gaśnice samochodowe w dobrych cenach 

Zakup gaśnicy jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu. Posiadanie sprawnej butli ze środkiem gaśniczym powinno być jednak oznaką rozsądku i zdrowego myślenia o ewentualnej awarii pojazdu lub nagłego zdarzenia, którego nie da się przewidzieć. Aby mieć pewność, że jest się gotowym na każdą ewentualność, należy kupić podstawową gaśnicę typu ABC o pojemności minimum 1 kg. Koszt zakupu butli w tej pojemności to wydatek od 20 do 40 zł. Modele o pojemności 2 kg kosztują od 75 do 100 zł, w zależności od producenta. Dobrym rozwiązaniem w przypadku samochodów jest zakup pakietu składającego się z gaśnicy ABC, kamizelki odblaskowej, apteczki oraz trójkąta ostrzegawczego. Koszt takiego zestawu wynosi od 40 zł do 70 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie kupić gaśnicę samochodową? 

Możliwości zakupu gaśnicy samochodowej jest bardzo wiele. Są one dostępne na większości stacji benzynowych, w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi oraz w hipermarketach, gdzie znajduje się dobrze zaopatrzony dział dla właścicieli pojazdów. Wyposażenie do samochodów można także zakupić przez Internet, gdzie wybór różnych wersji i pojemności jest bardzo duży. Osoby, które od czasu do czasu jeżdżą na giełdy samochodowe, również mają okazję kupić gaśnicę pochodzącą prosto od producenta. Najbezpieczniej będzie udać się do specjalistycznego sklepu ze sprzętem gaśniczym, gdzie znajdują się nieco droższe produkty niż w hipermarkecie. Kupując butlę z pewnego źródła, można uniknąć wielu problemów. 

 

P2: Ile kosztuje gaśnica samochodowa? 

Koszt zakupu gaśnicy samochodowej o pojemności 1 kg waha się od 20 do 40 zł w zależności od tego, czy produkt kupuje się stacjonarnie, czy przez Internet. Butle wyposażone w manometr również o pojemności 1 kg kosztują od 30 zł wzwyż. Poszukując większej pojemności, można zdecydować się na produkt 2 kg z uchwytem, który sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. Koszt takiej gaśnicy waha się od 75 do 100 zł. Ciekawą propozycją jest zakup całego zestawu wymaganych akcesoriów, które muszą lub powinny znaleźć się w każdym samochodzie. Za kwotę od 40 zł wzwyż można zaopatrzyć się w pakiet składający się z gaśnicy, apteczki, trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej. 

P3: Ile czasu ważna jest gaśnica samochodowa?

Gaśnica samochodowa tak jak większość innych produktów ma swój okres ważności. Niewielu kierowców zwraca jednak na to uwagę i przez kilka lub nawet kilkanaście lat jeździ z tą samą butlą. Pomimo tego, że legalizacja jest tylko teorią, zdarzają się przypadki, że policja zwróciła uwagę na przeterminowaną gaśnicę z brakiem legalizacji. Warto więc wiedzieć, że okres gwarancji wynosi 5 lat od daty produkcji znajdującej się na obudowie. W przypadku środka gaśniczego znajdującego się wewnątrz okres legalizacji jest określony na 2 lata od daty produkcji. Po upływie 2 lat każdy kierowca powinien udać się do wyznaczonego punktu i ponowić ważność. Niestety, w wielu przypadkach osoby zajmujące się legalizacją nie sprawdzają faktycznego stanu gaśnicy, a jedynie pobierają opłatę i przyklejają nową naklejkę z datą.  

 

P4: Co zrobić ze starą gaśnicą samochodową? 

Wyrzucenie starej lub zużytej gaśnicy do zwykłego kosza z odpadami, lub innego pojemnika przeznaczonego do segregacji jest zabronione. Butla jest odpadem nietypowym i mimo wszystko rzadko spotykanym w wyznaczonych miejscach przeznaczonych do utylizacji odpadów np. na osiedlach. Dbając o środowisko naturalne, nie wolno wyrzucać śmieci w nieodpowiednich miejscach. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie gaśnicy do punktu zajmującego się selektywną zbiórką odpadów. W większości miast i gmin w kraju takie punkty przyjmują różnego rodzaju odpady niepodlegające segregacji lub kłopotliwe w utylizacji. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą gaśnic chętnie przyjmują od klientów zużyty sprzęt. 

 

P5: Jak otworzyć gaśnicę samochodową? 

Nieprawidłowe użycie gaśnicy samochodowej jest częstym powodem nieudanej akcji gaśniczej. Ta z pozoru prosta czynność może sprawić wiele trudności szczególnie w sytuacji nerwowej, kiedy nie ma czasu na próby. Przed przystąpieniem do czynności gaśniczych należy odbezpieczyć gaśnicę za pomocą zawleczki, którą należy wyjąć po zerwaniu plastikowego paska zabezpieczającego. Zawleczkę trzeba przekręcić wokół jej osi i pociągnąć. Po odbezpieczeniu należy na chwilę nacisnąć spust i poczekać do 3 sekund, aby butla napełniła się odpowiednim ciśnieniem umożliwiającym rozpylenie proszku. Następnym krokiem jest przystąpienie do gaszenia pożaru, trzymając gaśnicę w pionie. Przechylenie jej do poziomu lub odwrócenie do góry nogami sprawi, że na zewnątrz wydostanie się tylko gaz.