contact

5 wskazówek, które pozwolą bez problemu wymienić szyby samochodowe 

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Wymiana szyby w samochodzie wydaje się trudnym zadaniem. Dla amatora na pewno może okazać się to skomplikowane, ponieważ wymaga użycia profesjonalnych narzędzi oraz właściwej techniki wypracowanej przez lata doświadczeń. Oprócz fachu w rękach należy wybrać produkt najlepszej jakości, aby z czasem nie doszło do ponownej konieczności wymiany elementu. Na co zwrócić uwagę oddając samochód do profesjonalnego warsztatu? Jaki jest koszt usługi polegający na wymianie szyby? 

 

Wymiana szyb w samochodzie – co warto wiedzieć?

Mało osób zdaje sobie sprawę, że szyby samochodowe pełnią bardzo ważną funkcję. Jest to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych karoserii, który ma za zadanie chronić ludzi podróżujących w pojeździe przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Prawidłowo zamontowana szyba jest gwarancją bezpieczeństwa podróżnych i pozwala bez problemu przejść okresowy przegląd techniczny, który należy podbijać co roku na stacji diagnostycznej. Jeśli osoba dokonująca przeglądu zauważy nawet najdrobniejsze pęknięcie, może wydać negatywną opinię o stanie technicznym pojazdu. To samo dotyczy kontroli policji, kiedy w jej trakcie okazuje się, że na którejś z szyb jest głęboka rysa lub tzw. ,,pajączek”. W takich sytuacjach stróże prawa mogą zatrzymać dowód rejestracyjny i zwrócić, dopiero gdy usterka zostanie usunięta. 

 

Czy wymiana szyby w samochodzie jest trudna? 

Samodzielna wymiana szyby w samochodzie może okazać się droższa niż usługa w profesjonalnym zakładzie. Mimo tego, że zadanie wydaje się mało skomplikowane, może sprawić sporo trudności, szczególnie w większych samochodach osobowych. Pierwszym i poważnym problemem jest usunięcie starej szyby oraz jej pozostałości w postaci kleju i innych uszczelniaczy. Do tego należy pozbyć się nagromadzonego przez lata brudu, który zalega w zakamarkach i szczelinach. Bez dokładnego wyczyszczenia nie ma sensu brać się za wstawianie nowego elementu, który po jednej zimie odpłaci się przeciekaniem oraz wilgocią w samochodzie. 

Problematyczne może okazać się jednak samo wyciągnięcie starej szyby w taki sposób, aby nie pękła bardziej i nie spowodowała poważnych uszkodzeń tapicerki czy deski rozdzielczej. Jest to trudne zadanie, ponieważ jeden gwałtowny ruch może spowodować, że tafla pokruszy się na drobne kawałki, które ciężko będzie usunąć z wnętrza samochodu. Wielu mechaników przez nieumiejętną obsługę narzędzi może doprowadzić do jeszcze większej szkody. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że przez niewłaściwy montaż dochodzi do nieszczelności oraz charakterystycznego świszczenia, co jest szczególnie uciążliwe podczas jazdy z dużą prędkością. Źle dopasowany element może być powodem rdzewienia karoserii, szczególnie podszybia narażonego na szkodliwe działanie korozji. Równie dużym problemem jest  prawidłowe funkcjonowanie systemu podgrzewania, co będzie ściśle związane z szybkością odparowywania szyby czołowej. Regulacja właściwej temperatury w kabinie może okazać się uciążliwa szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy okna w pojeździe parują. Przez niewłaściwe zamontowanie może dojść do pęknięcia tafli, która będzie nadawała się jedynie do ponownej wymiany. Należy pamiętać, że cała karoseria intensywnie pracuje podczas każdego manewru, dlatego też tak ważne jest właściwe zamocowanie elementu na swoim miejscu. Źle wykonany montaż może doprowadzić do dużych problemów związanych z właściwym uruchomieniem poduszki powietrznej w razie wypadku drogowego. 

 

Wymiana szyby w samochodzie krok po kroku 

Jeśli ktoś zastanawia się, jak wygląda wymiana szyb samochodowych, powinien zapoznać się ze szczegółową instrukcją znajdującą się poniżej. Wiedząc, jak wyglądają poszczególne etapy, właściciel pojazdu może ustrzec się przed oszustwami praktykowanymi przez nieuczciwych specjalistów. Poradnik pomoże w zrozumieniu tego, w jaki sposób ten proces ma przebiegać właściwie, bez ryzyka wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych efektów. 

• Etap 1 – przygotowanie: Pierwszy etap, do którego należy się solidnie przygotować, jest w zasadzie najważniejszy. Pracę trzeba zacząć od demontażu plastikowych listew wokół szyby, osłon, a także ramion wycieraczek. Korzystając z dobrej jakości sprzętu, można to zrobić w kilka minut bez większego wysiłku, jednak warto uważać, aby nie wyłamać jakiegoś elementu wykonanego z tworzywa sztucznego. Do usuwania listew i innych części idealnie nadadzą się plastikowe kliny montażowe wzmocnione włóknem szklanym. Dobrej jakości produkt jest bardzo trwały, a co najważniejsze nie powoduje powstawania rys na lakierze. Po demontażu listew należy usunąć ramiona wycieraczek, do czego pomocnym narzędziem okazuje się ściągacz dwuramienny. Jest to bardzo prosty w użyciu i praktyczny przedmiot, którego nie może zabraknąć w żadnym warsztacie. Oprócz tego należy pamiętać o ściągnięciu lusterka wstecznego, sensorów deszczu oraz kamery. Po demontażu wszystkich wyżej wymienionych elementów należy je odłożyć na bok w bezpieczne miejsce, aby nie uległy przypadkowemu uszkodzeniu. 

• Etap 2 – zabezpieczenie: Etap drugi, czyli wymiana przedniej szyby polegająca na zabezpieczeniu wszystkich innych elementów, które w trakcie procesu mogłyby ulec uszkodzeniu. Na samym początku trzeba dokładnie zabezpieczyć specjalną taśmą zbrojącą wszystkie części lakierowane, ponieważ przy użyciu narzędzia takiego, jak przebijak może dojść do przypadkowego zarysowania powierzchni. Od wewnątrz samochodu należy użyć grubej i mocnej osłony, którą trzeba położyć bezpośrednio na desce rozdzielczej, aby w razie niekontrolowanej sytuacji nie doszło do żadnego uszkodzenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli na kokpicie są inne materiały niż tworzywo sztuczne lub znajdują się ekrany dotykowe oraz inne wrażliwe elementy. Kiedy wszystko jest już odpowiednio zabezpieczone, można zacząć wyjmować szybę. 

• Etap 3 – wyjęcie szyby: W momencie, gdy etap przygotowania i zabezpieczenia jest wykonany, można przejść do wyjmowania szyby za pomocą specjalnego narzędzia. Należy umieścić je w jednym z dolnych rogów i przebić się przez starą warstwę kleju od wnętrza pojazdu do zewnątrz. Kiedy to się uda, trzeba delikatnie przeciągnąć sznur przeznaczony do wycinania szyb. Następnie należy go rozprowadzić wokół całej szyby i przywiązać do haka, który można przyczepić do konstrukcji karoserii blisko podszybia. W kolejnym kroku należy zamocować sznur tnący od wewnątrz bezpośrednio do narzędzia przeznaczonego do wycinania szyb. Urządzenie wytwarza próżnię, ułatwiając tym samym przymocowanie. Cały czas trzeba mieć na uwadze to, aby nie uszkodzić tapicerki oraz innych elementów. W momencie, gdy wszystko jest zabezpieczone, można użyć wkrętarki oraz jednego klina i powoli zwijać sznur powodując tym samym wycięcie szyby. Podczas tego procesu należy zmieniać położenie urządzenia do wycinania, aby uchronić taflę przed dużymi naprężeniami powodującymi niespodziewane pęknięcia.  

• Etap 4 – oczyszczanie: Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu wycinania szyby należy przystąpić do procesu czyszczenia miejsca mającego bezpośrednią styczność z taflą. Warto pamiętać, że prawidłowe usunięcie starego kleju jest gwarancją poprawnego montażu. Aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń warto użyć specjalnego skrobaka przeznaczonego właśnie do tego celu. Narzędzie ma wymienne ostrza, które są ścięte pod kątem 45 stopni tylko z jednej strony. Następnie trzeba przymierzyć nową szybę, aby sprawdzić, czy pasuje i we właściwy sposób ustawić jej pozycję. W miejsce, gdzie tafla będzie stykać się z karoserią, należy nakleić taśmę klejącą i dociąć we właściwy sposób, aby wiedzieć, jak dopasować do samochodu. Kolejny etap to montaż szyby samochodowej na kleju.  

• Etap 5 – osadzenie szyby: W tym etapie należy przygotować klej do uszczelek szyb samochodowych oraz specjalny podkład 4 w 1. Kiedy tafla jest już właściwie dopasowana do pojazdu, należy poświęcić czas na odtłuszczenie powierzchni oraz położenie podkładu zarówno na rant szyby, jak i na miejsce, gdzie będzie stykać się z karoserią. Produkt 4 w 1 to nic innego, jak aktywator, podkład, zabezpieczenie antykorozyjne, a także ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jeśli szyba będzie wklejana po dłuższym czasie niż według zaleceń na opakowaniu, należy powtórzyć cały proces. Takie postępowanie pozwala na odpowiednie zabezpieczenie powierzchni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz ewentualnym rozszczelnieniem. W momencie, gdy wszystko jest odpowiednio przygotowane, należy położyć warstwę kleju i ponownie dopasować nową szybę do miejsca, które wcześniej zostało oznaczone za pomocą taśmy klejącej. Warto pamiętać, że sposób klejenia ma ogromne znaczenie. Produkt trzeba nakładać, zaczynając od dolnej części szyby od jej środka, a całość zakończyć na niewielką zakładkę, aby mieć pewność, że klej dotarł do wszystkich zakamarków. Podczas montażu należy być bardzo ostrożnym, ponieważ łatwo o przypadkowe uderzenie powodujące pęknięcie materiału. Warto także wiedzieć, że wymiana szyby w aucie unieruchamia pojazd na minimum 24 godziny po zamontowaniu. Dopiero po upływie zalecanego czasu klej jest odpowiednio utwardzony i można śmiało jeździć bez obaw o przypadkowe rozszczelnienie. Po zakończonej wymianie pracownik zamontuje wszystkie zdemontowane wcześniej elementy na swoje miejsce. Mając nową szybę, warto zainwestować w nowe wycieraczki samochodowe, które lepiej będą sobie radzić ze zgarnianiem wody, co dodatkowo zwiększy komfort jazdy. 

Wymiana szyb samochodowych – cennik

Wydawać by się mogło, że wymiana szyby przedniej w samochodzie to bardzo kosztowna usługa. Okazuje się jednak, że jest to koszt wynoszący od 100 zł do 150 zł. Czas trwania takiej usługi jest bezpośrednio uzależniony od stanu, a także modelu danego pojazdu. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę czas potrzebny na wyschnięcie kleju oraz warunki atmosferyczne, które mają bezpośredni wpływ na to, w jakim czasie spoiwo się utwardzi. Zazwyczaj wymiana przedniej szyby trwa od godziny do nawet pięciu godzin. Zupełnie inaczej jest z tylną lub boczną taflą, którą montuje się szybko i tanio. Koszt wymiany szyby tylnej wynosi do 150 zł, a bocznej od 50 zł do 70 zł. Problematyczne może być jednak znalezienie odpowiedniego zamiennika pasującego do konkretnego pojazdu. Do tego należy doliczyć koszt zakupu nowego elementu, który w zależności od pojazdu może wynosić 250 zł lub ponad 1000 zł. Zupełnie inaczej jest w przypadku naprawy uszkodzonej tafli np. kamieniem. Koszt usunięcia jednego punktu waha się od 120 zł do 150 zł.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Jolanta

May 21, 2022 at 8:27 am

Proszę o informacje ile kosztuje tylna szyba do VW Touran 2003r szyba ciemnozzielona

Odpowiadać
Świat motoryzacji

May 24, 2022 at 5:44 am

Dzień dobry,

My znaleźliśmy taką szybę na Allegro za kwotę nieco ponad 700 PLN.

Pozdrawiamy,
Zespół SwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać