contact

Co kierowcy powinni wiedzieć o powolnym uchodzeniu powietrza z opon?

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Powolne uchodzenie powietrza z opon to problem wielu kierowców. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli osoba użytkująca samochód nie wie, z jakiego powodu ciśnienie regularnie spada. Jak się okazuje, istnieje kilka sytuacji, które mogą doprowadzić do powolnego spadku ciśnienia w ogumieniu. Co warto wiedzieć o tym zjawisku? 

Dlaczego ciśnienie z opon uchodzi? 

Powodów uchodzenia ciśnienia z opon może być kilka. Na samym początku warto sprawdzić, czy opona lub felga nie zostały uszkodzone podczas szybkiego wjechania na krawężnik, lub po najechaniu na dziurę w jezdni. Jeśli nie ma widocznego uszkodzenia, warto zobaczyć, czy opona nie ma wbitego gwoździa lub innego elementu powodującego rozszczelnienie. Należy przejrzeć ją dokładnie, zaczynając od zewnętrznej strony. Następnie powinno się sprawdzić czoło opony, a na samym końcu stronę wewnętrzną. Podczas sprawdzania pomocny może się okazać podnośnik samochodowy, dzięki któremu jedna strona pojazdu zostanie uniesiona. Wykonując ten zabieg, należy podłożyć pod przynajmniej dwa koła kawałki drewna lub specjalne podkładki zapobiegające przemieszczaniu się auta, które stoi na biegu jałowym oraz bez zaciągniętego hamulca ręcznego. 

 

Czy uszkodzona felga lub wentyl mogą powodować uchodzenie powietrza?

Nie każdy kierowca ma świadomość, że uchodzenie powietrza z opon może być spowodowane nie tylko wbitym ciałem obcym w gumę. Powodem nieszczelności jest także uszkodzona felga, która powoduje rozszczelnienie opony na rantach. Do uszkodzenia felgi może dojść podczas uderzenia. Z tego względu zaleca się, aby pokonywać wszelkie przeszkody z niską prędkością. Znacznie częściej na uszkodzenia narażone są felgi, na które są założone opony bez rantów ochronnych. Wówczas nawet najmniejsze otarcie o krawężnik może spowodować rysę lub uszczerbienie. Innym powodem uchodzenia powietrza z opon jest uszkodzenie wentyla. Nieszczelny wentyl powoduje, że ciśnienie z koła uchodzi bez żadnej oznaki. Jedynym rozwiązaniem takiego problemu jest wymiana wentyla na nowy. Wymiany można dokonać u wulkanizatora za około 10 – 20 zł. 

Co jaki czas należy kontrolować ciśnienie? 

Ciśnienie w ogumieniu należy kontrolować regularnie. Najbezpieczniej sprawdzać je minimum dwa razy w miesiącu oraz przed dłuższą podróżą. Do tego celu niezbędny będzie dobry kompresor do auta ze wskaźnikiem ciśnienia. Osoby, które mają w domu więcej niż jedno auto, powinny zakupić takie urządzenie, ponieważ jest to praktyczniejsze niż ciągła jazda na stację paliw lub do wulkanizatora. 

 

Czy samo napompowanie opony wystarczy, czy należy zmienić koło?

Wiele osób zastanawia się, czy w momencie uchodzenia powietrza z koła konieczna jest jego wymiana. Wszystko zależy od tego, czy ciśnienie spada w krótkim czasie, czy uchodzi powoli. Oczywiście bezpieczniej jest zmienić koło na zapasowe i pojechać z uszkodzonym do zakładu wulkanizacyjnego. Szczególnie jeśli auto będzie poruszać się po autostradzie czy drodze szybkiego ruchu. 

 

Czy istnieją systemy sygnalizujące o niskim ciśnieniu w oponie?

W większości nowych samochodów są wbudowane specjalne czujniki ciśnienia powietrza w oponach. Kierowca widzi aktualne pomiary na komputerze pokładowym wewnątrz pojazdu i ma stałą możliwość kontrolowania ciśnienia. Dodatkowo system ten ostrzega kierowcę o nagłym lub umiarkowanym stopniu zmniejszenia się ciśnienia w ogumieniu. Istnieje także możliwość dokupienia takiego zestawu do starszego pojazdu. Gotowe zestawy do montażu to koszt około 150 – 250 zł w zależności od ich rodzaju.  

Jakie są objawy złego eksploatowania ogumienia? 

Opony są jednymi z najbardziej narażonych elementów całego pojazdu, ponieważ mają stały i bezpośredni kontakt z podłożem. Nic dziwnego, że zaleca się ich wymianę co 5 lat. Opony to jeden z wielu elementów, na którym nie należy oszczędzać. Warto pamiętać, że to od nich zależy, jak szybko uda się wyhamować samochód przed przeszkodą. Ważne jest również to, aby odpowiednio dbać o opony. Często kierowcy ruszają agresywnie, ostro hamują lub pokonują zakręty z dużą prędkością. Takie praktyki znacznie skracają czas eksploatacji ogumienia. Nadmierne zużycie bieżnika po wewnętrznej i zewnętrznej stronie może być przyczyną niskiego ciśnienia lub nieprawidłowego ustawienia geometrii kół, którą należy skontrolować jeśli pojazd źle się prowadzi. Częste problemy ze zbieżnością kół mają samochody po naprawie zawieszenia oraz po najechaniu na przeszkodę znajdującą się na drodze. Źle ustawiona geometria może objawiać się także lekkim skręcaniem kierownicy, gdy samochód jedzie prosto. Większe zużycie bieżnika w części środkowej może natomiast świadczyć o zbyt dużej ilości powietrza w oponie.  

 

Czy stan zawieszenia wpływa na zużycie opon? 

Jak się okazuje, stan zawieszenia ma równie duży wpływ na zużycie opon co nieprawidłowe ciśnienie. Nieregularne zużycie bieżnika może być oznaką nieprawidłowej zbieżności kół lub niesprawnego zawieszenia. Poszarpane opony to oznaka zużytych amortyzatorów, które nieprawidłowo pracują i źle amortyzują nierówności. W takiej sytuacji, przed dokonaniem wymiany kompletu opon na nowe, warto najpierw sprawdzić stan zawieszenia.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ