contact

Wymiana filtra kabinowego 

Ostatnio aktualizowane: 10.12.24

 

Większość samochodów osobowych ma filtr kabinowy nazywany także przeciwpyłkowym. Jego nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ element ten odpowiada za oczyszczanie powietrza, jakie dostaje się do kabiny. Zaletą dobrej jakości produktu jest możliwość wychwycenia szkodliwych dla zdrowia substancji, które unoszą się bezpośrednio nad drogą. Co jaki czas należy kupić nowy filtr oraz jak wygląda jego wymiana? 

 

Co to jest filtr kabinowy? 

Filtr przeciwpyłkowy zwany także kabinowym to jeden z ważniejszych elementów eksploatacyjnych, o którym właściciele samochodów nagminnie zapominają. Nie ma on żadnego wpływu na pracę silnika, a jego zużycie może objawiać się nieprzyjemnym zapachem we wnętrzu samochodu lub mocno parującymi szybami. Zadanie filtra kabinowego w pojeździe jest jednak bardzo ważne dla zdrowia osób podróżujących wewnątrz. Czysty chroni kierowcę i pasażerów przed szkodliwym działaniem drobin gumy powstających w trakcie ścierania opon. W zależności od wybranego rodzaju usuwa także szkodliwe zanieczyszczenia, jakie unoszą się w powietrzu. Dobrej jakości produkt chroni kierowcę przed działaniem szkodliwych gazów powodujących szybsze zmęczenie oraz nieprzyjemny ból głowy. W konsekwencji typowe objawy mogą spowodować zmniejszenie koncentracji kierowcy, co jest bardzo niebezpieczne zarówno dla osób podróżujących autem, jak i innych uczestników ruchu. 

 

Jaki filtr kabinowy wybrać? 

♦ Filtr cząstek aktywnych: Klasyczny filtr kabinowy wykonany z dobrej jakości materiałów składa się z trzech warstw mających odmienną strukturę włókien. Zazwyczaj są to: Wstępna, środkowa oraz nośna. Poszczególne z nich wyłapują zanieczyszczenia innego rodzaju, aby chronić osoby podróżujące samochodem. Bariery, z jakich składa się filtr, chronią przed dostawaniem się do kabiny pyłków roślin, kurzu oraz sadzy. Do produkcji włókien filtrujących stosuje się najczęściej specjalne polipropylenowe włókniny, które bardzo dobrze radzą sobie z absorpcją zanieczyszczeń. Dobrej jakości materiały skutecznie pochłaniają nieprzyjemne zapachy oraz szkodliwe, trujące dla człowieka gazy. 

♦ Filtr kabinowy węglowy: Inny rodzaj filtrów kabinowych to modele z węglem aktywnym mogącym absorbować ciała stałe, a także zanieczyszczenia gazowe, takie jak: Związki azotu, siarki, ozonu czy węglowodorów. Zaletą produktu jest skuteczna walka z nieprzyjemnymi zapachami, które szczególnie w trakcie podróży mogą być bardzo kłopotliwe. Montaż filtra węglowego jest szczególnie zalecany osobom, które podróżują z dziećmi, alergikami, a także spędzają dużo czasu w korkach. Dobrej jakości produkt radzi sobie z absorpcją nieprzyjemnych zapachów oraz ogranicza ilość wilgoci znajdującej się w pojeździe. 

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

Regularna wymiana filtra kabinowego w samochodzie pozwala uchronić osoby podróżujące w pojeździe przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń pochodzących z powietrza. Ochrona będzie jednak skuteczna wyłącznie wtedy, gdy wszystkie warstwy będą czyste. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu powinien zadbać o to, aby filtr przeciwpyłkowy był regularnie wymieniany. Co ile wymieniać filtr kabinowy? Producenci zalecają, aby wymianę przeprowadzać co 15 tysięcy kilometrów lub co roku. Według serwisu dobrej jakości produkt powinien wytrzymać do 30 tysięcy kilometrów. Coraz więcej osób jednak skłania się do dolnej granicy i wymienia ten element co 15 tysięcy kilometrów. Jeśli ktoś nie jest przekonany, co do prawidłowego działania filtra kabinowego, powinien wykonywać regularne przeglądy, co pół roku, aby skontrolować jego stan. W ten sposób można zauważyć czy jest on brudny i wymaga wymiany, czy da się  jeszcze bezpiecznie jeździć. Jeśli filtr jest czysty i zalegają w nim niewielkie zabrudzenia, można spróbować oczyścić go w bardzo prosty sposób. Do tego zadania niezbędny będzie kompresor samochodowy z odpowiednią dyszą, co pomoże usunąć zanieczyszczenia powstałe w trakcie użytkowania. 

 

Jak wymienić filtr kabinowy? 

Wymiana zużytego filtra przeciwpyłowego jest znacznie łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać. W większości samochodów umiejscowienie tego elementu jest wręcz oczywiste, a jego zamontowanie banalne. Zazwyczaj producenci filtrów dołączają do swojego produktu czytelną instrukcję obsługi, gdzie jest napisane, w jaki sposób należy wymienić element i jak zamontować nową część, aby cały proces przebiegł poprawnie. Niejednokrotnie zdarza się, że producent podaje listę lokalizacji filtra kabinowego w konkretnym modelu samochodu, co zdecydowanie ułatwia pracę. Oprócz tego można odszukać w Internecie pełną instrukcję wymiany oraz cenne wskazówki, na jakie należy zwracać uwagę, wymieniając element. W wielu pojazdach stary filtr wyjmuje się, odpinając kilka spinek lub wysuwając wkład ze specjalnej kasety. 

 

Gdzie jest filtr kabinowy? 

Filtr kabinowy jest ukryty w kilku lokalizacjach w samochodzie. Zazwyczaj znajduje się on w przedniej części pojazdu, co zdecydowanie ułatwia poszukiwania. W wielu niemieckich markach, takich jak Audi, BMW, Opel, Mercedes czy Volkswagen filtr kabinowy znajduje się pod przednią szybą. Aby się do niego dostać, należy delikatnie rozpiąć łączniki osłonek oraz obudowę, która chroni przed dostawaniem się wody do środka. Należy uważać, aby podczas tego zabiegu nie uszkodzić plastików, ponieważ przez nieszczelność będzie dostawała się wilgoć, powodując gnicie. Bardzo często filtr przeciwpyłkowy znajduje się w okolicach schowka pasażera. Jest on wsunięty w kasetę, którą należy znaleźć, delikatnie otworzyć i wysunąć wkład. W niektórych samochodach niezbędne może okazać się rozmontowanie schowka, co może utrudnić i wydłużyć wymianę.

W takiej sytuacji, jeśli ktoś nie jest pewny, czy poradzi sobie z wymianą, powinien zdecydować się na wizytę u mechanika, który bez problemów da radę to zrobić. Jeśli wymiana filtra nie wymaga skomplikowanych zabiegów jak demontaż schowka, należy jedynie odnaleźć kasetę i uchylić zaczepy. Przy montażu nowego wkładu trzeba jednak sprawdzić, w jakiej pozycji ma się znajdować nowy filtr kabinowy. Na każdym jest strzałka informująca o prawidłowym montażu. Ostatnią opcją, z jaką można się spotkać, decydując na samodzielną wymianę to okolice pedału gazu. W tej lokalizacji filtr kabinowy znajduje się m.in. w Fordach. Wymiana elementu wymaga jednak odkręcenia pedału gazu za pomocą właściwego klucza oraz odłączenia przewodów łączących z przepustnicą. Podczas wypinania kabli należy wyłączyć zapłon w samochodzie, aby komputer nie odczytał tego jako błąd i nie powodował zakłóceń w pracy elektroniki. Po demontażu wszystkich elementów łatwiej będzie dostać się do konsoli środkowej, gdzie zazwyczaj jest umiejscowiony filtr kabiny. 

 

Gdzie znajdują się filtry w popularnych samochodach? 

Odnalezienie filtra kabinowego we własnym samochodzie nie jest trudne dla osoby, która wie, czego szuka. Pozostali mogą skorzystać z podpowiedzi w instrukcji pojazdu lub w Internecie. W jakim miejscu jest zlokalizowany filtr w samochodach: Volkswagen Passat B5, Ford Focus MK2, Renault Megane 3, Peugeot 407, a także Nissan Qashqai? 

♦ Filtr kabinowy Volkswagen Passat B5: Właściciele popularnych Volkswagenów Passatów B5 produkowanych w latach 1996-2005 nie muszą martwić się o konieczność demontażu połowy samochodu, aby wymienić filtr. Wystarczy jedynie otworzyć maskę i zlokalizować plastikową osłonę w podszybiu, która znajduje się z lewej strony. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie uszczelki znajdującej się wzdłuż maskownicy podszybia, co pozwala na łatwy dostęp do kasety. Po wyjęciu plastikowego zabezpieczenia należy delikatnie wyjąć filtr, a przed włożeniem nowego dokładnie wyczyścić kasetę, aby w jej wnętrzu nie zalegały pozostałości kurzu czy liści. Wkładając nowy element, warto upewnić się, że strzałka na filtrze jest skierowana do dołu. Po włożeniu na miejsce należy założyć osłony i gotowe. 

♦ Wymiana filtra kabinowego Ford Focus MK2: Osoby posiadające Forda Focusa MK2 mają odrobinę utrudnione zadanie, aby dostać się do kasety z filtrem. Znajduje się ona w konsoli środkowej tuż obok pedałów. Aby wymiana była możliwa, należy odkręcić pedał gazu, który przymocowany jest na 3 śrubach, a następnie odłączyć przewody od przepustnicy. Kolejny etap to odkręcenie zaślepek oraz delikatne podważenie obudowy. Filtr kabinowy należy delikatnie usunąć, a w jego miejsce zamontować nowy. Niestety brak miejsca w okolicy pedałów powoduje, że konieczne jest jego lekkie zgięcie, dlatego też należy uważać, aby nie doszło do uszkodzenia. Po zamontowaniu nowej części trzeba poskładać wszystkie elementy oraz dokładnie przykręcić pedał gazu na swoje miejsce. 

♦ Wymiana filtra kabinowego Renault Megane 3: Samochody osobowe Renault Megane 3 produkowane w latach 2008-2015 mają filtr kabiny zlokalizowany za schowkiem na miejscu pasażera. Aby dostać się do elementu, należy zdemontować osłonę tunelu oraz zaślepkę filtra. Następnym krokiem jest odkręcenie obudowy, która jest przymocowana za pomocą dwóch śrub typu torx.  Po odkręceniu i wyjęciu starego filtra należy włożyć nowy i poskładać wszystkie zdemontowane części. 

♦ Wymiana filtra kabinowego Peugeot 407: Filtr kabinowy w Peugeocie 407 znajduje się bezpośrednio nad pedałami pod plastikową osłoną, którą należy delikatnie zdemontować. Następnie należy zlokalizować plastikową pokrywę, unieść oraz wyciągnąć stary filtr. Przed montażem nowego warto sprawdzić, czy w środku nie zalega kurz. Po wyczyszczeniu można przystąpić do instalacji nowego filtra. Kiedy ten będzie już na właściwym miejscu, należy poskładać wszystkie części i przymocować osłonę. 

♦ Wymiana filtra kabinowego Nissan Qashqai: Demontaż filtra kabinowego w Nissanie Qashqai może być skomplikowany dla osoby, która robi to pierwszy raz. Element jest usytuowany w miejscu o trudnej dostępności. Filtr przeciwpyłkowy znajduje się w tunelu środkowym obok pedału gazu pod plastikową maskownicą. Aby ją zdemontować, należy delikatnie podważyć zatrzaski, a następnie odchylić pionową klapkę, która jest przymocowana za pomocą zaczepu u dołu. Po wyciągnięciu klapki trzeba delikatnie wyciągnąć filtr z komory co może sprawiać trudność ze względu na brak miejsca. Następnie należy umieścić nową część, ściskając ją i wyginając z umiarem ze względu na brak wolnej przestrzeni. 

 

Filtr kabinowy – cena

Zakup nowego filtra kabinowego nie jest dużym wydatkiem, jednak jego cena jest bezpośrednio uzależniona od tego, do jakiego modelu samochodu jest przystosowany. Wymienny element jest dostępny w różnych kształtach, grubościach oraz wielkościach, co uniemożliwia zrobienie jednego uniwersalnego produktu, który będzie pasował do wszystkich aut. Z tego względu poszukując dobrej jakości filtra przeciwpyłowego, warto sprawdzić ceny w kilku miejscach, aby kupić najtaniej. Oprócz tego warto zdecydować się na wariant z węglem aktywnym, który jest nieco droższy, jednak o wiele lepszy. Najtańszy model dostępny w sprzedaży to wydatek od 15 zł. Za wersję z węglem aktywnym właściciel pojazdu musi zapłacić od 45 zł wzwyż. Najdroższe filtry kosztują do 200 zł za sztukę. Do kosztów zakupu samego elementu należy doliczyć od 50 do 100 zł za wymianę w profesjonalnym warsztacie. Decydując się na samodzielną pracę, można więc sporo zaoszczędzić.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ