contact

8 wskazówek, jak wyprać tapicerkę samochodową 

Ostatnio aktualizowane: 17.06.24

 

Czyszczenie tapicerki samochodowej domowymi sposobami może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli plamy na siedzeniach czy podsufitce nie są bardzo widoczne i będą łatwe do usunięcia. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju preparaty, które są skuteczne i pomogą pozbyć się zabrudzeń. Jednak w przypadku większych plam konieczna może okazać się wizyta u specjalisty mającego profesjonalny sprzęt oraz wysokiej jakości chemie do czyszczenia. 

Tapicerka w aucie jest pewnego rodzaju wizytówką i świadczy o tym, czy właściciel samochodu dba o swój pojazd, czy traktuje go wyłącznie jako narzędzie pracy. Niektórzy uważają nawet, że po takich detalach, jak czystość foteli, dywaników czy innych elementów wyposażenia można rozpoznać, jakim ktoś jest człowiekiem, ponieważ brak poszanowania swoich rzeczy przekłada się na brak szacunku do czyjegoś mienia. Samochody, które mają brudne wnętrze, są także mniej atrakcyjne dla nowego nabywcy, ponieważ większość osób, szczególnie kobiet zwraca uwagę na stan tapicerki. Aby każdy mógł czuć się w swoim samochodzie dobrze, powinien dbać o jego czystość nie tylko z zewnątrz. Regularne odkurzanie podłogi, dywaników, foteli oraz innych elementów sprawia, że o wiele przyjemniej jest wsiąść i jechać nawet w krótką podróż. Niestety, bardzo często właściciele aut zapominają o tym, że w samochodzie też się brudzi, tak samo, jak w domu. Bez odkurzania, czyszczenia i ścierania kurzu nie ma mowy o tym, aby utrzymać pojazd w czystości. Wiele osób nie ma świadomości, jakich preparatów używać, żeby odpowiednio zadbać o wnętrze, dotyczy to szczególnie tapicerki skórzanej wymagającej specjalnych środków, które będą delikatne dla materiału.

 

Czyszczenie tapicerki samochodowej – o czym warto pamiętać? 

Decydując się na pranie tapicerki samochodowej domowymi sposobami, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Na początku należy mierzyć siły na zamiary. Co to oznacza? Trzeba pamiętać, że nie wszystkie zabrudzenia da się usunąć tradycyjnymi sposobami, ponieważ niektóre wymagają użycia specjalistycznej chemii o wysokiej skuteczności działania. Cały proces czyszczenia w domu wymaga dużo czasu, zaangażowania oraz precyzji. Bardzo często podczas manualnego mycia powstają zacieki, które mogą być problematyczne w usunięciu. W przypadku dużych zabrudzeń domowe sposoby są mało skuteczne, wręcz można jeszcze bardziej doprowadzić do roztarcia brudu, który wsiąknie w fotel. Podczas prania foteli należy pamiętać o tym, że nie wolno za bardzo moczyć siedzeń. Dotyczy to szczególnie nowszych samochodów, a także modeli wyposażonych w zaawansowaną elektronikę. Zarówno w fotelu kierowcy, jak i pasażera są umieszczone specjalne maty, które współpracują z systemami bezpieczeństwa w pojeździe. Oprócz tego, pod fotelami znajdują się różnego rodzaju przewody, a w niektórych modelach wbudowane ogrzewanie. Warto także pamiętać, że zalanie tapicerki dużą ilością wody może spowodować pojawienie się wilgoci, co będzie wyczuwalne zaraz po wejściu do samochodu. Z tego powodu może dochodzić do korozji metalowych elementów znajdujących się we wnętrzu oraz do uporczywego parowania szyb spowodowanego zawilgoceniem. 

Pranie tapicerki samochodowej domowym sposobem

Przed oddaniem samochodu do firmy zajmującej się profesjonalnym praniem tapicerki samochodowej, warto wypróbować wszystkie dostępne metody, które pozwolą usunąć drobne zanieczyszczenia. Jak wyprać tapicerkę samochodową domowym sposobem, aby efekt był zadowalający? 

♦ Soda oczyszczona: Każda gospodyni wie, że soda oczyszczona to bardzo dobry sposób, aby pozbyć się wielu zanieczyszczeń. Dodawana do prania białych tekstyliów, pościeli czy firan sprawia, że materiał jest śnieżnobiały, a wszystkie smugi i szarości są usunięte. Substancja wykorzystywana w kuchni jest znana z tego, że redukuje kwaśny odczyn, dlatego też jest tak dobra. Wiele preparatów przeznaczonych typowo do prania tapicerki nie jest na tyle skuteczne, aby usunąć zabrudzenia. Oprócz tego soda oczyszczona jest o wiele tańsza w porównaniu nawet do zwykłego proszku do prania, nie mówiąc już o profesjonalnych kosmetykach samochodowych. Jedna paczka kosztuje od 2 zł do 4 zł w zależności od sklepu i wystarcza na wyczyszczenie jednego lub dwóch foteli. Warto wiedzieć, że soda oczyszczona jest delikatna dla materiału, co dodatkowo przemawia za jej wyborem. Nadaje się do wielu różnych, delikatnych powierzchni, takich jak np. zamsz. Czyszczenie siedzeń w samochodzie za pomocą sody jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. W wielu przypadkach pomoże już samo rozsypanie białego proszku na materiał, pozostawienie na kilka godzin, a następnie dokładne odkurzenie powierzchni. W celu uzyskania lepszego efektu dobrze jest spryskać fotele czystą wodą z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Sposób ten pozwoli dodatkowo zdezynfekować materiał oraz pozbyć się bakterii i roztoczy. 

♦ Domowy płyn do prania skórzanej tapicerki samochodowej: Innym, równie skutecznym sposobem, który pozwoli pozbyć się brudu, jest przygotowanie roztworu z wody i octu. Ten sposób idealnie nadaje się do wyczyszczenia skórzanej tapicerki, ponieważ nie powoduje brzydkich odbarwień, ani nie niszczy materiału. Prace należy zacząć od dokładnego odkurzenia wszystkich zakamarków, aby usunąć kurz oraz zalegający brud. Do przygotowania domowego płynu do czyszczenia tapicerki skórzanej potrzeba pół szklanki octu wymieszać z litrem wody. Zrobiony płyn należy nanieść na czystą, bawełnianą szmatkę, a następnie przetrzeć fotele, boczki oraz inne elementy wykonane ze skóry. Kiedy tapicerka wyschnie, można dodatkowo zastosować olejek eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego, który trzeba nanieść w taki sam sposób, jak roztwór z octem. 

♦ Domowe środki do czyszczenia tapicerki samochodowej – kwasek cytrynowy: Okazuje się, że kwasek cytrynowy oprócz tego, że działa na kamień w czajniku lub ekspresie sprawdzi się także do usuwania zanieczyszczeń z elementów materiałowych. Jest skuteczny w pozbywaniu się zabrudzeń z części metalowych oraz pomaga zmyć rdzawy nalot. Aby przygotować domowy środek do czyszczenia tapicerki oraz innych elementów wystarczy wymieszać niewielką ilość kwasku cytrynowego w wodzie i dodać np. płyn do prania lub do mycia naczyń. Tak przygotowany roztwór należy rozprowadzić po tapicerce i czyścić przy pomocy gąbki. Stosowanie mikstury z dodatkiem kwasku cytrynowego może jednak spowodować powstanie jasnych plam na ciemnym obiciu, dlatego też czynność najpierw należy wykonać w niewidocznym miejscu. Po wypraniu tapicerki warto pozostawić auto z otwartymi oknami, aby resztki wody mogły wyparować, a siedziska wyschnąć. 

♦ Płyn do prania tkanin lub do mycia naczyń: Równie skutecznym sposobem, który pozwoli pozbyć się brudu z wnętrza samochodu, jest zastosowanie roztworu wody i płynu do prania tkanin lub mycia naczyń. Do miski albo wiadra należy wlać dużo preparatu, aby wytworzyła się piana, którą następnie trzeba nabrać na szczotkę z miękkim włosiem i wyprać ręcznie tapicerkę. Stosując płyn do naczyń można mieć pewność, że poradzi sobie z usunięciem tłustych plam po jedzeniu. Kiedy całe siedziska oraz pozostałe elementy będą czyste, należy delikatnie przetrzeć tapicerkę wilgotną szmatką z bawełny, aby usunąć nadmiar piany i płynu. 

♦ Myjka parowa: Wiele osób zapomina, że skuteczną metodą pozwalającą na wyczyszczenie tapicerki jest użycie pary wodnej. Dobrym rozwiązaniem jest zakup myjki parowej, która pozwala szybko pozbyć się brzydkich zapachów, a co najważniejsze skutecznie zdezynfekować powierzchnie. Warto jednak przed użyciem przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, aby uniknąć uszkodzenia materiału. Przede wszystkim trzeba być świadomym, że stosowanie myjki parowej na elementach wykonanych ze skóry lub skóropodobnych spowoduje zniszczenie tkaniny, dlatego też urządzenie najlepiej sprawdzi się w przypadku syntetyków.  

 

Pranie tapicerek samochodowych – jakie są inne metody? 

Do wyczyszczenia brudnej tapicerki samochodowej sprawdzą się także inne, doskonale znane metody. Właściciele aut z wnętrzem wykonanym z materiałów syntetycznych mogą skorzystać z ogólnodostępnych sposobów, takich jak pranie za pomocą odkurzacza piorącego lub pianki do czyszczenia. 

♦ Pianka do czyszczenia tapicerki samochodowej: Stosowanie pianki do usuwania zabrudzeń na tapicerce samochodowej jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w bardzo prosty sposób można pozbyć się brudu. Aplikacja produktu jest prosta, wystarczy wstrząsnąć opakowaniem, a następnie nanieść preparat na siedzisko, oparcie, podłogę czy podsufitkę. Pianę znajdującą się na materiale trzeba wetrzeć za pomocą szczotki z miękkim włosiem, a następnie wytrzeć suchą szmatką. Niektóre produkty nadają się także do wciągnięcia przez odkurzacz, jednak należy zapoznać się z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. 

♦ Pranie tapicerki samochodowej odkurzaczem piorącym: Stosowanie odkurzacza piorącego do czyszczenia tapicerki samochodowej wymaga czasu oraz odpowiedniego przygotowania. Przed przystąpieniem do prania należy dokładnie odkurzyć wnętrze, a następnie większe zabrudzenia usunąć za pomocą szczoteczki z wybranym preparatem. Aby wyprać tapicerkę, trzeba dokładnie przykładać dyszę od odkurzacza piorącego i zebrać brud, który udało się przetrzeć szczotką. Po wyczyszczeniu całego wnętrza warto pozostawić auto otwarte na kilka godzin, aby wiatr i promienie słoneczne wysuszyły mokry materiał. 

 

Pranie tapicerki samochodowej – przykładowy cennik

Wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej w profesjonalnym zakładzie. Fakt faktem, że cena za poszczególne usługi może być wysoka, jednak efekt, jaki uzyska się po oddaniu pojazdu w ręce fachowca, spowoduje, że właściciel auta będzie zadowolony i nie będzie żałował pieniędzy poświęconych na usługę. Aby wnętrze samochodu na dłużej pozostało czyste, warto zainwestować w dobrej jakości pokrowce samochodowe, które po nałożeniu chronią tapicerkę przed zabrudzeniami. W ten sposób można uchronić fotele przed szybką, ponowną wizytą w zakładzie specjalizującym się w praniu. Mimo tego, co jakiś czas warto skorzystać z oferty specjalisty i odświeżyć wnętrze, aby autem podróżowało się bardziej komfortowo. 

Osoby, które nie mają czasu, aby zabrać się za pranie tapicerki domowymi sposobami, mogą skorzystać z profesjonalnej usługi wyspecjalizowanej firmy stosującej wysokiej jakości chemię i kosmetyki. Zanim jednak właściciel pojazdu zdecyduje się oddać samochód w ręce profesjonalnego zakładu, powinien wiedzieć, jaki jest orientacyjny koszt za taką usługę. Oczywiście wszystkie ceny są uzależnione od stopnia zabrudzenia oraz od wielkości samochodu.  

Pranie tapicerki samochodowej – cena:

czyszczenie jednego przedniego siedzenia – od 30 do 60 zł 

pranie całej tylnej kanapy – od 40 do 90 zł 

czyszczenie tapicerki na drzwiach – od 30 do 60 zł 

pranie podsufitki – od 50 do 150 zł 

pranie wykładziny znajdującej się w bagażniku – od 50 do 90 zł 

czyszczenie podłogi – od 80 do 150 zł

pranie dywaników – od 40 do 90 zł 

dodatkowe usługi, takie jak np. usuwanie sierści – od 20 do 50 zł 

kompleksowe czyszczenie całego wnętrza auta – od 180 do 600 zł 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ