contact

7 faktów o przejściach dla pieszych, które musisz znać

Ostatnio aktualizowane: 26.05.24

 

Przechodzenie przez jezdnię w miejscu do tego przeznaczonym, czyli przez przejście dla pieszych mogłoby się wydawać czynnością, którą każdy z nas codziennie wykonuje bez większych problemów. Okazuje się jednak, że wiele osób korzysta z tego udogodnienia w niewłaściwy sposób, powodując tym samym niebezpieczne sytuacje, które mogą skończyć się wypadkiem oraz poważnymi konsekwencjami. Jakie zasady obowiązują pieszych i kierowców podczas poruszania się po ulicach? 

Przejście dla pieszych – definicja 

Co to jest przejście dla pieszych, wie każdy. Kiedy zapyta się przypadkową osobę, jak wygląda miejsce wyznaczone do przechodzenia ludzi na drugą stronę jezdni, powie, że jest to „zebra” namalowana na drodze. Według definicji przejście dla pieszych to powierzchnia jezdni, torowiska lub drogi przeznaczonej dla rowerzystów, która jest przeznaczona do przechodzenia przez pieszych. Miejsce to jest oznaczone specjalnymi znakami drogowymi takimi jak: Pionowy znak informacyjny D-6 oraz poziomym P-10. Według obowiązujących przepisów kierowca, który zbliża się do pasów, jest zmuszony zmniejszyć prędkość. W momencie, gdy pieszy chce przekroczyć jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym, osoba kierująca pojazdem musi się zatrzymać i ustąpić pierwszeństwa. 

Przejście dla pieszych – jakie warunki muszą zostać spełnione?

Projektowanie przejścia dla pieszych wcale nie jest łatwym zadaniem, ponieważ aby mogło powstać, niezbędne jest spełnienie kilku kryteriów oraz właściwe oznakowanie miejsca. Przede wszystkim przejście powinno być zlokalizowane niedaleko skrzyżowania, gdzie występuje ruch pieszych, blisko przystanków autobusowych, w niedalekiej odległości od szkół, dużych firm oraz innych budynków użyteczności publicznej, gdzie występuje duży ruch osób poruszających się pieszo. Oprócz tego powinno być zlokalizowane w miejscu, gdzie jest zabudowa o charakterze mieszkalnej po obu stronach drogi oraz wszędzie, gdzie wymagane jest zachowanie ciągłości komunikacyjnej. Aby przejście dla pieszych spełniało odpowiednie warunki, musi być doprowadzony chodnik umożliwiający swobodne poruszanie się. Dodatkowo muszą być spełnione warunki dotyczące ogrodzenia łańcuchowego w przypadku zaistniałej konieczności (szkoły, przedszkola), a także specjalnie wytyczone miejsca umożliwiające bezpieczne przeczekanie na możliwość przekroczenia jezdni. 

W przypadku projektowania przejścia dla pieszych należy także zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca, w którym ma ono powstać. Pieszy musi być widoczny dla nadjeżdżających samochodów w szczególności po zmroku oraz w warunkach ograniczonej widoczności. W celu oświetlenia należy zastosować znak przejście dla pieszych D-6 wraz z pulsującymi punktami świetlnymi informującymi o możliwości wtargnięcia pieszego. Znak powinien znajdować się nad pasami i być skierowany w obu kierunkach. Oświetlenie drogowe w rejonie przejścia musi być w obu kierunkach na długości do 50 metrów. Znaki drogowe sygnalizujące przejście dla pieszych to również oznaczenia poziome w postaci pasów (znak P-10) oraz linii P-4. W ten sposób oznaczenia widoczne są dla kierujących pojazdami osobowymi i ciężarowymi, co sprawia, że ryzyko niezauważenia człowieka jest stosunkowo niewielkie.  

Przejście dla pieszych – wymiary 

Prawidłowe wymiary przejścia dla pieszych są określone w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku. Paragraf 127 jasno wskazuje na to, że:

  •  „Szerokość przejścia dla pieszych w poziomie jezdni nie powinna być mniejsza niż 4,0 m”.  
  • „Szerokość bezkolizyjnego przejścia dla pieszych nie powinna być mniejsza niż:

1) 3,0 m, w przypadku gdy jest to przejście nadziemne;

2) 4,5 m, wówczas gdy jest to przejście podziemne”.

 

Przejście dla pieszych z wysepką

Wiele osób po zmianie przepisów ma problem z prawidłową interpretacją tego, w jaki sposób powinni zachować się, gdy przejście dla pieszych jest podzielone wysepką zwaną także azylem. Wielu pieszych traktuje bowiem wolną przestrzeń między jezdniami jako całość i nie zwraca uwagi na jadące samochody, sądząc, że ma pierwszeństwo. Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji pieszy ma do czynienia z dwoma osobnymi przejściami dla pieszych, co oznacza, że musi zachować odpowiednią ostrożność i rozejrzeć się czy zarówno z lewej, jak i prawej strony nie jedzie żaden pojazd. Przykładowo, jeśli kierowca jadący prawym pasem widzi, że z lewej strony na przejście wchodzi pieszy, nie musi się od razu zatrzymywać i ustępować pierwszeństwa. Dopiero w momencie, gdy osoba korzystająca z przejścia znajdzie się na wyspie i będzie chciała znaleźć się na prawej stronie jezdni, wówczas kierowca musi się zatrzymać. Pomimo błędnej interpretacji zmian, jakie zachodzą w przepisach ruchu drogowego wielu kierowców zapobiegawczo woli zatrzymać się przed dwuetapowym przejściem, aby nie doszło do niejasnej sytuacji, która powoduje niebezpieczeństwo lub karę finansową w postaci mandatu nałożonego na osobę kierującą pojazdem. 

Aktywne przejście dla pieszych 

Właściwe zapewnienie bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego jest bardzo ważne. Nic więc dziwnego, że powstają coraz to nowe rozwiązania mające na celu ochronę życia i zdrowia osób korzystających m.in. z przejść dla pieszych. Aby zapewnić odpowiednie warunki i bezpieczeństwo coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne technologie takie jak aktywne przejścia dla pieszych. Tego typu rozwiązanie działa na zasadzie inteligentnej technologii, co oznacza, że system aktywuje się jedynie wtedy, gdy człowiek zbliża się do drogi. Zebra jest wyposażona w bardzo czułe czujniki ruchu, system antypoślizgowy ASE, aktywne punktowe elementy odblaskowe oraz znak drogowy D-6 wyposażony w lampę ostrzegawczą. Według danych miejsca, w których znalazły się aktywne przejścia dla pieszych notują spadek liczby wypadków oraz zmniejszenie czasu oczekiwania na przejście na drugą stronę ulicy. 

 

Kodeks drogowy – przejście dla pieszych 

Po wielu zmianach, jakie zaszły w przypadku konieczności ustąpienia pierwszeństwa pieszym znajdującym się przy przejściu osoba kierująca samochodem musi zatrzymać się i przepuścić pieszego. Kodeks drogowy dział II. Ruch drogowy rozdział II określają, jak powinna zachować się osoba poruszająca pieszo. Według artykułu 13 pieszy musi zachować szczególną ostrożność przechodząc zarówno przez jezdnię, jak i czynne torowisko. Zobligowany jest także do skorzystania z najbliższego przejścia dla pieszych, gdzie może bezpiecznie przejść na drugą stronę korzystając z pierwszeństwa przed nadjeżdżającymi pojazdami. Możliwość przejścia przez jezdnię w miejscu, gdzie nie ma wyznaczonych pasów jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy najbliższe przejście dla pieszych znajduje się w odległości powyżej 100 metrów. Należy jednak pamiętać, że przechodzenie poza przejściem jest dozwolone jedynie w sytuacji, gdy jest to całkowicie bezpieczne i nie występuje możliwość spowodowania zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Osoba próbująca przedostać się na drugą stronę musi ustąpić pierwszeństwa oraz przejść prostopadle do osi jezdni najszybciej jak jest to możliwe. Warto wiedzieć, że przechodzenie w miejscu, gdzie w niewielkiej odległości znajduje się tunel lub przejście naziemne jest zabronione. Pieszy ma obowiązek skorzystać z wyznaczonej drogi. Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności w miejscu, gdzie wyznaczona jest droga dwujezdniowa z torowiskiem. W takiej sytuacji osoba poruszająca się pieszo musi podejść do najbliższego przejścia, aby nie stwarzać zagrożenia głównie ze względu na czynne tory, po których regularnie poruszają się tramwaje.  

Artykuł 14 zamieszczony w kodeksie drogowym zawiera informacje dotyczące niedozwolonych zachowań osób poruszających się pieszo po drogach. Surowo zabrania się wchodzenia na jezdnię bez wcześniejszego sprawdzenia, czy żaden pojazd nie porusza się po drodze. Wchodzenie bezpośrednio pod nadjeżdżające auto, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności jest surowo karane. Osoby, które przechodzą przez jezdnię lub przez przejście dla pieszych są zobowiązane zrobić to szybko, bez zatrzymywania się bez potrzeby, aby zminimalizować ryzyko potrącenia przez tramwaj lub jadący pojazd. Pomimo nakazu szybkiego poruszania nie wolno jednak przebiec przez pasy, ponieważ wówczas pieszy mógłby zostać niezauważony. Przemieszczając się zarówno po jezdni, jak i po chodniku należy zachować szczególną ostrożność, aby nie doszło do wypadku.

 

Pierwszeństwo pieszych – jak uniknąć niebezpiecznej sytuacji? 

Każdy kierujący niejednokrotnie spotkał się z sytuacją wtargnięcia pieszego na przejście bez wcześniejszego sprawdzenia, czy nic nie zagraża życiu i zdrowiu. Mimo tego, że od kilku lat obowiązują przepisy związane z koniecznością ustąpienia pierwszeństwa osobie stojącej przy pasach, należy zachować zdrowy rozsądek i odpowiednio ocenić sytuację. Niejednokrotnie zdarzają się momenty, kiedy pieszy bez większego zastanowienia wchodzi na jezdnię, a jadący samochód ledwo daje radę zahamować lub ominąć pieszego. Ludzie poruszający się po drodze powinni zdawać sobie sprawę z tego, że auto mimo wyposażenia w dobrej jakości hamulce oraz opony nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu zaraz po wciśnięciu pedału hamulca przez kierowcę.

Podawanie na ogumieniu drogi hamowania pojazdu powinno zwrócić uwagę pieszych na ewentualne zagrożenie związane z potrąceniem przez samochód. O ile kierowcy pojazdu nic się nie stanie to pieszy, który nie jest w żaden sposób chroniony, może z takiej sytuacji nie wyjść bez szwanku na zdrowiu. Aby ograniczyć niebezpieczne sytuacje na drodze, każdy kierowca powinien jak najlepiej dbać o swój samochód. Przede wszystkim należy pilnować stanu ogumienia oraz jakości samej mieszanki. Dotyczy to szczególnie opon zimowych, które z biegiem czasu tracą właściwości mimo optymalnego zużycia bieżnika. Równie ważne jest regularne sprawdzanie stanu hamulców – tarcz oraz klocków, co pomoże znacznie lepiej spowolnić auto w razie niebezpieczeństwa. W okresie jesienno-zimowym należy zadbać także o wycieraczki samochodowe oraz dobrej jakości żarówki. W ten sposób osoba kierująca autem będzie miała zapewnioną lepszą widoczność i możliwość szybszej reakcji na ewentualne zagrożenie. Regularna kontrola wszystkich elementów wyposażenia oraz systemów wspomagania kierowcy na stacji diagnostycznej może okazać się dobrym rozwiązaniem, które pomoże zadbać zarówno o bezpieczeństwo kierowcy, jak i pieszego. 

 

 

Dodaj komentarz

19 KOMENTARZ

Andrzej

June 4, 2023 at 7:25 am

Witam,
Proszę o komentarz: ….zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 2003 roku ( w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach), na każdym przejściu dla pieszych musi występować znak D-6 (punkt 5.2.5.3 “Zasady stosowania znaku D-6). Sam znak P-10 szeroko stosowany beż znaku pionowego nie oznacza przejścia dla pieszych. Znak P-10 jest tylko uzupełnieniem znaków D-6…….
Na ścieżkach rowerowych widzę znaki poziome P-10 ale nigdzie nie widziałem znaków pionowych. D-6. Wobec powyższego rozporządzenia “pasy” na ścieżce rowerowej nie obowiązują ????

Odpowiadać
Świat motoryzacji

June 30, 2023 at 11:51 am

Dzień dobry,

Absolutnie przyznajemy Panu rację! Co więcej, pasy na przejściach (znak P-10) mają swoje konkretne wymiary. Szerokość takiego przejścia powinna mieć 4 m, w obszarze zabudowanym dopuszcza się wymiar nie mniejszy niż 2,5 m. Zatem również w świetle tego przepisu „zebry” na ścieżce rowerowej maja się nijak do przepisów. Zatem, tak jak Pan zauważył przejście bez znaków D-6 przejściem nie jest. Dodamy jeszcze, ze na ścieżkach rowerowych brakuje wielu innych oznaczeń, jak widać zarządcy ścieżek rowerowych słabo dbają o ich prawidłowe oznakowanie.

Pozdrawiamy,
Zespół SwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Krzysztof

December 14, 2022 at 8:36 am

Czy w przepisach jest gdzieś opisane kolor pasów czyli tak zwana zebra dla mnie jest to oczywiste ale jak się okazuje nie dla Wszystkich

Odpowiadać
Świat motoryzacji

December 28, 2022 at 2:37 pm

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz. Wedlug polskiego prawa kolor znakow poziomych, do ktorych zebra jest zaliczana, powinien byc bialy lub zolty.

Pozdrawiamy,
Zespol SwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Świat motoryzacji

December 28, 2022 at 2:26 pm

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz.Zdjecie, ktore przedstawialo element infrastruktury niezgodny z prawem zostalo usuniete, by nie wprowadzac czytelnikow w blad.

Pozdrawiamy,
Zespol SwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Maciej

December 6, 2022 at 11:29 pm

Witam,
13 ust. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym
Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni
Czyli jeżeli na ulicy “stoi fizyczna” wysepka to w jej obrębie nie powinno być pasów bo jest to niezgodne z przepisami i do tego wprowadzający w błąd pieszych i kierujących. To są dwa odrębne przejścia, ale …
Jeżeli wysepki są wykonane tylko poprzez namalowane powierzchnie wyłączone z ruchu (tylko poprzez zastosowanie znaków poziomych), wówczas przejście wyznacza się także przez te powierzchnie (bez zastosowania faktycznej fizycznej wysepki lub innych urządzeń).
Jeśli wysepka zostanie utworzona w taki sposób, to przejście ma charakter ciągły,
PS
Zdjęcie w artykule pokazujące przejście z wyspą przedstawia element infrastruktury niezgodny z przepisami i do tego wprowadzający w błąd kieujących i pieszych
Na podstawie rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, w obrębie “fizycznej wyspy” nie powinno być “pasów”, czyli przejścia dla pieszych, bo to są dwa oddzielne przejścia (13 ust. 8 Prawo o ruchu drogowym)

Odpowiadać
Andrzej

October 17, 2022 at 5:41 pm

Czy sama “zebra”, ale BEZ znaków pionowych spełnia kryteria przejścia dla pieszych, na którym przechodzący piesi mają pierwszeństwo?

Odpowiadać
Świat motoryzacji

October 24, 2022 at 12:20 pm

Dzień dobry,

Według naszej wiedzy na przejściu dla pieszych, tak zwana “zebra” (znak P-10) nie musi być umieszczona, gdy nie sprzyjają temu warunki. Natomiast znak D-6 musi zostać umieszczony, bez niego przejście nie jest prawidłowo oznaczone.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Mikołaj

August 27, 2022 at 9:30 am

Widzę pewną nadinterpretację bo w przepisach jest napisane, że pieszy *wchodzący* na przejście ma pierwszeństwo.

Chciałbym zauważyć, że wchodzący to nie to samo co czekający (stojący) na możliwość wejścia (upewnienie się, że nie wtargnie pod nadjeżdżający pojazd).

Za wchodzącego można uznać takiego co przynajmniej oderwał już nogę od ziemi (wtedy wchodzi, a nie stoi przed przejściem)

Odpowiadać
Świat motoryzacji

September 19, 2022 at 6:00 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Mimo wszystko warto zachować szczególną uwagę wokół przejść dla pieszych i zatrzymać auto, by uniknąć niebezpieczych sytuacji.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Mariusz 2

August 9, 2022 at 5:38 am

Kiedyś miałem do czynienia z sytuacją, w której znajoma osoba została poszkodowana nie na przejściu, ale w znacznej odległości od niego, ok. 15 m. Policja stwierdziła, że i tak miała pierwszeństwo, ponieważ w pewnej odległości od przejścia obowiązują zasady na przejściu. Trochę mnie to zaciekawiło, ale nic na ten temat, nie mogę znaleźć.

Odpowiadać
Świat motoryzacji

August 12, 2022 at 5:43 pm

Dzień dobry,

Art. 13. Prawa o ruchu drogowym mówi:
“Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. 2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m.”
Zatem w naszej opinii funkcjonariusze Policji nie mieli racji i należało się od tej decyzji odwołać.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Michał

June 23, 2022 at 5:23 pm

Zdecydujcie się: PASY czy PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH. Chyba, że dla autora jest to tożsame.

Odpowiadać
Świat motoryzacji

July 22, 2022 at 10:45 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Oczywiście słowo pasy ma kilka znaczeń, jednak w kontekście artykułu powinno być rozumiane jako przejście dla pieszych oznakowane białymi liniami.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Mariusz

May 29, 2022 at 7:43 pm

Witam. Co w sytuacji bardzo często spotykanej jeżeli przy drodze stoi znak przejście dla pieszych, a zebra na jezdni jest starta przez koła pojazdów i kompletnie niewidoczna. Czy takie przejście jest przejściem. W świetle przepisów nie spełnia warunków.

Odpowiadać
Michał

June 23, 2022 at 5:24 pm

No to się chłopie nie zatrzymuj. Sąd cię uniewinni.

Odpowiadać
Świat motoryzacji

June 2, 2022 at 10:40 am

Dzień dobry,

Takie przejście jest nadal przejściem dla pieszych! Nie tylko zebra namalowana na jezdni jest sygnałem dla kierowcy o tym, że zbliża się do przejścia dla pieszych, Jest przed nim ustawiony też znak informacyjny D-6 ustawiony przy drodze. Zatem o przejściu kierowcę informują dwa sygnały: znak drogowy i namalowana zebra – nawet jeśli jest nieco wytarta.

Pozdrawiamy,
Zespół SwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Artur

February 9, 2022 at 7:33 am

Bardzo Ciekawą sytuację mamy po prawej stronie fotografii pokazującej przejście z wysepką. Stojące tam słupki oraz hulajnogi i kosz idealnie zasłaniają wejście na przejście dla pieszych kierowcy skręcającemu w prawo. Myślę że stawianie tego typu barier też powinno być uregulowane. Na uwagę sługują słupy ogłoszeniowe i kosze.
Pozdrawiam

Odpowiadać
Świat motoryzacji

February 15, 2022 at 6:53 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i pozostawienie opinii. W pełni się zgadzamy z nią!

Pozdrawiamy,
Zespół SwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać