contact

Jak długo można jechać na oponie bez powietrza?

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Jazda na oponie bez powietrza nie jest dobra dla samochodu ani bezpieczna dla jego pasażerów. Kierowca, który zorientuje się, że z jednej z opon uszło powietrze, powinien od razu zjechać na pobocze lub w pierwsze możliwe miejsce, gdzie będzie mógł bezpiecznie ocenić, co było przyczyną awarii. Jednak nie zawsze jest to od razu możliwe warto zatem dowiedzieć się, jak długi odcinek drogi można przejechać na oponie bez powietrza. 


Jak rozpoznać, że z opony zeszło powietrze? 

Wielu kierowców, którzy nie doświadczyli jeszcze jazdy na tzw. “kapciu”, zastanawia się, w jaki sposób rozpoznać, że powietrze uszło z opony. Pierwszym jasnym sygnałem dla kierowcy jest nagłe pogorszenie w prowadzeniu pojazdu, które objawia się ściąganiem samochodu w lewą lub w prawą stronę. Jadąc autem na wprost, kierownica zacznie samoczynnie skręcać w jednym kierunku, nawet jeśli na drodze są koleiny. Innym sygnałem świadczącym o niskim ciśnieniu w ogumieniu jest nieregularna praca układu zawieszenia. Jadąc po nierównościach, słyszalne będą odgłosy stukania. Kiedy powietrze całkowicie zejdzie z opony, kierowca słyszy charakterystyczny dźwięk podobny do klaskania. Odczuwalne są także wibracje w całym pojeździe, a szczególnie czuć je na kierownicy i pod pedałem hamulca. Jeśli samochód stoi na parkingu, widoczną oznaką uchodzącego powietrza jest spłaszczona opona. Wówczas należy dopompować koło na miejscu. W takiej sytuacji dobrze mieć kompresor samochodowy

Z jaką prędkością należy jechać na przebitej oponie?

Jazda na przebitej oponie powinna trwać jak najkrócej. O ile kierowca w porę zorientuje się, że doszło do przebicia, ma szansę wyhamować pojazd np. na autostradzie. Ważne jednak jest to, aby hamowanie z przebitą oponą wykonywać powoli i bez gwałtownych ruchów. Dozwolona prędkość na polskich autostradach wynosi 140 km/h. Zalecane jest, aby do prędkości 50 km/h wytracać szybkość, hamując tylko silnikiem. Hamowanie silnikiem odbywa się poprzez pedał gazu i redukcję biegów. Dopiero przy bezpiecznej prędkości 50 km/h można zacząć używać hamulca nożnego. Najgorsze co można zrobić w sytuacji, gdy kierowca porusza się z dużą szybkością to wykonywanie nagłego manewru hamowania. Niektórzy producenci opon znaleźli rozwiązanie, które jest stosowane w coraz większej liczbie nowych pojazdów. Jest to tzw. technologia RunFlat. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne i pomocne, szczególnie dla osób, które często poruszają się po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Opona z technologią RunFlat ma wzmocniony brzeg, czyli ścianę boczną ze specjalną wkładką. Zapewnia ona bezpieczeństwo nawet po przebiciu opony. Wówczas kierowca może jechać z prędkością 80 km/h i pokonać odległość 80 km. Ważne, aby opony z RunFlatem były założone w pojeździe, który ma czujniki ciśnienia. 

 

Jaką odległość można pokonać na całkowitym braku powietrza w oponie? 

Wielu kierowców zastanawia się, jaką odległość można pokonać na oponie, z której uszło powietrze. Wszystko zależy od tego, czy powietrze zeszło zupełnie, czy widać tylko niewielki ubytek ciśnienia. W przypadku całkowitego ujścia nie należy rozpoczynać jazdy takim samochodem, nawet jeśli do stacji paliw jest krótka droga i jest tam kompresor. Ogromne ryzyko stanowi przejechanie nawet 100 – 200 metrów z minimalną prędkością 5 km/h. W najlepszym przypadku może dojść do trwałego uszkodzenia opony. W najgorszym do wymiany będą nadawać się zarówno opona, jak i felga. Uszkodzona opona w trakcie jazdy nagrzewa się i dochodzi do jej przegrzania, a co za tym idzie, znacznego osłabienia gumy. Nie jest to widoczne, jednak ryzyko eksplozji uszkodzonej opony przy prędkości 130 – 140 km/h jest bardzo duże. Oprócz tego uszkodzenie jednego koła wiąże się z wymianą przynajmniej kompletu ogumienia na jednej osi pojazdu. Rzadko kiedy istnieje możliwość dokupienia jednej alufelgi i jednej opony. Większość sprzedawców handluje kompletami lub 2 sztukami. Tym bardziej że zalecane jest, aby wymiany dokonywać parami. Oznacza to, że jeśli zajdzie potrzeba wymiany jednej opony, zaleca się wymienić drugą na taki sam model. W pojazdach osobowych dopuszczalne jest zakładanie innych opon, ale tylko parami. 

Jakie jest ryzyko jazdy na zbyt niskim ciśnieniu? 

Ryzyko jazdy na oponie, z której uchodzi powietrze, jest bardzo duże, ponieważ w każdej chwili może dojść do eksplozji gumy. Wówczas kierowca traci panowanie nad samochodem i zostaje wyrzucony z drogi na przeciwległy pas lub na pobocze. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do tragedii. Badania pokazują, że do wielu wypadków drogowych dochodzi właśnie z powodu problemu z ogumieniem. Niestety, wielu kierowców bagatelizuje niewielki spadek ciśnienia w ogumieniu. Należy pamiętać, że nawet niewielki ubytek powietrza jest oznaką uszkodzenia opony, wentyla lub felgi. Przy większej prędkości może on doprowadzić do tragedii.

 

 

Dodaj komentarz

1 KOMENTARZ

ok

July 23, 2021 at 5:50 pm

super ;D

Odpowiadać