contact

7 wskazówek przydatnych podczas wymiany żarówek H7

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Wymiana żarówek w samochodzie to najtańszy sposób na poprawę jego oświetlenia. Jeżeli chcemy mieć lepszą widoczność na drodze, lub po prostu nasze poprzednie żarówki się przepaliły, warto zwrócić uwagę na to, czym je zamienimy. Różnic między nimi jest wiele, począwszy od ceny, jakości wykonania, wyglądu a kończąc na mocy. Oto jak poprawnie zabrać się za ich montaż:


Sprawdź, jak trudna jest wymiana żarówek w Twoim aucie

Pomiędzy markami, a nawet modelami aut, istnieją istotne różnice w budowie reflektorów oraz w sposobie ich montowania. W starszych samochodach zwykle łatwiej jest wymienić żarówki niż w tych nowych, a we współczesnych jest to wręcz niewykonalne dla laika, bez żadnych wcześniejszych przygotowań. Obecnie nie wystarczy tylko podnieść maskę, wyjąć poprzednią żarówkę i włożyć nową, często wiąże się to nawet z potrzebą rozmontowania niemal połowy przodu pojazdu. 

 

Zachowaj bezpieczeństwo

Warto pamiętać, aby nie dotykać palcami szklanej bańki żarówki halogenowej, ponieważ może to spowodować szybsze jej przepalenie, a nawet wybuch. Jeżeli już dotknie się jej gołą dłonią, warto przemyć bańkę spirytusem lub odtłuszczaczem. Przed zabraniem się za wymianę, najlepiej jest odszukać instrukcję opisującą proces wymiany w danym modelu auta, ponieważ nawet eksperci w tej dziedzinie, nie są w stanie natychmiast powiedzieć jak trudna będzie wymiana.

Upewnij się, że potrzebujesz zwiększonej wydajności oświetlenia

Żarówki H7 mają dużo większą moc niż inne modele. Oświetlenie, które oferują zapewni nam dobrą widoczność na drodze, nawet podczas słabych warunków pogodowych, jednak może się ono okazać nadmiernym podczas dobrej pogody. Dlatego, jeżeli dopiero zaczyna się sezon dobrych warunków do jazdy, prawdopodobnie moc oferowana przez te żarówki będzie nam niepotrzebna, a z powodu dość szybkiej eksploatacji, istnieje ryzyko, że będziemy musieli ponownie je wymieniać, gdy nadejdzie jesień lub zima. 

 

Dobierz żarówki pasujące do akumulatora

Zanim skupisz się na wysokiej wydajności, upewnij się, że Twój samochód jest w stanie jej podołać. Światła samochodowe czerpią energię z akumulatora, a jego napięcie różni się zależnie od modelu pojazdu. Większość nowoczesnych aut ma akumulatory z napięciem ładowania 14,4 V, a to nie zawsze wystarczy dla najbardziej wymagających żarówek. Niedobór napięcia może spowodować, że wysokiej mocy żarówka będzie świecić gorzej od tej standardowej, a to niwelowałoby cel jej zakupu, który wiązał się również ze zwiększoną ceną. Aby sprawdzić napięcie akumulatora, wystarczy przyłożyć końcówki multimetru do jego biegunów (i osobno do kostki zasilającej żarówkę), a następnie włączyć silnik.

 

Pomyśl nad barwą światła

Na opakowaniach żarówek zaczynają się pojawiać informacje na temat, ile kelwinów mają. Opis ten służy do określenia właśnie barwy światła, która może się wahać między ciepłą, a zimną. Wraz ze wzrostem ilości kelwinów, barwa staje się coraz zimniejsza, daje bardziej „kseonowe” zbliżone do niebieskiego światło. Wzrost temperatury światła może iść w parze ze zwiększoną wydajnością, jednak nie zawsze się to zgadza. Czasami, aby zmienić barwę, stosuje się rozmaite filtry mające na celu zatrzymanie światła o określonej długości fali, przepuszczając to, na którym nam zależy. Mimo że uzyskamy w ten sposób wymaganą temperaturę, ograniczymy wtedy ilość mocy wychodzącej z żarówki, osłabiając tym samym jej możliwości oświetlenia drogi. 

Zwróć uwagę na koszty wymiany 

Podczas jazdy dziennej moc żarówek jest większa w stosunku do potrzeby, a jednak wciąż jest wykorzystywana w pełni. Jeżeli często przepalają się nam żarówki, warto się zastanowić, czy potrzebne są nam właśnie takie modele. Trzeba wziąć pod uwagę to, że nawet jeśli bardzo rzadko jeździmy w trudnych warunkach, to  w takiej sytuacji oszczędzanie na oświetleniu może się źle skończyć. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze świateł do jazdy dziennej, które czasem są elementem wyposażenia pojazdu, a jeśli nie, można zainwestować w ich zamontowanie. 

 

Pamiętaj o precyzji podczas wymiany żarówek

Żarówka H7 jest delikatna, dlatego trzeba uważać przy rozpakowywaniu modelu. Dodatkowo trzeba unikać dotykania klosza, gdyż może to spowodować problemy w działaniu żarówki, ale może się też wiązać z ryzykiem rozbicia jej. Szkło jest bardzo kruche, dlatego przy montażu trzeba uważać, by nie uderzyć nim w metalowe części, co może być trudne w niektórych modelach, które mają bardzo mało miejsca na manewry w obrębie reflektorów. Ponadto, każda niedokładność przy montażu może się wiązać, ze zmianą kąta świecenia reflektora, co może znacznie pogorszyć widoczność na drodze, prowadząc nawet do wypadków. Jeżeli wymiana żarówki wymaga rozmontowania większości przodu samochodu, warto zastanowić się nad pomocą mechanika, gdyż ponowne złożenie go w całość, może nas przerosnąć i możemy skończyć z masą części i brakiem transportu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ