contact

Jakie są rodzaje żarówek samochodowych?

Ostatnio aktualizowane: 10.12.24

 

O bezpieczeństwie na drodze, obok innych elementów, decyduje również prawidłowe oświetlenie samochodu. W naszym kraju od 2007 roku jest obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę. Wpływa to na nasze bezpieczeństwo, ale też na szybsze zużycie żarówek. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć swoje auto w takie modele, które nie są awaryjne i posłużą przez długi czas. Ze względu na to, że w tym segmencie rynku jest w czym wybierać, postanowiliśmy przybliżyć temat prezentując dostępne na rynku modele.

Podstawy

Żarówek na rynku spotkamy niezliczoną ilość. Podstawą do użytku modelu w samochodzie jest to, że posiada on homologację dopuszczającą do zastosowania w samochodzie na terenie Unii Europejskiej. Homologacja jest oznaczona literą „E” z numerem kraju w jakim produkt ją uzyskał. Przykładowo Niemcy posługują się symbolem „E1”, Szwecja „E5”, a Polska „E20”.

Na opakowaniu reflektora musi się również znajdować określenie mocy żarówki. Może to być 20, 30 W lub inna wartość. Homologację do używania lampy w samochodzie mają żarówki do mocy 75 W, używanie tych o większej mocy jest zabronione i karane mandatem. Wśród oznaczeń na żarówce znajdziemy też informację o uzyskanym ateście. Zawarte tam dane przekazują informację według jakiego regulaminu wykonano badanie żarówki oraz numer wydanego atestu.

 

Typy żarówek samochodowych – konstrukcja żarówki 

Samochód może zostać wyposażony w żarówkę, która posiada polską bądź europejską homologację dopuszczającą jej użycie w ruchu drogowym. Na rynku jest wiele żarówek posiadających taką homologację, jednak różniących się w sposób znaczący konstrukcją. 

Bardzo powszechnymi żarówkami są modele halogenowe. Są one wyposażone w żarnik wykazujący trwałość, w zależności od modelu i producenta od 150 do 1100 godzin bezawaryjnego działania. Z pośród tego rodzaju żarówek wyróżniamy te z jednym włóknem (jednożarnikowe) o symbolach H1, H2 i H3. Są to modele uniwersalne stosowane w samochodach jako podstawowe oświetlenie do świateł drogowych i mijania. Żarówki halogenowe wykorzystywane do świateł kierunkowskazów, świateł stopu, pozycyjnych i obrysowych to te oznaczone symbolami W, P oraz R. W dwa żarniki są wyposażone żarówki z symbolem H4 oraz H7. Te drugie są stosowane w nowszych reflektorach samochodowych. Są to też najczęściej wykorzystywane żarówki w oświetleniu samochodowym. Sami producenci, a także niezależne laboratoria regularnie przeprowadzają kontrole produkowanych modeli w tym test żarówek H7 jako najchętniej kupowanych produktów. Wyniki jednak nie wskazują jednoznacznie lidera, bo na górze listy znajdują się produkty różnych firm naprzemiennie. 

Kolejny rodzaj dostępnych żarówek samochodowych to modele ksenonowe. Podlegają one homologacji tak samo jak każde oświetlenie używane w samochodach, a numer homologacji jest umieszczony na trzonku lampy. Ten rodzaj oświetlenia wykorzystuje wysokie napięcie i charakteryzuje je wysoka żywotność dochodzącą do 3000 godzin świecenia. Wśród tego rodzaju lamp możemy wyróżnić żarówki przeznaczone do lamp soczewkowych z zapłonnikiem, o symbolu D1S, a także bez zapłonnika oznaczonych D2S. Kolejne modele to bezrtęciowe dla reflektorów z zapłonnikiem (D3S) oraz pozbawionych zapłonnika (D4S). W tym segmencie możemy jeszcze wyróżnić żarówki o symbolu D1R przeznaczonych do wykorzystania w reflektorach odbłyśnikowych z zapłonnikiem i analogicznie bez zapłonnika o symbolu D2R, oraz modele bezrtęciowe odpowiednio z i bez zapłonnika o symbolach D3R i D4R.

Najmniej liczną grupą są żarówki LED-owe. Za to ich żywotność sięga nawet 50000 godzin, a do działania potrzebują najmniej energii spośród dotychczas wymienionych modeli. Przedstawicielami tego rodzaju oświetlenia są żarówki Ba15s wykorzystywane do świateł postojowych, pozycyjnych oraz stopu, a także Bay15d używane do świateł stopu oraz pozycyjnych. 

Jak dopasować żarówkę do rodzaju oświetlenia?

Aby zakupić odpowiedni model żarówki do rodzaju światła jakie chcemy wyposażyć trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na oznaczenia umieszczone na każdym produkcie. O zastosowaniu żarówki do konkretnego rodzaju reflektora mówią skróty literowe. Do świateł drogowych przeznaczone są żarówki z oznaczeniem „R”, drogowe lampy halogenowe mają oznaczenie „HR”, a ksenonowe „DR”. Żarówki, które możemy wykorzystać zarówno do lamp drogowych jak i mijania mają oznaczenia: „CR”, halogenowe „HCR”, lub też alternatywnie drogowych albo mijania to symbole „C/R” i halogenowe „HC/R”. Lampy wykorzystywane wyłącznie do świateł mijania to odpowiednio „C”, „HC” lub „DC”.

Na żarówkach można znaleźć również takie oznaczenia jak „A” – przeznaczone do świateł pozycyjnych, „B” do świateł przeciwmgielnych, „RL” do jazdy dziennej oraz „DC/R” określające żarówki Bi-xenon. 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ