Kontrolki w samochodzie wyświetlające się na desce rozdzielczej mają charakter informacyjny lub ostrzegawczy. W pierwszym przypadku nie należy zastanawiać się nad ich znaczeniem, szczególnie w nowych pojazdach, gdzie jest ich bardzo dużo. Problem pojawia się wówczas, gdy na desce zapalą się kontrolki koloru czerwonego, które sygnalizują zarówno poważną awarię samochodu, jak i wskazują zaciągnięty hamulec ręczny lub otwarte drzwi.
Deska rozdzielcza w samochodzie odpowiada za sterowanie większością układów dostępnych dla kierowcy i pasażerów. Z pozycji fotela kierowcy można kontrolować prace świateł, wycieraczek, tempomatu, zmiany trybów jazdy, klimatyzacji, multimediów oraz wszystkich systemów odpowiedzialnych za pomoc w czasie nagłej sytuacji na drodze. Starsze pojazdy, które wyprodukowano 15-20 lat temu mają prostą deskę i niewielką ilość kontrolek ostrzegawczych, głównie ze względu na systemy pracujące w pojeździe. Większość starszych samochodów nie ma rozbudowanej elektroniki w porównaniu do nowoczesnych aut, gdzie nad bezpieczeństwem i komfortem kierowcy czuwają skomplikowane systemy. Nic więc dziwnego, że w samochodach produkowanych od kilku lat kierowca ma do dyspozycji konsolę pełną różnego rodzaju ikon, które podświetlają się w zależności od okoliczności. Niektóre z nich uruchamiają się każdego dnia, gdy są włączone światła lub systemy wspomagające kierowcę. Pomimo tego, że zapalenie kontrolki w samochodzie powoduje lekki stres i obawę, że auto zostanie unieruchomione, to jednak bez tego życie właściciela pojazdu nie byłoby przyjemne. W większości przypadków świecące na czerwono i pomarańczowo symbole informują o tym, że z autem dzieje się coś złego. Stała kontrola nad elementami pojazdu sprawia, że w szybszy sposób można dotrzeć do tego, który element uległ awarii. Kłopoty zaczynają się wówczas, gdy osoba prowadząca auto nie wie, co oznaczają dane symbole. Wiele z nich jest łatwa do zinterpretowania, jednak czasami nawet klasyczny check engine może sprawić problem. Zadanie mają ułatwione osoby, które posiadają auta wyposażone w komputery pokładowe. Na ekranie często pojawiają się informacje dotyczące tego, co oznacza dana kontrolka. Z pomocą takiego ułatwienia osoba kierująca pojazdem nie musi zastanawiać się co to za oznaczenie. Pomimo tego, że coraz więcej ludzi przesiada się na auta z wbudowanym komputerem, czasami warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne ikonki w samochodzie.
Kontrolki w samochodzie – opis
Kierowcy każdego dnia widzą świecące na desce kontrolnej symbole o różnych kolorach. Warto wiedzieć, że oprócz konkretnych oznaczeń równie ważne są kolory, na jakie podświetla się dana kontrolka. W zależności od rodzaju mogą świecić na zielono, pomarańczowo lub czerwono. Zdarzają się również nietypowe kontrolki w samochodzie świecące na niebiesko tak jak np. niebieskie oznaczenie świateł drogowych, które kwalifikuje się do kontrolek informacyjnych. Symbole wyświetlane na desce rozdzielczej są analogiczne do świateł ruchu drogowego. Zielone oznacza aktywowanie danej funkcji w pojeździe. Przykładem są zielone kontrolki kierunkowskazów czy włączone światła mijania. Oprócz niebieskiego koloru świateł drogowych kierowcy mają do czynienia także z żółtym podświetleniem świateł pozycyjnych, a także tylnych świateł przeciwmgielnych. Światła do jazdy dziennej, których używamy każdego dnia, są oznaczone na kolor zielony, informując kierowcę o tym, że są uruchomione.
Żółte kontrolki w samochodzie spełniają dwie funkcje. Mają za zadanie zarówno informować kierowcę, jak i ostrzegać. Oznacza to, że pojawiają się w momencie, gdy któryś z czujników wykryje błąd lub pojawi się problem, który w najbliższym czasie może spowodować unieruchomienie samochodu. Po zapaleniu kontrolek w kolorze żółtym nie ma konieczności przerwania jazdy, jednak dalsze poruszanie autem powinno być kontynuowane z zachowaniem ostrożności. Oczywiście nie wszystkie z nich informują o poważnych problemach. Jedną z najbardziej nielubianych kontrolek wśród wszystkich kierowców jest rezerwa, która zapala się w momencie, gdy kierowca musi zatankować. W zależności od tego, jaki symbol pojawi się na desce rozdzielczej, konieczne może okazać się podłączenie samochodu pod komputer diagnostyczny, który umożliwi czytanie błędów pojawiających się w sterownikach.
Czerwone kontrolki w samochodzie uznawane są za alarmowe i oznaczają, że w pojeździe dzieje się coś złego. Zapalenie symboli podświetlonych na ten kolor wymusza na kierowcy konieczność zatrzymania oraz zakaz kontynuowania dalszej jazdy do momentu rozwiązania problemu. Oczywiście zdarzają się wyjątki od reguły, czego najlepszymi przykładami są kontrolka od hamulca ręcznego oraz informujące o otwartych lub źle domkniętych drzwiach, a także o uchylonej klapie bagażnika. Tego typu problemy są łatwe do usunięcia, dlatego też nie należy się ich obawiać. W przypadku kontrolki hamulca ręcznego, która nie gaśnie po jego wyłączeniu, konieczna będzie wizyta w warsztacie, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do awarii układu hamowania. Czerwony kolor symboli może wskazywać na niesprawność któregoś z systemów bezpieczeństwa, co może być bardzo niebezpieczne dla osób podróżujących samochodem. Kontrolki w aucie świecące na czerwono ostrzegają także o problemach z wysoką temperaturą silnika, co grozi jego uszkodzeniem, a także o awarii alternatora czy układu wspomagania kierownicy.
Co oznaczają symbole na desce rozdzielczej?
Bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze, dlatego też należy wiedzieć, co oznaczają wszystkie kontrolki w samochodzie, aby zapobiegać niespodziewanym awariom. Oprócz tego każdy kierowca powinien wiedzieć, co należy zrobić w sytuacji, gdy dany symbol zostanie podświetlony. Najważniejsze jest opanowanie oraz zachowanie ostrożności, szczególnie w przypadku czerwonych kontrolek. Co oznaczają poszczególne symbole znajdujące się na desce rozdzielczej w pojeździe?
Kontrolka hamulca ręcznego lub poziomu płynu hamulcowego: Czerwona kontrolka włącza się w sytuacjach, gdy kierowca zaciągnie hamulec ręczny lub uruchomi postojowy. W momencie, gdy nastąpi zwolnienie hamulca, a kontrolka nadal będzie się świecić należy jak najszybciej skontrolować poziom płynu hamulcowego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest go mało lub następuje powolny wyciek z układu. Zachowując bezpieczeństwo, należy udać się do warsztatu, gdzie specjaliści sprawdzą, jaki jest powód pojawienia się kontrolki.
Kontrolka poduszki powietrznej: Zapala się zazwyczaj podczas uruchomienia zapłonu i gaśnie po kilku sekundach. Jeśli po uruchomieniu jednostki napędowej symbol nadal podświetla się na czerwony kolor, oznacza to, że awarii mogła ulec poduszka powietrzna. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta w serwisie w najbliższych dniach, ponieważ bardzo często w takiej sytuacji systemy bezpieczeństwa nie działają prawidłowo.
Kontrolka akumulatora: Popularna szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy najczęściej pojawiają się problemy z akumulatorem. W zależności od sytuacji czerwona kontrolka sygnalizuje problemy z ładowaniem oraz niski poziom naładowania, co skutecznie utrudnia bezproblemowe uruchomienie silnika. Doraźnym sposobem jest podładowanie akumulatora za pomocą prostownika, który uzupełni poziom energii. Niestety, w przypadku mocno zużytego elementu konieczna będzie wymiana na nowy.
Kontrolka poziomu oleju silnikowego: Pojawienie się kontrolki poziomu oleju silnikowego jest oznaką, że w jednostce napędowej brakuje środka smarnego. Oznacza to, że pod żadnym pozorem nie wolno kontynuować jazdy, ponieważ może dojść do zatarcia silnika, co oznacza dla właściciela pojazdu konieczność wymiany elementów w jednostce napędowej lub wymianę całego silnika. Po zaświeceniu się kontrolki należy stanąć w najbliższym możliwym miejscu i dolać brakujący olej. Po dolaniu mimo wszystko trzeba kontrolować stan środka smarnego, ponieważ może okazać się, że nieszczelność jest poważna i wymaga ingerencji mechanika.
Kontrolka zużycia oleju silnikowego: Symbol świecący na czerwono lub pomarańczowo ostrzega, a także informuje kierowcę o zużyciu oleju silnikowego lub za niskim ciśnieniu. W zależności od sytuacji należy wyłączyć silnik i uzupełnić niedobór środka smarnego, jednak w wielu samochodach może to oznaczać konieczność wymiany oleju i filtra na nowy.
ABS: Świecąca kontrolka ABS-u, czyli systemu odpowiedzialnego za zapobieganie blokady kół w czasie hamowania oznacza jego uszkodzenie. W momencie zapalenia kontynuowanie jazdy jest możliwe, jednak kierowca musi zachować szczególną ostrożność i sprawdzić awarię w serwisie. Jednoczesne świecenie kontrolki ABS oraz hamulca ręcznego oznacza usterkę systemu EBD odpowiedzialnego za skrócenie drogi hamowania za pomocą automatycznej regulacji siły hamowania kół.
Kontrolka systemu wtrysku „check engine”: Popularna i spędzająca sen z powiek kontrolka check engine nie zawsze musi oznaczać najgorsze. Bardzo często zapala się po wlaniu do baku niskiej jakości paliwa. Pojawienie się kontrolki w samochodzie BMW oraz wielu innych popularnych markach oznacza niedomaganie jednostki napędowej, które czasami znika samoczynnie. Osoby, które boją się jeździć z zapaloną kontrolką, powinny udać się do serwisu na diagnostykę komputerową.
Kontrolka świec żarowych: Pojawiająca się jedynie w samochodach z silnikami Diesla, gdzie jednostka napędowa jest uruchamiana za pomocą grzałki wbudowanej w głowice silnika, a spirala jest umieszczona w kolektorze ssącym. Kontynuowanie jazdy z zapaloną kontrolką świec żarowych jest możliwe, jednak w najbliższym czasie należy udać się do serwisu.
ESP: Pomarańczowe kontrolki samochodowe, czyli np. ESP świecą pulsacyjnie w momencie nagłego ruszenia i jest to całkowicie normalne. Jednak w sytuacji, gdy kontrolka świeci się ciągle, należy dowiedzieć się, czy nie doszło do awarii systemu ESP. Aby sprawdzić, czy pojawienie błędu jest tymczasowe, konieczne będzie niespieszne udanie się do serwisu na diagnostykę komputerową.
Kontrolki – samochód z kluczem: Zaświecenie się kontrolki samochodu z kluczem oznacza problem z elektroniką w pojeździe. Niestety to bardzo ogólna informacja o awarii lub błędzie, którego nie da się naprawić samodzielnie, a co gorsze zbagatelizować. Po zapaleniu się kontrolki należy udać się do serwisu, gdzie fachowcy przeprowadzą pełną diagnostykę systemów w samochodzie.
Kontrolka poduszki powietrznej pasażera: Świecąca na pomarańczowo oznacza wyłączenie poduszki pasażera, co należy zrobić w sytuacji, gdy na przednim siedzeniu jest przewożone dziecko w foteliku. Ponowne aktywowanie sprawi, że kontrolka zniknie.
Kontrolki ostrzegawcze w samochodzie: Kontrolka ostrzegawcza pojawiająca się na desce rozdzielczej może oznaczać awarię jednego z czujników deszczu lub parkowania, uszkodzenie systemu monitorowania ciśnienia w ogumieniu lub świateł zewnętrznych. Wiele możliwości występującej usterki sprawia, że ciężko jednoznacznie określić gdzie pojawia się problem.
Kontrolki świateł w samochodzie: Świecące kontrolki świateł w pojeździe oznaczają, że auto ma prawidłowo uruchomione oświetlenie. Nie są to ostrzeżenia sygnalizujące awarie, a jedynie informujące o tym, że w pojeździe zostały włączone światła do jazdy dziennej, pozycyjne, drogowe lub przeciwmgielne.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ