contact

Co różni żarówkę samochodową H4 i H7?

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Wielu kierowców stojąc przed wyborem odpowiedniej żarówki do swojego auta jest bezradnych wobec różnorodności modeli, producentów i rodzajów żarówek samochodowych. Jeśli zatrzymałeś się na etapie porównywania modeli halogenowych o oznaczeniu H4 i H7 i nadal nie bardzo wiesz co je różni, to ten artykuł jest dla Ciebie. Postaramy się w nim opisać oba modele i wykazać ich podobieństwa i różnice. 

Podstawy

Przede wszystkim, niezależnie czy wybierzesz żarówkę H4 czy H7, przy zakupie zwróć uwagę na posiadaną przez nią homologację. Tylko żarówki z homologacją spełniają warunki dopuszczenia ich do użytku na drogach. Homologacja nie musi być przeprowadzona w Polsce, jakiekolwiek oznaczenie homologacyjne Unii Europejskiej jest również dopuszczone do użytkowania na polskich drogach.

Homologacja jest oznaczona na żarówce literką „E” i oznaczeniem liczbowym przypisanym do kraju UE. W przypadku wykonania homologacji w Polsce będzie to oznaczenie „E20”. 

Lampy halogenowe

Najogólniej oświetlenie halogenowe to rodzaj żarówki z żarnikiem wolframowym, której wnętrze wypełnia gaz, na przykład argon, krypton czy azot z niewielką domieszką pierwiastków halogenowych takich jak jod czy brom. Pierwiastki te wpływają na powstawanie halogenowego cyklu regeneracyjnego. Proces ten polega na łączeniu się parującego ze skrętki wolframu z halogenem, co pozwala powstały związek zachować w formie gazowej.

To wszystko dzieje się w wysokiej temperaturze dochodzącej do 250 stopni Celsjusza. Gdy krążący w bańce, wykonanej ze szkła kwarcowego, gaz z cząsteczkami halogenu dotrze w do skrętki następuje rozpad cząsteczki. Wolfram osadza się na żarniku, a halogen ulega dyfuzji i ponownie, w ciągłym cyklu łączy się, a następnie rozpada z wolframem.

Wadą takiego oświetlenia jest to, że tak naprawdę tylko niewielka część energii wytworzonej podczas cyklu regeneracyjnego jest przetwarzana na światło. Jednak taki sposób działania sprawia, że żarówka halogenowa jest znacznie trwalsza od swojej tradycyjnej poprzedniczki i ma przyjaźniejsze światło dla ludzkiego oka.

 

Żarówki H4

Żarówka H4 została przeznaczona przez producentów do obsługi świateł drogowych, mijania i przeciwmgłowych w oświetleniu samochodowym. Ten typ żarówki został wyposażony w dwa żarniki i ma wewnątrz zamontowaną metalowa płytkę przesłaniającą część światła emitowanego przez włókno, dzięki czemu światła mijania nie oślepiają kierowców nadjeżdżających z przeciwka.

Żarówki H4, dopuszczone do ruchu drogowego, mają znamionową moc 55W i wydajność 1000 lumenów. Żywotność takiej bańki, w zależności od tego w jaki sposób jest eksploatowana, wynosi od 350 do 700 godzin. Żarówki H4 są stosowane głownie do starszych typów samochodów.  

 

Żarówki H7

Życie żarówek H7 zaczęło się od 1993 roku. Są one przeznaczone do lamp mijania i drogowych. Są to żarówki jednowłóknowe, zatem mogą emitować tylko jeden rodzaj światła. Aby ten typ żarówki zastosować jako światło mijania i światło drogowe muszą zostać zainstalowane w obudowie 2 bańki, każda z przeznaczeniem do innego rodzaju światła. Zatem użycie tych właśnie żarówek jest uzależnione od budowy reflektorów. Z zasady nowsze samochody są dostosowane do instalacji żarówek typu H7.

Żarówki dopuszczone do ruchu drogowego na terenie Unii Europejskiej mają moc znamionową 55W, a standardową żarówkę H7 charakteryzuje trwałość od 330 do 550 godzin świecenia. 

 

Sztuczki producentów

Na rynku żarówek samochodowych można zaobserwować różne działania producentów mające na celu podwyższenie parametrów żarówki w taki sposób, aby jednocześnie nadal spełniała ona wymóg mocy znamionowej 55W i była dopuszczona do użytku na drogach Unii Europejskiej. W celu osiągnięcia lepszych wyników producenci stosują różne optymalizacje w konstrukcji żarnika albo wypełniają wnętrze bańki gazem o wyższym ciśnieniu.

Trzeba jednak mieć świadomość, że takie ulepszone model mają wpływ również na szybsze zużywanie się żarnika, zatem żywotność takiej żarówki może być mniejsza. 

Różnice H4 I H7

Jak wynika z powyższego opisu żarówki H4 to modele, które są sprzedawane na rynku motoryzacyjnym od wielu lat. Nic więc dziwnego, że są przystosowane do starszego typu aut. Żarówka taka, ze względu na wyposażenie w dwa żarniki może pełnić funkcję zarówno światła drogowego, jak i mijania. Dzięki zastosowanej blaszce wewnątrz, jeden z żarników jest przesłaniany i nie oślepia kierowców najeżdżających z przeciwka.

Aby zastosować ten typ żarówki, obudowa reflektora musi być przystosowana do zamontowania jednego źródła światła dla obu rodzajów oświetlenia: Mijania i drogowego. Nowszy model, jakim jest H7 jest przeznaczony do montażu w autach, których obudowa reflektora wymaga montażu dwóch żarówek do obsługi światła mijania i drogowego.

Taki rodzaj żarówki jest wyposażony w jeden żarnik. Oba rodzaje żarówek (w zależności od parametrów) są wykorzystywane do takich świateł jak światła drogowe, mijania i przeciwmgłowe. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ