Głównym powodem, dla którego wielu kierowców decyduje się zakładać pokrowce na siedzenia w samochodzie jest ich ochrona przed zabrudzeniem. Drugim powodem jest chęć ukrycia zniszczonej tapicerki, która z czasem może odstraszać swoim wyglądem. Jednak kwestia doboru odpowiednich pokrowców może okazać się dość kłopotliwa. Zamawiając modele uniwersalne należy liczyć się z tym, że nie będą one idealnie dopasowane, co w praktyce może oznaczać przesuwanie i zwijanie materiału.
Nie wszystkie pokrowce samochodowe wykonane są identycznie. Zupełnie inaczej będą układać się pokrowce skórzane, materiałowe, welurowe, pikowane czy z alkantary.
Contents
Ochrona tapicerki
Pokrowce samochodowe chronią siedzenia przed zalaniem, brudem, resztkami jedzenia, błotem czy promieniami UV. Problem polega jednak na tym, że nie wszystkie materiały chronią oryginalną tapicerkę w ten sam sposób. Wszystko zależy od tego, jaka tkanina została wykorzystana do produkcji. Pokrowce samochodowe są w stanie chronić tapicerkę przed szybkim zużyciem i zniszczeniem siedzeń, co jest bardzo ważne szczególnie dla osób, które w przyszłości planują sprzedać swój samochód. Potencjalny nabywca na pewno oceni stan siedzisk, aby mieć pogląd, w jaki sposób poprzedni właściciel dbał o auto.
Materiały, które dobrze chronią tapicerkę
Dobre pokrowce materiałowe są wykonane z trzech warstw, które zapewnią odpowiednią trwałość i ochronę siedzeń. Warstwa pierwsza to podszewka stabilizująca, która zapobiega przesuwaniu się pokrowców na siedzeniach, a oprócz tego zabezpiecza fotele przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warstwa środkowa, czyli najtwardsza odpowiada za właściwe wyprofilowanie dla wyższego komfortu użytkowania. Warstwa zewnętrzna to materiał np. dzianina tapicerska, która jest jednym z najlepszych materiałów wykorzystywanych do produkcji modeli klasy ekonomicznej. Jej zaletą jest wyjątkowa trwałość, miękkość oraz elastyczność. Inną, równie praktyczną w użytkowaniu tkaniną jest alkantara, czyli syntetyczna odmiana zamszu. Jest to rodzaj tkaniny, który z łatwością czyści się wilgotną szmatką z mikrofibry, dlatego też jest polecany w samochodach, w których często podróżują małe dzieci. Alkantara jest miła w dotyku, elastyczna i trwała. Wielu kierowców decyduje się również na wersje wykonane z weluru oraz tkaniny tapicerskiej. Te dwa materiały cechuje wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także łatwość w utrzymaniu czystości. Co więcej, modele welurowe można prać w pralce w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Innym materiałem, który dobrze chroni tapicerkę przed zabrudzeniami jest skóra ekologiczna. Jest ona wyjątkowo odporna na zabrudzenia, lecz należy uważać z uszkodzeniami mechanicznymi, ponieważ o wiele trudniej ukryć uszkodzenie na takim materiale. Ogromną zaletą skóry ekologicznej jest łatwość czyszczenia. Skórę wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, aby pozbyć się zabrudzenia.
Estetyka
W wielu przypadkach właściciele kilkuletnich samochodów decydują się na zakup pokrowców ze względów estetycznych. Oryginalne siedzenia z upływem lat tracą kolor, przedzierają się, mechacą i są poplamione do tego stopnia, że nawet pranie w profesjonalnym zakładzie nie jest w stanie usunąć zabrudzenia. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest założenie pokrowców, które ukryją niedoskonałości powstałe na przestrzeni kilkunastu lub kilku lat użytkowania pojazdu. Tym bardziej że niektórzy kierowcy nie dbają o czystość i estetykę swoich samochodów traktując auto jako narzędzie do pracy. Pokrowce produkowane są w różnych kolorach, które można dopasować do koloru lakieru lub mogą stanowić ciekawy kontrast do ciemnego wnętrza tapicerki.
Pokrowce uniwersalne a komfort użytkowania i ochrona przed zabrudzeniami
Wielu kierowców na pewno zastanawia się nad zakupem pokrowców uniwersalnych, które są znacznie tańsze niż te dopasowane do danego modelu i marki samochodu. Uniwersalne modele są dostosowane do jak największej liczby pojazdów. Jeśli weźmiemy pod uwagę tysiące samochodów, zakup pokrowca, który faktycznie pasuje do wszystkich tych pojazdów, wydaje się prawie niemożliwy. Dlatego w większości przypadków uniwersalne modele na siedzenia nie są idealnie dopasowane, co zdecydowanie przeczy głównemu celowi ich zakładania, czyli ochrony siedzeń, które mogą być nadal odsłonięte i narażone na zabrudzenie. Ponadto uniwersalne produkty pasują do coraz mniejszej liczby pojazdów. Gdy samochody i ciężarówki są przerabiane, kształt siedzeń różni się od standardowych rozmiarów, które wcześniej były uważane za „uniwersalne”. Tak naprawdę jedyną zaletą pokrowców uniwersalnych jest ich cena. Czasami są one o połowę tańsze niż te do konkretnego modelu auta. Wielu klientów przyznaje im 1 lub 2 gwiazdki, ponieważ nie pasują do ich foteli w samochodach i źle się układają. Co więcej, nie wszystkie modele uniwersalne są zgodne z systemami bezpieczeństwa w samochodzie. Większość pojazdów jest wyposażona w boczne poduszki powietrzne, które umiejscowione są z boku siedzenia. Pokrowce uniwersalne mogą nie mieć specjalnych szwów, które ułatwiają bezproblemowe otwieranie się poduszki w czasie kolizji.
Komfort
Wielu użytkowników chwali sobie komfort podróżowania, jaki daje montaż nowych pokrowców. Faktem jest, że większość z nich ma wykończenie ze specjalnej pianki poliuretanowej, która sprawia, że oparcie i siedzisko są wyjątkowo miękkie. Bardzo wygodne są fasony wykonane z alkantary oraz ekoskóry, ponieważ są one podszyte pianką, która zapewnia wyjątkowy komfort użytkowania. Niektórzy producenci wszywają specjalne podkładki lędźwiowe, które mają zapewnić jeszcze większy komfort szczególnie podczas długich podróży.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ