Producenci akcesoriów samochodowych wychodzą kierowcom naprzeciw oferując coraz to nowsze sposoby radzenia sobie z bólem pleców i innych części ciała podczas długiej jazdy samochodem. Ból spowodowany przyjmowaniem jednej pozycji przez kilka lub kilkanaście godzin jest nie do zniesienia, a jej zmiana w pracy kierowcy nie jest możliwa. W jaki sposób możemy uczynić fotel kierowcy bardziej komfortowym?
Contents
Prawidłowe ustawienie fotela
Pierwszym krokiem jest prawidłowe ustawienie fotela. Siedząc na siedzeniu należy przesunąć go do przodu, a następnie do tyłu. Opuścić go tak nisko, jak to możliwe, a następnie podnieść go najwyżej jak się da. Należy sprawdzić, w jakiej pozycji będzie najwygodniej, a także zapoznać się z wszystkimi ustawieniami fotela. To samo należy zrobić w przypadku wszystkich innych elementów, które mają zmienne ustawienia. Samo zapoznanie się z pełnym zakresem regulacji i znalezienie swojego ulubionego miejsca znacznie poprawi komfort jazdy. Kolejnym etapem jest prawidłowe ustawienie wysokości siedziska. Należy znaleźć odpowiednią wysokość, która zapewni pełny widok na drogę przed nami oraz na wszystkie wskaźniki na desce rozdzielczej. Nigdy nie należy rezygnować z dobrej widoczności kosztem naszej wygody.
Siedzenie należy ustawić tak, aby mieć dobrą kontrolę nad pedałami sprzęgła, hamulca oraz gazu. Aby dopasować się do pedału, należy ułożyć piętę wygodnie na podłodze, a stopę oprzeć na pedale. Jeśli mamy problem z wciśnięciem któregokolwiek pedału do końca, powinniśmy przesunąć fotel lekko do przodu. Pamiętajmy, aby nie jeździć ze stopą opartą o pedał sprzęgła, ponieważ nawet minimalny nacisk może prowadzić do szybszego zużycia. Wiąże się to z kosztowną wymianą całego mechanizmu.
Ponieważ zawsze istnieje ryzyko wystrzału poduszki powietrznej podczas wypadku, sprawdź, czy wysokość między środkiem kierownicy i środkiem klatki piersiowej wynosi 25 cm. W przypadku osób niższych może być to trudne, jednak większość samochodów jest wyposażona w regulację wysokości położenia kierownicy. Nowsze pojazdy mają również funkcję podsuwania kierownicy bliżej lub dalej tułowia. Umożliwi to ustawienie się w bezpiecznej odległości od poduszek powietrznych.
Kąt pochylenia fotela powinien wynosić około 100 stopni, aby zmniejszyć nacisk na dolną część pleców. Wysokość zagłówka musi być ustawiona tak, aby znajdowała się nieco powyżej wysokości powiek. Powinniśmy wygodnie oprzeć głowę na środku. Różnica 6 – 7 cm między zagłówkiem a głową znacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia kręgosłupa w czasie wypadku. Odcinek lędźwiowy powinien być ułożony tak, aby po oparciu było nam wygodnie. Dobre pokrowce samochodowe mają wszytą specjalną podkładkę, która dodatkowo gwaranytuje wygodę podczas długiej jazdy samochodem, co sprawdza się w przypadku aut z brakiem regulacji odcinka lędźwiowego. Oprócz tego większość samochodów pozwala regulować nachylenie poduszki siedzenia, która wspiera podparcie nóg. Mając taką poduszkę, możemy ustawić pochylenie fotela pod kątem 110 stopni, a następnie dokonywać drobnych korekt.
Dłonie na kierownicy
Mogłoby się zdawać, że prawidłowe ułożenie dłoni na kierownicy nie jest ważne, jednak jak się okazuje, ma ono wpływ na nasz kręgosłup. Dawniej uczono, aby dłonie na kierownicy były trzymane zgodnie z zegarem na godzinie 2 i 10. Obecnie, o wiele lepiej trzymać dłonie na godzinie 3 i 9. Jest to wygodniejsze, jeśli mamy do pokonania długi odcinek drogi.
Prawidłowa regulacja pasów bezpieczeństwa
Prawidłowa regulacja pasów bezpieczeństwa jest kolejnym bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym komfort, a dodatkowo bezpieczeństwo. Pas biodrowy powinien być ustawiony blisko ciała i nisko, wokół miednicy, a nie na brzuchu. Pasy bezpieczeństwa zazwyczaj mają regulację w dół i w górę na słupku B w przypadku kierowcy oraz w przypadku pasażerów z tyłu na słupku C. Należy przesunąć pas najwyżej, a następnie najniżej i sprawdzić, w jakim położeniu będzie on spoczywał na środku ramienia.
Ustawienie lusterek
Na koniec, kiedy dopasujemy ustawienia fotela kierowcy, pora na ustawienie lusterek. W lusterku wstecznym powinniśmy widzieć całą tylną szybę, a boczne muszą być skierowane na tylny bok pojazdu, aby widzieć drogę. Należy pamiętać również o zjawisku martwego pola, którego nie jesteśmy w stanie wyeliminować, jeśli nie mamy w aucie specjalnego asystenta.
Maty na siedzenie i oparcie
W sprzedaży dostępne są specjalne maty wykonane z drewnianych koralików, które mają zapewnić komfort podczas długich podróży. Wielu kierowców chwali tego typu rozwiązanie, ponieważ szczeliny między drewnianymi koralikami zapewniają komfort jazdy w upalne dni, gwarantując odpowiednią cyrkulację powietrza. Maty wykonane z miękkich pianek są dobrą izolacją termiczną, a niektóre modele mają funkcję podgrzewania, która działa po włączeniu wtyczki do zasilania z zapalniczki samochodowej.
Podkładki na siedzenie
Dla kierowców cierpiących na bóle stawów, problemy z kręgosłupem, a nawet na hemoroidy, piankowa poduszka na siedzisko będzie idealnym rozwiązaniem. Wykonana z grubej pianki skutecznie niweluje bóle związane z długim siedzeniem w jednej pozycji. Poduszka ma wyprofilowany kształt oraz dobrze dopasowuje się do ciała. Dodatkowo ma specjalną nakładkę, którą z łatwością można prać w pralce.
Dodaj komentarz
2 KOMENTARZ
December 18, 2022 at 11:07 pm
Przydaly by sie jakies szkice obazujace zachowanie pewnych odleglosci
Odpowiadać
January 23, 2023 at 8:08 am
Dzien dobry,
Dziekujemy za komentarz i sugestie. Podejmiemy temat w najblizszej przyszlosci.
Pozdrawiamy,
Zespol SwiatMotoryzacji.com
Odpowiadać