contact

Światła samochodowe zapewniające bezpieczeństwo

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Każdy użytkownik ruchu drogowego jest obowiązany do tego, aby sprawdzać stan techniczny swojego pojazdu i dokonywać przeglądów dopuszczających pojazd do ruchu. Jednym z elementów warunkującym do dopuszczenia w ruchu drogowym jest wyposażenie pojazdu w odpowiednie oświetlenie. Warunki techniczne dopuszczenia pojazdów do ruchu na drogach publicznych szczegółowo określają jakie parametry oświetleniowe pojazd musi spełnić, i dotyczy to zarówno ilości, rodzaju, barwy widoczności jak i zasięgu świateł, w które auto zostało wyposażone. 

Warunki techniczne dopuszczenia pojazdów do ruchu na drogach publicznych 

Tak jak zostało powiedziane warunki techniczne określają w jaki rodzaj świateł i o jakich parametrach pojazd ma być wyposażony, aby był bezpieczny zarówno dla właściciela jak i widoczny dla innych użytkowników drogi. Przede wszystkim przepisy mówią o wyposażeniu każdego auta w światła drogowe, mijania, pozycyjne przednie i tylne, kierunkowskazy i sygnalizujące hamowanie. To podstawowe oświetlenie. Ale przepisy mówią także o konieczności wyposażenia pojazd w oświetlenie tablicy rejestracyjnej z tyłu jak i tylne światła odblaskowe. A ponadto pojazdy o szerokości większej niż 2,5 m muszą zostać wyposażone w światła obrysowe.

Te same przepisy mówią także o nieobowiązkowym oświetleniu, które jednak jest zalecane. Dotyczy to świateł przeciwmgłowych, postojowych, cofania, awaryjnych czy też odblaskowych położonych w innych niż tylna część pojazdu. 

 

Diagnozowanie oświetlenia

Właściciel samochodu powinien zdawać sobie sprawę, że oświetlenie auta należy sprawdzać nie tylko po to, aby znaleźć przepalona żarówkę. Skuteczność wydolności świetlnej lamp maleje wraz z czasem ich eksploatacji. Dzieje się tak na przykład z powodu osadzania się wolframu na wewnętrznej stronie bańki, zaciemnienia bańki i zmniejszenia przepuszczalności światła, zmniejszenia (zużycia) przekroju żarnika, a także przez zwykłe zmatowienie odbłyśnika w lampie, czy pokrycie powierzchni lamp kurzem. Szacuje się, że po wypływie 5 lat spadek wydolności świetlnej może wynosić od 10 do nawet 25%.

Spadek wydolności może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności. Gdy jesteśmy posiadaczem starszego auta, dobrze jest również okresowo sprawdzać stan napięcia zasilającego i podłączenie z masą. Spadki napięcia, nawet stosunkowo niewielkie potrafią zmniejszyć strumień świetlny nawet o 50%. W przypadku zbyt wysokiego napięcia natomiast, spada żywotność żarówki. Reflektory są również wciąż narażone na drgania i wstrząsy, co może wpłynąć na zmianę ich położenia czego skutkiem jest również wadliwie działające oświetlenie. 

Gdy postanowimy przeprowadzić diagnozę najpierw należy przeprowadzić kontrolę działania wszystkich świateł włączając je kolejno. Następnym działaniem jest sprawdzenie prawidłowości ustawienia reflektorów, a koleinie sprawdzamy natężenie oświetlenia. 

 

Jakie żarówki kupić?

Aby wyposażyć swój pojazd w dobre oświetlenie, trzeba też przyjrzeć się żarówkom jakie możemy zakupić. Do wyboru mamy żarówki jedno- lub dwuwłóknowe o konstrukcji konwencjonalnej lub halogenowej. Nowocześniejsze modele to żarówki ksenonowe, a także LEDowe. 

Obecnie dużym powodzeniem cieszą się żarówki halogenowe, z których jako najlepsze są postrzegane żarówki H7. Żarówki te charakteryzują niewielkie rozmiary, długa żywotność i skuteczność świetlna. Ich konstrukcja umożliwia łatwe podłączenie i równocześnie rozmieszczenie w taki sposób, aby promienie świetlne były ustawione we właściwym kierunku. Nowocześniejszym rozwiązaniem są żarówki ksenonowe, które wytwarzają światło za pomocą jonizacji gazu, który wypełnia lampę łukiem elektrycznym. Charakteryzuje je większa od halogenowych lamp skuteczność świetlna, a także większa trwałość.

Jak dbać o oświetlenie, aby było bezpieczne?

Aby nasz pojazd był widoczny na drodze, a także lampy dobrze oświetlały drogę przed autem, ale nie oślepiały kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka mamy kilka zaleceń eksploatacyjnych. Przede wszystkim należy stosować oświetlenie zgodne z zaleceniami producenta naszego pojazdu, o właściwym napięciu, mocy i sposobie mocowania. Żarówki również należy wymieniać co około 2 lata, zwłaszcza te halogenowe.

Przy wymianie pilnować, aby nowe egzemplarze były tego samego rodzaju co wcześniej zostały zastosowane, bo do takiego rodzaju żarówki został przystosowany reflektor. W przypadku chęci zamiany żarówek konwencjonalnych na halogenowe czy halogenowych na ksenonowe należy najpierw wymienić reflektor na przystosowany do wybranego rodzaju żarówek.

Ponadto należy dbać o to, aby reflektory utrzymywać w czystości, a także dbać o ich stan techniczny. Do uszkodzeń wnętrza reflektora często dochodzi, gdy zużyty i nieszczelny klosz pozwala na to, aby wnętrze penetrowała woda i chemia używana na drogach. Dochodzi wówczas do zniszczenia odbłyśnika, a także zmatowienia czy nawet korozji lustra reflektora. Do takich sytuacji nie należy dopuszczać. 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ