Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Wycieraczki samochodowe – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Masz wątpliwości, które wycieraczki samochodowe kupić? Jeżeli zapoznasz się z naszym zestawieniem, z łatwością wybierzesz właściwy model. Uniwersalnym akcesorium, pasującym do aut wielu różnych marek, jest Bosch Aerotwin A187S. W komplecie są dwa pióra (jedno o długości 60 cm, a drugie 45 cm). Są one wykonane z solidnej mieszanki gumy, a w dodatku bardzo dobrze przylegają do szyby i efektywnie usuwają nadmiar wody. Za godny uwagi produkt kierowcy uznali też Valeo VFB70 575790. To wycieraczki z 5 adapterami w zestawie, dlatego pasują do wielu samochodów. Ich montaż nie jest trudny. W rankingu opisaliśmy też kilka innych modeli, zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi.

13 najlepszych wycieraczek samochodowych. Opinie w 2021 roku

 

Poniżej umieściliśmy ranking wycieraczek samochodowych. Znajdziesz w nim opisy akcesoriów różnych marek, które kierowcy uznali za łatwe w zakładaniu, trwałe i co najważniejsze skuteczne w działaniu.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To uniwersalny model, który pasuje do aut najpopularniejszych marek, takich jak VW, Skoda i Kia. Bardzo dobrze przylega on do szyby, a tym samym efektywnie usuwa nadmiar wody podczas opadów deszczu.

Wady

Są kierowcy, którzy uważają, że po kilku miesiącach od zakupu i montażu pióra zaczynają zostawiać na szybie smugi. Jednak są to nieliczne opinie.

Podsumowanie

Akcesorium zużywa się równomiernie. Do jego produkcji wykorzystano dwa rodzaje gumy, czyli miękką i twardą. W komplecie są dwa pióra. Każde z nich pokryto antypoślizgową powłoką odpowiadającą za zmniejszanie tarcia. W zestawie są fabryczne, oryginalne mocowania.

Drugi wybór

Zalety

Wycieraczka dobrze sprawdza się nawet przy intensywnych opadach deszczu, bo szybko usuwa nadmiar wody z szyby, nie pozostawiając przy tym smug. W komplecie jest 5 różnych adapterów, co pozwala na zamocowanie akcesorium w autach różnych marek.

Wady

Podczas montażu, a także czyszczenia pióra należy zachować ostrożność. Dołączone do zestawu adaptery są plastikowe i przy mocniejszym szarpnięciu mogą niespodziewanie pęknąć.

Podsumowanie

Model wyposażono w spoiler z technologią Pyramid, dzięki czemu bardzo dobrze przylega do szyby, nawet przy silnych podmuchach wiatru i w czasie jazdy z większą prędkością. To zapobiega powstawaniu głośnego szumu. Pióro ma długość równą 70 cm. Wykonano go z solidnej gumy, niepodatnej na szybkie ścieranie.

Rozważ też

Zalety

Pióra zostały wykonane z trwałej, silikonowo-kauczukowej mieszanki, więc nie trzeba się obawiać o ich szybkie zużycie. Mają one aerodynamiczną konstrukcję, dlatego podczas jazdy nie generują głośnego szumu.

Wady

Nie jest to model uniwersalny. Mogą się na niego zdecydować głównie posiadacze aut marki BMW, bo jest odpowiednio dopasowany do wypukłości szyby.

Podsumowanie

Wycieraczki są solidne i niepodatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Długość jednego pióra jest równa 65 cm, a drugiego 52,5 cm. Wewnątrz spoilera każdego z nich znajduje się stalowa, ocynkowana szyna. Model montuje się za pomocą solidnego, metalowego adaptera, odpornego na uszkodzenia.

 

Wycieraczki samochodowe Bosch

 

1. Wycieraczki aerotwin spoiler Bosch Aerotwin A187S

 

Bezprzegubowy model Bosch Aerotwin A187S jest uniwersalny, ponieważ pasuje do modeli wielu różnych aut. Mogą na niego zdecydować się posiadacze samochodów Peugeot, Lancia, Kia, Alfa Romeo, Skoda, VW czy Fiat. Akcesorium jest dobrze dopasowane do szyby, co wynika z zastosowania wewnętrznej szyny stabilizującej Evodium (zastąpiła tradycyjną konstrukcję przegubową).

Przedstawione wycieraczki samochodowe Bosch równomiernie się zużywają, gdyż obie są równie mocno dociśnięte do szyby. Długość jednego pióra jest równa 60 cm, a drugiego 45 cm. Zostały one wykonane z dwóch rodzajów gumy, czyli miękkiej i twardej. Warstwa stykająca się z szybą jest pokryta antypoślizgową powłoką, która odpowiada za zmniejszenie tarcia.

Co o produkcie marki Bosch sądzą kierowcy? Większość z nich przekonuje, że wycieraczki można bardzo szybko zamontować. Wynika to nie tylko ze szczegółowo opisanej instrukcji, którą dołączono do zestawu, ale i zastosowania fabrycznych, oryginalnych mocowań. Poza tym na powierzchni akcesorium nie zbiera się lód, co w okresie zimy bywa uciążliwe.

 

 

 

 

2. Wycieraczki Bosch Aerotwin AR450S 450+450 mm

 

Wycieraczki samochodowe Bosch Aerotwin AR450S, 450+450 mm nie mają tradycyjnych przegubów. Wyposażono je za to w szynę stabilizującą Evodium, w efekcie czego dobrze przylegają do szyby i są odpowiednio sztywne. Akcesorium jest wykonane z dwóch rodzajów gumy, a dodatkowo pokryto je warstwą antypoślizgową, co zapewnia mniejsze tarcie.

Model cicho pracuje i podczas jazdy samochodem nie powstaje głośny, charakterystyczny szum. Wynika to z tego, że jego konstrukcja została starannie dopracowana pod kątem aerodynamiki. To, co wyróżnia wycieraczki, to trwałość. Pasują one do samochodów różnych marek, takich jak: Daewoo, Ford, Mazda, Honda i Mercedes.

Kupujący w swoich recenzjach przekonują, że to dobre wycieraczki samochodowe, które nie zawodzą nawet podczas silnych opadów deszczu. Sprawnie usuwają one nadmiar wody z szyby, co poprawia widoczność. Atutem akcesorium jest też to, że nie zostawia nieestetycznych smug.

 

 

 

 

Wycieraczki samochodowe Valeo

 

3. Pióro wycieraczki Valeo VFB70 575790

 

Po tym, jak poddaliśmy szczegółowej analizie opinie o wycieraczkach samochodowych, doszliśmy do wniosku, że w zestawieniu nie może zabraknąć produktu marki Valeo. Wybraliśmy model VFB70 575790 o długości 70 cm. Pióro można zamontować w większości aut różnych marek, gdyż ma 5 różnych adapterów i możemy wybrać ten odpowiedni.

Wycieraczka sprawnie usuwa nadmiar wody z szyby, nie zostawiając przy tym smug. Jest to możliwe za sprawą optymalnego rozłożenia nacisku pióra. Akcesorium ma specjalny spoiler wykorzystujący technologię Pyramid, w efekcie czego poprawiono jego przyczepność. Nie ma ryzyka, że przy jeździe z dużą prędkością lub przy silnych podmuchach wiatru pióro będzie się lekko unosić, co generowałoby szum.

Kupującym najbardziej podoba się to, że montaż wycieraczki nie zajmuje dużo czasu. Potwierdzają to również osoby, które tę czynność wykonywały samodzielnie po raz pierwszy. Guma wykorzystana do produkcji akcesorium jest solidna i nie zużywa się za szybko.

 

 

 

 

4. Wycieraczki Valeo do VW Passat B6 B7 Jetta 3

 

Wycieraczki Valeo do VW Passat B6 B7 Jetta 3 to zestaw, w którym znajdziemy dwa pióra: jedno o długości 60 cm, a drugie 47,5 cm. Za ich prawidłowy docisk do szyby odpowiadają solidne, metalowe listwy. To daje nam pewność, że akcesorium skutecznie zbiera wodę i poprawia widoczność w deszczowe dni.

Wycieraczki samochodowe Valeo można łatwo zamocować, do kilku różnych modeli aut marki VW. Jest to możliwe, ponieważ w komplecie otrzymujemy adaptery. Akcesorium jest wyprodukowane ze starannie dobranej mieszanki gumy, dlatego nie zużywa się za szybko.

Cechą wyróżniającą opisywane wycieraczki jest nowoczesny kształt spojlerów, który przypomina piramidę. Jak zauważyli kierowcy, pióra dobrze przylegają do szyby nawet w wietrzne dni, a do tego nie zostawiają smug.

 

 

 

 

Wycieraczki samochodowe Oximo

 

5. Wycieraczki Oximo Aero do BMW 5 E39

 

Przedstawiamy wycieraczki Oximo Aero do BMW 5 E39, które zostały wykonane ze specjalnej, silikonowo-kauczukowej mieszanki. To zapewnia im podwyższoną trwałość oraz odporność na szybkie ścieranie. Akcesorium ma stalową szynę wewnątrz spoilera, która jest ocynkowana i tym samym solidna.

Aerodynamiczna konstrukcja sprawia, że nawet podczas jazdy z dużą prędkością nie słyszymy głośnego szumu. Wycieraczki samochodowe Oximo są bezprzegubowe. Mocuje się je za pomocą metalowego adaptera, który jest bardziej wytrzymały niż zamiennik z tworzywa sztucznego. W komplecie są dwa pióra, jedno ma długość 65 cm, a drugie 52,5 cm.

Dlaczego produkt znalazł się w rankingu? Zebrał on wiele pozytywnych recenzji konsumentów. Model jest przeznaczony głównie dla osób jeżdżących samochodami marki BMW. Uznano go za solidne akcesorium, które nie jest podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

 

 

 

6. Wycieraczki Oximo Ford Focus MK1 I

 

Bezprzegubowe wycieraczki Oximo Ford Focus MK1 I są przystosowane do montażu na hak (WU). W komplecie znajdziemy dwa pióra na przednią szybę, o długości 55 cm i 47,5 cm, a także na tylną szybę (jego długość jest równa 37,5 cm). Do ich produkcji użyto silikonowo-kauczukowej mieszanki. Ważne jest to, że mocowanie zaczepu pod osłoną wykonano z metalu, a nie plastiku, co zwiększa jego trwałość.

Warto podkreślić, że akcesorium pasuje nie tylko do samochodów Ford Focus MK1, ale też pojazdów kilku innych marek, m.in. Alfa Romeo 146, Honda Accord oraz Jaguar X-Type. Wszystkie metalowe części konstrukcji piór są zrobione ze stali typu High-Carbon, która jest ocynkowana. Zapewnia jej to ochronę przed korozją.

Dla kierowców ważne jest to, że wycieraczki można bardzo szybko zamontować, bez potrzeby sięgania po narzędzia i używania dużej siły. Po ich założeniu jazda w deszczowe dni nie jest wyzwaniem, ponieważ skutecznie zbierają wodę. Akcesorium jest wytrzymałe, a test wycieraczek samochodowych to potwierdził.

 

 

 

 

Wycieraczki samochodowe do szyb

 

7. Wycieraczki Płaskie Neoma Audi A4 B6 B7 A6 C5 Exeo KPL 

 

Wycieraczki Płaskie Neoma Audi A4 B6 B7 A6 C5 Exeo KPL wykorzystują technologię Luiquid-Fix Graphite. Akcesorium jest wykonane z grafitowej gumy, która gwarantuje mu cichą pracę w każdych warunkach atmosferycznych. Komplet obejmuje dwa pióra, ich długość jest równa 55 cm.

Prezentowane wycieraczki samochodowe do szyb są bezprzegubowe, co daje nam pewność, że w czasie jazdy nie generują szumu. Co ważne, są one odporne na mróz. Pióra nie mają stelaża, na którym zbierałby się lód (jego usunięcie często jest kłopotliwe).

Kupujący przekonują, że akcesorium dobrze się prezentuje, bardziej nowocześnie niż zwykłe modele przegubowe. To odpowiedni wybór dla kierowców, którzy chcą kupić dobre i tanie wycieraczki samochodowe. Model marki Neoma jest mocno i równomiernie dociśnięty do szyby, poza tym nie zużywa się zbyt szybko.

 

 

 

 

Wycieraczki samochodowe Visee

 

8. Wycieraczki Visee BMW 5 E39

 

Gumowe wycieraczki samochodowe Visee BMW 5 E39 wykazują podwyższoną odporność na ścieranie oraz starzenie w wyniku ekspozycji na działanie promieni UV. W zestawie są dwa pióra na przednią szybę, długość pierwszego wynosi 65 cm, a drugiego 55 cm. Model zapewnia skuteczne zbieranie wody i to bez generowania głośnego szumu podczas jazdy, co wynika z jego aerodynamicznej konstrukcji.

Do mocowania wycieraczek służą mocne, metalowe zaczepy. Nie trzeba się martwić, że niespodziewanie pękną np. przy mocniejszym szarpnięciu piórem. Akcesorium jest wykonane z mieszanki gumy Aquatec.

Kierowcy, którzy zamontowali wycieraczki samochodowe Visee, uważają, że ich zakup był bardzo dobrą decyzją. To pióra o nowoczesnym designie, które ściśle przylegają do szyby i usuwają nadmiar wody z całej jej powierzchni. Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo jazdy w deszczowe dni. Wiele osób wspomina również o tym, że montaż akcesorium zajmuje maksymalnie kilka minut.

 

 

 

 

Wycieraczki samochodowe Alca

 

9. Wycieraczki hybrydowe Alca VW Passat B5 FL

 

Prezentujemy wycieraczki samochodowe Alca VW Passat B5 FL, czyli model hybrydowy, mocno i równomiernie przylegający do przedniej szyby. Akcesorium wykonano z dobrej gatunkowo mieszanki gumy, a dodatkowo zabezpieczono je nanopowłoką grafitu, co zwiększa jego trwałość. Z kolei wszystkie stalowe elementy konstrukcji wyprodukowano z galwanizowanej, ocynkowanej stali szlachetnej.

Wycieraczki nie tylko efektywnie zbierają wodę z szyby, ale do tego cicho pracują. Przekłada się to na większy komfort jazdy w deszczowe dni. Wytrzymałość piór potwierdziły testy, przeprowadzone m.in. w amerykańskim laboratorium Detroit Lab. INC oraz przez Niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego (TÜV).

Zaletami wycieraczek są głównie: podwyższona odporność na ścieranie, efektywna praca oraz mało kłopotliwy montaż. Kierowcy doceniają to, że w komplecie znajdują się adaptery niezbędne do przymocowania piór. Podoba im się też hybrydowa konstrukcja, będąca połączeniem atutów modeli bezprzegubowych i tych tradycyjnych.

 

 

 

10. Bosch Pióra płaskie Aerotwin długość 600/475mm A936S 3 397 118 936

 

Bosch A936S 3 397 118 936 to wycieraczki, które nie tylko wyglądają estetycznie, ale także skutecznie czyszczą przednią szybę. Charakteryzuje je prosty kształt oraz smukła konstrukcja, która dobrze się prezentuje. Wycieraczki równomiernie się zużywają, ponieważ ich docisk jest prawidłowy.

Prezentowany produkt nie generuje szumów, gdyż nacisk na szybę jest mocny. Dlatego też powietrze nie przepływa pod piórkami i nie usłyszymy typowych dla wycieraczek irytujących dźwięków. Szyna stabilizująca Evodium skutecznie pozbywa się wszystkich zanieczyszczeń, co poprawia naszą widoczność. Wszystko to dzięki dwóm różnym rodzajom gumy – twardej i miękkiej, które razem ściągają brud już za jednym przetarciem.

Zimą na wycieraczkach nie ma lodu, więc nie musimy się martwić, że nie będziemy mogli sobie poradzić z zamarzającymi piórkami. Z kolei solidne mocowania sprawiają, że piórka trzymają się w odpowiednim miejscu. Kierowcy uważają, że jest to bardzo dobry sprzęt, który szybko oczyszcza całą powierzchnię przedniej szyby.

Wchodzące w skład zestawu Bosch A936S 3 397 118 936 pióra wycieraczek mają długość 60 cm i 47,5 cm. Produkt ma wbudowany spoiler.

 

Zalety

Skuteczne przy dużej prędkości: Jak zapewnia producent, pióra wycieraczek są skuteczne nawet przy dużej prędkości. To gwarantuje dobrą widoczność niezależnie od panujących na zewnątrz warunków i tym samym zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Szyna stabilizująca: Model wyposażono w szynę stabilizującą Evodium, która dobrze spisuje się także zimą. Na jej powierzchni nie tworzy się lód, więc przygotowanie samochodu do jazdy nie zabiera dużo czasu.

Prosty montaż: Dużym atutem jest to, że montaż wycieraczek nie jest skomplikowany. W Internecie dostępne są także darmowe filmiki instruktażowe, z których można skorzystać w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z instalacją.

Elegancki design: Do ładnych modeli można zaliczyć wycieraczki Bosch A936S 3 397 118 936. Między innymi z tego powodu cieszą się one dużą popularnością.

 

Wady

Głośność pracy: Czasami model generuje nieprzyjemny hałas w trakcie pracy, jednak nie trwa to zbyt długo.

 

 

 

 

11. Zestaw Przednich Wycieraczek Brytyjskiej HQ Automotive Citroen C4 GRAND PICASSO 2008

 

Zestaw przednich wycieraczek brytyjskiej firmy HQ Automotive przeznaczony jest do dwóch modeli aut: Citroen C4 GRAND PICASSO 2008 oraz Citroen C4 PICASSO 2008. Prezentowane przez nas wycieraczki należą do grupy płaskich. Dzięki temu aerodynamika produktu jest bardzo intensywna.

W konstrukcji produktu zastosowane są sprężyste szyny wtopione w gumę, które sprawiają, że każdy ruch wycieraczek jest bardzo płynny. Prezentowane przez nas wycieraczki wyróżniają się także wyższą odpornością na panowanie niskich temperatur, co jest szczególnie przydatne w sezonie jesienno-zimowym. Model, nawet przy bardzo dużych mrozach, możemy z łatwością oderwać od szyby.

Konsumenci są zadowoleni z podjętej decyzji zakupowej. Według nich model bardzo dobrze oczyszcza szybę z kropel deszczu oraz innych zanieczyszczeń, które mogą pogarszać pole widzenia. Ponadto płaskie wycieraczki są w stanie bardzo skutecznie stłumić szum powietrza.

Zestaw przednich wycieraczek brytyjskiej firmy HQ Automotive Citroen C4 GRAND PICASSO 2008 składa się z dwóch elementów: Pióra pasażera oraz pióra kierowcy. Są to wycieraczki płaskie. Zapewniają bardzo dobre czyszczenie szyby, nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.

 

Zalety

Rodzaj wycieraczek: Są to wycieraczki płaskie. Dzięki temu podczas pracy nie zasłaniają trasy, na której musi skupić się osoba kierująca pojazdem.

Łatwy montaż: Produkt jest bardzo łatwy w montażu. Każdy z nas bez większego problemu powinien poradzić sobie z tym zadaniem.

Odporność: Produkt wyróżnia się dużą odpornością na działanie niskich temperatur.

 

Wady

Zastosowanie: Produkt przeznaczony jest wyłącznie do Citroena C4 GRAND PICASSO oraz Citroena C4 PICASSO.

 

 

 

 

12. Pióro wycieraczki Denso DUR-060L

 

Chcielibyśmy zaprezentować jedną z najlepszych wycieraczek dostępnych na rynku – Denso DUR-060L. Prezentowany produkt został wykonany z mieszaniny kauczuku oraz tworzywa sztucznego. Połączenie tych dwóch materiałów sprawia, że piórko jest bardzo mocne i nie ulega uszkodzeniom zewnętrznym.

Opisywane wycieraczki bardzo dobrze sprawdzają się podczas ekstremalnych warunków pogodowych np. opadów deszczu lub gradu. Model zapewnia nam stałą widoczność, więc jesteśmy bezpieczni na drodze. Oprócz tego montaż produktu jest bardzo łatwy. Wycieraczki możemy zamontować do różnego rodzaju samochodów i będą się trzymać tak samo solidnie. Model skutecznie pozbywa się zanieczyszczeń z przedniej szyby. Dlatego ta część samochodu wygląda zawsze estetycznie, zupełnie tak samo, jak opisywana wycieraczka.

Należy również wspomnieć, co się dzieje z piórkami w czasie zimy. Metalowe oraz gumowe części nie pokrywają się lodem i dlatego nie musimy ich czyścić przed wyruszeniem do pracy, dlatego konsumenci są bardzo zadowoleni z kupna opisywanego modelu.

Pióro wycieraczki Denso DUR-060L ma długość równą 60 cm, a jego waga wynosi 318 g. Produkt ma czarny kolor.

 

Zalety

Obudowa: Konsumenci zwracają uwagę na solidnie wykonaną obudowę. Ma ona matową powłokę, dlatego ładnie się prezentuje. Element ten wykazuje odporność na zarysowania.

Możliwość zakupu wersji pomniejszonej: W ofercie producenta można znaleźć wycieraczki w wersji pomniejszonej. Są one przeznaczone do montażu na światłach mijania i zwiększają nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Cicha praca: Model jest niemal bezgłośny w trakcie pracy, nawet w przypadku silnych opadów deszczu czy śniegu.

 

Wady

Smugi: Po pewnym czasie użytkowania wycieraczki zaczynają nieco gorzej radzić sobie z usuwaniem smug z powierzchni szyby.

Konieczność zakupu 2 sztuk opakowania: W kartonie znajduje się tylko jedna sztuka produktu. W efekcie konieczny jest zakup 2 opakowań Denso DUR-060L.

 

 

 

 

13. Valeo 575780 wycieraczka samochodowa płaska Multiconnection 350 mm

 

Wycieraczki Valeo 575780 oprócz gumy w składzie mają również domieszkę kauczuku. Dlatego piórka skutecznie zbierają z powierzchni szyby całą wodę, dzięki czemu nasza widoczność nie jest ani przez chwilę ograniczona. Wycieraczki nie mają typowego szkieletu, lecz za to mają metalowe listwy, które dopasowują się kształtem do każdej przedniej szyby. Dlatego możemy zamontować piórka na każdym samochodzie.

Kształt wycieraczek został skonstruowany w taki sposób, aby wszystkie zanieczyszczenia były jak najszybciej usunięte. Nie musisz się już więcej martwić o zaschnięty brud na szybie. Po kilku przetarciach szyba jest zupełnie czysta. Z kolei podczas opadów deszczu oraz gradu wycieraczki dostatecznie szybko usuwają wodę. Ich działania nie zakłóca nawet szybka jazda samochodem.

Wielu kierowców poleca prezentowany produkt, ponieważ są to dobre i tanie pióra wycieraczek, wybierane głównie ze względu na możliwość odpowiedniego dopasowania ich do różnego kształtu szyb przednich. Zaletą, o której często wspominają Internauci, jest również skuteczne usuwanie nadmiaru wody podczas opadów.

Valeo 575780 to dobre pióro wycieraczki do 20 zł. Długość modelu jest równa 350 g, a jego waga wynosi 130 g.

 

Zalety

Montaż: Nie musisz się obawiać, że montaż wycieraczki okaże się trudny. Model jest instalowany za pomocą jednego kliknięcia (system Uni Click).

Cicha praca: Pióro wycieraczki ma odpowiednio dobrany kształt, co przekłada się na mniejsze tarcie. W efekcie w trakcie pracy model nie generuje nieprzyjemnego hałasu.

 

Wady

Adaptery mocowań: Użytkownicy twierdzą, że adaptery mocowań nie są wykonane z najlepszych gatunkowo materiałów. Może się okazać, że elementy te stosunkowo szybko ulegną zniszczeniu.

Efektywność: Nieliczne osoby wskazują, że w przypadku bardzo silnych opadów deszczu wycieraczki okazują się mało efektywne. Trzeba znacznie zmniejszyć prędkość jazdy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie wycieraczki samochodowe kupić?

 

Każdy samochód jest wyposażony w wycieraczki. Odpowiadają one za zbieranie wody i poprawę widoczności podczas opadów deszczu czy śniegu. Ważne jest, aby regularnie wymieniać akcesorium, aby przy niesprzyjającej pogodzie zapewniać sobie i pasażerom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nie do końca wiesz, jakie są najlepsze wycieraczki samochodowe? Cenne podpowiedzi znajdziesz w poradniku.

Rodzaje

Są trzy podstawowe rodzaje wycieraczek samochodowych. Do wyboru mamy modele:

* tradycyjne – ich gumowa część osadzona jest na metalowym szkielecie, który pełni jednocześnie funkcję systemu dociskowego. To inaczej wycieraczki przegubowe, pasują do wielu aut różnych marek, w szczególności do starszych modeli. Mimo że są one łatwo dostępne, to według kierowców mają kilka wad. Jedną z najistotniejszych jest to, że generują one głośny szum;

* płaskie – inaczej bezprzegubowe, ich pióra nie są osadzone w ramie, tylko przymocowane bezpośrednio do ramienia wycieraczki. Aby tego typu akcesoria efektywnie usuwały wodę, muszą dobrze przylegać do szyby (co może być problemem, jeśli jest ona stosunkowo mocno wygięta). Modele płaskie mają aerodynamiczną konstrukcję, co zapewnia mniejszy opór powietrza i niższy poziom generowanego hałasu, także podczas jazdy z dużą prędkością. Ich atutem jest też to, że zimą nie osadza się na nich lód;

* hybrydowe – to połączenie modeli przegubowych i bezprzegubowych. Wycieraczki mają aerodynamiczny korpus tworzący spojler, a pióro jest osadzone na przegubie zapewniającym równomierny docisk do szyby na całej jego długości. Są one polecane posiadaczom starszych aut, którzy chcą zrezygnować z używania tradycyjnych akcesoriów przegubowych.

 

Długość piór

Aby pozbyć się wątpliwości, jakie wycieraczki samochodowe wybrać, musimy zmierzyć długość starych piór. Dzięki temu uda nam się uniknąć zakupu niedopasowanego modelu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, należy zapoznać się ze szczegółowym opisem danego akcesorium, powinna się w nim znaleźć informacja, do jakich aut jest ono przeznaczone. Czasami pióra do przedniej szyby mają taką samą długość, a niekiedy jedno jest dłuższe, a drugie krótsze. To, które wycieraczki będą pasować, zależy od modelu i marki pojazdu oraz rocznika.

 

Łatwy montaż

Zakupione akcesorium powinno być łatwe w montażu, to bardzo istotna kwestia w szczególności dla osób, które podejmują się wykonania tej czynności po raz pierwszy. Na szczęście zwykle trwa to maksymalnie kilka minut, nie musimy przy tym używać narzędzi. Bardzo często producenci dołączają do zestawu kilka różnych adapterów, aby można było odpowiednio zamontować wycieraczki, niezależnie od modelu auta. Zaczepy mogą być wykonane z plastiku lub metalu, za bardziej wytrzymałe uznaje się te drugie.

Trwałość

Zakładając nowe wycieraczki, zapewne większość z nas chce, aby działały niezawodnie przez długi czas. Co prawda tego typu akcesoria nie są na tyle solidne, aby wymieniać je np. co kilka lat, ale też nie mogą zużywać się za szybko. Do produkcji wycieraczek najczęściej wykorzystuje się mieszankę twardej i miękkiej gumy, czasami dodaje się do nich silikon. Są modele pokrywane dodatkowo różnymi powłokami, odpowiadającymi za zmniejszenie tarcia. Najlepsze wycieraczki samochodowe wykazują odporność na szybkie ścieranie, a także starzenie w wyniku działania promieni UV.

 

Wycieraczki samochodowe w dobrych cenach

Cena za wycieraczki samochodowe uzależniona jest od kilku czynników, ale jednym z najważniejszych jest producent. Modele znanych marek są droższe, zwłaszcza te bezprzegubowe oraz hybrydowe. Zwykle kosztują one 50 – 100 zł (za komplet dwóch piór, choć czasami cena dotyczy jednej sztuki). Akcesoria oferowane przez mniej popularnych producentów oraz te przegubowe są nieco tańsze, za nie zapłacimy nie więcej niż 50 zł. Jednak nie powinniśmy nadmiernie oszczędzać na zakupie wycieraczek, bo to od nich w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo w deszczowe dni. 

 

 

FAQ

 

P1: Kto wynalazł wycieraczki samochodowe?

Wielbiciele historii i ciekawostek z pewnością chętnie dowiedzą się, kto wynalazł wycieraczki samochodowe. Osobą za to odpowiedzialną był Józef Hofmann, Polak, który długi czas spędził w Stanach Zjednoczonych. Był on znany z licznych wynalazków związanych z pracą samochodu i fortepianu (przypisuje się mu ich około 70). Istotne jest to, że głównym zajęciem Hofmanna była muzyka, zajmował się on komponowaniem utworów i grą na fortepianie. Muzyk tworzył także kompozycje na orkiestrę. 

P2: Jak założyć wycieraczki samochodowe?

Wymiana wycieraczek samochodowych może wydać się trudna w szczególności tym kierowcom, którzy robią to po raz pierwszy. W rzeczywistości nie jest to jednak skomplikowane zadanie. Pracę należy rozpocząć od zdjęcia starych, zużytych gum (w tym celu konieczne jest podniesienie wycieraczki do pozycji pionowej). Trzeba przy tym zachować dużą ostrożność, bo akcesoria tego typu mają metalowe elementy, którymi możemy porysować szybę. Kolejnym krokiem jest umieszczenie plastikowego adaptera na metalowym haku. Kiedy w adapterze znajdzie się już wycieraczka, należy pociągnąć ją w górę ramienia, aż do momentu usłyszenia kliknięcia. Kolejnym krokiem jest już tylko opuszczenie akcesorium na szybę. Kierowca musi pamiętać o regularnej wymianie wycieraczek samochodowych, bo gwarantują one odpowiednią widoczność podczas opadów deszczu.

 

P3: Ile kosztują wycieraczki samochodowe?

Zakup nowych wycieraczek samochodowych nie jest dużym wydatkiem. Dobrej jakości akcesorium można kupić już za ok. 25 zł. Na rynku dostępne są też droższe modele, ich cena wynosi zwykle 50 zł do 100 zł. Wycieraczki samochodowe są dostępne w sklepach motoryzacyjnych, często można je kupić także na stacjach benzynowych. Oczywiście, produkty tego typu można znaleźć też w Internecie i to często w bardzo przystępnych cenach. Niektórzy kierowcy kupują od razu kilka sztuk, aby w razie potrzeby móc szybko wymienić ten element. Nie należy zapominać, że lekko rozwarstwiona guma, która nie przylega ściśle do szyby, nie usuwa sprawnie nadmiaru wody, tworzy smugi i nierzadko też drobne zarysowania na szybie.

 

P4: Jak zregenerować wycieraczki samochodowe?

Czasami zdarza się tak, że nie mamy możliwości zakupu nowych wycieraczek samochodowych, a wybieramy się w dłuższą trasę. Co wtedy zrobić? Można postarać się zregenerować stare gumy, choć nie jest to możliwe w każdym przypadku. Należy zdjąć piórka z ramion, dokładnie je wyczyścić i sprawdzić, czy gumka nie jest pokruszona. Jeśli na jej powierzchni są ubytki, wycieraczki nie nadają się do regeneracji. Jeśli jednak guma jest twarda i tylko dlatego nie zbiera wody tak dobrze, jak na początku, możemy natrzeć ją gliceryną. Takie rozwiązanie przyniesie rezultaty na około kilka dni. Trzeba jednak wiedzieć, że po zastosowaniu gliceryny konieczne jest odczekanie kilku godzin, a następnie dokładne umycie gumy w zimnej wodzie.

P5: Wycieraczki samochodowe – jak włączyć?

To, jak włączyć wycieraczki, zależy od modelu posiadanego przez nas auta. Zazwyczaj przy kierownicy znajduje się manetka, która pozwala na rozpoczęcie ich pracy. Zdarza się też, że na kierownicy umieszczony jest specjalny przycisk. Czasami kierowca musi samodzielnie regulować prędkość pracy wycieraczek, a czasami odbywa się to automatycznie. Jeśli dopiero zaczynasz jazdę samochodem, przed wyjazdem w trasę upewnij się, że umiesz sprawnie włączyć wycieraczki, zmienić światła i wykonać inne niezbędne do jazdy czynności.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Najważniejsze zalety:

Dla sporej grupy kierowców zachętą do zakupu wycieraczek samochodowych Bosch Aerotwin A187S będzie to, że są one dostosowane do aut różnych marek, więc wyróżnia je uniwersalność. Producent zwraca uwagę na zastosowanie zewnętrznej szyny stabilizującej Evodium, co pozwoliło na idealne dopasowanie pracy prezentowanego modelu do krzywizny szyby samochodowej.

 

Najważniejsze wady:

Choć większość osób przyznaje, że wycieraczki działają płynnie i skutecznie usuwają wodę, część kierowców zaznacza, że już po ok. 3 miesiącach od zakupu zaczynają one zostawiać smugi. Takie opinie o Bosch Aerotwin A187S nie pojawiają się jednak zbyt często.

 

Werdykt: 9.8/10

Czytając niektóre recenzje można dowiedzieć się, że prezentowany model jest uznawany przez kupujących za najlepsze wycieraczki samochodowe dostępne obecnie na rynku. Spora ilość zadowolonych z zakupu kierowców świadczy o wysokiej jakości wykonania produktu. Długość wycieraczek wynosi 60 cm i 45 cm. Są one wyposażone w spojler.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Prosty montaż i cicha praca

Jak potwierdzają osoby przeprowadzające test Bosch Aerotwin A187S, montaż produktu nie jest skomplikowany i powinna bez problemu poradzić sobie z nim także osoba bez żadnego doświadczenia w tym zakresie. Model ma zamontowane fabrycznie oryginalne mocowania, dlatego jego instalacja nie zajmuje dużo czasu. Co ważne, akcesorium jest mocno przytwierdzone do pojazdu i nie ma ryzyka, że w czasie jazdy się poluzuje. Sporym atutem tych wycieraczek samochodowych jest też cicha praca. Powierzchnia natarcia jest mniejsza, co pozwoliło skutecznie zredukować szum powstający w trakcie pracy wycieraczek. Dodatkowo na powierzchni akcesorium w okresie zimowym nie zbiera się lód, a to wszystko dzięki odpowiednio dobranej szynie stabilizującej.

Wytrzymałość

Dlaczego warto zdecydować się na zakup Bosch Aerotwin A187S? Cena produktu nie jest wysoka, a to jeden z czynników zachęcających do inwestycji. Ponadto wyróżnia się on wytrzymałością, a potwierdzeniem tego są pozytywne opinie na jego temat. Producent zapewnia, że wycieraczki równomiernie się ścierają, a wszystko ze względu na równy docisk. Ponadto produkt wykazuje odporność na uporczywy brud, a także znajdujące się na szybie owady.

 

Skuteczne usuwanie wody z powierzchni szyby

Wycieraczki samochodowe mają szynę stabilizującą Evodium, a dzięki temu lepiej oczyszczają powierzchnię szyby. Pióra zostały zrobione z dwóch rodzajów gum: miękkiej i twardej, co również wpływa na efektywność pracy. Warstwa, która styka się z szybą, jest pokryta antypoślizgową powłoką, więc tarcie jest zminimalizowane. 

 

Design

Nie ulega wątpliwości, że to nie design, ale skuteczność działania wycieraczek ma kluczowe znaczenie. Niemniej jednak ich wygląd również zwraca uwagę kierowców, w szczególności osób, którym zależy na estetyce. Prezentowany produkt ma klasyczny, czarny kolor pasujący do samochodów z różnym lakierem. Ponadto wycieraczki mają prosty kształt. Są one przeznaczone do takich marek samochodów, jak np.: Hyundai i30 CW Kombi, Skoda Superb, Peugeot 308 II [T9] czy Volkswagen Touran.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Najważniejsze zalety:

Czytając opinie o Aero Oximo można dowiedzieć się, że większość kierowców jest zadowolona z zakupu tego produktu. Ich zdaniem wycieraczki samochodowe nie generują nieprzyjemnego szumu, więc podczas jazdy w deszczu nadal można słuchać muzyki bez żadnych zakłóceń. Model zasługuje też na uwagę dlatego, że ma dobrze przemyślany kształt, co wpływa na efektywność jego działania.

 

Najważniejsze wady:

Konsumenci zwracają uwagę na to, że te wycieraczki nie są uniwersalne. Głównie na ich zakup decydują się właściciele samochodów marki BMW. Jeśli masz inne auto, prawdopodobnie musisz szukać innego produktu. 

 

Werdykt: 9.6/10

Osoby, które zainwestowały w ten model przyznają, że jest on skuteczny. Wycieraczki efektywnie usuwają deszcz z szyby, dlatego sprawdzają się nawet w przypadku intensywnych opadów. Pióro po stronie kierownicy ma długość równą 650 mm, a po stronie pasażera 525 mm. Opisywany produkt nadaje się do samochodów BMW: 5 E39 Sedan 11.1995-06.2003 i  5 E39 Touring Kombi 01.1997-05.2004.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Solidne mocowanie

Jednym z elementów, na który warto zwrócić szczególną uwagę jest mocowanie wycieraczek samochodowych. Model Aero Oximo jest przytwierdzany do szyny metalowym adapterem. Okazuje się on zdecydowanie wytrzymalszy niż plastikowe zamienniki. W rezultacie nie musimy się obawiać o to, że w trakcie montażu akcesorium dojdzie do jego uszkodzenia. Możemy być też pewni, że wycieraczki nie odłączą się przypadkowo od podstawy.

Wysoka jakość wykonania

Solidność wykonania potwierdził test Aero Oximo, który przeprowadzili doświadczeni kierowcy. Wynika z niego, że jakość użytych w procesie produkcji materiałów jest bardzo dobra. Szynę wewnątrz spoilera zrobiono z wytrzymałej stali i dodatkowo została ona ocynkowana. W rezultacie nie ma ryzyka, że na jej powierzchni pojawi się korozja. Piórka zrobiono z dobrej gatunkowo mieszanki składającej się w 100% z naturalnego kauczuku, który został dodatkowo pokryty silikonem. W procesie produkcji wykorzystano też mieszankę polimerów, która zawiera włókna carbonu o bardzo dobrych właściwościach. 

 

Przemyślana konstrukcja

Wycieraczki mają aerodynamiczny kształt, dlatego dobrze spisują się nawet przy bardzo złych warunkach pogodowych. Skutecznie usuwają nie tylko deszcz, ale i śnieg. Akcesorium dobrze przylega do szyby, co wpływa na efektywność jego działania.

 

Odporność na czynniki zewnętrzne

Cena Aero Oximo jest stosunkowo niska, dlatego też niektórzy kupujący obawiają się, że jakość wykonania nie będzie najlepsza. To mylne założenie, bo zarówno z zapewnień producenta, jak i wielu recenzji wynika, że te wycieraczki samochodowe wykazują dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Pióra zachowują swoje właściwości, a na powierzchni produktu nie widać śladów korozji (nawet jeśli nasz pojazd nie jest garażowany). 

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Przechodzenie przez jezdnię w miejscu do tego przeznaczonym, czyli przez przejście dla pieszych mogłoby się wydawać czynnością, którą każdy z nas codziennie wykonuje bez większych problemów. Okazuje się jednak, że wiele osób korzysta z tego udogodnienia w niewłaściwy sposób, powodując tym samym niebezpieczne sytuacje, które mogą skończyć się wypadkiem oraz poważnymi konsekwencjami. Jakie zasady obowiązują pieszych i kierowców podczas poruszania się po ulicach? 

 

Przejście dla pieszych – definicja 

Co to jest przejście dla pieszych, wie każdy. Kiedy zapyta się przypadkową osobę, jak wygląda miejsce wyznaczone do przechodzenia ludzi na drugą stronę jezdni, powie, że jest to „zebra” namalowana na drodze. Według definicji przejście dla pieszych to powierzchnia jezdni, torowiska lub drogi przeznaczonej dla rowerzystów, która jest przeznaczona do przechodzenia przez pieszych. Miejsce to jest oznaczone specjalnymi znakami drogowymi takimi jak: Pionowy znak informacyjny D-6 oraz poziomym P-10. Według obowiązujących przepisów kierowca, który zbliża się do pasów, jest zmuszony zmniejszyć prędkość. W momencie, gdy pieszy chce przekroczyć jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym, osoba kierująca pojazdem musi się zatrzymać i ustąpić pierwszeństwa. 

Przejście dla pieszych – jakie warunki muszą zostać spełnione?

Projektowanie przejścia dla pieszych wcale nie jest łatwym zadaniem, ponieważ aby mogło powstać, niezbędne jest spełnienie kilku kryteriów oraz właściwe oznakowanie miejsca. Przede wszystkim przejście powinno być zlokalizowane niedaleko skrzyżowania, gdzie występuje ruch pieszych, blisko przystanków autobusowych, w niedalekiej odległości od szkół, dużych firm oraz innych budynków użyteczności publicznej, gdzie występuje duży ruch osób poruszających się pieszo. Oprócz tego powinno być zlokalizowane w miejscu, gdzie jest zabudowa o charakterze mieszkalnej po obu stronach drogi oraz wszędzie, gdzie wymagane jest zachowanie ciągłości komunikacyjnej. Aby przejście dla pieszych spełniało odpowiednie warunki, musi być doprowadzony chodnik umożliwiający swobodne poruszanie się. Dodatkowo muszą być spełnione warunki dotyczące ogrodzenia łańcuchowego w przypadku zaistniałej konieczności (szkoły, przedszkola), a także specjalnie wytyczone miejsca umożliwiające bezpieczne przeczekanie na możliwość przekroczenia jezdni. 

W przypadku projektowania przejścia dla pieszych należy także zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca, w którym ma ono powstać. Pieszy musi być widoczny dla nadjeżdżających samochodów w szczególności po zmroku oraz w warunkach ograniczonej widoczności. W celu oświetlenia należy zastosować znak przejście dla pieszych D-6 wraz z pulsującymi punktami świetlnymi informującymi o możliwości wtargnięcia pieszego. Znak powinien znajdować się nad pasami i być skierowany w obu kierunkach. Oświetlenie drogowe w rejonie przejścia musi być w obu kierunkach na długości do 50 metrów. Znaki drogowe sygnalizujące przejście dla pieszych to również oznaczenia poziome w postaci pasów (znak P-10) oraz linii P-4. W ten sposób oznaczenia widoczne są dla kierujących pojazdami osobowymi i ciężarowymi, co sprawia, że ryzyko niezauważenia człowieka jest stosunkowo niewielkie.  

Przejście dla pieszych – wymiary 

Prawidłowe wymiary przejścia dla pieszych są określone w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku. Paragraf 127 jasno wskazuje na to, że:

  •  „Szerokość przejścia dla pieszych w poziomie jezdni nie powinna być mniejsza niż 4,0 m”.  
  • „Szerokość bezkolizyjnego przejścia dla pieszych nie powinna być mniejsza niż:

1) 3,0 m, w przypadku gdy jest to przejście nadziemne;

2) 4,5 m, wówczas gdy jest to przejście podziemne”.

 

Przejście dla pieszych z wysepką

Wiele osób po zmianie przepisów ma problem z prawidłową interpretacją tego, w jaki sposób powinni zachować się, gdy przejście dla pieszych jest podzielone wysepką zwaną także azylem. Wielu pieszych traktuje bowiem wolną przestrzeń między jezdniami jako całość i nie zwraca uwagi na jadące samochody, sądząc, że ma pierwszeństwo. Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji pieszy ma do czynienia z dwoma osobnymi przejściami dla pieszych, co oznacza, że musi zachować odpowiednią ostrożność i rozejrzeć się czy zarówno z lewej, jak i prawej strony nie jedzie żaden pojazd. Przykładowo, jeśli kierowca jadący prawym pasem widzi, że z lewej strony na przejście wchodzi pieszy, nie musi się od razu zatrzymywać i ustępować pierwszeństwa. Dopiero w momencie, gdy osoba korzystająca z przejścia znajdzie się na wyspie i będzie chciała znaleźć się na prawej stronie jezdni, wówczas kierowca musi się zatrzymać. Pomimo błędnej interpretacji zmian, jakie zachodzą w przepisach ruchu drogowego wielu kierowców zapobiegawczo woli zatrzymać się przed dwuetapowym przejściem, aby nie doszło do niejasnej sytuacji, która powoduje niebezpieczeństwo lub karę finansową w postaci mandatu nałożonego na osobę kierującą pojazdem. 

Aktywne przejście dla pieszych 

Właściwe zapewnienie bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego jest bardzo ważne. Nic więc dziwnego, że powstają coraz to nowe rozwiązania mające na celu ochronę życia i zdrowia osób korzystających m.in. z przejść dla pieszych. Aby zapewnić odpowiednie warunki i bezpieczeństwo coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne technologie takie jak aktywne przejścia dla pieszych. Tego typu rozwiązanie działa na zasadzie inteligentnej technologii, co oznacza, że system aktywuje się jedynie wtedy, gdy człowiek zbliża się do drogi. Zebra jest wyposażona w bardzo czułe czujniki ruchu, system antypoślizgowy ASE, aktywne punktowe elementy odblaskowe oraz znak drogowy D-6 wyposażony w lampę ostrzegawczą. Według danych miejsca, w których znalazły się aktywne przejścia dla pieszych notują spadek liczby wypadków oraz zmniejszenie czasu oczekiwania na przejście na drugą stronę ulicy. 

 

Kodeks drogowy – przejście dla pieszych 

Po wielu zmianach, jakie zaszły w przypadku konieczności ustąpienia pierwszeństwa pieszym znajdującym się przy przejściu osoba kierująca samochodem musi zatrzymać się i przepuścić pieszego. Kodeks drogowy dział II. Ruch drogowy rozdział II określają, jak powinna zachować się osoba poruszająca pieszo. Według artykułu 13 pieszy musi zachować szczególną ostrożność przechodząc zarówno przez jezdnię, jak i czynne torowisko. Zobligowany jest także do skorzystania z najbliższego przejścia dla pieszych, gdzie może bezpiecznie przejść na drugą stronę korzystając z pierwszeństwa przed nadjeżdżającymi pojazdami. Możliwość przejścia przez jezdnię w miejscu, gdzie nie ma wyznaczonych pasów jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy najbliższe przejście dla pieszych znajduje się w odległości powyżej 100 metrów. Należy jednak pamiętać, że przechodzenie poza przejściem jest dozwolone jedynie w sytuacji, gdy jest to całkowicie bezpieczne i nie występuje możliwość spowodowania zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Osoba próbująca przedostać się na drugą stronę musi ustąpić pierwszeństwa oraz przejść prostopadle do osi jezdni najszybciej jak jest to możliwe. Warto wiedzieć, że przechodzenie w miejscu, gdzie w niewielkiej odległości znajduje się tunel lub przejście naziemne jest zabronione. Pieszy ma obowiązek skorzystać z wyznaczonej drogi. Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności w miejscu, gdzie wyznaczona jest droga dwujezdniowa z torowiskiem. W takiej sytuacji osoba poruszająca się pieszo musi podejść do najbliższego przejścia, aby nie stwarzać zagrożenia głównie ze względu na czynne tory, po których regularnie poruszają się tramwaje.  

Artykuł 14 zamieszczony w kodeksie drogowym zawiera informacje dotyczące niedozwolonych zachowań osób poruszających się pieszo po drogach. Surowo zabrania się wchodzenia na jezdnię bez wcześniejszego sprawdzenia, czy żaden pojazd nie porusza się po drodze. Wchodzenie bezpośrednio pod nadjeżdżające auto, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności jest surowo karane. Osoby, które przechodzą przez jezdnię lub przez przejście dla pieszych są zobowiązane zrobić to szybko, bez zatrzymywania się bez potrzeby, aby zminimalizować ryzyko potrącenia przez tramwaj lub jadący pojazd. Pomimo nakazu szybkiego poruszania nie wolno jednak przebiec przez pasy, ponieważ wówczas pieszy mógłby zostać niezauważony. Przemieszczając się zarówno po jezdni, jak i po chodniku należy zachować szczególną ostrożność, aby nie doszło do wypadku.

 

Pierwszeństwo pieszych – jak uniknąć niebezpiecznej sytuacji? 

Każdy kierujący niejednokrotnie spotkał się z sytuacją wtargnięcia pieszego na przejście bez wcześniejszego sprawdzenia, czy nic nie zagraża życiu i zdrowiu. Mimo tego, że od kilku lat obowiązują przepisy związane z koniecznością ustąpienia pierwszeństwa osobie stojącej przy pasach, należy zachować zdrowy rozsądek i odpowiednio ocenić sytuację. Niejednokrotnie zdarzają się momenty, kiedy pieszy bez większego zastanowienia wchodzi na jezdnię, a jadący samochód ledwo daje radę zahamować lub ominąć pieszego. Ludzie poruszający się po drodze powinni zdawać sobie sprawę z tego, że auto mimo wyposażenia w dobrej jakości hamulce oraz opony nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu zaraz po wciśnięciu pedału hamulca przez kierowcę.

Podawanie na ogumieniu drogi hamowania pojazdu powinno zwrócić uwagę pieszych na ewentualne zagrożenie związane z potrąceniem przez samochód. O ile kierowcy pojazdu nic się nie stanie to pieszy, który nie jest w żaden sposób chroniony, może z takiej sytuacji nie wyjść bez szwanku na zdrowiu. Aby ograniczyć niebezpieczne sytuacje na drodze, każdy kierowca powinien jak najlepiej dbać o swój samochód. Przede wszystkim należy pilnować stanu ogumienia oraz jakości samej mieszanki. Dotyczy to szczególnie opon zimowych, które z biegiem czasu tracą właściwości mimo optymalnego zużycia bieżnika. Równie ważne jest regularne sprawdzanie stanu hamulców – tarcz oraz klocków, co pomoże znacznie lepiej spowolnić auto w razie niebezpieczeństwa. W okresie jesienno-zimowym należy zadbać także o wycieraczki samochodowe oraz dobrej jakości żarówki. W ten sposób osoba kierująca autem będzie miała zapewnioną lepszą widoczność i możliwość szybszej reakcji na ewentualne zagrożenie. Regularna kontrola wszystkich elementów wyposażenia oraz systemów wspomagania kierowcy na stacji diagnostycznej może okazać się dobrym rozwiązaniem, które pomoże zadbać zarówno o bezpieczeństwo kierowcy, jak i pieszego. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Wymiana szyby w samochodzie wydaje się trudnym zadaniem. Dla amatora na pewno może okazać się to skomplikowane, ponieważ wymaga użycia profesjonalnych narzędzi oraz właściwej techniki wypracowanej przez lata doświadczeń. Oprócz fachu w rękach należy wybrać produkt najlepszej jakości, aby z czasem nie doszło do ponownej konieczności wymiany elementu. Na co zwrócić uwagę oddając samochód do profesjonalnego warsztatu? Jaki jest koszt usługi polegający na wymianie szyby? 

 

Wymiana szyb w samochodzie – co warto wiedzieć?

Mało osób zdaje sobie sprawę, że szyby samochodowe pełnią bardzo ważną funkcję. Jest to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych karoserii, który ma za zadanie chronić ludzi podróżujących w pojeździe przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Prawidłowo zamontowana szyba jest gwarancją bezpieczeństwa podróżnych i pozwala bez problemu przejść okresowy przegląd techniczny, który należy podbijać co roku na stacji diagnostycznej. Jeśli osoba dokonująca przeglądu zauważy nawet najdrobniejsze pęknięcie, może wydać negatywną opinię o stanie technicznym pojazdu. To samo dotyczy kontroli policji, kiedy w jej trakcie okazuje się, że na którejś z szyb jest głęboka rysa lub tzw. ,,pajączek”. W takich sytuacjach stróże prawa mogą zatrzymać dowód rejestracyjny i zwrócić, dopiero gdy usterka zostanie usunięta. 

 

Czy wymiana szyby w samochodzie jest trudna? 

Samodzielna wymiana szyby w samochodzie może okazać się droższa niż usługa w profesjonalnym zakładzie. Mimo tego, że zadanie wydaje się mało skomplikowane, może sprawić sporo trudności, szczególnie w większych samochodach osobowych. Pierwszym i poważnym problemem jest usunięcie starej szyby oraz jej pozostałości w postaci kleju i innych uszczelniaczy. Do tego należy pozbyć się nagromadzonego przez lata brudu, który zalega w zakamarkach i szczelinach. Bez dokładnego wyczyszczenia nie ma sensu brać się za wstawianie nowego elementu, który po jednej zimie odpłaci się przeciekaniem oraz wilgocią w samochodzie. 

Problematyczne może okazać się jednak samo wyciągnięcie starej szyby w taki sposób, aby nie pękła bardziej i nie spowodowała poważnych uszkodzeń tapicerki czy deski rozdzielczej. Jest to trudne zadanie, ponieważ jeden gwałtowny ruch może spowodować, że tafla pokruszy się na drobne kawałki, które ciężko będzie usunąć z wnętrza samochodu. Wielu mechaników przez nieumiejętną obsługę narzędzi może doprowadzić do jeszcze większej szkody. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że przez niewłaściwy montaż dochodzi do nieszczelności oraz charakterystycznego świszczenia, co jest szczególnie uciążliwe podczas jazdy z dużą prędkością. Źle dopasowany element może być powodem rdzewienia karoserii, szczególnie podszybia narażonego na szkodliwe działanie korozji. Równie dużym problemem jest  prawidłowe funkcjonowanie systemu podgrzewania, co będzie ściśle związane z szybkością odparowywania szyby czołowej. Regulacja właściwej temperatury w kabinie może okazać się uciążliwa szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy okna w pojeździe parują. Przez niewłaściwe zamontowanie może dojść do pęknięcia tafli, która będzie nadawała się jedynie do ponownej wymiany. Należy pamiętać, że cała karoseria intensywnie pracuje podczas każdego manewru, dlatego też tak ważne jest właściwe zamocowanie elementu na swoim miejscu. Źle wykonany montaż może doprowadzić do dużych problemów związanych z właściwym uruchomieniem poduszki powietrznej w razie wypadku drogowego. 

 

Wymiana szyby w samochodzie krok po kroku 

Jeśli ktoś zastanawia się, jak wygląda wymiana szyb samochodowych, powinien zapoznać się ze szczegółową instrukcją znajdującą się poniżej. Wiedząc, jak wyglądają poszczególne etapy, właściciel pojazdu może ustrzec się przed oszustwami praktykowanymi przez nieuczciwych specjalistów. Poradnik pomoże w zrozumieniu tego, w jaki sposób ten proces ma przebiegać właściwie, bez ryzyka wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych efektów. 

• Etap 1 – przygotowanie: Pierwszy etap, do którego należy się solidnie przygotować, jest w zasadzie najważniejszy. Pracę trzeba zacząć od demontażu plastikowych listew wokół szyby, osłon, a także ramion wycieraczek. Korzystając z dobrej jakości sprzętu, można to zrobić w kilka minut bez większego wysiłku, jednak warto uważać, aby nie wyłamać jakiegoś elementu wykonanego z tworzywa sztucznego. Do usuwania listew i innych części idealnie nadadzą się plastikowe kliny montażowe wzmocnione włóknem szklanym. Dobrej jakości produkt jest bardzo trwały, a co najważniejsze nie powoduje powstawania rys na lakierze. Po demontażu listew należy usunąć ramiona wycieraczek, do czego pomocnym narzędziem okazuje się ściągacz dwuramienny. Jest to bardzo prosty w użyciu i praktyczny przedmiot, którego nie może zabraknąć w żadnym warsztacie. Oprócz tego należy pamiętać o ściągnięciu lusterka wstecznego, sensorów deszczu oraz kamery. Po demontażu wszystkich wyżej wymienionych elementów należy je odłożyć na bok w bezpieczne miejsce, aby nie uległy przypadkowemu uszkodzeniu. 

• Etap 2 – zabezpieczenie: Etap drugi, czyli wymiana przedniej szyby polegająca na zabezpieczeniu wszystkich innych elementów, które w trakcie procesu mogłyby ulec uszkodzeniu. Na samym początku trzeba dokładnie zabezpieczyć specjalną taśmą zbrojącą wszystkie części lakierowane, ponieważ przy użyciu narzędzia takiego, jak przebijak może dojść do przypadkowego zarysowania powierzchni. Od wewnątrz samochodu należy użyć grubej i mocnej osłony, którą trzeba położyć bezpośrednio na desce rozdzielczej, aby w razie niekontrolowanej sytuacji nie doszło do żadnego uszkodzenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli na kokpicie są inne materiały niż tworzywo sztuczne lub znajdują się ekrany dotykowe oraz inne wrażliwe elementy. Kiedy wszystko jest już odpowiednio zabezpieczone, można zacząć wyjmować szybę. 

• Etap 3 – wyjęcie szyby: W momencie, gdy etap przygotowania i zabezpieczenia jest wykonany, można przejść do wyjmowania szyby za pomocą specjalnego narzędzia. Należy umieścić je w jednym z dolnych rogów i przebić się przez starą warstwę kleju od wnętrza pojazdu do zewnątrz. Kiedy to się uda, trzeba delikatnie przeciągnąć sznur przeznaczony do wycinania szyb. Następnie należy go rozprowadzić wokół całej szyby i przywiązać do haka, który można przyczepić do konstrukcji karoserii blisko podszybia. W kolejnym kroku należy zamocować sznur tnący od wewnątrz bezpośrednio do narzędzia przeznaczonego do wycinania szyb. Urządzenie wytwarza próżnię, ułatwiając tym samym przymocowanie. Cały czas trzeba mieć na uwadze to, aby nie uszkodzić tapicerki oraz innych elementów. W momencie, gdy wszystko jest zabezpieczone, można użyć wkrętarki oraz jednego klina i powoli zwijać sznur powodując tym samym wycięcie szyby. Podczas tego procesu należy zmieniać położenie urządzenia do wycinania, aby uchronić taflę przed dużymi naprężeniami powodującymi niespodziewane pęknięcia.  

• Etap 4 – oczyszczanie: Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu wycinania szyby należy przystąpić do procesu czyszczenia miejsca mającego bezpośrednią styczność z taflą. Warto pamiętać, że prawidłowe usunięcie starego kleju jest gwarancją poprawnego montażu. Aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń warto użyć specjalnego skrobaka przeznaczonego właśnie do tego celu. Narzędzie ma wymienne ostrza, które są ścięte pod kątem 45 stopni tylko z jednej strony. Następnie trzeba przymierzyć nową szybę, aby sprawdzić, czy pasuje i we właściwy sposób ustawić jej pozycję. W miejsce, gdzie tafla będzie stykać się z karoserią, należy nakleić taśmę klejącą i dociąć we właściwy sposób, aby wiedzieć, jak dopasować do samochodu. Kolejny etap to montaż szyby samochodowej na kleju.  

• Etap 5 – osadzenie szyby: W tym etapie należy przygotować klej do uszczelek szyb samochodowych oraz specjalny podkład 4 w 1. Kiedy tafla jest już właściwie dopasowana do pojazdu, należy poświęcić czas na odtłuszczenie powierzchni oraz położenie podkładu zarówno na rant szyby, jak i na miejsce, gdzie będzie stykać się z karoserią. Produkt 4 w 1 to nic innego, jak aktywator, podkład, zabezpieczenie antykorozyjne, a także ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jeśli szyba będzie wklejana po dłuższym czasie niż według zaleceń na opakowaniu, należy powtórzyć cały proces. Takie postępowanie pozwala na odpowiednie zabezpieczenie powierzchni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz ewentualnym rozszczelnieniem. W momencie, gdy wszystko jest odpowiednio przygotowane, należy położyć warstwę kleju i ponownie dopasować nową szybę do miejsca, które wcześniej zostało oznaczone za pomocą taśmy klejącej. Warto pamiętać, że sposób klejenia ma ogromne znaczenie. Produkt trzeba nakładać, zaczynając od dolnej części szyby od jej środka, a całość zakończyć na niewielką zakładkę, aby mieć pewność, że klej dotarł do wszystkich zakamarków. Podczas montażu należy być bardzo ostrożnym, ponieważ łatwo o przypadkowe uderzenie powodujące pęknięcie materiału. Warto także wiedzieć, że wymiana szyby w aucie unieruchamia pojazd na minimum 24 godziny po zamontowaniu. Dopiero po upływie zalecanego czasu klej jest odpowiednio utwardzony i można śmiało jeździć bez obaw o przypadkowe rozszczelnienie. Po zakończonej wymianie pracownik zamontuje wszystkie zdemontowane wcześniej elementy na swoje miejsce. Mając nową szybę, warto zainwestować w nowe wycieraczki samochodowe, które lepiej będą sobie radzić ze zgarnianiem wody, co dodatkowo zwiększy komfort jazdy. 

Wymiana szyb samochodowych – cennik

Wydawać by się mogło, że wymiana szyby przedniej w samochodzie to bardzo kosztowna usługa. Okazuje się jednak, że jest to koszt wynoszący od 100 zł do 150 zł. Czas trwania takiej usługi jest bezpośrednio uzależniony od stanu, a także modelu danego pojazdu. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę czas potrzebny na wyschnięcie kleju oraz warunki atmosferyczne, które mają bezpośredni wpływ na to, w jakim czasie spoiwo się utwardzi. Zazwyczaj wymiana przedniej szyby trwa od godziny do nawet pięciu godzin. Zupełnie inaczej jest z tylną lub boczną taflą, którą montuje się szybko i tanio. Koszt wymiany szyby tylnej wynosi do 150 zł, a bocznej od 50 zł do 70 zł. Problematyczne może być jednak znalezienie odpowiedniego zamiennika pasującego do konkretnego pojazdu. Do tego należy doliczyć koszt zakupu nowego elementu, który w zależności od pojazdu może wynosić 250 zł lub ponad 1000 zł. Zupełnie inaczej jest w przypadku naprawy uszkodzonej tafli np. kamieniem. Koszt usunięcia jednego punktu waha się od 120 zł do 150 zł.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Wydawać by się mogło, że mycie samochodu to czynność, z którą nikt nie powinien mieć problemu. Okazuje się jednak, że niektórzy właściciele aut zapominają o podstawowych zasadach, które pozwalają uniknąć przykrego problemu z zaciekami, smugami czy zamarzniętymi zamkami przy ujemnej temperaturze. W jaki sposób powinno się myć pojazd, aby efekt był jak najlepszy? Co warto wiedzieć o preparatach do mycia oraz jak poprawnie stosować chemię samochodową? 

 

Czym umyć samochód? Jak zrobić to poprawnie? 

Korzystanie z myjni samoobsługowych jest proste, dlatego też skupimy się na ręcznym czyszczeniu aut we własnym zakresie. Mycie samochodu na posesji z użyciem myjki wysokociśnieniowej lub dwóch wiader z wodą zajmuje znacznie więcej czasu, jednak pozwala na precyzyjne usunięcie brudu z nadwozia. Dużą zaletą korzystania z własnego podjazdu jest to, że nie trzeba się spieszyć, ponieważ nikt nie stoi w kolejce i nie patrzy na ręce. Dodatkowo można się skupić na takich elementach karoserii, które zazwyczaj są zaniedbane lub umyte tylko powierzchownie. Podstawowy zestaw do czyszczenia samochodu można zakupić w każdym większym markecie i bez przeszkód wystarcza na kilka użyć. W skład takiego pakietu wchodzą zazwyczaj: Gąbka, ściereczka z mikrowłókna, szampon oraz pędzel detailingowy. Dysponując takim zestawem, można z powodzeniem wyczyścić karoserię, a następnie wytrzeć do sucha, aby uniknąć pojawienia się zacieków. 

Mycie ręczne samochodu powinno być podzielone na etapy, co pozwoli uniknąć problemów z niedociągnięciami ze strony właściciela. Na samym początku warto wybrać odpowiednie stanowisko, czyli miejsce, które nie będzie nasłonecznione. Dzięki temu można zapobiec szybkiemu wysychaniu środków chemicznych na lakierze. Stosowanie się do tej zasady jest korzystne dla powłoki lakierniczej, elementów chromowanych, plastików oraz wszelkich uszczelek.

Jakie akcesoria przygotować? 

Do ręcznego mycia samochodu niezbędne będą: 

Gąbka lub rękawica, za pomocą której dokładnie usunie się brud podczas mycia zasadniczego. Wybierając rękawicę, można wygodnie wyczyścić karoserię, dbając jednocześnie o powłokę lakierniczą, jeśli dany model będzie wykonany z dobrej jakości mikrowłókna. 

Dwa wiadra, które posłużą do mycia tzw. metodą na dwa wiadra. W jednym powinna znaleźć się ciepła woda z szamponem, w drugim natomiast zimna do opłukiwania gąbki lub rękawicy. W ten prosty sposób można ograniczyć ryzyko porysowania lakieru drobnymi kamieniami. 

Pędzel detailingowy przyda się do usuwania brudu z trudno dostępnych miejsc, takich jak grill, uszczelki czy ramiona felg. 

Myjka wysokociśnieniowa to niezbędne urządzenie do usuwania brudu. Zaletami urządzenia są prosta obsługa oraz możliwość pozbycia się uporczywych zabrudzeń. Mycie samochodu myjką ciśnieniową pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz w prosty sposób dotrzeć do trudnodostępnych miejsc.

Szmatka z mikrofibry do osuszania karoserii przyda się do usunięcia resztek wody. W ten prosty sposób można pozbyć się brzydko wyglądających zacieków, które psują cały efekt. 

Jeśli oprócz mycia właściciel zdecyduje się nanieść wosk w płynie, to warto wyposażyć się w aplikator gąbkowy, co zdecydowanie ułatwi to zadanie. 

Skoro już wiadomo jakie akcesoria będą niezbędne do mycia samochodu, można przystąpić do drugiego etapu polegającego na wstępnym myciu karoserii. Najlepszym sposobem jest naniesienie piany aktywnej za pomocą myjki ciśnieniowej. W przypadku, gdy na powłokę lakierniczą będzie aplikowany wosk, wówczas należy wybrać produkt o neutralnym pH. Do samochodów poruszających się w trudnych warunkach można użyć preparatu o bardziej agresywnych właściwościach. Po nałożeniu piany aktywnej należy pozostawić warstwę na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Jeśli na powierzchni auta, szczególnie na progach i błotnikach, są pozostałości asfaltu, warto zdecydować się na użycie specjalnego preparatu do usuwania tego typu zabrudzeń. To samo dotyczy pozostałości po owadach, które z czasem mogą być trudne do zmycia. W przypadku felg zaleca się użycie preparatu zwanego jako “krwawa felga”. Jest to specjalny środek, który radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń z felg aluminiowych, takich jak osad z klocków. 

Kolejny etap to mycie ręczne karoserii, do którego niezbędne będą dwa wiadra. Jak wcześniej wspomniano, do jednego z nich należy wlać ciepłą wodę z dodatkiem wysokiej jakości szamponu, a do drugiego zimną wodę. Samochód należy myć zaczynając od dachu i stopniowo schodzić w dół. Przez cały czas trzeba dokładnie płukać gąbkę lub rękawicę, aby nie spowodować zarysowania powłoki lakierniczej. Na samym końcu należy umyć zderzaki oraz progi, które zazwyczaj są najbrudniejsze. Kiedy cały samochód zostanie dokładnie umyty za pomocą szamponu, można go opłukać, usuwając resztki piany i zabrudzeń. Na sam koniec trzeba osuszyć powłokę lakierniczą za pomocą mikrofibry. Dobrej jakości włókno wchłonie resztki wody, które po wyschnięciu mogłyby pozostawić brzydko wyglądające ślady. 

W przypadku bardziej zabrudzonych lakierów dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnej glinki, która pozwoli oczyścić powłokę z zalegającego brudu. Zabieg ten jest niezbędny, jeśli właściciel pojazdu decyduje się na nanoszenie wosku samochodowego. Po usunięciu wszystkich nieczystości można przystąpić do prac związanych właśnie z nakładaniem preparatów ochronnych. Do tego celu warto wybrać wysokiej jakości wosk, który gwarantuje bardzo dobre właściwości ochronne, a także wizualne, wydobywając połysk z powłoki lakierniczej. Warto wiedzieć, że przed aplikacją wosku należy użyć odpowiedniego preparatu zwanego cleanerem. Po nałożeniu powłoki całość można odtłuścić za pomocą alkoholu izopropylowego. Oczywiście są to już zabiegi wymagające większych umiejętności i wiedzy z zakresu detailingu, dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wosku w płynie oraz produktów typu quick detailer, które wystarczy rozpylić, przetrzeć mikrofibrą i gotowe. 

Po zakończeniu wszystkich prac należy skupić się na konserwacji elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Chodzi oczywiście o zewnętrzne plastiki, a także o opony. W przypadku elementów plastikowych warto wybrać kosmetyki, które przywrócą ich pierwotny wygląd, nadając jednocześnie efekt “wet look”. Dobrej jakości produkt zabezpieczy tworzywo na co najmniej kilka tygodni. Do ochrony opon również warto użyć odpowiedniego dressingu zabezpieczającego gumę przed mikropęknięciami. W ten sposób można nie tylko poprawić efekt wizualny, ale także wpłynąć na wytrzymałość materiału. 

Mycie i czyszczenie wnętrza auta – co warto wiedzieć, aby zrobić to dobrze? 

Mycie wnętrza samochodu to jeden z trudniejszych etapów, do którego trzeba się odpowiednio przygotować, jeśli właściciel pojazdu planuje to zrobić własnoręcznie. Najlepszym rozwiązaniem, aby uporać się z brudem na tapicerce, jest zastosowanie specjalistycznych środków dopasowanych do rodzaju materiału. Zupełnie inny preparat należy wybrać do tapicerki skórzanej, a inny do materiałowej. W przypadku skóry trzeba kupić specjalny produkt czyszczący, który po naniesieniu i odczekaniu kilku minut ściera się miękką ściereczką. Jeśli zabieg nie przyniósł optymalnych efektów, można ponownie zastosować preparat. W sytuacji, gdy zakupiony produkt nie ma własności konserwujących, warto dodatkowo nanieść preparat w kremie lub sprayu i delikatnie rozetrzeć, aby materiał ładnie się prezentował. Zupełnie inaczej wygląda czyszczenie tapicerki materiałowej. Do usuwania trudnych zanieczyszczeń najlepiej użyć odkurzacza piorącego. Zanim jednak przejdzie się do tego etapu, koniecznie trzeba odkurzyć całe auto, usuwając jednocześnie brud w postaci piasku, kamieni czy błota. Po odkurzeniu wnętrza należy wymieszać odpowiedni preparat z wodą, a następnie za pomocą szczotki lub nakładki na wkrętarkę wyszorować fotele, boczki oraz podłokietniki. Jeśli pojawi się taka konieczność, to samo należy zrobić z podłogą. 

Warto jednak wiedzieć, że mycie auta w środku wymaga wyczucia ze strony właściciela. Nie można użyć za dużej ilości wody, która wsiąknie w materiał i nie będzie w stanie odparować. Niejednokrotnie w samochodach, które były czyszczone i źle wysuszone, pojawiają się ogniska pleśni oraz problemy z parowaniem szyb. Głównie z tych powodów należy uważać z ilością wody, a co najważniejsze, dobrze wysuszyć auto po myciu. Wracając do samego czyszczenia, po dokładnym wyszorowaniu tapicerki za pomocą szczotki lub nasadki na wkrętarkę, należy użyć odkurzacza piorącego. Dyszę od urządzenia trzeba dokładnie przykładać do tapicerki, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Już po chwili właściciel zobaczy różnicę w kolorze materiału, a cała brudna woda z preparatem zostanie odessana do pojemnika na brudną ciecz. Kiedy wszystkie fotele wraz z podłokietnikami, boczkami oraz podłogą zostaną oczyszczone, wówczas należy pozostawić auto otwarte, aby pozostałości wody mogły odparować. Z tego względu o wiele lepiej czyścić tapicerkę w słoneczny dzień i na zamkniętej posesji. Po kilku godzinach postoju w słońcu z otwartymi drzwiami można mieć pewność, że wnętrze wyschło, a samochód nadaje się do dalszej jazdy. Po zakończonym praniu tapicerki można nałożyć specjalny preparat w sprayu na plastikowe elementy, co sprawi, że będą odpowiednio zakonserwowane i chronione przed działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo plastiki będą ładnie się prezentować, a wnętrze wyglądać jak nowe. 

Mycie szyb w samochodzie 

Wielu osobom dużą trudność sprawia umycie szyb w samochodzie. Dlaczego? Pewnie głównie z tego powodu, że mają różne kształty i nie zawsze da się je wyczyścić np. za pomocą myjki do okien, która nie pozostawia smug. W końcu żaden kierowca nie lubi jeździć pod słońce lub późnym wieczorem i widzieć na szybie ślady po nieudanym myciu. Kluczem do sukcesu jest jednak zastosowanie odpowiednich preparatów, które pozwolą odpowiednio oczyścić gładką powierzchnię z zanieczyszczeń, resztek owadów czy kurzu. Po umyciu płynem do szyb lub innym środkiem przeznaczonym do tego celu należy dokładnie wypolerować taflę za pomocą miękkiej szmatki z mikrofibry lub zwykłej bawełny. Kiedy szyba będzie odpowiednio oczyszczona, wówczas nawet wycieraczki samochodowe będą o wiele lepiej zbierać wodę i nie pozostawiać śladów po zewnętrznej stronie. Dobrym rozwiązaniem jest użycie preparatu zwanego “niewidzialną wycieraczką”, którego właściwości utrudniają osiadanie kurzu, pyłu i kropelek wody na powierzchni szklanej tafli. Środek jest łatwy w aplikacji – wystarczy jedynie na oczyszczoną i suchą szybę rozpylić jego niewielką ilość, a następnie wytrzeć do sucha za pomocą ręcznika papierowego. Po wyschnięciu na powierzchni szkła tworzy się warstwa ochronna, która odprowadza kropelki wody, co jest szczególnie widoczne podczas jazdy z wyższą prędkością. 

 

Mycie auta w zimie

Właściciele samochodów bardzo często zastanawiają się, czy mycie samochodu na mrozie nie spowoduje uszkodzenia powłoki lakierniczej oraz szyb. Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. Oczywiście pod żadnym pozorem nie wolno myć auta, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Powód tego jest bardzo prosty, woda pozostająca na powierzchni auta bardzo szybko zamarznie, uniemożliwiając otwarcie drzwi lub odblokowanie ich za pomocą centralnego zamka. Oprócz tego użycie ciepłej wody może doprowadzić do uszkodzenia hartowanych szyb powodując ich pęknięcie, co wiąże się z koniecznością wymiany na nowe. Oczywiście mycie samochodu zimą przy ładnej pogodzie jest możliwe, jednak warto pamiętać o tym, aby pojazd dokładnie wysechł, zanim zapadnie zmrok lub wjedzie do nieogrzewanego garażu. W okresie zimowym na powierzchni aut osadzają się grube warstwy brudu, które sprzyjają rozwojowi korozji. Sól, piasek oraz inne środki chemiczne wykorzystywane do posypywania dróg powodują, że powłoka lakiernicza ulega zmatowieniu oraz zniszczeniu. Głównie z tego względu należy zadbać o to, aby co jakiś czas w miarę możliwości umyć starannie auto. Oprócz tego zabrudzenia, które osiadają na szybach, pogarszają widoczność, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. 

Mycie auta w zimie jest wyzwaniem nie tylko ze względu na ujemną temperaturę. Kłopotliwe może okazać się znalezienie otwartego punktu, ponieważ podczas mrozów wiele zakładów jest nieczynnych. Kiedy jednak temperatura wzrasta powyżej 0 stopni Celsjusza, warto udać się na myjnię bezdotykową, gdzie delikatnie i bez obaw można usunąć nagromadzony brud nie tylko z nadwozia, ale także z elementów takich jak progi, nadkola czy krawędzie podłóg. Korzystając z myjni automatycznej nie ma możliwości, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia nagromadzone w zakamarkach. W razie konieczności warto skorzystać z usługi profesjonalnej myjni ręcznej, gdzie samochód zostanie od razu wysuszony. Jeśli jednak właściciel pojazdu ma w planie skorzystać z mycia bezdotykowego, warto wybrać się na dłuższą przejażdżkę z włączonym ogrzewaniem i klimatyzacją, co pozwoli osuszyć auto i pozbyć się wody z większości zakamarków.