contact

10 wskazówek, jak umyć auto

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Wydawać by się mogło, że mycie samochodu to czynność, z którą nikt nie powinien mieć problemu. Okazuje się jednak, że niektórzy właściciele aut zapominają o podstawowych zasadach, które pozwalają uniknąć przykrego problemu z zaciekami, smugami czy zamarzniętymi zamkami przy ujemnej temperaturze. W jaki sposób powinno się myć pojazd, aby efekt był jak najlepszy? Co warto wiedzieć o preparatach do mycia oraz jak poprawnie stosować chemię samochodową? 

 

Czym umyć samochód? Jak zrobić to poprawnie? 

Korzystanie z myjni samoobsługowych jest proste, dlatego też skupimy się na ręcznym czyszczeniu aut we własnym zakresie. Mycie samochodu na posesji z użyciem myjki wysokociśnieniowej lub dwóch wiader z wodą zajmuje znacznie więcej czasu, jednak pozwala na precyzyjne usunięcie brudu z nadwozia. Dużą zaletą korzystania z własnego podjazdu jest to, że nie trzeba się spieszyć, ponieważ nikt nie stoi w kolejce i nie patrzy na ręce. Dodatkowo można się skupić na takich elementach karoserii, które zazwyczaj są zaniedbane lub umyte tylko powierzchownie. Podstawowy zestaw do czyszczenia samochodu można zakupić w każdym większym markecie i bez przeszkód wystarcza na kilka użyć. W skład takiego pakietu wchodzą zazwyczaj: Gąbka, ściereczka z mikrowłókna, szampon oraz pędzel detailingowy. Dysponując takim zestawem, można z powodzeniem wyczyścić karoserię, a następnie wytrzeć do sucha, aby uniknąć pojawienia się zacieków. 

Mycie ręczne samochodu powinno być podzielone na etapy, co pozwoli uniknąć problemów z niedociągnięciami ze strony właściciela. Na samym początku warto wybrać odpowiednie stanowisko, czyli miejsce, które nie będzie nasłonecznione. Dzięki temu można zapobiec szybkiemu wysychaniu środków chemicznych na lakierze. Stosowanie się do tej zasady jest korzystne dla powłoki lakierniczej, elementów chromowanych, plastików oraz wszelkich uszczelek.

Jakie akcesoria przygotować? 

Do ręcznego mycia samochodu niezbędne będą: 

Gąbka lub rękawica, za pomocą której dokładnie usunie się brud podczas mycia zasadniczego. Wybierając rękawicę, można wygodnie wyczyścić karoserię, dbając jednocześnie o powłokę lakierniczą, jeśli dany model będzie wykonany z dobrej jakości mikrowłókna. 

Dwa wiadra, które posłużą do mycia tzw. metodą na dwa wiadra. W jednym powinna znaleźć się ciepła woda z szamponem, w drugim natomiast zimna do opłukiwania gąbki lub rękawicy. W ten prosty sposób można ograniczyć ryzyko porysowania lakieru drobnymi kamieniami. 

Pędzel detailingowy przyda się do usuwania brudu z trudno dostępnych miejsc, takich jak grill, uszczelki czy ramiona felg. 

Myjka wysokociśnieniowa to niezbędne urządzenie do usuwania brudu. Zaletami urządzenia są prosta obsługa oraz możliwość pozbycia się uporczywych zabrudzeń. Mycie samochodu myjką ciśnieniową pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz w prosty sposób dotrzeć do trudnodostępnych miejsc.

Szmatka z mikrofibry do osuszania karoserii przyda się do usunięcia resztek wody. W ten prosty sposób można pozbyć się brzydko wyglądających zacieków, które psują cały efekt. 

Jeśli oprócz mycia właściciel zdecyduje się nanieść wosk w płynie, to warto wyposażyć się w aplikator gąbkowy, co zdecydowanie ułatwi to zadanie. 

Skoro już wiadomo jakie akcesoria będą niezbędne do mycia samochodu, można przystąpić do drugiego etapu polegającego na wstępnym myciu karoserii. Najlepszym sposobem jest naniesienie piany aktywnej za pomocą myjki ciśnieniowej. W przypadku, gdy na powłokę lakierniczą będzie aplikowany wosk, wówczas należy wybrać produkt o neutralnym pH. Do samochodów poruszających się w trudnych warunkach można użyć preparatu o bardziej agresywnych właściwościach. Po nałożeniu piany aktywnej należy pozostawić warstwę na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Jeśli na powierzchni auta, szczególnie na progach i błotnikach, są pozostałości asfaltu, warto zdecydować się na użycie specjalnego preparatu do usuwania tego typu zabrudzeń. To samo dotyczy pozostałości po owadach, które z czasem mogą być trudne do zmycia. W przypadku felg zaleca się użycie preparatu zwanego jako “krwawa felga”. Jest to specjalny środek, który radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń z felg aluminiowych, takich jak osad z klocków. 

Kolejny etap to mycie ręczne karoserii, do którego niezbędne będą dwa wiadra. Jak wcześniej wspomniano, do jednego z nich należy wlać ciepłą wodę z dodatkiem wysokiej jakości szamponu, a do drugiego zimną wodę. Samochód należy myć zaczynając od dachu i stopniowo schodzić w dół. Przez cały czas trzeba dokładnie płukać gąbkę lub rękawicę, aby nie spowodować zarysowania powłoki lakierniczej. Na samym końcu należy umyć zderzaki oraz progi, które zazwyczaj są najbrudniejsze. Kiedy cały samochód zostanie dokładnie umyty za pomocą szamponu, można go opłukać, usuwając resztki piany i zabrudzeń. Na sam koniec trzeba osuszyć powłokę lakierniczą za pomocą mikrofibry. Dobrej jakości włókno wchłonie resztki wody, które po wyschnięciu mogłyby pozostawić brzydko wyglądające ślady. 

W przypadku bardziej zabrudzonych lakierów dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnej glinki, która pozwoli oczyścić powłokę z zalegającego brudu. Zabieg ten jest niezbędny, jeśli właściciel pojazdu decyduje się na nanoszenie wosku samochodowego. Po usunięciu wszystkich nieczystości można przystąpić do prac związanych właśnie z nakładaniem preparatów ochronnych. Do tego celu warto wybrać wysokiej jakości wosk, który gwarantuje bardzo dobre właściwości ochronne, a także wizualne, wydobywając połysk z powłoki lakierniczej. Warto wiedzieć, że przed aplikacją wosku należy użyć odpowiedniego preparatu zwanego cleanerem. Po nałożeniu powłoki całość można odtłuścić za pomocą alkoholu izopropylowego. Oczywiście są to już zabiegi wymagające większych umiejętności i wiedzy z zakresu detailingu, dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wosku w płynie oraz produktów typu quick detailer, które wystarczy rozpylić, przetrzeć mikrofibrą i gotowe. 

Po zakończeniu wszystkich prac należy skupić się na konserwacji elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Chodzi oczywiście o zewnętrzne plastiki, a także o opony. W przypadku elementów plastikowych warto wybrać kosmetyki, które przywrócą ich pierwotny wygląd, nadając jednocześnie efekt “wet look”. Dobrej jakości produkt zabezpieczy tworzywo na co najmniej kilka tygodni. Do ochrony opon również warto użyć odpowiedniego dressingu zabezpieczającego gumę przed mikropęknięciami. W ten sposób można nie tylko poprawić efekt wizualny, ale także wpłynąć na wytrzymałość materiału. 

Mycie i czyszczenie wnętrza auta – co warto wiedzieć, aby zrobić to dobrze? 

Mycie wnętrza samochodu to jeden z trudniejszych etapów, do którego trzeba się odpowiednio przygotować, jeśli właściciel pojazdu planuje to zrobić własnoręcznie. Najlepszym rozwiązaniem, aby uporać się z brudem na tapicerce, jest zastosowanie specjalistycznych środków dopasowanych do rodzaju materiału. Zupełnie inny preparat należy wybrać do tapicerki skórzanej, a inny do materiałowej. W przypadku skóry trzeba kupić specjalny produkt czyszczący, który po naniesieniu i odczekaniu kilku minut ściera się miękką ściereczką. Jeśli zabieg nie przyniósł optymalnych efektów, można ponownie zastosować preparat. W sytuacji, gdy zakupiony produkt nie ma własności konserwujących, warto dodatkowo nanieść preparat w kremie lub sprayu i delikatnie rozetrzeć, aby materiał ładnie się prezentował. Zupełnie inaczej wygląda czyszczenie tapicerki materiałowej. Do usuwania trudnych zanieczyszczeń najlepiej użyć odkurzacza piorącego. Zanim jednak przejdzie się do tego etapu, koniecznie trzeba odkurzyć całe auto, usuwając jednocześnie brud w postaci piasku, kamieni czy błota. Po odkurzeniu wnętrza należy wymieszać odpowiedni preparat z wodą, a następnie za pomocą szczotki lub nakładki na wkrętarkę wyszorować fotele, boczki oraz podłokietniki. Jeśli pojawi się taka konieczność, to samo należy zrobić z podłogą. 

Warto jednak wiedzieć, że mycie auta w środku wymaga wyczucia ze strony właściciela. Nie można użyć za dużej ilości wody, która wsiąknie w materiał i nie będzie w stanie odparować. Niejednokrotnie w samochodach, które były czyszczone i źle wysuszone, pojawiają się ogniska pleśni oraz problemy z parowaniem szyb. Głównie z tych powodów należy uważać z ilością wody, a co najważniejsze, dobrze wysuszyć auto po myciu. Wracając do samego czyszczenia, po dokładnym wyszorowaniu tapicerki za pomocą szczotki lub nasadki na wkrętarkę, należy użyć odkurzacza piorącego. Dyszę od urządzenia trzeba dokładnie przykładać do tapicerki, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Już po chwili właściciel zobaczy różnicę w kolorze materiału, a cała brudna woda z preparatem zostanie odessana do pojemnika na brudną ciecz. Kiedy wszystkie fotele wraz z podłokietnikami, boczkami oraz podłogą zostaną oczyszczone, wówczas należy pozostawić auto otwarte, aby pozostałości wody mogły odparować. Z tego względu o wiele lepiej czyścić tapicerkę w słoneczny dzień i na zamkniętej posesji. Po kilku godzinach postoju w słońcu z otwartymi drzwiami można mieć pewność, że wnętrze wyschło, a samochód nadaje się do dalszej jazdy. Po zakończonym praniu tapicerki można nałożyć specjalny preparat w sprayu na plastikowe elementy, co sprawi, że będą odpowiednio zakonserwowane i chronione przed działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo plastiki będą ładnie się prezentować, a wnętrze wyglądać jak nowe. 

Mycie szyb w samochodzie 

Wielu osobom dużą trudność sprawia umycie szyb w samochodzie. Dlaczego? Pewnie głównie z tego powodu, że mają różne kształty i nie zawsze da się je wyczyścić np. za pomocą myjki do okien, która nie pozostawia smug. W końcu żaden kierowca nie lubi jeździć pod słońce lub późnym wieczorem i widzieć na szybie ślady po nieudanym myciu. Kluczem do sukcesu jest jednak zastosowanie odpowiednich preparatów, które pozwolą odpowiednio oczyścić gładką powierzchnię z zanieczyszczeń, resztek owadów czy kurzu. Po umyciu płynem do szyb lub innym środkiem przeznaczonym do tego celu należy dokładnie wypolerować taflę za pomocą miękkiej szmatki z mikrofibry lub zwykłej bawełny. Kiedy szyba będzie odpowiednio oczyszczona, wówczas nawet wycieraczki samochodowe będą o wiele lepiej zbierać wodę i nie pozostawiać śladów po zewnętrznej stronie. Dobrym rozwiązaniem jest użycie preparatu zwanego “niewidzialną wycieraczką”, którego właściwości utrudniają osiadanie kurzu, pyłu i kropelek wody na powierzchni szklanej tafli. Środek jest łatwy w aplikacji – wystarczy jedynie na oczyszczoną i suchą szybę rozpylić jego niewielką ilość, a następnie wytrzeć do sucha za pomocą ręcznika papierowego. Po wyschnięciu na powierzchni szkła tworzy się warstwa ochronna, która odprowadza kropelki wody, co jest szczególnie widoczne podczas jazdy z wyższą prędkością. 

 

Mycie auta w zimie

Właściciele samochodów bardzo często zastanawiają się, czy mycie samochodu na mrozie nie spowoduje uszkodzenia powłoki lakierniczej oraz szyb. Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. Oczywiście pod żadnym pozorem nie wolno myć auta, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Powód tego jest bardzo prosty, woda pozostająca na powierzchni auta bardzo szybko zamarznie, uniemożliwiając otwarcie drzwi lub odblokowanie ich za pomocą centralnego zamka. Oprócz tego użycie ciepłej wody może doprowadzić do uszkodzenia hartowanych szyb powodując ich pęknięcie, co wiąże się z koniecznością wymiany na nowe. Oczywiście mycie samochodu zimą przy ładnej pogodzie jest możliwe, jednak warto pamiętać o tym, aby pojazd dokładnie wysechł, zanim zapadnie zmrok lub wjedzie do nieogrzewanego garażu. W okresie zimowym na powierzchni aut osadzają się grube warstwy brudu, które sprzyjają rozwojowi korozji. Sól, piasek oraz inne środki chemiczne wykorzystywane do posypywania dróg powodują, że powłoka lakiernicza ulega zmatowieniu oraz zniszczeniu. Głównie z tego względu należy zadbać o to, aby co jakiś czas w miarę możliwości umyć starannie auto. Oprócz tego zabrudzenia, które osiadają na szybach, pogarszają widoczność, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. 

Mycie auta w zimie jest wyzwaniem nie tylko ze względu na ujemną temperaturę. Kłopotliwe może okazać się znalezienie otwartego punktu, ponieważ podczas mrozów wiele zakładów jest nieczynnych. Kiedy jednak temperatura wzrasta powyżej 0 stopni Celsjusza, warto udać się na myjnię bezdotykową, gdzie delikatnie i bez obaw można usunąć nagromadzony brud nie tylko z nadwozia, ale także z elementów takich jak progi, nadkola czy krawędzie podłóg. Korzystając z myjni automatycznej nie ma możliwości, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia nagromadzone w zakamarkach. W razie konieczności warto skorzystać z usługi profesjonalnej myjni ręcznej, gdzie samochód zostanie od razu wysuszony. Jeśli jednak właściciel pojazdu ma w planie skorzystać z mycia bezdotykowego, warto wybrać się na dłuższą przejażdżkę z włączonym ogrzewaniem i klimatyzacją, co pozwoli osuszyć auto i pozbyć się wody z większości zakamarków. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ